Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2008., 20:27   #1081
Quote:
a.i.c. kaže:
Di mogu da kupujem budisticke knjige preko neta?
Gle u 'Rvackoj pravijeh knjiga o buddhizmu:

Izvanredna strucna literatura o buddhizmu na hrvatskom

Oldenberg: Buddha
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?knjiga=183

Scerbatski: Buddhisticka logika (prikaz logike i filozofije Dignage i ucenje mahayanske skole Yogacara)
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?knjiga=143
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?knjiga=160

Scerbatski: Koncepcija buddhisticke nirvane (prikaz filozofije Nagarjune i ucenja mahayanske skole Madhyamaka)
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?knjiga=73

Scerbatski: Ranobuddhisticka dharma (prikaz ranog buddhistickog ucenja)
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?start=20

Premur: Buddhine besjede (dijelovi iz buddhistickog kanona - iz Sutta Pitake i nekoliko mahayanskih sutri - npr. Vajra Cedika Prajna Paramita Sutra)
http://www.demetra.hr/faust.php?knjiga=53
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 18:07   #1082
Nova kadampa literatura na hrvatskom: http://www.meditacijauhrvatskoj.hr/knjige.html
Dosta tekstova na hrv. i eng. - Shingon skola: http://www.mandala.hr/mandala.html
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 22:43   #1083
Evo šta kaže Buda zašto je dobro svraćati na ovaj forum, tačnije na ovu temu

Dhammassavana sutta


Monasi, za svakoga postoji pet dobrih plodova slušanja o Dhammi. Kojih pet?

Čuje ono što do tada nije čuo, ono što je već čuo biva osveženo, otklanjaju se sumnje, razumevanje se poboljšava i um postaje zadovoljan. Monasi, to su pet dobrih plodova slušanja o Dhammi.

AN V.202
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 12:01   #1084
puno hvala
A dali mogu negde da vidim di ima npr. Dalai Lama je napiso puno knjiga al ovdje u hr. ih nema, di mogu da vidim (ako uopste ima) tek prevodjene knjige?
a.i.c. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 22:02   #1085
Ma ima, kako ne bi bilo knjiga od Dalaj lame. Cesto ih vidjam po knjizarama, moras samo malo potreziti. Evo, ima jedna i na mandala.hr se reklamira:

www.mandala.hr/7/ds.html
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 00:41   #1086
Budizam...na vulici...budiizaaaam.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 04:17   #1087
nemojte me razapeti (ja naginjem theravadi, tek da napomenem), ali prije par mjeseci sam vidjela nesto sto me nasmijalo...buddhisticki svecenik u burger kingu sa svojim laptopom...
bilo mi zao sto nisam imala fotic kod sebe
Trshna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 10:28   #1088
Quote:
Trshna kaže: Pogledaj post
nemojte me razapeti (ja naginjem theravadi, tek da napomenem), ali prije par mjeseci sam vidjela nesto sto me nasmijalo...buddhisticki svecenik u burger kingu sa svojim laptopom...
bilo mi zao sto nisam imala fotic kod sebe
Ma ko sme na topiku budizam bilo koga da razapinje. Ovde su sve fini, miroljubivi momci
Inače, tačno znam o čemu pričaš, jer sam sei ja slično osećao kad sam video theravada monaha kako puši. A pošto sam u kontaktu sa monasima koji ne smeju ni da dodirnu novac, a kamoli da ga poseduju, isto se tako iznenadih kad sam video dve mahayana monahinje kako sede u restoranu, caskaju, piju koka-kolu i onda na polasku placaju konobaru racun. Sa nase civilne tačke gledišta ništa neobično, ali ja nekako razvio refleks da ne povezujem mona(hinj)e i novac. Kad ono, vidi vraga...

Posle sam shvatio da su takvi idealni monasi iz moje glave u jako, jako izrazitoj manjini. I time ih više cenim.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 17:55   #1089
ajme , malo čitam ovaj topic
i pun pogodak

odličan
je!!!!!!!


to je ono kaj sam tražil


Imam pitanje

Zanima me da li iz Hrvatske praktikanti budizma odlaze na neka sveta mjesta hodočastiti, prvenstveno me zanimaju Indija i Nepal i Tibet?

Gdje odlaze? Koja su to mjesta?
ja444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 18:27   #1090
odlaze v Dharamsalu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 19:29   #1091
ne želim nikoga vrijeđati
ali imam pitanje vezano uz đainizam
a to je nabliže budizmu
zato to ovdeje pitam

Čitao sam dosta Osho-a
i on veli da
đainisti vjeruju da je njihov osnivać vjere i svetac Mahavir, dok je živio; jeo i pio kao i svi ostali
ali da nikad nije vršio veliku nuždu!
pa, kaj je bil pun dreka? s oproštenjem na izrazu.

evo
toliko

inače svaka im čast glede nenasilja .
ja444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 19:37   #1092
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
odlaze v Dharamsalu.

gje je to točno?
i ako je najbliže i najbolje do tamo?
ja444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 20:57   #1093
to ti je sjedishte Dalai Lame v izgnanstvu. med bregima Himalaye. v drzavi Himachal Pradesh.

