Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Ostanak u Hrvatskoj je za mene patriotizam
Definitivno 4 10.81%
Nikako 17 45.95%
Nemam osjećaj patriotizma 16 43.24%
Glasovatelji: 37. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2017., 21:53   #41
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Drzavu cini narod, ali drzavu vode drustvene elite. Sto bi to bio 'kvalitetan narod'? Kako on nastaje? Zasto je jedan narod 'kvalitetan', a drugi nije?
Mozes li pojasniti ovu kvalifikaciju?

Btw, izreka koju spominjes ima autora: Branko Copic.
Narod prvo treba biti većinski inteligentan. Od neinteligentnih nema kruha jer su podložni niskim strastima i manipulacijama. Zatim ide kućni odgoj kao polazna točka pojedinca koji se pokazao najkvalitetniji kod protestantskih naroda. Primjer Skandinavija, inteligentni i protestanti.
rolandus is offline  
Old 19.11.2017., 23:12   #42
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Narod prvo treba biti većinski inteligentan. Od neinteligentnih nema kruha jer su podložni niskim strastima i manipulacijama. Zatim ide kućni odgoj kao polazna točka pojedinca koji se pokazao najkvalitetniji kod protestantskih naroda. Primjer Skandinavija, inteligentni i protestanti.

Narod ne treba biti ovakav ili onakav - narod je onakav kakav je. Ti ovdje govoris o eugenici. Pripazi.
Narod bi ako vec govorimo o trebanju, trebao biti obrazovan.

Cak i da su pripadnici neke skupine manje inteligentni to ne daje pravo nikome da ih iskoristava u bilo koje svrhe i po tome se mjeri stupanj civiliziranosti jednog drustva. Vec sam spominjala drustvene elite, one koje vode narod, dakle, drustvene elite su one koje trebaju voditi i prosvjecivati u cilju obrazovanog, civiliziranog i odgojenog naroda kako si ti spomenuo ovdje.

Kucni odgoj proizlazi iz drustvene svijesti koja je slazem se uveliko influincirana dominantnom religijom i kulturom (moralom) koja se nadovezala na istu. No, drustva o kojima mi pricamo su isto tako i drzave koje su utjecale/organizirale ove faktore o kojima govorimo.

Drustvene (politicke) elite (moguce da ti ovo nije jasno, sad mi je palo na pamet) su one koje trebaju voditi u pravom smjeru, kompletan narod, i pametan i glup, i siromasan i bogat i zdrav i bolestan i star i mlad - i napraviti takvo drustvo u kojem ce za svakoga biti ne samo mjesta vec dostojanstvenog mjesta.

Mozemo govoriti o glupim i pametnim narodima, ali tu malo sto mozemo promijeniti, ako govoris o genetskim svojstvima (govorim tvojim jezikom da me razumijes). I to su u povijesti probali promijeniti pa znamo kako je proslo.
No, konstruktivnije je govoriti o politickoj eliti nekog naroda jer ona ima moc da strukturira modele po kojima ce djelovati.
Nicki is offline  
Old 20.11.2017., 00:10   #43
Naš cijeli državni sistem je korumpiran i u tome je problem, jedna Njemačka npr. ima puno uređeniji sistem i njima baš nije normalno da netko krade, ne plaća porez, radi na crno dok se kod nas na to sve žmiri, ima izreka riba smrdi od glave. I Nijemci bi krali da mogu, a što se tiče intelegencije nisu oni ni milimetar ispred nas da ne obrazlažem sad ovu situaciju oko migranata. Ukratko da se Hrvate stavi u njemački sustav i Nijemce u hrvatski dobili bi sličan rezultat. I njemački političari i poduzetnici uglavnom rade za dobrobit države.

Zadnje uređivanje Gustavo : 20.11.2017. at 01:06.
Gustavo is offline  
Old 20.11.2017., 05:08   #44
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Narod prvo treba biti većinski inteligentan. Od neinteligentnih nema kruha jer su podložni niskim strastima i manipulacijama. Zatim ide kućni odgoj kao polazna točka pojedinca koji se pokazao najkvalitetniji kod protestantskih naroda. Primjer Skandinavija, inteligentni i protestanti.
Trebao bi ti doci zivjeti u razvijenu Kanadu i vidjeti sve ove inteligentne, obrazovane i kulturne lumene koji bauljaju kanadskim ulicama.

Tako da ti ta teorija o obrazovanosti i kulturi ili inteligenciji pada u vodu

Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
amstel is offline  
Old 20.11.2017., 13:27   #45
Kaže se da je patriotizam posljednje utočište hulja, stoga koga uopće briga što je patriotizam ili ne?
Snack is offline  
Old 20.11.2017., 14:08   #46
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
...
Narod ne treba Drustvene (politicke) elite (moguce da ti ovo nije jasno, sad mi je palo na pamet) su one koje trebaju voditi u pravom smjeru, kompletan narod, i pametan i glup, i siromasan i bogat i zdrav i bolestan i star i mlad - i napraviti takvo drustvo u kojem ce za svakoga biti ne samo mjesta vec dostojanstvenog mjesta.
Nema kvalitetnih društvenih elita sa dobrim osjećajem za vođenje bez nadprosječno inteligentnog naroda. Natprosječno inteligentne elite i isti takav narod shvaćaju potrebu obrazovanja i organizacije društva koje će ići na ruku svim slojevima pa tako i onima koji su ispod prosjeka.

