Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2009., 22:54   #61
Brat, sestra i psihički bolestan otac... Kako doći do nekretnine?

Evo situacije koja nas je doslovno zaskočila.

Do jučer je naš otac živio sam u svome stanu da bi, doslovno preko noći "puknuo" i završio na psihijatriji. Bolnica mu nije pomogla, već naprotiv, potonuo je još dublje i takvog smo ga dobili natrag pa nam nije nam preostalo ništa drugo do smještaja u privatni dom koji nas, zbog posebne skrbi i njegove male mirovine masno košta.

Da situacija bude gora i sestra i ja smo financijski u banani, ja jedva spajam kraj s krajem kao podstanar dok je sestra u dužničkom ropstvu s kreditom za stan. I sad nas zapadne još 200 eura po glavi za njegov dom. Što reći, djeca nam postaju željna nekih stvari, pa čak i mesa za ručak.

Jedino rješenje je što prije prodati taj stan i tako isplivati no pojma nemamo kako.

Nas dvoje smo suglasni oko prodaje i podjele imovine no, pitamo se kako to izvesti. U nekakvim trenutcima njegove lucidnosti sa starim se nekako i da razgovarati oko prodaje stana ali on se stalno nećka jer se nada kako će jednog dana stati na noge i ponovno se vratiti među svoja 4 zida iako, po liječnicima, polako ali sigurno putuje u Nirvanu pa nam se može se dogoditi da, ako i nađemo nekakvog kupca, bude mentalno potpuno nesposoban za sklapanje ugovora i time će cijela priča prerasti u agoniju.

S druge strane, ma kako to ružno zvučalo, razmišljamo kako ga nadmudriti, zaobići priču o prodaji i nagovorili ga na darovnicu, nešto poput rješavanje mog stambenog problema uz priču da se može vratiti doma kad poželi recimo ili ga pak nagovoriti na ugovor o dosmrtnom izdržavanju ili pak nekakvu punomoć Nadalje, sestra i ja, ma koliko vjerujemo jedno drugome, želimo oboje biti obuhvaćeni tim aktom.

Pitanja su slijedeća:

- što je najjednostavnije, najbrže i najjeftinije rješenje
- može li punomoć, darovnica ili ugovor o izdržavanju biti adresiran na dvije osobe
- plaća li se i u kom slučaju kakav porez obzirom da sestra već „posjeduje“ nekretninu
- što napraviti ako se starom psihičko stanje dodatno pogorša prije potpisivanja nekakvog pravno važećeg dokumenta
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 16:12   #62
rješenje-darovnica?

molim da mi netko stručan pojasni slijedeće,

imam RJEŠENJE iz davne 1984 godine, na kojem piše slijedeće:

Quote:
RJEŠENJE

Na temelju darovnog ugovora od 01.03.84. dozvoljava se uknjižba prava vlasništva na nekretnine (ime majke) iz zadra, upisane u z.k.uložak broj...., a koje se sastoje iz obiteljske stambene zgrade u rijeci, adesa, sagrađena na ....u korist:

- ime sina iz rijeke, adresa,

vrijednost iznosi 400.000- dinara
prijepis isprava stavlja se u zbirku isprava, a prijedlog u spise.
ugovor je prijavljen kod uprave prihoda po brojem.....

ovjereno i pečatirano

da li ovo rješenje znači da je majka darovala kuću sinu i kako doći do te darovnice? kako ću provjeriti koliko je to bilo 400.00 dinara 1984 godine?

