Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2017., 19:12   #41
Što je za tebe uopće javni dug?
SpomenkoSatara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 19:26   #42
Alatničar, koliko imaš godina ?

Najbolje bi ti bilo raditi, raditi na sebi, štediti i ne zamarati se stvarima koje ionako ne možeš promijeniti.
Ove priče o dugu su već odavno raspravljene... ništa nije crno-bijelo, niti su banke samo zle i pohlepne, niti su, s druge strane, socijalisti, anarhisti, antikapitalisti i ostali wannabe-ljevičari te, prije svega, zaduženi, jadni, mali, izigrane žrtve... It takes two for tango
Sarrazin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 19:34   #43
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Ne može ako gledamo GLOBALNO.
Znači ako je globalni dug sa kamatom 100 kn a u opticaj sam stavio 90 kn, znači da fali novčanica za vratiti dug, tako im tiskam još novčanica kojima ih zadužujem da bi ekonomija mogla funkcionirati i kako bi se dug nastavio vraćati.

Dok se teoretski može vratiti javni dug ali samo lokalno.
I opet, ovo nije točno jer profit koji banka (tj. vlasnici istih) zaradi ne nestaje nego se vraća u ekonomiju. Dakle, oni koji zarade na kamatama tim novcem kupuju robu i usluge. Zato je sve dugove i teoretski moguće vratiti bez novih kredita. Stvarno nije komplicirano, pa mi ne ide u glavu što te tu zbunjuje.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 19:57   #44
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
I opet, ovo nije točno jer profit koji banka (tj. vlasnici istih) zaradi ne nestaje nego se vraća u ekonomiju. Dakle, oni koji zarade na kamatama tim novcem kupuju robu i usluge. Zato je sve dugove i teoretski moguće vratiti bez novih kredita. Stvarno nije komplicirano, pa mi ne ide u glavu što te tu zbunjuje.
Pa kako će 100 ljudi kupiti robe u vrijednosti javnog duga?
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih

Zadnje uređivanje Alatnicar : 02.07.2017. at 19:58. Reason: Pitao sam kao da ne znam da trolaš
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 20:22   #45
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Sumnjao sam da sam se možda prevario ali svejedno, javni dug neće biti nikad vraćen.
Niti ga je, niti će ga itko ikad vratiti.
To hoce li Hrvatska svoj javni dug svesti na nulu ovisi iskljucivo o nama samima, a ne nekom drugom.

Ako cemo godinama generirati proracunski suficit onda ga je matematicki moguce vratiti.

Medutim, kod duga nije bitan njegov aposlutan nego relativan iznos. Javni dug ne mora biti na nuli. Ne znam iz kojeg razloga bi trebao biti na nuli, ali je bitno da ne bude visi od 30 ili 40% BDP-a.

Javni dug je nista drugo nego stednja privatnog sektora. Tko je najveci vlasnik hrvatskog javnog duga? Mirovinski fondovi, odnosno gradani koji stede i II mirovinskom stupu.

Ako drzava sve svoje dugove koje ima prema privatnom sektoru vrati to znaci da ce izmedu ostalog gradani koji stede u II mirovinskom stupu imati mogucnost da taj novac ili potrose ili iskoriste za kreditiranje privatnog sektora u Hrvatskoj ili da financiraju neciju potrosnju ( investicije ) u inozemstvu.

Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Ne može ako gledamo GLOBALNO.
Zasto bi se globalno javni dug trebao svesti na nulu? Iz kojeg razloga toliko patis da dug ne smije postojati?

Ako bi htjeli da se javni dug na globalnoj razini svede na nulu to znaci da bi privatni sektor trebao imati deficit kako bi to bilo moguce. To znaci da bi privatni sektor trebao smanjiti svoju imovinu doslovno do nule.

Kako si ti zamisljas svijet u kojem naprosto ne postoji privatna stednja?

Ti bi svojom teorijom globalno gospodastvo potjerao u depresiju.

Dug ko dug uopce nije problem ako se kvalitetno alocira. Problem postaje kad njegova alokacija postane neproduktivna.

Visina duga odreduje koliko je koja drzava kapitalom bogata. Jedna Gana je neusporedivo manje duzna opce gledano od jedne Svicarske, a opet ne postoji osoba koja bi izmedu Gane i Svicarske izabrala Ganu.

Dug je nebitan sve dok se produktivno investira. Ostavi se Pernar ekonomije.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 20:25   #46
Nikad ti neće sve vratiti, ne mogu. Makar u novcu ne mogu(jer ne postoji 103% tiskanog novca). Ali novac mjenjaš za robu, pa je tako moguće pokriti dug i kamatu... Npr, ja posudom sto nečega, da proizvedem kukuruz. Uložim 100, uprihodim 110. 103 vratim tebi i ostane mi 7. Netko drugi je zbog toga u minusu, jer ima manje traženu robu. Ili si možda i ti pokrio
Deficit, jer i ti trebaš jesti, živjeti, prati se, oblačiti, a sve od toga trebaš-kupiti?

