Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2007., 08:19   #21
Quote:
likich kaže: Pogledaj post
Računica trećeg stupa glasi ovako: uložiš 5000 kuna godišnje, dobiš 1250 kuna državnih poticaja i na sve to ti se (po posebnoj računici!) dodaje prinos fonda. I tako svake godine, s tim da svake godine u štednji imaš sve veći iznos i cijela suma rapidno raste...
rapidni rast uz 7-10%? ok, ako ti tako kažeš

ja sam u IIIstupu nešto više od 2godine, plaćam po 5k kn, godišnje i sjeo mi jedan DPS; za onu prvu godinu. Platio ulaznu naknadu 900kn.

uz taj rapidni rast i navednih dps, a nakon plaćene ulazne naknade, ja sam doslovce - na nuli. dakle, kao da da sam te novce držao doma.

eto, rapidni rast je toliki da 900 kn jedva nadoknadiš u 2 godine (uz dodatak dps od 1250kn)
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 16:24   #22
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
rapidni rast uz 7-10%? ok, ako ti tako kažeš

ja sam u IIIstupu nešto više od 2godine, plaćam po 5k kn, godišnje i sjeo mi jedan DPS; za onu prvu godinu. Platio ulaznu naknadu 900kn.

uz taj rapidni rast i navednih dps, a nakon plaćene ulazne naknade, ja sam doslovce - na nuli. dakle, kao da da sam te novce držao doma.

eto, rapidni rast je toliki da 900 kn jedva nadoknadiš u 2 godine (uz dodatak dps od 1250kn)
zato ja u 3. stup nedam ni lipe
radije metnem 5k u Aureus
fishenwalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 18:19   #23
Quote:
aaston kaže: Pogledaj post
Mene čudi da ti nakon ovakvog nastupa uopće itko daje ikakav odgovor
Rekao sam mu što sam mislio. Al evo i vi se razvezali naširoko...samo vi dajte, al još jednom molim nekoga tko se kuži u stvar da jednostavno kaže: da ili ne. Znači ponavljam, došao sam ovdje sa jasnim pitanjem i želim jasan odgovor od ljudi koji se razumiju u "stvar" više od mene, jer ja se ne želim zamarat time, neda mi se.

A pitanje je glasi(lo): "Jedna djevojka nagovara me da promijenim mirovinski fond. Naravno radi se o njenim bodovima koje dobije za svakog "preobraćenika"....da pređem sa Raiffeisen na Erste, ili da joj fino zahvalim?"
tomasini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 04:45   #24
Smile

Quote:
tomasini kaže: Pogledaj post
"Jedna djevojka nagovara me da promijenim mirovinski fond. Naravno radi se o njenim bodovima koje dobije za svakog "preobraćenika"....da pređem sa Raiffeisen na Erste, ili da joj fino zahvalim?"
Prelaskom sa Raiffeisen na Erste sigurno dobivaš! Pretraži malo Hagenu/Hanfu i slične stranice i pogledaj prinose fondova 3. stupa! I daj djevojci da zaradi! Jer savjet je ok, što ćeš uvidjeti istragom!
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 04:55   #25
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
rapidni rast uz 7-10%? ok, ako ti tako kažeš

ja sam u IIIstupu nešto više od 2godine, plaćam po 5k kn, godišnje i sjeo mi jedan DPS; za onu prvu godinu. Platio ulaznu naknadu 900kn.

uz taj rapidni rast i navednih dps, a nakon plaćene ulazne naknade, ja sam doslovce - na nuli. dakle, kao da da sam te novce držao doma.

eto, rapidni rast je toliki da 900 kn jedva nadoknadiš u 2 godine (uz dodatak dps od 1250kn)
5000 kn - 900 kn = 4100kn + dps 25% (1025kn) = 5125kn + 10% (recimo da je toliki prinos fonda, a primjenjuje se na onih 4100 kn) (410kn) = 5535kn u prvoj godini.

Druga godina: 5535kn + tvojih svježih 5000 kn = 10535kn + 10% (prinos, 1053,5kn) + 25% dps (na tvojih novih 5000kn uplate) (1250kn) = 12838,5kn.

Znači, u 2 godine uplatio si 10000 kn i imaš na računu 12838 kn, što bi bilo više od 28% prinosa u 2 godine nakon što si platio ulaznu naknadu - koja se plaća samo jedanput. Nastavi do 10 godina i dobit ćeš pristojnu sumu koja nije za podcjenjivanje!

