Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2014., 02:08   #101
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Dobro. Ti onda zivi za svoje sebicne zelje a ja cu i dalje sluziti Bogu. Ali zapamti da je pisano: "Svijet ovaj prolazi i želja njegova a tko vrši Božju volju ostaje zauvijek." Sapienti sat - Pametnome dosta.
Na žalost, činjenica je i to da 70% Biblije nije Reč Božja, već različite modifikacije i gluposti koje su tokom vekova umetnuli vlastodršci. Premda je 30% ipak Reč Božja.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 02:24   #102
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Dobro. Ti onda zivi za svoje sebicne zelje a ja cu i dalje sluziti Bogu. Ali zapamti da je pisano: "Svijet ovaj prolazi i želja njegova a tko vrši Božju volju ostaje zauvijek." Sapienti sat - Pametnome dosta.
Pretpostavljam da ćeš ti vječno gore citirati bibliju,samo kome kad gore nema grešnika.

A kad već optužuješ čovjeka da živi za svoje sebične želje ne bi bilo loše da kažeš koje su jer očito ti znaš bolje od njega sama pa da nešto i nauči inače je ovo obična kleveta.

Feed troll
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 03:25   #103
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Dobro. Ti onda zivi za svoje sebicne zelje a ja cu i dalje sluziti Bogu. Ali zapamti da je pisano: "Svijet ovaj prolazi i želja njegova a tko vrši Božju volju ostaje zauvijek." Sapienti sat - Pametnome dosta.
Ja sam samo realan a ti služi kome god želiš pa i tom liku iz tvoje mašte no nećeš ništa bolje proći iz jednostavno razloga što je to samo ljudska mašta a recimo da Bog i postoji on sigurno nije neka osoba pa da bira tko će u raj a tko u pakao kako ljudi vjeruju tako da se uozbilji nemaš 10 godina, zapamti da je pisano da su tri praščića sagradila kuću . Najgora kazna za čovjeka bi bila da ostane zauvijek pa ti sad i dalje širi to i plaši nas smrtnike . Svatko misli za sebe da je upravu i nigdje nećemo završiti ako se razbacujemo riječima zato ponudimo neke dokaze (ako postoje naravno), ja sam dosta pisao o tome koliko je priroda okrutna i ako joj se ne prilagodimo nestat ćemo kao i mnoge druge vrste i nikakva molitva neće pomoći ni vjerovanje u Boga. Ti dragi kolega praedicator očito bježiš od realnosti (donekle te razumijem) i ne shvaćaš kako ova priroda tj svijet funkcionira, znaš li ti koliko vrsta ima na ovoj planeti i koliko ih nestane svaki dan??? a da ne pričam o nama kako se međusobno ubijamo i nanosimo si zlo i di je tu bog??? zar stvarno misliš da će Bog jednima pomoć a drugima ne??? Bog (ako postoji) nije tamo neka osoba koja sjedi u fotelji i bira tko će u raj a tko će u pakao takav Bog je ljudska kreacija. Nevjerojatno koliko su ljudi sebični i primitivni da vjeruju da se Bog samo njima pokazao i da će pomoći samo onima koji vjeruju u njega, ti dragi prijatelju praedicator si savršen primjer sebičnosti i drugih nabrojanih negativnih osobina ljudi no zašto se uopće i opterećujem jer ne lažeš mene nego sebe i opet ću reći po 150-ti put ako te to čini sretnim vjeruj u to tko sam ja da ti branim??? no tu svoju maštu ostavi u sebi i ne širi je po forumu a još manje tvrdi da je to dokaz jer ako nisi znao ima ljudi koji ništa od toga ne osjećaju što ti osjećaš i koliko ti misliš da si upravu toliko i oni misle da su upravu, i koliko ti mislio ma oni baljezgaju gluposti ja znam što osjećam toliko i oni misle ma ti baljezgaš gluposti ja ništa ne osjećam tako da....

Zadnje uređivanje Gondar : 18.05.2014. at 04:24.
Gondar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 04:28   #104
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Dobro. Ti onda zivi za svoje sebicne zelje a ja cu i dalje sluziti Bogu. Ali zapamti da je pisano: "Svijet ovaj prolazi i želja njegova a tko vrši Božju volju ostaje zauvijek." Sapienti sat - Pametnome dosta.
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da ćeš ti vječno gore citirati bibliju,samo kome kad gore nema grešnika.

A kad već optužuješ čovjeka da živi za svoje sebične želje ne bi bilo loše da kažeš koje su jer očito ti znaš bolje od njega sama pa da nešto i nauči inače je ovo obična kleveta.