Prirodni zakon možda kod nekih izaziva nelagodu (kao kod tebe) ali je neumoljiv, pametniji, inteligentniji, zgodniji, sposobniji i hrabriji bolje prolaze od manje pametnih, ružnijih, nesposobnijih i manje hrabrih.

Oduvijek bilo i oduvijek će biti. Svijet je ipak vrlo realno posložen, ma kako nam se to ne sviđalo jer realno ne znači da je pravedno
rolandus is offline  
Old 20.11.2017., 14:10   #47
c

Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
manchild ne seri

a patriotizam - ovisi. ovi koji idu konobarit nisu nikome potrebni, realno gledano. ti ce se ionako vratit ogorceniji nego ikad. problem su doktori, ajde ako neki ide nesto specijalizirat ili skupljat iskustvo van, to je vise nego pohvalno ali svaki koji odlazi zauvijek iz hrvatske trebao bi u odredjenom roku platiti koliko je hrvatska ulozila u njegovo skolovanje.
hoces reci da su samo doktori vrijedni a ostali nisu?
kakva glupost.. da imamo bolje misljenje I da nam konobari na moru imaju bolje uvjete sigurno bi nam bio bolji I "customer service" na nasem jadranu a I opcenito..
Npr u Hrvatskoj se smatra da je konobarica glupa prostitutka dok npr u Americi je to nekome posao do kraja zivota I bez obzira na godine..
Jedno drustvo ne moze opstati samo sa doktorima .. svakog radnika se treba cijeniti sto god da radio..jedino tako mozemo naprijed .. Sa takvim shvacanjima nam I ide sve nizbrdo..predrasude, omalovazavanje I pametovanje nikada nikome nije pomoglo..

sama diploma pojedinca ne obogacuje narod.
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Old 20.11.2017., 14:17   #48
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Trebao bi ti doci zivjeti u razvijenu Kanadu i vidjeti sve ove inteligentne, obrazovane i kulturne lumene koji bauljaju kanadskim ulicama.

Tako da ti ta teorija o obrazovanosti i kulturi ili inteligenciji pada u vodu

Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
OK Kanda je kao i Amerika umjetno sklepana nacija u kojoj se našlo sasvim dovoljno inteligentnih pojedinaca sa raznih strana i raznih porijekla da bi mogli dobro organizirati državu.

Kod nas toga nema, nema nema se odakle odabrati
rolandus is offline  
Old 20.11.2017., 15:36   #49
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
OK Kanda je kao i Amerika umjetno sklepana nacija u kojoj se našlo sasvim dovoljno inteligentnih pojedinaca sa raznih strana i raznih porijekla da bi mogli dobro organizirati državu.

Kod nas toga nema, nema nema se odakle odabrati
Malo je pregeneralno, ali Ameri i Kanadjani vole biti management, sto je dobro jer je sve pojednostavljeno i funkcionira(nema kompliciranja), a ispod njih idu lumeni sa svih strana svijeta koji zapravo odraduju sve ostalo i donose taj profit s kojim se smatraju razvijenim zemljama, takodjer i rjesavaju sve probleme/komplikacije i donose nove ideje. I onda kada pogledas u globalu ili sa strane neutralno, sve funkcionira super. Iako naravno ima minusa.
amstel is offline  
Old 20.11.2017., 18:06   #50
Smatram to debilizmom i kad vidim sta dozvoljavamo.. Ne vidim razloga da neko isto to istice ili se kurci time kak je bio u ratu.. Jer onak kog boli kurac za kaj si se ti borio kad sad eto tvoja djeca za koju si se borio moraju bjezat van. Tako da et. I one thmopshonoljupce isto ma joj. Zas si otvorio ovakvu temu. Ovo mi samo zivce digne. Kad se sjetim di zivim.
devaa is offline  
Old 21.11.2017., 11:53   #51
Quote:
trustno1 kaže: Pogledaj post
hoces reci da su samo doktori vrijedni a ostali nisu?
kakva glupost.. da imamo bolje misljenje I da nam konobari na moru imaju bolje uvjete sigurno bi nam bio bolji I "customer service" na nasem jadranu a I opcenito..
gdje sam ista slicno napisao? samo sam realan, konobara imamo napretek, doktora bas i ne. obzirom da smo nacija koja konzumira alkohola i duhana vise od prosjeka europe, nekako ne mislim da nam treba vise konobara - ljubaznijih ili ne.

Quote:
Npr u Hrvatskoj se smatra da je konobarica glupa prostitutka dok npr u Americi je to nekome posao do kraja zivota I bez obzira na godine..
ma tko to smatra? promjeni okolini ako si okruzen takvim ljudima.