Moja računica je ugrubo napravljena, tako da bi ju kalkulator fonda kojeg možeš nać na stranicama fondova za neki promil promijenio... Uglavnom, to treba promatrati kao MIROVINSKU štednju za stare dane i nikako drugačije!
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 04:59   #26
Exclamation

Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Platio ulaznu naknadu 900kn.
Kakvu god štednju uzmeš, koji god stup odabereš, kakvu god policu osiguranja uzmeš i kakav god kredit digneš - svuda plaćaš naknadu u određenom iznosu!!!!
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 08:54   #27
nažalost nije baš tako kao što ti pričaš

što se tiće njihovih kalkulatora, netočni su jer polaze od krivih pretpostavki, jednokratna godišnja uplata na isti dan svake godine (a ne na mjesečne rate) i uplata dps sredinom godine + konstatni - jednaki godišnji prinos

za uspredu, i tvoj izračun je kriv, je dps recimo za 2005, ti sjeda u 2006, inaravno lpovske li države, ne sjeda početkom godine već na kraju, konkretno meni je sjelo 650kn 14.11. i drugih 650kn - zadnji radni dan u 2006. - 28.12.

naravno dotad je cijena udjela fino porasla pa si za istu lovu dobio manje udjela.

iznos koji si ti izračunao je skoro pa točna, uz malu napomenu da sam dodatno još ove godine upaltio 750kn. dakle 2*5000 (tj 4100+5000) + 750 + 1250dps i jedva 12600kn. konkretan izračun vrijednosti svog računa možeš pratiti na web, na svo računu. znači uplačeno 12000, u udjele konvertirano 11100 a sve skupa danas vrijedi 12600 tj. zaradio 600kn u dvije godine, a platio ulaz 900. znači za dvije godine ni ulaz nisam pokrio, a budimo realni kako svi fondovi divljački rastu (otvoreni) tako i mirovinki, pa je 10tak za mirovinski fond čist pristojan prinos.

a ko kaže da će takav biti slijedećih godina. prepostavke su da će prinosi biti 6-8% max, i da će dps ukinuti ulaskom u EU.

jadna li nam mirovina
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 08:56   #28
Quote:
likich kaže: Pogledaj post
Kakvu god štednju uzmeš, koji god stup odabereš, kakvu god policu osiguranja uzmeš i kakav god kredit digneš - svuda plaćaš naknadu u određenom iznosu!!!!
nisam čuo da postoje naknade za npr oročenu štednju

imaš ulaz i izlaz naknade i kod investicijskih fondova, ali oni ti to nadoknade za mjesec dana, a ovima ni 2godine nije dosta.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 09:04   #29
Quote:
tomasini kaže: Pogledaj post
Znači ponavljam, došao sam ovdje sa jasnim pitanjem i želim jasan odgovor od ljudi koji se razumiju u "stvar" više od mene, jer ja se ne želim zamarat time, neda mi se.

A pitanje je glasi(lo): "Jedna djevojka nagovara me da promijenim mirovinski fond. Naravno radi se o njenim bodovima koje dobije za svakog "preobraćenika"....da pređem sa Raiffeisen na Erste, ili da joj fino zahvalim?"

a i ti si biser svoje vrste

to ti je pitanje kao ono, dal da prodam auto i kupim si drugi, a sve radi toga kaj mi frendica dobi proviziju jer će mi prodati auto.

i ti na takovo pitanje očekuješ suvisli odgovor?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 14:35   #30
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
a i ti si biser svoje vrste

to ti je pitanje kao ono, dal da prodam auto i kupim si drugi, a sve radi toga kaj mi frendica dobi proviziju jer će mi prodati auto.

