Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2013., 15:10   #81
Quote:
leone.sb kaže: Pogledaj post
jesu. pravoslavci se recimo ne ispovijedaju.
Ispovijedaju se. Evo ti jedan pravoslavni podsjetnik: http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/ispovest1.html
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 15:28   #83
ok, greška. nisam to znao. zapravo u crkvama nemaju ispovjedaonice ili tako nešto.

mene ipak više zanima ovo druga što sam napisao.
leone.sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 10:29   #84
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
To sve i dalje stoji.
Ovo me najviše i bunilo, tako da me to najviše i zanima.
Ja sam jedno od djece koja je učena najviše o Božjoj kazni, neljubavi, o paklu ako nešto učiniš što se ne smije, a najmanje zapravo o Nj. ljubavi.
Vjeronaučni učitelj mi je samo to potvrđivao i još više me tome učio.

Zato, ja ću priznati, i imam i dalje strah od Boga, a ne mogu reći da ga ljubim. Barem ne u onolikoj mjeri koja je minimalno potrebna. Sramim se toga, i pokušavam to promjeniti, ali je tako zasada.

Quote:
Dakle, Bog ti dopušta da se udaljiš od njega, ali kad se ti odlučiš vratiti (Bog te ne želi prisilno vraćati) on će te primiti raširenih ruku. Također, taj sud se ne odnosi samo na grijehe, već i na svako dobro dijelo.
Hvala. To mi je bilo nejasno.
__________________
Everloving.
Walk with me Pater, all alone this tedious journey. Ženskog roda. Piški uz vjetar. It's possible.
Ceres is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 22:06   #85
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Čuo sam za to, ali imaš li dokaza za svoju tvrdnju da se u tom tekstu nalazi ime "Jahve"? Odnosno, možeš li dati original tog teksta (Mateja na hebrejskom) pa da vidimo kako tamo piše, "JHVH" ili "Adonai"?
http://hebrejski.org.rs/besplatni-radovi
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 14:59   #86
Quote:
Ceres0 kaže: Pogledaj post
To je Krist kazao svojim apostolima prvog dana čini mi se ukazanja.

Ne vjerujem da daje svećenik odrješenje grijeha zato što je on završio tamo neki fakultet i zna citate Biblije.
Vjerujem da ga daje Isus. Kao što je dao tu mogućnost apostolima, svojim učenicima. Tako je i za mene svećenik koji me ispovjeda nj. učenik.
Nisam ja tu radi svećenika dakle, nego radi Krista od kojeg želim i "tražim" odrješenje grijeha.
Da je tu predamnom Krist na Zemlji, da mogu pričati i ispripovjedati mu svoje grijehe- to bih svakako učinila. Pošto ne mogu- onda ću se obratiti svećeniku.



Još jedno pitanje imam. Sva sam puna pitanja, znam.

Smrtni grijesi. Nešto loše i strašno. Kaže Koncil ovako; Smrtni grijesi su oni ljudski zli čini koji teškom povredom Božjega zakona razaraju ili prekidaju čovjekov prijateljski odnos s Bogom.


...Prekidaju čovjekov prijateljski odnos s Bogom.

Dakle, Bog mi više nije prijatelj. Što to znači, odbacio me, svoju crnu malu crnu ovcu? Što je s onim- ako Bog ima stotinu ovaca na okupu, a jedna mu pobjegne, ostavit' će onih 99 i otići u potragu za onom jednom. "Draža" mu je ta jedna koja je odlutala s puta, odnosno veseli se više onoj koju vrati na pravi put doli onima koje su stalno na nj. putu.
Što je s onim- Bog te uvijek ljubi. I kada misliš da si potonuo u nj. očima, da te mrzi, da si ga razočarao/la, kada misliš da ti je cijeli svijet okrenut protiv tebe i da si sam- nisi sam. Jer On je tu s tobom. Uvijek.

Dakle, mogu li se takvi grijesi ispovijediti (smrtni, jel), i zašto ispovjed ako ćemo i dalje biti podvgnuti sudu Božjem za svoje grijehe?
Proguglaj malo jansenizam. Oni su se izričito suprotstavljali pastoralnom dušebrižništvu tvrdeći da oprost može dati samo Bog.

Bili su dio Katoličke Crkve, ali je ona na koncu ipak osudila njihove postavke i proglasila ih hereticima.

Mislim da slična stajališta ima i većina protestantskih Crkava.

Sad sam provjerio. Da, imaju.

"Protestantske crkve odbacuju ulogu crkvenih službenika u pomirenju s Bogom, te se ispovijedaju Bogu posredništvom Isusa Krista, budući da smatraju da Isus Krist ima posredničku ulogu u spasenju, a ne svećenik, Crkva ili sakramenti, sukladno evanđelju - "Ako priznamo svoje grijehe, vjeran je on i pravedan: oprostit će nam grijehe i očistiti nas od svake nepravednosti" (1 Iv 1,9). Protestantske crkve koje djeluju u Hrvatskoj, a prihvaćaju ta uvjerenja su (među ostalima) Adventistička, Baptistička, Crkva cjelovitog Evanđelja, Evangelička Crkva, Evanđeoska pentekostna crkva."