Feed troll
Ma praedicator je tipičan primjer "vjernika" (pod velikim navodnicima) koji čvrsto vjeruje u crkvu ( ne u boga), ne prihvaća druga mišljenja, ima vrlo ograničeno razmišljanje i daleko od realnosti, vrlo je sebičan, za sebe misli da je 100% upravu i s takvima se jednostavno ne može normalno razgovarati pa je najbolje ignorirat njega i njegove bajke i s vremenom se možda vrati u realnost.
Gondar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 08:27   #105
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Bibliju su pisali ljudi pod nadahnućem Boga odnosno Svetog duha.
Da pisali su mlatimudani da si poslože kako im odgovara. Da ih se služi, sluša i udovoljava, a oni žderu i uživaju. Ako se pobuniš - spale te na lomači. Na to tvoj bog blagonaklono, sa smješkom gleda i šalje rak i leukemiju jednogodišnjoj djeci, a nacističkim i inim zločincima podari i do 100 godina života. Vjeruješ u fikciju.
svetipatrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 08:35   #106
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
Ko to sebe smatra kraljevima planete...Isus kaže da njegovo kraljevstvo nije u vidljivom, da nije od ovoga svijeta...Pilatu je bilo dano da kraljuje u ovom svijetu...baš bi me zanimao rasplet događaja kad je Pilat došao pred Isusa u kojem je Isus kralj...no ja sad trkleljam gluposti...no koliko god je Pilat osudio Isusa on je ipak postupio pravedno, nije ga osudio na smrt, već je rakao da na njemu ne nalazi krivice, a prisutni narod je vikao - raspni ga, raspni...tko je onda osudio Isusa - Pilat ili narod? A šta radi Pilat nakon toga - pere ruke, i kaže njegova krv pada na vašu djecu...tko je dopustio da ubojica Baraba prezivi, a Isus ne...narod...rulja...ali taj isti narod će se onda pitati zašto patimo,? Neznam, za odgovore na ta pitanja treba ozbiljnije prionuti razumjevanju tih i ostalih događaja

...udaljila sam se od teme...vraćam se na tvoju rečenicu... ja kao čisti ateist sam u istom položaju kao i ti...točno nije netko bolji zato jer je vjernik, niti ateist mora biti zla osoba...

"Ne moram se ni moliti, ni vjerovati i neću proći ništa lošije ni bolje od tebe"...e na ovom ti zavidim, ja kad svjesno prekršim zapovjedi, u kratkom roku me stigne kazna, i onda mi se lampice pale zašto je do nečega došlo...ničijom drugom krivicom nego mojoj osobnom...zašto mene stigne kazna a tebe ne? Neznam
Jako komplicirano je to što pišeš, a samo je dio "božijeg opusa".
Zamisli najboljeg građevinskog majstora na svijetu koji napravi sebi kuću. Kuća vlažna, prokišnjava, naginje se, puna gljivica, žbuka otpada, instalacije pregaraju, itd.. Teško zamislivo, zar ne? Zašto bi on napravio tako nešto nakaradno?? E takav svijet napravi tvoj bog koji je milijun puta bolje i savršenije biće od majstora? Zašto, kako?
svetipatrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 09:45   #107
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Božje očito ukazanje svima bi imalo taj benefit da ljudi znaju na čemu su, a ne da pogađaju. Danas na svijetu postoje brojne religije. Ne mogu svi biti u pravu. Međusobno si proturječe, pa čak dolazi i do nasilja. Kad bi ljudi znali, a ne mislili, svijet bi bio ugodnije mjesto. Sad svi misle da znaju, međutim ne mogu svi biti u pravu ako misle različito.

Druga stvar je što bi time imao slobodnu volju, koju kršćani toliko zazivaju.
Kada hodaš u mraku i odlučiš ići lijevo umjesto desno, to nije slobodna volja, već tapkanje u mraku. Slobodna volja podrazumijeva da znaš sve parametre, i onda doneseš odluku.

Božje ukazanje bi eliminiralo potrebu da nešto vjeruješ na slijepo. Kako to da bog želi da se spasimo, a drži nas u magli?
Naprotiv, Božje ukazanje samo bi nas potaknulo da vjerujemo slijepo kako je to jedini Božji oblik. I čak i tada pojavili bi se oni koji bi zagovarali da je ta pojava varka i manipulacija.

