Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Pogledaj rezultate ankete: Koje drzave su nas najpovoljniji geostrateski partner
SAD 133 37.25%
Velika Britanija 21 5.88%
Njemacka 105 29.41%
Rusija 76 21.29%
Zemlje Visegradske skupina 130 36.41%
Zemlje Zapadnog Balkana 39 10.92%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 357. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2014., 22:41   #261
Ok, imamo dva bloka jakih igrača u provođenju ideje "euroazijske unije":

USA, UK i Turska ... vs ... RF, (kripto) Njemačka & Francuska

Jedni (anglosaksi), hoće "euro-konekciju" s Azijom preko Turske, a drugi (rusko-njemačko-francuski hazarski-aškenazi) preko RF-e.
Kako će mala Hrvatska u "svemu tome" proći? Dali po onoj: "ajme se magarcu preko kojeg se konji tuku" ?

Zadnje uređivanje arthura : 10.11.2014. at 22:47.
arthura is offline  
Old 10.11.2014., 23:04   #262
Quote:
more kaže: Pogledaj post
hrvatska mornarica je nedavno imala vježbu zajedno sa turskim pomorskim snagama i ostalih saveznika.kad je bih armija imala vježbu sa turcima.
ovima nikako ne ulazi u glavurdu da su turci i hrvatska saveznici i da su se napismeno obavezali ako tko napadne bilo kojeg člana da ga moraju braniti.
I kopnena vojska i to nekoliko puta.
Na istoj vjezbi su izmedu ostalih bili prisutni i Grci.
Zato se zove medunarodna jel.
Prije ce nas pogoditi meteor nego sto ce nas Turci napasti.
No, Edrogan ima fora govore.POsebno prije izbora.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Old 10.11.2014., 23:06   #263
Quote:
NaRubu3 kaže: Pogledaj post
Pa Turska je iskolovala cijelu Bosnjacku komponentu OSBIH: artilijerijce, pilote itd. A Turci drze vjezbe I sa Grcima.

Ja sam samo ukazao na to da je smijesno pricati o balksnakoj geo politici bez Turaka. To mogu samo djeca.
"BAlkan" kao politicki pojam prestaje gdje Hrvatska pocinje.
Za dugo vremena mi smo zadnja primljena clanica.Sengen ce biti na nasim granicama.
Zato to nas ne zanima.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Old 11.11.2014., 07:12   #264
Quote:
NaRubu3 kaže: Pogledaj post
Pa zar nije tema geo poltika I Hrvatski geo politicki polozaj? Turska kao najbitnija zemlja u regionu je itekako vazna za ovu temu.
Novo-otomanska propaganda nije tema ove diskusije.

Imaš ban na 3 dana zbog opetovanog provokatorskog trolanja i spamanja teme.

PL
PowerLock is offline  
Old 11.11.2014., 15:35   #265
Quote:
arthura kaže: Pogledaj post
Ok, imamo dva bloka jakih igrača u provođenju ideje "euroazijske unije":

USA, UK i Turska ... vs ... RF, (kripto) Njemačka & Francuska

Jedni (anglosaksi), hoće "euro-konekciju" s Azijom preko Turske, a drugi (rusko-njemačko-francuski hazarski-aškenazi) preko RF-e.
Kako će mala Hrvatska u "svemu tome" proći? Dali po onoj: "ajme se magarcu preko kojeg se konji tuku" ?
Bravo na ovome,ajmo usmjeriti temu malo konkretnije:

1.Koliko Hrvatska diplomacija moze napraviti da ne dobijamo uvik po ledjima?
2.Bili jasno opredjeljenje npr prema Americi pomoglo u rjesavanju nekih za Hrvatsku bitnih stvari(odmak od ex Juge, Hrvati u BH, razvoj ekonomije...)

Da se razumimo, mali smo i jadni ali ne i nebitni, mozemo li se "prodati" za jace i vaznije,i jeli nam to moze doniti korist.
Sta mislite???

Moje je misljenje da mozemo iz par razloga.

a)Mozemo biti partner u ovom djelu Europe, nije nebitna pozicija Hrvatske
b)Koliko se god dobro odmakniti politicki od ex Juge, po meni moramo biti dosta aktivni i fokusirani na stanja(BH,Kosovo....)-nisu to bas za nas nebitne stvari i sta se dogadja....
c)Clan smo EU I NATOa-dodatni argument,lojalan clan koalicije po svijetu

Sada je po meni problem imamo li mi jasne svoje planove i kako i u kojoj mjeri ih mozemo provuci.......i naravno da zavrsim sa poslovicom da "sta manje dobijemo sa letvom po ledjima"....

