Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2014., 23:31   #121
- da moras logirati preko NIAS-a, uvijek mozes dati izracunati samo za dvije godine, znaci u 2015-toj moci ces i dati izracun za 2016. god., a u 2016 i jos 2017.god.
- kad pokrenes taj izracun na stranici HZMO-a, iz te tablice izracuna saznat ces i ostale potrebne podatke sa kojima mozes dalje rucno racunati (OB - osobni bodovi; MF - mirovinski faktor; AVM - aktuelna vrijednost mirovine (sada je 60,92 kn); PVB - prosjecni vrijednosni bodovi; MS - ukupni mirovinski staz; PF - polazni faktor)
- u toj velikoj tablici nisu navedeni vrjednosni bodovi po godini, vec bruto ili neto prosjecna primanja u RH i kad ta bruta po svakoj godini dijelis sa tvojim brutom po svakoj godini dobis vrjednosne bodove po godini
- tvoj bruto za 2013 nije jos unesena na stranice HZMO-a biti ce tijekom 10 mjeseca
- AVM se po zakonu mjenja svakih 6 mjeseci, ali u zadnjih godinu dana je ostao isti (nije povecan)
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 11:36   #122
Ovdje imas i primjer jednog takvog izracuna:
http://oi62.tinypic.com/117b401.jpg
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 09:59   #123
Quote:
MRA715 kaže: Pogledaj post
Preko tog informativnog izračuna je moguće saznati koja vrsta mirovine bi bila najisplativija?
Sto si tocno pod najisplativija mislio:

- Prijevremena mirovina
- Prijevremena mirovina bez penalizacije
- Starosna mirovina

ili...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 21:12   #124
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Sto si tocno pod najisplativija mislio:

- Prijevremena mirovina
- Prijevremena mirovina bez penalizacije
- Starosna mirovina

ili...
Mislio sam na prijevremenu mirovinu.
MRA715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 21:15   #125
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ovdje imas i primjer jednog takvog izracuna:
http://oi62.tinypic.com/117b401.jpg
Ovih 2619,72 kn mjesečno koji su navedeni u tablici na ovom linku treba uvećati za 27% i tada se dobije konačan iznos mirovine?
MRA715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 23:38   #126
Quote:
MRA715 kaže: Pogledaj post
Mislio sam na prijevremenu mirovinu.
Prijevremena mirovina je najmanje isplativa jer se kao takva penalizira, bolja solucija je svakako prijevremena mirovina bez penalizacije (60 godina starosti i 41 godina efektivnog staza) ili puna starosna mirovina (65 godina zivota i minimum 15 godina staza) obje se ne penaliziraju a cak se mogu i povecati za 0,15% po mjesecu duljeg ostanka u radnom odnosu.

