Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2013., 19:44   #21
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Naravno.
Ali razlika je u načinu.


Da ja sada dođem i kažem:
"Koji je Old soul kreten. Zamisli, on vjeruje da se ljudima može svašta govoriti i da je to normalno. Nije mi jasno ima li soli u glavi kad to može pisati. Je li on psihički zdrav! Koja budala!"

to bi bilo krajnje neumjesno, bespotrebno, provocirajuće, ružno i uvredljivo.
Ne, bilo bi sasvim ok da to kažeš! To je tvoje pravo.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
S druge strane, da kažem:
"Nimalo se ne slažem s onim što Old soul zastupa. Smatram da su mu mišljenja neprimjerena društvenim i civilizacijskim mjerilima suvremenog svijeta. Ali čovjek ima pravo na vlastiti stav".


Mislim da je razlika očita.
Naravno da je razlika. Tu si rekla da sam kreten u rukavicama
To ne mijenja puno na stvari osim što su riječi malo drugačije. I dalje sam kreten koji zastupa da se ljudi vrijeđaju.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Prvu kategoriju je jednostavno bespotrebno pisati, ako se stvarno želi o nečemu raspraviti, jer takav način dijaloga, nije konstruktivan za raspravu.
Na kraju krajeva, tebi nitko ne brani nazvati mišljenje sugovornika glupim, ali to je različit pojam od prozivki na osobnom nivou koje ciljalju na sugovornika osobno: "Ti si glupan, ti si kreten, jer zastupaš taj stav".
Nije konstruktivno niti ljudima braniti da kažu što misle o nekome ili nečijem mišljenju na način na KOJI ŽELE.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 07:09   #22
Ono što ja ne mogu svariti u "demokraciji" jest neki stav koji se stalno provlači - da svačije mišljenje jednako vrijedi i da se svaku budalu treba uvažavati (i budalaste stavove dotične budale, također).

I btw, što beše s onim "reci popu pop, a bobu bob"?
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 10:14   #23
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Ono što ja ne mogu svariti u "demokraciji" jest neki stav koji se stalno provlači - da svačije mišljenje jednako vrijedi i da se svaku budalu treba uvažavati (i budalaste stavove dotične budale, također).

I btw, što beše s onim "reci popu pop, a bobu bob"?
Pa da... i to je isto demokracija- da svaka budala ima pravo biti budala i time agresivno maltretirati svakoga. Ako je to pravo budale, onda je i moje pravo reći budali da je budala na koji god način želim, a on neka dalje na koji god način želi bude agresivna budala.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 18:04   #24
mislim da kod uvrede nije problem šta kažeš nego kako

ljudi imaju unaprijed urezane u um ideje da neke rječi znače nekaj loše

koja je realna razlika između:

-j...m ti mater
-spolno ti općim sa majkom
-obljubim ti mamu

impliciraju istoeksualni odnos sa osobom koja te rodila

ista stvar sam kad neko kaze:

-on je glup
-on je jeb.no glup
-on nema pameti
-on nije baš pametan
-tvoje razmišljanje pokazuje niski stupanj obrazovanja i manjak inteligencije,ali poštujem tvoj stav

čemu motanje u celofan?

i kad kažes čovjeku iz Bosne da je bosanac,ili za afroamerikanca da je crnac ili niger?

ak meni kažete da sam ružan je se neču bunit zato kaj je to realan opis mog izgleda

ekipa se buni zato kaj istina boli a ne zato kaj se smatraju uvrjeđeni
__________________
out of fucks to give...
Macbel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 13:47   #25
Kad kažeš bosancu da je bosanac, to je uvreda? hehe... ne znam postoji li za bosance neki drugi naziv.
Al ovo ostalo kaj kažeš, slažem se.
Mislim da može svatko od nas imati i krivo i ne biti u pravu ako nekome tko nije glup kaže da je glup. Taj može biti i pametniji od nas, no radi se o tome da mi imamo pravo izraziti svoje mišljenje o nekome i ako smatramo da čovjek priča gluposti.

