Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2004., 09:06   #1
Stambena štednja

Sve više razmišljam o stambenoj štednji - konkretno u RBA. Na poslu nam je nudi šeficin suprug koji je referent u RBA.

Inače mi se ideja štednje čini OK no zanimaju me vaša iskustva. Isplati li se to ? Koji je najpovoljniji odabir, koliko štedjeti, koliko minimalno platiti da se isplati i sl.

Sve bi mi to bilo lijepo i krasno kada država ne bi promjenila neki zakon i ukinula subvenciju, ili banka preko noći ne bi nestala sa mojom ušteđevinom ili se dogodilo nešto treće nama vrlo svojstveno.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 15:22   #2
pridodajem sebe ili se na popis zainteresiranih laika po ovom pitanju, molim one s iskustvom da mi preporuče koji paket...kaj se isplati? isplati li se uopće?....RBA nije uvjet, mogu i druge banke.
moram od nekud krenuti.............inače će me smrt srediti prije nego od države dobijem bilo kaj.
__________________
'...u masi smrdi, ali je toplo.' drevna krležijanska
carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 18:00   #3
Stambema stedionica, kao i bilo koja druga stedionica je bolje nego nista. Odnosno bolje je stedjeti nego ne stedjeti ili rasipati. Ali osobno to nebi bio moj izbor, ukoliko covjek zeli sebi osigurati buducnost on MORA investirati a ne stedjeti. Ponavljam stednja je bolje nego nista, ali investiranje je daleko bolje. Da bi covjek bio dobar investitor on se MORA financijski educirati (tu nemislim ici u skole nego se sam interesirati kako je najbolje da on iskoristi svoj novac i koja pravila investicijske igre postoje). A dok se netko ne educira financijski opet kazem bolje je neka stedi, jer kad covjek nauci pravila igre novca onda ce mu ta stednja savrseno posluziti za investiranje.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 20:37   #4
Zašto ne nazovete neku od štedionica i dogovorite susret sa njihovim čovjekom? Oni će vam naravno nastojati odmah nešto uvaliti, ali se ne dajte... Ja sam bio u lokalnom Wustenrotu i žena mi je sve lijepo objasnila, dala izračune i uvjete itd. U principu na tu štednju možete gledati kao na oročeni depozit na pet godina (koji se uvećava mjesečno/tromjesečno/.. kako vi odredite) oplemenjen državnim poklonom od 1250 kn godišnje. Pa sad, ako se možete na taj rok odreći nekog iznosa, onda je to štednja s najboljim prinosom (preko 9% godišnje). Odite na forum na www.mojnovac.com, tamo je bilo nekoliko rasprava na ovu temu. Ako se dobro sjećam, RBA štedionica je bila najpovoljnija ako želite samo štediti, a Wustenrot ako se na kraju želi ići na stambeni kredit.

Kaskader, čovjek je postavio vrlo konkretno pitanje o vidu štednje specifičnom za Hrvatsku, a ti iz Australije prodaješ investment pričice... C'mon Možda imaš kakve tips&tricks na prodaju
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 21:26   #5
Svaki oblik štednje je dobar,naravno ako se ima mogućnosti za to.Inače imam dva ugovora u RBA i moje osobno mišljenje je da je takav način štednje dobra odluka.Ugovori su više-manje isti kod svih ali po meni treba pripaziti na proviziju za otvaranje štednje po ugovoru,naravno kamate, i pogledati uvijete za kasnije podizanje stambenog kredita.Moja preporuka je banka čije usluge već koristite.
__________________
Možda se ne vidi na površini,
ali ispod već vrije.
galeb_i_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 11:31   #6
Trenutno imas 4 stambene u hr - Prva stambena (Zaba), PBZ, RBA i Wustenrot
Prvo pravilo: uzmi si dosta vremena, pokupi prospekte po njihovim uredima, skini tablice i softver za izracune s njihovih sajtova (imaju ih svi osim PBZ, s tim da onaj od Prve stambene nije fleksibilan kod unosa) i baci se na posao. Ja sam "studirala" sve njih cca 1 mjesec.
Osnovno je ovo - drzava na ovakve uloge daje maxim. 1250 kn poticaja godisnje (dps), sto odgovara godisnjoj stednji od 5000 kn (minimalna stednja za maxim.poticaj.) Na to jos ide kamata na stednju (3%).
Zato - prvo odluci sto hoces i koliko mozes cekati
Drugo pravilo: Ne vjeruj nikome, samo brojkama, napravi si paralelne usporedbe za sve 4. Kad dodjes u njihove poslovnice, neki ce se odmah baciti na tebe ko lesinari (kazem "neki"). - zapamti da jedino stednja na 5 godina donosi cistu lovu bez dizanja kredita, tj. nemas obavezu uzimati kredit, a uzmes sve dps i kamate. Kod svih ostalih stednji na manje godina moras uzeti kredit. To ti je isto kod svih stedionica, nijanse su u naknadama, bonusima, itd.
POnavljam, razmisli sto ti treba.
Ja sam na kraju uzela RBA na 5 godina, 3 ugovora x 5000 godisnje, svaki glasi na nekog unutar familije. Nakon 5 g mogu sve spojiti u 1 ugovor i dic kredit a mogu samo uzet novce i spiskat kak hocu. I jos na tih 5 g dobijem, kak ti, bonus. Steta da nisi o ovome razmisljao barem 1 mjesec ranije, u 12. mjesecu stedionice sklope vise ugovora nego kroz cijelu godinu jer stedise hvataju dps za tekucu do 31.12.
Nemoj ni u ludilu uzimati nesto po sili inercije ili sto ti neko preporuca.
Sigurnost? Ovakvi ulozi su zasticeni posebnim zakonom, ako te moze ista utjesiti. Ko zna vise o zastiti i garanciji ovoga nek se javi... A i gdje ti drzava na ista daje 25% godisnje? Prije ce ti ih uzeti. Dps za svaku godinu stednje ti "sjeda" na račun oko polovice iduce godine, ne prije. Mislim da ovakve poticaje imas i na police osiguranja i slicne uloge, ali necu bubat bez veze jer ne znam konkretno.
O detaljima bi se moglo jos dugo - tecajne razlike, kamate...
Lujza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 12:32   #7
Pa mislim da sam pitao konkretno - štedjeti ?
Štedjeti za mene još uvijek znači od mjesečnih primanja izdvojiti određen iznos i staviti ga sa strane gdje ću na njega dobiti neki prirast. Sad sam konačno u poziciji da slobodno mogu dio primanja izdvojiti mjesečno u svrhu štednje. Da imam gotov novac u rukama možda bi ga u nešto i investirao ali nisam tip koji zna okretati novac na bilo koji način tako da je štednja za mene čisto ok rješenje.