zahvaljujem na odgovorima
pedoča is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 18:30   #63
Quote:
pedoča kaže: Pogledaj post
da li ovo rješenje znači da je majka darovala kuću sinu i kako doći do te darovnice?
Da, to znaći da je sinu darovana ta nekretnina i da je to provedeno i upisano u zemljišnu knjigu....a preslik tog ugovora o darovanju možeš zatražiti iz zbirke isprava tog zk odjela koji je donio rješenje (kao i zk izvadak sa 20,00kn taxe)....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 16:20   #64
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
- što napraviti ako se starom psihičko stanje dodatno pogorša prije potpisivanja nekakvog pravno važećeg dokumenta
Javite se Centru za socijalnu skrb, oni po službenoj dužnosti donose odluku o lišenju poslovne sposobnosti i određuju skrbnika. Skrbnik je najčešće srodnik vjerojatno će vas odrediti. Tada imate pravo kao skrbnik raspolagati njegovom imovinom, naravno u njegovom interesu. Vjerojatno trebate odobrenje suda ili CSS (centar za socijalnu skrb) da prodate stan, nisam siguran kako se rješava to. Budući da ste u financijskoj gabuli a trebate o njemu skrbit, neće sud ili CSS motat puno. Dobit ćete odobrenje da kao njegov skrbnik možete raspolagati imovinom u njegovom interesu.
Vi ne raspolažete s time kao vlasnik već kao punomoćnik. Tako da neće bit prodaje ni poreza, osim za transakciju kojom prodajete tu nekretninu trečemu da dobijete love.
Tako nekako to piše u pravnim udžbenicima.
radzid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 22:44   #65
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Ovako, moj otac je vlasnik 1/1 stare kuće na selu ! Ja sada planiram ulagati u obnovu te kuće (krovište itd.) kako bih je kroz par godina osposobio za stanovanje, te mi otac namjerava prepisati vlasništvo !

E sad ! Zanima me na koji način to izvesti da troškovi budu što manji ?

Navodno ako sam sastavim darovni ugovor i zatim ga odnesem bilježniku prolazim znatno jeftinije, nego ako mi ga sastavlja javni bilježnik ?

Zanima me kakav je točno postupak i ukoliko netko zna gdje mogu pronaći primjerke darovnog ugovora kako bih ga mogao sam sasatviti ?


Unaprijed se zahvaljujem !

Quote:
Oscaraon kaže: Pogledaj post
Odi u narodne novine i traži ugovor o darovanju nekretnina, dobit ćeš obrazac, popuni ga, i samo odnesi javnom bilježniku na ovjeru potpisa, to ti je nekih 50-ak kuna... Nakon toga u zemljišne knjige, predaj zahtjev za uknjižbu i kroz mjesec-dva, ovisno o agilnosti službenika si vlasnik..
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Dva primjerka.


Stavka o tržišnoj vrijednosti ti ne utječe na trošak javnog bilježnika ; jer oboje radite samo ovjeru potpisa na ugovoru, a na to se naplaćuje paušalan iznos bilježniku ; koji ne ide po vrijednosti.

Također pristojba za uknjižbu ugovora ti je 250,-- kn i to je paušalan iznos - bez obzira na vrijednost nekretnine.

To bi ti jedino utjecalo na porez na promet nekretnina, ali kako mi se ćini ; ti ga kao sin ; nećeš trebati platiti.
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
treba ti jedan primjerak za j. bilježnika, čak negdje i dva, jedan za poreznu i jedan za gruntovnicu, a i svaka strana treba imati jedan primjerak, znači 6...Ti možeš napisati tržišnu vrijednost kakvu hoćeš, porezna ima svoje tabele prema kojima ti određuje vrijednost
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
obavezno navedi podatke iz zk izvatka, i broj zk. ul. i broj čkbr, i ono što je u stvarnosti na tome i površinu naravno jer u protivnom neće ti ga zaprimiti, a bilježnici ovjeravaju sve, tako da se poslije ne možeš žaliti da je on kriv

Napravio sam sve kako ste me savjetovali !

I evo, danas vidim na netu da sam uveden kao vlasnik u zemljišnim knjigama !

Zahvaljujem svima na izuzetno korisnim savjetima !
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 11:19   #66
Evo i ja imam pitanje... dakle stari ima na svoje ime kucu u kojoj ja vec zivim... i trebalo bi to prepisati na mene, odnosno mene uknjiziti ko vlasnika... ono sto treba naglasiti je da je ta kuca i zemljiste vec pod hipotekom i da moja zena vec ima nekretninu u svom vlasnistvu...

