Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Moj nacin ishrane ?
veganka, vegan 17 10.90%
ovo-lakto vegetarijanka, vegetarijanac 51 32.69%
makrobioticarka, makrobioticar 4 2.56%
frutijanka, frutijanac 2 1.28%
jedem sve 45 28.85%
imam neku svoju dijetu, koju 19 12.18%
ovo pitanje je irelevantno za duhovni razvoj 28 17.95%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 156. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2006., 16:30   #41
Quote:
dersu kaže:
riza se jede sa giomazom (proprzeni susam, ali bez soli) i sa dve slive umebosi.
E to je hrana!
Bahu Tabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 22:44   #42
pitanje jednog špekoljupca..

Quote:
manohar puri kaže:
sabji... mmm
A kaj je to?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 14:02   #43
Quote:
danaye kaže:
pitanje jednog špekoljupca.
A kaj je to?
pa npr. na ghiu (pročišćeni maslac) malo prepržiš npr. čili, goručćicu da ispucketa, dodaš iranski kumin, kurkumu i npr anis, asafoetidu, staviš povrće .... npr. cvjetaču, krumpir, brokulu, papriku, tikvice, bhamije isl. malo vode sol, biber i huhaš dok ne omekša... možeš dio kuhati a dio pržiti u ghiju pa poslije pomješeš zajedno , malo panira itd. ... razne kombinacije

bdw
povrće na indijski naćin...
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 14:21   #44
Postupak izrade ghija (masla)
Maslac se stavi u posudu i topi se na umjerenoj vatri dok sav ne postane tekuć, a tada vatru treba staviti na lagano. Posudu s maslacem treba cijelo vrijeme držati otklopljenu i pustiti da vrije i isparava na laganoj vatri. Koliko će dugo vriti ovisi o količini maslaca (za 2 kg maslaca treba nešto više od 1 h). Dok vrije maslac se ne smije miješati. Cijelo to vrijeme maslac je mutno-žute boje. Kada se počne bistriti to je znak da mu treba posvetiti posebnu pažnju. Kad je maslac već bistar treba još neko vrijeme vriti na istoj laganoj vatri, za to vrijeme na dnu se formira tamni i svijetli sloj taloga (nečistoća) a na površini se smanjila količina pjene i potamnila je. Drvenom žlicom tu pjenu možemo koji put malo razgrnuti po površini da bi kontrolirali bistrinu i boju masla. Pravljenje ghija se bliži kraju kada maslac već blago mijenja miris u miris masla tj. ghija (miris poput popcorn kokica), a blijedo-žuta boja postaje bistra zlatnožuta. Tada prstom pustimo kapljicu – dvije vode i ako čujemo jasan zvuk krčkanja (brujanja) odmah ugasimo vatru. Ako pustimo kapljicu vode prije nego što je maslo gotovo zvuk se neće pojaviti


Ghi kontrolira sve doše. Ghi pripremljen od kravljeg mlijeka povećava dugovječnost, memoriju, moć razlučivanja i inteligenciju. On daje snagu i odgađa proces starenja tjelesnih tkiva. Ghi povećava plodnost, sjeme i jajašce. Poboljšava glas i grlo. Vrlo je dobro za djecu i stare da uzimaju ghi. On stvara svih sedam dhatua i pruža ono što nedostaje. On kontrolira Vatu i Pittu i najbolja je hrana za uklanjanje i kontroliranje suviška Pitte. Ghi je koristan kod sljedećih stanja: otrovanja, osipa, čireva, posjekotina, opeklina, herpesa, ospica, gnojnih čireva, groznice, bolesti prsiju, ludila.
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 14:30   #45
Quote:
danaye kaže:
pitanje jednog špekoljupca..