Quote:
MRA715 kaže: Pogledaj post
Ovih 2619,72 kn mjesečno koji su navedeni u tablici na ovom linku treba uvećati za 27% i tada se dobije konačan iznos mirovine?
Da, ovaj navedeni iznos mnozi se sa 27% i dobije konacni iznos mirovine, koji je kako pise ispod informativan, konacni ce vam izracunati kad predate zahtjev za mirovinu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 08:58   #127
Quote:
MRA715 kaže: Pogledaj post
Ovih 2619,72 kn mjesečno koji su navedeni u tablici na ovom linku treba uvećati za 27% i tada se dobije konačan iznos mirovine?
Na izračun na linku nema uvećanja mirovine od 27% jer je to izračun za mirovinu pod posebnim uvjetima ali po standardnom obrascu.A i obračun je do 2010 jer za ostale godine nije prikupljeni podaci.
Za radničku treba dodat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 19:11   #128
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Na izračun na linku nema uvećanja mirovine od 27% jer je to izračun za mirovinu pod posebnim uvjetima ali po standardnom obrascu.A i obračun je do 2010 jer za ostale godine nije prikupljeni podaci.
Za radničku treba dodat.
Potpuno isti izracun je i za radnicku mirovinu i isto treba stavku 9. "Mirovina na dan izracuna mirovine" rucno pomnoziti sa 27% kako bi dobili konacni iznos mirovine.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 18:49   #129
Može li netko detaljno pojasniti kako se može izračunati mirovina na stranicama HZMO?
Prije par godina sam za tatu mogla najnormalnije ukucati podatke(korisničko ime i lozinku), a sada je sve nešto novo kad hoću napraviti izračun za mamu
Promijenila sam sve one podatke i napravila tzv "vjerodajnicu" i piše da je uspješno i šta sad?!? Baca me na ovo https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPr.../eGradani.html
a to me uopće ne zanima. Gdje moram ići na izračun mirovine jer ova stranica je suluda i ne razumijem čemu su komplicirali stvari.
Molim nekog strpljivog da me prosvijetli !
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 21:51   #130
Spusti se dolje po toj stranici koji si link stavila i klikni pod "RAD: Korisničke stranice HZMO-a", otvorit ce ti sljedecu stranicu "1. Potvrda autentifikaciju" na kojoj klikni na "Dozvoli", zatim ce ti otvoriti sljedecu stranicu "2. Način autentifikacije" otidji na prvi red gdje je "ePASS" i desno u tom redu klikni na "Prijava" u prozorcicu koji ce se otvoriti upisi "Korisnicko ime" i "Lozinku" i stisni "Prijava" i evo te na stranicama HZMO-a kao sto si nekad bila za tatu, tu je postupak isti kao sto si to radila za tatu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 12:21   #131
Hvala !
Skužila sam nakon silih pokušaja i pogrešaka
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 11:43   #132
pozdrav forumaši! može li mi molim vas tko pomoći, kako izračunati iznos mirovine? radi se o muškoj osobi koja bi išla u mirovinu s 41 godina radnog staža i 60 godina starosti, u 2015. godini.

imate li kakvu formulu ili kome se obratiti? u hzmo su mi rekli da to ne mogu znati dok se ne uplate svi doprinosi njima, a to znači još jednu godinu... malo mi to nevjerojatno, ali eto.

unaprijed vam hvala
m_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 12:02   #133
Quote:
m_t kaže: Pogledaj post
pozdrav forumaši! može li mi molim vas tko pomoći, kako izračunati iznos mirovine? radi se o muškoj osobi koja bi išla u mirovinu s 41 godina radnog staža i 60 godina starosti, u 2015. godini.

imate li kakvu formulu ili kome se obratiti? u hzmo su mi rekli da to ne mogu znati dok se ne uplate svi doprinosi njima, a to znači još jednu godinu... malo mi to nevjerojatno, ali eto.

unaprijed vam hvala
Imaš sve na službenim stranicama HZMO a možeš im poslati i upit!
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 12:15   #134
Quote:
Ja sam Ante kaže: Pogledaj post
Imaš sve na službenim stranicama HZMO a možeš im poslati i upit!


nisam našla, može li pomoć?

kako sam gore i napisala u hzmo-u u osijeku, su rekli da se to ne može... malo ne vjerujem...
m_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 19:15   #135
Quote:
m_t kaže: Pogledaj post
pozdrav forumaši! može li mi molim vas tko pomoći, kako izračunati iznos mirovine? radi se o muškoj osobi koja bi išla u mirovinu s 41 godina radnog staža i 60 godina starosti, u 2015. godini.

imate li kakvu formulu ili kome se obratiti? u hzmo su mi rekli da to ne mogu znati dok se ne uplate svi doprinosi njima, a to znači još jednu godinu... malo mi to nevjerojatno, ali eto.

unaprijed vam hvala
Zasto postavljas isto pitanje na dvije teme, zar mislis da ce odgovor zato prije stici, odgovorio sam ti na temi "Prijevremena mirovina"
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 05.12.2014. at 19:26.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 14:10   #136
Ekipa bok,

neznam dal sam sam na dobrom podforumu, isprike ako sam fulala, slobodno me uputite na pravi put.