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 20:48   #47
@Noach, ako nije važno može li se vratiti dug, zašto ga onda u opće vraćamo?
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 20:51   #48
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
@Noach, ako nije važno može li se vratiti dug, zašto ga onda u opće vraćamo?
Kako mislis zasto ga vracamo? U kojem smislu? Budi malo precizniji!
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 21:17   #49
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Pa kako će 100 ljudi kupiti robe u vrijednosti javnog duga?
Odakle ti 100 ljudi? Ako je to teorija da 100 ljudi posjeduje sve, to nije točno, a čak i da je - opet - taj novac koji dobiju kao vlasnici banaka neće nestati.

Mogu ga investirati, spiskati na luksuzne jahte, vile, itd., mogu kupiti udjele u drugim poduzećima, pokloniti u dobrotvorne svrhe kao Gates ili Buffet itd., ali što god da naprave - taj novac nije nestao.

Osim toga ne znam zašto te toliko žuljaju banke. U Hrvatskoj je zadnjih godina pametnije bilo imati lovu u nekakvom indeksnom fondu nego biti vlasnik banke obzirom da su iste pretrpile gubitke.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 11:13   #50
Čim bilo tko nekom posudi 100 kn zapravo se pretvorio u mini-bankovni sustav. Imamo novac koji istovremeno i postoji i ne postoji, odnosno postoji "duplo", monetarna masa je povećana. Istovremeno postoji i 100 kn dugovanja prvobitnom vlasniku i 100 kn koji se dalje troše na hranu, cigarete, drogu. Novac će se jednom vratiti, recimo s kamatom u slučaju banke. Tu imamo Hoću zemlju + 5% teoriju. No istovremeno se događa i destrukcija novca, banka mora otpisati dio potraživanja, nekad banka u cjelini propadne jer ne može poslovati profitabilno. Znači novac zabilježen u knjigama (nečiji dug koji su oni već potrošili) nestaje. Ili jednostavno, netko vas prevari, ostane vam dužan. Isto bilanca nije očuvana - ali zapravo takve stvari vjerujem da uravnotežuju teoriju da samo dug može vratiti neprekidno ukamaćivanje monetarne mase.
metilj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 10:01   #51
@ alatnicar:

Razumijem tvoju brigu, i sam sam imao nekada slične dileme, ali promatrajući i proučavajući sistem došao sam do zaključka da nije toliko bitno tko proizvodi lovu, nego koliko i kako se taj novac pušta u opticaj. Pri tome me sudbina dužnika najmanje zabrinjava jer su se sami doveli u situaciju u kojoj se nalaze (i koja zapravo uopće nije loša, samo ako možeš živjeti sa spoznajom vlastitog duga koja je više psihičko virtualno stanje).
Kada imaš prekomjernu proizvodnju novog novca - najveći oštećenici uopće nisu dužnici (ekipi koja je trošila unaprijed proizvodnja novog novca i puštanje u opticaj jako idu na ruku), nego štediše (to je ona ekipa koja se odricala i stavljala na stranu za crne dane). Ljudi polako dolaze do spoznaje da se ne isplati akumulirati i štedjesti (racionalno se ponašati), nego trošiti. Dobro, možda se isplati dugoročno štedjedi ali ne u papirima (koji se lako mogu legalno krivotvoriti) nego u nekakvom obliku koji se ne može lako stvoriti ni iz čega.
Papirnati novac, pri tome, uopće nije bitan on je samo trenutno sredstvo plaćanja i obračuna, ali kao takav nije dobar način akumulacije kapitala. Čim politika počinje odlučivati o nečemu onda to propada, jer političari uvijek odlučuju prema trenutnom vlastitom interesu, preferencama i nahođenju (logično), a to uopće ne mora biti i interes većine (najčešće i nije). Tako svojim odlukama politika uvijek pokušava sebe staviti u povlašteni položaj, iznad drugih, a tu se onda krši osnovna premisa pravednosti - jednakost pred zakonom.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 10:38   #52
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
@ alatnicar:

Razumijem tvoju brigu, i sam sam imao nekada slične dileme, ali promatrajući i proučavajući sistem došao sam do zaključka da nije toliko bitno tko proizvodi lovu, nego koliko i kako se taj novac pušta u opticaj.
Slažem se sa napisanim, nije to neka briga nego čista zanimacija, opet smo zdravi i radimo, jedemo i oblačimo se.

Jedino što sam htio sa ovim postići je dokazati da je sustav 100% namjerno tako dizajniran, oni neka se bogate tuđim trudom i zločinom, meni je dobro ostati malen, ne patim za skupim automobilima ili bilo čime, smatram se sretnijim nego jedan bankar, direktor Mercedesa, ili neke velike firme.
I kada bih bio u njihovoj poziciji ne bih mogao opstati, jednostavno jer bi se povodio pravednim načelima i raspodjeli kapitala.

