Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2015., 17:01   #81
[QUOTE=vannia;53887324]
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
d


.....ali kad Isus odluci izljeciti, on to radi za u vjecnost . a nuspojave se uvijek baziraju na nasoj spremnosti i datom zavjetu Bogu, a sve na nas daljnji rast kao te iste individualne osobe

.
Ovog je izliječio, ali on i dalje ne vjeruje:

Zapanjuje spektakularni slučaj jednog 16-godišnjaka koji je bolovao od raka kostiju u uznapredovalom stadiju i u Lourdesu je trenutno ozdravio, što je potvrđeno nizom medicinskih pregleda. To se dogodilo 1962. godine. Zbunjuje da je isti još živ u svom selu u Francuskoj, a nikada nije bio vjernik, niti je to sada! U Lourdes su ga odnijeli njegovi roditelji.


Možda će postati vjernik u drugom životu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 20:11   #82
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Kako to misliš?
To je kao kada čitalac potpuno zaboravi na sebe čitajući roman, pri tome posmatra jedan svet u kojem nijedan lik nije ni iz daleka ni crn ni beo, ni dobar ni zao, već su svi mešavina obe krajnosti, nema "mi i oni", ima samo bogata fabula u kojem postoje svakojaki likovi i uvid u njihove živote - mi možemo biti bilo koji od njih, svejedno je, bilo koji od tih likova može biti "ja", svejedno je. Uporedba ne postoji, niti nekakvi posebni kriterijumi šta je "gore" a šta "dole", šta je "desno" a šta "levo", šta je "dobro" a šta je "loše" - to su samo puke konvencije, nikako suština.

Čitalac je zaista zalutao ako krene da sudi likovima iz romana, potpuno je tada promašio suštinu svog postojanja i svoje role čitaoca, čak i kada ima potpuno jasno definisane likove ispred sebe onakvi kakvi oni zaista jesu.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 20:38   #83
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
mislis postati siddha ili postici siddhie?

Iako nisam sasvim siguran ne znam da li biti siddha znaci nuzno imati siddhie. Korijen je naravno isti, oznacava savrsenost i koristi se i jedno i drugo prvenstveno unutar jogucke i tantricke sfere hinduizma, ali moze biti da ovisno o kontekstu jedno nuzno i ne podrazumijeva drugo?

Na sto misli pod vrstama joge? Ako misli na onu kasniju podjelu tipa bhakti, karma, jnana, raja itd nisam siguran koliko se pojam siddhe za nekoga tko je dostigo savrsenstvo prakse koristi u svuim tim razlicitim oblicima pripstupa duhovnosti i sadani
eliade razmatra u knjizi povijesni razvoj načina kako postići siddhie (posebne moći), za njega to znači i postati siddha, riješiti se maye, ondosno dostići posvemašnju mukti. oslobođenje , moksu, od svega. inače se riječ siddha upotrebljava i za jednu od četiri temeljne asane. a to se postiže na više načina, od promjene modaliteta svjesnosti, do korištenja raznih metoda, znači akcijom, djelovanjem (kryja), najprije svjesnim, a onda potpunim automatizmom uz duboku svijest o sebi i svemu ostalom, askezom( tapas), meditacijom ovakvom, onakvom, yogoma ovakvom-onakvom, bilo to položajima tijela, tehnikama disanja, ulaskom u drugačija mentalna stanja, i to pmoću yoge , koja je sma po sebi samo naziv za vježbanje i korištenje nekih radnji, položaja, mantri, misli , votever, za postizanje posvemašnjeg mira i sjedinjenja s univerzumom. navodi se da su siddhi razne jogističke moći (hodanje po vatri, (ta sam!! ), po vodi, levitacija...). u knjizi se navodi i dravidskiho snova koja se se stopile s indoevropskim arijevskim nasiljem i načine postizanja npr ulaska u tuđe tijelo, pa šamanističke fore koje su isto utjecale na hinduističke načine postizanja blaženstva i distanciranosti od svega, a istovremenu potpunu svijest o svemu. uz obilato primjerovanje iz tekstova. trebalo bi ju iščitati bar nekoliko puta da se razloži sve o čemu govori, i to povezati s onim skromnim i jadnim dosadašnjim znanjem. meni se najviše sviđa kama-sutr, khajuraho!:klap:
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 22:38   #84
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
: obris : Tema nije Gandhi, tema nije jesul bolji hindusi ili krscani, tema su siddhiji/moci kao posljedica duhovnih praksi.
Onda bi tu trebalo spomenuti TM-sidhi program od Maharishi Mahesh Yogija.
A pogotovo ono što kolektiv a i sam pojedinci dobivaju upražnjavanjem ovih tehnika.
Kao npr: http://www.tm-savez.hr/dpp.php
Dubrovački mirotvorni projekt trajao je od 18.04.1999.-15.11.2000., s ukupno oko 3000 sudionika, praktikanata transcendentalne meditacije i TM-Sidhi programa, iz 35 zemalja svijeta.
Početak Dubrovačkog mirotvornog projekta je bio potaknut stvaranjem mira u području koje je bilo uskovitlano kosovskim ratom.

S obzirom na brojne rezultate znanstvenih istraživanja, mi smo predvidjeli da će grupa praktikanata naprednog TM-Sidhi programa neutralizirati napetosti i sukobe, te donijeti mir ovom području.

Već nakon deset dana od početka Projekta, vojska tadašnje Jugoslavije se povukla iz područja u blizini hrvatske granice, kod poluotoka Prevlake, odakle su bili prijetili proširenjem sukoba i na Hrvatsku.

