Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2007., 01:37   #61
Quote:
pizda kaže: Pogledaj post
A na koji nacin mozes ukloniti svaki atom smeca? Masu toga je vec odavno pod zemljom, morem...nema teorije. Uz to, ne narusava svaki otpad prirodni sklad a opet moze predstavljati dokaz postojanju visoke civilizacije.
Sto se tice komunikacijskih sistema, voda i kanalizacija se bas ne moze rijesiti na neki "nevidljiviji" nacin...
Ako su pak civilizacije koje su izgradile piramide starije nego li se misli, zasto nema materijalnih dokaza? Gdje su ti strojevi, sjeciva koja su rezala kamen ko maslac? Nesto je moralo ostat?
Po meni je daleko logicnije objasnjenje gradnje piramida, umjesanost neke vanzemaljske civilizacije. Strojevi iz njihovih letjelica su to mogli srediti bez problema...
Pa ne mora se sve svoditi na izmišljanje PVC-a i njegovih nusprodukata, uostalom, zašto ne bi dopustio da postoje drugačiji oblici komunikacije i prenošenja električne energije? Čak se i za Teslu vežu pokusi sa bežičnom energijom.
Btw, možda starije civilizacije ipak nisu proizvodile čips u vrećicama i bacale ostatke svuda uokolo, možda nisu imali kućanske aparate u obliku u kakvim ih mi imamo danas, možda su bili puno praktičniji i fokusiraniji na prirodu koja ih je okruživala.
A možda su svemirci, kao što ti kažeš, Zemlju držali kao svoje vikend naselje pa su tu i tamo izgradili nekakve spomene koji bi mogli opstati desecima tisuća godina bez obzira na vremenske prilike i razne elementarne nepogode.
Ipak, po nekim starim legendama, naročito o Atlantidi i civilizaciji Mu, prema njihovim sposobnostima i tehnološkom napretku, te načinu gradnje, puno se logičnije uklapa priča o davno nestalim civilizacijama.
Naravno, ostaje pitanje odakle su se te civilizacije razvijale...e, pa nemam pojma, ali možda tu drži vodu i tvoja pretpostavka o podršci iz nekih drugih zvjezdanih sistema.
Samo, previše je nepoznanica i mogućih špekulacija u igri da bi se mogle izvoditi tako smjele pretpostavke bilo o vanzemaljcima, bilo o pretpovijesnim civilizacijama, ali nitko mi neće moći utuviti u glavu da su takve spektakularne građevine kao što su Velika piramida (s obzirom na preciznost izgradnje, a poslije i na tehničku izvedbu i postavljanje), Velika bijela piramida u Kini, zidovi i supergradovi razasuti po cijeloj Južnoj Americi, ogromni pravilno postavljeni blokovi u Japanskom podmorju itd...itd...zasluge ljudi iz praskozorja naše civilizacije.
Jednostavno je glupo uopće i pomisliti na tako nešto kad usporedimo koje su mogućnosti imali naši preci.
mr.green is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 01:58   #62
oh ne, opet tesla
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 02:00   #63
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
oh ne, opet tesla
Samo u mogućem kontekstu.
mr.green is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 02:45   #64
Quote:
mr.green kaže: Pogledaj post
Pa ne mora se sve svoditi na izmišljanje PVC-a i njegovih nusprodukata, uostalom, zašto ne bi dopustio da postoje drugačiji oblici komunikacije i prenošenja električne energije? Čak se i za Teslu vežu pokusi sa bežičnom energijom.
Spomenuo sam vodu i kanalizaciju, kako se to reguliralo, isto bezicnim putem?

Quote:
Btw, možda starije civilizacije ipak nisu proizvodile čips u vrećicama i bacale ostatke svuda uokolo, možda nisu imali kućanske aparate u obliku u kakvim ih mi imamo danas, možda su bili puno praktičniji i fokusiraniji na prirodu koja ih je okruživala.
Morali su imati nesto za skladistenje, pripremu, cuvanje hrane. Nisu valjda stalno lovili i to spremali za jelo, ili pak uzgajali? Pa i ljudi na selu imaju zamrzivace. Da ne spominjem da se zemlja necime mora obradjivati. Ako su sve radili rucno u cemu je onda ta njihova visoka civiliziranost?
Kad se spominje visoka civilizacija, automatski se misli na tehnologiju. Cak se navodilo kako su Atlantidjani imali letjelice. To podrazumjeva rudnike, gorivo i jos masu toga. Za napraviti najobicniji kabel koji vodi od mausa do PC-a treba ti svega i svacega, rudnici, naftne busotine, rafinerije, kemijska industrija...

