Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2010., 20:14   #1
Solarna energija

Koliku je max temperaturu moguće dobiti od sunca? Nalazim se u posavini, blizu Županje i danas sam sa 2 zrcala i termometrom (onaj sto ide na peci za centralno) na suncu u izoliranoj kutijji uspio dobiti 105 C i tad mi je termometar otisao u vjecna lovišta Bez zrcala je max temp malo preko 60. Vanjska temp je bila oko18 C. Zna li netko koliko bih postigao sa recimo 10 zrcala?
ProfesorXY is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 22:22   #2
Pa jeli bar još netko pokušao nešto slično???
ProfesorXY is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 22:29   #3
pitanje ti bas nije dovoljno jasno.
ako mislis koncentrirati sunce u kucnoj radinosti, mozes postici temperaturu od nekoliko stotina st. c.
http://tinyurl.com/y4fwe6n
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 16:33   #4
Pa da na to sam mislio ali jeli netko pokušao izvesti sistem solarnog grijanja na ovaj način? Koliko bi trebalo kavdrata zrcala i koliki solarni kolektor da bi takvo grijanje funkcioniralo?

Zadnje uređivanje ProfesorXY : 19.04.2010. at 16:46.
ProfesorXY is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 15:50   #5
Quote:
ProfesorXY kaže: Pogledaj post
Pa da na to sam mislio ali jeli netko pokušao izvesti sistem solarnog grijanja na ovaj način? Koliko bi trebalo kavdrata zrcala i koliki solarni kolektor da bi takvo grijanje funkcioniralo?
ne govoriš ti o cijevno vakuumskome kolektoru ustvari?
ili ne kužim o čemu govoriš?
http://www.grijanje-rijeka.hr/p/82/g...VSKC-10.wshtml
naravno da funkcionira takvo grijanje...svijetlost se fokusira na cijevi kroz koje teče voda i onda tu vodu grije, a te cijevi su u vakuumu, pa se ne hladi i to je to...ali je to dosta još (pre)skupo..
uglavnom na suncu, dok je vani +4˙C zagrije vodu na >30˙C...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 17:01   #6
Ja govorim o nekom "home made" sustavu koji bi činio jedan solarni kolektor na kojeg bi se pomoću zrcala usmjeravala sunčeva svjetlost a toplina bi se skladištila u termoakumulacijskom spremniku. Dali bi uz pomoć nekoliko zrcala uspio ugrijati recimo 500 l na 90-ak stupnjeva i koliko bi vremena trebalo za to? I to u ovim našim uvjetima a ne u nekoj pustinji gdje je svaki dan suncano i +50 u hladu? Predpostavljam da je sve što bi trebalo za jedan ovakav sustav 1 solarni kolektor, termoakumulacijski spremnik, zrcala, pumpa i nesto bakrenih cijevi. Sve zajedno je nekih 6, 7 soma kuna ili se varam?
ProfesorXY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 17:39   #7
To se nekada radilo tako da su se isparivaci od skrinja za smrzavanje stavljali izmedju 2 stakla, a sve se zadihtalo silikonom i u isparivac pustila voda. I stavilo bi se na krov, naravno pod nekim najboljim kutem. I to bi grijalo vodu po zimi samo tako.
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 22:29   #8
Pa što ovo radi na rubu znanosti, mislim to nije na rubu to je duboko u znanosti
xyxyxyxy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:44.