A što se tiče neznanja, rekao bih da smo sami tako odabrali - jer iskustvena spoznaja znatno lakše dolazi do izražaja ako zaboravimo svoje teorijsko znanje. Osim toga, jest da ovako znamo patiti, al bilo bi užasno dosadno da u vječnosti ne postoji nikakav izazov.

A možda sve ovo ima dublji smisao, te spoznajemo kako vidjeti u mraku, i da mi nismo dio tame, čak i kad smo okruženi njome.

Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Drugi problem s idejom da ti se bog direktno obraća je taj što - istina je - puno ljudi ima dojam da im se bog obraća, međutim svima njima se obraća uglavnom bog njihove religije. Nema masovnim preobraćenja s islama zato jer im je Isus poručio da su u krivu. Muslimanima se obraća Alah, kršćanima Isus ili Jehova, a onima koji neodređeno vjeruju u neku višu silu, obraća im se nekakva viša sila Pretpostavljam da se i tebi obratio bog iz kulture u kojoj si odrastao?
Zato je moj dojam da ta iskustva dolaze iznutra, a ne izvana.
Ne znam zašto bi se Bog morao prikazivati u samo jednom obliku, te govoriti na samo jedan način.

Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Iz ovog primjera vidimo da izrazito važno imati točnu informaciju o tome što bog želi od tebe, a to ne možemo dobiti od drugih ljudi, jer - kako sam objasnio - puno je ljudi i svaki tvrdi drugačije. Ako bog nešto očekuje od nas, sigurno u svojoj mudrosti razumije da jedino direktno obraćanje pali
Možda Bog nema očekivanja, već nam pruža priliku da spoznajemo, radimo i budemo sve što poželimo. U tom smislu ne bi nikada mogli razočarati Boga, samo ljude koji grade očekivanja, te religije na temelju svojih vjerovanja.

Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
...ili možda mozak u trenucima kada prestaje dotok krvi polako prekida sa svojim funkcijama, pa dio koji je zadužen za vid više ne formira sliku već vidiš jedino rupu od zjenice u obliku mutnog svijetla u daljini? Dodajmo još lučenje endorfina koji čine ugodu, i malo snova, i efekt je potpun.
Ta mogučnost postoji samo ako zanemarimo brojna precizna viđenja sadašnjosti, budučnosti i prošlosti tokom kliničkih smrti ljudi.

Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
bolid74

"Dakle, jednom kada iskreno pitaš da ti se bog ukaže, a on se ne javi, to je ekvivalent kao kada nekog nešto pitaš, a on ti okrene leđa i ne želi pričati s tobom. Što se radi tada? Ideš svojim putem I kako me onda taj stvoritelj može držati odgovornim za nešto, a nije mi ništa rekao kad sam ga pitao..."

Drugo, kojim jezikom Bog govori? Latinski, poljski, talijanski? Treba li znati hrvatski ako mi nešto želi reći ili ja trebam pokušati shvatiti božji jezik?
Ne znam baš. Pitam se zašto bi nam se Bog obračao riječima, ako su riječi tek tumačenja misli, emocija, iskustva itd. Po meni je logičnije da se Bog prikaže u obliku samog iskustva, emocije ili misli. A mi takve stvari lako možemo zanemariti, jer očekujemo upravo riječi. Iskreno, kad bih postavio neko pitanje, tokom dana primijetim više čudnih situacija, koje se pojavljuju kao jasan odgovor na to pitanje.

Bogu vjerojatno nije nepoznat nijedan jezik, pa se lako prilagodi nama. Ali ako tražiš univerzalni jezik za sva biča, rekao bih da je to neki oblik matematike - svete geometrije. Ne znam to logički objasniti, ali tako osjećam.

