Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2009., 09:36   #61
Svako malo krenem nešto napisati, pa obrišem. Jer jednostavno nema smisla.
Ja sam se pomirio s tim. Živim na Balkanu. Moja Marlesica sa vrhunskom izolacijom, drvenom stolarijom sa trostrukim staklom, podnim/zidnim grijanjem sa toplinskom pumpom i što ja znam čim još je jednostavno lošija i totalno bezvrijedna u odnosu na najjeftiniju ciglu, PVC običnu stolariju, ravni moderni krov i šareno obojane zidove. Odnijet će ju vjetar, potres će ju sravniti, izgorit će kao kocka za potpalu, a ja sam najgori mogući roditelj svoje nerođene djece, jer montažnu će moći samo srušiti nakon što ja odapnem.
I to je to.
Potpuno nebitno što sam odrastao u naselju montažnih kuća. Kada se formiralo to naselje, svi koji su se odlučili za kuću u njemu su isto bili predmet poruge. Danas, preko 30 godina od izgradnje niti jedna montažna (nije bilo prevelikog odabira, počelo se sa isključivo Ogulinskim - ne znam kako se firma zvala - a tek kasnije se mogla uzeti Marlesica) se nije raspala, izgorila, vjetar ju odnio ili bilo što drugo. Neke su za vrijeme rata pogođene granatama i uspješno su obnovljene.
To je moje iskustvo sa montažnim kućama. Nema te Renate, Codeguna, Warlocka... koga god tko će me uvjeriti u sve svoje nebuloze koje su u stanju ovdje izvaliti.
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 10:14   #62
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
40% ?! O čemu vi pričate. To može kod nekog kome je netko podvalio cifru kak će izgradit kuću za 50 000 EUR a on povjerovao (pa ispalo 70 000 ).

Ako prije izgradnje uzmeš ponudu za grubi-roh bau , s njihovim materijalom , i ak je to npr 250 eur/m2 (npr. za 200 m2= 50.000 EUR) onda znaš koliko te košta kuća pod krov. Trebao bi znati koliko prozora i vrata imaš, jel da ? Prije izgradnje uzmeš 2-3 ponude za stolariju za tvoju kuću, pa onda za vodu/odvodnju/centralno, pa onda za žbukanje, struju, glazure , fasadu, keramiku i kupaonu, parkete , plinske instalacije, rolete ,unutarnja sobna vrata , farbanje i gletanje itd. Sve cijene se znaju i sve je to općepoznato, a znaš valjda koliko m2 čega imaš...

Sve to možeš, uz malo truda, saznati za 7 dana ( a papiri za kuću se riješavaju mjesecima, prema tome imaš vremena na pretek...) I kad tako skupiš ozbiljne ponude , možeš fulati unutar tisuću dvije EUR ali ne 40 000 EUR. I imat ćeš precizniju cifru nego ovaj s montažnom kućom, jer niti on ne zna odgovor na pola ovih stavki prije početka gradnje.

Lovačke priče.

Lovačke ili ne, kod mene je stvarno bilo tako. Imao sam i troškovnik prije radova, ali se pokazao nerealan.

Četiri su mehanizma:

1. Nabaviš opremu bolju od planirane - vrata, umjesto 1.000 kupio sam za 2.500 po komadu, WC umjesto 300 za 1.000 po komadu, a umjesto laminata za 100 bio je parket za 300 itd.
2. Napraviš i neke dodatne radove - na pr. ispred boravka sam napravio veliku natkrivenu terasu
3. Stavke koje nisi predvidio (klupčice, lampe, opločavanje terase, ograda...)
4. Rast cijena (na pr. betona, željeza) u odnosu na vrijeme kad je planirana gradnja

A unatoč znatno više utrošenog novca, još nisam gotov s gradnjom; treba nadstrešnica za auto, uređenje podruma itd.

