Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2005., 11:02   #21
Quote:
Chloe kaže:
tilla, a zašto? jel može nekakvo konkretno objašnjenje. i ja sam isto preskakala oglase koji su se odnosili na limenke a nisam znala zašto.
zanimaju me konkretni razlozi zašto ljudi ne vole limenke.
Zato kaj su bile predviđene kao "privremene" zgrade. Tj, imaju svoj vijek trajanja. Naravno, ni jedna konstrukcija nije vječna - da se nebi sad javili neki čistunci
Tako su npr limenke na borongaju napravljene za žrtve poplave 60 i neke - ona veliak poplava u ZGB. i trebale su biti privremeno rješenje - ispale su trajno. Izolacija im nije najbolja, niti zvučna niti toplinska, a mislim ni hidro... ja nebi kupio stan tamo no tko voli nek izvoli.
No da ne duljim - pogledaj ovo: http://www.za-dom.com/limenke.htm

Nadam se da je od pomoći.
Aragorn is offline  
Old 19.02.2005., 12:02   #22
thanks
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 19.02.2005., 14:49   #23
Quote:
tilla kaže:
u svakom sl. ne može biti dovoljno nisko da tamo kupim stan.
Slazem se.Onda je jednostavnije samo bacit novce u smeće.Barem nema petljancije s vlasnickim i gruntovnicama.
Ivson is offline  
Old 19.02.2005., 15:32   #24
Quote:
Aragorn kaže:
Zato kaj su bile predviđene kao "privremene" zgrade. Tj, imaju svoj vijek trajanja. Naravno, ni jedna konstrukcija nije vječna - da se nebi sad javili neki čistunci
Tako su npr limenke na borongaju napravljene za žrtve poplave 60 i neke - ona veliak poplava u ZGB. i trebale su biti privremeno rješenje - ispale su trajno. Izolacija im nije najbolja, niti zvučna niti toplinska, a mislim ni hidro... ja nebi kupio stan tamo no tko voli nek izvoli.
No da ne duljim - pogledaj ovo: http://www.za-dom.com/limenke.htm

Nadam se da je od pomoći.
Možda samo da nadodam na ovo vezano uz privremeno rješenje.
Tak je to bilo ispočetka no pouzdano znam da je upućena javna žalba gradskoj upravi po tom pitanju nakon isteka tog famoznog roka trajanja. Oni su dali obrazloženje da su to zgrade armirano-betonske trajne konstrukcije. Dakle ispadaju vječite, baš kao i svaka dobro zatvorena limenka. Ali očigledno nisu imali na pameti periferiju te konstrukcije tj. stolariju, instalacije, izolaciju i sve ostalo!
babajuna is offline  
Old 19.02.2005., 15:36   #25
He, sori sad sam tek vidla da si ti bila u Utrinama. Naime u Utrinama NEMA limenki , samo su neke zgrade izgledom slicne. Limenke su onaj uzas na Borongaju i Folki i Zaprudju.
Ivson is offline  
Old 19.02.2005., 15:41   #26
Pa, da, i meni se činilo da nisu to limenke... Nekako su slične, i imaju lim na fasadi, ali ništa više, i iznutra su skroz ok. Zapravo, taj prijatelj koji se bavi građevinom je rekao da je taj lim samo dekoracija kako se ne moralo ličiti...
Znači, nisu to limenke!

I hope so!
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 19.02.2005., 15:43   #27
Onda, kolika bi bila cijena ok za stan u NElimenci u Utrinama?

Quote:
Chloe kaže:
Ovi ljudi za stan od 56 kvadrata (stan je u ok stanju, ne treba mijenjati pločice, trebalo bi stolariju srediti, eventualno strop, naravno okrečiti, laminat je postavljen) traže 1255 Eura/m2 (sve skupa ako ubrojim otkup)
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 19.02.2005., 15:56   #28
E, sad sam zbunjena...

Evo, ovaj članak kaže da limenki ima i u Utrinama.

http://www.masmedia.hr/p_casopis.asp...ubstranice=117

Quote:
Prvi početci masovnije uporabe predfabricirane izgradnje u Novom Zagrebu su vidljive u naseljima Zapruđe i Utrine gdje je tipizirano izgrađeno više zgrada poznatih po nazivu “limenke”.
A zbilja su u Zapruđu puno drukčije te zgrade - limenke...

Evo i slike tih zgrada u Utrinama: http://www.novi-zagreb.com/elementi/...utrina005v.jpg
__________________
Patience is the companion of wisdom.

