Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2017., 09:56   #1521
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post

Ne vjerujem da završavaš zato jer si to prije radila i wandu i drugima, nego zato jer znaš da bi morala neke stavove možda dublje preispitati, a to je vrlo hrabar i težak posao. Ponekad uopće nije teško shvatiti ljude koji su intelektualno i svjetonazorski tromi, jer ako stalno preispituju stvari neće biti dovoljno efikasni u određenim stvarima, morat će preispitati svoja osnovna moralna načela, većinu stvari koje rade i/ili su radile, a to nije posao za svakog. Za malo koga jest. Možda ne bi bilo preporučljivo nikome. Jer je brutalno teško ako se radi istinski.

......... sude miiiiii ............ čudni ljudi čudna imenaaaaaaaaa ..........

Kako lako se i forum pretvori u sudnicu. Ulogu suca uzme svatko i čovjek se nađe u poziciji da mora braniti svoje moralne stavove.

Na napad (na moralne stavove) čovjek instiktivno reagira obranom (moralnih stavova). Moralni stavovi i svoji i tuđi preispituju se na drugi način. Iako smatram da antifašizam nije potrebno preispitivati.

Napomena: napisala sam ovo ne zbog mene osobno već da dam sliku svijeta kako ga ja vidim. Što se tiče mene osobno ušla sam u doba života kada se smrt približava velikim koracima, odnosno kada čovjek postane stvarno svjestan svoje smrtnosti, a tada osobna razina prestaje biti važna.

Zadnje uređivanje mravac8 : 17.08.2017. at 10:10.
mravac8 is offline  
Old 17.08.2017., 10:34   #1522
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Mislim da je to zato jer ljevičaru uglavnom sve što je religiozno izgleda čudno, bizarno,apsurdno.,licemjerno , nepotrebno ...
Želiš reći da među 'ljevičarima' nema religioznih? Ali ima ih i koji su otvoreno ljevičari i religiozni.

A što je bio Isus, 'ljevičar' ili 'desničar'?
- Sizif - is offline  
Old 17.08.2017., 10:49   #1523
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Kult ličnosti nije u nikome stvorio mržnju, mogao je izazvati jedino ili pozitivne osjećaje prema Titu (što nikome ne smeta i nije upereno protiv nikoga) ili pak negativne iz prkosa ili drukčijeg kućnog odgoja (što je već malo veći problem al ajd)
Što se tiče primanja u pionire i omladince, to je bila tako divna IGRA i divno DRUŽENJE - a ovo učenje o ateistima kao nesimpatičnima i bla bla bla mi nimalo ne nalikuje na igru, dapače.... prije na razbijanje svake igre i zajedništva.
Ja sam isao i u pionire i na vjeronauk u skoli i na vjeronauk izvan skole tj. u zupi. Sve je to bila divna igra i druzenje. Jedne godine sam i uzeo etiku umjesto vjeronauka. Etika mi je od toga svega bila najveca tlaka jer je cak bilo nekakvih ispita

Ova slika iz udzbenika sto je stavljena na temu - dakako da ne odobravam to sto pise, pogotovo s obzirom da sam ateist, ali drzim da gradivo vjeronauka sadrzi puno vise od te jedne stranice.

Hocu reci, lako je na osnovu te stranice zamisliti da na svakom satu vjeronauka djecu drilaju da su ateisti olos i mantraju jedno te isto, ali to nije intelektualno posteno.

Zato sam nabrzaka istaknuo te Isusove "zapovijedi ljubavi" i slicno da bi to mozda netko uvidio - da je vecina gradiva vjeronauka tj. krscanskog ucenja - neupitno pozitivna.

Dapace, kao sto je Druid rekao, drzim da ce mnogi vjeroucitelji s ispravnim srcem (a takvih ipak ima, vecina cak usudio bi se reci) "umanjiti" ili preskociti taj dio "gradiva" s te slike i zadrzati se na nekim drugim, zbilja krscanskim dijelovima ucenja.