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ispovijed

Zadnje uređivanje Zelenogorac : 02.09.2013. at 15:05.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 16:01   #87
Koji je to manuskript na hebrejskom na kojem se temelji ovaj tekst? Misliš li na židovski polemički spis Even Bohan iz 14. stoljeća koji sadrži 'Matejevo evanđelje na hebrejskom'?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 23:21   #88
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Koji je to manuskript na hebrejskom na kojem se temelji ovaj tekst? Misliš li na židovski polemički spis Even Bohan iz 14. stoljeća koji sadrži 'Matejevo evanđelje na hebrejskom'?
Ne znam ništa o tome.
Ja ti samo prenosim pa ti provjeri.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 13:33   #89
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ne znam ništa o tome.
Ja ti samo prenosim pa ti provjeri.
Ako ne znaš ništa o tome, kako znaš što uopće prenosiš?

Na osnovu čega ćemo znati da je to zaista original Evanđelja po Mateju na hebrejskom?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 06:06   #90
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ako ne znaš ništa o tome, kako znaš što uopće prenosiš?
Na osnovu čega ćemo znati da je to zaista original Evanđelja po Mateju na hebrejskom?
A kako ti inače?
Da li ti po vjeri uzimaš nešto kao istinito?
Da li ti vjeruješ da ti je neki rođak - baš ono - kako se on predstavlja da je?

Da li uzimaš da je Biblija - Biblija?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 15:29   #91
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
A kako ti inače?
Da li ti po vjeri uzimaš nešto kao istinito?
Da li ti vjeruješ da ti je neki rođak - baš ono - kako se on predstavlja da je?

Da li uzimaš da je Biblija - Biblija?
Što god ti netko kaže, ti mu povjeruješ? Kada bih ja sada rekao da sam Superman, ti bi to držao istinitim?

Ono što uzimam po vjeri ne uzimam na slijepo, nekritički. Uzimam od onih u koje imam povjerenja, i to kada argumenti "za" nadjačaju argumente "protiv".

U ovom slučaju (original Mateja na hebrejskom) jači su argumenti protiv.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 19:31   #92
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Što god ti netko kaže, ti mu povjeruješ? Kada bih ja sada rekao da sam Superman, ti bi to držao istinitim?
Bog Otac Jahve - NIJE BILO TKO!

Quote:
Ono što uzimam po vjeri ne uzimam na slijepo, nekritički. Uzimam od onih u koje imam povjerenja, i to kada argumenti "za" nadjačaju argumente "protiv".
Biblija je Božja Jahvina Knjiga - ISTINITA.

Quote:
U ovom slučaju (original Mateja na hebrejskom) jači su argumenti protiv.
Prihvatio ti to ili ne - tako je.
Ima Ime Boga - Jahve.
Ima Jahve u Aleluja.
Ima Jahve u Imenu Isus.
Ima Jahve u mnogim NZ Crkvama.

ALI - Nekome je bilo u interesu izbaciti IME Boga Jedinoga - Jahve.
Taj je Tvorac Laži - a u Njegove laži mnogi su se uhvatili.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 11:59   #93
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Bog Otac Jahve - NIJE BILO TKO!
Hoćeš reći da je onaj Centar za hebrejski jezik i književnost iz Beograda (na čiji link si se pozvao) zapravo Bog Otac Jahve?

Uostalom, bilo bi dobro da navedu što točno podrazumijevaju "Originalni tekst Evanđelja po Mateju na hebrejskom". Koji su manuskripti tu u igri?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Prihvatio ti to ili ne - tako je.
Ima Ime Boga - Jahve.
Ima Jahve u Aleluja.
Ima Jahve u Imenu Isus.
Ima Jahve u mnogim NZ Crkvama.
Samo je pitanje je li to zaista napisao Matej u svom evanđelju (na hebrejskom), ili je to kasnija dorada.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 22:16   #94
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da je onaj Centar za hebrejski jezik i književnost iz Beograda (na čiji link si se pozvao) zapravo Bog Otac Jahve?
Paaa daaaa! Sigurno!

Quote:
Uostalom, bilo bi dobro da navedu što točno podrazumijevaju "Originalni tekst Evanđelja po Mateju na hebrejskom". Koji su manuskripti tu u igri?
Ne znam.
Nisam proučavao.
Ne zanima me.
Imam Bibliju Jeruzalemsku u kojoj je jasno napisano u SZ
na preko 6.500 mjesta - da dobro upamtiš - kako je Ime Bogu.
Jahve!

