Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2017., 15:17   #1
Neurotipičnost i neurodiverzitet

Nedavno sam uradila jedan test koji mjeri neurotipične i neurodivergentne crte, i ispao mi je neubičajeno visok rezultat za ove potonje.
Koliko sam bila iznenađena, toliko i nisam jer sam oduvijek imala osjećaj da je nešto s mojim mozgom..naopako.


Evo testa za one koje zanima.
Može li ovo biti indikator ADHD-a, ili bipolarnog? Kako tačno da protumačim ovaj neočekivano visok rezultat, obzirom da ne ispunjavam kriterije za autizam? (cca 110 za neurodiverse traits)
Šta je vama ispalo?
Za kakve vrste poremećaja se veže neurodiverzitet?
(U PDFu dobijete detaljnije rezultate)
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 15:56   #2
Neurotipicnost: 123
Neurodiverzitet: 75
Neka pitanja su se vise puta ponavljala u testu a neka mi nisu skroz bila jasna.
__________________
Bring on the misunderstanding!

Zadnje uređivanje Hostija : 26.11.2017. at 17:08.
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:37   #3
Aspie 113
Neurotipičan 133

I ne kužim kaj to sad znači.
Am I normal?
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:41   #4
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Aspie 113
Neurotipičan 133

I ne kužim kaj to sad znači.
Am I normal?
Normalnija od mene po jednoj vrijednosti.
Meni rezultati testa djeluju bas tocno. Otprilike.
__________________
Bring on the misunderstanding!
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:48   #5
Pročitala sam onaj detaljni dio koji dobiješ ak klikneš da želiš PDF i u biti jedino nisam "baš normalna" po pitanju veza, ali to je moja border crta i nešto što sam znala i prije testa .

Što se tiče ponavljanja pitanja, to je klasika jer je bitno da ustvari uvijek odgovoriš isto na neka pitanja makar su ona postavljena drugačije.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 20:37   #6
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Aspie 113
Neurotipičan 133

I ne kužim kaj to sad znači.
Am I normal?
Moj rezultat je vrlo sličan tvom, koliko sam uspjela shvatiti visok broj bodova za neurodivergentne crte je obično (ne nužno, naravno) indikator spektra autizama, Turetovog sindroma, ADHD-a, bipolarnog, disleksije, dispraksije i sl. al' se ni ja baš najbolje ne snalazim sa interpretacijom istog niti znam pretjerano o neurodiverzitetu, voljela bih da se netko kompetentan javi i prosvijetli nas.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 20:43   #7
Cini mi se da treba obratiti paznju na diagnostic relation. Ono sto utjece na score za neurotipicnost istovremeno pise i none diagnostic relation. To mi je bas zanimljivo. Jer manji je score na neurotipicnosti, a istovremeno za ono sto utjece na taj score pise none dr. No to je meni bitno.
__________________
Bring on the misunderstanding!
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 15:46   #8
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Nedavno sam uradila jedan test koji mjeri neurotipične i neurodivergentne crte, i ispao mi je neubičajeno visok rezultat za ove potonje.
Koliko sam bila iznenađena, toliko i nisam jer sam oduvijek imala osjećaj da je nešto s mojim mozgom..naopako.


Evo testa za one koje zanima.
Može li ovo biti indikator ADHD-a, ili bipolarnog? Kako tačno da protumačim ovaj neočekivano visok rezultat, obzirom da ne ispunjavam kriterije za autizam? (cca 110 za neurodiverse traits)
Šta je vama ispalo?
Za kakve vrste poremećaja se veže neurodiverzitet?
(U PDFu dobijete detaljnije rezultate)
Odlična tema i vrlo zanimljiva problematika. Iako, mislim da je pogrešno ovakve testove koristiti u potrazi za svojim poremećajem. Pojmovi neurotipičnosti i neurodiverziteta smišljeni su upravo zato da bi se pokušala zaustaviti (ili barem umanjiti) patologizacija ljudi koji funkcioniraju različito od većine. Znači, u toj paradigmi nisi 'bolestan', 'poremećen' ili 'lud' ako imaš npr., ADHD. Niti bi se od istoga trebao liječiti (s time da možeš ako hoćeš).

Riječ 'neurotipičan' možemo usporediti sa rječju 'heteroseksualac'. Prije nego što je ona ušla u upotrebu, oni koji su osjećali privlačnost samo prema suprotnom spolu sebe su nazivali 'normalnima'. I to je bilo malo uvredljivo za homosekusalce i biseksualce jer je po tome ispadalo da oni nisu normalni, odnosno da su devijantni, perverzni, griješni itd. Uvođenje pojma 'heteroseksualac' nije prošlo bez teškoća - mnogi su ga smatrali glupim i nepotrebnim. Ali eto, ušao je u upotrebu i sada nikome više nije problem reći 'ja sam heteroseksualac', dok je isprva bilo 'ma nisam ja nikakav heteroseksualac, ja sam normalan'.

Pokret neurodiverziteta krenuo je iz krugova autista i aspija i članova njihovih obitelji koji su smatrali da takav ustroj mozga nije nikakva bolest nego normalna genetska varijacija. Kao boja očiju, kose, visina i druge fizičke karakteristike. Poslije se proširio na ADHD, disleksiju, bipolar, itd. Paralelno s tim procesom zbivalo se formiranje virtualnih zajednica koje okupljaju ljude koji čuju glasove, imaju disocijativni poremećaj identiteta itd. Dako da je internet postao vrlo, vrlo neurodivergentan.

Što se tiče tvog konkretnog slučaja, mislim da bi 'problem' mogao biti u psihološkom tipu (po MBTI-ju), hipersenzitivnosti (HSP) a možda i neusklađenosti između kognitivne i emotivne empatije (često kod Aspija).
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:13   #9
144/92

Matereti

What's aspie?
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:57   #10
neurodiverse 67
neurotypical 149

nema potrebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 17:17   #11
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
144/92

Matereti

What's aspie?


Aspergerov sindrom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 23:57   #12
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
144/92

Matereti

What's aspie?
Pa ti si Sheldon (iz TBBTa)!

Ja sam više neurotipična: 75/120


Zadnje uređivanje Martian7 : 28.11.2017. at 00:20.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 13:21   #13
Neurodiverse 118 , neurotipicnost 100 sto to znaci


Sent from my iPhone using Tapatalk
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:41   #14
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Pa ti si Sheldon (iz TBBTa)!

Ja sam više neurotipična: 75/120



Nemam Aspargera, ali je fakat zanimljivo.

Budem ponovila test kad budem imala vremena, ovo sam nabrzinu poklikala, jedno pitanje i preskočila, što ukazuje na moju ADHD naklonost
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 22:53   #15
118-102, visoki intelektualni, socijalni u podrumu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 00:21   #16
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
118-102, visoki intelektualni, socijalni u podrumu
Meni je samo socijalni u podrumu.
__________________
Bring on the misunderstanding!
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 10:08   #17
120 neurotipicni
124 neurodiverzitet
neka sredina...
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.