Quote:
Ako se itko pravi noj, to si ti, a također i Druid kada priča o "neobaveznom" vjeronauku, u društvu u kome ništa nije neobavezno, osim možda na papiru i teoretski....
Ja mislim da se ta "stigma nepohadjanja vjeronauka" napuhuje van proporcija. Kako rekoh, ja sam isao i neisao na sve, kao i mnogi oko mene, nisam primjetio da je to ikako bitno utjecalo na odnose. Vjeronauk bi recimo obicno bio zadnji sat tako da djeca koja ne idu na njega mogu ici kuci (a ne stajat u hodniku). Pa bi vjeronauk imao utjecaj na to s kim idem pjeske doma taj dan a s kim ne, eto toliko.

Sigurno da se negdje nasao poneki asshole od klinca kojem je palo na pamet bullyat nekog drugog kolegu iz razreda jer taj ne ide na vjeronauk, da nema vjeronauka, taj bi nasao nesto drugo za bullyat.

Djeca ateisti su ionako ponosni na svoj ateizam, vecina ateista je ponosna. Bilo ne bilo vjeronauka, ateisti ce se izjasniti kao ateisit, ne treba im vjeronauk da ih prokaze i "stigmatizira".
Zato roditelji ateisti i ne daju djecu na vjeronauk - iz ponosa i dispeta. Ateizam uglavnom u vecine i jest dispet. Nece im nista tamo biti, ali to je "princip". I to zapravo i jest egoizam.

Kako sam ja unatoc svom vjeronauku kroz svoj zivot i kurikularnom i ekstrakurikularnom citavo vrijeme "prezivljavao" kao jasno deklarirani ateist? Kako nisam lobotomiziran u vjernika? Kako nisam "ugnjetavan" i slicno? Cak sam i na tim vjeronaucima uredno propitivao vjerska ucenja sa svoje pozicije.

Quote:
Slično se pravi nojem i addx kada priča o tome kako radnici imaju pravo odbiti posao ako im se ne sviđaju uvjeti i bla bla bla nja nja nja (u raspravama o kapitalizmu).
Radnici zbilja imaju to pravo, druga stvar je sto dosta ljudi nisu razvili trazene vjestine i/ili zive van svojih mogucnosti pa si time dijelom uskracuju to pravo. Za to su sami odgovorni.

Zar ne primjecujete vi moralnovertikalni komunisti da cak i u uvjetima kapitalizma, kada te svijet "surovo" kaznjava (malim placama/losim radnim uvjetima) za nerazvijanje samog sebe - ljudi se i dalje slabo obrazuju i slabo razvijaju svoje vjestine pa ih vecina moze raditi tek kao blagajnik i skladistar?

U slucaju kada svijet ne bi kaznjavao lijenost i osobnu neodgovornost malim placama i losim radnim mjestima (kao u idealu komunizma), da li bi vise ljudi razvijalo vjestine i bilo odgovorno ili manje ljudi? To je problem s tim moralnovertikalnim idejama, sto one naivno ispravljaju tek neki percipirani "*trenutak* nepravde" a ne brinu o dugorocnoj odrzivosti.

Zato je "globalnom komunizmu", da bi uspio, nuzno da je svijet konacno evoluirao u utopiju i moze svojom "utopijskom silom" anulirati svu neodgovornost pojedinaca i tako uciniti zivot ultimativno bezbriznim svakom pojedincu (a lako moguce onda i besmislenim i degeneriranim).

Quote:
Ono, veze sa životom nema, ni jedno ni drugo ni treće....
Sta to ima veze sa zivotom? Svi vi komunisti tu po forumu ste "ili-ili" crno bijeli, a zivot to sasvim sigurno nije.

Ja sam kapitalizam u mnogo navrata i kritizirao i oduvijek na forumu zagovaram hibridno rjesenje, u tom smislu sam nerijetko i hvalio kinu i pisao detaljne postove o tome kada, kako i zasto bi primjenivao komunisticke principe a kada kapitalisticke.

Dok vi radikalni komunisti niste u stanju preko usta prevaliti jednu iskrenu pozitivnu recenicu o kapitalizmu.

