Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2022., 09:47   #1
Ponašanje u prometu, trgovini i drugim javnim mjestima - tolerancija, nadrkanost, akcije i reakcije

To je u biti najčešći scenarij. Češće ljudi ne skuže i ne razmišljaju (pogotovo sad kad su veći razmaci ) nego što se namjerno prave blesavi. Desilo mi se i drago mi je da me se upozorilo, ispričaš se i kažeš oprostite nisam vidjela i staneš na kraj reda. Nikom ništa.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 09:49   #2
Pa upravo to i je balkanski - poriv da se sto brze "izvuces" neplanski i na licu mjesta

Stvar je u pocetnom settingu, netko drukcijeg mentaliteta ce uvijek prvo traziti upute/znakove, potom gledati sto rade ostali oko njih i koji je uopce razlog da tu stoje u redu. Mi smo nastimani da ionako znakovi nisu tocni i nikome ne mozes vjerovati pa spontano trazimo izlaz sukladno situaciji. Volimo zaobilaziti pravila.

Ne tvrdim da je jedno bolje od drugoga, mogla bi sad elaborat napisati zasto mislim da oboje ima pluseve i minuseve ali nije za temu.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 09:55   #3
Što se redova tiče, najviše sam uspjeha imala kad bi upozoravala s prešećerenom finoćom. U 90 posto slučajeva bi s povukli, ispričali, neugoda.

Ako kreneš na nož, šansa je i da će druga strana izvaditi nož, a onda nit imamo edukativni element, nit smo vratili svoje mjesto u redu.
Uglavnom, život se svodi na to da ga cijelog provedemo u pristojnom i čvrstom postavljanju granica drugim ljudima a čini mi se da to baš i ne znamo, onako generalno.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 09:56   #4
Quote:
makake kaže: Pogledaj post
Što se redova tiče, najviše sam uspjeha imala kad bi upozoravala s prešećerenom finoćom. U 90 posto slučajeva bi s povukli, ispričali, neugoda.

Ako kreneš na nož, šansa je i da će druga strana izvaditi nož, a onda nit imamo edukativni element, nit smo vratili svoje mjesto u redu.
Uglavnom, život se svodi na to da ga cijelog provedemo u pristojnom i čvrstom postavljanju granica drugim ljudima a čini mi se da to baš i ne znamo, onako generalno.
Da. Uglavnom se projicira.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 09:58   #5
U vrijeme lockdowna smo čekali u ogromnim razmacima pred apotekom. U jednom trenutku dolazi neka žena i ode ravno u apoteku. Ja odmah: "Gospođo, mi čekamo u redu za apoteku!" A ona se okrene i kaže: "Ja tu radim." Nato mi kaže jedna penzionerka: "Ja nikog vise ne upozoravam jer su svi u zadnje vrijeme živčani."
Lady Guga is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 09:58   #6
Quote:
Perzefona kaže: Pogledaj post

Kad mi se slično dogodilo drugdje i kad je klinac uklizao ispred mene na blagajni, opomenula sam ga i nisam mu dopustila da ide preko reda.
.
Svabe ovo recimo rade i uopce ih ne jebe jel to dijete, zena, ili baba.

Jednom sam krmeljava u 7 ujutro usla u pekaru, nisam ni kavu popila, taman je bio vrhunac kovid ludila prosle zime, imala sam masku ali nisam citala sta pise na vratima (max.2 osobe smiju biti u pekari). I nisam posteno ni krocila nogom a neki deda se naredjivackim tonom izderao na mene da samo dvoje smije biti unutra Bio je brzi od prodavacice, da nije on nista rekao ona bi sigurno.

I to vidim da se stalno desava, malo je neugodno kad tek doselis i imas osjecaj da svi imaju nekaj protiv tebe jer grakcu za najvece banalnosti (tipa gdje si pozicionirao vrecu sa smecem za odvoz) no skuzis brzo da to nije usmjereno na tebe vec jednostavno zele da sistem funkcionira i da se pravila postuju.
Dakle oni vole svoje redove i cekanje i zato ih i smeta kad se netko uguruje i upozorit ce ga.

Nasi ljudi nece, jer vecina nas zapravo mrzi redove i potajno se zeli progurati prva. Nek baci kamen ko nikad nije

I kako onda dizati glas na nekoga kad si i sam to x puta napravio
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:03   #7
Ae balkanci, ako se ti ne laktariš netko drug će, to je otrpilike taj modus operandi.
Čekajući red na salamama - koji uvod u interesantnu priču - je lik pokušao naručiti prije mene jer sam lajala na telefon. Bilo je -oy, jesam ja na redu-
- pričate na telefon?!!
- kako se vas to tiče? - okrenem se i naručim od žene za pultom Kaj je najbolje, da smo još malo pričali još bi se počeli i upucavati. Balkan style

Najgore su mi nekulture u vožnji jer se ipak radi o rizičnim situacijama. Ono kad se netko nasere ispred mene na semaforu zato da na idući dođe tri sek ranije ili preticanje preko pune trake i razne druge idiotne situacije
__________________
He who dares wins 17.02.1983
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:04   #8
Quote:
makake kaže: Pogledaj post
Što se redova tiče, najviše sam uspjeha imala kad bi upozoravala s prešećerenom finoćom. U 90 posto slučajeva bi s povukli, ispričali, neugoda.