ILI kako pise ARTHURA da budemo kus...hahaha.
A cuj ni to nije los plan ako mozemo.....

Zadnje uređivanje realist : 11.11.2014. at 15:41.
realist is offline  
Old 11.11.2014., 20:04   #266
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Bravo na ovome,ajmo usmjeriti temu malo konkretnije:

1.Koliko Hrvatska diplomacija moze napraviti da ne dobijamo uvik po ledjima?
2.Bili jasno opredjeljenje npr prema Americi pomoglo u rjesavanju nekih za Hrvatsku bitnih stvari(odmak od ex Juge, Hrvati u BH, razvoj ekonomije...)

Da se razumimo, mali smo i jadni ali ne i nebitni, mozemo li se "prodati" za jace i vaznije,i jeli nam to moze doniti korist.
Sta mislite???

Moje je misljenje da mozemo iz par razloga.

a)Mozemo biti partner u ovom djelu Europe, nije nebitna pozicija Hrvatske
b)Koliko se god dobro odmakniti politicki od ex Juge, po meni moramo biti dosta aktivni i fokusirani na stanja(BH,Kosovo....)-nisu to bas za nas nebitne stvari i sta se dogadja....
c)Clan smo EU I NATOa-dodatni argument,lojalan clan koalicije po svijetu

Sada je po meni problem imamo li mi jasne svoje planove i kako i u kojoj mjeri ih mozemo provuci.......i naravno da zavrsim sa poslovicom da "sta manje dobijemo sa letvom po ledjima"....

ILI kako pise ARTHURA da budemo kus...hahaha.
A cuj ni to nije los plan ako mozemo.....
Mislim da se treba prestati opterećivati zastarjelim podjelama svijeta. Dešava se tiha revolucija dok se ljudi zabavljaju nebitnim stvarima. Tehnologija i nove socijalne vještine ulaze u sve pore društva, ljudi se prilagođavaju ili ostaju izvan. To je tiha revolucija koju čak i stanovnici razvijenih zemalja ne prepoznaju lako.

Što se tiče geostrateške podjele (koja je sve manje relevantna) mi smo zemlja općenito više naklonjena zapadu i tu se nema šta dodati. Nema nikakve potrebe za nekim preciznim opredjeljenjima za ovoga protiv onoga. Stanje je prilično jasno, niti će zapad pobijediti istok niti obratno, niti će oboje pobijediti Rusiju. Euroazija i ostale podjele su obične floskule izmišljene od strane novinara a prihvaćene od političara bez uporišta u stvarnosti. Tu je Putin u jednakoj zabludi kao i Obama, ili samo dobro glume. Što se tiče RH biti zapadna zemlja prijateljska prema ostalima je sve što se od Hrvatske treba očekivati.

Kada ovdje bude više priče o ekonomiji, tehnologiji i novome društvu tada ćemo biti na putu prema naprijed, Dotad tapkamo u mjestu i iscrpljujemo se bez ikakve koristi. Naše političke TV emisije trebale bi postati jednako dosadne kao u Skandinaviji
rolandus is offline  
Old 11.11.2014., 21:14   #267
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Mislim da se treba prestati opterećivati zastarjelim podjelama svijeta. Dešava se tiha revolucija dok se ljudi zabavljaju nebitnim stvarima. Tehnologija i nove socijalne vještine ulaze u sve pore društva, ljudi se prilagođavaju ili ostaju izvan. To je tiha revolucija koju čak i stanovnici razvijenih zemalja ne prepoznaju lako.

Što se tiče geostrateške podjele (koja je sve manje relevantna) mi smo zemlja općenito više naklonjena zapadu i tu se nema šta dodati. Nema nikakve potrebe za nekim preciznim opredjeljenjima za ovoga protiv onoga. Stanje je prilično jasno, niti će zapad pobijediti istok niti obratno, niti će oboje pobijediti Rusiju. Euroazija i ostale podjele su obične floskule izmišljene od strane novinara a prihvaćene od političara bez uporišta u stvarnosti. Tu je Putin u jednakoj zabludi kao i Obama, ili samo dobro glume. Što se tiče RH biti zapadna zemlja prijateljska prema ostalima je sve što se od Hrvatske treba očekivati.