Trebam pomoc, info sto i kako dalje vezano uz situaciju izracuna mirovine od tate. 2010. godine je predao zahtjev za izracunom mirovine, imam ukupno 36 godina, 7 mjeseci i 25 dana mirovinskog staza.Taj staz koji sam navela dobio je u rjesenju od mirovinskog, no tu sada pocinju problemi. Staz koji je izracunat je tocan, no za razdoblje od 1973 do 1994, kada je tata radio u vojnoj posti zagreb, nisu uzete o obzir place. Pod stavkama za to razdoblje navedene su samo nule.
Odnosno ukratko, straz je priznat za tih 19 godina, ali iz mirovinskog navode da nemaju info koliko su bile uplate, te su mu kod obracuna mirovine uzeli samo uplate koje su bile poslje '94 od kada je poceo raditi u drugoj firmi, a ukupan staz je od '73.

Samim time tati je mirovina znatno, znatno manja jer je u tih 19 godina imao odlicnu placu.

Na to rjesenje od mirovinskog tata je ulozio zalbu koju su oni odbili. Okej, stvar je predana odvijetniku koji je pokrenuo usprabi spor pred visokim upravim sudom RH u Zagrebu i taj spor je uvazen.

Citiram rjesenje:
"Ponistava se rjesenje hrvatskog zavoda za mirovinsko osgiranje, podrucne sluzbe u zagrebu, klasa bla bla, urbroj bla bla, broj bla bla, od 17. prosinca 2010. i predmet se vraca podrucnoj sluzbi u zagreb radi donosenja novog rjesenja. ....
Sud smatra da je rjesenje o pravu na starosnu mirovinu tuzitelju doneseno na temelju nepotpuno utvrdjenog cinjenicnog stanja buduci da je mirovina odredjena na temelju nepotpunih podataka o placama, odnosno nisu u obzir uzete place od '73 do '94. ... "

Iz mirovinskog nisu napravili zalbu na rjesenje suda, a tatu sad vozaju od srpnja i izmisljaju toplu vodu, pa pricekajte ovo pa pricekajte ono, pa sad ga traze ako ima koju isplatnu listu za neko razdoblje kada te place su kao nula.


Jos jedna isprika, post je malo duzi, ali i stuacija je malo kompleksna.
razmazena2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 17:53   #137
Dali je bio djelatna vojna osoba ili civilna osoba na radu pri JNA (do 1994 godine ?).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 19:41   #138
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Dali je bio djelatna vojna osoba ili civilna osoba na radu pri JNA (do 1994 godine ?).
on je bio civilna osoba.
razmazena2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 21:05   #139
Pa kako nema nikakvih podataka barem o isplatama placa izmedju 1991 i 1994 godine, pa onda je vec valjda radio pri HV-u...ili...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 21:20   #140
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Pa kako nema nikakvih podataka barem o isplatama placa izmedju 1991 i 1994 godine, pa onda je vec valjda radio pri HV-u...ili...
Kazu oni da nema nista. Neznam tko je tu lud. Cak je tata nasao neke stare papire sto mu je trebalo za potvrdu za djeciji doplatak ili vec nesto gdje je navedeno koliko je na godisnjoj razini bila uplata, al ne oni zele isplatne liste.

Jos cu probat otic tamo onim pravnicama na mirovinsko, ili ponovo sve predat odvjetniku ili im visit tamo svaki dan ili dat u medije. Neznam sto bi trebalo napraviti da se sve pokrene.

Na osnovu uplata od '94 do prosinca 2010 mirovina mu je nekih cca 1900 kn, a vjerujem da bi sa ovim "nepostojecim" uplatama bila veca za sigurno 1500 kn sto u danasnje vrijeme nije malo.

Da se nadovezem da prvi moj post gdje sam zaboravila staviti po meni najbitniju recenicu u rjesenju:
Prosječni vrijednosni bodovi uzimaju se i za razdoblja mirovinskog staža navršenog od 1. siječnja 1970. u kojima nije ostvarena plaća, odnosno osnovica osiguranja ili ne postoje podaci o plaći, odnosno osnovici osiguranja, kao i za razdoblja u kojima su osiguranici dok su imali status prognanika imali pravo na minimalnu plaću.

Zadnje uređivanje razmazena2014 : 08.12.2014. at 21:46.
razmazena2014 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.