Quote:
A možda su svemirci, kao što ti kažeš, Zemlju držali kao svoje vikend naselje pa su tu i tamo izgradili nekakve spomene koji bi mogli opstati desecima tisuća godina bez obzira na vremenske prilike i razne elementarne nepogode.
Ipak, po nekim starim legendama, naročito o Atlantidi i civilizaciji Mu, prema njihovim sposobnostima i tehnološkom napretku, te načinu gradnje, puno se logičnije uklapa priča o davno nestalim civilizacijama.
Naravno, ostaje pitanje odakle su se te civilizacije razvijale...e, pa nemam pojma, ali možda tu drži vodu i tvoja pretpostavka o podršci iz nekih drugih zvjezdanih sistema.
Za Atlantidu, Mu i sl. se ne zna sa sigurnoscu jesu li uopce postojale. Odakle se onda izvukla "cinjenica" o njihovom tehnoloskom napretku? Sa istim "argumentima" se moglo reci da su bili fantasticni nogometasi. Cisti mit bez ikakve podloge. Kad vec spominjes tehnologiju, gdje su ostaci te tehnologije?
Svi nalazi koji su donekle upucivali na Atlantidu se svode na kamene blokove...

Quote:
Samo, previše je nepoznanica i mogućih špekulacija u igri da bi se mogle izvoditi tako smjele pretpostavke bilo o vanzemaljcima, bilo o pretpovijesnim civilizacijama, ali nitko mi neće moći utuviti u glavu da su takve spektakularne građevine kao što su Velika piramida (s obzirom na preciznost izgradnje, a poslije i na tehničku izvedbu i postavljanje), Velika bijela piramida u Kini, zidovi i supergradovi razasuti po cijeloj Južnoj Americi, ogromni pravilno postavljeni blokovi u Japanskom podmorju itd...itd...zasluge ljudi iz praskozorja naše civilizacije.
Jednostavno je glupo uopće i pomisliti na tako nešto kad usporedimo koje su mogućnosti imali naši preci.
Tu su uskakali vanzemaljci, sigurno je da su nas posjecivali i posjecuju. U jednoj od egipatskih piramida imas tako savrsene crteze letjelica da to ni u ludilu ne moze biti slucajno, ili pak neka ptica.
Uz to, masu toga olako proglasavamo nemogucim. Za 99,0% ljudi je nemoguce napraviti bacvu iako jos ima zanatlija koji se bave time.
Tako i obrada kamena, ljudi tog vremena su imali samo taj kamen za neke monumentalnije gradjevine. Znaci da su bili kud i kamo verziraniji od danasnjih ljudi a i imali su daleko vise vremena. Neke od tih gradjevina je gradilo nekoliko generacija.
Zatim, u zadnje se vrijeme cesto spominje tekuci kamen. Izgleda da su nasi stari znali nacin kako se kamen moze omeksati pa i postati tekuc, a poslije se zgusnjavati poput betona. Otkriveni su komadi tkanine i ljudske kose usred kamena. To se moglo desiti samo ako je taj kamen bio tekuc.
Kad bi nasi suvremenici bilo vise zainteresirani, vjerujem da bi se brzo otkrio nacin na koji je to moguce postici. Znaci, cisto stvar interesa a ne dokaz da su nasi preci bili tehnoloski na visoj razini...
pizda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 03:03   #65
pardon na kasnonoćnom flushanju, ali "tekući kamen" je nebuloza.
jedina dva načina na koja bi se mogao dobiti je zagrijavanjem i otapanjem. zagrijavanjem kamena neće doći do njegovog taljenja, nego raspadanja na kalcijev oksid i CO2.
sam kamen ne može biti tekuć. to je kristal kalcijevog karbonata. pri atmosferskom tlaku se ne može rastaliti, raspada se, ali se može otopiti.
recimo kloridnom kiselinom. ipak, CO2 izađe iz reakcijske smjese, a u njoj ostanu Ca2+, H3O+, Cl-. Isušivanjem te otopine dobije se CaCl2 koji je higroskopan i nema veze s kamenom niti će postati kamen.
"tekući kamen" je nemoguća stvar pri atmosferskom tlaku. pri nekoliko tisuća atmosfera i stupnjeva i kalcijev karbonat može biti tekuć ali ovdje ne govorimo unutarašnjosti Zemlje nego o lijevanju u kalupe.

jedina mogućnost je prastara vrsta betona, a koliko znamo, materijal piramida se podudara s materijalom iz starih kamenoloma nizvodno od Nila.
gdje su to točno nađene tkanine i kosa usred kamena? vuče mi na novinarsku patku, ma što patku, tuku od 30 kila.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:31   #66
Mislim da se ne slažemo u osnovi o tome kako bi trebala izgledati civilizacija na visokom stupnju razvoja. Ako misliš da je naša civilizacija visokorazvijena, onda se tu ne slažemo.
Ja naime ne ubrajam u visoku ocjenu razvijenosti neke civilizacije isključivo tehnološke kapacitete, nego se fokusiram više na umne kapacitete.
Naime, stari narodi su bili svjesni nekih učenja kojih se temelji prenose tisućljećima do danas, ali ipak službena znanost se ne bavi dovoljno o njihovom porijeklu (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vedska_matematika), a poanta je u tome da bih želio naglasiti da za komplicirane proračune nisu potrebni čipovi, kompjuteri niti silicijska industrija.
Isto tako, zna se da danas za izgradnju nekog nebodera, mosta, zgrade i sl. je potrebna ogromna masa logistike, industrije i strojeva, ali daljnji razvoj industrije i tehnologije diktira tempo minimalizacije uloženih sredstava, energije, a naročito ljudske snage...za komunikaciju su nekad bili potrebni milijuni kilometara kablova, a danas su dovoljni i repetitori koji prenose signale zrakom...ipak, sav taj razvoj ne znači da mi idemo u pravom smjeru, dapače, rekao bih da idemo u suprotnom smjeru od željenog razvoja jer minimaliziramo s time naše umne kapacitete koji su ogromni, ali da toga mi zapravo nismo niti svjesni.
Pravi put razvoja neke civilizacije nije u odmicanju od prirode, već zapravo u cilju stapanja s prirodom i iskorištavanju energije koja priroda s nama u suradnji može dati u neograničenim količinama bez da se ona narušava i nagrđuje s nekakvim čudovišnim industrijskim zonama i proizvodnjom toksičnog otpada spore razgradivosti.
Da prijeđem na stvar, ako je postojala ta neka prastara visokorazvijena civilizacija, moguće je da je i ona imala industriju, ali u ograničenim minimalnim količinama na minimalnom prostoru, a također i da njeni ostaci stoje zatrpani u stanju raspadanja duboko pod neistraženim dnom nekog od svjetskih oceana...kao npr. negdje kod obale Japana?...da se vratim na početne postove, snaga prirode je onolika koliku ju ne možemo ni zamisliti, a vrijeme je samo još jedan od činitelja koji onemogućavaju potragu za izgubljenim blagom pretpovijesne znanosti.

