Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2016., 23:53   #141
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Znaći bolje je kupit strani brod pored svojih kapaciteta u projektiranju i izradi....
Valjda je stvar jednostavna da je naručen projekt od BI, i škver je dobija natječaj, razrada projekta je pokazala da triba napravit izmine u konstrukciji, valjda se zato i radi model.
Bazen BI koristi i Njemac koji nudi brodarima izmine na postoječin brodovima da bi ostvarili uštede na potrošnji. Znaći brodovi u eksploataciji koje su radile strane firme..., radi proračune i na osnovu toga model i na osnovu toga modela garantira, jedini obnovljeni bazen u Europi te namjene po njegovin ričima, neznamo šta imamo....
Nije Debeljak stavija santu leda, nego prakički ljudi iz BI koji su i napravili projekt, su ga razradili do kraja.
Valjda ga nisu tribali radi ega ili sl ostavit nakvi kakvi je i skupusit a na brzinu i svi sritni...
Mogli smo kupit tako i G36, pa smo ulagali u razvoj VHS, na kraju dobili VHS1 koji se ničin nije izdvaja, da bi vrlo kratko nakon odabran ipak VHS2 na koju smo ponosni, čak i je velika Francuska razmatra.
Triba svatit da je OB projekt u razvoju, svako poboljšanje je dobrodošlo, bezbolnije je to napravit sad.
Sve stoji, nitko ne bi riječ protiv toga... međutim...
Trebalo je dat....koliko? 5 milja? Da isporuče projekt za koji su bili svjesni da je nedovršen, a imali su bazene, sve, cijeli institut na raspolaganju... zatim im, u novoj sredini, dati priliku da projekt zapravo dovrše... a to je nova firma, novi rad, ima svoju cijenu.... a da su bili svjesni da izvorni nije dobar jest upravo činjenica da samoinicijativno vlastiti projekt idu dorađivati.... tko tu koga?
Jedino pošteno je da se dorađeni projekt pokaže dobrim, ide u produkciju, a cijena ostane ugovorena, ili eventualno gore za cijenu dodatnog lima, elektroda, .... dodatni rad na razvoju ni lipe platit ex BI ekipi, a eventualna komercijalizacija od sttane škvera uz "tantijeme" državi radi inicijalne investicije....

Wat hy aan my Meizu
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 00:02   #142
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ništa država neće platiti osim 385 milijuna za 5 brodova što je definirano ugovorom od 2.prosinca 2014. ako prototip udovolji TTZ.

Pravo je pitanje, ako se brod pokaže pravim, čije je intelektulano vlasništvo za OOB42 ?
Kotormanović je izjavi oda je MORH platio BI preko 5 milijuna kuna za projekt, a ovi u škvreu su već izjavili da su uložili u projekt 4 milijuna eura
Projketanti iz BI koj isu radili projekt OOB-a su iz njega otišli i osnovali s DIVom novu firmu DIV M.E.S. i radili dalje na razradi projekta OOB-a.Brodsplit je modelska ispitivanja, modele i propelere radio u BI
Sve ostaje u kući.
Ispada 5 milja kuna sitniš, teško da se za tu lovu moglo nešto ozbiljno isprojektirat. Ako su stranci tražili 500,000 po brodu za projekt znaći da se razvoj isplatija nakon desetak brodova. Kupiš 10 brodova, i nemaš ništa, a ovako imaš domaći projekt na kojemu zarađivaš.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 00:17   #143
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Sve stoji, nitko ne bi riječ protiv toga... međutim...
Trebalo je dat....koliko? 5 milja? Da isporuče projekt za koji su bili svjesni da je nedovršen, a imali su bazene, sve, cijeli institut na raspolaganju... zatim im, u novoj sredini, dati priliku da projekt zapravo dovrše... a to je nova firma, novi rad, ima svoju cijenu.... a da su bili svjesni da izvorni nije dobar jest upravo činjenica da samoinicijativno vlastiti projekt idu dorađivati.... tko tu koga?
Jedino pošteno je da se dorađeni projekt pokaže dobrim, ide u produkciju, a cijena ostane ugovorena, ili eventualno gore za cijenu dodatnog lima, elektroda, .... dodatni rad na razvoju ni lipe platit ex BI ekipi, a eventualna komercijalizacija od sttane škvera uz "tantijeme" državi radi inicijalne investicije....