Lujza, puno hvala na detaljima !

U RBA imam primanje plaće, kod njih imam internet bankarstvo i još 2 godine otplate nenamjenskog kredita, zadovoljan sam njihovim uslugama i mislim da će i to uz ostalo biti važan čimbenik u konačnoj odluci.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 13:00   #8
Quote:
bankei_ri kaže:


Zašto ne pokreneš vlastiti thread ako već imaš nešto poučno za ispričati????
Izgleda da je tebi pretesko shvatiti da sam ja covjeku odgovarao na pitanje. A dva treda sam o ovome vec i otvorio.


Veki, super je sto pocinjes stedjeti...jer kad vise naucis o okretanju novca onda ce ti to odlicno posluziti.

Quote:
Pa mislim da sam pitao konkretno - štedjeti ?
Štedjeti za mene još uvijek znači od mjesečnih primanja izdvojiti određen iznos i staviti ga sa strane gdje ću na njega dobiti neki prirast.

Ja takodje odvajam od mjesecnih primanja ali ne stedim nego investiram. U biti to namjeravas raditi i ti..jer kad se odvaja sa ciljem da se na odredjen iznos dobije neki prirast onda je to vec investiranje. U ovom slucaju ti si odlucio investirati u financijski produkt koji se zove stambena stednja.

Ja sam tako shvatio tvoje pitanje da ti je cilj da od tvojih mjesecnih primanja i dijela koji mozes odvojiti na stranu zelis dobiti sto veci prirast. Rekao si da ti se ideja stednje cini ok i sto je nase misljenje isplati li se to. Sigurno da je ok ali eto iskustva nekih od nas, ako imamo pravo odgovoriti...iako odgovor ne pase bankerima itd...jest da postoje puno bolji nacini povrata novca na novac koji mozes mjesecno odvajati. Ali kao sto si i sam rekao trebao bi biti "tip koji zna okretati novac na bilo koji način" ....."tako da je štednja za mene čisto ok rješenje."

U datom trenutku zivota za mene je bila stednja cisto ok rjesenje jer nisam puno znao o drugome i da sam u drugo investirao bez znanja ispushio bih i to. Ali zivotne okolnosti se mijenjaju svima pa tako ce i tebi i imat ces priliku nauciti ukoliko ces biti otvoren prema tome, i takodje imat ces priliku to novo znanje iskoristiti u svoju financijsku korist. Tako da stedi ali razmisljaj o tome da postoje puno bolji oblici baratanja vlastitim novcem koji tebi rade novac.

Zivio
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 10:30   #9
Kaskaderu,

a ako se nekomu ne da posebno financijski obrazovati e da bi zaradjivao novac, koji bi mu bio najisplativiji način ulaganja novca?
Manekineko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 12:07   #10
Onda oni kojima se da barem malo financijski educirati na takvima zaradjuju novac. Jer najisplativiji nacin ulaganja novca onima koji se ne interesiraju za te stvari jest da svoj tesko zaradjeni kesh prepuste onima koji se kao razumiju, to su manageri raznih fondova, osobni bankari u bankama, neovisni financijski savjetnici itd. U tom procesu svima je zarada zagarantirana osim onome tko ulaze, jer za svaki savjet, transakciju itd svatko naplati svoje a uspjeh ne garantiraju nikome. I dok god bude 97% stanovnistva koji svoj financijski zivot ne promatraju kao vaznim, da promatraju svoj financijski zivot kao Mate Matic d.o.o i da su oni manageri svog privatnog biznisa (koji je financijski dio njihovog zivota) uvijek ce biti osigurane visoke place i rana umirovljavanja onima koji barataju novcem tih 97% stanovnistva.