Btw, za banalne stvari poput kanalizacijskih sustava i sustava navodnjavanja, provjeri nacrte i iskopine starih "kamenih" gradova poput Teotihuacana, ili možda starorimske sustave odvodnje...mislim da to stvarno ne bi trebao predstavljati nekakav problem, a ostataka takvih sustava ima po cijelom svijetu. Sustav proizvodnje hrane i njenog skladištenja se vjerojatno drugačije provodio i npr. sustav konzerviranja se možda nije temeljio na kemijskoj industriji aditiva poput naše, možda su imali totalno drukčije poimanje i shvaćanje prehrambene industrije, a tko zna s kakvim su se alatima koristili kod obrade zemlje i tko zna kakav stupanj je dosegla njihova agrikulturna znanost, a o kojemu mi možemo samo sanjati. Dalje, prijevozna sredstva su vjerojatno i postojala, ali ne mora značiti da ih je bilo u takvim količinama u kakvim ih danas ima i da se njihova izradnja temeljila na istim sustavima i materijalima poput naše industrije, pa i to da je pogonsko gorivo bilo imalo slično našemu (što također spada u novu kategoriju industrijalizacije), a također je poznato da su starije civilizacije preferirale specijalna mjesta, tj. posebne zemljine energetske točke na kugli zemaljskoj na kojima su postavljali svoje spomenike (koji nisu nužno bili samo spomenici, već su imali i nekakvu svrhu i praktičan značaj - Velika piramida je jedna od najpoznatijih lokacija, a tu je i Stonehenge), no to ne znači da su oni ta područja i naseljavali, zapravo kao što sam prije spomenuo, po legendama, njihova prijestolnica je trenutno na dnu nekog oceana i možda tek čeka da izađe na svijetlo dana.
mr.green is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:49   #67
Quote:
mr.green kaže: Pogledaj post
Ja naime ne ubrajam u visoku ocjenu razvijenosti neke civilizacije isključivo tehnološke kapacitete, nego se fokusiram više na umne kapacitete.
Naime, stari narodi su bili svjesni nekih učenja kojih se temelji prenose tisućljećima do danas, ali ipak službena znanost se ne bavi dovoljno o njihovom porijeklu (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vedska_matematika), a poanta je u tome da bih želio naglasiti da za komplicirane proračune nisu potrebni čipovi, kompjuteri niti silicijska industrija.
...
Pomalo ću se bezobrazno ubaciti, tj. već jesam.
Pretpostavljaš da je ta negdašnja civilizacija bila visokoproduhovljena i hipertehnologizirana. Zašto je onda nestala?
A za vedsku matematiku je valjda očito da može fascinirati one koji su zadnji put napredovali u osmom razredu. Nije vrag da misliš da će tih šesnaest (malo) sutra nadomjestiti simulacije mateoroloških prilika? Ili sudare galaksija?
A možemo i jednostavnije. Nauči se malo tu matematiku pa ću te malo pitati Recimo da mi u pet minuta dadeš integral funkcije f(x)=4x^3+38 na intervalu [2,17]. Taj zadnji primjer je inače uistinu lagan.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:53   #68
84291, ako se ne varam, rješenje je zadatka koji sam ti postavio. Izračunato bez vede i digitrona.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 00:01   #69
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
Ako smo se uspjeli u samo par tisuca god. tako razviti onda je moguce da je vec postojala neka jednako razvijena civilizacija prija nas koja je dozivjela samounistenje ili neku katastrofu pa smo morali krenuti ispocetka...
__________________
Problem s nasim vremenima je taj da budućnost više nije što je nekad bila.
Paul Valery
blog is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 00:34   #70
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Pomalo ću se bezobrazno ubaciti, tj. već jesam.
Pretpostavljaš da je ta negdašnja civilizacija bila visokoproduhovljena i hipertehnologizirana. Zašto je onda nestala?
A za vedsku matematiku je valjda očito da može fascinirati one koji su zadnji put napredovali u osmom razredu. Nije vrag da misliš da će tih šesnaest (malo) sutra nadomjestiti simulacije mateoroloških prilika? Ili sudare galaksija?
A možemo i jednostavnije. Nauči se malo tu matematiku pa ću te malo pitati Recimo da mi u pet minuta dadeš integral funkcije f(x)=4x^3+38 na intervalu [2,17]. Taj zadnji primjer je inače uistinu lagan.
Vedska metematika je možda samo dio neke veće teme koja može pokazati samo jednu od mogućnosti baratanja visokim brojkama bez upotrebe kalkulatora. To što nama koji smo odojeni na kalkulatorima i kompjuterima je nezamislivo da postoje i neki drugi načini shvaćanja brojeva i matematičkih funkcija, ne mora značiti da takve mogućnosti ne postoje. Ja sam dao jedan banalan primjer, a taj zadatak koji si mi naveo mi je apsolutno nepoznat i nisam nekakav matematički stručnjak.
Koliko je meni poznato, legenda o nestanku, konkretno Atlantide, govori o raskolu u njihovom društvu i zlouporabi visoke znanosti na štetu prirode od jednog "odmetnutog" dijela tog društva.
Nisam siguran u sve te teorije i nemam dokaze, ali sumnjam u neke današnje službene pretpostavke povijesničara i arheologa, a sve ostalo su teze i pokušaj logičnog raspravljanja.
Najviše od svega što mi je mrsko jest uspoređivanje našeg društva i civilizacije sa bilo kojim drugim sustavom razvoja "moguće druge civilizacije" i gledanje na naše sustave kao na idealne postavke razvoja, te gotovo dogmatičko gledište da se ta nekakva drukčija civilizacija mora razvijati u istom smjeru i pod istim zakonitostima, je u najmanju ruku nelogično.