Osobno nisam za to da se recimo ljudi tako razgovaraju na poslu s kolegama ili podređenima jer to onda automatski postaje bullying i mobing. Ali, ako smo na forumu, u saboru ili gdje god i smatramo da smo ravnopravni i naš suodnos nam neće štetiti niti poslovno jer nismo suradnici, niti na bilo kojem drugom nivou, ne vidim razloga da nekome ne kažemo da je kreten ako to mislimo.
Tako da takve stvari zavise i o okolnostima.
Znam recimo za slučaj gdje se jedna cura zaposlila kao pripravnica negdje nakon faksa i jednom joj je šefica došla, primila je rukom onak za lice, pogledala ju i rekla joj "jesi ti mutava!?".
Ok, to nije u redu, ali ovdje ne pričamo o tome. U takvom slučaju ja bih šefici razvalio šamarčinu.
Pogledajte srpski sabor, pa ćete vidjeti na šta to liči
I to je ok... iako oni ne znaju za granice.

Zadnje uređivanje old-soul80 : 03.10.2013. at 13:52.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 18:35   #26
Ako za nekoga pomislim: "Koji kreten i odvratna šupčina, nabijem ga na k...c sto puta, njega i njegovu (npr.) oholost", a izgovorim, "Mislim, u redu, čovjek ima pravo na svoje mišljenje i djelovanje s kojim se ja ne slažem i može biti pogrešno", radi li se tu o jednoj vrsti licemjerja, uljepšavanju istine, mom dobrom odgoju ili pokušaju istoga ili jednostavno čistoj laži i mazanju očiju?
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 11:13   #27
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Ako za nekoga pomislim: "Koji kreten i odvratna šupčina, nabijem ga na k...c sto puta, njega i njegovu (npr.) oholost", a izgovorim, "Mislim, u redu, čovjek ima pravo na svoje mišljenje i djelovanje s kojim se ja ne slažem i može biti pogrešno", radi li se tu o jednoj vrsti licemjerja, uljepšavanju istine, mom dobrom odgoju ili pokušaju istoga ili jednostavno čistoj laži i mazanju očiju?

Puno toga zavisi o situaciji i o tome s kime si.
Uobičajeno je na žalost u društvu da onaj koji dobije nekakvu moć nad nekime se često automatski postavlja kao seronja koji si puno toga dopušta. Klasični primjer je posao i šefovi i podređeni. Podređeni trpi najgore moguće udarce i uvrede, a mora i dalje biti fin i pristojan sa šefom da ne dobije otkaz. S druge strane imamo tog šefa koji smatra da mu se ništa nemre desiti ako podređenoga vrijeđa, podcjenjuje itd.
Društvo se ne zasniva na kulturnom ponašanju, već na manifestaciji moći nad drugim bićem. Mobbing ili bullying nad nekime i u rukavicama (što je 'kulturno ponašanje') nije ništa manje mobbing i bullying nego da se dereš nekome iznad glave "TI SI KRETENČINA GLUPA".

E sad, jedno je pretjerivati i u afektu nekome izgovarati svakakve uvrede, vrijeđati mu bližu i danju familiju, pretke i unučad, no drugo je donijeti zaključak i nekome jednostavno reći "gledaj, ti si glup i ograničen i mi se nemamo šta dalje raspravljati"... primjerice. Ako ja vjerujem da je netko glup ili kreten, ne znam zašto to ne bih rekao. To je demokratsko pravo na izražavanje mišljenja bez obzira koliko to moje mišljenje bilo glupo ili pogrešno. Ali je moje pravo jednako kako je pravo drugih da lupetaju gluposti pri izražavanju mišljenja.
Pošto je mišljenje kao šupak, te ga svi imamo, onda bi ga bar smjeli izraziti bez nekog straha da će nam neki yong kum sin doć na vrata i odvest nas na strijeljanje zbog istog.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 21:25   #28
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post

Uvreda kao takva, bilo sakrastična, cinična, brutalna ili umotana u celofan bi se trebala ljudima dopuštati. Stoga, nije mi jasno zašto se po forumu ljude banira ako netko nekome kaže da je 'idiot'. Demokracija se svodi na to da imaš pravo reći što želiš bez da zbog toga budeš baniran, kažnjen ili ubijen. Demorakcija NIJE da se svi sjednemo za stol i pričamo o tome kako cvijeće raste i kako smo se lijepo uredili danas.
Demorakcija je pravo DA SVATKO IZRAZI SVOJE MIŠLJENJE O SVAČEMU. Čemu se onda toliko daje na važnosti nekakvoj 'osjetljivosti' pojedinca koji 'ne bi podnio' da mu se kaže da je kreten, pa bi mi onda došao doma i sprašio mi zbog toga metak u glavu.