O tom se radi. Isto tako i sto se tice vjere. Vidis kako je to mravac8 objasnila a ti se zacijelo slazes, vjeronauk je indoktrinacijom zlom, a marksizam dobrim. I tocka.

Quote:
A još je najluđe pravljenje nojem uspoređivati učenje nekoga kao što je Marks (i Hegel, kad smo već kod toga, pošto je on bio temelj svega) sa lobotomijom koja se sprovodi na vjeronauku... Uspoređivati i izjednačavati učenje o Hegelovom dijalektičkom materijalizmu i učenje o tome kako su svi ateisti zli , za to se zaista moraš praviti ne glup nego malouman
Dijalekticki materijalizam je AFAIK Marxov (i Engelsov?).

Meni i to sto sam citao od Marxa se nerijetko cinilo lobotomizirajucim, prorockim, samopravednickim itd. Iako nisam citao puno, ali dovoljno da uberem generalni ton "obracanja".

Come to me my child
addx is offline  
Old 17.08.2017., 11:25   #1524
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ja sam isao i u pionire i na vjeronauk u skoli i na vjeronauk izvan s

Zar ne primjecujete vi moralnovertikalni komunisti da cak i u uvjetima kapitalizma, kada te svijet "surovo" kaznjava (malim placama/losim radnim uvjetima) za nerazvijanje samog sebe - ljudi se i dalje slabo obrazuju i slabo razvijaju svoje vjestine pa ih vecina moze raditi tek kao blagajnik i skladistar?

U slucaju kada svijet ne bi kaznjavao lijenost i osobnu neodgovornost malim placama i losim radnim mjestima (kao u idealu komunizma), da li bi vise ljudi razvijalo vjestine i bilo odgovorno ili manje ljudi? To je problem s tim moralnovertikalnim idej

Come to me my child
Konacno pametno zboris. Ovim lijencinama i dokolicarima u npr Konzumu treba jos smanjiti place, majku im izlezavacku....ukinuti im placen prekovremeni ra.... u biti to je ukinuto .....nista onda barem ukinuti godisnji i djecji doplatak (to ce djelovati i pedagoski na dyecu, nema imitacije ajfona za dyecu neradnika) a ne da je nacionalna ekonomija pred kolapsom a onog naseg najradnika hrvacke zele uhapsiti.
A najlijeniji olos su oni komunisticko kineski bonvivani sto od silne dosade na poslu skacu kroz prozore. Preplaceni uhljebi.
La Baba yaga is offline  
Old 17.08.2017., 11:37   #1525
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Također, nitko nije rekao da sam možda i stariji, ali da tada nisam bio u Jugoslaviji. Kako znaš da se nisam rodio u inozemstvu i došao tek puno kasnije? Argentina? Australija? Kanada? SAD? Bilo koja druga država? Hrvata ima po cijelom svijetu, kao što znaš.
Tu smo dakle, dijete ustaške emigracije...

To objašnjava puno stvari...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 17.08.2017., 11:44   #1526
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Tu smo dakle, dijete ustaške emigracije...

To objašnjava puno stvari...
IMeni se cak prijetilo Ilcicem i Markickom.
La Baba yaga is offline  
Old 17.08.2017., 11:56   #1527
Inace u zapadnim drzavama...je i "losije" radno mjesto dobro placeno. Zapravo su pojedini poslovi s malom odgovornoscu i nizom kvalifikacijom poprilicno dobro placeni.
La Baba yaga is offline  
Old 17.08.2017., 12:16   #1528
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Želiš reći da među 'ljevičarima' nema religioznih? Ali ima ih i koji su otvoreno ljevičari i religiozni.

A što je bio Isus, 'ljevičar' ili 'desničar'?
Mislim da je Bijeli-Druid prije nekog vrimena napisa lipi post kako je ljevičarska ideja mnogo bliže kršćanstvu nego desničarska, ali ga ne mogu nać da ga jebeš!

@Druid, jesi li ti to pisao ili sam ja umislio...
Templarski red is offline  
Old 17.08.2017., 12:25   #1529
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Inace u zapadnim drzavama...je i "losije" radno mjesto dobro placeno. Zapravo su pojedini poslovi s malom odgovornoscu i nizom kvalifikacijom poprilicno dobro placeni.
Preciznije bi bilo napisati u bogatim državama (ne u zapadnim).

