Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2014., 22:38   #221
Quote:
kosjenka86 kaže: Pogledaj post
Ako se daš razapeti i znaš da ćeš patiti i proći kroz najveće muke - onda znaš i koji je cilj - zašto bi dobrovoljno pristao na to. Očito je u pitanju veliki ulog.
A oprost se podrazumijeva u cijeloj situaciji.
To su evanđelisti samo malo bolje iskopirali ovu priču: http://mitovi.webnode.com/mitovi/mit-o-prometeju/

Čudno, nitko do sada nije spomenuo teoriju evolucije koju Crkva priznaje. Jer bez patnje nema ni evolucije !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 23:41   #222
.

Quote:
kosjenka86 kaže: Pogledaj post
Ako se daš razapeti i znaš da ćeš patiti i proći kroz najveće muke - onda znaš i koji je cilj - zašto bi dobrovoljno pristao na to. Očito je u pitanju veliki ulog.
A oprost se podrazumijeva u cijeloj situaciji.
pitanje jedino bitno, ZAŠTO SE BOG ŽRTVOVAO ZA ČOVJEKA? Osjeća li roditeljsku ljubav za nespretnim djetetom, grižnju savjesti što ga tako slabim načinio, u zemaljske opasnosti pustio ??? To bih želio dokučiti!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 00:21   #223
Thumbs down

Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Uopće nije poanta da li je Isus bog ili čovjek, da li je stvarno ležao mrtav 3 dana ili je bio u komi.

Poanta je da je Isus i dalje živ, prema tome nije žrtvovan za naše grijehe. Kad nešto žrtvuješ, onda toga više nema. Što je onda bog/Isus žrtvovao da bi otkupio naše grijehe? Jedan vikend kojeg je mogao malo bolje provesti? Malo slobodnog vremena?
Ako je to tak beznacajno i lako nek tebe pribiju na stup i bicuju dok ne prokrvaris da umires u mukama. I tebe ce kad dode vrijeme Bog uskrsnuti !
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 09:06   #224
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Ako je to tak beznacajno i lako nek tebe pribiju na stup i bicuju dok ne prokrvaris da umires u mukama. I tebe ce kad dode vrijeme Bog uskrsnuti!
Može!!! Prihvaćam iz ovih stopa, samo neka mi se bog osobno, ili barem Isus ukaže (dok sam budan, ne u snu) i neka mi demonstrira na prihvatljiv način da je to stvarno on (npr. neka mi popravi dioptriju) i ovih stopa idem na križ, ako je nagrada vječni život.
Daj se uozbilji, pa da ti ne znam što rade, to je trivijalnost u usporedbi s vječnošću. Vječnost nije 100 milijardi godina, niti milijarda milijardi godina. Te cifre u usporedbi s vječnošću su trivijalne. Nema toga što mi itko može raditi 3 dana, najgore zamislive muke, a da to ne bude trivijalno u usporedbi s vječnošću. Općenito je besmisleno da bog uskraćuje ili nagrađuje vječnim životom išta što se napravi (ili ne napravi) u ovim našim kratkim životima.

"Žrtva" podrazumijeva da nešto gubiš. Ako si duhovno biće po moći i važnosti odmah iza boga, onda nije da mu propušteni čovječji život nešto znači. Uostalom, proživio ga je 30g, više nego puno drugih ljudi.
Jehovini svjedoci tvrde da će najpravednijih 144.000 ljudi završiti na nebu u sličnom duhovnom obliku kao Isus. Dakle, i oni su "zakinuti" za ljudski život? I oni su podnijeli "žrtvu"? Oni su uboli jack-pot, ili će proći lošije od ljudi od krvi i mesa koji će dobiti vječni život na Zemlji?

Još ako uračunamo faktor pretvorbe vremena po principu 1 dan / 1000 godina? Bog je iz svoje perspektive poslao Isusa da se muči 0,7 sekundi
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 09:15   #225
Quote:
kosjenka86 kaže: Pogledaj post
Ako se daš razapeti i znaš da ćeš patiti i proći kroz najveće muke - onda znaš i koji je cilj - zašto bi dobrovoljno pristao na to. Očito je u pitanju veliki ulog.
A oprost se podrazumijeva u cijeloj situaciji.
Ti ne bi dobrovoljno pristala da te daju razapeti na 3 dana i nakon toga te čeka vječni život, a usput si time zaradila vječni život za sve voljene, poznate i nepoznate? Ček, da naglasim...VJEČNI ŽIVOT!!