Quote:
Tiger Lily kaže: Pogledaj post
čemu je onda potrebno to ponizno strahopoštovanje ko kad neki sićušni kmet drhturi pred svojim arogantnim feudalcem, u stilu '' šta ima meni bijedniku bog odgovarati na neka moja pitanja ?? '' ...a čega to ima u feudalcu da treba drhturiti pred njim?...čemu ponizno strahopoštovnje ...jer smo nitko i ništa...samo prašina koju vjetar odnosi i više nas se nitko niti ne sijeća...jednaki robovi kao i prije 2000 godina, u modernijem obliku
Rekao bih da strahopoštovanje traže ljudi koji žele uspostaviti kontrolu, a ne Bog.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 09:48   #108
Quote:
svetipatrik kaže: Pogledaj post
Zamisli najboljeg građevinskog majstora na svijetu koji napravi sebi kuću. Kuća vlažna, prokišnjava, naginje se, puna gljivica, žbuka otpada, instalacije pregaraju, itd.. Teško zamislivo, zar ne? Zašto bi on napravio tako nešto nakaradno?? E takav svijet napravi tvoj bog koji je milijun puta bolje i savršenije biće od majstora? Zašto, kako?
Možda je Bog stvorio nas na svoju sliku, dao nam priliku da gradimo ovaj svijet, te učimo u procesu. Kad stvorimo nešto što nam se ne sviđa, patiti ćemo neko vrijeme, ali ćemo shvatiti da nam se to ne sviđa i promijeniti to.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 09:50   #109
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Dobro. Ti onda zivi za svoje sebicne zelje a ja cu i dalje sluziti Bogu.
Ma kakve sebične želje?! Želja da odživiš normalni život, nešto zaradiš za starost, školuješ djecu, ponekad se zabaviš, to je sebično? Postoji bog koji želi da 50% života potratim na čitanje knjige i zvonjavu drugima na vrata, a ako ti dijete slučajno strada i treba transfuziju krvi, bolje mu je da umre?

Idemo malo vidjeti koliko su Jehovini svjedoci vjerodostojni.

Osnovao ih je Russell oko 1870tih. Smatrao je da je "Isusovo prisustvo" počelo 1874 i da je već tada počelo okupljanje Isusovog "stada", kao priprema za veliki završetak. Zaključio je da će to trajati do 1878, kad će se "sveci" među njima uzdići u duhovni oblik. Te godine će isto početi božja "demonstracija moći", međutim godina je došla i prošla i ništa se nije desilo. Nakon toga je 1878 proglašena za važnu godinu jer je tada bog, kao fol, odbacio sve druge crkve.

Nakon pažljivijeg izračuna, došao je do 1881 godine, međutim i to je prošlo i nije se desilo ništa. To ga je naučilo pameti pa idući smak svijeta nije očekivao čak tamo do 1914.

1914 je obećavala, počeo je svjetski rat, epidemija gripe, svi znaci su bili tu, ali eto, prošla je i ta godina i ništa. Iduća prognoza: 1918 godina.

Prošla je i 1918 i opet ništa. U međuvremenu je Russella zamijenio Rutherford. Amerika je oduvijek bila plodno tlo za religiozne fanatike.

Stižemo do 1925, kada nas je mimoišao još jedan smak svijeta. Sada već Jehovini svjedoci mijenjaju priču, i prethodne promašaje tumače da je zapravo armagedon počeo, ali tamo gore, daleko od naših očiju.

Nakon toga, idući smak svijeta smo morali čekati dosta dugo, čak do 1975.


1975 je došla i prošla. Nakon toga su došli pameti i više ne izlaze sa točnim godinama.

I dolazimo do 1990tih, kada sam ja prvi put došao u kontakt s njima. Tada su mi prodavali priču da će smak svijeta nastupiti onda kad umre zadnji preživjeli iz generacije iz 1914 godine. Vidim da je u zadnje vrijeme i to malo modificirano, obzirom da tih stogodišnjaka nije ostalo puno. Sad je to "ubrzo", kao što nam naš prijatelj Praedictor poručuje.

Šefe, teško vas je ozbiljno shvatiti. Vi već 140 godina (alo!!!!! 140 godina!) ljudima drobite "ubrzo".

Zadnje uređivanje bolid74 : 18.05.2014. at 10:54. Reason: proklete tipkarske greške
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 10:16   #110
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Rekao bih da strahopoštovanje traže ljudi koji žele uspostaviti kontrolu, a ne Bog.
Ma sherry lady ima problema s citiranjem, pa je skupusala post gdje se sve pomiješalo i moje i njezino, jer joj je bitnije da nas potjera u Mariju Bistricu na pokrštavanje, nego da se potrudi biti razumljiva sagovornicima.

Strahopoštovanje je odlika ovaca, gdje god to vidim, odmaknem se, jer znam da takvi ljudi nisu dobri zato što su dobri, nego zato što se boje biti zli, što je zapravo najopasnija vrsta ljudi kojoj neki etički kodeks mora doći izvana u vidu nečijih tuđih pravila i prijetnji kaznom, jer ih samo to može spriječiti da ne naude bližnjemu.