Wat hy aan my Meizu
A šta misliš da moš dobit za 5 milja?
Sve ima svoj troškovnik, sigurno je mukte koristit bazen koji ima grijanje i sl.
5,000 000 kn, nek desetak ljudi radi na projektu, 10,000kn prosjek plača sa davanjima. Trošak na zajedničke službe, struju, vodu, održavanje itd. Kad se sve ukalkuira u trošak ispadne i ne baš neka velika cifra.
To šta BI ima opremu i ostalo ne znaći da je mukte, ništa nije dostupno osim ako se plati.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 08:11   #144
a gle, koji kurac onda ne prave i ne prodaju projekte, nego cuce cameci i cekaju da im drzava uvali sisu
naravno da sve kosta, od toga se ne moze pobjeci, ali je jebena razlika ako platis proizvod ili poluproizvod i ako znas sto dobivas ili ne znas
ovako ispada da porezni obveznici debeljaku placaju njegovo poslovanje i zaradu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 09:06   #145
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a gle, koji kurac onda ne prave i ne prodaju projekte, nego cuce cameci i cekaju da im drzava uvali sisu
naravno da sve kosta, od toga se ne moze pobjeci, ali je jebena razlika ako platis proizvod ili poluproizvod i ako znas sto dobivas ili ne znas
ovako ispada da porezni obveznici debeljaku placaju njegovo poslovanje i zaradu
Odakle znaš da je poluproizvod, i da će razvoj koštat više nego šta bi košta neku firmu na zapadu? Ko garantira da će sve ić glatko od inicijalnoga projekta do gotovoga proizvoda. Svaki je posal rizik, koji se može i nemora isplatit, a u konačnici se mora radit nešto novo. Svakako se zna šta se mora dobit, performanse broda koje se moraju zadovoljit su u ugovoru.
Di su bili porezni obveznici kad su se se uništavali instituti i tvornice?
Nisu li isti porezni obveznici dali škver debeljaku, nije li taj isti škver ima poslovanje kakvo je, di je manji dio poreznih obveznika izvuka korist od većega dila poreznih obveznika raznin malverzacijama.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 09:11   #146
zasto bi taj rizik na sebe uzimala drzava?
zasto nije bi napravio projekt, debeljak ga otkupio i onda ponudio??
zasto debeljak niej napravio i projekt i proizvod i ne nudi ga i ne prodaje?
zar zaista moram objasnjavati razliku izmedu ove musake i urednog posla?
hocemo li se mi ikada izvuci iz ralja socijalistckog razmisljanja i razbacivanja tudeg novca?
sam kazes da je tip dobio nesto za nista, da ima malverzacija i sve ostalo
i onda, jupiiii, odlicna ideja: hajdemo mu dati jos koju debelu gusku, opet na racun istih tih jebenih idiota - poreznih obveznika
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 09:47   #147
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
zasto bi taj rizik na sebe uzimala drzava?
zasto nije bi napravio projekt, debeljak ga otkupio i onda ponudio??
zasto debeljak niej napravio i projekt i proizvod i ne nudi ga i ne prodaje?
zar zaista moram objasnjavati razliku izmedu ove musake i urednog posla?