Pazi, ne govorim o tome da trebaš slijepo vjerovati i onda nešto učiniti. Govorim o situaciji da imaš direktnu komunikaciju s bogom i da točno znaš koji je ulog. Ja sam prilično siguran da bi teško našli čovjeka na planetu koji NE bi potrpio 3 dana muke u zamjenu za vječni život, svoj i svih ostalih.

Pa dajte razmislite malo, kakva je žrtva, ako je poslije toga živ? To nije žrtva, to je kao kad otrpiš neugodnu operaciju, ali onda ti poslije bude bolje.

Jedina minimalna mogućnost koju dopuštam je ako je ljudski život od krvi i mesa puno bolji od Isusove duhovne egzistencije, a ni tada nije "žrtvovao život", već samo jedan oblik postojanja.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 12:12   #226
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Može!!! Prihvaćam iz ovih stopa, samo neka mi se bog osobno, ili barem Isus ukaže (dok sam budan, ne u snu) i neka mi demonstrira na prihvatljiv način da je to stvarno on (npr. neka mi popravi dioptriju) i ovih stopa idem na križ, ako je nagrada vječni život.
Daj se uozbilji, pa da ti ne znam što rade, to je trivijalnost u usporedbi s vječnošću. Vječnost nije 100 milijardi godina, niti milijarda milijardi godina. Te cifre u usporedbi s vječnošću su trivijalne. Nema toga što mi itko može raditi 3 dana, najgore zamislive muke, a da to ne bude trivijalno u usporedbi s vječnošću. Općenito je besmisleno da bog uskraćuje ili nagrađuje vječnim životom išta što se napravi (ili ne napravi) u ovim našim kratkim životima.

"Žrtva" podrazumijeva da nešto gubiš. Ako si duhovno biće po moći i važnosti odmah iza boga, onda nije da mu propušteni čovječji život nešto znači. Uostalom, proživio ga je 30g, više nego puno drugih ljudi.
Jehovini svjedoci tvrde da će najpravednijih 144.000 ljudi završiti na nebu u sličnom duhovnom obliku kao Isus. Dakle, i oni su "zakinuti" za ljudski život? I oni su podnijeli "žrtvu"? Oni su uboli jack-pot, ili će proći lošije od ljudi od krvi i mesa koji će dobiti vječni život na Zemlji?

Još ako uračunamo faktor pretvorbe vremena po principu 1 dan / 1000 godina? Bog je iz svoje perspektive poslao Isusa da se muči 0,7 sekundi
3 sata a ne 3 dana ,3 dana je navodno ležao u grobu.

Sve 3..

Počeo s 30 završio s 33 ,3 sata patio 3 dana ležao.

Dvanaest sluga imao 3x4 ....
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 17:46   #227
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Ti ne bi dobrovoljno pristala da te daju razapeti na 3 dana i nakon toga te čeka vječni život, a usput si time zaradila vječni život za sve voljene, poznate i nepoznate? Ček, da naglasim...VJEČNI ŽIVOT!!

Pazi, ne govorim o tome da trebaš slijepo vjerovati i onda nešto učiniti. Govorim o situaciji da imaš direktnu komunikaciju s bogom i da točno znaš koji je ulog. Ja sam prilično siguran da bi teško našli čovjeka na planetu koji NE bi potrpio 3 dana muke u zamjenu za vječni život, svoj i svih ostalih.

Pa dajte razmislite malo, kakva je žrtva, ako je poslije toga živ? To nije žrtva, to je kao kad otrpiš neugodnu operaciju, ali onda ti poslije bude bolje.

Jedina minimalna mogućnost koju dopuštam je ako je ljudski život od krvi i mesa puno bolji od Isusove duhovne egzistencije, a ni tada nije "žrtvovao život", već samo jedan oblik postojanja.