Ako kreneš na nož, šansa je i da će druga strana izvaditi nož, a onda nit imamo edukativni element, nit smo vratili svoje mjesto u redu.
Točno.
Oni koji bi reagirali agresivno očekuju i agresivnu reakciju, ali im ne padne na pamet da bi mogli reagirati i smireno i pristojno.
Lady Guga is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:05   #9
Quote:
MARIJA0077 kaže: Pogledaj post
Ae balkanci, ako se ti ne laktariš netko drug će, to je otrpilike taj modus operandi.
Pa da, bas to. Utisne ti se u podsvijest da je to jedini nacin da nesto napravis.

Ne mislim tu ima neke posebne pokvarenosti i poriva da nekog ciljano sjebes, jednostavno nam je refleks, ko onaj Pavlovljev pas. Vidis prolaz i ides sto prije kroz njega da ti ga netko drugi ne bi zastopao

U nekim situacijama je to i dobro.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:08   #10
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Točno.
Oni koji bi reagirali agresivno očekuju i agresivnu reakciju, ali im ne padne na pamet da bi mogli reagirati i smireno i pristojno.
Pa da. Zaista se dogodi da se ljudi zamisle, odlutaju duhom, možda imaju težak dan, nije svako guranje preko reda balkanski krkanluk.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:08   #11
Ponašanje u prometu, trgovini i drugim javnim mjestima - tolerancija, nadrkanost, akcije i reakcije

Quote:
makake kaže: Pogledaj post
Što se redova tiče, najviše sam uspjeha imala kad bi upozoravala s prešećerenom finoćom. U 90 posto slučajeva bi s povukli, ispričali, neugoda.



Ako kreneš na nož, šansa je i da će druga strana izvaditi nož, a onda nit imamo edukativni element, nit smo vratili svoje mjesto u redu.

Uglavnom, život se svodi na to da ga cijelog provedemo u pristojnom i čvrstom postavljanju granica drugim ljudima a čini mi se da to baš i ne znamo, onako generalno.
Ja na žalost imam poprilično suprotnih iskustava.

Daleko od toga da nije bilo puno situacija koje su riješene ljubaznošću. Ali sam dovoljno često doživljavala i da se ljubaznost vidi kao slabost, da me se ignorira ili da neki zaključe "gle ovu mlačnu tuku" i nastave.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:12   #12
U onih 10 posto slučajeva sam pojačala agresivnost, pa sam se bar ispucala na nepristojnoj budaletini
Ali svakako, prvo fino.

Moja poanta i dalje stoji: ako ništa nisi rekao (ne ulazeći uopće u razloge zašto ništa nisi rekao), onda nemaš pravo kukati kako su ovakvi ili onakvi. Ako misliš nešto reći, onda preporučam fini pristup.
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu 'n' all that jazz.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:15   #13
Ja sam prva najčešće na nekom oprezu i u nekom fajt mode-u ali se progurala nikada namjerno nisam, čak ni trudna. Uglavnom su me trudnu prozivali da dođem preko reda ali da bi me netko pustio, ni slučajno, niti sam ja tražila.

Ako mi nije hića a vidim da bih mogla dugo čekati jednostavno se okrenem i odem.

U mnogim situacijama kad sam brijala svoj film i nisam bila na oprezu me iznenadio bezobrazluk i bizarnost. Npr. that one time - u pošti. Stariji lik se progurao, netko ga je upozorio ali lik se počeo prijetiti, unositi u facu ljudima. Uopće ne znam gdje je zaštitar bio. Meni je bio neki loš dan i uopće nisam bila raspoložena, ali se pitam jesam li uopće trebala reagirati, bilo je i muških osoba u redu, žene za pultom nisu ništa napravile jednostavno su pustili lika da se izdere, izmaltretira i obavi svoje
__________________
He who dares wins 17.02.1983
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:22   #14
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
U vrijeme lockdowna smo čekali u ogromnim razmacima pred apotekom. U jednom trenutku dolazi neka žena i ode ravno u apoteku. Ja odmah: "Gospođo, mi čekamo u redu za apoteku!" A ona se okrene i kaže: "Ja tu radim." Nato mi kaže jedna penzionerka: "Ja nikog vise ne upozoravam jer su svi u zadnje vrijeme živčani."


da, toliko je živčanoće da smo se svi otopili od miline kad nas je dečko pred pekarom zamolio da ga pustimo jer će zakasniti na nastavu ako stane u red
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:23   #15
Quote:
makake kaže: Pogledaj post
U onih 10 posto slučajeva sam pojačala agresivnost, pa sam se bar ispucala na nepristojnoj budaletini

Ali svakako, prvo fino.