Mene sad zanima moze li se to obzirom na hipoteku prebaciti na mene i pod kojim uvjetima, i drugo, moze li se prijepis kako rijesiti bez da placam porez (kao prva MOJA nekretnina) obzirom da ovog stana koji glasi na zenu nismo ni vidili (punica zivi unutra)...

hvala
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 11:52   #67
moze se prebaciti vlasnistvo na tebe i s hipotekom. sto se poreza na promet tice, kod stjecanja prve nekretnine za oslobodjenje od placanja neki od uvjeta su


9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 20:47   #68
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
Evo i ja imam pitanje... dakle stari ima na svoje ime kucu u kojoj ja vec zivim... i trebalo bi to prepisati na mene, odnosno mene uknjiziti ko vlasnika... ono sto treba naglasiti je da je ta kuca i zemljiste vec pod hipotekom i da moja zena vec ima nekretninu u svom vlasnistvu...

Mene sad zanima moze li se to obzirom na hipoteku prebaciti na mene i pod kojim uvjetima, i drugo, moze li se prijepis kako rijesiti bez da placam porez (kao prva MOJA nekretnina) obzirom da ovog stana koji glasi na zenu nismo ni vidili (punica zivi unutra)...

hvala
Ako otac daruje sinu nekretninu, porez na promet se ne plaća, pa ni ne treba tražiti oslobađanje (kao prva nekretnina) jer je to nebitno za odnos otac-sin.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 13:59   #69
ženina baka bi nam htjela pokloniti zemljište i kuću sa svim dozvolama..da li je bolje ići preko darovnog ugovora ili preko ugovora o ustupanju..koliko sam čuo za darovni ugovor, bakin sin..odnosno ženin otac može tražiti nužni dio..a baka njemu ne bi ništa ostavila..da li netko zna kako to riješiti..
h478653 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 14:24   #70
Quote:
h478653 kaže: Pogledaj post
ženina baka bi nam htjela pokloniti zemljište i kuću sa svim dozvolama..da li je bolje ići preko darovnog ugovora ili preko ugovora o ustupanju..koliko sam čuo za darovni ugovor, bakin sin..odnosno ženin otac može tražiti nužni dio..a baka njemu ne bi ništa ostavila..da li netko zna kako to riješiti..
Najsigurnija opcija je kupiti od bake to zemljište. Kupoprodajni ugovor- platiš porez i siguran si da ti se nitko ne moze uvaliti u to.
__________________
TRETIRAJ ŽENU KAO KRALJICU I BIT ĆEŠ NJEN KRALJ....TRETIRAJ JE KAO IGRU I POKAZAT ĆE KAKO SE IGRA..............
plavokosa555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 14:09   #71
Pitanje za pravnike (larazg, katrin...)
Molim za objašnjenje
Darovni ugovor između brata i oca je potpisan prije 10 g bez ičijeg znanja (po zakonu ni ne trebam znati) OK
e sad bih vas zamolio da mi pomognete na koje sve načine ja mogu pobiti daroni ugovor (znam da sa pravnih aspekata ima caka - teorija je jedno, praksa je drugo..) - oglašavanje da postane ništavim
HVALA UNAPRIJED
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 11:44   #72
Imam nekoliko pitanja vezanih uz darovni ugovor. Moj otac želi meni darovati stambeni prostor koji je bio prije toga poslovni prostor od nekakvih 300 m2, kad je prodao dio ostalo je nekih 70 kvadrata koji su prenamijenjeni u stambeni. Zanima me što mi je sve potrebno, koliko će to otprilike koštati i vremenski trajati.
Rosie Bee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 21:06   #73
Poništavanje darovnog ugovora, kolike su šanse???

Poštovani, nažalost još jedno pitanje vezano uz poništavanje darovnice.
Problem je nastao tamo '98 kada je moj otac darovao jedan kat kuće unucima (još uvijek su maloljetnici, a njihov staratelj je nevjesta koja se godinu, dvije nakon darovnice, rastala od mog brata). Prije 2 godine stari je pokusao pobiti darovnicu no odvjetnica je krivo vodila postupak (u stilu da stari nije bio svjestan što potpisuje ) i to je palo u vodu stigla je presuda u njihovu korist, žalili smo se sa drugim odvjetnikom koji je otvoreno rekao da su nam sanse male zbog lošeg načina od početka, i tako i žalba bi odbivena plus račun 30ak tisuća kn.

Al ta kuća je bračna stečevina mojih roditelja, plus taj kat je podignut od novaca koje je mojoj majci dao njen otac, moj djed , a na darovnici se nalazi samo potpis mog oca bez ikakve punomoći moje majke koja se i prije darovanja protivila tome činu...