Ne bih se baš s tim složila - jer svakodnevno imamo priliku nešto za druge učiniti i žrtvovati se u nekom smislu, pa ipak teško se čovjek odlučuje na to, i to još do kraja iskreno i bez ikakvih kalkulacija, mržnje, neprijateljstva i sl.
Duh je taj koji oživljava - hrpa mesa, kostiju i sve drugo nema smisla ako nema čovjeka. Ubij nekome njegov duh - ubio si čovjeka a dobio životinju. Tako možemo reći da su ubili u fizičkom smislu čovjeka - ali nisu ubili njegov duh. To je nevjerojatno.
Hajd zamisli da tebi netko čini sve najgore a ti ga u sebi iskreno blagoslivlješ i moliš za njega. To je jedna osoba. Sad zamisli da to isto čini veći broj njih. A ti si i dalje dosljedan sebi.
E, to je pravi izazov.
kosjenka86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 20:04   #228
Quote:
kosjenka86 kaže: Pogledaj post
Ne bih se baš s tim složila - jer svakodnevno imamo priliku nešto za druge učiniti i žrtvovati se u nekom smislu, pa ipak teško se čovjek odlučuje na to, i to još do kraja iskreno i bez ikakvih kalkulacija, mržnje, neprijateljstva i sl.
Idemo opet razmisliti, ako se ne slažeš

Da, ljudi se teško odlučuju za žrtvu, zato jer žrtva znači da u osnovi nešto gubiš. A obzirom da su resursi ograničeni, i život je kratak, svatko preispituje koliko može (ili želi) žrtvovati za druge.

Međutim, uzmimo za primjer nekog milijardera koji donira 10 milijuna dolara. To je puno novaca i lijepa pomoć, ali teško da je to žrtva, obzirom da bogataš to niti ne osjeti.

Isto tako, sve slobodno vrijeme i bogatstvo ovog svijeta ništa ne znače u usporedbi s vječnim životom. I zato je logično da nema tog čovjeka na svijetu koji ne bi dao sve samo kad bi mogao živjeti vječno. Kvaka je u tome da ipak trebaš znati sa 100% sigurnošću da te vječni život čeka, inače nisi lud da pokloniš svu imovinu ili se daš pribiti na križ.

U mom primjeru sam lijepo naglasio (boldaš svašta, a poantu ne) - KAD BIH ZNAO 100% da je to stvarno tako, ili kad bi bilo tko na svijetu znao da ga 100% čeka vječni život, nema toga koji se ne bi dao pribiti na križ. Naravno, uvjeravanja vjernika ili popova ne mogu pružiti 100%tnu sigurnost, ali da se bog ili Isus materijaliziraju pred nekim, izvede neko (medicinsko) čudo...to bi bilo to.

Pa da vidim tko se ne bi dao pribiti na križ ako bi znao - ne vjerovao, već znao 100% - da ga čeka vječni život. Pa to je tek usputna nelagoda u usporedbi s vječnošću.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 21:19   #229
Quote:
kosjenka86 kaže: Pogledaj post
Ako se daš razapeti i znaš da ćeš patiti i proći kroz najveće muke - onda znaš i koji je cilj - zašto bi dobrovoljno pristao na to. Očito je u pitanju veliki ulog.
A oprost se podrazumijeva u cijeloj situaciji.
mislim da u vezi oprosta griješiš, ne možeš znati da ćeš imati snage oprostiti takve muke a oprost mi se čini ključan u duhovnom smislu općenito.
Sjeti se da je Isus na križu zavapio bogu zašto ga je ostavio, možda ga se i odrekao u tom trenutku, ne znamo njegove misli no u svakom slučaju se osjećao izdanim i ostavljenim što znači da oprost ne možeš tek tako podrazumjevati no kada se oprost dogodio mislim da je i fizička smrt došla ubrzo odnosno kraj muci i patnji.
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 23:01   #230
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
KAD BIH ZNAO 100% da je to stvarno tako, ili kad bi bilo tko na svijetu znao da ga 100% čeka vječni život, nema toga koji se ne bi dao pribiti na križ. Naravno, uvjeravanja vjernika ili popova ne mogu pružiti 100%tnu sigurnost, ali da se bog ili Isus materijaliziraju pred nekim, izvede neko (medicinsko) čudo...to bi bilo to.

Pa da vidim tko se ne bi dao pribiti na križ ako bi znao - ne vjerovao, već znao 100% - da ga čeka vječni život. Pa to je tek usputna nelagoda u usporedbi s vječnošću.
Pa čuda se događaju svakodnevno, uvijek su se događala; ozdravljenja, obraćenja, razrješenja problema u nemogućim situacijama...
Ima o tome literature, svjedoka - svega.
Samo je stvar toga je li čovjek vjeruje u to i priznaje li to kao čudo ili ne.