Kada ovdje bude više priče o ekonomiji, tehnologiji i novome društvu tada ćemo biti na putu prema naprijed, Dotad tapkamo u mjestu i iscrpljujemo se bez ikakve koristi. Naše političke TV emisije trebale bi postati jednako dosadne kao u Skandinaviji
Ove zadnje recenice iz tvojih usta u bozje usi.....

Ali ovo prvo oko podjela...jeli to bas tako jednostavno.
Mislim da su podjele itekako vidljive i prisutne.
Kolega moj volio bi da si u pravu,al nekako mi se cini da su ta vremena o kojima govoris daleka buducnost.

Vezano za ovu potamnjenu recenicu, da pa zar to vecina nas i nije konstatirala,samo imamo li mi taj luksuz????
Ili sta je Arthura rekla, mozemo li biti bar mali konjić da nismo uvik jebena magarad.
U to ime bi volio da si 10000% u pravu!!!!
realist is offline  
Old 11.11.2014., 23:12   #268
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Ove zadnje recenice iz tvojih usta u bozje usi.....

Ali ovo prvo oko podjela...jeli to bas tako jednostavno.
Mislim da su podjele itekako vidljive i prisutne.
Kolega moj volio bi da si u pravu,al nekako mi se cini da su ta vremena o kojima govoris daleka buducnost.

Vezano za ovu potamnjenu recenicu, da pa zar to vecina nas i nije konstatirala,samo imamo li mi taj luksuz????
Ili sta je Arthura rekla, mozemo li biti bar mali konjić da nismo uvik jebena magarad.
U to ime bi volio da si 10000% u pravu!!!!
Ta vemena nisu daleka budućnost već sadašnjost, a niti mi niti svijet možemo utjecati na to. Zahvaljući Moorovom zakonu udvostručavanja svjetskog znanja u duplo kraćim ciklusima, danas su promjene toliko brze i temeljite da ih je potpuno nemoguće zaustaviti ili kontrolirati.

Geopolitiče podjele su uskoro stvar prošlosti i svijet će postati kompliciraniji. No nas čeka poprilično težak zadatak, kako uskočiti u taj vlak promjena a ne ostati na peronu. Nema nas puno, položaj države je dobar i ne bi trebalo biti problema. Ali problema ima i on je uglavnom naš mentalitet. Da li ćemo da prevladati ovisi o svima nama.

Zanimljiv primjer, u Sloveniji je bračni par Samo i Ida Login postao najbogatiji u Sloveniji sa vrijednošću 1,5 milijardi USD. Tu ogromnu zaradu ostvaruju proizvodnjom i prodajom pomalo banalne igrice za mobitele. Po neto vrijednosti neopterećenoj kreditima moćniji su i od Todorića i Miškovića u Srbiji. Sada zamisli šta se sa takvim novcima može napraviti u Sloveniji, npr na političkom planu. Može se realno postati predsjednik ili premijer i kontrolirati politiku. Sve to zahvaljujući tome što su na vrijeme prepoznali i uskočili u vlak promjena.

Drugi primjer, Ukrajinac osnivač aplikacije za dopisivanje prodao je posao za 14 milijardi USD. Zamisli šta se sa takvim novcima može napraviti, primjerice jedan čovjek bi mogao do zuba naoružati cijelu HV, uključujući stotine aviona, tenkova i helikoptera

Vidjet ćemo kako ćemo mi proći, zasad nisam pretjerani optimist

Zadnje uređivanje rolandus : 11.11.2014. at 23:17.
rolandus is offline  
Old 12.11.2014., 00:07   #269
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Ali ovo prvo oko podjela...jeli to bas tako jednostavno.
Mislim da su podjele itekako vidljive i prisutne.
Kolega moj volio bi da si u pravu,al nekako mi se cini da su ta vremena o kojima govoris daleka buducnost.
ne može se to zanemariti.

Ne živimo lebdeći u nekakvom vakuumu, već na konkretnom prostoru sa određenim geografskim, prometnim, demografskim osobitostima.