Nadam se da ste imali volju proučiti moj problem i stvarno sam vam zahvalan na bilo kojem savjetu, budući da se još uvjek premišljamo dali da majka "tuži" oca pa da pokrenemo novu parnicu.

Hvala svima
im93560 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 10:27   #74
Pozdrav! imam jedno pitanje i molio bih ako mi netko tko poznaje zakone može pomoći.
Moj otac darovnim ugovorom poklonio je stan mome sinu. Radi se o stanu koji smo supruga i ja u cijelosti otkupili i uredili, pa je otac smatrao (što su činjenice), da i pripada nama, te je to učinio u dogovoru s nama. Javni bilježnik je sve proveo i uknjižio na našeg sina. Pitanje: imam sestru koja je sve ove godine( preko 25 godina) brigu o roditeljima prepustila meni i supruzi. Unazad oko godinu dana počela je dolaziti gotovo svaki tjedan, a zadnjih par mjeseci gotovo svaki dan. Otac je dao meni da otkupim stan upravo zato što ona nije pokazivala namjeru brinuti o njima.Može li ona ostvariti kakva prava na dio bude li to tražila?
TomislavB92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 19:34   #75
help

zanima me u slučaju ako majka i baka imaju svaka pola pola kuće ,baka želi dat dio kuće meni kao unuci šta trebam napraviti u tom slučaju ,darovni ugovor ili nešto slično i koja je procedura ako tko zna objasniti kako bi što brže i bezbolnije prošla s obzirom da nisam u dobrim odnosima s majkom koja ima pola kuće,
HVALA
mikrost1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 23:45   #76
Quote:
TomislavB92 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! imam jedno pitanje i molio bih ako mi netko tko poznaje zakone može pomoći.
Moj otac darovnim ugovorom poklonio je stan mome sinu. Radi se o stanu koji smo supruga i ja u cijelosti otkupili i uredili, pa je otac smatrao (što su činjenice), da i pripada nama, te je to učinio u dogovoru s nama. Javni bilježnik je sve proveo i uknjižio na našeg sina. Pitanje: imam sestru koja je sve ove godine( preko 25 godina) brigu o roditeljima prepustila meni i supruzi. Unazad oko godinu dana počela je dolaziti gotovo svaki tjedan, a zadnjih par mjeseci gotovo svaki dan. Otac je dao meni da otkupim stan upravo zato što ona nije pokazivala namjeru brinuti o njima.Može li ona ostvariti kakva prava na dio bude li to tražila?
može. ukoliko je zbog tog dara znatno umanjen njezin zakonski nasljedni dio, može tražiti uračunavanje dara.
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 23:49   #77
Quote:
mikrost1 kaže: Pogledaj post
zanima me u slučaju ako majka i baka imaju svaka pola pola kuće ,baka želi dat dio kuće meni kao unuci šta trebam napraviti u tom slučaju ,darovni ugovor ili nešto slično i koja je procedura ako tko zna objasniti kako bi što brže i bezbolnije prošla s obzirom da nisam u dobrim odnosima s majkom koja ima pola kuće,
HVALA
prvo provjeriti je li baka upisana u gruntovnici (zemljišnim knjigama).
ako je, kupiti u narodnim novinama obrazac darovnog ugovora, ispuniti, odvesti baku javnom bilježniku na ovjeru potpisa, prijavit ugovor u poreznoj upravi, te primjerak ugovora i presliku osobne iskaznice predati u gruntovnici. i pristojbe treba platit, vjerojatno će vam dat u gruntovni uplatnicu.
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 16:38   #78
Quote:
Nasumica kaže: Pogledaj post
prvo provjeriti je li baka upisana u gruntovnici (zemljišnim knjigama).
ako je, kupiti u narodnim novinama obrazac darovnog ugovora, ispuniti, odvesti baku javnom bilježniku na ovjeru potpisa, prijavit ugovor u poreznoj upravi, te primjerak ugovora i presliku osobne iskaznice predati u gruntovnici. i pristojbe treba platit, vjerojatno će vam dat u gruntovni uplatnicu.
