Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2007., 14:33   #121
..vidim da nas ima još sa ostavinskim zavrzlamama,lara thanks
Soft is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 10:46   #122
može li se ostavinska obaviti bez prisudstva nasljednika?

i što ako nasljednici ne plate ostavinsku!?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:02   #123
Posljednja želja

Temu otvaram u ime osobe koja nije baš vična informatičkoj tehnologiji, a zanima je postupak dokumentiranja svoje posljednje želje.
Dakle, osoba bi željela da se nakon njene smrti obave neke radnje po njenoj želji.
Gdje se takav dokument može potpisati i pohraniti?
I jedno sasvim zdravorazumsko pitanje: koliko osoba može biti sigurna u to da će se taj dokument u slučaju njegove smrti doista i otvoriti?
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:39   #124
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Temu otvaram u ime osobe koja nije baš vična informatičkoj tehnologiji, a zanima je postupak dokumentiranja svoje posljednje želje.
Dakle, osoba bi željela da se nakon njene smrti obave neke radnje po njenoj želji.
Gdje se takav dokument može potpisati i pohraniti?
I jedno sasvim zdravorazumsko pitanje: koliko osoba može biti sigurna u to da će se taj dokument u slučaju njegove smrti doista i otvoriti?
kakve radnje? ticu se njene imovine ili?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:40   #125
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
kakve radnje? ticu se njene imovine ili?
Ne, ne radi se o oporuci. Konkretno, radi se o mjestu gdje osoba želi biti pokopana.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:45   #126
kod javnog biljeznika
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:47   #127
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
kod javnog biljeznika
To je i meni palo na pamet. Ali, ako je taj dokument pohranjen kod javnog bilježnika, postoji li mogućnost da u slučaju smrti osobe taj dokument ostane zapečaćen? Mislim, ne vjerujem baš da bilježnici redovito prate osmrtnice.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 13:02   #128
iskreno - nemam pojma kako oni saznaju da je netko umro

ali , mozda bi bilo najbolje pitati njih?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 13:05   #129
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
iskreno - nemam pojma kako oni saznaju da je netko umro

ali , mozda bi bilo najbolje pitati njih?
A, eto. Ponadao sam se da netko od pravnika tu ima iskustva.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 13:51   #130
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
To je i meni palo na pamet. Ali, ako je taj dokument pohranjen kod javnog bilježnika, postoji li mogućnost da u slučaju smrti osobe taj dokument ostane zapečaćen? Mislim, ne vjerujem baš da bilježnici redovito prate osmrtnice.
ne mwm. Kada netko umre onda osoba nadležna po mjestu gdje je umro dostavlja podatke o umrlom (dan, čas smrti, ime i prezime itd) matičaru. Tada matičar po službenoj dužnosti sastavlja i šalje smrtni list (smrtovnicu) obitelji.

Ovo kaj bi on htio neka ostavi kao legat. Po mom mišljenju
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 13:54   #131
mozda se moze cuvati i na sudu, kao i oporuka. njima bar maticari dostave smrtovnice.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 14:02   #132
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ne mwm. Kada netko umre onda osoba nadležna po mjestu gdje je umro dostavlja podatke o umrlom (dan, čas smrti, ime i prezime itd) matičaru. Tada matičar po službenoj dužnosti sastavlja i šalje smrtni list (smrtovnicu) obitelji.

Ovo kaj bi on htio neka ostavi kao legat. Po mom mišljenju
Pa da, logično je da takav dokument bude pohranjen u matičnom uredu.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:05   #133
evo ti legata:

Ostavljanje zapisa

Članak 45.

Oporučitelj može oporukom ostaviti jedan ili više zapisa (legata), ovlašćujući njima neku osobu (zapisovnika, legatara) da od nasljednika ili druge osobe u čiju je korist oporučno raspolagao zahtijeva neko davanje, činjenje, trpljenje ili propuštanje njemu ili nekoj drugoj osobi.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:11   #134
Zaintrigiralo me ovo, čisto organizacijski. Oporuke se pohranjuju kod bilježnika, legati kod legatara, a kako onbi doznaju za smrt ako ih se ne obavještava po službenoj dužnosti. Ili griješim u razmišljanju?
__________________
Da mihi facta, dabo tibi ius!
Harvje is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:13   #135
sve ide po službenoj dužnosti.
Legat je zapis i ne ide kod legionara(legatara) već se ostavlja u oporuci
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:21   #136
A oporuka je kod bilježnika?
__________________
Da mihi facta, dabo tibi ius!
Harvje is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:22   #137
Quote:
Harvje kaže: Pogledaj post
A oporuka je kod bilježnika?
moze biti, ali ne mora. moze ti stajati doma na stolu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:34   #138
Znam, ali ja napišem oporuku, u njoj odredim kako će se raspodijeliti moj imutak. Udovac sam bez djece, roditelji davno umrli, imam hrpu daljih rođaka po cijeloj državi, a i vani. U oporuci sam odredio kako me pokopati, kako utemeljiti jednu zakladu, tko i koliko i kako dobiva. No, moj bilježnik nije po službenoj dužnosti obaviješten o mojoj smrti, moj primjerak oporuke su pojeli miševi pa nije nađen nakon smrti, i tako se ne događa ništa od onoga što sam odredio. I?
__________________
Da mihi facta, dabo tibi ius!
Harvje is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:50   #139
to se vrlo vjetrojatno nece dogoditi jer treba provesti ostavinski postupak, a i za oporuku ti trebaju 2 svjedoka...

jel ti studiras pravo? s obzirom na sig...
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 00:53   #140
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
evo ti legata:

Ostavljanje zapisa

Članak 45.

Oporučitelj može oporukom ostaviti jedan ili više zapisa (legata), ovlašćujući njima neku osobu (zapisovnika, legatara) da od nasljednika ili druge osobe u čiju je korist oporučno raspolagao zahtijeva neko davanje, činjenje, trpljenje ili propuštanje njemu ili nekoj drugoj osobi.
Znači ipak se radi o nekoj vrsti oporuke (činjenje, jelda?). To onda ipak ide kod bilježnika?
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.