A kako vidiš, ljudi postoje, vide to i slušaju o tome ali ne vjeruju. Prema tome, neće se pribit na križ, pa čak i "nositi svoj križ".
kosjenka86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 23:04   #231
Quote:
RedSonia kaže: Pogledaj post
mislim da u vezi oprosta griješiš, ne možeš znati da ćeš imati snage oprostiti takve muke a oprost mi se čini ključan u duhovnom smislu općenito.
Sjeti se da je Isus na križu zavapio bogu zašto ga je ostavio, možda ga se i odrekao u tom trenutku, ne znamo njegove misli no u svakom slučaju se osjećao izdanim i ostavljenim što znači da oprost ne možeš tek tako podrazumjevati no kada se oprost dogodio mislim da je i fizička smrt došla ubrzo odnosno kraj muci i patnji.
Kod Isusa se oprost podrazumijeva - on je opraštao s križa.
A to što je zavapio s križa ne znači da nije oprostio već da mu je kao čovjeku u datom trenutku bilo teško. Bio je usamljen u svojoj patnji, ta svi su ga napustili a on je ostao dosljedan.
kosjenka86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 00:59   #232
Quote:
kosjenka86 kaže: Pogledaj post
Kod Isusa se oprost podrazumijeva - on je opraštao s križa.
A to što je zavapio s križa ne znači da nije oprostio već da mu je kao čovjeku u datom trenutku bilo teško. Bio je usamljen u svojoj patnji, ta svi su ga napustili a on je ostao dosljedan.
Teško onome tko izda sina čovječijega bolje da se nije rodio je rekao tko?
Onaj koji je spreman na praštanje?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 01:41   #233
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Teško onome tko izda sina čovječijega bolje da se nije rodio je rekao tko?
Onaj koji je spreman na praštanje?
To svakako odudara od Hristovih reči, a smrdi nadaleko na sabore na kojima se Biblija prekrajala, i u koju su se iz prestiža u vreme posle velike šizme takmičili u modifikacijama i umetanjem svekojakih gluposti - rezultat toga jeste šizoidan karakter biblijskog Boga a ne izvorno pozitivno Hristovo učenje čija se suština nazire u svega nekoliko desetina procenata knjige.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 02:58   #234
Baš sam malo proučavo dečki i bome se čak i biblija masovno i svuda krivo tumači,općenito.
Nigdje ne piše da čovjek ide u pakao.Piše da će biti nagrađen vječnim životom ako bude ok,a u suprotnom da će "perish" ilitiga nestati.Znači piše da duša nije besmrtna,bog je može uništiti i poslije toga nema nikakve svijesti niti ikakve muke,samo "silence of the grave" i prirodni proces raspada tijela.
Prvi je koncept pakla isfuro poganski rimski pjesnik Virgilije koje je insprirao Dantea za njegovu Božansku komediju.Znači pakao je poganski koncept.
Ivan Pavao 2. je tvrdio da pakao znači odvajanje od boga,da pakao nije stvarno mjesto,dok ovaj zadnji papa nedavno opet priča o konceptu "pravog pakla" i te vječne muke.Jeli netko od vas čuo da to priča?Meni je to čudno jer upravo taj novi se fura na neku naprednost od starih crkvenih pravila.
Mislim da su prijetnje paklom utvrdili i ustoličili crkveni vladari srednjega vijeka kako bi u ta tamna vremena ljude držali u pokornosti crkvi.

Zadnje uređivanje GosponProljeće : 23.05.2014. at 03:03.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 08:00   #235
Nema nikakvog pakla. Pakao je grob , smrt iz koje nema uskrsnuća odnosno Gehena. A šeol i had su grob iz kojeg je moguće uskrsnuće.

Objašnjenje pakla. . .


Što je zapravo pakao?

BEZ obzira na to koja se slika tebi pojavi pred očima kad čuješ riječ ”pakao“, prevladava mišljenje da je pakao mjesto gdje ljudi trpe muke zbog grijeha. O grijehu i onome što on uzrokuje Biblija kaže: ”Preko jednog čovjeka grijeh [je] ušao u svijet i preko grijeha smrt, i tako se smrt proširila na sve ljude jer su svi sagriješili“ (Rimljanima 5:12). U Bibliji stoji i ovo: ”Plaća koju daje grijeh je smrt“ (Rimljanima 6:23). Budući da je kazna za grijeh smrt, što je u biti pakao saznat ćemo ako odgovorimo na ključno pitanje, koje glasi: Što se s nama događa kad umremo?