sad će ovo zvučati jadno ali ja nemam povjerenja u vlastitu obitelj jel je većina dužna na sve strane... zanima me kako provjeriti da li je kome baka potpisala ikakav ugovor i da li se taj ugovor između bake i mene može poništiti jel mislim živjet u tom dijelu kuće pa nedaj bože da me isele ... u gruntov.izvodu nema tereta nikakvog osim banke iz o lala što je djed dizao kredit ali je to otplaćeno nije odpisano s tereta.i naravno dio kuće je od majke.
Što ako baka nemože k javn.biljež. se to da kako napraviti ,nisam bila u situaciji takvoj još pa nemam pojma šta raditi,pitam čisto informativno u nedoumici sam kako počet živjet u vlastitoj kući a da sam tek sad saznala da je dio kuće na majku a dio na baku,ne vidim sigurnosti jel majka me se odrekla i sad mi jedino preostaje dio bake ...
ako se da kome odg.ima ko kakav savjet...
mikrost1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 09:15   #79
Quote:
mikrost1 kaže: Pogledaj post
sad će ovo zvučati jadno ali ja nemam povjerenja u vlastitu obitelj jel je većina dužna na sve strane... zanima me kako provjeriti da li je kome baka potpisala ikakav ugovor i da li se taj ugovor između bake i mene može poništiti jel mislim živjet u tom dijelu kuće pa nedaj bože da me isele ... u gruntov.izvodu nema tereta nikakvog osim banke iz o lala što je djed dizao kredit ali je to otplaćeno nije odpisano s tereta.i naravno dio kuće je od majke.
Što ako baka nemože k javn.biljež. se to da kako napraviti ,nisam bila u situaciji takvoj još pa nemam pojma šta raditi,pitam čisto informativno u nedoumici sam kako počet živjet u vlastitoj kući a da sam tek sad saznala da je dio kuće na majku a dio na baku,ne vidim sigurnosti jel majka me se odrekla i sad mi jedino preostaje dio bake ...
ako se da kome odg.ima ko kakav savjet...
jedno po jedno
provjeriti možeš jedino da li je ikakav ugovor već dostavljen na uknjižbu, to ti piše na izvatku da ima plomba Z-neki broj, pa onda vidiš kaj je pod tom plombom
vlasnik je onaj tko se prvi uknjiži u gruntovnicu, bez obzira koji je ugovor prvi sklopljen
ugovor se može poništavati, primjerice da netko ide dokazivati na sudu da baka nije baš bila pri sebi kad je potpisivala ugovor ili da je prevarena ili nekaj, a sad je pitanje da li ima dokaza za tak nekaj
kaj se tiče dedinog kredita i upisanog tereta, to bi trebalo ishoditi od banke nekaj kaj se zove brisovno očitovanje, pa da se to izbriše
a ako baka ne može k bilježniku, može bilježnik k njoj, samo što to više košta
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 17:18   #80
Quote:
Nasumica kaže: Pogledaj post
jedno po jedno
provjeriti možeš jedino da li je ikakav ugovor već dostavljen na uknjižbu, to ti piše na izvatku da ima plomba Z-neki broj, pa onda vidiš kaj je pod tom plombom
vlasnik je onaj tko se prvi uknjiži u gruntovnicu, bez obzira koji je ugovor prvi sklopljen
ugovor se može poništavati, primjerice da netko ide dokazivati na sudu da baka nije baš bila pri sebi kad je potpisivala ugovor ili da je prevarena ili nekaj, a sad je pitanje da li ima dokaza za tak nekaj
kaj se tiče dedinog kredita i upisanog tereta, to bi trebalo ishoditi od banke nekaj kaj se zove brisovno očitovanje, pa da se to izbriše
a ako baka ne može k bilježniku, može bilježnik k njoj, samo što to više košta
dobro kuzim to i jako sam ti zahvalna na informacijama ali skuzila sam da se plaća porez na taj ugovor tj.nekretninu .jel se plaća s bake na unuka tj.unuku kuziš ,sad bi bilo pametno jedino s bake na mamuu pa na mene a kak ću to napraviti nemam pojma.boze jel je kompliciran zivot! neznam sad kak da to izvedem...
mikrost1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.