Kolega se, pretpostavljam, sa spominjanjem tehnologije i novih socijalnih vještina referira na digitalnu revoluciju i na preseljenje dobrog dijela interakcije u virtualni cyberspace, no to ničim ne umanjuje geopolitičku i geostratešku važnost prostora.

Uvijek će se nešto materijalno trensportirati preko nekog prostora i pritom će se tražiti najjeftiniji način, uvijek će tu biti i nekakve granice, naselja, prirodne barijere itd.

Komponenta geopolitike koja se ovdje u diskusiji ponajviše vrti, ona vojna sa vojskama i strelicama po mapi (pa vidimo i brojanje tenkova u turskoj vojsci ), to je istina - sve više i više postaje zastarjela je, kako se sve više tih kapaciteta za sukobljavanje prebacuje u neke druge sfere (internet, cyber rat, sateliti, elektr. ometanje, nadzor komunikacije, terabajti informacija itd)

Zadnje uređivanje žalac_1 : 12.11.2014. at 00:12.
žalac_1 is offline  
Old 12.11.2014., 00:36   #270
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
...
Komponenta geopolitike koja se ovdje u diskusiji ponajviše vrti, ona vojna sa vojskama i strelicama po mapi (pa vidimo i brojanje tenkova u turskoj vojsci ), to je istina - sve više i više postaje zastarjela je, kako se sve više tih kapaciteta za sukobljavanje prebacuje u neke druge sfere (internet, cyber rat, sateliti, elektr. ometanje, nadzor komunikacije, terabajti informacija itd)
Upravo tako. Pogledajte vojsku budućnosti, kompaniju Boston Dynamics koja prozvodi robote kupio je Google. Ostat ćete poprilično zabezeknuti šta su ovi roboti u stanju napraviti

http://www.bostondynamics.com/
https://www.youtube.com/user/BostonDynamics/videos

Naročito pogledajte BigDog-a i razmislite da li bi se prepali da ga sretnete

Zadnje uređivanje rolandus : 12.11.2014. at 00:41.
rolandus is offline  
Old 12.11.2014., 01:14   #271
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Pogledajte vojsku budućnosti, kompaniju Boston Dynamics koja prozvodi robote kupio je Google. Ostat ćete poprilično zabezeknuti šta su ovi roboti u stanju napraviti

http://www.bostondynamics.com/
https://www.youtube.com/user/BostonDynamics/videos

Naročito pogledajte BigDog-a i razmislite da li bi se prepali da ga sretnete
gledao sam BigDoga. Zanimljiva stvarčica.
No, Ameri, tehnofili kakvi jesu, često se previše oduševljavaju tehnikom zanemarujući onu crnogorsku da boj bije srce u junaka a ne svijetlo oružje.
često se preračunaju u svojoj samouvjerenosti o vladavini tehnike, kao što se čude kako svemoćna SAD sa svom svemirskom tehnologijom i pustim ciama i fbijima ne može u 15 godina doći na kraj musavim teroristima u Al-Qaedi.

BigDoga bi unatoč impresivnoj ravnoteži u našem priobalju brzo pojela sol na južini, dok bi tvrdoglavo samorodno magare i dalje teglilo.

sve to stoji, što se galopiranja u razvoju tehnologije tiče, i da smo samostalno gledajući aposlutna periferija. No za sve to nešto više - tu je ipak NATO kišobran, unutar kojeg funkcioniramo kao vojna saveznica onima koji mogu pružiti zaštitu od skupih ratova i sukoba budućnosti.

Dok god se koncept futurističkog ratovanja konvencionalnim sredstvima zadržava tj. razvija u okviru SAD-a, mi smo relativno sigurni dok smo s njima. Sumnjam da su Rusija i Kina imalo blizu onom što u tom smislu u ovom trenu posjeduje SAD.

p.s. cyberwarfare sredstva i sl. nekonvencionalni alatići (poput kemijskog ili biološkog oružja) su ipak nešto drugo pošto nisu vezani uz države, jer ni ne moraju biti aktivirani od strane države tj. geopolitičkog faktora, već ih može aktivirati i neki nedržavni faktor (tipa ISIL ili hakerska grupa) što ipak prelazi razinu geopolitike i zalazi u sferu civilnog kriminala.
žalac_1 is offline  
Old 12.11.2014., 01:33   #272
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
gledao sam BigDoga. Zanimljiva stvarčica.
No, Ameri, tehnofili kakvi jesu, često se previše oduševljavaju tehnikom zanemarujući onu crnogorsku da boj bije srce u junaka a ne svijetlo oružje.
često se preračunaju u svojoj samouvjerenosti o vladavini tehnike, kao što se čude kako svemoćna SAD sa svom svemirskom tehnologijom i pustim ciama i fbijima ne može u 15 godina doći na kraj musavim teroristima u Al-Qaedi.