Nastavlja li se i nakon smrti neka vrsta života — u nekakvom drugom obliku? Što je pakao i kakvi ljudi tamo idu? Ima li ikakve nade za one koji su u paklu? Biblija daje istinite i zadovoljavajuće odgovore na ta pitanja.

Život nakon smrti?

Nastavlja li nešto u ljudima, poput duše ili duha, živjeti i nakon smrti tijela? Razmotri kako je stvoren prvi čovjek, Adam. U Bibliji stoji: ”Stvori Jehova Bog čovjeka od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos dah životni“ (1. Mojsijeva 2:7). Iako je disanje podržavalo Adamov život, udahnuti ’dah života‘ u njegove nosnice podrazumijevalo je puno više nego samo zrakom ispuniti njegova pluća. Ustvari, to je značilo da je Bog u Adamovo beživotno tijelo stavio iskru života — ”dah životni“ koji postoji u svim živim stvorenjima na Zemlji (1. Mojsijeva 6:17, St; 7:22). Biblija tu pokretačku silu naziva ’duh‘ (Jakov 2:26). Taj se duh može usporediti s električnom strujom koja napaja neki stroj ili aparat i tako omogućuje njegov rad. Kao što struja nikad ne poprima obilježja uređaja koji napaja, tako ni životna sila ne poprima osobine stvorenja kojima daje život. Ona nema osobnost niti sposobnost razmišljanja.

Što se događa s duhom kad čovjek umre? U Psalmu 146:4 stoji: ”Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove.“ Kada čovjek umre, njegov duh, koji nije osoba, ne nastavlja živjeti u nekom drugom području kao duhovno stvorenje. ”Vrati [se] k Bogu, koji ga je dao“ (Propovjednik 12:7). To znači da nada u budući život za tu osobu sada u potpunosti ovisi o Bogu.

Antički grčki filozofi Sokrat i Platon vjerovali su da nekakva duša unutar čovjeka ostaje na životu i nakon smrti te da nikada ne umire. Što Biblija uči o duši? U 1. Mojsijevoj 2:7 stoji da je Adam ’postao živa duša‘. On nije dobio dušu; on je bio duša — cjelokupna osoba. Biblija govori da džusa može raditi, žudjeti za hranom, biti oteta, nemati sna i tako dalje (3. Mojsijeva 23:30; 5. Mojsijeva 12:20; 24:7, NS; Psalam 119:28, NS). Da, sam čovjek je duša. Kad čovjek umre, ta duša umre (Ezehijel 18:4).

U kakvom su onda stanju mrtvi? Izričući presudu nad Adamom, Jehova je rekao: ”Prah [si], i u prah ćeš se vratiti“ (1. Mojsijeva 3:19). Gdje je bio Adam prije nego što ga je Bog stvorio od zemaljskog praha i dao mu život? Pa, on jednostavno nije postojao! Kad je umro, Adam se vratio u stanje potpunog nepostojanja. Stanje mrtvih jasno je opisano u Propovjedniku 9:5, 10 (Daničić-Karadžić), gdje čitamo: ”Mrtvi ne znaju ništa. (...) Nema rada ni mišljenja ni znanja ni mudrosti u grobu u koji ideš.“ Prema Bibliji, smrt je stanje nepostojanja. Mrtvi nisu svjesni ničega, ništa ne osjećaju i ne razmišljaju.

Mjesto vječnog mučenja ili opći grob?

Budući da mrtvi ne nastavljaju živjeti i da nisu pri svijesti, pakao ne može biti mjesto gdje zli ljudi trpe vatrene muke nakon smrti. Što je onda pakao? Ako razmotrimo što se dogodilo s Isusom nakon njegove smrti, to će nam pomoći da odgovorimo na prethodno pitanje. Biblijski pisac Luka izvještava: ”[Isus] nije bio ostavljen u hadu [”paklu“, DK] niti je njegovo tijelo vidjelo raspadanje“ * (Djela apostolska 2:31). Gdje se nalazi pakao u koji je čak i Isus otišao? Apostol Pavao je napisao: ’Predao sam vam da je Krist umro za naše grijehe u skladu s Pismima; i da je bio pokopan i da je uskrsnuo treći dan u skladu s Pismima‘ (1. Korinćanima 15:3, 4). Dakle, Isus je bio u paklu, odnosno u grobu, no tamo nije ostavljen, budući da je bio podignut, ili uskrsnut.