Quote:
Samo je pitanje je li to zaista napisao Matej u svom evanđelju (na hebrejskom), ili je to kasnija dorada.
Ovo:
Ima Jahve u Aleluja.
Ima Jahve u Imenu Isus.
Ima Jahve u mnogim NZ Crkvama.


nema veze sa M na H!
To je činjenica bez M na H.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 13:48   #95
Mješoviti brak - katolik i agnostik/ateist i sl.

Forumasi pozdrav!

Ne znam da li je ovakva tema vec negdje bila, ako je, molim modernatore da temu zatvore ili je prebace negdje drugdje.

Dakle, ne namjeravam se brzo udavati, ali eto kad jednom dodje taj dan, zeljela bih znati da li je moguce da se u katolickoj crkvi katolik/katolkinja ozeni za ateistkinju/ateista/agnostika i sl.

Cula sam da u nekim zupama to dopustaju uz obecanje da ce se djecu krscanski odgajati...

Naime, nemam se namjere krstiti (i ostalo) da bi se mogla vjencati u crkvi. Meni je svejedno da li cu se vjencati u crkvi ili maticara, ali ako bolje polvica bude inzistirala na crkvenom vjencanju, da budem pripremljena na sve.

Takodjer, da li vjerenici trebaju biti samo krsteni ili moraju imati sve sakramente da bi imali crkveno vjencanje?

Unparijed se zahvaljujem na odgovoru!
potrosachica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 13:58   #96
Ja sam kad sam se ženio ispitao sve to. Iako sam ateist pristao sam sa ženom otići na razgovor sa svećenikom (jer eto ona je htjela svatove u crkvi kao i većina žena prvenstveno jer je bolje uređena nego ured matičara ). Odmah nakon razgovora sa svećenikom smo odlučili da svadba u crkvi ne dolazi u obzir. Ne moraš se krstiti ali se onda moraš obvezati da će djeca biti krštena i poslije indoktrinirana, pisati neke molbe itd. Plus pošto su većina svećenika primitivci očekuj da te se ponižava i obraća ti se patronizirajućim tonom.
A ako bolja polovica inzistira na tvojem ponižavanju onda možda i nije bolja polovica?
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 14:02   #97
Hm kako gdje
Negdje jednostavno moras imati sve sakramente, i dolaziti na neke vecernje sate obvezatne jer ako ih ne pohadas nece te vjencati, znam jer mi je to sada jedan prijatelj prolazio
__________________
..but you'll never be alone......
I'll be with you from dusk till dawn...
maine coon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 14:02   #98
Quote:
potrosachica kaže: Pogledaj post
Forumasi pozdrav!

Ne znam da li je ovakva tema vec negdje bila, ako je, molim modernatore da temu zatvore ili je prebace negdje drugdje.

Dakle, ne namjeravam se brzo udavati, ali eto kad jednom dodje taj dan, zeljela bih znati da li je moguce da se u katolickoj crkvi katolik/katolkinja ozeni za ateistkinju/ateista/agnostika i sl.

Cula sam da u nekim zupama to dopustaju uz obecanje da ce se djecu krscanski odgajati...

Naime, nemam se namjere krstiti (i ostalo) da bi se mogla vjencati u crkvi. Meni je svejedno da li cu se vjencati u crkvi ili maticara, ali ako bolje polvica bude inzistirala na crkvenom vjencanju, da budem pripremljena na sve.

Takodjer, da li vjerenici trebaju biti samo krsteni ili moraju imati sve sakramente da bi imali crkveno vjencanje?

Unparijed se zahvaljujem na odgovoru!
Možeš. Pod uvjetima koje si navela.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 14:18   #99
Ako tvoja bolja polovica želi vjenčanje u crkvi,a ti ne. Postoji mogućnost da se samo on/ona vjenča za tebe u crkvi. Ti stojis kraj njega/nje ispred oltara,ali ti se ne obvezujes.Tako neces imati gnjavaze s odgojom djee i sl. Mnogi svecenici ne kazu za tu mogucnost,ali postoji. Ja sam bila zarucena za pravoslavca,a ja sam katolkinja i oboje smo htjeli vjenčati se u svojoj crkvi. Onda sam proucavala crkvene zakone i vidjela da se svak moze vjencati u svojoj crkvi.
the-sinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 15:27   #100
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
A ako bolja polovica inzistira na tvojem ponižavanju onda možda i nije bolja polovica?
Ja govorim hipotetski, znaci bolja polovica isto ne zna proceduru i nije trazio da me se ponizava.

Quote:
the-sinner kaže: Pogledaj post
Onda sam proucavala crkvene zakone i vidjela da se svak moze vjencati u svojoj crkvi.
Da li to znaci da ste se vjencali u tvojoj i u njegovoj crkvi, tj da li bi se mi onda morali vjencait jednom u crkvi za njega, a jednom u maticara da se "vjencamo" za mene, po zakonu jelte...?
potrosachica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.