Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 20:04   #4881
Pa putuju i ljudi u Hrvatskoj iz okolice Zagreba u Zagreb svakodnevno. Nije to ništa čudno. Vi tu pričate o Beču i okolici. Austrija je ipak malo veća od toga, skoro 10 milijuna. U Tirolu je nezaposlenost manja od 3% znači praktički ne postoji. Nova vlada želi otvoriti općenito tržište rada tu je Hrvatska čak i sporedna tema, ali nama najbitnija.
osibk is offline  
Old 19.01.2018., 20:14   #4882
U inat svim onim koji ne zele da se otvori trziste rada!! https://kurier.at/politik/inland/fp-...en/307.419.459
pavlaka is offline  
Old 20.01.2018., 20:03   #4883
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Cuo sam vec nekoliko puta da Osjecani odlaze u Bratislavu zivjeti i raditi. Samim time pretpostavljam da je tamo OK, stoga je isto pitanje koliko je ljudi spremno putovati u Austriju na posao. Ja ne znam sto se pjene. Pa mogu biti sretni ako im se doseli 150 000 Hrvata skupa sa djecom. To je za 10-15g barem 30-40000 manje nekih non-EU migranata. Mi imamo puno slicniji mentalitet nego neki Bugari ili Rumunji i puno se brze integriramo, a Turke da i ne spominjem.

Kada se migranti ne koriste u kontekstu politicke demagogije i pogleda druga strana onda se dobije ovo:
http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...i-od-hrvatskog

E sad, sto je bitnije Austriji pare ili prazne price...
Čuj neki Bugari ili Rumunji....što si mislio pod time i kakav je to naš mentalitet da ga imamo i mi i Austrijanci. Mislim generalno sam čuo da su Austrijanci poznati kao njemački hercegovci (prodali bi majku za pare i merđu), pa jedino ak si na to mislio
Mislim mogu se recimo složit da smo mi neusporedivi sa Rumunjima po radnom mentalitetu. I mi i Mađari. Rumunji su jedno 3x marljiviji i aktivniji narod od nas. I po tom se mogu složit da nismo slični.

Inače to što ljudi žive u Bratislavi ne znači da je tam loše/dobro. Neki imaju i veću/podjednaku lovu nek da rade u Beču, sve ovisi o struci i slično. Isto tak je u Bratislavi engleski dovoljan za puno, puno više poslova nek u Beču, ignorirajući poslove tipa konobarenje što realno Hrvat u Slovačkoj vjerojatno nee raditi.
Ljudi idu tam di im je bolje, a to nekad ne mora imat veze s parama. Zato sam i rekao da je cijela okolica Bratislave potencijalna austrijska radna snaga, a time ni slučajno nisam mislio da su oni neka bijeda ili sirotinja tamo, dapače, tko radi za multinacionalnu firmu u Bratislavi u pravilu ima sasvim oke standard.


Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jako teško da bi netko mogao putovati svaki dan.

Amerikancu nije problem svaki dan sat vremena putovati na posao i sat vremena natrag ali to je drukčije društvo.
Osim toga imaju bolje ceste, jeftinije gorivo i takav sustav i način života postoji desetljećima.

Varaždin i Graz su recimo cestovno udaljeni 141 km. Dakle više od sat i pol vremena je do tamo, a to je bez stajanja na granici, jer Hrvatska nije u Schengenu.
Dakle tri do četiri sata svaki dan provesti na putu?
Neće nitko putovat iz Hrvatske da radi u Austriji, to uopće nema priče. Potpuna ludost, ali o tome nitko ni ne govori.


Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Sat vremena vlakom, bez stajanja na granici je OK.
Sat i pol plus granica baš i nije.

Zbilja jest OK cijena mjesečne karte.
Iz Zagorja ljudi putuju na posao do Zagreba i do 2 sata sve zajedno (minimum 15 min do vlaka, sat i pol vlak i minimum 15 minuta do posla). Nije to niš čudno. A vlakovi iz Mađarske i Slovačke za Beč su neusporedivi s ovim našim sranjima koji su fakat korišteni i za vrijeme Austrougarske.
Inače su gužve na cestama ujutro za Zagreb zbilja ogromne iz Zagorja, tak da naprosto nisi u pravu .


Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Pa putuju i ljudi u Hrvatskoj iz okolice Zagreba u Zagreb svakodnevno. Nije to ništa čudno. Vi tu pričate o Beču i okolici. Austrija je ipak malo veća od toga, skoro 10 milijuna. U Tirolu je nezaposlenost manja od 3% znači praktički ne postoji. Nova vlada želi otvoriti općenito tržište rada tu je Hrvatska čak i sporedna tema, ali nama najbitnija.
Upravo tak.