Ameri troše sumanute količine novaca na vojsku i, iako su u prvom planu ultra-skupi hi-tech projekti poput F-35, nosača i sl., na periferiji imaš npr. podatak da je u SADu najveći pojedinačni naručitelj znanstvenih istraživanja na poljima sociologije i psihologije - američka vojska. U obuku, obrazovanje i funkcionalnost vojnika na terenu se ulaže više novaca i više truda nego kod bilo kojeg vojnika na svijetu, kao i više logistike.

Zapravo je sve podređeno vojniku, do te mjere da jedan pritisnuti vod na terenu bez beda traži i dobije zračnu potporu, koja zapravo podrazumijeva nekoliko stotina ljudi u složenom logističko-tehnološko-izvedbenom lancu, a sam za sebe taj vod svejedno napravi "tunel" u neprijateljskim linijama i kaos u pozadini ako je ostavljen sam za sebe. Da me pitaš s kim bi, da moram birati, na prvu crtu, ko iz topa bi ti odgovorio - s američkim marincima, iako koriste poslovično zastarjelu opremu.

Problem borbe protiv gerile nije problem kvalitete američkog vojnika ili učinkovitosti tehnologije, već činjenice da je taj stroj za ubijanje, dobiven višedesetljetnim multidisciplinarnim istraživanjem, iskustvom ratovanja u svim zamislivim uvjetima i konstatnim razvojem tehnologije - zapravo nevjerojatno ograničen, počevši od jednostavnih ROE na terenu, pa do općih koncepata "približavanja stanovništvu" tipa Hearts & Minds. Sve i jedna vojska je u prošlosti asimetričnu opoziciju rješavala onime što je danas grubo kršenje humanitarnog i ratnog prava, odnosno onako kako to oduvijek rade Izrael ili Rusija. Da sravne sa zemljom svako selo za koje čuju da bi možda jedan islamist tamo mogao imati tetu bakinog polu-ujaka, a uhvaćene islamiste javno streljaju, da vidiš kako bi se reducirao broj mrtvih američkih vojnika i povećala učinkovitost... No to si SAD, kao civilizirana zemlja pod budnim okom svjetske javnosti i snažan zagovornik određenog seta vrijednosti, ne smije dozvoliti.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Old 12.11.2014., 02:07   #273
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Dok god se koncept futurističkog ratovanja konvencionalnim sredstvima zadržava tj. razvija u okviru SAD-a, mi smo relativno sigurni dok smo s njima. Sumnjam da su Rusija i Kina imalo blizu onom što u tom smislu u ovom trenu posjeduje SAD.
Nedavno sam pisao baš o ovome na temi vezano za energetiku.

http://thoriumpetition.com/


Ameri su ovisni debelo o Kinezima. Kao i ostatak svijeta. Za stvari koje dolaze iz Kine. Vojno ovisni. A onda i za sve drugo.
Također na linku iznad videa ima bill us kongresa.
2 jako bitne stvari koje ima za uočiti: citat ispod.

"China has leveraged its monopoly control over the rare-earth value chain to force American, European, Japanese, and Korean corporations to transfer manufacturing facilities, technology, and jobs to China in exchange for secure supply contracts.
(4)

China’s increasingly aggressive mercantilist behavior has resulted in involuntary transfers of technology, manufacturing facilities, and jobs as well as onerous trade imbalances with the United States and trading partners of the United States.

To je "fizički dio". Onaj drugi je taj da Kinezi slave Božić i nose "blue jeans".
Odnosno ono što Michio Kakau priča o "globalnoj kulturi"
A fizički dio je i taj da su Kinezi počeli sa nosačima aviona i imaju svoj stealth 5. generacije. Koliko to mijenja stvari, po meni dosta na psihološkoj bazi. U stvarnosti ne baš što se tiče neke vojne sile ili extra sigurnosti od invazija koje su sf da bi se dogodile, ali bilo je zanimljivih debata i po tim pitanjima.