Kako je s vremenom broj praktikanata yogijskog letenja rastao, tako su se smanjivali ratni sukobi na Kosovu.
U trenutku kada je naša grupa imala broj praktikanata yogijskog letenja koji je, u skladu sa znanstvenim istraživanjima, bio dovoljan da utječe na stvaranje mira za cijelo područje tadašnje Jugoslavije, a koji je iznosio blizu 400 sudionika, Milošević je potpisao mirovni sporazum, vojska Jugoslavije se povukla, i ratni sukobi su prestali.



Maharishi izgleda baca težište na kolektivizam. Njega baš puno ne zamima neki tko slijedi pismo majke:
http://www.tvorac-grada.com/knjige/zen/savet.html

Majcin savet
Dun, ucitelj singona, bese poznat kao dobar poznavalac sanskrta u periodu Tokugava. Kao mlad, uobicavao je da drzi predavanja svojoj braci ucenicima.
Njegova majka cu za ovo i napisa mu pismo:
"Sine, ja mislim da nisi postao Budin poklonik iz zelje da za druge postanes hodajuci recnik. Nema kraja poucavanju i tumacenju, sjaju i slavi. Zelela bih da prekines sa tim predavanjima. Zatvori se u neki mali hram u udaljenom delu planine. Posveti svoje vreme meditiranju i na taj nacin dosegni pravu spoznaju."
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 22:50   #85
Ni sam maharishi ne vjeruje u taj efekt, kad ga je nekadasnji glavni financijer pokreta suocio sa kako to da nije nikad sakupio odgovarajuci broj siddhasa na jednom mjestu za svjetski mir prema njegovim proracunima, jer je love bilo za to, nije bio bas jako uvjeren da bi bilo rezultata
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 10:11   #86
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
meni se najviše sviđa kama-sutr, khajuraho!:klap:
Nismo ni slutili da nisi potantrana...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 14:49   #87
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nismo ni slutili da nisi potantrana...
ma ja to samo onak s umjetničko-estetsko-filozofske strane
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 10:30   #88
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
blavatskyca &co su već odavno prevladane kvazifiozofije, masu stvari nisu imali pojma, ni povijesno niti znanstveno, nego su pokupili svega i svačega odasvud i sklepali te svoje mističke zvizdarije.
bila teozofija prevazidjena ili ne, tek zahvaljujuci heleni blavatsky gandhi je u londonu po prvi puta cuo za teozofiju i tada mu je navodno sinulo da je to sve (panteisticki) jednako (All is One, One is All, All is God) tj da je biti hindu i biti krscanin jedno te isto . po tome ispada da je Mother Tereza of Calcutta i Adolf Hotler jednako tako jedno, no, zdrava je logika bas upravo ono sto ti mistici indije o kojima je ovdje rijec - preporucuju odbacivanje svake logike . zapravo, odbacivanje logike je a must na putu postizanja tih siddija

a to sto gore kazes "nisu imali pojma i pokupili su svega i svačega odasvud i sklepali te svoje mističke zvizdarije" - to je upravo kako ja dozivljavam te indijske mistike koje se narocito sada i sve vise nego ikad prije dok su istocnjastvo promovirali samo duhovni nomadi Zapada, a sada u eri indijskog kapitalizma naveliko prostituise po tom istom krscanskom Zapadu od strane poduzetnih Indijaca, i to po (za mene) onoj staroj indijskoj:

daj sta god dades, moze i Isusa, sve to ide u istu meljavu zajedno sa nasim svim bogovima zajedno, ovaj, onaj, da se sad ne misli kak vrijedjam ak pocnem nabrajati sve te raznorazne sarolike karaktere hindu bogova


Millionaire Yoga Retreat: Siddhi Powers: Walking the Path of Enlightened Masters, Day 5
"The highest logic comes from the soul. Atmayanam Vitaka or Vitaka is Atmayanam. Siva Sutra says Vitaka Atmanyanam, the higher logic is the Soul's intelligence"

itd
gdje su sve te souls samo obicni klonovi pod maskom, i gdje se pred velikog Spirita treba skinuti maska (to bi bilo istovjetno budistickom tocnije japanskom bukvalnom nosenju maske kao simbolom duhovnosti) koja bi trebala predstavljati skidanje nase individualnosti i nase unikatne osobnosti - uz koju (po hinduizmu i budizmu) nema duhovnosti . dakle, po tim istocnjackim ucenjima, tek kad odbacimo sebe (umjesto da prinesemo sebe kakvi god da jemo, zapravo, bas onakvi kakvi i jesmo - kao u krscanstvu), tek se onda, na istoku, p/ostaje obican klon vrijedan bestjelesne vjecnosti

hmmm zato budisti i hinduisti i bacaju akcent na brigu o svom tijelu i uzivaju u njemu dok su ovdje na ovom svijetu - sto ih pravi nelogicnim nedosljednicima . s druge pak strane, krscani znajuci da su oni - za vjecnost jedinstvo svoje i duse i svojega tijela - nedovoljno posvecuju paznju grijesima brige o tijelu


dalje, onda onaj Beljkijev zadnji link:
the attainment of a perfect self-mastery, which is itself the first step toward magical mastery of the world
meni zvuci kao da izgovara Mr Freeze, neka vjestica koja hoce rulati svijet, il tak vec neki vrag


pa onda svakodnevno bombardiranje sa slicnim stvaima: 36 easy steps do prosvjetljenja .. mind power .. dozivite silu svemira .. univerzalne moci indije .. i druge zvizdarije



Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Lijepo
a sta velis onda na ovo :






Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ako zamjenis Isusa za njihovu verziju bi ti sadhui bez problema potpisali
kako sam vec gore rekla Maherici, s jedne strane oni bi sve potpisali, a s druge strane ne bi nikad dali zivot niti za jednog od tih svojih bogova niti za bilo koju od njihovih istina

ja se nikad ne bih isla konzultirati niti s jednim od njih jer bi mi samo i frtalj te istine koju bi oni otkrili donijela polovicnu i prema tome laznu orijentaciju koja bi mi donijela vise stete nego dobra - jednostavno zato sto je potraga za znanjima nevidljivih forca i entiteta em varka, em stetna varka i obmana –

- samim tim sto ti siddhi niti priblizno ne mogu biti u drustvu s istinom, niti postici ikakvo blazenstvo pro-o-svjetljenja jer ne poznaju sistem (oprastanja i oslobodjenja od) grijeha . njima je grijeh nesto sto karmicki nose sobom u svoj buduci zivot, s njim sjedaju ocekujuci bliss .. i sta mogu kontraktirati za tog sjedenja, meni nema puno veze s jedinom vjecnom realnosu

prema tome, o kakvom dosizanju misticnih moci moze biti rijec tamo gdje je Bog sarena lepeza raznoraznih karaktera mnogih bogova koji i da imaju moc (Shiva i Vishna) oslobadjanja covjeka od grijeha – oprost jos uvijek ostaje nenaplaceni dug koji se tretira kao no big deal i prenosi u slijedeci zivot

kako moze netko sa grijehom i pod grijehom potrcati prema vratima blissa ?!! taj ostaje za svagda u svojoj tami .. i to jos k tomu lisen i svoga tijela, lisen Sebe; taj nema sto da preda i polozi u zalog za dosezanje perfektnog blazenstva . za mene kao krscanku, grijeh je prestvaran i prerealan da bi mogao biti konzumiran koprenom iluzije . karmu nije briga nizasta, jer karma nije osoba; nema te kolicine kompenzacije slijedeceg zivota koja bi mogla od-ubiti ubijenog u ovom zivotu . samo osvjescenje tog ubojstva, to jest pokajanje i oprost, to jest razrjesenje – mogu covjeka ponovno ocistiti i uzdici da se vine u magicna blazenstva mocnoga blissa . sve ostale istine do kojih moze doci svaki onaj koji bi se dovoljno fokusirao na svoju tamu, meni su samo poluistine i prema tome obmane
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 12:11   #89
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
bila teozofija prevazidjena ili ne, tek zahvaljujuci heleni blavatsky gandhi je u londonu po prvi puta cuo za teozofiju
Ne znam je li tako ili nije, tvoje informacije nisu bas pouzdane, ali ako je tako i ako je Indijski vodja u Londonu prvi puta cuo za teozofiju od zapadnjaka (koji su ju i stvorili) to valjda nesto govori o tome koliki je ona predstavnik Hinduizma.

Quote:
i tada mu je navodno sinulo da je to sve (panteisticki) jednako (All is One, One is All, All is God)
Vjerovati da sve religije vode istom Bogu i da su sve jednake nije panteizam, panteizam je vjerovati da je sve (priroda itd) Bog, vecina Hinduizma nije panteisticka. Naravno to ne znaci da je panteizam ista lose, ideja kao i svaka druga, niti bolja niti losija, smjesno ju je koristiti kao kakvu psovku, kao da je nazivanje nekoga panteistom nesto negativno. No u svakom slucaju Hinduizam generalno gledano to nije.

Quote:
tj da je biti hindu i biti krscanin jedno te isto . po tome ispada da je Mother Tereza of Calcutta i Adolf Hotler jednako tako jedno,
Kako si sad do ovog zakljucka dosla

Quote:
no, zdrava je logika bas upravo ono sto ti mistici indije o kojima je ovdje rijec - preporucuju odbacivanje svake logike . zapravo, odbacivanje logike je a must na putu postizanja tih siddija
Uz Grcku indija je bila jedna od glavnih koljevki filozofije antickog vremena. Imali su npr uz one opce poznate u nekom obliku i vecinu ideja koje su razvili i grci poput atomizma, elemenata, materjalizma, solipsizma itd. Bavili su se vrlo slicnim pitanjima jer je sasvim prirodno da ce se slobodnim promisljanjem o sebi i svijetu oko sebe razviti slicne ideje buduci se o istim ljudskim bicima koja promisljaju radi, bitno je bilo samo da su stvoreni odgovarajuci materijalni uvjeti (dovoljno materijalne sigurnosti, politicke stabilnosti i slobode promisljanja) da se desi.

Takodjer su razvili i formalnu logiku. U nekim elementima i napredniju od grka. Jedna forumasica ovdje mi je nedavno skrenula paznju na Jezicevu (nas poznati indolog) tvrdnju kako su Jaini razvijali modalnu logiku koja je se u zapadnoj filozofiji razvila tek nedavno.

U to se vrijeme redovno organizralo filozofske debate medju religijskim pravcima o kojima je cesto ovisila njihova sudbina i vecina teoloskih pravaca bilo unutar hinduizma bilo medju sramanama se morala filozofski definirat i potvvrdit, odnosno logicki argumentirat.