Razmotri također primjer pravednog Joba, koji je mnogo propatio. Želeći se izbaviti iz svoje mučne situacije, molio je: ’Ah, kad bi mi dao, da me zaštitiš u paklu [šeolu], i da me ondje sakriješ, dokle mine tvoja srdžba‘ * (Job 14:13, Škarić). Kako je samo nelogično misliti da je Job poželio potražiti zaštitu na nekom gorućem mjestu! Za Joba je ’pakao‘ jednostavno bio grob, gdje bi prestale njegove muke. Pakao koji se spominje u nekim prijevodima Biblije opći je grob čovječanstva, u koji odlaze i dobri i zli ljudi.

Paklena vatra — simbol potpunog uništenja?

Je li paklena vatra možda simbol potpunog uništenja? Biblija pravi razliku između vatre s jedne strane i hada, ili pakla, s druge strane, te kaže: ”Smrt i had bili su bačeni u vatreno jezero.“ ”Jezero“ koje se ovdje spominje ima simbolično značenje, budući da smrt i pakao (had) koji su bačeni u njega ne mogu doslovno gorjeti. ”To [vatreno jezero] predstavlja drugu smrt“ —smrt iz koje nije moguć povratak u život (Otkrivenje 20:14).

Vatreno jezero i ’vatrena gehena [”oganj pakleni“, St]‘, o kojoj je govorio Isus, imaju slično značenje (Matej 5:22; Marko 9:47, 48). Izraz gehena pojavljuje se 12 puta u Kršćanskim grčkim pismima i odnosi se na dolinu Hinom, koja se nalazila izvan zidina Jeruzalema. Dok je Isus bio na Zemlji, ta je dolina služila kao smetlište ”kamo su se bacali leševi kriminalaca, lešine životinja i sav drugi otpad“ (Smith’s Dictionary of the Bible). Vatra u kojoj je gorjelo smeće podržavala se dodavanjem sumpora. Isus je tu dolinu koristio kao prikladan simbol vječnog uništenja.

Poput gehene, i jezero ognjeno simbolizira vječno uništenje. Smrt i had bit će ”bačeni u“ to jezero u tom smislu što više neće postojati kada čovječanstvo bude oslobođeno grijeha i osude na smrt. I tvrdokornim, nepokajničkim grešnicima ”udio“ će biti u tom jezeru (Otkrivenje 21:8). I oni će biti zauvijek uništeni. S druge strane, oni koji su u Božjem sjećanju, a nalaze se u paklu — općem grobu čovječanstva — u izgledu imaju divnu budućnost.

Pakao će biti ispražnjen!

U Otkrivenju 20:13 stoji: ”More je predalo mrtve koji su bili u njemu, i smrt i had predali su mrtve koji su bili u njima.“ Da, pakao koji se spominje u nekim prijevodima Biblije bit će ispražnjen. Kao što je Isus obećao, ”dolazi čas u koji će svi koji su u spomen-grobovima čuti [Isusov] glas i izaći“ (Ivan 5:28, 29). Iako mrtvi u ovom trenutku ne žive ni u jednom obliku, Jehova Bog će milijune njih koji su u njegovom sjećanju uskrsnuti, odnosno ponovno vratiti u život, u obnovljenom zemaljskom raju (Luka 23:43; Djela apostolska 24:15).

U novom svijetu, koji će Bog uspostaviti, uskrsnule osobe koje usklade svoj život s Božjim pravednim zakonima više nikad neće morati umrijeti (Izaija 25:8). ”Obrisat će [Jehova] svaku suzu s njihovih očiju, i smrti više neće biti, niti će više biti tuge ni vike ni boli.“ Ustvari, ’prijašnje će stvari proći‘ (Otkrivenje 21:4). Kakav samo blagoslov stoji pred onima koji se nalaze u paklu — u ”spomen-grobovima“! Taj blagoslov dovoljan je motiv da i dalje usvajamo spoznaju o Jehovi Bogu i njegovom Sinu, Isusu Kristu (Ivan 17:3).

