Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2010., 12:42   #101
Da se i ja prijavim. Također mi je dg. hondromalacija patele obostrano, u biti slučajno opažena na pregledu zbog istegnuća medijalnoga kolateralnog ligamenta.
Kaže fizijatrica da su mi se i skratili mišići stražnje lože. Nije ni čudo s obzirom na životni stil i manjak fizičke aktivnosti.

Nisam prije osjećala nikakve bolove oko patele, tako da me iznenadilo. Bolilo me samo medijalno zbog ligamenta.
Krenula sam na fizikalnu, a preporučeno mi je jačanje kvadricepsa, vožnja bicikla, uzimanje glukozamin sulfata i sl. Više preventivno, jer bi mi kao kasnije moglo raditi probleme.

Jel ok da krenem u teretanu, pa tamo radim na mišićima nogu?
__________________
Ente kalbii, ente kullun fii hajatii...
Linea Exclusive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 07:31   #102
Teretana je ok, ma sve se ustvari svodi na to da se jačaju mišići prednje pa čak i stražnje lože uz minimalnu fleksiju koljena. Mene ustvari zanima jedna stvar, pogotovo obzirom da je i kod tebe dijagnoza utvrđena "slučajno", koji postotak ljudi pati od erozije hrskavice, a da nemaju većih problema ?
Ja mislim da je poprilično velik, čak i do 80 %, pogotovo nakon 30, 40ih godina života, ali dokle god održavaju mišiće jakim, svojim svakodnevnim aktivnostima, ne osjete posebne probleme pa ni ne idu doktorima.
Tek ćemo svi, nakon što nam oslabe mišići ( starost, bolest ), osjetiti "staračke" bolove u koljenima, kao naši djedovi i bake :-)
smandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 11:28   #103
da li i drugima koji imaju dg hondromalacija patele otice koljeno?

cini mi se da dosta ljudi ima problema s omeksavanjem hrskavice, al me zanima zasto nekima otice, a drugima ne..
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 12:00   #104
moje desno koljeno nije splasnulo posljednjih 13 godina. ljeti se lijevo još i svede na normalnu mjeru, ali desno nikad.
još kad ga preopteretim, dođe ki jabuka...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 20:19   #105
sta je problem kod tebe samo u hondromalaciji ili još nečemu?

kod mene je problem statičke prirode, pa mi se brže guli hrskavica. Nakon što sam operirala koljeno (otpuštanje lateralnog retinakula patele, al prije 5 god) koljeno mi non stop otiče, skoro svaka 2 tjedna, i to veličine grejpfruta...pa pitam kako je drugima sa sličnim stanjem?
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 08:24   #106
ja za sada, na moju sreću nemam problema sa oticanjem, iako , kao što sam ranije naveo, imam izrazitu artrozu oba koljena, jačanje mišića mi, izgleda, jako pomaže, čak uspijevam odigrati prave teniske mečeve i odraditi trčanje na travi po par puta tjedno.
Mada nikad se ne zna kada će početi :-(
smandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 14:45   #107
Quote:
mika123 kaže: Pogledaj post
sta je problem kod tebe samo u hondromalaciji ili još nečemu?

kod mene je problem statičke prirode, pa mi se brže guli hrskavica. Nakon što sam operirala koljeno (otpuštanje lateralnog retinakula patele, al prije 5 god) koljeno mi non stop otiče, skoro svaka 2 tjedna, i to veličine grejpfruta...pa pitam kako je drugima sa sličnim stanjem?
krivi razvoj koljena - patela struže cijelo vrijeme.
daklem, uvijek otečeno oko patele, a kad prećeram sos aktivnosti onda se to baš pretvori u jabuku....sad sam se već toliko naviknula, da ne kužim što bi trebalo bit normalno...
jedino pratim da baš ne bude zagrijano pa nakon većih opterećenja namah stavljam oblogaciju...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 15:27   #108
ne kužim kak neki s artrozama koljena nemaju otekline, a mi s omekšanjem hrskavice patele imamo! nije mi jasna ta logika..
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 09:02   #109
Wink