A novac je da stimulira rad i projekte, a ne da se njime ucjenjuje i mase dovodi u ropstvo, ne radi se o bjesomučnom štampanju novčanica nego o pravilnom upravljanju i plaćanju onoliko koliko je tko zavrijedio.

A ima i ona, narod ima vlast onakvu kakvu zaslužuje.

Budući da još nitko nije riješio problem što se mene tiče tema može pod ključ, jer sam dokazao svoje.
Iluminati, Masoni, sotonjare i tako to...
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:18   #53
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Slažem se sa napisanim, nije to neka briga nego čista zanimacija, opet smo zdravi i radimo, jedemo i oblačimo se.

Jedino što sam htio sa ovim postići je dokazati da je sustav 100% namjerno tako dizajniran, oni neka se bogate tuđim trudom i zločinom, meni je dobro ostati malen, ne patim za skupim automobilima ili bilo čime, smatram se sretnijim nego jedan bankar, direktor Mercedesa, ili neke velike firme.
I kada bih bio u njihovoj poziciji ne bih mogao opstati, jednostavno jer bi se povodio pravednim načelima i raspodjeli kapitala.

A novac je da stimulira rad i projekte, a ne da se njime ucjenjuje i mase dovodi u ropstvo, ne radi se o bjesomučnom štampanju novčanica nego o pravilnom upravljanju i plaćanju onoliko koliko je tko zavrijedio.

A ima i ona, narod ima vlast onakvu kakvu zaslužuje.

Budući da još nitko nije riješio problem što se mene tiče tema može pod ključ, jer sam dokazao svoje.
Iluminati, Masoni, sotonjare i tako to...
Kao prvo moraš shvatiti da kredit nije prisila nego dobrovoljni pristanak dvije strana. To je sve na dobrovoljnoj osnovi, a nije krivnja kreditora ako kreditoprimac ne razumije posljedice kada uzima kredit. Sa druge strane ako se kreditor ne naplati od kreditoprimca - to je isključivo njegov problem (kao što bi i zarada od otplaćenog kredita išla kreditoru u dohodak) i nije OK da gubitak usljed lošeg poslovanja gubitke pokriva netko treći (najčešće država).
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 16:45   #54
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Prvo, da ja sam teoretičar zavjera, Iluminati, Masoni, izrabljivanje masa i to.
Tako da posprdno ne širite temu na ta područja.
Radi se o slijedećem, da imam vlast štampati novac i netko ga od mene želi posuditi za nešto, ja mu ga oštampam i dužan mi ga je vratiti uz kamatu, tako i iduća osoba i tako u nedogled.

Pitanje je slijedeće, kako će mi ti ljudi ikad vratiti dug budući da jedini ja tiskam novac?
Dakle ni ne oznojim se, stisnem gumb ili nekome kažem da ga stisne i strojevi isprintaju novac a ja čovjeka zadužim za pola njegovog života, jer njegov rad vrijedi koliko ja direktno ili indirektno odredim
.

A ja živim ko' baja, voze me vozači i radim šta hoću i kad hoću, dok 99% populacije drhti u strahu od gospodarskih kretanja kojima isto ja upravljam, i strahuju hoće li mi biti u stanju vratiti dug u opće.
Osnovna stvar je da novac može štampati samo država. Ili eventualno neka mafija
Države koje štampaju novac, to ne čine da bi se državni činovnici obogatili. To se čini strogo kontrolirano. Normalno, novac se štampa i daje uz kamate. A kamate definira vlada uzimajući u obzir i sistem ponude i potražnje. Odnosno kakva se želi postići strategija države štampanjem novca.
Amerika je u zadnjoj krizi štampala novac puno više negoli EU. I oni su se izvukli iz krize prije negoli EU.

P.S.
Ti ne moraš drhtati, nego jednostavno ne uzimaj kredit bilo koje vrste. Nego pokrij noge koliko ti je pokrivač dugačak

Quote:
Budući da još nitko nije riješio problem što se mene tiče tema može pod ključ, jer sam dokazao svoje.
Iluminati, Masoni, sotonjare i tako to...
Ako misliš da možeš riješiti problem osnuj svoju stranku i izađi na izbore.
A možeš se pridružiti Pernaru i njegovom Ž.Ž.

Quote:
Točnije nikad neće imati suficit, kao ni mi ili bilo tko drugi NA ČITAVOM SVIJETU.
Zašto ne. Samo ako budemo puno radili i štedjeli te pametno ulagali.
A osim toga, evo Njemačka ima veliki suficit, toliko da se čak i Amerika buni

p.s.
Pročitaj: http://www.mvinfo.hr/knjiga/10634/globalni-minotaur

Zadnje uređivanje krena : 12.07.2017. at 17:01.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.