[Bilješke]

U prijevodu Daničić-Karadžić grčka riječ had prevodi se s ”pakao“ u svakom od deset pojavljivanja u Kršćanskim grčkim pismima. U Luki 16:19-31 spominju se muke, no čitav izvještaj ima simbolično značenje. Vidi 88. poglavlje knjige Najveći čovjek koji je ikad živio, koju su objavili Jehovini svjedoci.

Hebrejska riječ šeol pojavljuje se 65 puta u Hebrejskim pismima, a u prijevodu Daničić-Karadžić prevodi se s ”pakao“, ”grob“ i ”najdonji kraj zemlje“.
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 10:16   #236
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
...
Što se događa s duhom kad čovjek umre? U Psalmu 146:4 stoji: ”Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: .
a, ne tumaciš li krivo ovaj stih?, ponovo procitaj boldano " i vrati se u zemlju svoju" ne znaci da ta duša ne nastavlja živjeti vec upravo suprotno...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 10:22   #237
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
pitanje jedino bitno, ZAŠTO SE BOG ŽRTVOVAO ZA ČOVJEKA? Osjeća li roditeljsku ljubav za nespretnim djetetom, grižnju savjesti što ga tako slabim načinio, u zemaljske opasnosti pustio ??? To bih želio dokučiti!
Najlogičnije je da je to učinio iz ljubavi jer Isus je, provodeći njegovu volju, poučavao ljude što su, i pokazivao im kako bi mogli i trebali živjeti u skladu s time.

No pitanje je zašto ljudi tako dragovoljno prihvačaju da je Isus preuzeo njihove grijehe, ali i dalje nastavljaju s grešnim življenjem. Očito nisu ništa naučili, a k tome još i okrivljuju svog stvoritelja za ono što, zapravo, svojevoljno- sami čine.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 10:30   #238
Ljudi...
Zar nije malo čudno da se tako važna stvar kao što je božja riječ može interpretirati na toliko načina?
Pa moj advokat napiše jasniji dokument, a bog to nije u stanju.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 11:04   #239
Eto vidiš, opet je kriv netko drugi ( čak bog!), samo da nije čovjek odgovoran.
Pa božje riječi su sasvim jasne, stvar je samo u tome što ljudima iz nekog razloga nije u interesu čuti ih, a kamoli ih se pridržavati.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 11:35   #240
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Ovo pitanje si je vjerojatno jednom u životu postavio svaki čovjek na Zemlji. Vjerovali ili ne ima odgovor i na to pitanje a nalazimo ga u Božjoj riječi Bibliji. . .

Zašto Bog dopušta patnje?

Da li Bog uzrokuje patnje u svijetu?
Koje je sporno pitanje otvoreno u edenskom vrtu?
Kako će Bog okončati ljudske patnje?
1, 2. Koje patnje danas pogađaju ljude, i koja si pitanja zbog toga mnogi postavljaju?

NAKON strahovite borbe u jednoj ratom pogođenoj zemlji tisuće poginulih civila, i to žena i djece, pokopano je u masovnoj grobnici oko koje su stavljeni križevi. Na svakom je pisalo: “Zašto?” Ponekad je to najbolnije pitanje koje postoji. Ljudi ga tužno postavljaju kad rat, prirodna katastrofa, bolest ili zločin oduzmu život njihovim nedužnim najmilijima, unište njihov dom ili im na neki drugi način prouzroče neopisive patnje. Oni žele znati zašto ih pogađaju takve tragedije.

2 Zašto Bog dopušta patnje? Ako je Jehova Bog svemoćan, pun ljubavi, mudar i pravedan, zašto u svijetu ima toliko mržnje i nepravde? Jesi li si ikada postavio ta pitanja?

3, 4. (a) Što pokazuje da nije neispravno pitati se zašto Bog dopušta patnje? (b) Kako Jehova gleda na zloću i patnje?

3 Je li neispravno pitati se zašto Bog dopušta patnje? Neke zabrinjava pomisao da bi postavljajući takvo pitanje pokazali da nemaju dovoljno vjere ili da ne poštuju Boga. Međutim, čitajući Bibliju vidjet ćeš da su vjerne, bogobojazne ljude mučila slična pitanja. Naprimjer, prorok Habakuk upitao je Jehovu: “Zašto puštaš da vidim zlo i zašto gledaš nevolju? Zašto su pljačka i nasilje preda mnom, zašto nastaju prepirke i zašto izbijaju svađe?” (Habakuk 1:3).