Quote:
a to sto gore kazes "nisu imali pojma i pokupili su svega i svačega odasvud i sklepali te svoje mističke zvizdarije" - to je upravo kako ja dozivljavam te indijske mistike koje se narocito sada i sve vise nego ikad prije dok su istocnjastvo promovirali samo duhovni nomadi Zapada, a sada u eri indijskog kapitalizma naveliko prostituise po tom istom krscanskom Zapadu od strane poduzetnih Indijaca, i to po (za mene) onoj staroj indijskoj:
Na zapadu ima vrlo malo predstavnika tradicionalnog Hinduizma. Tj ima ih ali tebi nisu poznati jer uglavnom nisu megapopularni holivudski jet-set gurui koji gostuju na Opri i postaju poznati siroj javnosti. No to nije problem hinduizma i istoka, to je problem zapada. Ako nesto zelis kupit uvijek ce ti netko htjet prodat, a pop bilo kojeg podrucja, pa tako i duhovnosti, se uglavnom bazira na sundu koji ne zahtjeva ulaganje previse vremena i energije.

Quote:
daj sta god dades, moze i Isusa, sve to ide u istu meljavu zajedno sa nasim svim bogovima zajedno, ovaj, onaj, da se sad ne misli kak vrijedjam ak pocnem nabrajati sve te raznorazne sarolike karaktere hindu bogova
Svaka religija i svaka ideologija to radi. Hindusi tudja bozanstva stavljaju u svoju perspektivu, ateisti u svoju, njuejdjeri u svoju, psihoanaliticari u svoju, budisti u svoju pa tako i Krscani u svoju (ili se radi o naturalnoj mistici ili o demonima itd). SVaka religija stvara model, ideju, koncepciju svijeta, sliku u glavi o stvarnosti koja kao takva po definiciji nije stvarnost (vec pokusaj njenog simbolicnog oslikavanja u sferi ideja) i onda sva buduca iskustva stvarnosti, sve susrete sa novim stvarima, krajevima i idejama mora u tu sliku ugurat.


Quote:
gdje su sve te souls samo obicni klonovi pod maskom, i gdje se pred velikog Spirita treba skinuti maska
kako u kojoj tradiciji, ne mozes trpati u jedinstveni kos, to je kao da okultiste, ateisti, katolike i muslimane u nekoj europskoj zemlji stavis pod zajednicki nazivnik jer su istog geografskog polozaja. Hinduizam je vec i sam daleko sarolikiji unutar sebe od bilo koje druge svjetske religije, nema jedinstvenu teologiju niti jedinstveno porjeklo, kamoli sve istocne religije zajedno.

Nekima su maske iluzija sto znaci da ispod nisu klonovi jer bi klonovi podrazumijevali visestrukost pojavnosti, vec smatraju da u srzi stvari postoji samo jedna sustina. Neki smatraju da je kvalitativno jedinstvena ali ipak na neki nacin podjeljena, neki smatraju da su duse potpuno individualne, neki smatraju da ih uopce nema itd.


Quote:
hmmm zato budisti i hinduisti i bacaju akcent na brigu o svom tijelu i uzivaju u njemu dok su ovdje na ovom svijetu - sto ih pravi nelogicnim nedosljednicima . s druge pak strane, krscani znajuci da su oni - za vjecnost jedinstvo svoje i duse i svojega tijela - nedovoljno posvecuju paznju grijesima brige o tijelu
Odakle ti ovako besmislena tvrdnja koja nema apsolutno nikakve veze niti sa povijesnom niti sa aktualnom stvarnoscu?

Prije svega kako rekoh ne postoje generalni cak niti budisti a kamoli hindusi. U njihovom okrilju ima svega od ekstremnog asketizma do ekstremnog hedonizma, ne mozes stavljati pod jedinstveni nazivnik.

A buduci je indija "izmislila" (tj imamo najstarija historijska svjedocanstva organiziranih oblika istog) i eremitski asketizam i monastvo i odricanje opcenito ta je tvrnja opet potpuno promaseni fudbal.

Quote:
dalje, onda onaj Beljkijev zadnji link:
the attainment of a perfect self-mastery, which is itself the first step toward magical mastery of the world
meni zvuci kao da izgovara Mr Freeze, neka vjestica koja hoce rulati svijet, il tak vec neki vrag
Da ali uzmi u obzir da je to analiza zapadnog autora sa pozicije komparativne religije i sa naglaskom na specificnu tradiciju unutar indijskih okvira, opet nije predstavnik tih religija. Tako jednako moze psihoanaliticar tumaciti krscanstvo kao "daddy issue". Sto naravno ne znaci da je u krivu (iako po meni previse generalizira kao i svatko to zeli stvoriti univerzalnu teoriju svega), ali govori iz svoje, a ne hindu perspektive.

Quote:
pa onda svakodnevno bombardiranje sa slicnim stvaima: 36 easy steps do prosvjetljenja .. mind power .. dozivite silu svemira .. univerzalne moci indije .. i druge zvizdarije
Opet guras newage pod istok. To su americki proizvodi (prvenstveno, od tamo se sire po svijetu), nisu bas niti krscani kod njih drugaciji cesto.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 12:14   #90
Quote:
kako sam vec gore rekla Maherici, s jedne strane oni bi sve potpisali, a s druge strane ne bi nikad dali zivot niti za jednog od tih svojih bogova niti za bilo koju od njihovih istina
Naravno da bi dali. Ti izgleda dozivljavas te "Bogove" kao iz kakvog krscanskog holivudskog spektakla di se onako benavo klanjaju nekom teletu Za ove sa slike Vishnu je Bog bas kao i za vas Jahve ili Isus i jednako ga duboko i ozbiljno dozivljavaju. Kao i u svakoj religiji ima onih koji su formalisti iz tradicije, ima ozbiljnih vjernika, ima fanatika. Al da ce ljudi samo tako napustit vjeru pred prijetnjama je smjesno, na kraju krajeva Indija nije postala nikada muslimanska usprkos stoljecima muslimanske vladavine te je budizam potpuno nestao iako je prijetio postat dominantna religija. Da su tako labavi u vjeri sada bi najvjerojatnije svi bili muslimani.

