Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2006., 14:02   #1
Pitomi kesten (Castanea sativa)

Kupio sam prije 20 tak dana dvije vrste pitomog kestena za jelo,reoh sam sebi ajde uzmi i probaj kakva je koja vrsta, i dok kuhamo ovo spomennuto kestenje padne ma na pamet ,pa zasto nebi kod kuce posadio svoje kestene i odaberem ja od svake vrste po sedam jedni su talijanski kesteni a drugi spanjolski,i stavim ja njih u psudu za vodu 14 dana ,nakon toga sam ih stavio u drugu posudu u kojoj im je voda samo do polovice,jednog sam cijelog kestena ocistio od njegove ovojnice tak da mogu pratiti sto se s njima dogada,danas je 20 dan i ovaj koji nema ovojnice vidim daa ima vec cca 1mm da je poceo da tjera,dalji razvoj cete vidjeti i cuti ovdje..........Jos da napomenem da kestene treba saditi uvijek u paru zbog prasivanja.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:55   #2
u paru zbog prasivanja ??!?
Bogati to nisam znao.
Ja sam posadio tri komada prije 2 godine i lagano rastu, ali sam ih pobacao po imanju i po 100m razmak.
Znaći trebalo bi im sada posaditi i par, do koje udaljenosti mogu biti?
Kako onda u šumi kesten koji je sam i oko njega bar 50 m nema nijednog ipak daje plodove ?
MAda vecinom su svi na kupu
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 20:23   #3
Sadnja kestena

Zna li netko gdje se može(blizu Splita) nabaviti sadnica kestena i koliko košta?
Da li je to drvo zahtjevno i da li mu odgovara Dalmacija.
Posadila bih ga isključivo zbog hladovine a ispod bi bio stol za popodnevni odmor novine i kavicu.
Ili ima li tko ideju koje bi drugo stablo mogla za saditi "za tu svrhu"
snjegy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 22:00   #4
Za sadnice kestena i alternativnog drveta raspitaj se u rasadniku. Kesten je dosta visoko drvo i razmisli imaš li dovoljno mjesta u dvorištu za tako raskošnu krošnju i hoće li zaklanjati sunce drugim biljkama. Na tvom mjetu ne bih uzela kesten za hladovinu. Nije ugodno sjediti pod kestenom kada plodovi počnu padati dolje sa svojim bodljikavim košuljicama, a u proljeće nisi ništa sigurnija jer kad ocvate, padaju mu cvjetići. Možda da ipak 'posadiš' tendu?
Naravno, sjedenje u hladovini pravog zelenila je neprocjenjivo, ali može biti i gnjavaža. Moja trešnja primjerice pušta latice, pa ovojnice s tučcima koje otpadaju s formiranih plodova, pa trešnje, pa lišće...
Nego da se vratim na kesten. Odgovara mu kiselo i dekalcificirano tlo bez previše vlage.
U dvorištu imam malu sadnicu kestena uzgojenu iz ploda kestena. Briga oko njega svodi se na to da pazim da ga ne pokosim. Za sada sporo raste pa pripazi, možda se načekaš hladovine.
Skylab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 23:45   #5
tenda ne dolazi u obzir ni pod razno.Imam mjesta u dovoljno da posadim stablo s velikom krošnjom.Pošto živim u Dalmaciji i trebam takvo stablo.
Neznam da li me razumjete ali kad upeče sunce nema ništa bolje od debele hladovine.A i ručak s gradela(roštilja) ispod drvete je čisto savršenstvo.A ako je ekipa za stolom dobra to je +5!!!
Ima li tko ideju šta da posadim?
Čula sam da kesten brzo raste.Znam ja da neču skoro sjediti u toj hladovini ali što prije zasadim prije če doč taj momenat.
Trešnja mi ima pre rijetke grane za ono što ja planiram za taj dio vrta!
snjegy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 12:30   #6
Razumijem da tenda i pergola ne dolaze u obzir i da je drvo ono što žarko želiš. Nedostatak drveta je u tome što sjena bježi oko njega pa ćeš se i ti morati povlačiti skupa s njom.
Trešnju sam navela samo kao primjer gnjavaže, ne kao prijedlog. Nisi pažljivo čitala. Moram te još upozoriti da sa stabla ne padaju samo dijelovi biljke, nego i mravci, bubice, a i ptice vole kenjati odozgo. Ovo ti govorim kao korisica trešnjinog hlada. Ako ti to sve ne smeta kao dodatak tvojem roštilju, samo naprijed!
Priznaj da si bila kod nekoga na roštilju u debeloj hladovini!