Ja samo pozivam ucesnike raznih foruma da najbolje sto za sebe i svoju obitelj mogu uciniti jest da uloze vrijeme sami da se donekle upoznaju sa pravilima te novcane igre koja je svugdje oko nas, kojoj pravila poznaju oni koji su ih malo naucili i zive na racun onih koji ih neznaju i nemaju interesa nauciti. Za to netreba da se ide u skolu ili da se mijenja profesija..treba samo posvetiti slobodno vrijeme koje cesto provedemo gledajuci sapunice, i onda kad nabrzinu trebamo odluku kuda sa nasim "viskom" novca, kuda ga uloziti, onda nabrzinu nam neki "expert" ponudi neku stednju ili investiciju i mi buduci da neznamo nista sami to prihvatimo i tako osiguramo zaradu tim expertima. Ali nitko, nitko nece bolje voditi brigu o nasem novcu nego mi sami...

Mislim da nije tesko primijetiti da razno razne novcane institucije dobro zive upravo zbog toga sto je vecina stanovnistva ignorantno prema tim pravilima te igre, sto vecina ne posveti niti malo vremena da se osposobi da financijske odluke sami donesu i sami barataju svojim novcem. Zamislite pun pogotak kada financijske institucije uspiju uvjeriti 50% Hrvatskog stanovnistva da je sasvim u redu izdavati 60% i vise svoje mjesecne place na nove aute i mobitele. Zapamtite svatko sa druge strane saltera i sa druge strane financijskog savjeta je u toj igri da prvenstvenosebi zaradi na vas racun i sa vasim novcem. On nije tu da prvenstveno nama zaradi. Ono sto mi moramo uraditi i gdje zelimo biti jest u njihovim cipelama i ta pravila igre primijeniti na nas. Tokom naseg zivota, ukoliko se uvijek oslanjamo na znanje drugog u vezi baratanja naseg novca bit cemo preveslani nekoliko puta. Zasto, kad nauciti nekoliko stvari nije znanstvena fantastika...prema tome najbolje ulozeni novac i vrijeme jest u vlastito educiranje...jer ljudi koji su ok sa novcem u zivotu nisu ok samo zato jer znaju kako ga zaraditi nego kako ga sacuvati.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 14:45   #11
Quote:
kaskader kaže:
Zamislite pun pogotak kada financijske institucije uspiju uvjeriti 50% Hrvatskog stanovnistva da je sasvim u redu izdavati 60% i vise svoje mjesecne place na nove aute i mobitele. Zapamtite svatko sa druge strane saltera i sa druge strane financijskog savjeta je u toj igri da prvenstvenosebi zaradi na vas racun i sa vasim novcem. On nije tu da prvenstveno nama zaradi.
Koji si ti maher čovječe, evo uspio si topic o stambenoj štednji pretvorit' u Personal Finance & Investment Policy Awareness Čestitam!

Vidim da promatraš kako Hrvati harče svoju lovu umjesto da .... (čitaju Kiyosakija ). Ne brini u HR svaki Amvejevac zna aktiva-pasiva pričice i ako ga u ponoć probudiš. Prva stvar koji sam primijetio jest da u principu skupe aute na kredit kupuju situirani i relativno dobro plaćeni ljudi, to jest oni koji to i mogu. Ljudi koji rade tek par godina, koji se misle ženiti itd pa moraju uskoro dizati stambeni kredit u principu voze polovne ili nove jeftine aute. Ne znam NIKOGA tko daje pola plaće za auto. Siromasi u HR voze olupine stare 15-20 i više godina koje koštaju do 2000 EUR. Kao što vidiš, nisu Hrvati tako blesavi ko što se tebi možda čini.

Drugo: glupo je uopće trošiti vrijeme na razmišljanje o nekakvom investiranju dok nemaš vlastiti krov nad glavom. Isto se odnosi na one koji mogu uštediti 100-200 EUR mjesečno. Prema tome, prva investicija je krov nad glavom. To je trošak od bar 65,000 EUR + kamate. Toliko smo dakle potrošili. Kad ste to riješili, kupite još jedan krov nad glavom kako vam bar jedno dijete ne bi bilo rob kao vi . Tako ste potrošili 215,000 EUR (s plaćenim kamatama). To je novac koji Hrvat sa plaćom 50% većom od prosječne zaradi za 25 godina. Znači investiranje vas ne interesira do cca 55. godine života

U međuvremenu to sitniša što vam ostaje sa strane nakon što platite sve što morate platiti INVESTIRAJTE gdjegod vam Kaskader kaže

Zezam se, ali stvari otprilike ovako stoje ako niste bogati nasljednik.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 16:33   #12
Quote:
Koji si ti maher čovječe, evo uspio si topic o stambenoj štednji pretvorit' u Personal Finance & Investment Policy Awareness Čestitam!
To mi nije bila namjera, zelio sam samo jednim postom covjeku dati svoje misljenje a ostalo su bili odgovori na pitanja upucena meni i provokacije.