U vjerskim sukobima i unutar hinduizma (shaive i vaishnave prije svega) i sa Islamom, budizmom i Jinizmom se umiralo i ubijalo kao i u svim drugim krajevima svijeta iz slicnih razloga.

STo da se razumijemo ne smatram necim posebnim. Nit za pohvalu nit za pokudu, tako je kako je. Nije pitanje pojedine religije vec ljudske psihologije, mi smo se vrlo lako skloni positovjetiti sa idejama i skupinama i dati zivot za takve stvari, prilicno je sporedno o kakvoj se ideji i skupini radi. Doduse ne potpuno sporedno jer neke poticu na takvu zrtvu vise, a neke manje, ali su svi po samoj ideoloskoj pripadnosti plodno tlo za izazivanje kako zrtvovanja tako i nasilja i nije u tome bas nista posebnog i hvalevrijednog.

Quote:
ja se nikad ne bih isla konzultirati niti s jednim od njih jer bi mi samo i frtalj te istine koju bi oni otkrili donijela polovicnu i prema tome laznu orijentaciju koja bi mi donijela vise stete nego dobra - jednostavno zato sto je potraga za znanjima nevidljivih forca i entiteta em varka, em stetna varka i obmana –
Pa i to bi vecina njih potpisala

Ali slazem se, ne bih se niti ja konzultirao. Doduse konzultirao bih bilo koga uzeo doslovno nikoga. Ne bih niti popa jednako tako, zato imam razum i oci da ne vjerujem nikome slijepo.

Quote:
- samim tim sto ti siddhi niti priblizno ne mogu biti u drustvu s istinom, niti postici ikakvo blazenstvo pro-o-svjetljenja jer ne poznaju sistem (oprastanja i oslobodjenja od) grijeha . njima je grijeh nesto sto karmicki nose sobom u svoj buduci zivot, s njim sjedaju ocekujuci bliss .. i sta mogu kontraktirati za tog sjedenja, meni nema puno veze s jedinom vjecnom realnosu
Nitko ni ne tvrdi da ce siddhiiji to postic vec da su nusprodukta puta ka postizanju cak i opasan nusprodukt po mnogima koji je bolje izbjegavat - i to samo jedne vrste duhovne prakse dok razne druge u sklopu istih religija ne smatraju da do njih dovode.

Nje mi bas jasno kako si sve ovo povezala, kakvo sjedenje sa grijehom za bliss?

STo se tice "grijeha", odnosno posljedica za djela opet ovisi o pravcu. Neki cak uopce ne vjeruju u karmu i reinkarnaciju (ali iznimna manjina). Neki najfatalisticniji poput ajivika smatraju da je na karu nemoguce utjecati i da ide nuzno dalje, ali ju je recimo moguce prestat asketizmom proizvodit pa samo cekat da se "isprazni".

Vecina ipak smatra da je na nju moguce utjecati. Kako ovisi opet o pravcu. Oni koji su asketsko-self-reliant smatraju kako se moze taj krug prekinut, losa karma umanjit isl askezom i drugim praksama. Oni koji su devocijski orjentirani smatraju da BOzija milost spasava iz samsarickog kruga, dakle de facto imaju oblik spasenja.

Nista nema veze sa jedinom vjecnom realnoscu jer je jedina vjecna realnost ono sto si u glavi umislis i zamslis da jest, pa ovisno sto u tom umisljaju u nju uvrstavas ili ne, tj sto ti "autoriteti" dozvole il zabrane tako i dozivljavas. Nista od toga ionako sa realnoscu veze nema vec sa mentalnim konstrukcijama i konceptima.

Quote:
prema tome, o kakvom dosizanju misticnih moci moze biti rijec tamo gdje je Bog sarena lepeza raznoraznih karaktera mnogih bogova
A tko to kaze? I za Shaive i za Vaishnave je njihov Boj jedan i jedini, ostali su u funkciji slicnoj andjelima, arhandjelima, svecima i demonima u krscanstvu.

Monisti pak dozvoljavaju da je svaki lik jednako vrijedna manifestacija zato sto smatraju kako je u osnovi svaki oblik Bozanskog iluzoran i samo prilagodba organicenog uma koji je jos u svijetu dualnosti (dok neki potpuno odbacuju cak i tako relativizirana bozanstva), u stvarnosti Bog nema nikakav oblik.

Ali ponovno svaka sekta ima svoju teologiju.

jedini pravi panteisti su vedski bramanisti, no u modernom puranskom hinduizmu oni koji to slijede kao teolosku osnovu (a ne samo ostatke ritualnog sistema) su zanemorivo mali, na rubu prezivljavanja.

Quote:
koji i da imaju moc (Shiva i Vishna)
Siva i Visnu, oba muski rod.