Recimo, to meni nejde u glavu. Društvo u kojemu nema uvreda je društvo koje ne može postojati. To je maštarija. Društvo u kojemu se čovjeku brani da kaže nešto jer bi mogao zato izgubiti glavu (recimo protiv religije) je društvo koje nije uspjelo pojmiti u pravom smislu pojam demokracije. Internet forumi koji baniraju ljude koji druge vrijeđaju su tek podbacili u svome poimanju 'demokracije'.

Ispada da ja možda imam pravo misliti da nekoga smatram idiotom, ali mu ne smijem to reći. Zašto ne? Možda ne smijem niti misliti onda da je netko idiot jer ga možda trebam na silu poštivati?
Mislim da je jedan od civilizacijskih, evolucijskih iskoraka, i kultura ophođenja među ljudima.
To je napredak, a čovjek teži napretku, a ne nazadovanju.

Pitao bih te; Želiš li ti nazadovati u životu, biti pijanac, alkoholičar, narkoman, želiš li "slobodno" voziti automobil ili motocikl cestom 250 Kmh, želiš li slobodno opaliti šamarčinu djevojci kada zaželiš, jer su eto to tvoje "ljudske slobode" ?

Ne možeš izdvajati verbalno od neverbalnoga.
Dakle, demokracija se ne zasniva samo na tome imaš li ti što pravo svakome sve reći, već se veže i s tim, imaš li ti pravo sve drugoj osobi neverbalno učiniti.

U čemu je razlika ako ti nekome kažeš da je idiot ili mu podmetneš nogu na stepeništu ?

Po meni nikakva.

Spomenuo si i šefove, direktore, one koji su te zaposlili.
Sigurno nećeš reći svom direktoru da je kreten ako ti daje dobru plaću, ako te poštuje, cijeni tvoj rad i tebe kao osobu, a ti realno imaš spoznaju da taj isti direktor krade novce od firme, da ima pet ljubavnica, da tuče suprugu itd.

Dakle, licemjeran si.

Postoji i nešto što se zove bonton, kultura ophođenja, suzdržanost, no o tome drugom prilikom.
Uširo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 16:28   #29
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Puno toga zavisi o situaciji i o tome s kime si.
Uobičajeno je na žalost u društvu da onaj koji dobije nekakvu moć nad nekime se često automatski postavlja kao seronja koji si puno toga dopušta. Klasični primjer je posao i šefovi i podređeni. Podređeni trpi najgore moguće udarce i uvrede, a mora i dalje biti fin i pristojan sa šefom da ne dobije otkaz. S druge strane imamo tog šefa koji smatra da mu se ništa nemre desiti ako podređenoga vrijeđa, podcjenjuje itd.
Društvo se ne zasniva na kulturnom ponašanju, već na manifestaciji moći nad drugim bićem. Mobbing ili bullying nad nekime i u rukavicama (što je 'kulturno ponašanje') nije ništa manje mobbing i bullying nego da se dereš nekome iznad glave "TI SI KRETENČINA GLUPA".

E sad, jedno je pretjerivati i u afektu nekome izgovarati svakakve uvrede, vrijeđati mu bližu i danju familiju, pretke i unučad, no drugo je donijeti zaključak i nekome jednostavno reći "gledaj, ti si glup i ograničen i mi se nemamo šta dalje raspravljati"... primjerice. Ako ja vjerujem da je netko glup ili kreten, ne znam zašto to ne bih rekao. To je demokratsko pravo na izražavanje mišljenja bez obzira koliko to moje mišljenje bilo glupo ili pogrešno. Ali je moje pravo jednako kako je pravo drugih da lupetaju gluposti pri izražavanju mišljenja.
Pošto je mišljenje kao šupak, te ga svi imamo, onda bi ga bar smjeli izraziti bez nekog straha da će nam neki yong kum sin doć na vrata i odvest nas na strijeljanje zbog istog
.
Mislim da upravo zbog tvog stava i postoje likovi kao što su yong kum sin jer i oni takođe iznose svoje mišljenje ne obazirući se jel valjano ili ne podruge ljude već gledaju samo sebe.