Quote:
Drugo: glupo je uopće trošiti vrijeme na razmišljanje o nekakvom investiranju dok nemaš vlastiti krov nad glavom. Isto se odnosi na one koji mogu uštediti 100-200 EUR mjesečno. Prema tome, prva investicija je krov nad glavom. To je trošak od bar 65,000 EUR + kamate. Toliko smo dakle potrošili. Kad ste to riješili, kupite još jedan krov nad glavom kako vam bar jedno dijete ne bi bilo rob kao vi . Tako ste potrošili 215,000 EUR (s plaćenim kamatama). To je novac koji Hrvat sa plaćom 50% većom od prosječne zaradi za 25 godina. Znači investiranje vas ne interesira do cca 55. godine života
Sve je dobro osim zadnje recenice, jer ulaganje u krov nad glavom je investicija. I cijeli topik sam zapravo i posvetio tome. To je upravo i najbolja investicija.

Quote:
U međuvremenu to sitniša što vam ostaje sa strane nakon što platite sve što morate platiti INVESTIRAJTE gdjegod vam Kaskader kaže
Ocito si me povrsno citajuci povezao sa MLMovcima. Kaskader kaze da treba investirati u krov nad glavom, pa u krov nad glavom pa u krovove nad glavom pa onda eventualno u stock market i koje kakve fondove. Moj topik o nekretninama i stock marketu je upravo o tome bio posvecen. Izrazavam duboko zaljenje prema svima koji pushe pricu o MLMu i prema svima koji su vec toliko paranoidni na to da kad god netko nesto kaze o investiranju svi pomisle na MLM. MLM nija i nikada nece biti investiranje, to je sektasko pranje mozga ovaca koje nisu za drugo nego da ih netko izmuze i ostrize (poput religije). Sve sto sam zapravo htio reci jest da covjek treba sam nauciti sto vise o osobnim financijama i ne razumijem odkud toliko uzbudjenje, zar sam trebao savjetovati da je bolje da nitko nista sam nezna nego da se oslanjaju na "experte" koji zaradjuju upravo na neznanju ljudi (poput svecenika). Ili se mozda nisam smio usuditi dati neki financijski savjet iako sam po profesiji Financial Analyst a po hobiju investitor, (a ne citac Kiyosakija ciju sam prvu knjigu procitao prije 6 mjeseci). Nitko nece voditi bolju brigu o nasoj financijskoj buducnosti od nas samih. I to nema veze sa nikakvim bogatim nasljedjivanjem. Znas kakav sam ja bogati nasljednik? Eto takav da kad sam se htio zeniti morao sam sam si organizirati svadbu ako sam koga htio pozvati i malo pocastiti, godinu dana sam radio za 1 DM na sat (tako je to bilo 1991) i gledao sam da ustedim 100 DM mjesecno, nakon godinu dana ustedio sam 1000DM i sa time sam zelio napraviti neku svadbicu..i par dana prije svadbe kad sam isao placati za neke janjce u novcaniku sam nosio 500 maraka koje su mi u tramvaju izdzeparili. Tako da mi roditelji niti za svadbu nisu mogli pomoci nego od tog dana ja pomazem njima...usprkos tome smatram se bogatim nasljednikom, ne zato da sam nasljedio i jednu marku ili kunu, nego sam nasljedio uvjerenje da mi ni drzava ni bilo tko nece u zivotu voditi bolju brigu o mojoj financijskoj buducnosti od mene samog. Tako da ja neke stvari pisem iz iskustva a ne samo prepricavajuci Kiyosakija.

Osobno nepoznavanje financijskih stvari je samo dobro za bankere i svima onima kojima dodju u ruke novci od ljudi koji tesko rade ali neznaju nista o financijama pa onda sve to prepustaju takvim bankerima i fond managerima. Da nisi ti jedan od takvih pa ti ne odgovara sto pozivam ljude da se sto prije sami osposobe da vrte i okrecu svoj novac zaobilazeci potrebu da to prepustaju bankerima i managerima kojima je glavni interes prvo naplatiti uslugu i drugo sto vise izvuci iz potencijalnog dobitka? Sve sto se covjek treba zapitati jest dali njegov novac donosi veci prirast njemu ili bankerima i managerima...ukoliko bankerima i managerima onda je prvi korak to zaustaviti (to su uglavnom dugovi na kreditne kartice za stvari kojima cijena pada kako stare), a drugi korak je onda koristiti novac od bankera na takav nacin da meni donosi veci prirast nego bankeru. Znaci totalno preokrenuti situaciju, umjesto da moj novac donosi veci prirast bankeru nego meni, preokrenuti da njegov novac donosi veci prirast meni nego njemu. Ovo sa MLMom nema nikakve veze, vec je jedan od osnovnih poslovnih principa...ili se ne slazes, ili mislis da je to glupost? Reci...