Stalno žive u nekoj sado - mazo igrici '' zgriješio sam, prekršio zapovjedi, pa me stigla kazna, pa sam se pokajao, pa mi je oprošteno, pa sam opet kršio zapovjedi '', itd., itd. Žele uspostaviti kontrolu nad drugima i onda gromoglasno propovjedaju upravo zato da se ne vidi kako imaju slabu kontrolu sami nad sobom.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 11:42   #111
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Naprotiv, Božje ukazanje samo bi nas potaknulo da vjerujemo slijepo kako je to jedini Božji oblik. I čak i tada pojavili bi se oni koji bi zagovarali da je ta pojava varka i manipulacija.
Postoji ogromna razlika između "vjerovati" i "znati". Na primjer nema sumnje da je sunce stvarno i da je Josipović realna osoba.
I sad dolazimo do apsurdne situacije u koju nas vjernici uvjeravaju: stvoritelj svemira, koji nam nudi daleko najvažniju stvar na svijetu - vječni život - detalje oko toga nam šalje u obliku tisuća konfliktnih religija i raznih nebouloznih vjerskih spisa, pritom se skrivajući u potpunosti? On želi da to važno pitanje dokučimo slijepom vjerom?

Ako priđemo problemu s druge strane, i pretpostavimo da boga nema, kako bi svećenici mogli parazitirati na nama i uvjeriti nas u nepostojećeg boga? Upravo isticanjem slijepe vjere kao najveće vrline.

Dakle bog bi mogao postojati, međutim kad ne bi postojao, svijet bi trebao izgledati upravo ovako kako izgleda sada.

Bog koji postoji bi svakako mogao naći način da cijelom svijetu daje do znanja da je stvaran. Ne moramo se sad razbacivati dosjetkama tipa "otvaranje T-com hotlinea", "je li na latinskom jeziku" i tomu slično. Je, bilo bi i tada nevjernika i teoretičara zavjere, ali bi ipak bilo dosta više vjernika nego danas.

Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
A što se tiče neznanja, rekao bih da smo sami tako odabrali - jer iskustvena spoznaja znatno lakše dolazi do izražaja ako zaboravimo svoje teorijsko znanje. Osim toga, jest da ovako znamo patiti, al bilo bi užasno dosadno da u vječnosti ne postoji nikakav izazov.
Nismo sami odabrali neznanje. Otkad je povijesti, vladajući nastoje držati običan puk u neznanju, a religija je pritom jedno od metoda. "Ne pitaj ništa nego vjeruj" je religijska poruka.

Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
A možda sve ovo ima dublji smisao, te spoznajemo kako vidjeti u mraku, i da mi nismo dio tame, čak i kad smo okruženi njome.
Možda. Ljudi očekuju da će dobiti odgovor na tu dilemu još od prapovijesti.

Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Možda Bog nema očekivanja, već nam pruža priliku da spoznajemo, radimo i budemo sve što poželimo. U tom smislu ne bi nikada mogli razočarati Boga, samo ljude koji grade očekivanja, te religije na temelju svojih vjerovanja.
Možda. To je u malo boljem skladu sa svijetom oko nas. Bog je pokrenuo sve i pustio neka se kotrlja, a mi se snalazimo kako znamo.

Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Ta mogučnost postoji samo ako zanemarimo brojna precizna viđenja sadašnjosti, budučnosti i prošlosti tokom kliničkih smrti ljudi.
Ne postoje precizna viđenja, samo anegdote, od kojih su neke čista izmišljotina, neke su jednostavno pretjerane. Svjedočanstva ljudi su jednostavno vrlo nepouzdana. Slobodno linkaj neki primjer koji je po tebi najupečatljiviji.

Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Ne znam baš. Pitam se zašto bi nam se Bog obračao riječima, ako su riječi tek tumačenja misli, emocija, iskustva itd. Po meni je logičnije da se Bog prikaže u obliku samog iskustva, emocije ili misli. A mi takve stvari lako možemo zanemariti, jer očekujemo upravo riječi. Iskreno, kad bih postavio neko pitanje, tokom dana primijetim više čudnih situacija, koje se pojavljuju kao jasan odgovor na to pitanje.
Razmisli, ako želiš nešto poručiti nekome, to ćeš napraviti na najshvatljiviji mogući način, tako da si siguran da će te shvatiti. Nećeš ostavljati letke na kineskom, niti ćeš pisati u zagonetkama. Zakoni, ugovori, to se sve piše kristalno jasno.
Biblija međutim je puna metafora, parabola i zagonetki. Znaš tko piše u zagonetkama? Mutikaše Muljatori koji žele situaciju uvijek okretati na svoj mlin.