Slažem se da nema razlike između montažne i zidane po tim nepredviđenim troškovima. Ali se i dalje ne slažem da su generalno jeftinije montažne ili zidane.
Starudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 10:15   #63
dajte već jednom prekinite s tim balkanom. možda mi tu u hrvatskoj nemamo kvartove kao amerika beverlly hillls ili nemamo elitne gradove koji su zamišljeni kao mjesta stanovanja samo bogatih. ali imamo druge vrijednosti i tradiciju. tradicija je cigla. i zašto ne bi tako ostalo dok god je isplativije ili čak više isplativo od montažnoga?
ja osobno poznajem više vrlo imućnih ljudi i nijedan si nije napravio montažnu kuću. nijedan. a to nisu stari ljudi, oni su u 40-tima. to je smao prijemjer.
a opet, što se marlesa tiče, on je van standarda montažnih kuća kakve su na našem području
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 10:42   #64
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ja osobno poznajem više vrlo imućnih ljudi i nijedan si nije napravio montažnu kuću. nijedan.
bogataši ni u americi ne rade montažne kuće a tamo su takve vrlo popularne
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 11:10   #65
Svaka gradnja ima prednosti i mana ali ne stoji da zidana duže traje. Ja još nisam bio u zidanoj kući staroj 100 godina, ako nije bila potpuno adaptirana, a da liči na nešto. Takve su obično za kompletno renoviranje koje stoji otprilike koliko i gradnja nove kuće.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 11:11   #66
ali je adaptacija i renoviranje moguće dok kod montažne nije jer propada osnovna drvena konstrukcija.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 11:12   #67
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
bogataši ni u americi ne rade montažne kuće a tamo su takve vrlo popularne
Ali sigurno i ne grade sa najjeftinijim materijalima, obojaju šareno i tvrde da to sada vrijedi četverostruko.
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 19:17   #68
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
A što je to "zidanje po zakonu" ?

Uporabna ne postoji za kuće ispod 400m2.
krivo, pobrkao si, to o cemu ti govoris je lokacijska, i ona po novome nije potrebna za objekte ispod 400m2.
uporabna jest. i svaka kuca bi je po zakonu trebala imati. a ne mozes je dobiti ako ti objekt nije tocno onakav kakav je projektom predvidjen, te ako za sve radove ti nemas racune s pedeveom, sto je doduse i logicno, jer zasto bi oni onda inzistirali da na svakoj kuci u izgradnji mora biti tabla s podacima firme i podacima objekta blabla.. i da, to vrijedi za sve objekte, kako za zgrade tako i za kuce.
to je po zakonu.
al opet je druga stvar sto se tog zakona nitko ne drzi..

i boze, cega se ovdje svega covjek nece nacitati..
mislim, renata, reci da je gradnja ciglom tradicija i da bismo mi 'rvati zato morali zidati kuce a ne graditi montaznu?!?
zaboga!
nekoc je tradicija bila bogovima prinasati i klati mlade djevice.
nekoc je tradicija bila da su vecei bili izvan kuca. hajt, hoces li ti napraviti poljski vece jer je tako neki tvoj predak imao?
tradicija.. nevjerojatan argument.. onda se svi skupa mozemo vratiti u kameno doba i zivjeti u spiljama. jer od njih je sve krenulo..

tradicija ispred napretka i tehnologije!!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 20:10   #69
Čuj La Luna ... ne znaš , a misliš da znaš !
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 21:02   #70
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
te ako za sve radove ti nemas racune s pedeveom
ja još nisam čula da te prilikom uporabne traže račune za gradnju..... a vjeruj mi da se puno krećem u krugovima gdje bih sigurno čula tu informaciju.
za obiteljsku kuću te sigurno neće tražiti. možda, ako je zaj... inspektor ili urbanist, ali tada te i oko svačeg drugog može gnjaviti.

a što se tradicije tiče, ne postoji ona bezveze. tradicija ovdje znači provjerena kvaliteta. a kud si ti otišla sa bogovima i vjerovanjima....

Zadnje uređivanje Renata : 27.01.2009. at 21:14.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 22:48   #71
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
malo pogledaj kuće u novim elitnijim kvartovima kod sebe: tko ima novaca završava kuću odmah i besprijekorno.
i ja uopće ne mislim da kvalitetna montažna vrijedi isto kao i kvalitetna zidana. zidana kuća može potrajati stoljećima. montažna nikako. u startu je znači zidana odmah u prednosti.
znam ljude koji su kupili kuću staru oko 60 godina: zidanu. i preuredili je. zamijenili instalacije i malo dogradili. kuća je vrlo kvalitetna i tako je već 10 godina. da li se to može sa montažnom?
Ovdje se ne bavimo novim elitnim kvartovima, nego prosječnom gradnjom za prosječne obitelji, koje su u velikoj većini.
Deplasirano je ovdje govoriti o mondenim kvartovima i bogatašima u Americi koji grade zidane kuće.
To neminovno vodi do usporedbe tvoje zidane kuće sa zidanim kućama bogataša u Americi, a to bi bilo bespredmetno.

