Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2014., 22:26   #81
Pa recimo dobra klima troši 4-5 puta manje struje od kalolifera, al i košta 10-20 puta više. al se dugoročno isslati. Nekoliko puta sam se pokušao grijati kaloliferom i jako brzo sam odustao.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 08:44   #82
Najsiplativija grijalica za malu kupaonicu

Imam kupaonicu od 2,5 kvadrata i tražim najadekvatniju grijalicu koja ima montažu na zid. Ne znam da li je bolje uzeti i nfracrvenu grijalicu ili onu koja puše. Imao sam prilike se uvjeriti da te fen-grijalice dosta brzo zagriju tako mali prostor, a i ugodono je kad npr. izađete iz tuša pa topli zrak puše po vama.

Negdje sam čuo da su ipak infracrvene grijalice bolje za kupoanice.. ne znam je li to točno?

Gledao sam i cijene infracrvenih grijalica i nije mi jasno zašto cijene tako jako variraju, npr., pogledajte ove dvije:

http://www.conrad.hr/Halogena-infrac..._22717_0813126

http://www.conrad.hr/Kvarcni-infracr..._22717_0813120

koja je razlika da cijene moraju biti tako drastično različite?

A i te grijalice su mahom sve za 10 ili više kvadrata.. meni bi vjerojatno bilo dovoljno i nešto manje, bitno da se može montirati na zid i da brzo zagrije....
nomadsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 10:29   #83
Quote:
nomadsoul kaže: Pogledaj post
Imam kupaonicu od 2,5 kvadrata i tražim najadekvatniju grijalicu koja ima montažu na zid. Ne znam da li je bolje uzeti i nfracrvenu grijalicu ili onu koja puše. Imao sam prilike se uvjeriti da te fen-grijalice dosta brzo zagriju tako mali prostor, a i ugodono je kad npr. izađete iz tuša pa topli zrak puše po vama.

Negdje sam čuo da su ipak infracrvene grijalice bolje za kupoanice.. ne znam je li to točno?

Gledao sam i cijene infracrvenih grijalica i nije mi jasno zašto cijene tako jako variraju, npr., pogledajte ove dvije:
Sve su ti te grijalice tehnoloski iste - isti grijaci i nacin rada.

Ova prva skuplja ti ima IP65 stupanj zastite od prodora vode i mozes je koristiti vani ili unutra - npr birc na terasi ili unutar kuce. Ova druga ima IP24 stupanj zastite i nije za vanjsku primjenu, dakle mozes je staviti na zid kupaonice, vlaga/para od tusiranja joj nece smetati ali nemoj okrenuti tus i spricat direkt u nju. To ti je jedina razlika (i cijena ).

Kaj se tice infracrvenog nacina grijanja - ono ti grije objekte a ne zrak. Zamisli da je grijalica kao ona rucna baterijska svjetiljka; Tamo gdje je usmjerena i gdje dodje snop tamo ce ti objekti biti ugrijani. Oni 1cm dalje nece. Znaci kada izadjes iz kade i odes se brisati i ona tuce u tebe tebi ce biti toplo i ugodno makar zrak oko tebe i dalje bude na +10 stupnjeva. Isto kao i kada sjedis u bircu po zimi pa ti one infracrvene tuku u tebe i tebi je toplo a oko tebe je snjeg i led.

Samo da se ogradim od dezurnih tehnicara:

Infracrvena grijalica grije objekte koji onda posredno zracenjem griju i zrak i ostatak te kupaonice. Tako da ako bi infracrvena radila npr duze vrijeme i zrak i cijela prostorija bi se zagrijala. Ali ih nitko na taj nacin ne koristi nego prije tusiranja upali da bi dok se rucnikom susio da mu bude toplo i onda je ugasi.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 12:32   #84
Grijanje stana u podrumu od 25m2

Pozdrav svima,

Treba mi pomoć oko izbora grijanja. Podstanar sam u Zagrebu u podrumskom stanu koji se s dvije strane okružen zemljom, na preostalim je stan koji se grije i hodnik. Veličine je oko 25 kvadrata. Gazda kaže da je izolacija dobra, ali to još trebam provjeriti ovu zimu.

Grijanje je isključivo na sturu. Postoje dvije opcije:

1) da kupim uljni radijator ili konvekcijsku grijalicu (možda ovu???) (ili nešto slično do 350kn)

2) u stanu ima montiran neki uređaj na stropu (atisa piše) pa da koristim to. Gazda je rekao da to grije i hladi, ali ne znam koliko kW troši po satu. Pretpostavljam da je to neka vrsta klime, na zidu iza vrata ima termostat s kotačićem za temperaturu i prekidač on/off. Cura koja je prije mene živjela tu (proljeće i ljeto) mi je rekla da je stanar prije nje koristio taj uređaj preko zime i da mu je račun za grijanje tih 25 kvadrata došao nekih 1500kn (sad ne znam jel to krivo čula jer kako vidim po prethodnim komentarima to bi trebalo biti najjeftinije grijanje). Problem je u tome što gazda ne živi u Hrvatskoj, sve plaćam preko neta i ne bih htio da me iznenadi računom od 1500kn...