Quote:
mika123 kaže: Pogledaj post
ne kužim kak neki s artrozama koljena nemaju otekline, a mi s omekšanjem hrskavice patele imamo! nije mi jasna ta logika..
"lajk aj sejd" :-)
jako puno je u razvijenosti mišića kvadricepsa, a i zadnje lože,
da citiram ssnjoff - >daklem :-)
: dok su mišići jaki, prilično uspješno držeju čudesnu patelu odmaknutu od kosti ( nekad davno prošle hrskavice ) koljena, jer je patela umetnuta u tetive mišića, e sade :
kadli jednom bidne omanulo bildanje mišića i mišići oslabe - ondak- će patela leći na kost ... pa da vidiš ondak belaja i oticanja i oblogavanja i kuknjave i..ko zna čega... ;-)
smandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 21:01   #110
Quote:
smandic kaže: Pogledaj post
"lajk aj sejd" :-)
jako puno je u razvijenosti mišića kvadricepsa, a i zadnje lože,
da citiram ssnjoff - >daklem :-)
: dok su mišići jaki, prilično uspješno držeju čudesnu patelu odmaknutu od kosti ( nekad davno prošle hrskavice ) koljena, jer je patela umetnuta u tetive mišića, e sade :
kadli jednom bidne omanulo bildanje mišića i mišići oslabe - ondak- će patela leći na kost ... pa da vidiš ondak belaja i oticanja i oblogavanja i kuknjave i..ko zna čega... ;-)
istina, mišići su jako bitni, al kod mene je problem sto ih nikak nemrem nabildat jer svako jače opterećenje izazove oteklinu pa mi kroz ta 2 tjedna mirovanja mišić propadne za pola, i tako u krug...
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 09:33   #111
Quote:
mika123 kaže: Pogledaj post
istina, mišići su jako bitni, al kod mene je problem sto ih nikak nemrem nabildat jer svako jače opterećenje izazove oteklinu pa mi kroz ta 2 tjedna mirovanja mišić propadne za pola, i tako u krug...
Da, Mika, to može biti problem..ali jesi li se savjetovao sa kojim "stručnjakom" da ti pokaže usmjerene i kontrolirane vježbe..prvo jednostavnije , pa zatim kompliciranije ?

Npr. ono što sam ja često radio ( čak i dok gledam TV :-) ) :
bez savijanja koljena, odizanje pružene noge iz sjedećeg ili ležećeg položaja, ta ti vježba uopće ne dira koljeno,a jača nama potrebne mišiće ili
držanje noge u zraku i pomicanje prstiju ( naravno nožnih :-)))) ) naprijed-nazad - opet vježba koja ne utječe na zglob koljena... mora ih biti još sigurno.
E zatim, kad na taj način mišići malo "prorade", ona prelaziš na one riskantnije sa malom fleksijom ( savijanjem ) koljenskog zgloba..pa onda sve intenzivnije.
Samo jedno važno upozorenje : na jaku fleksiju npr. čučnjevi - ZABORAVI DO KRAJA ŽIVOTA
Kao što si sigurno već pročitao, bicikl je dobar ali sa maksimalno podignutim sjedalom - tako da ti kut između potkoljenice i natkoljenice ne bude manji 0d 90 stupnjeva ( ja sam ga toliko podigao da jedva dohvatim tlo kad stanem na semaforu, valjda me neće neki šleper pokupiti :-)) )
Nadam se da će ti to pomoći..jer jačanje butnih mišića je ključ kvalitetnog života sa ozljedama koljena.

Edit: sorry, sam skužio da si žensko, ali to mijenja samo konstrukciju glagola, a ne i vježbi :-D
smandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 17:24   #112
Quote:
smandic kaže: Pogledaj post
Da, Mika, to može biti problem..ali jesi li se savjetovao sa kojim "stručnjakom" da ti pokaže usmjerene i kontrolirane vježbe..prvo jednostavnije , pa zatim kompliciranije ?

Npr. ono što sam ja često radio ( čak i dok gledam TV :-) ) :
bez savijanja koljena, odizanje pružene noge iz sjedećeg ili ležećeg položaja, ta ti vježba uopće ne dira koljeno,a jača nama potrebne mišiće ili
držanje noge u zraku i pomicanje prstiju ( naravno nožnih :-)))) ) naprijed-nazad - opet vježba koja ne utječe na zglob koljena... mora ih biti još sigurno.
E zatim, kad na taj način mišići malo "prorade", ona prelaziš na one riskantnije sa malom fleksijom ( savijanjem ) koljenskog zgloba..pa onda sve intenzivnije.
Samo jedno važno upozorenje : na jaku fleksiju npr. čučnjevi - ZABORAVI DO KRAJA ŽIVOTA
Kao što si sigurno već pročitao, bicikl je dobar ali sa maksimalno podignutim sjedalom - tako da ti kut između potkoljenice i natkoljenice ne bude manji 0d 90 stupnjeva ( ja sam ga toliko podigao da jedva dohvatim tlo kad stanem na semaforu, valjda me neće neki šleper pokupiti :-)) )
Nadam se da će ti to pomoći..jer jačanje butnih mišića je ključ kvalitetnog života sa ozljedama koljena.