hocemo li se mi ikada izvuci iz ralja socijalistckog razmisljanja i razbacivanja tudeg novca?
sam kazes da je tip dobio nesto za nista, da ima malverzacija i sve ostalo
i onda, jupiiii, odlicna ideja: hajdemo mu dati jos koju debelu gusku, opet na racun istih tih jebenih idiota - poreznih obveznika
Zašto nebi država priuzela rizik, ima institut koji već plača. Zašto je država sudjelovala u razvoju VHS?
Svaki posal je rizik, da je bar kojon srićon i do sada riskirala na konkretne projekte koji imaju izvozni potencijal, ili baren zadovoljavanje domačih potriba.
Zatvorimo sve tvornice i institute po toj logici.
Ima vanka kupit sve gotovo, od igle do lokomotive.
Ovo nikad nije baćena para, uvik ostaje znanje i iskustvo, bez toga neide.
Uvatija si se ovoga, a ode se za neki novac stvara neko dobro, dok masa love leprša okolo na gluposti i bezvezne projekte od kojih niko nikad neće imat koristi osim onih koji su dobili novac.
Ćekaju porezni obveznici zaradu od turističke sezone ka ozebli sunce, zato ja moran pivu platit 25kn, kavu 14 i uru parkinga 10kn, a od turizma neman nikakve osobne koristi, osim gužve na cesti. Ispada da bi mi tribali ode bit rezervat, i nosat kufere turistima za bakšiš. Nek porezni obveznici izvolu pojist govna koja su sami posrali, taj dio priće me opće ne zanima.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 10:03   #148
zasto bi zatvorili ista??
hajdemo pustiti tvornice tvornicarima i institute onima koji ih vode i rade, pa neka se oni snalaze i pokazu koliko i da li vrijede
pa kad nesto imaju za pokazati, onda ok, to nam treba i to kupimo
ovakvim nacinom koji sad imamo i kad nam novac kako i sam kazes, leprsa, cemo se upravo uskoro i svesti na nosenje tudih kufera, sisanje tudih kurceva i pranje tudih plahti
ono oko cega se mi ne razumijemo je da ti taj "drzavni novac" vidis kao da je s nebesa doletio i zaboravljas da je nekome otet i da je taj netko mozda mogao s njim nesto zapoceti
mi smo upravo ti koji ubijaju zdravo tkivo i razbacujemo se s tudim i trosimo kao da nema sutra
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 10:18   #149
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
zasto bi zatvorili ista??
hajdemo pustiti tvornice tvornicarima i institute onima koji ih vode i rade, pa neka se oni snalaze i pokazu koliko i da li vrijede
pa kad nesto imaju za pokazati, onda ok, to nam treba i to kupimo
ovakvim nacinom koji sad imamo i kad nam novac kako i sam kazes, leprsa, cemo se upravo uskoro i svesti na nosenje tudih kufera, sisanje tudih kurceva i pranje tudih plahti
ono oko cega se mi ne razumijemo je da ti taj "drzavni novac" vidis kao da je s nebesa doletio i zaboravljas da je nekome otet i da je taj netko mozda mogao s njim nesto zapoceti
mi smo upravo ti koji ubijaju zdravo tkivo i razbacujemo se s tudim i trosimo kao da nema sutra
Ne znam što te uhvatilo, možda isti sindrom kad su pojedinci proglašavali korupcijom simbolično ulaganje države u razvoj VHS-a.