Uskoro počinjem raditi, tako me do 15h neće ni biti u stanu, vikendom sam cijeli dan unutra.

Hvala na svakom ozbiljnom savjetu
illusionist0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 21:12   #85
Sto se tice grijalica na struju.......bilo koju da izaberes trosi isto......1kw struje = 1 kw toplote.......uzmi sto ti se vise svidja.....radijator ce mozda sporije zagrijavati kad tek upalis nego neka puhalica ali na odrzavanju je isto.

Ako je to na plafonu klima....to daleko manje trosi od svake grijalice.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 12:27   #86
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Sto se tice grijalica na struju.......bilo koju da izaberes trosi isto......1kw struje = 1 kw toplote.......uzmi sto ti se vise svidja.....radijator ce mozda sporije zagrijavati kad tek upalis nego neka puhalica ali na odrzavanju je isto.

Ako je to na plafonu klima....to daleko manje trosi od svake grijalice.
da, da, na plafonu je. Nije kao one standardne klime sto se kače na zid, ona je duža i na plafonu je. Hvala za odgovor.
illusionist0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 18:02   #87
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Sto se tice grijalica na struju.......bilo koju da izaberes trosi isto......1kw struje = 1 kw toplote.......uzmi sto ti se vise svidja.....radijator ce mozda sporije zagrijavati kad tek upalis nego neka puhalica ali na odrzavanju je isto.

Ako je to na plafonu klima....to daleko manje trosi od svake grijalice.
govoriti da je žarna nit na grijalici od 200 kn i konvektorski x aluminijski grijač (norveški radijatori) ima jednaku energetsku učinkovitost i grijanje je glupost biblijskih proporcija....
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 09:04   #88
E pa ali (nažalost) ta glupost biblijskih proporcija je definirana kad i biblija...možda i malo prije. Princip rada je potpuno isti, samo izvedba drugačija. Struja teče kroz "loš vodič" zvan grijač, uzrokuje zagrijavanje tog vodiča i pretvara električnu energiju u kemijsku, čak je i perpetum mobile prve vrste, korisnost je čista jedinica. Norveški radijator će vjerojatno biti trajniji jer je žica ipak osjetljivija i brže će pregoriti.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 13:54   #89
Opaki vam je inace lik koji u zivotu jos nije vidio klima uredjaj ....njemu ne treba zamjerit

Grijac je izmisljen nekad davno.....i tacno je definisan sta je i kako radi .

http://s8.postimg.org/o0w3885xh/grijac.png

U konvektorima,jeftinim grijalicama,uljnim radijatorima,norveskim,svedskim,madjarskim,hrvatsk im,kineskim........u svima se nalazi grijac.

Ako neko ima konkretan podatak da neki grijac moze trosit manje a grijat isto nek nam iznese da vidimo i to

Zadnje uređivanje City : 24.01.2016. at 05:16.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 12:11   #90
I električni šparhet ima grijač (kolo) od recimo 2000 W i onda se po toj logici i na šparhet možemo grijat i troši jednako kao i ostale grijalice iste snage. I kako je već netko napisao uspoređivat žarnu nit običnog kalorifera ili jeftinjare od konvektora do 300 kuna je suludo.
Poanta je u tome da se temperatura drugačije širi po prostoru recimo kod norveških radijatora u odnosu na obične puhalice s time da puhalica ima i ventilator koji dodatno troši npr. 50 w na sat. Kod norveških, francuskih i sličnih radijatora nema ventilatora pa samim time ni gubitaka jer sva utrošena energija se isporučuje u prostor. Normalno ako se toplina ravnomjernije širi prostorim da je učinkovitost veča i u kombinaciji sa vrlo preciznim termostatima dolazi do uštede. Obične jeftine grijalice imaju neprecizne termostate sa pogreškom cca +- 3 sttupnja C i dolazi do rasipanja energije.
Eto zbog toga grijač iste snage npr. 2000 troši manje jedan od drugoga. Zbog precizne kontrole temperature A grijač efektivno radi npr. 15 min. na sat a grijač B radi npr. 20 min. Računica je vrlo jasna.
Svaki grijač iste snage na sat koristi jednaku količinu struje ako radi cijeli sat a ovdje je upravo objašnjeno kako rade grijačni npr. norveških radijatora i ostalih običnih električnih grijalica i uljnih radijatora.
strucnjak1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 22:49   #91
Da li imate ovako nesto:
http://www.webgradnja.hr/katalog/112...je-eloblock-2/

Uzeo bi najslabijeg, ali me brine potrosnja.
zokys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 18:31   #92
Probali se grijati na struju, cca 20 dana od 30, kad su bili minusi onda je išlo na drva. Uglavnom, 2 konvektora od 2kw i jedna mramoterm ploča od 800w - račun 940 kn za mjesec dana. Inače je oko 300 kn rata. 55m2. Neka hvala, rađe ću se zafrkavati sa drvima, ovo je bilo probno jer nekad mi se stvarno ne da potpaljivati peć u 3-4 popodne kad se vratimo s posla, ali nema nam druge.
Blackened is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 10:25   #93
Thermor radijatori

Interesira me Vaša iskustva VI koji imate Thermor radijatore (Francuske). Razmišljam se između Beha i Thermor.