Da banaliziram moje gledište s jednim pitanjem koje se odnosi na tvrdnju poznatog bivšeg nogometaša Maradone koji je nakon jedne utakmice ljutito izjavio da bi trebalo ukinuti zaleđe pa bi s tim potezom nogomet dobio na ljepoti i dinamičnosti, te bi padalo više golova na utakmici.
Da li takva izjava ima ikakav temelj osim početnog oduševljenja navijačkog puka da bi nogomet zaista bio privlačniji?
Ima, ako se gleda površno, ali bi gledatelji uskoro postali još nezadovoljniji kada bi se to pravilo i sprovelo u djelo zbog toga što bi to u potpunosti promijenilo filozofiju nogometne igre u negativnom i statičnom smislu jer bi, konkretno rečeno, više nogometaša ostajalo u obrani, a manje bi ih išlo u napad zbog toga što ne bi više postojala mogućnost kooordinacije zadnjeg reda u smislu postavljanja offside zamki i s time bi njihov doprinos napadačkom dijelu bio višestruko smanjen.
Eto, čisto jedna mala digresija da se vidi na koliko se načina može gledati jedna stvar i koliko nečije gledište može utjecati na to da se neki sustav zapravo promijeni iz korijena, na štetu ili pak na korist, a to je sve relativna stvar slično kao i ove diskusije koje mi ovdje vodimo.
mr.green is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 00:58   #71
re

Ja mislim da smo mi jedna velika civilizacija pljačkaša!

1. Kako komentirate da Inke i sve stare civilizacije srednje amerike nisu poznavale kolo, dakle kotač. A za usporedbu u Peru su građene ogromne građevine sa blokovima od nekoliko desetaka metara koje danas tesko mogu podići i najjaće dizalice, da ne govorim da su isklesane da saverseno da pristaju jedna uz drugu i na drugu.
2. U Egiptu piramide i sfinge po našem učenju povijesti odjednom su naglo masovno nikle duž Nila, ono odjednom prosvjetlilo stare egipćane. A stara velika sfinga dokazano ima na sebi tragove erozije od vode, i to na veliko što u prijevodu znaći da je bila izložena velikima kišama koje su padale na tom prostoru davno prije egipćana, također taj trag na sfingi od vode jedino nije prisutan na glavi sfinge, koje je inaće također puno manja s obzirom na proporcije tijela sfinge, što upućuje na mijenjanje lica sfinge(redizajniranje)
Također položaj piramida upućuje na zviježđe Orion, ali koje je bilo u tom položaju ima oko 13 000 godina.
3. Sumerani koji nisu imali teleskope i sl. imali su ucrtano u svoje spise sunce u središtu sa 9 planeta koji ga okružuju,što smo mi tek nedavno saznali.

...još bi tri dana mogao nabrajat.