Kako god buraz...sretna ti nova i sve najbolje, zivio.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2004., 18:55   #13
Evo ja ne znam nikakve strucne izraze ali znam da su 2 i 2 =4.
Prva stvar, netko u gore navedenim postovima je spomenuo kamatu od 9% godisnje na spomenutu stednju, kako je ta kamatna stopa prilicno visoka znaci i da u svemu tome postoje i rizici(slucaj argentinskih banaka).
Zato je bilo i indirektno predlozeno da uzmes kredit i kupis nekretninu, te tako direktno ulazes u matune.
Da bi tu nekretninu prodao ti ne moras otplatiti kredit do kraja.
Sto znaci da mozes jednostavno kupiti i prodati te pri tom i zaraditi,pa onda opet kupiti nesto drugo itd. Medjutim, ako svaki mjesec dajes netkom drugom svoj zaradjeni novac onda taj netko(banka) ga ulaze i zaradjuje.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 18:51   #14
Ja sam zahvaljujući stambenoj štednji kupila stan. Doduše ugovor je bio na 2 godine s malo većom mjesečnom otplatom, ali sam riješila stambeno pitanje. Moj savjet: Sklopi ugovor za stambenu štednju, ako ti se ne žuri, na 5 godina i to minimalni iznos mjesečne rate za dobivanje maximalnih državnih poticaja ( mislim da je to nekih 55 EUR mjesečno ). Nakon 5 godina imaš nekoliko opcija, tad već, sa svojim novcem koji si uštedio.
__________________
...tražili smo se po prethodnim životima...
Ganesha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 21:01   #15
Quote:
kaskader kaže:
Stambema stedionica, kao i bilo koja druga stedionica je bolje nego nista. Odnosno bolje je stedjeti nego ne stedjeti ili rasipati. Ali osobno to nebi bio moj izbor, ukoliko covjek zeli sebi osigurati buducnost on MORA investirati a ne stedjeti. Ponavljam stednja je bolje nego nista, ali investiranje je daleko bolje.
Izrazito cijenim tvoje postove, ali u Hrvatskoj je stambena štednja na manje svote (5000 kn godišnje) izrazito povoljan način ulaganja: uz kamatu od mislim 6 i bonus od 1% dobiva se i 25% državnih poticajnih sredstava, a i uloženo se može iskoristiti i kao porezna osnovica.

Dakle, ukupno se na 5000 kn može dobiti godišnje 2000 kuna (kamate + poticaj + porezna olakšica), a veći prinos od toga možeš imati jedino ako ulažeš u trgovinu makom, bijelim prahom i sličnim proizvodima.

Nadalje, stambena štednja olakšava i dobivanje stambenog kredita. Dakle, za nekog koji počinje i kao prvo mora kupiti stan da uopće ima gdje živjeti - mislim da nema boljeg ulaganja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 10:23   #16
Quote:
kaskader kaže:
Sve je dobro osim zadnje recenice, jer ulaganje u krov nad glavom je investicija. I cijeli topik sam zapravo i posvetio tome. To je upravo i najbolja investicija.

Kaskader kaze da treba investirati u krov nad glavom, pa u krov nad glavom pa u krovove nad glavom pa onda eventualno u stock market i koje kakve fondove.
Znas kakav sam ja bogati nasljednik? Eto takav da kad sam se htio zeniti morao sam sam si organizirati svadbu ako sam koga htio pozvati i malo pocastiti, godinu dana sam radio za 1 DM na sat (tako je to bilo 1991) i gledao sam da ustedim 100 DM mjesecno, nakon godinu dana ustedio sam 1000DM i sa time sam zelio napraviti neku svadbicu..

Da nisi ti jedan od takvih pa ti ne odgovara sto pozivam ljude da se sto prije sami osposobe da vrte i okrecu svoj novac zaobilazeci potrebu da to prepustaju bankerima i managerima kojima je glavni interes prvo naplatiti uslugu i drugo sto vise izvuci iz potencijalnog dobitka? ili se ne slazes, ili mislis da je to glupost? Reci...

Kako god buraz...sretna ti nova i sve najbolje, zivio.
I tebi sve najbolje u fiskalnoj 2004 Ni ja nisam bogati nasljednik i zbog toga mi je nekad drago, a nekad i nije

He he, pa vidim da se slažemo donekle. Ja sam isto za ulaganje u nekretnine, ali iz životne nužde. Iskreno nimalo mi se ne sviđa kad ljudi kupuju nekretnine radi špekuliranja i očekivanja rasta cijena. Čisto lešinarenje. Zato mi je drago što su države (bar ove ne-anglo-saksonske) postavile porezne i druge barijere na te stvari. Ne morate mi pričati o tržišnoj ekonomiji u kojoj su kuće roba kao i svaka druga, svi znamo da to ustvari nije istina. Svaka država koja misli na svoju budućnost nikad neće stanovanje & hranu prepustiti 100% tržištu. Špekulanti tu nisu dobrodošli. Ko želi igrati money-game ima puno drugih područja.