Quote:
Jedno drustvo ne moze opstati samo sa doktorima .. svakog radnika se treba cijeniti sto god da radio..jedino tako mozemo naprijed .. Sa takvim shvacanjima nam I ide sve nizbrdo..predrasude, omalovazavanje I pametovanje nikada nikome nije pomoglo..

sama diploma pojedinca ne obogacuje narod.
opet krivo, drustvu treba svega ali kod nas znanje najgore prolazi - zato znanje jedino i ostaje vani a konobari (navodim kao primjer) se vracaju doma jer ih vrlo brzo zamijeni jeftinija radna snaga.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Old 20.12.2017., 23:36   #52
neopisivo je glupo etiketirati one koji odlaze živjeti izvan hrvatske nepatriotama, a one koji ostaju patriotama. jer mnogi od tih koji uvišeno patriotski ostaju tu, u nekoj stvarnoj potrebi države za njihovim patriotskim uslugama, naglo bi imali niz isprika zašto eto baš danas ne mogu svoj patriotizam staviti na raspolaganje. također, mnogi su patriote i zato što jednostavno nemaju petlje, nisu sposobni snaći se i upustiti u pokušaj života izvan rodne kuće, pa to svoje stanje pretvaraju u slatki limun iliti patriotizam. kad bi ih se malo preispitalo šta to oni nude, mogu i znaju ispalo bi da bi država bila sretna kad bi htjeli nestati, da ih se takvih nesposobnih otarasi! ali ne bi zvučalo baš veličanstveno kad bi netko rekao "ma ja sam , nesposoban, ne volim baš ni puno raditi, više mi paše životarenje, a da imam svoja sitna zadovoljstva". bolje zvuči "ja sam domoljub!!!"
s druge strane mnogi od onih koji su otišli u slučaju potrebe, dojurili bi i svoj nepatriotizam bi stavili na raspolaganje državi.
tako da fakat, kome god da je palo na pamet postaviti temu ovako, samo je pokazao da mu mozak sluzi uglavnom samo za podržavanje disanja, rada srca i uspravnog hoda. bolje da se ubuduće bavi nogometom tamo su uobičajene svakakve gluposti.
zvizdaljka is offline  
Old 21.12.2017., 08:13   #53
Patriotizam?

Sta je to patriotizam? Domoljublje, tj. ljubav prema domovini? Posljednje utociste hulja?

Kako se to voli domovina? Drzanjem za srce dok svira himna? Mahanje zastavom? Placanje poreza i postovanje zakona?

Drzava je definirana Ustavom i zakonima. Nisam siguran da je u istima i jednom rjecju spomenuta ljubav, domoljublje ili patriotizam. Dakle, sumnja da drzava trazi da ju se voli. Ali se spominju prava i obaveze - dakle drzava trazi da se ispunjavaju obaveze prema njoj, a i definira koja prava postoje prema pojedincima. Cist racun - duga ljubav. Bogu bozje, caru carevo.

Na kraju, da posjetim - najvise nereda, nevolje, jada, patnje i boli narodu i drzavi donose upravo oni koji se busaju u prsa i galame kako nitko ne voli vise svoju domovinu od njih samih. Pri tom su uglavnom njihova djeca negdje u inozemstvu, a tako i sami idu na lijecenje kad ih nesto zaboli.

Dakle, sta ono bi patriotizam?
OCP is offline  
Old 21.12.2017., 08:32   #54
Ajde da i ja nesto natipkam prije nego zakljucaju
Idu mi na zivce svi koji vele "moja drzava". Moze biti tvoj auto , tvoja kuca , ali "tvoja drzava" - pa nisi kralj ni car niti si ju kupio na burzi pa je tvoja .
Sto se mog patriotizma tice - jedino u sportu ( jedino sto vrijedi , osim dobre klope ) Sto se doktora tice ( ubili mi mamu i tatu , a mene htjeli sa 18g napraviti dozivotnim invalidom) ili kako ih Spanjolci zovu matasanos( ubojice zdravih) nikako nisu potrebniji Hrvatistanu od kuhara i konobara .
Sto se prosjecne inteligencije i snalazljivoti tice mislim da su Hrvati dosta iznad ostalih spomenutih naroda , ali nazalost nacionalizam , shovinizam i sl . kao da zasljepljuju zdravi razum prosjecnog Hrvata .
To sto neki narodi (nezasluzeno ) zive puno bolje od drugih nije ni zbog prosjecne inteligencije , ni zbog uredjenosti drzave nego uglavnom zbog povjesti , utjecaja vjere , ljenosti ili marljivosti vecine stanovnistva i nekih geopolitickih interesa .
A da nije sve u lovi pokazala su mnogobrojna istrazivanja u kojima se pokazalo da su Spanjolci , Talijani i jos poneki puno sretnij i zadovoljniji zivotom (generalno) od tih uzoritih Skandinavaca.
antemarineitor is offline  
Old 21.12.2017., 13:20   #55
Ovo nije pdf Politika, niti je ovo forum na kojem mozete vrijedjati druge nacije i forumase.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.