Edit: sorry, sam skužio da si žensko, ali to mijenja samo konstrukciju glagola, a ne i vježbi :-D
ma za sve te vježbice ja znam, samo one su preslabe, nemam bas koristi od toga. koljeno mi se najviše smiri nakon cybexa i contrexa u varazdinskim toplicama, znaci kad mi se jace nabilda misic. veca opterecenja u teretani ne podnosim jer mi odmah nastane oteklina, a bicikil je ok stvar samo previse ne jaca misice, vise je za podmazivanje hrskavice..mislim da imam kronicni sinovitis (upalu zgloba) zbog trenja na hrskavicu, sam ne kuzim zasto svima s vecim ostecenjem hrskavice nije tako nego samo meni??!!
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 09:18   #113
Pozdrav svima,imam 19 god i također imam dijagnosticiranu hondromalaciju patele.Inače sam dosta aktivna i obožavam sport Prošle godine sam dosta radila čučnjeve i kak se ja inače „volim“ forsirati,kasnije su počeli bolovi u desnom koljenu (a moguće i da imam nasljedno loše hrskavice)...I odlučih ja to ignorirati,kao prestat će,kad meni jednog dana koljeno totalno nateklo...Kako je to jebeno bolilo nisam mogla spavati,ne možeš ravno držat nogu boli za popizdit,a ak ju staviš na povišeno ista stvar.Upala prošla za dva,tri dana i naručila se ja kod ortopeda.Prepisao mi je terapije (struja i fizikalne).Nisam baš vjerovala da će biti od pomoći,al čak me prestalo bolit nakon terapija.I naravno,čovjek rekao mi je da izbjegavam stepenice (how on earth am i supposed to do that?),strmine,čučnjeve i sl...Skužila sam da me nakon terapija počelo bolit i lijevo.Meni to bilo malo čudno to pa sam ga pitala jel normalno,pa mi je rekao da je I evo sad me bole oba koljena Štoviše,škripaju i pucketaju košćice u njima i boli me svaki put kad pokušam sjesti ili ustati sa stolca,o čučnjevima i da ne govorim Nisam ja tip koji će mirovati i na taj način štediti koljena,ja ću umrijeti bez sporta Inače redovito vozim bicikl,plivam i ništa ne pomaže...Jel postoji kakva efikasna metoda ublažavanja boli?Ubit će me ovo...
Joy Division is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 19:53   #114
Quote:
Joy Division kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,imam 19 god i također imam dijagnosticiranu hondromalaciju patele.Inače sam dosta aktivna i obožavam sport Prošle godine sam dosta radila čučnjeve i kak se ja inače „volim“ forsirati,kasnije su počeli bolovi u desnom koljenu (a moguće i da imam nasljedno loše hrskavice)...I odlučih ja to ignorirati,kao prestat će,kad meni jednog dana koljeno totalno nateklo...Kako je to jebeno bolilo nisam mogla spavati,ne možeš ravno držat nogu boli za popizdit,a ak ju staviš na povišeno ista stvar.Upala prošla za dva,tri dana i naručila se ja kod ortopeda.Prepisao mi je terapije (struja i fizikalne).Nisam baš vjerovala da će biti od pomoći,al čak me prestalo bolit nakon terapija.I naravno,čovjek rekao mi je da izbjegavam stepenice (how on earth am i supposed to do that?),strmine,čučnjeve i sl...Skužila sam da me nakon terapija počelo bolit i lijevo.Meni to bilo malo čudno to pa sam ga pitala jel normalno,pa mi je rekao da je I evo sad me bole oba koljena Štoviše,škripaju i pucketaju košćice u njima i boli me svaki put kad pokušam sjesti ili ustati sa stolca,o čučnjevima i da ne govorim Nisam ja tip koji će mirovati i na taj način štediti koljena,ja ću umrijeti bez sporta Inače redovito vozim bicikl,plivam i ništa ne pomaže...Jel postoji kakva efikasna metoda ublažavanja boli?Ubit će me ovo...
mislim da ce boli uvijek biti, ali u manjem intenzitetu, nego sada kad je akutno. ja isto imam dana kada me koljenca bole više i dana kada je bol onako tupa..cesto su mi i koljena otecena, a pocelo je kao i kod tebe, prvo s oteklinom jednog...drugo nikad nije jako oteceno, ali boli s lateralne strane patele za popizdit. ono drugo, oteceno sam operirala i otada jos vise oteceno, sad mi je zao kaj sam uopce isla to dirati.
daj mi pls reci, si snimala rtg koljena, zasto su ti dijagnosticirali hondromalaciju, trebao bi biti neki razlog zbog cega dolazi do omeksavanja hrskavice?
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 07:46   #115