Ja mislim da smo mi kroz svoj razvoj nailazili na ostatke stare civilizacije na raznim stranama svijeta i pljačkali je ili bar iskoristili njeno znanje u pojedinim granama znanosti dok smo u drugim ostajali tupi. Naravno ovisno o predjelu kugle u kojem se pljačka vršila razlike osciliraju.
prowler77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:01   #72
Vidiš, i sam si priznao da se u matematiku ne kužiš (primjer koji sam ti naveo jest banalan). Što se tiče alternativnih puteva u matematici, postoji jedan smjer, Nicolas Bourbaki u kojem se teži uspostaviti moderniziranu matematiku, ali generalno taj pokušaj nije napravio revoluciju. Već iz toga mogu zaključiti da je matematika održiva i teško oboriva.
Ekvivalnetno tvrdim da je naša civilizacija vrlo blizu najboljem obliku civilizacije koji se mogao razviti do sada. Čisto zato jer su svi drugi propali ili propadaju. Zar misliš da će savršena civilizacija pustiti da ju uništi neki pokvareni segment? Takva civilizacija onda nije dovoljno napredna. Npr. u našem sistemu svi rogobore protiv nečega, čak i divljaju s vremena na vrijeme, ali ozbiljnih prevrata nema.
Ako neku zamišljenu civilizaciju mislimo s nečim usporediti, najbolji izbor je upravo naša civilizacija. Zato jer ju najbolje poznajemo. Primjer: glupo je opisivati svahili na temelju njegovih razlika s karskim jezikom ako taj jezik ne poznaješ. Puno lakše je početi od vlastitog.
Inače je promjena gledišta najkorisnija kad jedna pespektiva ne daje sigurne i precizne podatke. Nagađanja su daleko nesigurnija od znanosti tako da svoj zaključak ni ne moram pisati.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:07   #73
Zašto mislite da je kompliciranije "naprednije"; i ako je riječ o visokorazvijenim civilizacijama pa šta bi ostavili civilizaciji koja se međusobno najnormalnije ubija?
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:12   #74
Quote:
prowler77 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da smo mi jedna velika civilizacija pljačkaša!

1. Kako komentirate da Inke i sve stare civilizacije srednje amerike nisu poznavale kolo, dakle kotač. A za usporedbu u Peru su građene ogromne građevine sa blokovima od nekoliko desetaka metara koje danas tesko mogu podići i najjaće dizalice, da ne govorim da su isklesane da saverseno da pristaju jedna uz drugu i na drugu.
2. U Egiptu piramide i sfinge po našem učenju povijesti odjednom su naglo masovno nikle duž Nila, ono odjednom prosvjetlilo stare egipćane. A stara velika sfinga dokazano ima na sebi tragove erozije od vode, i to na veliko što u prijevodu znaći da je bila izložena velikima kišama koje su padale na tom prostoru davno prije egipćana, također taj trag na sfingi od vode jedino nije prisutan na glavi sfinge, koje je inaće također puno manja s obzirom na proporcije tijela sfinge, što upućuje na mijenjanje lica sfinge(redizajniranje)
Također položaj piramida upućuje na zviježđe Orion, ali koje je bilo u tom položaju ima oko 13 000 godina.
3. Sumerani koji nisu imali teleskope i sl. imali su ucrtano u svoje spise sunce u središtu sa 9 planeta koji ga okružuju,što smo mi tek nedavno saznali.

...još bi tri dana mogao nabrajat.

Ja mislim da smo mi kroz svoj razvoj nailazili na ostatke stare civilizacije na raznim stranama svijeta i pljačkali je ili bar iskoristili njeno znanje u pojedinim granama znanosti dok smo u drugim ostajali tupi. Naravno ovisno o predjelu kugle u kojem se pljačka vršila razlike osciliraju.
Na prvo pitanje ne znam neki lijep odgovor, očito je da im kotači nisu trebali. Općenit je problem s Amerikom to što je imala predobre uvjete za ljude pa se nisu puno trsili napredovati.
Sfinga ima tragove erozije, ali od vjetra. Nećeš valjda gurati veliki potop? Inače, Ahejci su za gradove Mikenaca mislili da su ih gradili Kiklopi, a u pitanju je civilizacija koja je na istom prostoru obitavala neposredno prije njih. Znanje se gubi prokleto brzo. Sasvim je vjerojatno da su sfingu isklesali neki protoegipćani. Za glavu je poznato da predtavlja Amenofisa četvrtog.
Ovo s devet sumerskih planeta je glupost. Ne trebam čak ni stvarno znati za koje su stvarno znali. Ako su ih imali devet, kako nisu onda imali Ceres i Xenu, tijela reda veličine Plutona (koji, uzgred rečeno, više nije planet)?
Inače sam jedno vrijeme mislio da je svaka civilizacija nazadnija od prethodne, ali onda sam shvatio gdje griješim. U času nastajanja ili preuzimanja vodstva nova civilizacija zbilja jest nazadnija i općenito razaralački nastrojena prema starijoj, ali kasnije postoji napredak kojim ona prethodnicu pretekne. Graf napretka mogao bi izgledati kao kosa crta na par mjesta prekinuta i spuštena prema dolje. Nešto kao funkcija f(x)=x + najveće cijelo(x).
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:15   #75
[QUOTE=prowler77;7772773]
Quote:
Ja mislim da smo mi jedna velika civilizacija pljačkaša!
tak krasne
Quote:
1. Kako komentirate da Inke i sve stare civilizacije srednje amerike nisu poznavale kolo, dakle kotač. A za usporedbu u Peru su građene ogromne građevine sa blokovima od nekoliko desetaka metara koje danas tesko mogu podići i najjaće dizalice, da ne govorim da su isklesane da saverseno da pristaju jedna uz drugu i na drugu.
e, da si mi vidio facu kad sam u srednjoj saznao to za kolo.
jesu li to stvarno odvojeni blokovi ili samo tako izgledaju? jeli moguće da je to bila hrpa gromada koje su ovi oblikovali na mjestu? čisto sumnjam da su tako glatki dublje od svojih razmaka.