Što se Rusa tiče mislim da su debelo, desetljećima ispred drugih po istraživanjima DNA.

Ravnoteža moći. Ide se prema njoj.

U tom nekom novom svijetu EU će biti između Kine i Amerike isto što je i Hrvatska danas između globalnih sila. Malo je nespretno poređenje ali s veličinom dolazi i više šansi za neki svoj stil ganjati.

Mislim da je garant sigurnosti i stabilnosti danas u svijetu Kina više nego SAD. Oni su siva eminencija koja sve drži. Hranu, resurse, proizvodnju i što je najbitnije ne mješa se nigdje. Jer da imamo 2 sile koje su spremne lupit šakom po stolu bilo bi problema.

Kako ide nakon nuklearnog doba- svemirsko doba. Jedina zemlja koja je jasna po tom pitanju je Kina. 2005 su rekli - baza na mjesecu do 2050 sa xy ljudi, više se ne sjećam koliko su naveli.
I idu oni u tom smjeru bez pardona. Roverić se voza po mjesecu, svemirski centri niču, misije se množe...
noname23 is offline  
Old 12.11.2014., 02:21   #274
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Pogledajte vojsku budućnosti, kompaniju Boston Dynamics koja prozvodi robote kupio je Google. Ostat ćete poprilično zabezeknuti šta su ovi roboti u stanju napraviti

http://www.bostondynamics.com/
https://www.youtube.com/user/BostonDynamics/videos

Naročito pogledajte BigDog-a i razmislite da li bi se prepali da ga sretnete
kakvi big dog ovo je opako
http://youtu.be/2jvLalY6ubc
ili za ruske ravnice
http://youtu.be/chPanW0QWhA
još 5 sati do spuštanja rosete uzoru pogledati http://new.livestream.com/ESA/cometlanding
10 godina u svemiru i pronaći mali komet i sletit na njega.

Zadnje uređivanje more : 12.11.2014. at 02:29.
more is offline  
Old 12.11.2014., 19:38   #275
Kratak osvrt na nasu anketu:
Kolege razmisljaju pragmaticno i sto je potpuno OK.
Kao nasi najvazniji partneri su Amerika i Njemacka.
Ako pricamo o nekom pravcu veliki broj kolega bi zelilo Hrvatsku vidjeti u Visegradskoj skupini,
iako i gospodarska suradnja sa Ruskom federacijom biljezi veliko zanimanje,sa cime se slazem.

Sve u svemu mozemo reci da su neki ovako prosti pokazatelji ocekivani.
Hvala svima koji su iskazali svoje razmisljanje u anketi.
Iz tog razloga je i stavljena mogucnost za vise odgovora jer mislim da netreba iskljucivati
vise odgovora.

Svaka cast ekipa, a mislim da je i rasprava opravdala otvaranje teme,puno dobrih i kvalitetnih postova se
moze procitati,i koji su vrijedni razmisljanja.
Uzivajte u nastavku!!!
realist is offline  
Old 13.11.2014., 22:51   #276
pa...za pocetak budimo dobri i gradimo dobre odnose sa susjedima...
italija,slovenija,austrija,madjarska,bih,srbija,cr na gora...
sasvim dovoljno za dobar pocetak...
zalazak pameti is offline  
Old 13.11.2014., 23:52   #277
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post

Mislim da je garant sigurnosti i stabilnosti danas u svijetu Kina više nego SAD. Oni su siva eminencija koja sve drži. Hranu, resurse, proizvodnju i što je najbitnije ne mješa se nigdje. Jer da imamo 2 sile koje su spremne lupit šakom po stolu bilo bi problema.

Kako ide nakon nuklearnog doba- svemirsko doba. Jedina zemlja koja je jasna po tom pitanju je Kina. 2005 su rekli - baza na mjesecu do 2050 sa xy ljudi, više se ne sjećam koliko su naveli.
I idu oni u tom smjeru bez pardona. Roverić se voza po mjesecu, svemirski centri niču, misije se množe...
Slažem se da je Kina donekle faktor stabilnosti iako ne naročito, pogotovo kada se pogleda zaoštrena retorika i popis konfliktnih situacija sa susjedima u zadnjih par godina.