A kaj je to?
sabji - sabdzi, razno povrce sa zacinima..finooo , ne kak kod nas..jako fino. najbolje s ciapatom uz to, tjestom bez kvasca, samo sol, voda i melja.
oah sabji...
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 14:32   #46
Quote:
manohar puri kaže:
pa npr. na ghiu (pročišćeni maslac) malo prepržiš npr. čili, goručćicu da ispucketa, dodaš iranski kumin, kurkumu i npr anis, asafoetidu, staviš povrće .... npr. cvjetaču, krumpir, brokulu, papriku, tikvice, bhamije isl. malo vode sol, biber i huhaš dok ne omekša... možeš dio kuhati a dio pržiti u ghiju pa poslije pomješeš zajedno , malo panira itd. ... razne kombinacije

bdw
povrće na indijski naćin...
vidim ti znash to delati

dobish kod mene sat (produhovljene) Joge a za uzvrat skuhas sabji. ha kaj velish.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 15:24   #47
more, more !, nisi jedini kaj me davi da mu kuham
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 15:29   #48
Quote:
manohar puri kaže:
more, more !, nisi jedini kaj me davi da mu kuham
hasha a davim te? vish to su ti skorpioni, nema frke, al ljepo ti daju do znanja kaj si i de si.
joj a da kachuncica zna kak je to fino!? prste bi ti oblizala!

zapisal sam si recept pa bum i sam probal. sam drugac je dok ti neko pokazhe.

tak ti znaci, dobro kuhas, duhovan si..ideal moderne zhene.
javi se Balkiju da imas te kvalitete
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 15:35   #49
pazi sa tim receptom to sam ti ja tak iz glave.... al' ak fino iskombiniraš začine bude super... nije loše ak krumpire pečeš, a povrće skuhaš (zdravije je ak sve skuhaš, al ovak je finije), pa pomješaš... i riža sa strane... puriji, matiji itd. more i čatni

a kaj se tiće žena.... nakon zadnje afere brahmacariya ki jaj, fala lijepa, bar "neko" vrijeme ...
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 08:25   #50
Mati - Indijski krekeri

350 g crnog pšeničnog brašna, 2 velike žlice sezama, 1 mala žličica praška za pecivo, 2 velike žlice maslaca, 1 čaša mlake vode, 1 1/2 male žlice soli

U većoj posudi promiješamo brašno, sol, sezam i prašak za pecivo. Utrljamo maslac, a zatim postepeno dodajemo vodu i umijesimo mekano, glatko tijesto. Pustimo da miruje nekoliko minuta. Plitku široku posudu do 2/3 napunimo ghijem (maslacom ili uljem) i zagrijavamo na laganoj vatri. Tijesto razvaljamo do debljine od 1 cm i oštrim nožem izrežemo pravokutnike ili rombove dužine 5 cm. Provjerimo toplinu ghija tako da ubacimo malu kuglicu tijesta. Ako nakon 1-2 sekunde ispliva na površinu, ghi je spreman za prženje. Pravokutnike tijesta oprezno spuštamo u ghi i pržimo dok s obje strane ne dobiju zlatnosmeđu boju. Ispržene krekere prebacimo u cijediljku da se ocijede od viška ghija.

Super ide uz sabji i rižu umjesto kruha
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 08:34   #51
manohar ovo sa receptima ti je super
samo nastavi sad cu to frendici proslijediti pa bismo to mogle ovih dana i napraviti
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 08:44   #52
Quote:
kachunchica kaže:
manohar ovo sa receptima ti je super
samo nastavi sad cu to frendici proslijediti pa bismo to mogle ovih dana i napraviti
umjesto sezama možeš saviti kim , ja umjesto ghija koristim obično ulje, ipak je jeftinije
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 09:20   #53
Velika količina svježeg bosiljka
šalica malinovog ulja
2 režnja češnjaka
1 šaka pinjola (orašastih plodova bora)
3 žlice naribanog parmezana
1 žličica soli (prema ukusu)

Prvo usitnite pinjole, a potom dodajte sve ostale sastojke. Nemojte ih dugo mixati kako bi zadržali "mrvičasti" ukus. Dodajte začin direktno u pripremljen obrok. Ukoliko je previše tvrd dodajte žlicu prokuhane vode. Malo maslinovog ulja možete dodati prije serviranja.

prije 2 godine sam brao svježe pinjole u okolici Zadra i radio pesto... mmmm !
sa tjesteninom
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 10:00   #54
Predsjednik Republike Slovenije Drnovšek govori o vegetarijanstvu i pravima životinja


http://www.prijatelji-zivotinja.hr/i.../drnovsek.html
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 11:01   #55
Ne držim se nikakvih specifičnih pravila prehrane.