Mišljenje jeste ljudsko pravo i možeš ga kao i prdež uvek izneti kad ti je volja , ali prdež nekome smrdi pa i tebi smrdi ako neko prdne , a da ne govorim o tome da tvoje mišljenje da je neko kreten može izazvati nekog ludaka da izrazi svoje mišljenje tako što će ubiti toga čoveka o kojem ti misliš da je kreten.

Znači mora postojati odrđene odgovornost o izmošenju mišljenja jer i ti očekuješ da neko ima odgovornosti ako daje neko negativno mišljenje o tebi jer svaka izrečena reč može imati POSLEDICE.

MIšljenje i iznošenje istoga se ne artikuliše sa crevima i želudcem već osećajem za odgovornost spram svih ljudi,pravdu i istinu.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 00:45   #30
E pa meni je interesantnije vidjeti onoga tko ima potrebu vrijeđati drugoga, kao i razlog zašto to čini.
Npr. ako netko nekome kaže da je idiot, koja je njegova namjera, što time želi postići?
Jer ako taj drugi jest idiot, znači da se ni ne radi o vrijeđanju, nego o iznošenju činjeničnog stanja. A ako taj drugi nije idiot, znači da ovaj koji ga naziva idiotom iz nekog razloga želi povrijediti tu osobu- a to upućuje na činjenicu da je problem, zapravo, u onome tko vrijeđa, a ne u onome koga vrijeđa.
I sada bi neki htijeli "demokratskim pravom na vrijeđanje" liječiti vlastite frustracije proizašle iz toga što ne znaju kako s nekim izaći na kraj ili što ne mogu nadvladati neistomišljenike. Mislim svašta! I što, nakon toga bi valjda slijedilo traženje demokratskog prava na upotrijebu sile do istrebljenja svih s kojima se takve individue ne slažu!

Čovječe, a što je s brvnima u vlastitim očima, kao i s onim da se drugima ne treba činiti ono što ne želimo da se čini nama?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 10:38   #31
Uvrede su više vezane za kulturu i običaj nego za neko demokratsko izjašnjavanje.
  • Prvo, uvreda ovisi o osobi kome je upućenja, kako to prima. Ako recimao učenik kaže učiteljici da je idiot, to je uvreda i to se mora kazniti jer u suprotnom će idući naraštaj uništiti čitav planet. Međutim ako isto to kaže učiteljica učeniku, to je apsolutno na svom mjestu, dapače poželjno je reći tako nešto tom djetetu da bi shvatio svoje pogreške.
  • Drugo, reći nekome da je idiot ali ne objasniti zašto, jednostavno nema smisla međutim sa objašnjenjem itekako ima i po mom mišljenju to ne bi trebalo sankcionirati nego nagraditi.
  • Treće ako osobi koja boluje od down sindroma kažeš da je debil onda se to računa kao teška uvreda. Prije 20 godina ako si rekao da je retardiran onda je to bilo apsolutno u redu no međutim danas nije. Danas su oni osobe sa specijalnim potrebama i ne znam koliko dugo će to važiti. Tako su i cigani postali romi i spolni organ ima najviše sinonima.
  • Četvrto ako nekom kažeš da je glup onda se to računa kao uvreda a ako u istoj situaciji kažeš da dotična osoba ne raspolaže sa dovoljno informacija o trenutnoj temi to je apsolutno prihvatljivo.
Zaključak. Sve se svodi na potrebu prikrivanja neznanja ili učinjene progreške i to naravno u hierarhiji. Uvreda je ustvari odbijanje odgovornosti bez obrazloženja. Drugim riječima, ne treba kazniti onoga koji vrijeđa nego onoga koji se uvrijedi.
I kad smo već kod ove teme mislim da je uprao ovo jedan od naj štetnijih običaja koju smo naslijedili. Ukazivanje na greške je temeljni uvjet za napredak. Ako odustanemo od toga ni Bog nam neće pomoći. Vrijeđanje je apsolutno u redu i zato i postoji u našoj kulturi.
Molder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2013., 23:25   #32
Vrijedjanje je osnovni ljudski poriv kada je povrijedjen ili povrijedjuje.To je znak nase slabosti.
Supremacist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 03:43   #33
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Naravno da je razlika. Tu si rekla da sam kreten u rukavicama
Nije.