Quote:
2. U Egiptu piramide i sfinge po našem učenju povijesti odjednom su naglo masovno nikle duž Nila, ono odjednom prosvjetlilo stare egipćane. A stara velika sfinga dokazano ima na sebi tragove erozije od vode, i to na veliko što u prijevodu znaći da je bila izložena velikima kišama koje su padale na tom prostoru davno prije egipćana, također taj trag na sfingi od vode jedino nije prisutan na glavi sfinge, koje je inaće također puno manja s obzirom na proporcije tijela sfinge, što upućuje na mijenjanje lica sfinge(redizajniranje)
Također položaj piramida upućuje na zviježđe Orion, ali koje je bilo u tom položaju ima oko 13 000 godina.
sfinga je gromada koja je tamo odavno stajala, pa su se sjetili napraviti joj facu, obložiti je kamenjem i slično. nije cijela od blokova. a tu je i vjetar.
Quote:
3. Sumerani koji nisu imali teleskope i sl. imali su ucrtano u svoje spise sunce u središtu sa 9 planeta koji ga okružuju,što smo mi tek nedavno saznali.

...još bi tri dana mogao nabrajat.

Ja mislim da smo mi kroz svoj razvoj nailazili na ostatke stare civilizacije na raznim stranama svijeta i pljačkali je ili bar iskoristili njeno znanje u pojedinim granama znanosti dok smo u drugim ostajali tupi. Naravno ovisno o predjelu kugle u kojem se pljačka vršila razlike osciliraju.
ima 8 planeta. pluton je bio planet samo zbog okolnosti, ali uistinu nikad nije bio planet. danas znamo da ima i većih tijela od njega koja se vrte oko Sunca. po tome bi onda sustav trebao imati 14-15 i više planeta. zašto sumerani nisu predvidjeli i njih?
neptun nisu mogli nikako vidjeti, a uran samo ako su bili umobolno uporni. ako postoji deveti, onda mora biti ogroman.
to što imaju 9 planeta u "svom" sustavu ne znači baš ništa. imaš li kakvu sliku tog sustava?
nemaš.
zašto?
zato što sumerani nisu poznavali devet planeta, nego pet.
The Sumerians were among the first formal astronomers, correctly formulating a heliocentric view of the solar system, to which they assigned 5 planets (all that can be seen with the naked eye).
http://en.wikipedia.org/wiki/Sumer#Legacy


dakle?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:24   #76
Mu is the name of a hypothetical vanished continent. It is thought to once been located in the Pacific Ocean but is now (like Atlantis and Lemuria, with which it is sometimes identified) believed to have sunk beneath the waters.

General acceptance by the scientific community of the theory of plate tectonics has diminished the formerly popular belief in sunken continents. Plate tectonics proposes that continental masses are composed of the lighter SiAl (silicon/aluminium) type rocks which literally float on the heavier SiMg (silicon/magnesium) rocks which constitute ocean bottoms. There is no evidence of SiAl rock in the Pacific basin.
Contents


* 1 History of the concept
o 1.1 Augustus Le Plongeon
o 1.2 James Churchward
o 1.3 Other authors
o 1.4 Archaeological evidence
* 2 Mu in politics
* 3 Mu in the arts and entertainment
o 3.1 Books and comics
o 3.2 Movies, TV serials, and animations
o 3.3 Video games
o 3.4 Music
* 4 See also

[edit] History of the concept

[edit] Augustus Le Plongeon

The idea of Mu first appeared in the works of the antiquarian Augustus Le Plongeon (1825–1908), a 19th century traveler and writer who conducted his own investigations of the Maya ruins in Yucatán. He announced that he had translated the ancient Mayan writings, which supposedly showed that the Maya of Yucatán were older than the later civilizations of Atlantis and Egypt, and additionally told the story of an even older continent of Mu, which had foundered in a similar fashion to Atlantis, with the survivors founding the Maya civilization. Le Plongeon actually got the name "Mu" from the mistranslation of what was then called the Troano manuscript by Charles Étienne Brasseur de Bourbourg in 1864, using the de Landa alphabet. This translation obviously includes a number in the original and this can be told because the figures are place-values in base-20 (used by the Mayans) including 64,000,000 and 8,000, and in sequence. The translation recognizes some of the values but translates others as words and hence creating one long sentence. Mu was taken to mean Atlantis, which is what Le Plongeon thought; he also thought that Queen Moo was in Central America 30,000 years ago and founded civilizations in Atlantis and Egypt [this basic information by L. Sprague de Camp in Lost Continents, The Atlantis Theme in History, Science, and Literature, 1954. This section of this entry was written by Dale Drinnon, who recognized the place-values in base-20 of this translation of the so-called Troano manuscript in a still-unpublished manuscript]

[edit] James Churchward

This lost continent was later popularised by James Churchward (1852–1936) in a series of books, beginning with The Children of Mu (1931), The Lost Continent Mu (1933), and The Sacred Symbols of Mu (1935). Churchward claimed that Mu was the home of the advanced Naacal civilization. The books still have devotees, but they are not considered serious archaeology, and nowadays are found in bookshops classed under 'New Age' or 'Religion and Spirituality'.