To je točno. U bogatim državama su i siromasi bogati u usporedbi sa građanima siromašnih država.

Ali je to tako ne zato što su na zapadu nego zato što su bogati.

Jer Japan je na istoku. A i Australija i Novi Zeland.
mravac8 is offline  
Old 17.08.2017., 12:33   #1530
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
To je točno. U bogatim državama su i siromasi bogati u usporedbi sa građanima siromašnih država.
Ma ovo ti je loše. Siromah je siromah... bez obzira na okruženje. Jednako gladni, bosi ili što sve već ne.
Templarski red is offline  
Old 17.08.2017., 12:33   #1531
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Mislim da je Bijeli-Druid prije nekog vrimena napisa lipi post kako je ljevičarska ideja mnogo bliže kršćanstvu nego desničarska, ali ga ne mogu nać da ga jebeš!
Te tzv. 'lijeve' ideje su u svojoj suštini 'kontraevolucijske', 'protuprirodne' jer su suprostavljene tipičnim ljudskim ambicijama koje nisu dominantno altruistične, već naprotiv...

Naravno, postavlja se pitanje što onda može biti njihov temelj...
- Sizif - is offline  
Old 17.08.2017., 12:36   #1532
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Te tzv. 'lijeve' ideje su u svojoj suštini 'kontraevolucijske', 'protuprirodne' jer su suprostavljene tipičnim ljudskim ambicijama koje nisu dominantno altruistične, već naprotiv...

Naravno, postavlja se pitanje što onda može biti njihov temelj...
Ajde malo ovo razjasni, da ne odgovaram, a da te nisam dobro shvatio.
Templarski red is offline  
Old 17.08.2017., 12:38   #1533
Hm .... napisati nešto lijepo o kapitalizmu? Jesam li ikad? Ili nikad. Malo je teško jer vidim jako malo toga lijepog na ovom svijetu. Terorizam, ratovi, sukobi na svim razinama, ekologija, izumranje vrsta, opasnost sada i od nuklearnog rata ....

Kapitalizam je sistem koji odgovara današnjem razvoju tehnologije i ljudske svijesti. To sam napisala više puta (nije moje nego je Marxovo ali ja se s tim slažem). Može li se to ubrojati u nešto lijepo rečeno o kapitalizmu?

Mutlinacionalnost, odnosno prelazak i brisanje granica.

Napisala bi i mikro obiteljske tvrtke ali one su u stvari element socijalizma u kapitalizmu. Zato ih kapitalizam i gazi.
mravac8 is offline  
Old 17.08.2017., 12:41   #1534
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Ma ovo ti je loše. Siromah je siromah... bez obzira na okruženje. Jednako gladni, bosi ili što sve već ne.
A nije. Siromahu u Africi (državama trećeg svijeta) umire već treće dijete od posljedica siromaštva i neimaštinem živi u kućici od blata i kravlje balege, a siromah u Hrvatskoj živi u kući od cigle sa vodom i strujom.

Odi u države trećeg svijeta oni obuću rade od starih automobilskih guma. Toga u Hrvatskoj nećeš vidjeti.
mravac8 is offline  
Old 17.08.2017., 12:48   #1535
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Odi u države trećeg svijeta oni obuću rade od starih automobilskih guma. Toga u Hrvatskoj nećeš vidjeti.
Kod nas je recikliranje na zbilja niskom nivou
addx is offline  
Old 17.08.2017., 12:55   #1536
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Te tzv. 'lijeve' ideje su u svojoj suštini 'kontraevolucijske', 'protuprirodne' jer su suprostavljene tipičnim ljudskim ambicijama koje nisu dominantno altruistične, već naprotiv...

Naravno, postavlja se pitanje što onda može biti njihov temelj...
Nisu kontraevolucijske nego cilljaju drustvo kao predmet evolucije sto u odredjenoj mjeri ogranicava evoluciju pojedinca.

Nisu cak ni protuprirodne, mislim da manje zajednice mogu biti prirodno svjesne sebe kao drustva i tako evoluirati se kao drustvo.