Uglavnom, priča o OOB je spora, ali djeluje jako dobro i obećavajuće. A odluka o forsiranju hrvatske brodograđevne struke je za svaku pohvalu. I očekujem nastavak ove priče sa korvetama i podmornicama, eventualno i minolovcima.

I što si se uhvatio Debeljaka? Moli Boga da uspije, jer ako propadne, možemo slobodno raseliti kraljevski grad Knin i ponoviti priču s početka prošlog stoljeća u kojoj su se drugi tamo doseljavali.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 10:24   #150
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
zasto bi zatvorili ista??
hajdemo pustiti tvornice tvornicarima i institute onima koji ih vode i rade, pa neka se oni snalaze i pokazu koliko i da li vrijede
pa kad nesto imaju za pokazati, onda ok, to nam treba i to kupimo
ovakvim nacinom koji sad imamo i kad nam novac kako i sam kazes, leprsa, cemo se upravo uskoro i svesti na nosenje tudih kufera, sisanje tudih kurceva i pranje tudih plahti
ono oko cega se mi ne razumijemo je da ti taj "drzavni novac" vidis kao da je s nebesa doletio i zaboravljas da je nekome otet i da je taj netko mozda mogao s njim nesto zapoceti
mi smo upravo ti koji ubijaju zdravo tkivo i razbacujemo se s tudim i trosimo kao da nema sutra
Slažen se, al onda bi tribali bit baren na 0, a ne sa utegon od 20 kila trćat maraton. Neko in triba nadoknadit devastirano, da bi bili konkurentni.
Ili bi ih tribalo zatvorit, jel se neće iskoprcat. Najkvaliteniji kadrovi su ionako napustili iste, ja u trenutnoj situaciji nevidin rješenje. Šteta priostalih ljudi, znanja i infrastrukture jel je u to uloženo na desetke godina rada, učenja, ulaganja, šteta je ogromna ako baš sve propadne.
Za devastaciju se nije naša krivac, tako da se isto može oćekivat i u budučnosti, to je u nas oćito poželjno ponašanje.
Bačva se štedi na gornjeme čepu, kad dođe na donji onda je kasno.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 10:34   #151
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Zašto nebi država priuzela rizik, ima institut koji već plača. Zašto je država sudjelovala u razvoju VHS?
Svaki posal je rizik, da je bar kojon srićon i do sada riskirala na konkretne projekte koji imaju izvozni potencijal, ili baren zadovoljavanje domačih potriba.
Zatvorimo sve tvornice i institute po toj logici.
Ima vanka kupit sve gotovo, od igle do lokomotive.
Ovo nikad nije baćena para, uvik ostaje znanje i iskustvo, bez toga neide.
Uvatija si se ovoga, a ode se za neki novac stvara neko dobro, dok masa love leprša okolo na gluposti i bezvezne projekte od kojih niko nikad neće imat koristi osim onih koji su dobili novac.
Ćekaju porezni obveznici zaradu od turističke sezone ka ozebli sunce, zato ja moran pivu platit 25kn, kavu 14 i uru parkinga 10kn, a od turizma neman nikakve osobne koristi, osim gužve na cesti. Ispada da bi mi tribali ode bit rezervat, i nosat kufere turistima za bakšiš. Nek porezni obveznici izvolu pojist govna koja su sami posrali, taj dio priće me opće ne zanima.
To što pišeš je jedan pogled na priču. I ne kažem da nije ispravan, samo možda nije dovoljno neutralan:
istina da država ima svoj institut, istina da može preuzet i dio rizika... međutim u ovoj situaciji država je preuzela rizik kroz institut, potom kroz posredno saniranje škvera, i na koncu kroz dodatno plaćanje istih onih ljudi koji su bili prvotni rizik u institutu...
To je samo "kreativno poslovanje" na hrvatski način, i nema puno veze s tržišnim poslovanjem. Recimo da sada Debeljak izdvoji brusače u izdvojeni poslovni subjekt, pa oni bruse OOB i to se uračuna u dodatne radove na OOBu, pa još angažira Žužule, poznate piture, da oni daju završni touch na OOB u 33 ruke piture..

I ne treba zatvarat institute i državne firme, ali očito je davno trebalo podijelit neke noge u guzicu...

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ne znam što te uhvatilo, možda isti sindrom kad su pojedinci proglašavali korupcijom simbolično ulaganje države u razvoj VHS-a.

Uglavnom, priča o OOB je spora, ali djeluje jako dobro i obećavajuće. A odluka o forsiranju hrvatske brodograđevne struke je za svaku pohvalu. I očekujem nastavak ove priče sa korvetama i podmornicama, eventualno i minolovcima.

I što si se uhvatio Debeljaka? Moli Boga da uspije, jer ako propadne, možemo slobodno raseliti kraljevski grad Knin i ponoviti priču s početka prošlog stoljeća u kojoj su se drugi tamo doseljavali.
Možemo onda molit Boga i što je država dovukla Četvrtu u Knin i tako umjetno oživila mrtvi grad. Možemo molit Boga i za Todorića što zapošljava toliko ljudi, a svejedno sisa gro poticaja od države na koje svi pušu... svugdje iza neke uspješne priče ide i neka simbioza s državom. Nije to nužno zlo, ali ako ćemo slaviti "uspješne poduzetnike", korektno je i da pohvalimo i državu koja im daje dobar poguranac. e sad, poguranci se dijele selektivno, novi krug pakla je otvoren...