Thermor izgleda ljepše, ljepši display za upravljanje.

Beha poznatija marka.
tomislavwarm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 14:13   #94
Pozdrav svima. Nakon godinu dana čitanja svih mogućih postova na temu grijanja na struju, odlučio sam se na grijanje klimom. Kako mi je grijanje na struju u zadnjih par mjeseci očito postao fetiš, opremio sam se wattmetrom, uljnim radijatorom, s nekoliko vrsta konvektora, kvarcnom grijalicom, TA peći i kaloriferom i stalno testiram i zapisujem rezultate učinka i potrošnje.

Tema o kojoj se najviše raspravlja na svim forumima je - koja grijalica najmanje troši. Činjenica je da grijalice troše onoliko - koliko na njima piše (uz manja odstupanja) te daju upravo toliko energije (izuzev klima, odnosno toplotnih pumpi). No osjećaj topline nije isti. Uljni radijator i TA peć akumuliraju toplinu pa konstantno zrače toplotu. Osjećaj ugode je u tom smislu drugačiji. Konvektor će, primjerice, vrlo brzo konvekcijom zagrijati kupaonicu (za razliku od uljnog radijatora). Također, pametno raspoređivanje više konvektorskih grijalica manje snage (primjerice po 800 W) po prostoriji će dati ugodnije grijanje u odnosu na samo jednu, loše pozicioniranu grijalicu od 2,5 kW.

Matematika je ovdje prilično jasna i možete u kunu izračunati koliko ćete platiti grijanje grijalicama. No polazišna točka bi trebala biti - izolacija. Ukoliko je termička izolacija loša ili ne postoji te ako je stolarija loša i imate puno vanjskih zidova (kuće), možete računati da je potrebno dvostruko više kW za grijanje. I pitanje je hoćete li dogurati do 20 stupnjeva u hladnim zimskim danima. Ukoliko je termička izolacija kvalitetna, grijanje postaje sekundarni problem.

Molio bih nekog tko grije na klimu da napiše u kojim uvjetima uspjeva svesti prosječnu potrošnju klime na 500 W. Čitao sam i gledao isječke o prosječnoj potrošnji od čak 250 W.
lanvacation is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 20:14   #95
Pozdrav,zna netko objasnit razlike između ovih električnih grijalica i koja bi bi bila najbolje rješenje za sobu nekih 16 kvadrata?

https://www.klarstein.hr/Klimatizaci...ign=nabava.net

https://www.svijet-medija.hr/art/gri...m_medium=click

ili

http://www.solarno.hr/katalog/proizv...sole-1800-novo

Kakve su to radijacijske grijalice i da li zaista štede više energije od ove na ulje recimo?
4X5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 17:27   #96
Cijena u njemačkoj,trenutno na akciji:
https://www.amazon.de/Klarstein-Heiz...076FDDBNB?th=1
Ali ne isporučuju u Hrvatsku koliko vidim...
Analogna 70eura,digitalna 100eura,kod nas oko 2000kn i vjerojatno neće bit akcije...
4X5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 20:13   #97
Imam sljedecu nedoumicu: uskoro selimo u novogradnju, u stan od 60 m2. Ispod nas su garaze, iznad nas stan koji ce samo ljeti biti koristen (znaci nece biti grijan). Culi smo za norveske radijatore, no kada sam sve procitala - ne vidim razliku izmedju njih i obicnih radijatora. Navodno, norveski su puno stedljiviji, no citajuci iskustva - bas i nisu.
Nadalje, pitam se da li ce mi oni i moci ugrijati stan (planiramo staviti u svaku prostoriju po jedan) i uz koje troskove?

Molim savjete, iskustva...
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2018., 14:48   #98
Da li postoji elektricna grijalica koja ne guta struju?

Zadnji put kad sam koristio el. grijalicu samo nekoliko sati na dan, sjecam se da sam dobivao abnormalno visoke racune za struju.

Da li se tehnologija promijenila?


Ako je, pod kojim nazivom mogu traziti takve grijalice?
Fiefdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2018., 15:02   #99
Klima.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2018., 15:26   #100
Sto mislite, da li bi mogao s ovim ekonomicno grijati 15m2?

Znam da je klima najekonomicnija, pogotovo Mitsubishi klime, ali sam podstanar pa ta opcija ne postoji.
Fiefdom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.