Zašto bi se onda bog maskirao u svakodnevne banalne stvari? Kako možeš znati da li ti je guma pukla s razlogom ili to nešto znači? Možda znači da ne ideš na put? A ako je pukla zbog čavla, a neodlaskom na put propustiš dobru poslovnu priliku? Ne možeš znati, stoga te valjda bog u svojoj mudrosti neće opterećivati znakovima koji se ne razlikuju od pukih slučajnosti?
Svima nam se dešavaju svakakve gluposti u toku dana i ne znače ništa. Jednostavno se dese.

Da li te možda tješi pomisao da nešto veće pazi na tebe i usmjerava te ako kreneš krivo?
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 12:46   #112
Evo samo još jednog razmišljanja...mnogi misle da je vjera, nešto što zatupljuje um, da se radi o metodi kontroliranja uma, da se radio o nećem čime se upravlja masom, da se vjerom pokušava kontrolirati ljude, opijum za narod (a postoji i klasa iznad naroda, koja sa ne opija onime čime se opija glupi narod)

...međutim mislim da je baš suprotno upravo sa ljudima koji nemaju u sebi vjerske vrijednosti, moralne (nemora se raditi o vjerniku to može biti isto i ateist) se nemože lako manipulirati, nemože im se tako lako prodati zlo pod dobro...a to onda ne odgovara onima koji druge ljude koriste za ostvarenje svojih loših ciljeva

...primjerice hoće li se čovjeka koji je vjernik, moći prisiliti da nešto ukrade, da laže, da ubije, da nanosi zlo drugome.. vrijedi i za ateiste

..ako čovjek toliko duboko vjeruje u božju riječ, svijet može vrštiti razne pritiske od vrijeđanja, do omalovažavanja, ponižavanja, taj čovjek tada trpi (a Isus tada kaže veselite se kada vas budu vrijeđali, omalovažavali, progonili, jer vas pokušavaju lomiti da biste bili isti kao oni, znate da ste na dobrom putu, jer ste duhovno jači od njih, a njima kamen spoticaja) ali podleći ucjenama svijeta neće, ono što mu daje sangu je upravo čvrstoća vjerovanja koja je nekima urezana u srce ili su sami urezali, taj gleda svoju savjest, taj sam sebi sudi, vjernik se osjeća prljavim kad zgriješi, jer je svjestan svoje pogreške, svjestan je isto tako da je slab u kušnji, svjestan je da će ponovo sagriješiti, jer smo samo ljudi, slabi iznutra, vjera pokušava očvrsnuti u nama ono što svijet konstantno ruši u nama..

...i da i vjernici padaju na testovima kušnje...neki kažu da ispovijed grijeha ne služi ničemu...služi jer u ispovjedi sudiš sam sebi, sam sebi iznosiš svoje zlo na vidjelo, sam čuješ svoje riječi kada ih izgovoriš, sam gledaš u sebe, Bog oprašta u valjanoj ispovijedi...

...i da sad će se naći oni koji će reći ali taj čovjek time nije niša bolji jer će drugi puta opet doći sa istim grijesima...hoće...samo dokazuje da je salab još uvijek iznutra, da je na putu vjere, ali se trudi biti bolji, nakon nekog vremena bit će oslobođen od padanja u grijeh koji šteti i njemu i okolini, nakon promišljanja o sebi, kroz neko vrijeme će psovač odbaciti psovku jer to sam želi jer se sam osudio da griješi ali je slab prestati preko noći, s vremenom će uspjeti, oni koji ne poštuju roditelje, kad si to sami priznaju s vremenom će promjeniti mišljenje i ponašanje

...kaže se idi i ne griješi više...onda se pita, kolko puta Bog oprašta čovjeku jedan te isti grijeh, ako ga neko dođe ispovijediti tri puta dnevno oprašta sva tri puta jer zna da smo slabi i zavedeni...onim drugim glasom koji nas uništava iznutra

I na kraj priča o jednom prijatelju, društvo istomišljenika vjernika, pitaju njega - je li vjernik?...on kaže: ne, ateist sam...ostali smo začuđeni jer njegovo ponašanje nas je navelo da mislimo da je vjernik...prema tome dobro u vama se vidi bili vi deklarirani vjernik ili ne..a i šta znači to deklarirat se kao vjernik, deklariraju nas postupci, a ne naša izjava

..kao što se koji puta iz deklariranog vjernika vidi i loše...šta je onda ogledalo - vlastita savjest - e tu može biti da mi mislimo da smo postupili pravedno, jesmo li zaista, raspolažemo li uvijek sa svim informacijama da bi postupili pravedno, trebamo li onda nekog drugog da prosudi, trebamo li onda mišljenje valjanog svečenika u valjanoj ispovijedi koji će možda postupak koji mi smatramo prema našim mjerilima savjesti ispravnim, prokomentirati drugačije...