Komunisticka plemena i danas postoje a postojala su i u vrijeme kad se za malo sta moglo reci da je "neprirodno".
addx is offline  
Old 17.08.2017., 12:56   #1537
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A nije. Siromahu u Africi (državama trećeg svijeta) umire već treće dijete od posljedica siromaštva i neimaštinem živi u kućici od blata i kravlje balege, a siromah u Hrvatskoj živi u kući od cigle sa vodom i strujom.

Odi u države trećeg svijeta oni obuću rade od starih automobilskih guma. Toga u Hrvatskoj nećeš vidjeti.
Onda drugačije poimamo siromaštvo. Sve ok.
Dalmatinska zagora 50ih godina prošlog stoljeća je imala indentičnu statistiku ovog tvog afričkog primjera, ako ne i goru. Otprilike na osmero rođene djece dvoje ili troje bi poživilo dovoljno dugo da krenu u školu.
Templarski red is offline  
Old 17.08.2017., 13:02   #1538
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Onda drugačije poimamo siromaštvo. Sve ok.
Dalmatinska zagora 50ih godina prošlog stoljeća je imala indentičnu statistiku ovog tvog afričkog primjera, ako ne i goru. Otprilike na osmero rođene djece dvoje ili troje bi poživilo dovoljno dugo da krenu u školu.
Ali to je bilo prije skoro sto godina. Ja ti govorim o Africi danas.

I to su samo dvije, tri slićice. Vjeruj mi kada odeš i vidiš na svoje oči onda ti i oni najsiromašniji u Hrvatskoj izgledaju kao milijuneri.

Evo samo par stvari - u Hrvatskoj svi imaju zdravstvenu zaštitu i besplatno školstvo. Ok, moguće je da neće imati novaca da kupe originalni lijek, ali ćeš barem dobiti generički.

I ok, mnogi će reći - školovanje nije besplatno, udžbenici su skupi, djetetu treba platiti autobusnu kartu ....

U Africi ako imaš novaca nosiš bolesno dijete liječniku, ako nemaš ...... umire ti doma. Ako imaš novaca za školarinu (koja je vrlo visoka za njihove prilike) šalješ dijete u školu a ako nemaš šalješ ga da radi u polju. Većina nema.

Tako da siromaštvo i siromaštvo nikako nije isto.
mravac8 is offline  
Old 17.08.2017., 13:04   #1539
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kod nas je recikliranje na zbilja niskom nivou
Tamo se radi o preživljavanju ne o recikliranju. Ili ćeš hodati bos ili u obući od automobilskih guma.

Prodaju se u trgovinama normalno, kao što se kod nas prodaju borovo tenisice.
mravac8 is offline  
Old 17.08.2017., 13:07   #1540
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Nisu cak ni protuprirodne,
Jesu u smislu da se protive prirodi (velike) većine ljudi (ne nužno svih, ali svijet se ne ravna po struji manjine).


Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Ajde malo ovo razjasni, da ne odgovaram, a da te nisam dobro shvatio.
Kad malo proanaliziraš ljude i njihove motive, onda vidiš da za većinu ljudi ambicija izvire iz pohlepe, vlastohleplja i/ili častohleplja. Imati više materijalnog, vlasti i/ili časti/priznanja - to je pokretač većine tj. ljudskog roda.

Umjerenost naprosto po prirodi stvari nije pokretač kao pohlepa.

Imao je Arsen Dedić jednu pjesmu na tu temu, nisam ju našao na internetu ni u zbirci njegovih pjesama, a jednom ju je izgovorio u eter u nekoj radio emisiji u kojoj je bio gost...

...uglavnom, govori o čovjeku koji je uvijek željan više slave, više novca... više svega... pa na kraju onako ironično poentira: I kad se na vješalima njiše - on bi još uvijek malo više.

(...nakon što izgovori pjesmu, ekipi iz studija i režije samoironično pridoda "ma dajte me malo više", ciljajući na glasnoću, ali i svoje prisustvo u eteru i medijima općenito...)
- Sizif - is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.