Evo par prijedloga.
Bagrem raste brzo, otprilike metar godišnje, no ne pruža debelu hladovinu. Ali predobro miriše u svibnju kada procvate. A kad ocvate, imaš romantični bijeli tepih od otpalih cvjetića koji se zavlače i kroz prozore. Bagrem mi raste blizu kuće i jako ga volim. Poslije me jebedu one mahune ali ako istinski voliš to stablo, ne smeta te. Zgrabiš metlu i prkosiš njuškama koje žive po gajbama (stanovima) i misle da oko kuće ima jako puno posla. Pazi, koji problem pomesti malo lišća.

Pinija (Pinus pinea) je po meni bolja opcija. Ima kišobranastu krošnju i pruža ugodan hlad. Tu i tamo kapne smola.
Možda da razmisliš o crniki (Quercus ilex) koja je zimzeleno stablo i koliko znam raste u Istri i na Kvarneru, a vjerojatno i u Dalmaciji. Kod mene na moru to čudo ugošćuje iznimno puno mrava. Ima dobro formiranu krošnju, ne previsoku, a opet široku. Priznajem, roštiljala sam ispod tog drveta.
Skylab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 13:27   #7
Quote:
snjegy kaže: Pogledaj post
tenda ne dolazi u obzir ni pod razno.Imam mjesta u dovoljno da posadim stablo s velikom krošnjom.Pošto živim u Dalmaciji i trebam takvo stablo.
Neznam da li me razumjete ali kad upeče sunce nema ništa bolje od debele hladovine.A i ručak s gradela(roštilja) ispod drvete je čisto savršenstvo.A ako je ekipa za stolom dobra to je +5!!!
Ima li tko ideju šta da posadim?
Čula sam da kesten brzo raste.Znam ja da neču skoro sjediti u toj hladovini ali što prije zasadim prije če doč taj momenat.
Trešnja mi ima pre rijetke grane za ono što ja planiram za taj dio vrta!
Preporučio bi ti albiziu.Postoje već gotove sadnice visine 3-4m u rasadnicima u Splitu.Nije zahtjevna.Ima svijetlu sjenu pod kojom se može ugodno boraviti.Radi kišobranastu krošnju promjera i do 8m.Listići su joj poput mimozinih te ima vrlo dekorativan cvijet.Svake godine možeš odrezati novoformirane grane koje slijedeće godine nadoknađuje u punom obimu.
To je ujedno i preporuka.Cijene već gotovih sadnica kreću se od 500-700 kn.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 13:38   #8
Quote:
Skylab kaže: Pogledaj post
Razumijem da tenda i pergola ne dolaze u obzir i da je drvo ono što žarko želiš. Nedostatak drveta je u tome što sjena bježi oko njega pa ćeš se i ti morati povlačiti skupa s njom.
Trešnju sam navela samo kao primjer gnjavaže, ne kao prijedlog. Nisi pažljivo čitala. Moram te još upozoriti da sa stabla ne padaju samo dijelovi biljke, nego i mravci, bubice, a i ptice vole kenjati odozgo. Ovo ti govorim kao korisica trešnjinog hlada. Ako ti to sve ne smeta kao dodatak tvojem roštilju, samo naprijed!
Priznaj da si bila kod nekoga na roštilju u debeloj hladovini!

Evo par prijedloga.
Bagrem raste brzo, otprilike metar godišnje, no ne pruža debelu hladovinu. Ali predobro miriše u svibnju kada procvate. A kad ocvate, imaš romantični bijeli tepih od otpalih cvjetića koji se zavlače i kroz prozore. Bagrem mi raste blizu kuće i jako ga volim. Poslije me jebedu one mahune ali ako istinski voliš to stablo, ne smeta te. Zgrabiš metlu i prkosiš njuškama koje žive po gajbama (stanovima) i misle da oko kuće ima jako puno posla. Pazi, koji problem pomesti malo lišća.