Quote:
Nije konstruktivno niti ljudima braniti da kažu što misle o nekome ili nečijem mišljenju na način na KOJI ŽELE.
Jest ako je taj način "koji žele" destruktivan.
Vrlo je konstruktivno ostvarivati i njegovati razinu konverzacije gdje se takve destruktivne stvari eliminira.

Vrijeđanje razara komunikaciju, to je dobro poznat fenomen. Čak i u konverzacijama obrazovanijih, tolerantnijih, diskutanata koji inače drže do razine ili imaju složeniju temu na tapeti.
Efekt uvreda (ako se dese) uvijek je vrlo sličan.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 20:44   #34
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
E pa meni je interesantnije vidjeti onoga tko ima potrebu vrijeđati drugoga, kao i razlog zašto to čini.
Npr. ako netko nekome kaže da je idiot, koja je njegova namjera, što time želi postići?
Jer ako taj drugi jest idiot, znači da se ni ne radi o vrijeđanju, nego o iznošenju činjeničnog stanja. A ako taj drugi nije idiot, znači da ovaj koji ga naziva idiotom iz nekog razloga želi povrijediti tu osobu- a to upućuje na činjenicu da je problem, zapravo, u onome tko vrijeđa, a ne u onome koga vrijeđa.
Upravo ovo.

Recimo da je neka osoba uistinu intelektualno manjkava i da spada pod grupaciju "retardiranih". Koja je točno svrha dolaziti retardiranoj osobi i govoriti joj u lice da je retardirana?


Ukoliko osoba nije intelektualno manjkava, implicirati to, bilo eksplicitno bilo implicitno, uvredama o njenoj inteligenciji --- spada pod provokaciju.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 12:19   #35
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Mene zanima jedna stvar. Zašto smo mi kao demokratsko društvo zakazali u smislu da ljudima ne damo pravo da vrijeđaju? Uvreda nekoga kao moje osobno mišljenje niti je zakonom kažnjivo i u biti sprečavanje toga predstavlja ubijanje demokracije.
Da razdvojimo sada pojmove.
Kleveta nije vrijeđanje, već imputiranje lažnih i samim time nedokazivih laži nekome, te mu to može uštetiti ugledu ili nešto još gore. Znači kleveta je kada se o nekome kaže nešto u što bi kakti ljudi trebali povjerovati.
Prijetnja smrću ili bilo koja druga prijatenja nije vrijeđanje, već zakonom kažnjivo djelo.
Bullying je opet nešto treće, a ne vrijeđanje, već sustavno uništavanje ljudskog bića.

Uvreda kao takva, bilo sakrastična, cinična, brutalna ili umotana u celofan bi se trebala ljudima dopuštati. Stoga, nije mi jasno zašto se po forumu ljude banira ako netko nekome kaže da je 'idiot'. Demokracija se svodi na to da imaš pravo reći što želiš bez da zbog toga budeš baniran, kažnjen ili ubijen. Demorakcija NIJE da se svi sjednemo za stol i pričamo o tome kako cvijeće raste i kako smo se lijepo uredili danas.
Demorakcija je pravo DA SVATKO IZRAZI SVOJE MIŠLJENJE O SVAČEMU. Čemu se onda toliko daje na važnosti nekakvoj 'osjetljivosti' pojedinca koji 'ne bi podnio' da mu se kaže da je kreten, pa bi mi onda došao doma i sprašio mi zbog toga metak u glavu.

Recimo, to meni nejde u glavu. Društvo u kojemu nema uvreda je društvo koje ne može postojati. To je maštarija. Društvo u kojemu se čovjeku brani da kaže nešto jer bi mogao zato izgubiti glavu (recimo protiv religije) je društvo koje nije uspjelo pojmiti u pravom smislu pojam demokracije. Internet forumi koji baniraju ljude koji druge vrijeđaju su tek podbacili u svome poimanju 'demokracije'.