I Pinco ima pravo: porezni obveznici su krivi za sve, jer smo pičke koje vječito šute. Sami smo sebe "zarobili" veličanjem nečijih zasluga, nikada nitko nije dignuo glas ni za što...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 10:37   #152
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Slažen se, al onda bi tribali bit baren na 0, a ne sa utegon od 20 kila trćat maraton. Neko in triba nadoknadit devastirano, da bi bili konkurentni.
Ili bi ih tribalo zatvorit, jel se neće iskoprcat. Najkvaliteniji kadrovi su ionako napustili iste, ja u trenutnoj situaciji nevidin rješenje. Šteta priostalih ljudi, znanja i infrastrukture jel je u to uloženo na desetke godina rada, učenja, ulaganja, šteta je ogromna ako baš sve propadne.
Za devastaciju se nije naša krivac, tako da se isto može oćekivat i u budučnosti, to je u nas oćito poželjno ponašanje.
Bačva se štedi na gornjeme čepu, kad dođe na donji onda je kasno.
BTW najkvalitetniji kadar je već ionako napustio škver, Debeljak sada osniva firmu u Italiji i prebacuje ostatak tamo...tko ne želi preko njega, ako iole vrijedi može birat alternativne kanale, traže ih...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 10:42   #153
Kako država koja je gradila podmornice koja gradi tankere i jahte ne može izgradit brod od 70-tak metara bez problema?
Hoyti Von Totiy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 12:57   #154
Quote:
Hoyti Von Totiy kaže: Pogledaj post
Kako država koja je gradila podmornice koja gradi tankere i jahte ne može izgradit brod od 70-tak metara bez problema?

možda ti ja mogu reč. škverovi se obično nalaze na mistima koji su uz more,a to je misto koje poželi kakav moralno politički podoban tajkun,prijatelja političara. pa onda krene proces ka šta je bija u "bezveznim" nelikvidnim i mastodontskim tvornicama. šta se tiče ljudi,znanja i tehnologije,te ulaganjima u navedeno, to nebi bija problem,kad bi se to radilo po kineskom ili japanskom modelu. taj model u kini kaže da ako budeš radija sranja, dopratit će te da nastupaš na stadionu,a račun za čeličnu jezgru omotanu olovom u mesinganoj košuljici pošalju tvojima, u japanu se obavi hara-kiri,je je ritualni seppuku zabranjen.
ako je država koja je više bila feudalna nego kapitalistička 1945. mogla izvuć podmornice sa dna, i dovest ih u operativno stanje,onda bi mogla i RH. pitanje je koliko je volje i želje u svemu tome. pokuša si gurat špag uzbrdo? ide li osim ako nije zamrznut? isto je i sa našim političarima. plastičnije, zadnjih 9 miseci ne rade ništa,pa nam gospodarstvo i opće društvo pomalo bilježe pozitivne trendove.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 13:07   #155
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Slažen se, al onda bi tribali bit baren na 0, a ne sa utegon od 20 kila trćat maraton. Neko in triba nadoknadit devastirano, da bi bili konkurentni.
Ili bi ih tribalo zatvorit, jel se neće iskoprcat. Najkvaliteniji kadrovi su ionako napustili iste, ja u trenutnoj situaciji nevidin rješenje. Šteta priostalih ljudi, znanja i infrastrukture jel je u to uloženo na desetke godina rada, učenja, ulaganja, šteta je ogromna ako baš sve propadne.
Za devastaciju se nije naša krivac, tako da se isto može oćekivat i u budučnosti, to je u nas oćito poželjno ponašanje.
Bačva se štedi na gornjeme čepu, kad dođe na donji onda je kasno.
nisam ni ja bas kompletni naivac
svugdje u svijetu drzave drze grane koje su im bitne
ali, razlika je kako se necemu pristupa i kako se to sto je bitno drzi
tako i ovdje, imas na lageru ekipu koja je beskorisna i koju placas i od koje na kraju dobijes poluproizvod
negdje drugdje, imas ekipu koja radi i pokusava i izlazi s rjesenjima i onda kad je neko rjesenje dobro i konkurentno, drzava u to uleti i ne cjenjka se previse
efekt je da opet nesto bude preplaceno, ali barem nesto od toga imas i ne uzgajas stoku kojoj je samo bitno da je na jaslama
kod nas, mi placam nekoga d abi postojao, pa ond akad ga zatrebamo to onda opet platimo, pa kad taj isporuci, mi jos jednom (barem) platimo da se popravi kaj je taj usrao, a sve skupa bez ikakvog konkretnog proizvoda
ako bude dobro, koliki dio profita ide drzavi??
ako ne bude dobro - pojeo vuk magare
kurac magare, pojeo je vuk stado i farmu i usrao se na sefa stanice....
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:18   #156
Evo jedna zanimljiva tablica, presjek troškova za britanske fregate Type 23.



