Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2017., 08:57   #141
Na temu kojeg je hrvatskog filozofa doktorirala nedavno preminula profesorica filozofije Ljerka Schiffler?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 09:17   #142
Lako je izguglati a nitko ovdje neće znati bez guglanja pa evo: "...gdje je i doktorirala (1974.) s tezom iz hrvatske filozofske baštine 16. stoljeća o Nikoli Vitovu Gučetiću."

Zapravo bih htio postaviti pitanje: jedan hrvatski (?) filosof prvi je upotrijebio pojam koji je u zadnje vrijeme (21. stoljeće) stekao stanovitu popularnost u filosofiji uma. Koji filosof i koji pojam?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 11:57   #143
U kojem je stoljeću živio? To je kao džoker "pola-pola"?
Pitanje je dvostruko pa ono...
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 12:42   #144
Renesansa.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:25   #145
Onda pretpostavljam da misliš na Franu Petrića, a termin mi ne pada na pamet trenutno.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:28   #146
Da.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:29   #147
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Franu
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:41   #148
Heh. Jel se taj pojam koristi na isti (ili barem jako jako sličan) način kod njega i u filozofiji uma 21. stoljeća? I jel karakterističan prvenstveno za FU ili je poprilično univerzalan? Da ne bi sad ispalo nešto poput "holizma" ili tome slično.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:44   #149
Ma idem probati pogađati:

Emergencija?



Mada, to je pojam popularan već u filozofiji uma druge polovice 20. stoljeća, a osobito u kibernetici i kibernetičkim varijantama psihologije.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:47   #150
Ne. Sad si po nekom od mnoštva parisfalovih pravila eliminiran za ovo pitanje. Ovo 21. stoljeće je uvjetno, može i 20-30 godina ranije.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 15:55   #151
https://en.wikipedia.org/wiki/Panpsychism

Quote:
Patrizi introduced the actual term "panpsychism" into the philosophical vocabulary. According to Giordano Bruno: "There is nothing that does not possess a soul and that has no vital principle." ...

The panpsychist doctrine has recently been making a comeback in the American philosophy of mind. Prominent defenders include Christian de Quincey, Leopold Stubenberg, David Ray Griffin, and David Skrbina.[1] In 1990, the physicist David Bohm published a paper named "A New theory of the relationship of mind and matter" promoting a panpsychist theory of consciousness based on Bohm's interpretation of quantum mechanics. Bohm has a number of followers among philosophers of mind both in United States (e.g. Quentin Smith) and internationally (e.g. Paavo Pylkkänen). In the United Kingdom the case for panpsychism has been made in recent decades by Galen Strawson,[14] Gregg Rosenberg and Timothy Sprigge.

In the philosophy of mind, panpsychism is one possible solution to the so-called hard problem of consciousness.[15] The doctrine has also been applied in the field of environmental philosophy through the work of Australian philosopher Freya Mathews.[16] David Chalmers has provided a sympathetic account of it in The Conscious Mind (1996). In addition, neuroscientist Christof Koch has proposed a "scientifically refined version" of panpsychism.[17]
http://www.iep.utm.edu/panpsych/

Quote:
Panpsychism is the view that all things have a mind or a mind-like quality. The word itself was coined by the Italian philosopher Francesco Patrizi in the sixteenth century, and derives from the two Greek words pan (all) and psyche (soul or mind).
...
Panpsychism enters the 21st century with vigor and diversity of thought. A number of recent works have focused attention on it. If we look back to the year 1996 we find two books that contributed to a resurrection of sorts. First, Chalmers’ The Conscious Mind lays out a naturalistic dualism theory of mind in which he suggests (with an apparent diffidence) that mind can be associated with ubiquitous information states—following Bateson and Bohm, though without citing their panpsychist views. His relatively detailed discussion of panpsychism sparked a resurgence of discussion on the matter, and contributed to a wider interest. Also, Abram’s Spell of the Sensuous argued from a phenomenological basis for a return to an animistic worldview, though his work was more poetic essay than detailed philosophical inquiry. In 1998 process philosopher David Ray Griffin published Unsnarling the World-Knot, a major milestone in panpsychist philosophy. Griffin supplies a detailed and scholarly assessment of the subject, though with a strong focus on the process view, and with only a cursory historical study.

Into the present century, Christian DeQuincey’s Radical Nature (2002) offers another process perspective, and a more satisfying review of the historical aspect. In 2003 there were two more books dedicated to panpsychism: David Clarke’s Panpsychism and the Religious Attitude, and Freya Mathews’ For Love of Matter. Clarke again takes the process view, underscoring the dominance of this philosophical perspective on the discussion. Mathews moves into new territory; drawing inspiration from Schopenhauer, she crafts a truly metaphysical philosophy in which humans are sensitive participants in an animate cosmos. Gregg Rosenberg released a nominally panpsychist approach to mind in 2004, with his book A Place for Consciousness. In 2005, Skrbina published the first-ever comprehensive study of the subject, Panpsychism in the West. Most recently, Galen Strawson has presented a forceful argument for panpsychism based on the inexplicability of emergence of mind.
Ne pada mi sad na pamet neko pitanje, pa tko hoće nešto pitati može.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 08:21   #152
PITANJE BR. 19


Jedan čuveni mislilac napisao je : Umrijeti u automobilskom udesu najapsurdnija je smrt !