Ali vrlo lako prepoznajem što "nedostaje" mom tijelu - signali su uglavnom oftalmološki ili (nemojte se sada početi smijati) mi se u ustima počinje nakupljati slina i to na specifične produkte dok prolazim placom i gledam naokolo.

Isto vrijedi i za vitamine recimo naslagane na policama: samim pogledom na njih na određene skupine mi se počne skupljati nepce i znam da to trebam kupiti.

Što se pak duhovnosti i ishrane tiče, mislim da je to pitanje irelevantno za duhovan razvoj iako postoji određena korelacija.
__________________
don't turn away from love
Noor Jehan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 11:26   #56
Ono što unosimo u organizam ima utjecaj na našu svijest, npr. drugačije ćemo govoriti ako popijemo litru mlijeka ili litru rakije… bar ja…
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 11:59   #57
Isto tako tijelo odašilje signale koji, ako se ignoriraju zbog "etičkih, religijskih ili inih" svjetonazora, mogu prouzročiti štetu.

Ne utječe samo hrana na svijest, nego i svijest na hranu.
A tijelo najbolje zna što mu treba.

Najlakši put je naučiti jezik kojim govori.
__________________
don't turn away from love
Noor Jehan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 12:15   #58
Quote:
Noor Jehan kaže:
Isto tako tijelo odašilje signale koji, ako se ignoriraju zbog "etičkih, religijskih ili inih" svjetonazora, mogu prouzročiti štetu.

Ne utječe samo hrana na svijest, nego i svijest na hranu.
A tijelo najbolje zna što mu treba.

Najlakši put je naučiti jezik kojim govori.
Prema vedama postoji hrana koja je u satva, rajas ili thamas guni... koja guna prevladava u svijesti ljudi ta hrana ih privlači...

...tak da me vidi neki kanibal mam bi mu sline curele ...

tijelo ponekad traži i drogu, pa to ne znaći da je zdravo za organizam, već je svijest narkomana prijemčljiva za tu supstancu koja je thamas guna...

... naravno, treba proučavati sebe i slušati poruke... yogiji koriste svako jutro strugalicu za jezik da skinu naslage koje se nakupe preko noći, i nakon nekog perioda prakticiranja dovoljno je hranu staviti na jezik i odmah znati dali je dobra za nas... kod mene funkcionira - sad su i na tv poćeli reklamirati nekakve morerne četkice za zube koje sa stražnje strane imaju nešto za struganje jezika
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 15:34   #59
exskluzivno za jimmiya i kachunchicu

RAJASTAN SABJI

Cvjetača, 1 veća
Krumpir 1 kg
Paprika ½ kg
Grašak 1 ½ č.
Badem 1 č.
Grožđice ½ č.
Kumin 1 ½ m.ž.
Gorušica crna 1 m.ž.
Čili 2 kom
Anis ¾ m.ž.
Asafetida ¼ m.ž.
Kurkuma 1 ½ m.ž.
Korijander mljeveni 1 m.ž.
Garam masala 1 m.ž.
Sol 2 m.ž.
Ghi 2 v.ž.
Jogurt 2 ½ č.

(č-čaša 2dl, ž – žlica, v-velika, m-mala)

Cvjetaču izrežemo na cvjetiće, operemo i kratko prokuhamo (tako da se ne raspadne). Krumpir ogulimo, izrežemo na kocke veličine 1 cm i ispržimo duboko u ghiju. Očišćeni grašak skuhamo u vodi. Grožđice operemo i procijedimo. Bademe ubacimo u kipuću vodu, prokuhamo nekoliko sekundi, procijedimo i ogulimo. U posudi, na jakoj vatri, zagrijemo ghi i pržimo bademe dok ne dobiju svijetlosmeđu boju. Zatim dodamo kumin (jera), gorušicu i anis i pržimo pod poklopcem, uz povremeno miješanje, dok gorušica ne zapucketa. Smanjimo vatru i ubacimo čili i asafetidu.. Promiješamo, dodamo sitno isjeckanu papriku i pržimo dok paprika ne omekša. Dodamo grožđice, kratko popržimo i ugasimo vatru. Zatim dodamo ostale začine, sol, jogurt i povrće, te sve zajedno dobro promiješamo.

Poslužiti uz rižu… Dobar tek!
Man Pur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 15:44   #60

Hvala!
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.