Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2009., 18:54   #1
Mala hidrocentrala

Imam jedno hipotetsko pitanje:

Kad bih imao hidroturbinu sa električnim generatorom snage 30 kW, za čije je pokretanje potreban protok vode od 90 litara u sekundi, da li bi turbina radila ako bih na njene lopatice doveo vodu navedenom brzinom i količinom vode uz pomoć električne pumpe koja ima protok 90 litara u sekundi (5400 litara u minuti/330 m3 na sat)?

Treba mi teoretsko mišljenje.
Attached Images
File Type: jpg EXMORK 30 kW hydroturbine.JPG‎ (5.2 KB, 167 views)
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 20:32   #2
to bi značilo da si izumio perpetumobile...
snakehunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 20:44   #3
U prospektu turbine piše: inclined impulse turbine. Potrebna količina vode (protok) je 70-90 lit/sek, broj okretaja 1500/1000, daje 380 V, 30 kW, 79 A.

Pumpa ima 1500 okretaja i protok od 90 litara u sekundi uz tlak od 6 bara. Izlaz iz pumpe bi direktno spojio na ulaz turbine.

Slika turbine: http://img252.imageshack.us/img252/4527/exmorkhh06.jpg

Ako tjeram turbinu tom brzinom vode kroz cijev određenog promjera, hoće li se ta turbina okretati kako treba? Nema veze koliko će pumpa pocugati struje, samo me zanima hoće li turbina raditi pod tim uvjetima.
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 21:10   #4
vrlo vjerovatno će raditi, no nema dovoljno podataka.
Naime protok i pritisak nije jedino bitno za pokretanje turbine.
No nema veze.
Mene zanima zašto svi tajite svoje projekte koje izvodite.
Ako ovo kaj misliš i radi, postavlja se pitanje isplativosti, jer ćeš potrošiti daleko više struje nego ćeš dobiti van.
Zanima me što će ti to?
Možda ima neko drugo rješenje.....
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 21:17   #5
Pa trenutno me ne zanima drugo rješenje. Isto tako me trenutno ne brine to što ću potrošiti više struje nego što ću proizvesti. Jednostavno želim da mi električna pumpa simulira padinu i da pokrene tu vodenu turbinu. Zanima me ako se poklapaju karakteristike pumpe i turbine hoće li stvar šljakati. Barem teoretski i da mi netko matematički dokaže.
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 00:09   #6
Quote:
kopneni02 kaže: Pogledaj post
Pa trenutno me ne zanima drugo rješenje. Isto tako me trenutno ne brine to što ću potrošiti više struje nego što ću proizvesti. Jednostavno želim da mi električna pumpa simulira padinu i da pokrene tu vodenu turbinu. Zanima me ako se poklapaju karakteristike pumpe i turbine hoće li stvar šljakati. Barem teoretski i da mi netko matematički dokaže.
U svakom slučaju dobiti ćeš puno manje struje nego li potrošiš. Nešto si pobrkao jer kapacitet tvoje pumpe od 90 l/sek je malo poveliki i još kod 6 bara, nego je drastično manji. Tvoja pumpa od 90l/sek bila bi pumpa od 320 m3 na sat, a to je pozamašna pumpa sa pogonom od barem 100+kw za 6 bara.
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 23:04   #7
/

druže to je moguće jedini uslov za to je da imaš obrtaje koji ti pišu na generatoru i 100% dobijaš taj napon a s čime ćeš ga pokrenuti je ne bitno samo kada opteretiš izlaz iz generatora s nečim što je jače od izvora energije( utvom slučaju je to el. motor) sam izvor počinje da usporava i pregrijava se s time što nikada nećeš dobiti istu snagu kao što uložiš.
P.S.
ako planiraš hidrocentralu a imaš izvor u brdima najbolje ti je da se spustiš cijevima par stotina metara i da dobiješ na pritisku.
lav.pana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.