Quote:
oslobadjanja covjeka od grijeha – oprost jos uvijek ostaje nenaplaceni dug koji se tretira kao no big deal i prenosi u slijedeci zivot
Ako je oprost onda nema duga i nema buduceg zivota.

Quote:
kako moze netko sa grijehom i pod grijehom potrcati prema vratima blissa ?!! taj ostaje za svagda u svojoj tami .. i to jos k tomu lisen i svoga tijela, lisen Sebe; taj nema sto da preda i polozi u zalog za dosezanje perfektnog blazenstva . za mene kao krscanku, grijeh je prestvaran i prerealan da bi mogao biti konzumiran koprenom iluzije . karmu nije briga nizasta, jer karma nije osoba; nema te kolicine kompenzacije slijedeceg zivota koja bi mogla od-ubiti ubijenog u ovom zivotu . samo osvjescenje tog ubojstva, to jest pokajanje i oprost, to jest razrjesenje – mogu covjeka ponovno ocistiti i uzdici da se vine u magicna blazenstva mocnoga blissa . sve ostale istine do kojih moze doci svaki onaj koji bi se dovoljno fokusirao na svoju tamu, meni su samo poluistine i prema tome obmane
A meni je ovo obicno psiholosko samozavaravanje, odnosno projekcija vlastite griznje savjesti i potrebe da ju se razrjesi na "Bozansku pozornicu", sve sa ciljem rjesavanja nekih osobnih unutarnjih sukoba i disonanci. Jer ja si tesko pizdariju mogu oprostit pa cemo izmislit Boga koji ce nam oprostit i eto super smo si i olaksali
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 12:29   #91
eh, @titija

htjela ja tebi upravo ovakvu tiradu-filozofsko-duhovnu-povijesno-religijsku kobasu napisat, debelo te našpotat kaj tak površno tumačiš stvari i neispravno navodiš i ne baš dubinski bacaš analizu, no evo me @beljkus preduhitrio i spriječio da razvežem svoju jezičinu i spisateljske sposobnosti!

imaš sreće, titi, bila bih puno oštrija, da znaš!
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 14:38   #92
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
eh, @titija

htjela ja tebi upravo ovakvu tiradu-filozofsko-duhovnu-povijesno-religijsku kobasu napisat, debelo te našpotat kaj tak površno tumačiš stvari i neispravno navodiš i ne baš dubinski bacaš analizu, no evo me @beljkus preduhitrio i spriječio da razvežem svoju jezičinu i spisateljske sposobnosti!

imaš sreće, titi, bila bih puno oštrija, da znaš!
Buuu...hoćemo krv!

Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 22:48   #93
vidim ja da ste vi svi tamo strucnjaci za istocnjacki melos, a ja ovdje na tom istom dijelu svijeta zivim s tim istim budistima svih vrsta i hinduistima isto tako svih vrsta

ja vam povrsna, a vi se kobeljate izmedju zapadnjackog new agerskog budizma i hinduizma i izmedju nekih suhih teorija koje do vas vjerojatno mogu doprijeti u prijevodu katolickih i drugih krscanskih izucavatelja duhovnosti istoka .. ako ih itko moze prenijeti .. aa ne mogu ni oni sami, jer i njihovi (azijski) analiticari u sve unose zapad, sto u namjeri da sto bolje i blize donesu ponos svoje kulture, sto iz nemogucnosti prevodjenja toga totalno drugog svijeta ............. svijeta za koji se vi jos uvijek nadate da bi mogao biti dio vaseg izgubljenog treasurea i dio vaseg vruce nadanog 'to je to'


kako me takve stvari - kultura, teologija i duhovnost, psihologija i filozofija , i sve to - osobno veoma vruce zanima - ne casim casa i ne propustam priliku da skupim svako zrno i svaki djelic dojma svakodnevnih iskustava - vec dekadama - ovdje na ovoj strani svijeta gdje zive cijele cijele te kulture koje su u neprekidnoj vezi sa svojim mainlandom i gdje dotok odande neprestano traje

sinoc sam upravo isla na (kako taoisti kazu) mindful walk (to bi tako zvucalo na engleskom, a na japanskom / vjetnamskom i dr tko zna sto bi to bilo) --- dakle, na mindful walk s jednom kineskinjom koja je dosla ovamo sa svrhom da se nadje svojoj kcerki pred sam njen porod . utrapila mi ju je sama njena kcerka koja par dana pred porod nemre vise drzati korak s mamom koje joj je vec dosta jer nemre s njom uopce komunicirat . kaj joj to znaci, tek ju moram pitati

elem, njena mi se majka pridruzila, obisle smo oko parka 4 puta . zena je lakog i brzog koraka .. skoro kao ja . iako ona zna samo jednu rijec engleskog, a ja tri kineskog, lijepo smo se porazumjele: hocemo li jos jedan krug? da li da usporim? zasto i ona ne skine cipele ? na upit mi je odgovorila da ima 75 godina i ja sam bila uvjerena da se nismo sporazumjele . cinilo mi se da je mladja od mene (od mojih fiktivnih godina koje btw rapidno idu prema dolje tj prema mladosti .. Maherica, nemoj se kesarati!) . kasnije sam doznala od njene kcerke da je zaista 75 godina stara

eto, sto hocu reci, ja ovdje zivim u azijskom dijelu svijeta gdje ljudi skoro prek weekenda skoce u svoj mainland . poznajem izbliza kineski, japanski, thai, vjetnamski , singapurski budizam , kao i indonezanski i indijski hinduizam; znam njihove kucne navade, njihove values, njihovu kuzinu , razgovaram s njima o obicajima, vjerovanjima .. samo na poslu imam intelektualaca 46 raznih narodnosti ..