Zadnje uređivanje Chloe : 19.02.2005. at 16:27.
Chloe is offline  
Old 19.02.2005., 18:43   #29
koliko ja znam i zapruđe i utrine imaju limenke - evo gledam u njih
samo šta u ova dva kvarta limena je samo fasada - tako su meni rekli
kao i to da jedino ove limenke valjaju da su ostale shit
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 19.02.2005., 19:55   #30
Evo vidim na nekretninama Sunce neki trosobni stan u Gajnicama (blagovaona dobivena zagrađivanjem loggie ); cijena skoro 1250 eur/m2, tlocrt nije loš - ali, znam ja koje su to zgrade - to je katastrofa od zgrada, baš ona prava socijalistička gradnja, i još su zgrade jako uništene, i za TO traže 1230 eur/m2 grozno
verica is offline  
Old 19.02.2005., 20:25   #31
na koju foru ljudi za Središće traže 1400, 1500 Eura / m2????
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 19.02.2005., 20:34   #32
Čekaj, kaj je Središće - ono jednu stanicu od Inine zgrade? Kod Bundeka? Meni je to super lokacija, a ima i baš dobrih zgrada.
verica is offline  
Old 19.02.2005., 21:46   #33
da, to je Središće. Ok je kvart, ali - moram se ispraviti - traže ne 1400 i ne 1500 po kvadratu, nego 1600 €/m2
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 19.02.2005., 22:20   #34
Utrine imaju limenke, bolje nego one u Zaprudu ili Borongaju. One u Zaprudu su katastrofa i imaju cijelu limenu konstrukciju, ove u Utrinama imaju samo vanjski dio limen. Ali i tu moras gledat kako izgledaju, nisu sve iste. Problem nastaje nakon kupnje jer moras biti svjesna cinjenice da je takav stan teze prodati. Mislim da znam koji stan si gledala, onaj u Mareticevoj, na predzadnjem katu, ureden?
Avilu is offline  
Old 19.02.2005., 22:34   #35
Quote:
Chloe kaže:
da, to je Središće. Ok je kvart, ali - moram se ispraviti - traže ne 1400 i ne 1500 po kvadratu, nego 1600 €/m2
A jesu li to one zgrade izgradjene u zadnjih par godina?
Kako se zove to ulica....Brune Busica?
__________________
username&password :)
platex00 is offline  
Old 20.02.2005., 05:57   #36
Onim ostalim stanovnicima grada teško je i zamisliti kako je ljeti spavati na +40°C dok zimi imate ugođaj kao da ste na nekom skijalištu, s vjetrom u kosi, ali ne s planinskih obronaka već ispod okvira istrunulih prozora.



Iako naoko iste, limenke se u interijeru mogu jako razlikovati - Siromašniji i boemski dio stanara još uvijek živi u prvobitnim uvjetima, uključujući i namještaj koji je standardno dolazio s novoizgrađenim objektima, oskudnim kuhinjskim elementima i sto puta zakrpanim slavinama i pećima na drveni ogrijev.
Ostatak stanara koji je tijekom života uspio nešto priskrbiti uglavnom svoju ušteđevinu ulaže na obnavljanje ili prije toga, otkup stanova u trajno vlasništvo. Nada da je cijela priča samo privremeno riješenje u obliku stana u limenci, zasigurno je odavno umrla i u najoptimističnijoj glavi.


Kako je u današnje vrijeme gotovo san kupiti stan, pogotovo tim ljudima u limenkama ostaje jedino riješenje uložiti u adaptaciju toga što imaju.
U većini slučajeva prvo se izmjenjuju okviri prozora koji su tijekom vremena potpuno istrunuli. Uz prozore se odrađuju i manji zidarski radovi.
O čemu se radi? - Originalni prozori koji se prostiru preko cijele vanjske stijene sobe zapravo leže na okomito


postavljenoj dasci koja je također s vremenom potpuno istrunula i sada više sliči iverici nego solidnom drvetu kojem ionako nije uloga nositi prozor. Kako unutrašnjost od eksterijera dijeli samo ta daska i limeni pokrov izvana, dograđuju se zidovi od siporeks blokova koji tako preuzimaju teret nove stolarije na sebe. Dakako, i cijenom su često jedini prihvatljivi materijal.