Quote:
mika123 kaže: Pogledaj post
mislim da ce boli uvijek biti, ali u manjem intenzitetu, nego sada kad je akutno. ja isto imam dana kada me koljenca bole više i dana kada je bol onako tupa..cesto su mi i koljena otecena, a pocelo je kao i kod tebe, prvo s oteklinom jednog...drugo nikad nije jako oteceno, ali boli s lateralne strane patele za popizdit. ono drugo, oteceno sam operirala i otada jos vise oteceno, sad mi je zao kaj sam uopce isla to dirati.
daj mi pls reci, si snimala rtg koljena, zasto su ti dijagnosticirali hondromalaciju, trebao bi biti neki razlog zbog cega dolazi do omeksavanja hrskavice?
Po riječima silnih stručnjaka do omekšanja, odnosno erozije hrskavice , osim genetskih "pogrešaka", dolazi zbog toga što se hrskavica ne hrani pravilno.
Naime, hrskavica je određena vrsta spužve koja se hrani iz okolne sinovijalne tekućine.
Pri kontrakciji ( stezanju ) mišića ona se skuplja i izstiskuje tekućinu iz sebe dok pri opuštanju mišića dolazi do širenja i upijanja hranjive, okolne sinovijalne tekućine. E sad, ako su mišići stalno napeti ili ako su učestalo opušteni ( lijeni ) hrskavica se ne hrani, ne obnavlja se i dolazi do njenog trošenja.
Još postoji jedan važan razlog, a to je nepravilna konstrukcija skeleta ( kostiju npr. ikserice, okserice, ili nešto drugo) koja dovodi do nepravilnog rasporeda opterećenja i jačeg trošenja određenih dijelova hrskavice.
Meni je dr. Egić čak rekao da mi je pognuto držanje gornjeg dijela tijela utjecalo na trošenje hrskavice ???????!!!!!???? ali to su sad već naprednije filozofije.
Jedna velika istina je tu u pitanju: SVI LJUDI koji hodaju, nakon nekoliko desteljeća korištenja vlastitih nogu imaju određeno oštećenje hrskavice, e sad : sve ovisi koliko su osjetljivi (baksuzni) na oštećenje, i koliko su "nes(p)retnih" pokreta u životu napravili ( trčanje po betonu, stepenicama, dizanje tereta, čučnjeva, klečanja i slično ) toliko su im hrskavice više oštećene od ostalih "normalnih" ljudi
Nadam se da se nisam previše raspisao :-)
smandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 09:19   #116
Quote:
mika123 kaže: Pogledaj post
mislim da ce boli uvijek biti, ali u manjem intenzitetu, nego sada kad je akutno. ja isto imam dana kada me koljenca bole više i dana kada je bol onako tupa..cesto su mi i koljena otecena, a pocelo je kao i kod tebe, prvo s oteklinom jednog...drugo nikad nije jako oteceno, ali boli s lateralne strane patele za popizdit. ono drugo, oteceno sam operirala i otada jos vise oteceno, sad mi je zao kaj sam uopce isla to dirati.
daj mi pls reci, si snimala rtg koljena, zasto su ti dijagnosticirali hondromalaciju, trebao bi biti neki razlog zbog cega dolazi do omeksavanja hrskavice?
ajme...kako dugo imaš hond.pat.?meni je samo 1x nateklo,desno...prije otprilike god dana,bila na rtg-u.nije mi ništ reko zašto,al 95 % sam sigurna da je u pitanju genetika jer i moja stara ima loše hrskavice...a moguće da sam ja još dodatno zajebala radeći čučnjeve pod teretom
mene koljena bole samo kad ih savijam pod teretom,ono,kad sjedam na stolac,krevet,dvosjed i sl,i kad ustajem...al za sad mogu trčat bez problema,jel boli koga i kad trči?
Joy Division is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 20:38   #117
Quote:
Joy Division kaže: Pogledaj post
ajme...kako dugo imaš hond.pat.?meni je samo 1x nateklo,desno...prije otprilike god dana,bila na rtg-u.nije mi ništ reko zašto,al 95 % sam sigurna da je u pitanju genetika jer i moja stara ima loše hrskavice...a moguće da sam ja još dodatno zajebala radeći čučnjeve pod teretom
mene koljena bole samo kad ih savijam pod teretom,ono,kad sjedam na stolac,krevet,dvosjed i sl,i kad ustajem...al za sad mogu trčat bez problema,jel boli koga i kad trči?
ja ne trčim, reko mi ortoped bolje ne. rolat i biciklirat mi je preporučio. kad su mi prije pet god prvi put operirali reli su mi da sam imala omeksanje 1 stupnja i to samo s lateralne strane patele. sada imam zadebljanu sinoviju i omeksanje 2 stupnja, iako ja mislim mozda i vece jer mi stvarno vrlo cesto otice. a o cucnjevima mogu samo sanjat..