kad nadjem neki tekst na internetu, otrcim da nekoga od njih pitam i potvrdim , provjerim (na vise mjesta) i rasvijetlim si procitanu nepoznanicu

i vi sad meni - da ja od vas ucim o istoku




kuriozitet iz shangajskog budistickog hrama





a ovo je moja svakodnevnica ovdje - japanske japanke








isto kao i ovi parovi indijskih padukas-a
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.04.2015., 23:08   #94
1 - trolanje
2 -ad hominem
3 - pozivanje na autoritet


da si od njih nesto naucila imala bi cime argumentirati, ne bi se morala pozivati na poznanstva, a cisto sumnjam da ovdje imas navise fizickih kontakata sa indijcima, sto je ionako potpuno nebitno.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 23:13   #95
ti, Beljki ne bi mogao ovdje zivjeti jer ne postujes i ne cijenis argument primjerom iz svakodnevnog zivota - sto je ovdje najvisi nivo neke duhovnosti

dok ste se vi okomili na moje gornje argumente na temu koji vam se ne svidjaju - ja sam dla sve od sebe da pojasnim

sramota i mizerija
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 23:45   #96
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
ti, Beljki ne bi mogao ovdje zivjeti jer ne postujes i ne cijenis argument primjerom iz svakodnevnog zivota - sto je ovdje najvisi nivo neke duhovnosti

dok ste se vi okomili na moje gornje argumente na temu koji vam se ne svidjaju - ja sam dla sve od sebe da pojasnim

sramota i mizerija
Nisam skužio poantu gornjeg posta punih lijepih slika sa istoka.
Valjda si mislila reći da se okanimo ćoravog posla istočne duhovnosti jer imamo Zapadnu duhovnost. I to onu domaću. Kao ovaj ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=0dlKXFVaBPY


Jer se zna čije su moći one prave, a čije lažne i od Sotone:
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...3/Default.aspx

BOSANSKI FRANJEVAC SA SVOJIH DUHOVNIH SUSRETA U NJEMAČKOJ PORUČUJE VJERNICIMA DA SE ČUVAJU ZAGREBAČKOG ISCJELITELJA
SUKOB KARIZMATIKA Fra Ivo Pavić: Iz Brace sa Srebrnjaka progovara Sotona!


Inače je dotični fratar poznat po: https://youtu.be/Uk48A4YYnww?t=22

A o tome sam pisao: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=369
Komentar na video

ahahahhahahahahah koje gluposti! euzubillah

ja vam predlazem da ostavite te gluposti i svi zajedno kazete .. ESHEDU EN LA ILAHE ILLALLAH VE ESHEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 23:54   #97
Krena, TI sad adhominiras meni i trolas jer tema nije katolicka crkva i njen nauk na koji valjda ima pravo, a moje slike su ilustraccije na moj post kojim repliciram na argumente Maherice i Beljkija da nemam pojma o cemu govorim kad iznosim ono sto iznosim na ovoj temi - a sto je sve iz prve ruke (i to passionately) , a ne kao oni samo po sterilnom citanju
ali to se njima ocigledno ne svidja jer im, ponavljam, rusi zadnje snove i nadu da bi istocnjacka duhovnost mogla biti konacno ono sto traze PERIOD
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.04.2015., 23:58   #98
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
ti, Beljki ne bi mogao ovdje zivjeti jer ne postujes i ne cijenis argument primjerom iz svakodnevnog zivota - sto je ovdje najvisi nivo neke duhovnosti

dok ste se vi okomili na moje gornje argumente na temu koji vam se ne svidjaju - ja sam dla sve od sebe da pojasnim

sramota i mizerija
Nisi dala nikakav primjer iz svakodnevnog zivota. Primjer iz svakodnevnog zivota bi bio: ne, to nije vaisnava, ja sam shaiva, zivim u shaivistickom hramu i tvrdim da svi shaive nase tradicije nose tu oznaku sto mogu dokazati ovim fotkama.

Argument: "ja poznajem tu neke indijce u susjedstvu" nije apsolutno nikakav argument.

Uostalom jednim odlaskom u Indiju upozna se vise indijaca i indijske kulture nego ces citav zivot u svom susjedstvu, a neki od nas su se godinama smucali po Indiji cesto tamo putajuci, masa ljudi iz "indijskih sekti" se i pozenila sa indijkama itd. Zar mislis nekog impresionirat poznavanjem kojeg Rajua u toj seljoberskoj Britanskoj periferiji?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 11:14   #99
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Navodno prosvjetljeni ljudi imaju određene moći, kao posljedicu duhovne razvijenosti.
Mistične moći se često spominju u joga-literaturi, joga-sutre posvećuju čitavj jedan odlomak tim moćima (od ukupno 4 poglavlja)

Neki kažu da su mistične moći prepreka na putu duhovnosti i da ih se osoba mora odreći, neki opet kažu da je tako duhovna osoba neovisna o vanjskom svijetu.

Dali svaka duhovno razvijena osoba ima moći?

U joga literaturi postoje čak opisi pojedinih moći, recimo da tijelo osobe bude vrlo malo, ili vrlo veliko, teško lako, izdržati glad, stvarati (čak i planete)...