i sad se ponovno vraćam na gornju rečenicu: primjerice hoće li se čovjeka koji je vjernik, moći prisiliti da nešto ukrade, da laže, da ubije, da nanosi zlo drugome...vrijedi i za ateiste

...i pitanje ima li više unutarnje snage izdržati na putu dobroga onaj koji godinama gradi svoje unutarnje stavove, i odbacuje zlo u sebi, i svestan ga je? Te, hoće li u pozitivnom ateistu jednog dana biti dovoljno unutarnje snage da se odupre zlu, da ga prepozna, on zna što je zlo, ali hoće li se imati za šta uhvatiti, u sebi, u trenucima pritiska, hoće li se sjetiti pravih riječi, u pravo vijeme koje će ga sačuvati od lošeg vlastitog postupka...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 13:07   #113
Quote:
svetipatrik kaže: Pogledaj post
Jako komplicirano je to što pišeš, a samo je dio "božijeg opusa".
Zamisli najboljeg građevinskog majstora na svijetu koji napravi sebi kuću. Kuća vlažna, prokišnjava, naginje se, puna gljivica, žbuka otpada, instalacije pregaraju, itd.. Teško zamislivo, zar ne? Zašto bi on napravio tako nešto nakaradno?? E takav svijet napravi tvoj bog koji je milijun puta bolje i savršenije biće od majstora? Zašto, kako?

Želiš da kažem...da onda nije najbolji majstor? I bio bi u pravu...

Ali da li dom, samo čine valga, žbuka, instalacije? Ili ljudi koji žive u skladu..da li je sreća i zadovoljstvo proizlaze iz dobrih instalacija?

Ali da ti odgovorim na pitanje...dobra jabuka daje dobar plod...dobar majstor gradi dobru kuću...pitanje ...tko je onda majstor?
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 13:28   #114
Quote:
svetipatrik kaže: Pogledaj post
Da pisali su mlatimudani da si poslože kako im odgovara. Da ih se služi, sluša i udovoljava, a oni žderu i uživaju. Ako se pobuniš - spale te na lomači. Na to tvoj bog blagonaklono, sa smješkom gleda i šalje rak i leukemiju jednogodišnjoj djeci, a nacističkim i inim zločincima podari i do 100 godina života. Vjeruješ u fikciju.
Imaš li spoznaju o obitelji u kojoj se pojavio rak i leukemija kod jednogodišnjeg djeteta unazad par generacija...imaš li uvid u grijehe roditelja prije rođenja tog djeteta, znaš li što je majka možda konzimirala da je došlo do toga...bog zna kazniti grijehe predaka do trečeg koljena...ali to je tek takva glupost u koju se neda povjerovati...

....podari im 100 godina života, ...možda da pitaš istog zločinca...kako je živio, a ne koliko dugo?...pitaj ga da li mu je dug život nagrada ili možda kazna..a to je nešto što zna samo on...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 13:46   #115
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
...i da i vjernici padaju na testovima kušnje...neki kažu da ispovijed grijeha ne služi ničemu...služi jer u ispovjedi sudiš sam sebi, sam sebi iznosiš svoje zlo na vidjelo, sam čuješ svoje riječi kada ih izgovoriš, sam gledaš u sebe, Bog oprašta u valjanoj ispovijedi...
Zašto padate na testovima kušnje, ne razumijem ? Toliko se molite, čitate Bibliju, u ovih par tisuća godina izgradili ste čitav kult od Isusa koji je kakti otkupio sve vaše grijehe, idete na proštenja, svake nedelje na misu, i opet padate pred kušnjom ? Pa znači da od svih tih religioznih aktivnosti i Biblije nije bilo nikakve koristi - niste ništa bolji od nevjernika.

Eto, ja recimo nisam vjerovala u boga i puno sam bogohulila, ali nisam ni krala, ni krivo svjedočila, ni ubijala, ni bludničila s maloljetnicima ko vaši svećenici, nisam poželjela tuđeg muža, kuću ili kravu, roditelje sam poštovala onda kad su to zaslužili i nikakve tu kušnje nije bilo. U svijetu bez boga ljudi imaju izgrađene neke humanističke vrijednosti, osjećaj ljudskog dostojanstva i časti, zakone i norme, ali i kritičko mišljenje i emocionalnu inteligenciju, kulturu življenja i ponašanja - umjesto da vjeruju u boga, oni vjeruju u sebe i druge ljude, u čovjekov razum.