Inače proveo sam šest godina u bankarstvu i mislim da poznajem ekipu koja tamo radi i baš zato nikako ne zagovaram financijsku nepismenost. Investicijska logika krov+krov ustvari je odraz životnih potreba (riješiti sebe i dijete), a ne trčanje za maksimalnim prinosom. Ta logika većinu ljudi u svijetu ujedno i "oslobađa" viška novaca koje bi oni ili bacili u vjetar ili povjerili "financijskim meštrima".

Uostalom, tvoja posudi-kupi-čekaj-prodaj-kupi logika šljaka u vrlo ograničenim uvjetima koji su (bili) na snazi uglavnom u anglo-sax. zemljama gdje te banka svjesno prati u klađenju na porast cijena tako što ti naplaćuje samo kamate. Tamo gdje banka traži da odmah kreneš otplaćivati i glavnicu ili gdje je rast cijena nekretnina neznatan tvojom investicijskom logikom nećeš se nikad obogatiti. Nešto zaraditi hoćeš, ali uz neizmjerno veću zezanciju nego da odeš u HR stambenu štedionicu i napraviš par ugovora i bereš 10% godišnje, ni luk jeo ni luk mirisao. Pod zezancijom smatram traženje i financiranje nekretnine, obnovu i održavanje, traženje i kontroliranje podstanara, traženje kupca, praćenje poreznih i drugh propisa i naravno podmirivanje svih troškova koje sve to nosi sa sobom. Mislim da to sve skupa traži vrlo solidne količine vremena i živaca (pitaj nekoga ko je u HR kupovao stan), a život je ipak kratak, pogotovo 30-te i 40-te godine, dok si još u koliko toliko upotrebljivom stanju
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 10:40   #17
Quote:
Vojky kaže:
Izrazito cijenim tvoje postove, ali u Hrvatskoj je stambena štednja na manje svote (5000 kn godišnje) izrazito povoljan način ulaganja: uz kamatu od mislim 6 i bonus od 1% dobiva se i 25% državnih poticajnih sredstava, a i uloženo se može iskoristiti i kao porezna osnovica.

Dakle, ukupno se na 5000 kn može dobiti godišnje 2000 kuna (kamate + poticaj + porezna olakšica), a veći prinos od toga možeš imati jedino ako ulažeš u trgovinu makom, bijelim prahom i sličnim proizvodima.

Nadalje, stambena štednja olakšava i dobivanje stambenog kredita. Dakle, za nekog koji počinje i kao prvo mora kupiti stan da uopće ima gdje živjeti - mislim da nema boljeg ulaganja.
Cek, cek!

Ajmo se malo vratiti: stambenu stednju se moze koristiti kao poreznu olaksicu? Ono kad pises poreznu prijavu, tamo mozes unijeti i obicnu stambenu stednju? Jesi siguran? Ja sam mislila da se to odnosi samo na stambene kredite kad su vec realizirani.

Ajd malo pojasni ak znas, molim te!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 11:58   #18
Buraz, ajmo mi dalje...

Quote:
Ja sam isto za ulaganje u nekretnine, ali iz životne nužde. Iskreno nimalo mi se ne sviđa kad ljudi kupuju nekretnine radi špekuliranja i očekivanja rasta cijena. Čisto lešinarenje. Zato mi je drago što su države (bar ove ne-anglo-saksonske) postavile porezne i druge barijere na te stvari. Ne morate mi pričati o tržišnoj ekonomiji u kojoj su kuće roba kao i svaka druga, svi znamo da to ustvari nije istina. Svaka država koja misli na svoju budućnost nikad neće stanovanje & hranu prepustiti 100% tržištu. Špekulanti tu nisu dobrodošli. Ko želi igrati money-game ima puno drugih područja.

Pazi, ali upravo te anglosaksonske drzave su najrazvijenijih ekonomija u svijetu. Najliberalnije trziste nekretninama je vjerojatno u Australiji, Americi, Kanadi i onda UK. Resistance na economy shokove u recimo UK koja je u zadnjih nekoliko godina u Evropi jos najbolje prosla kroz ovu ekonomsku krizu je upravo zahvaljujuci nekretninama, jer one su rasle, ljudi su na ime porasta tih nekretnina posudjivali novac i ubacivali nazad u ekonomiju i time resistirali recesiju...koja se recimo u Njemackoj nije izbjegla. Housing market je single handedly zaustavio recesiju u UK u zadnjih tri godine.