Vaše mišljenje?
Masa ljudi zapocne sa meditacijom upravo zbog takvih stvari, te vrlo brzo i odustane ne shvacajuci da nije svaciji razvoj isti. Netko ce neke stvari postici poprilicno brzo zbog vec prijasnjeg rada na sebi u proslim zivotima, netko ih nece postici mozda niti za cijeloga zivota ili cak vise njih. Mislim da je to jedan od razloga zbog cega se na istoku siddhijima izbjegava davati neku veliku vaznost jer je stvar poprilicno individualna.

Ako se recimo prouci pojedina literatura zapadnih duhovnih tradicija, tu pak mozemo dobiti veoma jasne upute za postizanje nekih stvari... no isto tako i u njoj ce te naci da se niti na jednom "siddhiju" ne treba zadrzavati vec ostaviti ga se jer je on prepreka na putu. Ne iz moralnih razloga (jer su siddhiji zlo ili tako nesto smjesno) vec cisto vremenskih; znaci postizajnu nekog nivoa svijesti u X jedinici vremena. Ako ti potrosis 15 godina na neznam, razvoj projeciranja topline putem elektromagnetizma nebi li uspio zapaliti neki predmet - tehnicki si duhovno i dalje na istom nivou na kojem si bio i kada si tek poceo sa tom praksom .. a mogao si ih potrositi na jos vecu ekspanziju svijesti.

Poanta price je da siddhiji ne definiraju koliko je netko duhovna osoba, koliko mu je svijest razvijena. Najbolji primjer bi bili agenti CIA-e (u ciju moralnost mislim da smo svi upoznati) koji koriste remote viewing, koji u neku ruku nije siddhij vec cisti protokol... al karikirano, get d point.

Siddhiji su cuda samo zato sto ih mnogi neznaju objasniti. Medjutim kada se krene sa ajmo reci nekakvim proucavanjem hermeticke literature koja se jasno bavi pojmovima elektro-magnetizma.. sve te stvari postaju ipak malo jasnije i vise nisu cuda sa obzirom da se toliko o istima ne mistificira kao u recimo yogickoj literaturi jel, koja je po meni vise nastrojena filozofski nego prakticno (moje trenutno misljenje).

Ipak ono sto i dalje u svijetu radi granice izmedju yogija iliti magova te znastvenika koji ih smatraju ludima sto je da bi tako nesto dokazao nekome moras se odluciti na korak prema sljepoj ulici (iz momentalno poprilicno ogranicenog stanja svijesti te bez ikakve garancije da ces ikada nesto postici).

Odnosno takav nacin istrazivanja ne zahtjeva pojedinu aparatu ili novac za sami studij vec cistu volju, upornost i disciplinu narednih 10, 15, 20, 30 godina.. a onda kada si vec dosao do tako necega, svijet je vec daleko iza tebe te te ne dira vise 2% da li ce ti netko vjerovati ili ne jer ti um vise nije ogranicen takvim niskim stvarima kao sto je dokazivanje necega nekomu i sl.

Opet ponavaljam, ovo je samo moje skromno misljenje.
vajra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 16:56   #100
Kada se govori o sidijima obično većina nas razmišlja o posebnim moćima koje dobivaju yogini, meditanti i fakiri i ostali duovnjaci ISTOKA !!
Kao što je hodanje po vodi, prolazak kroz zidove, bilokacija , teleportacija..............i što sve ne.
Ali malo tko se sjeti da postoje i sidiji koji nisu tako upečatljivi i za nas dramatični. ALI BI TREBALI BITI PUNO VRIJEDNIJI !!

U stvari su izuzetne moći ono što se u KRŠĆANA naziva malo drugačije:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Dvanaes...a_Duha_Svetoga

Dvanaest plodova Duha Svetoga su

ljubav
radost
mir
strpljivost
velikodušnost
uslužnost
dobrota
krotkost
vjernost
blagost
suzdržljivost
čistoća


Odnosno: http://hr.wikipedia.org/wiki/Sedam_darova_Duha_Svetoga
Sedam darova Duha Svetoga:

Mudrost
Razum
Savjet
Jakost
Znanje
Pobožnost
Strah Božji


Dakle , ovo bi trebale biti one prave i istinske izuzetne moći ISTOKA :

Razlozi zbog kojih ljudi uče transcendentalnu meditaciju mnogobrojni su:

1.smanjenje stresa i stvaranje ravnoteže u životu

2.poboljšanje zdravlja, te rješavanje problema povezanih sa stresom

3.osobna učinkovitost: jasnoća mišljenja, kreativnost, više uspjeha

4.poboljšanje međuljudskih odnosa

5.znanje o sebi: ispunjavanje osnovnih životnih potreba


Također:

Njegujući svjesnost Krišne, ove se odlike postupno razvijaju. Rečeno je da čisti Krišnin bhakta posjeduje nebrojene dobre odlike. Sljedeći popis iz Šri Ćeitanje Ćaritamrite sadrži neke od najvažnijih odlika:

Čisti bhakta je:

milosrdan

nije drzak

istinoljubiv

jednak prema svima

nepogrešiv

velikodušan

blag

čist

svjestan činjenice da sve pripada Krišni

radi za dobrobit svih

miran

predan Krišni

bez želja

ravnodušan prema materijalnim dobitima

utemeljen u svjesnosti Krišne

vlada lošim odlikama

umjeren u jedenju

nije opijen materijalnim stvarima

pun poštovanja

nema osjećaj lažnog ugleda

ozbiljan

samilostan

prijatelj svima

pjesnik

stručan

šutljiv (govori samo o duhovnim temama)
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.