Iluzorno je ovdje govoriti koliko će vrijediti nečija zidana kuća za 60 godina!
Trenutno živim u stanu, u zidanoj kući, izgrađenoj prije 70-ak godina, prema tadašnjim, dosta visokim, austro-ugarskim standardima gradnje (vanjski zidovi debljine cca. 75 cm, vrlo kvalitetni materijali za ono vrijeme, itd.).
Iako je to bila nekad elitna villa, ne pada mi napamet da idem preuređivati stan - temeljito preuređenje došlo bi jako skupo a opet ne bi bio zadovoljan, jer od onda se promijenilo puno toga, u graditeljstvu.
alokino is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 07:36   #72
nisam znala da se treba svaku tvrdnju i nacrtati da bi bila razumljiva. spomenuli smo elitne kvartove jer mnogi ovdje na forumu žele prikazati kako je montažno bolje od zidanoga. i onda treba pogledati što grade oni koji imaju novaca za sve: grade zidano. znači da je zidano kvalitetnije.

a ta tvoja vila je sa 75 cm debljine zidova jako kvalitetan građevinski proizvod, koji je, kako i sam kažeš, "preživio" 75 godina.
montažno to ne bi preživjelo.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 08:42   #73
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
spomenuli smo elitne kvartove jer mnogi ovdje na forumu žele prikazati kako je montažno bolje od zidanoga. i onda treba pogledati što grade oni koji imaju novaca za sve: grade zidano. znači da je zidano kvalitetnije.
Ne, elitne kvartove spominješ ti i ti spominješ bogate koji grade zidano. Valjda da pokažeš da i ti spadaš u bogatu elitu?
A baš da se netko previše trudi dokazati da je montažno bolje, i ne stoji. Skoro uvijek krene ovako 'odlučili smo se za montažnu kuću' i onda se javlja vas par 'montažne odnese vjetar, montažna ne gori već izgori, bogati grade zidano, ja ću svojoj djeci ostaviti nešto...'
I onda se mi, sirotinja iz montažnih, krenemo braniti. Pogrešno, naravno. Jer po meni, sve bi se trebalo svesti na vlastiti izbor. Zašto bih ja sada trebao nekome pisati eseje zašto ne mogu smisliti PVC stolariju? Ili zašto volim parket, a ne laminat? I isto tako stalno objašnjavati razloge zašto sam se odlučio za montažnu kuću?
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
a ta tvoja vila je sa 75 cm debljine zidova jako kvalitetan građevinski proizvod, koji je, kako i sam kažeš, "preživio" 75 godina.
montažno to ne bi preživjelo.
Vjerujem da ima takvih kuća/vila/zgrada i kod tebe. Zašto ti gradiš novu kuću, a ne ideš renovorati jednu takvu?
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 10:36   #74
montazna

Evo kompa ja sam kupio montažnu kuću i da kupujem ponovo bih tražio samo montažnu.
Moraš pogledati i na druge stvari koje će ti poslije štedjeti novce.
Ista kvadrature kuće cigla i montažna grijanje ćeš platiti puno manje, zato jer je izolacija 100% bolja a ne cigla.
raspored prostorija u takvim kućama tako je naprevljena da nemaš "Praznog ili nepotrebnog" prostora ( nekakvih hodnika i dr.)
Tako da moraš ići malo pogledati i raspitati se da bi mogao nešto pisati
Hvala
__________________
[FONT="Comic Sans MS"]zivi danas jer sutra mozda nepostoji
carx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 12:30   #75
u opisu mog posla je kontaktirati različite ljude, često puta privatnike od kojih su mnogi dosta uspješni.
ja ne spadam u elitu. muž i ja imamo veliki kredit koji ćemo otplaćivati idućih 15 godina. moj muž doslovce radi po cijele dane, samo da bismo si mogli priuštiti željeno jer ne želimo cijeli život živjeti u dvosobnom stanu. za 15 godina bit će lakše i tada ćemo putovati po svijetu. to je naš plan. i ne, nismo dobili skoro ni kune od roditelja ili rodbine za pomoć.
sve radimo sami i zbog toga smo išli na kvalitetno i zidano.

a što se tiče vile od 75 cm zida, riječ je bila o stanu. za takvu viletinu,a ko je i ima, bome nemam milijune koliko bi koštala.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 12:42   #76
Malo off topic, ali ipak ima veze s temom.