Jehova će okončati svu patnju

4 Je li Jehova prekorio vjernog proroka Habakuka zato što je postavio ta pitanja? Nije. Umjesto toga, Bog je njegove iskrene riječi uvrstio u nadahnuti biblijski zapis. Također mu je pomogao da bolje razumije čitavu situaciju i stekne veću vjeru. Jehova isto želi učiniti za tebe. Sjeti se da Biblija kaže da se on ‘brine za tebe’ (1. Petrova 5:7). Bog mrzi zloću i patnje koje ona uzrokuje daleko više nego bilo koji čovjek (Izaija 55:8, 9). Zašto onda u svijetu ima toliko patnje?

ZAŠTO IMA TOLIKO PATNJE?
5. Koje se razloge ponekad navodi kao objašnjenje za ljudske patnje, no što Biblija uči?

5 Ljudi različitih religija pitaju svoje vjerske vođe i učitelje zašto ima toliko patnje. Često dobiju odgovor da je patnja Božja volja i da je on davno prije odredio sve što će se dogoditi, uključujući i tragične događaje. Mnogima je rečeno da su Božji putevi tajna ili da on uzrokuje smrt ljudi — čak i djece — kako bi bili s njim na nebu. No kao što si saznao, Jehova Bog nikada ne uzrokuje zlo. Biblija kaže: “Daleko od toga da bi pravi Bog zlo činio, da bi Svemogući nepravedno postupao!” (Job 34:10).

6. Zašto mnogi ljudi griješe kad okrivljuju Boga za patnje u svijetu?

6 Znaš li zašto ljudi griješe kad okrivljuju Boga za sve patnje u svijetu? U mnogo slučajeva oni krive Svemogućeg Boga jer misle da je on pravi vladar ovog svijeta. Oni ne znaju jednostavnu, ali važnu istinu koju uči Biblija. Nju si saznao u trećem poglavlju ove knjige. Pravi vladar ovog svijeta je Sotona Đavo.

7, 8. (a) Kako svijet odražava osobnost svog vladara? (b) Kako nesavršenost ljudi te “vrijeme nevolje i nepredviđeni događaji” vode do patnji?

7 Biblija jasno kaže: “Cijeli je svijet pod vlašću Zloga” (1. Ivanova 5:19). Kad malo bolje razmisliš o tome, zar ti to ne zvuči logično? Ovaj svijet odražava osobnost nevidljivog duhovnog stvorenja koje “zavodi sav svijet” (Otkrivenje 12:9). Sotona je pun mržnje, prijevare i okrutnosti. Zato je i svijet koji je pod njegovim utjecajem pun mržnje, prijevare i okrutnosti. To je jedan od razloga zašto ima toliko patnji.

8 Daljnji razlog zašto ima toliko patnji saznali smo u trećem poglavlju, gdje smo naučili da su ljudi postali nesavršeni i grešni prilikom pobune u edenskom vrtu. Grešni ljudi bore se za vlast, a to vodi do ratova, ugnjetavanja i patnji (Propovjednik 4:1; 8:9). “Vrijeme nevolje i nepredviđeni događaji” još su jedan razlog zašto ima toliko patnji (Propovjednik 9:11). U svijetu koji Jehova ne vodi niti ga štiti ljudi pate jer se možda nađu na krivom mjestu u krivo vrijeme.

9. Zašto možemo biti sigurni da Jehova ima dobar razlog zašto dopušta patnje?

9 Utješno je znati da Bog ne uzrokuje patnje. On nije odgovoran za ratove, zločin, ugnjetavanje, pa čak ni za prirodne katastrofe zbog kojih ljudi pate. Pa ipak, trebamo saznati zašto Jehova dopušta svu tu patnju. Ako je Svemoguć, znači da ima moć okončati je. Zašto onda to ne učini? Bog pun ljubavi kojeg upoznajemo sigurno ima dobar razlog za to (1. Ivanova 4:8).
Sta je to patnja?

U Bhagavat Giti pise:
Onaj kog to ne koleba, kom je radost panja isto,
ko je mudar o vladaru, besmrtnosti vredan biva.

p.s.Ima prica o pustinjacima koji su srecniji sto im je teze i vise pate, jer to shvataju kao iskusenje na putu ka Bogu.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.