Druga stvar, rekao bih da u tim ne-anglosaksonskim zemljama koje si spomenuo takodje ima za spekuliranje...zasto...zato sto vecina ljudi renta, iznajmljuje radije nego kupuje. U UK recimo vecina ljudi zeli posjedovati kucu. Kada govorimo o ulaganju u nekretnine onda to nije jedino u smislu cekanja da poraste cijena ili preuredjenja pa prodaja, ulaganje u nekretnine po mom nekom cilju moze podrazumijevati kupovanje ali ne i prodavanje, znaci kupovanje, kupovanje i kupovanje, te iznajmljivanje. Za 20 godina stanari mogu nekoliko nekretnina otplatiti i covjek se umirovi kao milioner bez ikakvog oslanjanja na drzavne penzije ili poticaje. E vidis, ovako zive vecina onih koji u ne-anglosaksonskim zemljama iznajmljuju nekretnine vecini ljudi koji ne kupuju nego rentaju.

Quote:
Investicijska logika krov+krov ustvari je odraz životnih potreba (riješiti sebe i dijete), a ne trčanje za maksimalnim prinosom. Ta logika većinu ljudi u svijetu ujedno i "oslobađa" viška novaca koje bi oni ili bacili u vjetar ili povjerili "financijskim meštrima".
Meni je ponekad krivo sto cesto moram ponavljati osnovne principe kapitalizma...i to zato sto ja osobno smatram da je socijalizam daleko bolja teorija samo sto se nemoze aplicirati na ljudsu rasu barem jos par stoljeca. Ljudi su samo malo razivjenije zivotinje i princip "survival of fittest" je evidentan u ljudskoj svijesti, prema tome kapitalizam je jedini sistem koji ljudi na ovom sadasnjem nivou svijesti mogu prihvatiti. Taj sistem su i Hrvati izabrali, a u tom sistemu se "trci za maksimalnim profitom"...i tu nema nikakve dileme simo tamo. Kapitalizam ne gleda na socijalne potrebe namirivanja sebe i djeteta, kapitalizam gleda na profit...to ce trebati mnogima jos 20 godina i vise da to shvate.

Ali iako je kapitalizam takav to nemora neceserily biti lose. Da citiram Adama Smitha, oca moderne ekonomije: "Every individual necessarily labours to render the annual revenue of the society as great as he can. He generally neither intends to promote the public interest, nor knows how much he is promoting it...He intends only his own gain, and he is in this, as in many other cases, led by an invisible hand to promote an end which was no part of his intention. Nor is it always the worse for society that it was no part of his intention. By pursuing his own interest he frequently promotes that of the society more effectually than when he really intends to promote it. I have never known much good done by those who affected to trade for the public good.

Obrati paznju na ovo sto je poboldano.

Kako to aplicirati na one kojima je cilj da posjeduju sto vise nekretnina i time gledaju da zadovolje sto vise svoje vlastite interese? Kako to society moze imati koristi od njega i njegovog osobnog zgrtanja bogatstva.

Vrlo jednostavno. Eto odgovori mi ti: Sto mislis ukoliko 450 ljudi posjeduje svaki jednu nekretninu koju iznajmljuje nekome...ili ukoliko jedan covjek posjeduje 450 nekretnina...u kojem slucaju ce stanarina biti jeftinija?

Ako izbacimo mogucnost da taj jedan ima totalni monopol (sto je jos uvijek nemoguce da ima) onda u drugom scenariju stanarina ce biti jeftinija, jer covjek radi na veliko, ima manje troskove i isplati mu se spustiti stanarinu samo da su mu svi stanovi popunjeni. On ima vise prostora za manevar jer moze operirati na vecim marginama, dok jedan covjek to nemoze i on nemoze spustiti cijenu stanarini jer je pritisnut sa vrlo uskim marginama.

Ovo recimo mogu reci i iz iskustva, jer imam npr jedan stan u zgradi i mogu izracunati kako bih mogao operirati da posjedujem cijelu zgradu, stanarine bi bile manje nego sto su sada prema tome drugi ljudi bi beneficirali a i ja bih zapravo imao veci return per stan nego sada.

To je jedan primjer kako u kapitalizmu iako je driving force vlastiti interes to na kraju moze beneficirati drustvu...a to je evidentno u kapitalistickim uredjenjima gdje je standard cijelog drustva (pa cak i socijalni dio) na nivou na koji svi zele doci.

Quote:
Uostalom, tvoja posudi-kupi-čekaj-prodaj-kupi logika šljaka u vrlo ograničenim uvjetima koji su (bili) na snazi uglavnom u anglo-sax. zemljama gdje te banka svjesno prati u klađenju na porast cijena tako što ti naplaćuje samo kamate. Tamo gdje banka traži da odmah kreneš otplaćivati i glavnicu ili gdje je rast cijena nekretnina neznatan tvojom investicijskom logikom nećeš se nikad obogatiti.
Zapravo ja za sad nisam kupio niti jednu nekrentinu na interest-only. Iako to je posebice u UK dobra opcija jer nekretnine na otoku koji je vec prenapucen ce uvijek rasti. Uzmimo za primjer Svicu ili Njemacku...zar doista mislis da u gradovima gdje nekretnine ne rastu godinama da oni ljudi koji posjeduju po 10-30 stanova koje iznajmljuju drugima da se vec nisu obogatili? Ocito, sve te nekretnine netko posjeduje u kojima ljudi zive...samo je pitanje sa koje strane vlasnickog papira netko stoji, dali si vlasnik pa ti netko drugi otplacuje kredit, ili si stanar koji nekome drugome otplacujes kredit.