Pinija (Pinus pinea) je po meni bolja opcija. Ima kišobranastu krošnju i pruža ugodan hlad. Tu i tamo kapne smola.
Možda da razmisliš o crniki (Quercus ilex) koja je zimzeleno stablo i koliko znam raste u Istri i na Kvarneru, a vjerojatno i u Dalmaciji. Kod mene na moru to čudo ugošćuje iznimno puno mrava. Ima dobro formiranu krošnju, ne previsoku, a opet široku. Priznajem, roštiljala sam ispod tog drveta.
Moji gore imaju par velikih stabala (kesten,orah,murvu i još par manjih voćaka-trešnje itd!
Ako pak imaš dovoljno prostora i jaku zemlju koju bi trebalo malo (zakiseliti)
nipošto nebi bježao od kestena-marona. za hladovinu neznam bolje i brže rastuće a i korisnije stablo (pitaće malo više vode)
Imas jednu interesantnu raspravu s puno pojedinosti prije mjesec dva dana na temu "Pitomi-divlji kesten)
Skylab? koja je to dobrota Bagrema u odnosu na kesten!?
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 18:07   #9
Topala, proždrljivče jedan, samo estetsku! Uostalom, napomenuh da pruža laganu sjenu, ne i debeli hlad. Snjegy je spominjala samo roštiljanje pod drvetom, ne i da joj kestenje samo padne na tavicu.
Bože, ovdje nitko nije čuo za šalu...
Skylab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 01:49   #10
a sto kazete na lipu
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 22:21   #11
Quote:
Skylab kaže: Pogledaj post
Razumijem da tenda i pergola ne dolaze u obzir i da je drvo ono što žarko želiš. Nedostatak drveta je u tome što sjena bježi oko njega pa ćeš se i ti morati povlačiti skupa s njom.
Trešnju sam navela samo kao primjer gnjavaže, ne kao prijedlog. Nisi pažljivo čitala. Moram te još upozoriti da sa stabla ne padaju samo dijelovi biljke, nego i mravci, bubice, a i ptice vole kenjati odozgo. Ovo ti govorim kao korisica trešnjinog hlada. Ako ti to sve ne smeta kao dodatak tvojem roštilju, samo naprijed!
Priznaj da si bila kod nekoga na roštilju u debeloj hladovini!

Evo par prijedloga.
Bagrem raste brzo, otprilike metar godišnje, no ne pruža debelu hladovinu. Ali predobro miriše u svibnju kada procvate. A kad ocvate, imaš romantični bijeli tepih od otpalih cvjetića koji se zavlače i kroz prozore. Bagrem mi raste blizu kuće i jako ga volim. Poslije me jebedu one mahune ali ako istinski voliš to stablo, ne smeta te. Zgrabiš metlu i prkosiš njuškama koje žive po gajbama (stanovima) i misle da oko kuće ima jako puno posla. Pazi, koji problem pomesti malo lišća.

Pinija (Pinus pinea) je po meni bolja opcija. Ima kišobranastu krošnju i pruža ugodan hlad. Tu i tamo kapne smola.
Možda da razmisliš o crniki (Quercus ilex) koja je zimzeleno stablo i koliko znam raste u Istri i na Kvarneru, a vjerojatno i u Dalmaciji. Kod mene na moru to čudo ugošćuje iznimno puno mrava. Ima dobro formiranu krošnju, ne previsoku, a opet široku. Priznajem, roštiljala sam ispod tog drveta.
Ja sam često na roštilju u hladovini.Od prolječa do jeseni kad god vrijeme dopušta u mojoj obitelji je tradicija da se nedjeljom jede vani s gradela.To je pravi nedjeljnji odmor!
Svako stablo očito ima neku manu.Ili mravi ili nema dosta hlada.
Kod mog tate gdje se zadnje vrijeme okupljamo sjedimo ispod stabla kakia(japanske jabuke)On stvarno pruža pravu hladovinu čak i na +35 u podne može se sjediti ispod i nije vruče ALI kad plodovi sazriju i počnu padati čuvajte se to su prave bombe i sve je puno malih mušica.Onda je jezivo.Potažit ču slike ovih vrsta koje si navela pa da vidim kako to izgleda.
snjegy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 22:28   #12
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Preporučio bi ti albiziu.Postoje već gotove sadnice visine 3-4m u rasadnicima u Splitu.Nije zahtjevna.Ima svijetlu sjenu pod kojom se može ugodno boraviti.Radi kišobranastu krošnju promjera i do 8m.Listići su joj poput mimozinih te ima vrlo dekorativan cvijet.Svake godine možeš odrezati novoformirane grane koje slijedeće godine nadoknađuje u punom obimu.
To je ujedno i preporuka.Cijene već gotovih sadnica kreću se od 500-700 kn.
Potražila sam sliku albizie.Znam koje je to stablo .Prekrasno je ali bojim se da je sjena presvjetla.Razmislit ču ipak o njoj.
snjegy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 22:35   #13
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
Moji gore imaju par velikih stabala (kesten,orah,murvu i još par manjih voćaka-trešnje itd!
Ako pak imaš dovoljno prostora i jaku zemlju koju bi trebalo malo (zakiseliti)
nipošto nebi bježao od kestena-marona. za hladovinu neznam bolje i brže rastuće a i korisnije stablo (pitaće malo više vode)
Imas jednu interesantnu raspravu s puno pojedinosti prije mjesec dva dana na temu "Pitomi-divlji kesten)
Skylab? koja je to dobrota Bagrema u odnosu na kesten!?
Ja sam tek odnedavno na forumu i neznam kako da nađem tu raspravu pa da vidim šta ljudi pišu o kestenu.Prostora imam dovoljno!
snjegy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:55   #14
Snjegy, kad se ulogiraš stisni na ovoj plavoj traci Tražilicu i onda u otvorenom okviriću Naprednu tražilicu. Tad će ti se otvoriti parametri koje ćeš zadati pri potrazi. Probaj sa ključnom riječi i otvorit će ti se nazivi tema u kojima se taj pojam spominje. Ponekad treba malo duže čačkati ali nije nemoguće.