Austrija ima ozbiljne probleme sa nezaposlenošću primarno svugdje na istoku zemlje(Beč je još oke) baš radi Mađara i Slovaka. I to ne nužno zbog samih radnika koji su jeftiniji, nek recimo obrti i klinike im propadaju jer je to sve jeftinije 20, 30, 50 km dalje i Austrijanci masovno idu kod Mađara zube popravljat.
Rekao bi da je Austrija posebna priča i razumijem sasvim zašto su puno oprezniji sa imigracijom od većine. Oni većinu svojih potreba za radnicima pokrivaju često ljudima koji ni nemaju mjesto stanovanja kod njih.

Inače sam iisto tak jednom već napisao. Beč ima rast stanovnika od preko 30-35000 na godinu. To je užasno puno. Jasno mi je da se grad širi, da se vjerojatno radi na bauštelama luđački, ali to je baš enormna brojka rasta stanovnika i teško da za sve tu može biti posla, stana i svega.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 20.01.2018., 20:10   #4884
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Rumunji su jedno 3x marljiviji i aktivniji narod od nas.
vidiš iz mog iskustva ja sam dobio baš obrnutu sliku...
Mortiis is offline  
Old 20.01.2018., 20:30   #4885
Ne znam, jedino što znam je da su Bugari i Rumunji 2 potpuna drugačija naroda i jedni nemaju veze s drugima. Ništa slično oni nemaju trenutno ni ekonomski gledano, ni mentalitet, ni jezik ni ništa. To što se njih grupira zajedno u isti lonac je naprosto stvar blagog rasizma.

Ja mogu jedino za visokoobrazovane Rumunje, ne cigiće, tvrditi da su fenomenalni ljudi. Jako pozitivni, vedri i prije svega marljivi. Vjerojatno ih ima dosta neobrazovanih i nemam pojma kakvi su ti. Uzorak nije neki ogroman, ali dovoljan.

Ne kažem da nije moguće da netko nema drugačiji dojam o njima (ili iskustva), ali one priče sa mora gdje su poslodavci izmišljali da su im Rumunji i Bugari kod nas radili na moru i da su bili lijen je već bio baš pravi rasizam i pizdarija. Zbog kog vraga bi neki Rumunj uopće išao kod nas radit na moru ? Za razliku od Hrvatske, Rumunji (i Bugari) mogu doslovce radit bez zapreka apsolutno svugdje. Eto, mi velike face i dalje nemremo (i da, znam da smo kasnije ušli u EU što isto dosta govori o nama).
Rumunjska za razliku od nas se prilagođava modernom vremenu i nije zemlja konobara, kuhara i kurvi Uz to im ljudi nisu obične ovce i pičke poput Hrvata koji jedino izlaze na ulicu radi stvari koje nas vraćaju u 19. stoljeće (tipa zabrana abortusa). Ti "lijeni" Rumunji doslovce siju strah i paniku među njihovim političarima kad god nešto zaseru.
Inžinjer ekonom is offline  
Received Warning
Old 21.01.2018., 08:49   #4886
Nisam uopće tu mislio tko je marljiv, a tko nije. To je stvar pojedinca. Hrvati su kao narod sa Austrijancima povezani stoljećima unazad na više razina. Vežu nas iste stvari. Imamo posebna prava što drugi nemaju.
osibk is offline  
Old 21.01.2018., 12:31   #4887
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Imamo posebna prava što drugi nemaju.


koja?


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
SanciY is offline  
Old 21.01.2018., 18:09   #4888
ima nesto veze s hrv jezikom u burgenlandu cini mi se
to nitko drugi nema pravo osim hrvata...zaboravio sta je to tocno bilo..mozda dvojezicne ploce na nekim drzavnim mjestima/uredima itd...(jednom sam tako nešto pročitao)
Mortiis is offline  
Old 21.01.2018., 20:54   #4889
Hrvatski je službeni jezik u Burgelandu. Hrvati su i prije EU imali ista prava za studiranje kao i Austrijanci i sigurno još par stvari za koje i ne znam.
osibk is offline  
Old 21.01.2018., 23:51   #4890
Austrija

Ok, to se tice manjina, sto Gradiscanski Hrvati u Burgenlandu jesu. Kao i Slovenci(Kärnten), Romi, Madjari, Cesi i Slovaci. Svi oni imaju pravo na dvojezicne ploce i sluzbeni jezik u pokrajini u kojoj su sluzbeno manjine. Meni osobno ne znaci nista, jer se ne ubrajam ni u jednu skupinu.