Što se tiče njenog držanja resursa, hrane i proizvodnje sa tim se ne slažem. Nemaju oni dosta niti za svoje povećane potrebe, a sa resursima su tanji nego Rusija. Proizvodnja trenutno jest u njihovim rukama ali dešava se reverzni outsourcing, industrija se vraća kući ponajviše zahvaljujući masovnoj robotizaciji. Kina ima svojih problema i to velikih.

Bit će zanimljivo, a mi se ne trebamo previše preokupirati svjetskim silnicama već poraditi na vlastitom razvoju društva i ekonomije.
rolandus is offline  
Old 14.11.2014., 01:24   #278
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Što se tiče njenog držanja resursa, hrane i proizvodnje sa tim se ne slažem. Nemaju oni dosta niti za svoje povećane potrebe, a sa resursima su tanji nego Rusija. Proizvodnja trenutno jest u njihovim rukama ali dešava se reverzni outsourcing, industrija se vraća kući ponajviše zahvaljujući masovnoj robotizaciji. Kina ima svojih problema i to velikih.
Slažem se da se radi o zemlji koja je uvijek gladna resursa itd. Nisam išao u tom smijeru da su resursima bogati poput Rusije po pitanju nafte i plina i drva itd.
Nego se naprosto radi o tome da stvari koje ti trebaju danas za današnje društvo i resursi neophodni za stvari tipa mobitela, elektronike općenito, satelita, baterija dugotrajnih - kod kineza. I oni su monopolist po tom pitanju.

Robotizacija je ok. Ali što ti roboti rade? Za rad robota trebaš osigurati i sirovinu sa kojom će raditi. Tu sirovinu za napredne stvari - drže kinezi i dolazi do transfera proizvodnje i napredne tehnologije u Kinu. Inače ne uspijevaš osigurati neke stvari.
Ja sam se sa problemom susreo unazad par god. kad sam gledao neke istraživačke firme. Uglavnom propale su, jer nisu imali sa čim raditi. Malo kasni, trenutno nema itd. Nesigurno. Oni koji se bave tim istim u Kini - nemaju tih problema.

No da se vratimo nazad. O tome i takvom položaju Kine uvelike ovisi i mogućnost uspjeha u našem gospodarstvu. Gledaj malo kineski češnjak, elektronika sva, itd. Kako razviti proizvodnju i čega, ako za te neke stvari čak i da si konkurentan sa cijenom, ovisan si sa resursima. Nismo rudama bogata zemlja, trebamo druge opcije dolaska do rijetkih zemnih metala. To je temelj ekonomije današnjice i tehnologije i sve ćemo više biti ovisni o tome kako svijet ide naprijed.
Sve je to povezano. Ako riiešiš energiju - riješio si sve. Te stvari ili kopaš ili dolaze iz nuklearki.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Rijetki_zemni_metali

E sad. Razvoj ekonomije i društva da se odlijepimo sa balkana i približimo Europi. Puno ljudi govori da bi mogli biti poput Švicarske - da, bi, ali za to treba i 5 nuklearki i 7,5m ljudi.
Pa onda demografija i energija lokalno. Osim funkcioniranja pravne države, koja bi trebala biti preduvjet za sve navedeno a koji nemamo, jednostavno je fascinantno da mi kao narod nemamo definirane nacionalne interese niti koncenzus oko nekih projekcija od vitalnih stvari za 2050, 2075, 2100. Ozbiljne zemlje to imaju. Mi ih nemamo jer neznamo ni koje su. Imamo mantre - rast, razvoj, zapošljavanje. Zvuči lijepo, ajmo konkretizirati te neke stvari pa je onda svejedno ko je na vlasti ako svi moraju imati 2 ili 3 zajednička cilja kojima idu. Konkretna sa realnim, stvarnim i ostvarivim činjenicama. Ovako nama energetiku vodi HEP - a hep nije firma nego politička ekspozitura di se kadrovi sjeku kako se političari mjenjaju.