Spominje se "ostavljanje djeci". Recimo da se prosječna obitelj u novu kuću useli s 35 godina i djecom od 5 godina. Mi smo (statistički) mrtvi sa 75, kuća je stara 40 godina, "djeca" 45 i unuci recimo 15. Dakle, neće se djeca puno time okoristiti, evenutalno unuci.

Kome je osnovni prioritet pomoći djeci, trebao bi živjeti u stanu i kad se djeca osamostale, prodati stan, kupiti sebi manji i dati im dio novca da si sami kupe stanove ili grade kuću.

Ako je izbor kuća, onda napraviti vrlo malu kuću, a za klince ostaviti neku imovinu da i oni imaju od čega početi.

Najčešće se "na djedovini" napravi velika kuća s 2-3 stana, u nadi da će djeca htjeti živjeti s nama. No, to često ne ispadne kako je planirano.

Znam i nekoliko primjera gdje se gradila velika "obiteljska" kuća, koja se ne može podijeliti na stanove, klinci otišli i ostali starci u prevelikim kućama u koje je uložen ogroman novac i prevelik trud da bi se samo tako prodale.
Starudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 12:44   #77
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ja ne spadam u elitu. muž i ja imamo veliki kredit koji ćemo otplaćivati idućih 15 godina. moj muž doslovce radi po cijele dane, samo da bismo si mogli priuštiti željeno jer ne želimo cijeli život živjeti u dvosobnom stanu. za 15 godina bit će lakše i tada ćemo putovati po svijetu. to je naš plan. i ne, nismo dobili skoro ni kune od roditelja ili rodbine za pomoć.
sve radimo sami i zbog toga smo išli na kvalitetno i zidano.
Dakle, u istim smo... hmmm. Samo što je kod mene riječ o 30 godina. Roditelji pomažu i žele još više, no draga i ja želimo više manje sami ovo napraviti. I zato smo išli na kvalitetno i montažno.
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 12:50   #78
da, u istom smo hmmm....
i imaš sreće što ti roditelji žele pomoći. mi smo se našli baš dvoje kojima starci ne žele pomoći, iako bi mogli.
a što ćeš, treba se onda boriti sam rukama i nogama.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 13:06   #79
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
da, u istom smo hmmm....
i imaš sreće što ti roditelji žele pomoći. mi smo se našli baš dvoje kojima starci ne žele pomoći, iako bi mogli.
E da sad ovo moja mama pročita, dobio bih svoje Moji su bili u situaciji u kojoj ste vi i nezamislivo joj je da se njeno razmaženo derište "pati". A mi bismo se baš...
Quote:
a što ćeš, treba se onda boriti sam rukama i nogama.
Ovo mi je i bio jedan od prvih utisaka koji sam stekao o tebi, pa samo nastavi
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 13:07   #80
Quote:
Starudija kaže: Pogledaj post
Malo off topic, ali ipak ima veze s temom.

Spominje se "ostavljanje djeci". Recimo da se prosječna obitelj u novu kuću useli s 35 godina i djecom od 5 godina. Mi smo (statistički) mrtvi sa 75, kuća je stara 40 godina, "djeca" 45 i unuci recimo 15. Dakle, neće se djeca puno time okoristiti, evenutalno unuci.

Kome je osnovni prioritet pomoći djeci, trebao bi živjeti u stanu i kad se djeca osamostale, prodati stan, kupiti sebi manji i dati im dio novca da si sami kupe stanove ili grade kuću.

Ako je izbor kuća, onda napraviti vrlo malu kuću, a za klince ostaviti neku imovinu da i oni imaju od čega početi.

Najčešće se "na djedovini" napravi velika kuća s 2-3 stana, u nadi da će djeca htjeti živjeti s nama. No, to često ne ispadne kako je planirano.

Znam i nekoliko primjera gdje se gradila velika "obiteljska" kuća, koja se ne može podijeliti na stanove, klinci otišli i ostali starci u prevelikim kućama u koje je uložen ogroman novac i prevelik trud da bi se samo tako prodale.
ali zašto pretpostavljaš da možeš kupiti ili sagraditi sebi nešto malo i još uštedjeti da djeci ostaviš novac? ako ćeš imati kredit 1000 umjesto 3000 kuna mjesečno, opet ćeš onda morati izdvajati tih 2000 kuna i stvaljati na štednju.
a gdje je inflacija?
mislim da je nabolja investicija - kvalitetna građevina, pogotovo u današnje vrijeme kada kod nas cijene gradnje još nisu tako visoke kao vani.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:46.