Sto se mentaliteta tice, ne znam, mozda da me netko pitao prije 10 godina, rekla bih slicno kao i ti- da se bolje i brze prilagodjavamo, da smo na neki nacin povezani itd. Otkad mi je obitelj multi kulti, nekako mi je sve to relativno, stvar pojedinca, odgoja, ponesto obrazovanja itd.



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
SanciY is offline  
Old 22.01.2018., 12:19   #4891
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Hrvatski je službeni jezik u Burgelandu. Hrvati su i prije EU imali ista prava za studiranje kao i Austrijanci i sigurno još par stvari za koje i ne znam.
Imali su i Rumunji, tj. siguran sam za onaj dio Transilvanije jer su i oni bili dio Austro-Ugarske.

Vidis dakle zasto guranje u isti sesir Rumunje i Bugare je blagi rasizam
Pola Rumunjske je imalo prakticki isti/jako slican zivot nasim kmetovima.
Bugari su nes skroz drugo, sve se bojim pomisliti kako je njima bilo. O njihovoj povijesti jako malo znam.

Ali da jos jednom naglasim, Rumunjska i Bugarska are absolutely nothing alike. Nula, zero, null, nichts . Ogromna razlika u placama (posebno vas IT-evaca), standardu, jeziku, kulturi, proslosti.....mislim doslovno svega osim sto su zajedno usli u Eu.
Ali ak cemo tako onda su i Ciprani i Estonci slicni jer su eto zajedno usli u EU.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 22.01.2018., 17:56   #4892
moje iskustvo: vecina je iznenadjena da smo katolici. vecina je iznenadjena kad kazem da su zene odmah nakon 2 svj rata dobile pravo glasa(kod njih, kad? pocetkom sedamdesetih). vecina je iznenadjena da imamo slicnu hranu kao oni(bar u kontinentalnoj hr).

sto se tice burgenland hrvata i njihovih prava, moje iskustvo da o tome prosjecan austrijanac ne zeli razmisljati, a kamoli pricati. kao neki tabu. bit ce da ih je strah katalonskih scenarija

mladje i srednje generacije pozitivno otkrivaju hr turisticki i vecinom je iskustvo pozitivno. osim sto su iznenadjeni velikim cijenama, jer im je percepcija hr kao i bugarske, pa ocekuju valjda takve i cijene.

ukratko, pojma nemaju. sve im je to isto, mi, rumunji, poljaci, srbi.. a mene iskreno i bas briga..
putovnica is offline  
Old 22.01.2018., 18:01   #4893
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Imali su i Rumunji, tj. siguran sam za onaj dio Transilvanije jer su i oni bili dio Austro-Ugarske.

Vidis dakle zasto guranje u isti sesir Rumunje i Bugare je blagi rasizam
Pola Rumunjske je imalo prakticki isti/jako slican zivot nasim kmetovima.
Bugari su nes skroz drugo, sve se bojim pomisliti kako je njima bilo. O njihovoj povijesti jako malo znam.

Ali da jos jednom naglasim, Rumunjska i Bugarska are absolutely nothing alike. Nula, zero, null, nichts . Ogromna razlika u placama (posebno vas IT-evaca), standardu, jeziku, kulturi, proslosti.....mislim doslovno svega osim sto su zajedno usli u Eu.
Ali ak cemo tako onda su i Ciprani i Estonci slicni jer su eto zajedno usli u EU.
Nije poanta da su rumunji I bugari isti, već da mi nismo ni blizu njima. Kulturološki, povijesno gospodarski mi nemamo gotovo ništa zajedničko.
osibk is offline  
Old 22.01.2018., 19:09   #4894
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Nije poanta da su rumunji I bugari isti, već da mi nismo ni blizu njima. Kulturološki, povijesno gospodarski mi nemamo gotovo ništa zajedničko.
a kako to primjecujes u svakodnevnom zivotu ili na poslu?

ja bih rekla da nemamo npr nista zajednicko ni sa srbima iz srbije koji vecinom zive u becu(sad, jel su romi, rumunji, vlasi, nemam pojma), a opet, dijelili smo 50 godina istu zemlju, isti jezik, jedemo istu hranu(svinjetina na sto nacina, po mogucnosti grillana), itd.. to sto ti i ja primjetimo razliku, nitko van ex-yu je ne vidi.
mali smo, nebitni smo..
putovnica is offline  
Old 22.01.2018., 19:30   #4895
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Imali su i Rumunji, tj. siguran sam za onaj dio Transilvanije jer su i oni bili dio Austro-Ugarske.
Jesi siguran da su bas i Rumunji imali ta prava?
a ne Madari iz Transilvanije koji su ta prava imali zato sto su Madari, a ne zato sto zive u Transilvaniji
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Old 22.01.2018., 19:55   #4896
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da su bas i Rumunji imali ta prava?
a ne Madari iz Transilvanije koji su ta prava imali zato sto su Madari, a ne zato sto zive u Transilvaniji
Dobro pitanje. Ne iskreno nisam, ali ne vidim zašto ne bi ? Rumunji su definitivno priznati kao narod unutar Austro-Ugarske (i bilo ih je čak koliko i nas, 3.2 milijuna dok je nas sa Srbima bilo 5.5 koliko mogu vidjet.) i vjerujem da su imali isto to pravo studirat u Austriji.
Ali ne, neću garantirat, nije ni bitno toliko, oću reć da su Rumunji podjednako značajan dio Austrijske povijesti koliko i mi.