Moja poanta i dalje stoji: ako ništa nisi rekao (ne ulazeći uopće u razloge zašto ništa nisi rekao), onda nemaš pravo kukati kako su ovakvi ili onakvi. Ako misliš nešto reći, onda preporučam fini pristup.

Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu 'n' all that jazz.
Apsolutno se slažem sa prvo fino. Čak i kad mi netko na fino krene prebacivati, uljudno kažem molim vas nema potrebe za dizanjem tenzija ili tako nešto.

Ali ako netko baš zapne biti bezobrazan, ah bože moj, što se mora nije teško...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:24   #16
Jednom davno sam stajala u posti u redu, ispred mene je bila neka trudnica, samo sto se nije porodila, ta faza. I vidis tocno da jedva stoji i da joj je svega pun k. Nikom nista.
E sad 30 ljudi stoji unutra, priznajem da tada nisam imala muda biti dezurna Karen i biti bas ta koja ce krenut pravit reda

I vrhunac price - zena konacno treba doci na red, stajala je prva do saltera, kad ulazi neki lik u naponu snage, mase rukama, nervozan zbog guzve (onak, kao da i drugima nije guzva ), i ni pet ni sest ravno do te trudnice, uvaljuje joj neki racun u ruke, novce, zamoli je da plati i za njega jer se njemu jako zuri.

Zena ga je samo pogledala umornim pogledom, uzela taj racun bez rijeci, bas se vidjelo da je skroz kapitulirala. Ja tek tada ostala bez teksta.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:25   #17
Ja uvijek krenem s fino i zamišljam si da se ionako obraćam idiotima jer da su pametni ne bi se tak ponašali.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:33   #18
Quote:
makake kaže: Pogledaj post
Što se redova tiče, najviše sam uspjeha imala kad bi upozoravala s prešećerenom finoćom. U 90 posto slučajeva bi s povukli, ispričali, neugoda.

Ako kreneš na nož, šansa je i da će druga strana izvaditi nož, a onda nit imamo edukativni element, nit smo vratili svoje mjesto u redu.
Uglavnom, život se svodi na to da ga cijelog provedemo u pristojnom i čvrstom postavljanju granica drugim ljudima a čini mi se da to baš i ne znamo, onako generalno.
Da.

I ja npr. za razliku od Perzefone ne vidim tu silnu neodgojenu kmečeću djecu i gurajuće tinejdžere. Vjerujem da ona kao prosvjetni radnik ima više kontakta s njima, ali se ne sjećam kada sam vidjela zadnji put omladinu kako npr. hraćka po klupicama što je u mojoj generaciji za određeni tip muškadije bio normativ. Da, znaju biti glasni, mutavi i bedasti, ali ne mislim da sam ja bila išta bolja u tim godinama.

Djeca su mi u tim godinama, i većina onoga što vidim je zapravo skroz ok odgojena čeljad. S tim da za razliku od nas, više traže da dokažemo da zaslužujemo autoritet i poštovanje. I dobro da je tako, gdje bi bila mladost da se samo ulaguje starosti.

A raspravljat se s budalama, je kao raspravljat se sa ženom u poreznoj. Ona dubi po svome, pa bolje sprijateljiti se s njom, nego urlati i tjerati pravdu.
__________________
If men could get pregnant, abortion would be a sacrament.
VeronaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:42   #19
Quote:
VeronaM kaže: Pogledaj post

A raspravljat se s budalama, je kao raspravljat se sa ženom u poreznoj. Ona dubi po svome, pa bolje sprijateljiti se s njom, nego urlati i tjerati pravdu.

Ali istina.
makake is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2022., 10:50   #20
Quote:
Perzefona kaže: Pogledaj post
Objasnila sam zašto ja nisam reagirala. I ti mi samo potvrđuješ opravdanost moje nereakcije. Ne treba mi "nadrkana baba" ili "pa djeca su djeca, žuri im se u školu", ni "i to uči djecu". Velika je vjerojatnost bila da me u tom dućanu blizu škole ljudi poznaju.
Pitanje je zašto nitko drugi u redu nije reagirao.
I šta da su to i rekli? Mogla bi im komotno odgovoriti - da, TO uči djecu, ne samo gradivu nego i kulturi ponašanja u dućanu. Oke, ako te boli pimpi i htjela si izbjeći bilo kakav komentar, ali nisu djeca kriva.... nego svi odrasli koji stoje oko njih i šute.
Gzena is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:01.