i ti na takovo pitanje očekuješ suvisli odgovor?
Zaboravio sam spomenut da na eventualnu promjenu želim ići isključivo zbog sebe, i svog dobitka. Ne poznajemo se i ne zanimaju me njeni bodovi. Mada....možda mi da ako....hmm.......
tomasini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 15:56   #31
Quote:
tomasini kaže: Pogledaj post
Zaboravio sam spomenut da na eventualnu promjenu želim ići isključivo zbog sebe, i svog dobitka. Ne poznajemo se i ne zanimaju me njeni bodovi. Mada....možda mi da ako....hmm.......
da da, samo se ti igraj s penzijom da dobiješ.....penzija je daleko misliš a?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 22:09   #32
Svakim novim radnim danom sve sam bliži penziji. To me diže ujutro iz toplog kreveta.
tomasini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 23:16   #33
Quote:
tomasini kaže: Pogledaj post
Svakim novim radnim danom sve sam bliži penziji. To me diže ujutro iz toplog kreveta.
Računaj da iz prvog stupa (onog za koji plaćaš najviše iz plaće) nećeš dobiti ni lipe, iz drugog nešto i ostaje ti treći stup da u njega ulažeš koliko hoćeš. Uzmi u obzir da nekoliko uspješnih firmi u Hrv. već ima svoje zatvorene mirovinske fondove - npr. dalekovod - i time su brigu za svoje radnike podigle na višu razinu. Zato to i jesu uspješne firme jer imaju zadovoljne radnike...
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 23:26   #34
Ja ću za onom, živi brzo umri mlad.
tomasini is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 10:50   #35
Pretpostavljeni izračun mirovine je sljedeći za ženu od 28 godina, koja plaća 200kn mjesečno do 60 godina:
- ako je pretpostavljeni prinos 5%, očekivani iznos mirovine je 1.133 kn
- ako je pretpostavljeni prinos 6%, očekivani iznos mirovine je 1.371 kn
- ako je prinos kakav je prosjek od početka u Raiffesen-u 8,02% (a vjerojatno neće biti takav na dulje staze), očekivani iznos mirovine je 2.035 kn

Uzela sam stopu poreza na plaću od 25%, i stopu prireza 10%.

Što se tiče promjene fonda, naknada se računa na uplaćena sredstva, a 0,8% na 25.000kn je 200kn. Koliko je koji mjesec uplaćeno, odnosno koji je ukupni iznos uplata može se prema zahtjevu dobivati na e-mail svaki mjesec (znači jednom se zatraži, i izvještaj dolazi redovito svaki mjesec).
TinnaZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 11:41   #36
Quote:
tomasini kaže: Pogledaj post
Zaboravio sam spomenut da na eventualnu promjenu želim ići isključivo zbog sebe, i svog dobitka. Ne poznajemo se i ne zanimaju me njeni bodovi. Mada....možda mi da ako....hmm.......
Pa ti jos razmisljas????!!!!????

__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 11:12   #37
Da ne zapocinjem novu temu na OMF-ove, evo kratko ovdje.

Imam priliku "uhvatiti" nesto novca da se pokrpam - bas na ovu temu: prebacivanje ljudi u XY mirovinski fond. Pitanje je jednostavno: zasto ljudima ne mozes docarati da je za njih korisno prebaciti se u fond koji ima vise prinose, naravno jos cineci meni uslugu?! Cak stovise, neki vrlo dobri znanci su me odbili...

Sve detaljno shvate, ali valjda ne mogu podnijeti da cu ja imati neki profit od toga...
Mozda da netko nesto kaze iz prve ruke o iskustvima...
Svaka pomoc/savjet dobrodosla.
__________________
Live long'n'prosper!
papaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 14:49   #38
a zašto bi se prebacili?

"prinosi iz prošlosti nisu garancija prinosa u budućnosti"

zarađivao bi na ljudima, a još se duriš
Akrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 23:02   #39
Quote:
Akrap kaže: Pogledaj post
a zašto bi se prebacili?

"prinosi iz prošlosti nisu garancija prinosa u budućnosti"
Pa upravo tako, zato bas i treba pratiti poslovanje i prebaciti se opet nakon tri godine
No nevjerojatno je da se najvise prebacuju ljudi koje ipak uopce ne zanima kako ko' posluje...nego iz usluge. Zapravo...jos nisam ni naisao na nekoga da ista zna o poslovanju fonda u kojem je. Da ne primaju postu od fonda- ne bi ni znali u kojem su. Rijetki su se sami opredjelili, vecina je dodjeljena prema "algoritmu" valjda samo Regosu znanom. I za neko cudo svi ti neopredjeljeni zavrse u AZ-u. Hmm...ne znam mozda je mal uzorak...

A vidim i ti si jedan od protivnika ovakve vrste zarade...
No nije bed...takve preskocimo...i ostaje nam samo jos milijun drugih
Pozdrav!
__________________
Live long'n'prosper!
papaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:46   #40
Moze li mi netko zdravo seljacki objasniti 1,2,3 stup mirovinskog fonda sto se s kojim radi i sto se dobiva
vfr750 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.