najblizhe od Delija do Chandigarha cugom (ili malo dalje) i unda busom ili jeepom do gore. moresh i direktno busom iz Delija.
ja sem ishel cipelcugom od Manalija. najsporije al i dushi najugodnije.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:56   #1094
Quote:
ja444 kaže: Pogledaj post
ne želim nikoga vrijeđati
ali imam pitanje vezano uz đainizam
a to je nabliže budizmu
zato to ovdeje pitam

Čitao sam dosta Osho-a
i on veli da
đainisti vjeruju da je njihov osnivać vjere i svetac Mahavir, dok je živio; jeo i pio kao i svi ostali
ali da nikad nije vršio veliku nuždu!
pa, kaj je bil pun dreka? s oproštenjem na izrazu.
Ma ne bih ni ja hteo nikoga vređati, ali s oproštenjem da pitam: zašto te uopšte zanimaju takve gluposti.

Osho je mogao da kaže i da Mahavira nije ceo život ništa ni jeo ni pio, da je išao na jednoj nozi i slične anegdote. pa to za našu situaciju nema mnogo značaja. Ja bih se radije usredsredio na to šta je on podučavao, ima li od toga neke koristi za mene. A da li je Buda posle rođenja odmah prohodao, sa sve lotosima koji iskaču iz zemlje gde god korakne i slične SF epozode, od toga moj um ništa slobodniji, pa bilo to tačno ili ne.

Nadam se da me nisi pogrešno razumeo.
Ako jesi, unapred se izvinjavam
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:37   #1095
sviđa mi se tvoj odgovor

da, priznam da se često pitam stvari koje za moju situaciju nemaju mnogo značaja.

umjesto da se usredsredotočim na to šta je on podučavao,
i ima li od toga neke koristi za mene.
Hvala

Namaste!
ja444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:51   #1096
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Ma ko sme na topiku budizam bilo koga da razapinje. Ovde su sve fini, miroljubivi momci
Inače, tačno znam o čemu pričaš, jer sam sei ja slično osećao kad sam video theravada monaha kako puši. A pošto sam u kontaktu sa monasima koji ne smeju ni da dodirnu novac, a kamoli da ga poseduju, isto se tako iznenadih kad sam video dve mahayana monahinje kako sede u restoranu, caskaju, piju koka-kolu i onda na polasku placaju konobaru racun. Sa nase civilne tačke gledišta ništa neobično, ali ja nekako razvio refleks da ne povezujem mona(hinj)e i novac. Kad ono, vidi vraga...

Posle sam shvatio da su takvi idealni monasi iz moje glave u jako, jako izrazitoj manjini. I time ih više cenim.
ma dobro, kao i u svakoj religijskoj instituciji, vecina je njih tamo iz pogresnih razloga pa se ne treba ni cuditi, pogledaj krscane
mi valjda nekako naivno mislimo da ono sto se nama cini kao ispravno uvjerenje ne tolerira navedene primjere...heh mos mislit
Trshna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:06   #1097
http://video.google.com/videoplay?do...LuiqmnCQ&hl=hr

Vajra Sky Over Tibet - dokumentarni film
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 23:07   #1098
Imam pitanje. Kada je buda rekao za srednji put, ja sam uvijek to interpretirao u smislu da ne treba ići niti u jednu krajnjost. Međutim, pristup da se ne smije dotaknuti novac i da se prosi i sve to mi je krajnojst. Zar i vama nije malo pretjerno da se ide u takve krajnojsti?
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 01:12   #1099
Po meni, srednji put se više odnosi na samu doktrinu. Srednji put između eternalističkih i nihilističkih praksi, između uživanja u objektima osjetila i ekstremnih asketskih praksi, itd ... Za one koji se 'profesionalno' bave time ta pravila imaju smisla, pošto je jedini njihov posao da postanu 'umjetnici' u duhovnim praksama i abhidharmi (i onda prenesu znanje) i pruže potporu zajednici koja ih 'uzdržava'.

Sad, ne znam koliko to funkcionira u stvarnosti, ali meni i to zvuči kao 'srednji put'.

Moraš uzeti u obzir i kontekst u kojima su ti spisi nastajali.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 11:02   #1100
To pravilo vrijedi samo za redovnike, ne za obiteljske ljude u buddhistickim zemljama i zajednicama. Za redovnike je vrlo korisno pravilo da se ne doticu novaca.

Inace, kao sto je rekao vec Crazy, nije zahvalno tumaciti sredisnje pojmove nekog svjetonazora (u ovom slucaj buddhizma) ovako pojedinacno i istrgnuto iz sireg smisla. Netko bi mogao isto tako reci, Buddha je poducavao srednji put, a oni se svi briju na celavo?! Pa ne bi li im bilo bolje da nose malo duzu kosu, niti predugacku, niti prekratku, onako srednje... Ili, Buddha je zastupao srednji put, a svi redovnici se oblace u narandzaste ili zute haljine. Pa ne bi li bilo bolje da malo sarenije oblace, da ne budu toliko iskljucivi... ali to nije ono sto se pod tim pojmom obicno misli.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.