zanima me metoda brušenja hrskavice, da li to može smanjiti oticanje?
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 07:30   #118
Quote:
mika123 kaže: Pogledaj post
zanima me metoda brušenja hrskavice, da li to može smanjiti oticanje?
koliko sam čuo od drugih, brušenje zna donijeti samo privremeno olakšanje, a onda opet na staro, ili čak gore :-(

Evo vam jedan zanimljiv link ( govori se i o brušenju hrskavice ) :

http://www.scipion.hr/fizioterapija/faq.asp

mislim da je vrlo informativan i koristan.

evo još jedno objašnjenje istog autora:
http://blog.ritelefax.hr/post/2006/0...istup)-ii.aspx

Zadnje uređivanje smandic : 14.07.2010. at 07:36.
smandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 18:50   #119
Quote:
smandic kaže: Pogledaj post
koliko sam čuo od drugih, brušenje zna donijeti samo privremeno olakšanje, a onda opet na staro, ili čak gore :-(

Evo vam jedan zanimljiv link ( govori se i o brušenju hrskavice ) :

http://www.scipion.hr/fizioterapija/faq.asp

mislim da je vrlo informativan i koristan.

evo još jedno objašnjenje istog autora:
http://blog.ritelefax.hr/post/2006/0...istup)-ii.aspx
super, onda cemu da se nadam?!

kaj se ta koljena fakat operacijom ne mogu srediti na bolje? jer meni vjezbanje vise ne daje rezultate, osim cybexa al nemam bas para ici na njega svakih par mjeseci..
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 08:17   #120
Quote:
mika123 kaže: Pogledaj post
super, onda cemu da se nadam?!

kaj se ta koljena fakat operacijom ne mogu srediti na bolje? jer meni vjezbanje vise ne daje rezultate, osim cybexa al nemam bas para ici na njega svakih par mjeseci..
Nemoj se predavati .. to je prvo, uvijek ti ostaje posljednja opcija, mada po meni jako radikalna, parcijalna ili potpuna zamjena koljena, Ziza Kovacevic je pisala ovdje nešto o tome.

Metoda po Shoilevu navodno zna postići dobre rezultate, neka klinika u Srbiji je navodno, uspješno provodi... ja sam naišao negdje na netu na iskustva , sada se ne sjećam gdje :-(

evo ti neki linkovi za vježbu mišića koljena, ali sa posebnom vrstom bandaže ( blokiranja ) patele, da ne "struže" tamo gdje joj nije mjesto :-)
tkzv. McConell tapping:

McConell taping ( bandaža):
http://www.youtube.com/watch?v=J7fAx...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=sMJBH...layer_embedded

Teško je dati neki praktičan savjet, jer kao što sam često napominjao, ozljeda je prilično individualna, svako bi za svoj slučaj trebao naći što mu paše.. što i unosi zbrku... nekom će "shaving" hrskavice pomoći, nekome samo neko vrijeme, nekome neće ....itd...
nisam ti baš puno pomogao :-) ...ali poanta je da ne odustaješ jer , nikad ne znaš, možda naletiš baš na "ono" što će tebi pomoći... koristi blagodati Googla - informacije su dostupnije nego ikad...
smandic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.