Mi si svašta volimo umišljat, ali realno su Hrvati bili drek od batine ko i svi drugi u toj državi, osim Mađara i Austrijanaca.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 23.01.2018., 07:13   #4897
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
a kako to primjecujes u svakodnevnom zivotu ili na poslu?

ja bih rekla da nemamo npr nista zajednicko ni sa srbima iz srbije koji vecinom zive u becu(sad, jel su romi, rumunji, vlasi, nemam pojma), a opet, dijelili smo 50 godina istu zemlju, isti jezik, jedemo istu hranu(svinjetina na sto nacina, po mogucnosti grillana), itd.. to sto ti i ja primjetimo razliku, nitko van ex-yu je ne vidi.
mali smo, nebitni smo..
iskreno,meni 90% srba u beču izgledaju kao čisti turci...i to ne oni iz istanbula,nego oni istocnije...(a ako neizgledaju kao turci,onda su velika većina vlasi...)....ne znam dali je to slika i prilika ljudi koji šeću srpskim gradovima (jer tamo nisam nikad bio) ali eto,malo mi je čudno...
Mortiis is offline  
Old 23.01.2018., 10:16   #4898
mislim da se radi o romima i vlasima/rumunjima.
ali za proscjecnog austrijanca i mi i oni smo jugos. sve isto..
putovnica is offline  
Old 23.01.2018., 10:55   #4899
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
a kako to primjecujes u svakodnevnom zivotu ili na poslu?

ja bih rekla da nemamo npr nista zajednicko ni sa srbima iz srbije koji vecinom zive u becu(sad, jel su romi, rumunji, vlasi, nemam pojma), a opet, dijelili smo 50 godina istu zemlju, isti jezik, jedemo istu hranu(svinjetina na sto nacina, po mogucnosti grillana), itd.. to sto ti i ja primjetimo razliku, nitko van ex-yu je ne vidi.
mali smo, nebitni smo..
You are missing the point again. Nemam ja zajedničko gotovo ništa sa 90% posto hrvatske dijaspore ako ćemo tako gledati. Ne radi se tu o 10,20,50g unazad. Nego stoljećima. Austrijska i hrvatska povijest su prozete međusobno. Njihov nacionalni praznik koji slave odnosno potpisivanje ugovora sadrži stavku o Hrvatima i Slovencima. Najstariji zapis hrvatskog grba je u starom gradu u Innsbrucku. U Hallu u starom gradu nekolicinu kuća napravili Hrvati prije par stoljeća. Odi do Stephans Platza pa pogledaj malo na spomeniku grbove. Sissy je učila i pričala hrvatski i u samom filmu se to spominje. Ne moram niti spominjati da smo ih branili od Turaka. Isto tako barem u mom kraju postoji jaka austrijska zajednica. Mi smo povezani svidjelo se to njima ili ne. To je cijela moja poanta, Hrvati su kroz Povijest povezaniji sa Austrijom nego bilo koji drugi narod (osim Mađara) i u tom smislu nas se ne može uspoređivati ili izjednačavati sa ostalim narodima. Ja znam jako malo o tim stvarima, ali znam ljude koji o tome znaju jako puno na akademskoj razni. Naravno u svakodnevici jedan prosječan Austrijanac koji jedva priča njemacki kako spada o tome nema pojma ili se pravi blesav. Jasno da smo mi njima kao narod nebitni, ali zašto bi nas i gledali drugačije kad mi sami sebe tako gledamo.
osibk is offline  
Old 23.01.2018., 11:00   #4900
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
iskreno,meni 90% srba u beču izgledaju kao čisti turci...i to ne oni iz istanbula,nego oni istocnije...(a ako neizgledaju kao turci,onda su velika većina vlasi...)....ne znam dali je to slika i prilika ljudi koji šeću srpskim gradovima (jer tamo nisam nikad bio) ali eto,malo mi je čudno...
500g jebanja je učinilo svoje.
osibk is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.