Sudbina se narugala i isti taj čovjek umro je kao suvozač u automobilu.
Kod njega su tada pronašli rukopis na 144 stranice (rukom pisan ! ) njegove nove knjige i kartu za vlak.
Karta za vlak ostala je neiskorištena jer ga je automobilom kući vozio njegov izdavač koji je skupa s njim poginuo.

O kome se radi ?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 13:19   #153
Albert Camus, ali predajem svoje pravo (ako je moj odgovor točan, a vjerujem da jest, ne da mi se guglati) da netko drugi dalje pita. Kao što i zadržavam svoje da pitam ako mi dođe.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 13:47   #154
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
...predajem svoje pravo (ako je moj odgovor točan, a vjerujem da jest, ne da mi se guglati) da netko drugi dalje pita. Kao što i zadržavam svoje da pitam ako mi dođe.
sviđa mi se ova fleksibilna dosjetljivost i preporučam je svima
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 00:34   #155
PITANJE BR. 20

Ovo pitanje inspirirao je naš Sigmund koji je na chat temi nakon povratka iz divljine u prirodu napisao :

''Bio sam u posjeti barbarskim krajevima južno od Velebita. 14 dana bez interneta. Ma što bez interneta, bez tekuće vode čak. Vrlo korisno iskustvo. U desetak dana pročitao sam 5 romana koje sam dugo želio pročitati (dobro, jedan sam pročitao po drugi put). Bilo je to jedno veličanstveno, hm, kako bi to čovjek nazvao - rekuperiranje? preporod? Da, da, preporod! Ponio sam uz to i knjigu za određivanje vrsta ptica. Pa sam shvatio da sam živio s pčelaricama koje imaju vrlo lijep, vrlo melodiozan zov; gnijezde se na okomitim liticama, itd;..

====

Koji je mislilac (a nije Sigmund) posjetio Hrvatsku 2012. i odbio želje domaćina za posjetom bilo čemu što ima veze sa salonskim intelektualcima .

On je samo želio promatrati ptice (iako nije biolog ili prirodoslovac) i o tome je napisao članak za National Geographic.

=====
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 10:08   #156
Jonathan Franzen
Quote:
... ali predajem svoje pravo (ako je moj odgovor točan, a vjerujem da jest, ne da mi se guglati) da netko drugi dalje pita. Kao što i zadržavam svoje da pitam ako mi dođe.
(Zapravo sam guglao jer nisam znao kako se čovjek zove, ali čitao sam o tome pa sam znao da je američki pisac i da je bio tu prije par godina.)
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 08:23   #157
PITANJE BR 21.

Jednog su velikana pitali :
Koliko dugo vremena treba proći od trenutka dok je radnik završio posao do trenutka kada mu poslodavac treba isplatiti odrađeno?

Taj veliki čovjek rekao je nešto što nikada neću zaboraviti,a što niti jedan pravni sistem na našem plavom planetu nema ugrađeno niti u zakon .
I rekao je nešto što nikada prije i nikada poslije nisam nigdje pročitao i što danas NIJE popularno bilo gdje u svijetu.

Rekao je : '' Treba platiti odrađeno prije nego što se radniku osuši znoj na čelu ! ''


Tko je velikan koji je tako upečatljivo odgovorio o tome kada je pravo vrijeme da se plati odrađen posao.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 13.07.2017. at 08:42.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 08:55   #158
Željko Kerum.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 09:12   #159
Odgovor nije točan i molim da se zna da onaj koji pogrešno odgovori nema pravo dalje nagađati .
Moramo štititi dignitet ovog kviza i prisliti forumaše na ozbiljan rad i istraživanje
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 09:22   #160
HALL OF FAME

Prošlo je mjesec dana od kada je inventivni i vrijedni forumaš parsifal :klap:
pokrenuo ovaj popularni kviz.

Neka se zna da najviše točnih odgovora

i to 6 ima forumaš nitko drugi
:klap: :klap: :klap:

Uredništvo kviza mu čestita i izražava iskreno divljenje na samoprijegornom radu i znanju . Mi gradimo kviz, kviz gradi nas !

Predlažemo da ga se kao forumaša mjeseca na filozofiji nagradi forumskim imunitetetom tj. mjesec dana ne može dobiti nikakovu kaznu od moderatora ili admina !!!!

====================

Drugo mjesto dijele forumaši parsifal i Bijeli Druid sa po 5 točnih odgovora
:klap::klap:

Sigmund ima samo 3 točna odgovora

==============
Najviše pitanja postavio je parsifal :klap: i to 15. (bravo za aktivnost,doprinos općem dobru i dosjetljivost. Neka te Minervina sova čuva i nadahnjuje ! )

na drugom mjestu je sa 4 postavljena pitanja nitko drugi :klap:

===================

Pitanja je bilo 25 ,a nesklad sa brojem koji stoji gore (21) je zbog toga što je bilo raznih nedoumica, kršenja pravila, ...uskakanja sa pitanjima koje smo ipak priznali ,nejasno i dvosmisleno sigmundovo pitanje o buržoaziji i vitegenštajnu , pogrešno parsifalovo brojanje itd itd itd .

Bilo kako bilo, sljedeće pitanje tko ga postavi će biti redni br 26 da uvedemo reda u knjigovodstvo !
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 13.07.2017. at 09:49.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:25.