[edit] Other authors

Mu is identified with Lemuria in the Illuminatus! trilogy of Robert Shea and Robert Anton Wilson, and Martin Gardner did the same in his book Fads and Fallacies in the Name of Science.

[edit] Archaeological evidence

The Morien Institute has identified underwater structures located off the coast of Yonaguni, in Okinawa, Japan as possibly being ruins of Mu. [1] There is little scientific evidence to support this assertion, and geologists generally believe that the rock formations were caused by geological processes and are of natural, not man-made, origin.

[edit] Mu in politics

In the late 1930s, Turkey's Independence leader Atatürk promoted research on Mu and other lost continents, in the hope of establishing connections between the Turkish civilization and other ancient cultures, such as the Uyghur, India, Maya, and Aztecs [2].

izvor: wikipedia
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:26   #77
Hyperborea
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
This article is about the mythical Greek land. For the fictional continent in Clark Ashton Smith's fiction, see Hyperborean cycle.

See also: Hyperborea (Finnish folk music group)
See also: Hyperborea (album)

In Greek mythology, according to tradition, the Hyperboreans were a mythical people who lived far to the north of Thrace. Their land, called Hyperborea, or Hyperboria ("beyond the Boreas (north wind)"), was perfect, with the Sun shining twenty-four hours a day.

Never the Muse is absent
from their ways: lyres clash and flutes cry
and everywhere maiden choruses whirling.
Neither disease nor bitter old age is mixed
in their sacred blood; far from labor and battle they live.

(Pindar, Tenth Pythian Ode, Richmond Lattimore, translator).

Reaching such exotic lands is never easy:

Never on land or by sea will you find
the marvelous road to the feast of the Hyperborea.

Pindar cautioned. The Greeks thought that Boreas, the North Wind, lived in Thrace, and that therefore Hyperborea was an unspecified nation in the northern lands beyond Scythia.
Contents
[hide]

* 1 Legends
* 2 Modern interpretations
* 3 Notes
* 4 Cultural references
* 5 References

[edit] Legends

Alone among the Twelve Olympians, Apollo was venerated among the Hyperboreans: he spent his winter amongst them.[1] For their part the Hyperboreans sent mysterious gifts, packed in straw that came first to Dodona and then were passed from people to people until they came to Apollo's temple on Delos (Pausanias). Abaris, Hyperborean priest of Apollo, was a legendary wandering healer and seer. Theseus and Perseus also visited the Hyperboreans.

Along with Thule, Hyperborea was one of several terrae incognitae to the Greeks and Romans, where Pliny and Herodotus, as well as Virgil and Cicero, reported that people lived to the age of one thousand and enjoyed lives of complete happiness. According to Herodotus (4.13) the Hyperboreans lived beyond the Arimaspians and were visited by Aristeas, who is said to have written a hexameter poem (now lost) dealing with them. Hesiod mentioned the Hyperboreans, Herodotus reported, "and Homer also in the Epigoni, if that be really a work of his". Also, the sun was supposed to rise and set only once a year in Hyperborea. Large quantities of gold were here, guarded by griffins.

Maps based on reference points and descriptions description given by Strabo[2] Hyperborea, shown variously as a peninsula or island, is located beyond France and has a greater latitudinal than longitudinal extent.[3] Other descriptions put it in the general area of the Ural Mountains.

[edit] Modern interpretations

As with other legends of this sort, selected details can be reconciled with modern knowledge. Above the Arctic Circle, from the time of the vernal equinox to the time of the autumnal equinox, the sun can shine for twenty-four hours a day; it rises and sets only once a year, possibly leading to the erroneous conclusion that a "day" for such persons is a year long, and therefore that living a thousand days would be the same as living a thousand years.

The term "Hyperborean" sees some self-consciously jocular contemporary use to refer to any who live in a cold climate.[4] Under the Library of Congress classification system, the letter subclass PM includes "Hyperborean Languages", a catch-all category that refers to all the linguistically unrelated languages of peoples living in Arctic regions, such as the Inuit.

Since Herodotus places the Hyperboreans beyond the Massagetae and Issedones, both Central Asian peoples, it appears that his Hyperboreans live in Central or Eastern Asia; while Hecataeus of Abdera clearly places the Hyperboreans in the British Isles.
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:33   #78
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Na prvo pitanje ne znam neki lijep odgovor, očito je da im kotači nisu trebali.
Toćno. Poznavali su kotać (pronađene su djećje igračke - upravo to - koje su imale male kotaće) ali praktićnu primjenu nisu imali.

Quote:
Sfinga ima tragove erozije, ali od vjetra. Nećeš valjda gurati veliki potop?
Obićno kada se spominje sfinga i erozija vode aludira se na njezinu (navodnu) starost, naime cca 11 000g pne postojalo je jako kišno razdoblje u Egiptu.