Bit će ti super kad nađeš svoje drvo. A roštiljanje vikendom i izležavanje u hladu podržavam svim srcem!
Skylab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 14:11   #15
Divlji kesten

Na jesen sam posadio 8 sljemenskih divljih kestena u posudice, 4 su nikla i rastu 'ko bebice; ostala 4 nažalost nisu proklijala.
Zanima me kada da ih presadim u vrt ( koji se nalazi iza kuće, pokraj potoka, a podno šumovitog brijega).....? Možda i uspije koji od ta 4 kestena.
Čitao sam malo o uzgoju, dosta je zahtjevan i traži kiselo tlo.
Živim u Prigorju, na istočnom obronku Medvednice.
Kurtz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 14:39   #16
Quote:
Kurtz kaže: Pogledaj post
Na jesen sam posadio 8 sljemenskih divljih kestena u posudice, 4 su nikla i rastu 'ko bebice; ostala 4 nažalost nisu proklijala.
Zanima me kada da ih presadim u vrt ( koji se nalazi iza kuće, pokraj potoka, a podno šumovitog brijega).....? Možda i uspije koji od ta 4 kestena.
Čitao sam malo o uzgoju, dosta je zahtjevan i traži kiselo tlo.
Živim u Prigorju, na istočnom obronku Medvednice.
Nisi posadio divlji, nego pitomi kesten.

Da, traže kisela tla, što se tiče uzgoja, evo ti jedan link:

http://www.aic.ba/poljoprivreda/voca...a-gajenja.html

Mada ja ne znam da ima nekih problema, za razliku od npr. divljeg kestena.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 12:38   #17
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nisi posadio divlji, nego pitomi kesten.

Da, traže kisela tla, što se tiče uzgoja, evo ti jedan link:

http://www.aic.ba/poljoprivreda/voca...a-gajenja.html

Mada ja ne znam da ima nekih problema, za razliku od npr. divljeg kestena.
Zahvaljujem na linku i da, u pravu si, nije divlji nego pitomi kesten....... Hebi ga, zaboravih da ako raste u divljini (šumi) ne mora i imati prefiks divlji.
Kurtz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 12:41   #18
Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Kesten se moze uzgojiti iz ploda ali treba najmanje saditi 2 sadnice..
Može pojašnjenje.............. Radi oprašivanja?
Kurtz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 11:13   #19
posadio bi pitomi kesten pa me interesira koliko bi trebao ostaviti prostora sa svake strane, odnosno koliko je visok i kolika mu je krošnja.
stavio bih ga između naraslog oraha i čardaka, pa da znam planirati dali bi to bilo prikladno mjesto.
netko mi reče kako je ovo doba godine prikladno za sadnju, jeli to doista tako?!
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 09:15   #20
Thumbs up uzgoj sadnica

Quote:
snjegy kaže: Pogledaj post
Zna li netko gdje se može(blizu Splita) nabaviti sadnica kestena i koliko košta?
Da li je to drvo zahtjevno i da li mu odgovara Dalmacija.
Posadila bih ga isključivo zbog hladovine a ispod bi bio stol za popodnevni odmor novine i kavicu.
Ili ima li tko ideju koje bi drugo stablo mogla za saditi "za tu svrhu"
stavi plod kestena u jesen u vlažnu zemlju, na proljeće mladu biljku presadi na odgovarajuće mjesto
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.