Istovremeno se dobiva i na sigurnosti jer je rizik od ispadanja kroza nj prevelik, a nadobudne domaćice koje svakodnevno vješaju barem "mašinu" veša na štrikove ispred prozora moraju se s tim rizikom nositi.
Uz stolarske radove običava se i promijeniti tapete pošto već dobivate jedan novi zid u sobi.
Sve u svemu radi se o relativno velikom trošku koji stoga adaptaciju

znatno produžuje, a osim toga uvjet je i pogodno vremensko razdoblje kada je atmosfera stabilna i ne kiši.
Najugodnije žive stanari pozicionirani u sredini zgrade. Ljeti im nije prevruće, niti zimi prehladno. Glave im ne grije usijana deka ravnog krova, a noge im ne hlade vlažni podrumi. U stanovima neposredno ispod deke temperatura ljeti doseže i po život opasnih +40°C. Zbog visokog položaja gotovo su cijeli dan izloženi suncu s istoka, zapada, a i odozgo. Kat ispod također je vruće jer se još uvijek radi o dosta visokom položaju. Stanari u prizemlju ljeti se hlade na +30°C, a zimi troše dosta više ogrijeva. Ipak se nalaze neposredno iznad loše izoliranih podruma. Dakle, sredina je zakon!
I što se grijanja tiče, a i visina nije problematična ni starijim ljudima.


Stubišta su prostrana, s pravilnim stepenicama i podestom koji razdvaja katove. Nerijetko su ukrašena cvijećem koje osim estetike pruža i malo zadovoljstva u svako godišnje doba. Dobro uspijeva zahvaljujući ostakljenim stubišnim stijenama. Njihova konstrukcija je čelična no s vremenom kao i stolarija potpuno dotrajala. Zamjena stubišnih stijena je projekt koji se realizira

kreditom posredstvom GSKG-a, u izvedbi neke privatne tvrtke koja se bavi alu stolarijom i prozorima.
Aktivna sigurnost zgrade vrlo je loša. Pomoćna stepeništa u slučaju požara ne postoje, kao ni skloništa. U uređenijim stubištima nalazi se po koji protupožarni aparat koji se servisira ovisno o raspoloženju predstavnika stanara.
Buka se kao i voda lako širi kroz zidove stoga je ljudski paziti da korak ne bude previše težak zbog stanara ispod, a obiteljska svađa zasigurno ima slušatelje sa svih strana. Noću će te primjetiti da se netko tušira ili pušta vodu na "zahodu" ili mu vešmašina centrifugira krpice.

Eto to su limenke...
ttc is offline  
Old 20.02.2005., 16:32   #37
Quote:
Avilu kaže:
Utrine imaju limenke, bolje nego one u Zaprudu ili Borongaju. One u Zaprudu su katastrofa i imaju cijelu limenu konstrukciju, ove u Utrinama imaju samo vanjski dio limen. Ali i tu moras gledat kako izgledaju, nisu sve iste. Problem nastaje nakon kupnje jer moras biti svjesna cinjenice da je takav stan teze prodati. Mislim da znam koji stan si gledala, onaj u Mareticevoj, na predzadnjem katu, ureden?
Nije taj stan, vidjela sam u oglasniku i taj
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 20.02.2005., 16:33   #38
Quote:
platex00 kaže:
A jesu li to one zgrade izgradjene u zadnjih par godina?
Kako se zove to ulica....Brune Busica?
Ne znam točno taj konkretni stan gdje je, samo sam primijetila da su takve cijene za Središće u oglasniku.
Sada idemo vidjeti neku novogradnju u Dubravi. Zvuči ok.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 20.02.2005., 17:07   #39
Quote:
babajuna kaže:
Možda samo da nadodam na ovo vezano uz privremeno rješenje.
Tak je to bilo ispočetka no pouzdano znam da je upućena javna žalba gradskoj upravi po tom pitanju nakon isteka tog famoznog roka trajanja. Oni su dali obrazloženje da su to zgrade armirano-betonske trajne konstrukcije. Dakle ispadaju vječite, baš kao i svaka dobro zatvorena limenka. Ali očigledno nisu imali na pameti periferiju te konstrukcije tj. stolariju, instalacije, izolaciju i sve ostalo!
pa normalno da neće reći da su za kukumar.
prvobitna ideja je bila sa će se radit zamjene za istem ali nema ništa od toga. barem ne u dogledno vrijeme.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 20.02.2005., 19:07   #40
Quote:
Chloe kaže:
Ne znam točno taj konkretni stan gdje je, samo sam primijetila da su takve cijene za Središće u oglasniku.
Sada idemo vidjeti neku novogradnju u Dubravi. Zvuči ok.
Novogradnja u Dubravi nam se ne sviđa. Išli smo na Kajzu... Pa baš je simpa
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.