Opet, vi koji o sebi mislite da ste prljavi i griješni pred nekim savršenim '' bogom '' bez veze sebe ponižavate u svom ljudskom dostojanstvu, loše mislite sami o sebi i o drugim ljudima, zato i nemate unutarnje snage da se oduprete '' kušnjama '', jer ste previše vjerovali svojim svećenicima koji su od vas napravili duhovnu mizeriju, da bi lakše mogli profitirati na vašem osjećaju krivnje, kad uvijek iznova plaćate oproštaj vaših '' grijehova '' - a nikad ništa pametno ne naučite na tim greškama, evo već par tisuća godina. Ta ekonomija fantastično funkcionira, vi ste se pasivno unizili i čekate Isusov povratak da vas on '' uzvisi '', a međuvremenu ne radite ama baš NIŠTA da postanete slobodna i odgovorna ljudska bića. Vjerujete da ste dobili slobodnu volju od boga, i onda svoju slobodnu volju prepustite svećenicima da vam oni pričaju kako trebate živjeti.

Zadnje uređivanje Tiger Lily : 18.05.2014. at 13:52.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 14:06   #116
Quote:
Tiger Lily kaže: Pogledaj post
Strahopoštovanje je odlika ovaca, gdje god to vidim, odmaknem se, jer znam da takvi ljudi nisu dobri zato što su dobri, nego zato što se boje biti zli, što je zapravo najopasnija vrsta ljudi kojoj neki etički kodeks mora doći izvana u vidu nečijih tuđih pravila i prijetnji kaznom, jer ih samo to može spriječiti da ne naude bližnjemu.
Shrahopoštovanje je oblik mudrosti, na koju umišljeni i uzvišeni bahati najviše padaju, ako ja čovjeku prilazim sa strahopoštovanjem, jer mu je dano da bude na fotelji, da bude iznad mene kao što si mi prije spomenula, kemet prilazi feudalcu, a oboje su u suštini isti, a taj me gazi i vrijeđa i misli da nemam kičme jer imam strahopoštovanje, tada znam kakav je to čovjek

...strahopoštovanje i poniznost otvara oči kad upoznajete karaktere kojima ste okruženi...pokažite poniznost, i vidjet ćete s kim imate posla...vaša poniznost vas u biti štiti jer na vrijeme znate da imate posla s drugim koji ne cijeni drugoga...pokaži poniznost i vidjet ćeš kakvi su drugi, jer čovjek uvijek pokazuje svoju pravu narav kad se osječa jačim od drugoga

postavi čovjeka na rukovodeći položaj i vidjet ćeš kakav je...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 14:16   #117
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
Shrahopoštovanje je oblik mudrosti, na koju umišljeni i uzvišeni bahati najviše padaju, ako ja čovjeku prilazim sa strahopoštovanjem, jer mu je dano da bude na fotelji, da bude iznad mene kao što si mi prije spomenula, kemet prilazi feudalcu, a oboje su u suštini isti, a taj me gazi i vrijeđa i misli da nemam kičme jer imam strahopoštovanje, tada znam kakav je to čovjek
Kad je netko u fotelji, recimo državnoj - ja imam svijest o tome da je ta njegova '' fotelja '' omogućena od naših doprinosa i raznih nameta koje narod plaća i prilazim mu sa uvjerenjem da je on dužan da se prema meni ophodi odgovorno i pristojno. Normalno, pristojna sam i ja, ali ništa više prema njemu u fotelji nego što bih bila prema nekoj čistačici ili portiru, dakle u startu sam pristojna i imam poštovanja prema svakom čovjeku podjednako, neovisno o hijerarhiji - to je i stvar mog samo-poštovanja. Straha nemam ni od koga, u smislu da bih pognula glavu pred nekim '' foteljašem '', odnosno ako bi me netko i zastrašio, ja takvog ne bih poštovala, nego bih na svaki način gledala da ga svrgnem na zemlju i oslobodim se jarma.
Tiger Lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 15:15   #118
Možda mu se naša patnja sviđa?
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:40   #119
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Možda je Bog stvorio nas na svoju sliku, dao nam priliku da gradimo ovaj svijet, te učimo u procesu. Kad stvorimo nešto što nam se ne sviđa, patiti ćemo neko vrijeme, ali ćemo shvatiti da nam se to ne sviđa i promijeniti to.
Pa možda sam i ja bog, ma u stvari sigurno jesam.
svetipatrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:42   #120
Zašto je Bog dozvolio Auschwitz?

svi koji su preživjeli Auschwtiz u inrevjuima su rekli da Boga nema
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.