Ispada da ja možda imam pravo misliti da nekoga smatram idiotom, ali mu ne smijem to reći. Zašto ne? Možda ne smijem niti misliti onda da je netko idiot jer ga možda trebam na silu poštivati?
Svaka čast onome tko je ovo napisao, konačno da je netko primijetio kako nas kojekakve budale, lopovi, lažovi i slični svakodnevno sile da lažemo ili da prešućujemo istinu samo da se ne objelodani prava istina o njima. Sloboda misli i govora je zagarantirana Ustavom, ali samo na papiru. Kad svoje misli izgovorite i to nekome ne paše onda vas počne proglašavati šovinistom, zlostavljačem, nacionalistom, ksenofobom i sl., a možda će vas i tužiti i u kompi s pokvarenim sucem će vam smjestiti i kaznu.

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 12.05.2016. at 20:20. Reason: Uređivanje citata.
alphacentaury is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 12:23   #36
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Upravo ovo.

Recimo da je neka osoba uistinu intelektualno manjkava i da spada pod grupaciju "retardiranih". Koja je točno svrha dolaziti retardiranoj osobi i govoriti joj u lice da je retardirana?


Ukoliko osoba nije intelektualno manjkava, implicirati to, bilo eksplicitno bilo implicitno, uvredama o njenoj inteligenciji --- spada pod provokaciju.

Evo koja je svrha da glupanu kažeš da je glupan. Već stotinama puta sam u svojoj praksi doživio da glupan uporno inzistira da se nešto provede u djelo što svi vide da je za društvo pogrešno, loše i sl., no glupan to ne vidi (ili ne želi vidjeti jer njemu tako odgovara). Dok takvoj budali pred svima ne kažete u facu da je glup i da prekine sa svojom glupošću on neće prestati. Vaša finoća ga samo potiče da bude još žešći u svojim debilnim zahtjevima. Eto, to je jedna realna situacija kad je glupanu poželjno u facu reći da je glupan.
alphacentaury is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 12:27   #37
Quote:
Supremacist kaže: Pogledaj post
Vrijedjanje je osnovni ljudski poriv kada je povrijedjen ili povrijedjuje.To je znak nase slabosti.
Ako nekome kažete nešto uvredljivo bez valjanih argumenata onda to je znak naše slabosti. Konkretno to je znak naše gluposti jer telebaš bez pokrića. No, ako nekome kažete nešto što je istina i to argumentirate, a ta izjava njega uvrijedi, to nije dokaz naše slabosti nego njegove jer je tvrdnja istinita i argumentirana.
alphacentaury is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 16:22   #38
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
To je podložno subjektivnoj procjeni.

Netko tko je meni kreten, sebi nije. Ni tebi ne mora biti.

Mogu li ja doći svojoj susjedi koja na pragu petog desetljeća i u siromaštvu, rađa djecu kao na pokretnoj vrpci, i krenuti joj govoriti da je kreten?

Na kraju krajeva, ja mogu misliti o njenom ponašanju da je krajnje loše i nemoralno, no mene se osobno, nikako ne tiče njen stil života i individualni izbori.



Onda nije uvreda ni invalidnoj osobi u svakoj situaciji isticati da je invalid i to joj nabijati na nos, ni homo osobi isto tako.

Tko će procijeniti tko je uistinu glup? Osoba s Downovim? Što bismo mi bili, kao društvo u cjelini, da dopustimo drugima da se verbalno iživljavaju nad osobama slabijih intelektualnih kapaciteta?



Najbolje onda da potpuno ukinemo sve oblike kazni za manje prijestupe.
Pa tako možemo razmatrati da bilo što - osim ako nije ubojstvo, teško razbojstvo ili silovanje - nije big deal.



Znači, mogu reći susjedi da je glupača?
Argumenti su tu, i objektivni.
ne da možeš, nego bi i trebala ako imaš argumente za tu izjavu. Ako dozvolimo svakoj budali da se ponaša kako želi svijet će propasti. Budali ne samo da treba reći da prestane s glupošću nego ju treba i silom spriječiti da svoju glupost sprovodi u djelo ako se sama ne želi ponašati prihvatljivo. Uostalom propast svijeta se već i dešava jer na svijetu ima previše gamadi i budala koje su se uvukle u strukture vlasti i sad takvi brane da se otvoreno kaže glupanu da je glupan ili lopovu da je lopov, bez obzira na argumente.
alphacentaury is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.