Quote:
Sasvim je vjerojatno da su sfingu isklesali neki protoegipćani. Za glavu je poznato da predtavlja Amenofisa četvrtog.
Jesu, samo je pitanje kada. Glava je preklesana, pretpostavlja se da je u originalu bila lavlja.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 02:23   #79
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Na prvo pitanje ne znam neki lijep odgovor, očito je da im kotači nisu trebali. Općenit je problem s Amerikom to što je imala predobre uvjete za ljude pa se nisu puno trsili napredovati.
Sfinga ima tragove erozije, ali od vjetra. Nećeš valjda gurati veliki potop? Inače, Ahejci su za gradove Mikenaca mislili da su ih gradili Kiklopi, a u pitanju je civilizacija koja je na istom prostoru obitavala neposredno prije njih. Znanje se gubi prokleto brzo. Sasvim je vjerojatno da su sfingu isklesali neki protoegipćani. Za glavu je poznato da predtavlja Amenofisa četvrtog.
Ovo s devet sumerskih planeta je glupost. Ne trebam čak ni stvarno znati za koje su stvarno znali. Ako su ih imali devet, kako nisu onda imali Ceres i Xenu, tijela reda veličine Plutona (koji, uzgred rečeno, više nije planet)?
Inače sam jedno vrijeme mislio da je svaka civilizacija nazadnija od prethodne, ali onda sam shvatio gdje griješim. U času nastajanja ili preuzimanja vodstva nova civilizacija zbilja jest nazadnija i općenito razaralački nastrojena prema starijoj, ali kasnije postoji napredak kojim ona prethodnicu pretekne. Graf napretka mogao bi izgledati kao kosa crta na par mjesta prekinuta i spuštena prema dolje. Nešto kao funkcija f(x)=x + najveće cijelo(x).
U svojim osobnim teoretiziranjima i ja mogu biti površan na nekim područjima, a negdje mogu zalaziti u filozofiju, i sve su to samo puka teoretiziranja, ali izjave tipa Za glavu je poznato da predtavlja Amenofisa četvrtog. ili Sfinga ima tragove erozije, ali od vjetra. me uvijek iznova zadivljuju. Odakle te podatke čupate?
Mislim, pročitao sam priličan broj literature i tu i tamo se uvijek nađe nekakva površna izjava od nekog "nazovi stručnjaka" koja u stvari nema apsolutno nikakvo uporište čim se malo dublje zađe u to područje i što je najgore, takve izjave na kraju se smatraju službenima, a da nikakva istraga koja je iole objektivna nije sprovedena do kraja.
Na kraju, ja bih samo jednu stvar volio vidjeti, stručnu procjenu nekoliko inženjera arhitekture o tome koliko je moguće sagraditi građevinu tipa Velike piramide bez "visokotehnoloških" pomagala naše civilizacije, a uz pomoć samo onih sredstava koja su pri ruci imali stari Egipćani. Egipćanima je, da podsjetim, u doba za kada se misli službeno da je napravljena Velika piramida, koju se neopravdano naziva i "Keopsova" piramida, su bili na raspolaganju drvo i kamen, najčvršći metal je bio bronca (razdoblje prije željeznog doba).
mr.green is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 02:36   #80
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Vidiš, i sam si priznao da se u matematiku ne kužiš (primjer koji sam ti naveo jest banalan). Što se tiče alternativnih puteva u matematici, postoji jedan smjer, Nicolas Bourbaki u kojem se teži uspostaviti moderniziranu matematiku, ali generalno taj pokušaj nije napravio revoluciju. Već iz toga mogu zaključiti da je matematika održiva i teško oboriva.
Ekvivalnetno tvrdim da je naša civilizacija vrlo blizu najboljem obliku civilizacije koji se mogao razviti do sada. Čisto zato jer su svi drugi propali ili propadaju. Zar misliš da će savršena civilizacija pustiti da ju uništi neki pokvareni segment? Takva civilizacija onda nije dovoljno napredna. Npr. u našem sistemu svi rogobore protiv nečega, čak i divljaju s vremena na vrijeme, ali ozbiljnih prevrata nema.
Ako neku zamišljenu civilizaciju mislimo s nečim usporediti, najbolji izbor je upravo naša civilizacija. Zato jer ju najbolje poznajemo. Primjer: glupo je opisivati svahili na temelju njegovih razlika s karskim jezikom ako taj jezik ne poznaješ. Puno lakše je početi od vlastitog.
Inače je promjena gledišta najkorisnija kad jedna pespektiva ne daje sigurne i precizne podatke. Nagađanja su daleko nesigurnija od znanosti tako da svoj zaključak ni ne moram pisati.
Ovo sam zaboravio komentirati, ali bih volio reći da se ugledamo sami u sebe i zasad nemamo spoznaja o ničemu drugome nego o onome što smo sami napravili, nemamo izmjene informacija s npr. nekom drugom civilizacijom iz nekog desetog zvjezdanog sustava, već pred sobom imamo samo naš uzorak, a razmišljati da smo mi perjanica čitavog svemira izgleda tako prokleto uskogrudno i sebično.
Btw, ništa nije savršeno, a najmanje naša sadašnja civilizacija i ako ti osobno ne vidiš da mi nemamo šanse opstati ovakvi kakvi smo, onda svaka čast i tu ostajem bez riječi...jednostavno no comment.
mr.green is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.