Tako da u osnovi treba zagovarati ideje i projekte di imaš realne šanse za uspjeh i di nema puno konkurencije. Okoliš - reciklaža, mi skupljamo plastične boce... Francuzi recikliraju baterije i flourescentne lampe za rijetke zemne metale. A mi da krenemo razmišljati dugoročno, da se krene postavljati pravna regulativa, da se te stvari zagovaraju i da politika o tome priča - mogli bi pokupit svo smeće iz "regiona" i preraditi ga i prodati ga za 10, 50, 100 x veću cijenu. Stvoriti neku bazu na koju se može vezati nebrojeno industrija i proizvodnji. Može se ista baza stvoriti i sa konopljom i vjerovatno sa još dosta stvari za koje ja nemam pojma da postoje.

U osnovi po meni najbnitnija stvar za bilo kakvu promjenu i kretanje ka boljem u Rh je promjena izbornog zakonodavstva. Po referendumskom prijedlogu. Sve manje od toga je kaljuža u kojoj jesmo i iz koje nikako da se isčupamo. To mislim iz 2 razloga. Prvi je što ime i prezime nosi odgovornost - a toga nam kronično nedostaje. Drugi je taj što traži angažman samih glasača i informiranja o tome što ljudi za koje će glasati rade. Obe stvari uvode promjene u načinu razmišljanja, mjenja se mentalni sklop, i to se traži jednako i od biranih i od birača.
noname23 is offline  
Old 14.11.2014., 15:37   #279
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post
...

Robotizacija je ok. Ali što ti roboti rade? Za rad robota trebaš osigurati i sirovinu sa kojom će raditi. Tu sirovinu za napredne stvari - drže kinezi i dolazi do transfera proizvodnje i napredne tehnologije u Kinu. Inače ne uspijevaš osigurati neke stvari.
To pomanjkanje resursa je jedan od ključnih problema koji će odrediti budućnost. Čitao sam nekoliko studija gdje se kaže da je era potrošačkog blagostanja završila te da slijedi 30-50 godina racionalnijeg štedljivijeg ponašanja. Tj ne kupovati ono što ti baš ne treba. Tu će najviše biti pogođene zapadne zemlje, mi smo nekako već navikli da se nema previše.

Između ostalog navode i Kinu kao zemlju koja ima isti problem jer povećani standard stanovništva rađa potražnju i zahtijeva masovniju proizvodnju konzumerističkih proizvoda, za koje nema više dovoljno resursa. Karikirani primjer, nema resursa za milijardu novih frižidera.

Sve to možda i nije tako loše jer će ljude prisiliti da se ponovo racionalnije ponašaju. Ovaj prisilni konzumerizam i gomilanje nepotrebnih stvari prevršio je svaku mjeru.
rolandus is offline  
Old 17.11.2014., 07:30   #280
U Rijeci se gradi novi kontenjerski terminal

Gradnja novog terminala na zapadnom dijelu luke najzahtjevniji je projekt Rijeka Gatewaya, strateški projekt Vlade vrijedan ukupno 300 milijuna eura


Gradnja novog terminala na zapadnom dijelu luke najzahtjevniji je projekt Rijeka Gatewaya, strateški projekt Vlade vrijedan ukupno 300 milijuna eura. Terminal se planira graditi u dvije faze, u prvoj je predviđena izgradnja pristaništa u dužini od 400 metara sa skladišnom površinom od 15 hektara, što je investicija vrijedna 88 milijuna eura za koju je financiranje osigurano zajmom Svjetske banke i novcem iz državnog proračuna, a u drugoj fazi predviđa se izgradnja 280 metara obale i opremanje terminala pratećim sadržajima.
Druga faza kandidirat će se za financiranje iz europskih fondova. Rok izgradnje terminala je tri godine, a u tijeku je natječaj za izbor koncesionara koji će dobiti pravo upravljanja i obvezu opremanja terminala. Očekivani prekrcajni kapacitet u prvoj fazi izgrađenog terminala jest 400 tisuća kontejnera godišnje, dok bi izgradnjom druge faze kapacitet dosegao mogućnost manipulacije 650 tisuća kontejnera godišnje. Govoreći o terminalu, ravnatelj Lučke uprave Vlado Mezak posebno je naglasio da je velika pogodnost lokacije dobra zaštićenost od vjetrova te velika dubina mora uz obalu, čak 20 metara, što je izuzetno važno jer brodari na kontejnerskim linijama sve više upošljavaju najveće brodove, s velikim gazom, pa je mogućnost pristajanja upravo takvih brodova uz novi terminal prednost Rijeke pred drugim konkurentskim lukama.
rex Croatorum is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:23.