http://ukdefenceforum.net/viewtopic....449&start=3075 by Ron5
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 22:45   #157
Naš OOB u nastajanju napustio je kolijevku i čeka spajanj trupa od čelika s nadgrađem i kormilarnicom od aluminija čime će brod dobiti završn konture.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 17:29   #158
Zapovjednik Stipanović u novom Hv u povodu obljetnice HRM
U kojoj je fazi izgradnja prvog obalnog ophodnog broda (OOB)?
Obalni ophodni brod u završnoj je fazi izgradnje trupa i nadgrađa. Većina brodskih sustava i opreme nabavljena je i nalazi se u skladištu, od glavnih i pomoćnih strojeva, optoelektroničkih sustava, namještaja itd. Pratimo razvoj gradnje i mogu reći da sam iznimno zadovoljan viđenim. Potrebno je napomenuti kako je projekt OOB-a razvojni projekt u potpunosti sukladan sa zahtjevima i potrebama HRM-a. Složenost je zahtijevala svladavanje brojnih projektnih izazova što je ostvareno bliskom suradnjom djelatnika Brodosplita, projektnog tima MORH-a, HRM-a i drugih institucija Republike Hrvatske (Hrvatski registar brodova, Brodarski institut...). Što se tiče završetka gradnje prototipa, primopredaju broda i uvođenje u operativnu uporabu realno je očekivati u prvoj polovini 2017. godine.



Uz izgradnju pet obalnih ophodnih brodova, uskoro ćemo dobiti i dva autonomna podvodna vozila za potrebe protuminskih ronilaca, a produljen je i vijek uporabe protubrodskog raketnog sustava. Sukladno financijskim mogućnostima, nastavit će se modernizacija radarskog sustava za nadzor mora, integracijom svih senzora za nadzor s ciljem stvaranja jedinstvene površinske situacijske slike te nabavom dvaju rabljenih lovaca mina.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 18:08   #159
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Zapovjednik Stipanović u novom Hv u povodu obljetnice HRM
U kojoj je fazi izgradnja prvog obalnog ophodnog broda (OOB)?
Obalni ophodni brod u završnoj je fazi izgradnje trupa i nadgrađa. Većina brodskih sustava i opreme nabavljena je i nalazi se u skladištu, od glavnih i pomoćnih strojeva, optoelektroničkih sustava, namještaja itd. Pratimo razvoj gradnje i mogu reći da sam iznimno zadovoljan viđenim. Potrebno je napomenuti kako je projekt OOB-a razvojni projekt u potpunosti sukladan sa zahtjevima i potrebama HRM-a. Složenost je zahtijevala svladavanje brojnih projektnih izazova što je ostvareno bliskom suradnjom djelatnika Brodosplita, projektnog tima MORH-a, HRM-a i drugih institucija Republike Hrvatske (Hrvatski registar brodova, Brodarski institut...). Što se tiče završetka gradnje prototipa, primopredaju broda i uvođenje u operativnu uporabu realno je očekivati u prvoj polovini 2017. godine.



Uz izgradnju pet obalnih ophodnih brodova, uskoro ćemo dobiti i dva autonomna podvodna vozila za potrebe protuminskih ronilaca, a produljen je i vijek uporabe protubrodskog raketnog sustava. Sukladno financijskim mogućnostima, nastavit će se modernizacija radarskog sustava za nadzor mora, integracijom svih senzora za nadzor s ciljem stvaranja jedinstvene površinske situacijske slike te nabavom dvaju rabljenih lovaca mina.

Nadam se da je kap.Stipanović u toku događaja jer forumska populacija barata sa nekakvim drugim (dez)informacijama.
RonaldReagan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 18:16   #160
Dvojba bila ili još jest-čekati ispitivanja na moru prototipa ili već položiti u kolijevku sekciju za drugi brod u seriji?
Ne čuh da je konotraadmiral izjavio da je stigao DUOS - Aselsanov top 30 mm?
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.