Zelim samo reci da tesko da postoji zemlja gdje se ulaganje u nekretnine ne isplati i gdje si na long run covjek financijski osigura zivot bez potrebe na oslanjanje na drzavu.

Quote:
Nešto zaraditi hoćeš, ali uz neizmjerno veću zezanciju nego da odeš u HR stambenu štedionicu i napraviš par ugovora i bereš 10% godišnje, ni luk jeo ni luk mirisao. Pod zezancijom smatram traženje i financiranje nekretnine, obnovu i održavanje, traženje i kontroliranje podstanara, traženje kupca, praćenje poreznih i drugh propisa i naravno podmirivanje svih troškova koje sve to nosi sa sobom. Mislim da to sve skupa traži vrlo solidne količine vremena i živaca (pitaj nekoga ko je u HR kupovao stan), a život je ipak kratak, pogotovo 30-te i 40-te godine, dok si još u koliko toliko upotrebljivom stanju
E vidis, ovakav stav kod vecine ljudi je zapravo izvor bogatstva bogatim ljudima. Jer vecina ljudi je ignorantno prema financijskom obrazovanju, i prema svim ovim preprekama koje si nabrojio. Ljudima se to cini prekomplicirano i oni zele laganu instant opciju. Njima treba nesto jednostavno, kao stambena stednja ili neki drugi finacijski produkt koji samo trazi da ulozis, potpises dva papira i prepustis drugima management tvog novca..jer se tebi eto neda sa ovim "kompliciranim" stvarima zafrkavati.

Vidis, ja se ne kladim samo na porast cijena nekretninama, nego se kladim da ce vecina stanovnistva uvijek biti lijeno stvari preuzeti u svoje ruke, da ce uvijek biti lijeno financijski se obrazovati (tu ne mislim na skole) i da ce uvijek birati instant opcije. Dok god je takvo stanje ja cu uvijek imati stanare koji ce meni otplacivati moje kredite. Kazi mi, dali je onda moja igra high risk i nerazumna? Sumnjam jer siguran sam da se slazes da ovakav sentiment ljudi koji si sam opisao je jako masovna pojava.

Ovo sve sto si nabrojio je istina, treba znati marketirati stan, kontrolirati stanare, nauciti porezne propise, zakonske obveze, nauciti financijske produkte itd itd...vecina ljudi ovo smatra kao preprekama i to ih odbije od toga. Ja to smatram izazovom i preprekama koje su tu ne da me odbiju nego da ih preskocim. And it gets easier every time you do it.

Prema tome da se vratim na svoj prvi post, gdje sam rekao da je stambena stedionica dobra stvar, pogotovo za one koji zele instant opciju, ali da ukoliko covjek nauci i druge stvari da postoje i bolje stvari.

Iako slazem se sa Vojkijem da je Stambena stedionica vjerojatno u ovom trenutku jedna od najboljih opcija, ali to je zato sto je to drzavni poticaj (socijalisticka praksa)...tu tebi opet netko nesto daje i dijeli. To nece biti tako zauvijek..i covjek se mora nauciti ne oslanjati na nikakve drzavne poticaje pa kolko god to tesko bilo i kolko god covjem mora nauciti i prepreka prijeci...jednostavno covjek se mora adaptirati na novonastale kapitalisticke uvjete gdje si sam svoj majstor i krojac svoje sudbine...ali Hr je jos u tranzicijskom periodu iz socijalizma u kapitalizam pa je ovakva praksa jos uvijek potrebna. Naime, ljudi jos uvijek gledaju da im drzava olaksa posjedovanje krova nad glavom.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 12:33   #19
Quote:
kemik kaže:
Cek, cek!

Ajmo se malo vratiti: stambenu stednju se moze koristiti kao poreznu olaksicu? Ono kad pises poreznu prijavu, tamo mozes unijeti i obicnu stambenu stednju? Jesi siguran?
Nisam siguran, tj. zabrljao sam... Porezna olakšica je na kredite i na treći stup mirovinskog. Što se stambene tiče, ovo je s Raiffeisen stranica, a mislim da je manje-više slično i s drugim stambenim štedionicama:

- Zahvaljujući državnim poticajnim sredstvima u iznosu 25% godišnjeg štednog uloga (najviše 1.250 kn godišnje) i godišnjoj kamati na štedne uloge u iznosu 3% već i s malim štednim ulozima ostvarujete veliku dobit! Pravo na državna poticajna sredstva imaju svi građani pa i oni najmlađi tako da obiteljima koje su u mogućnosti štedjeti više od 5.000 kn godišnje (štedni ulog potreban za ostvarivanje maksimalnih državnih poticajnih sredstava) preporučujemo sklapanje više pojedinačnih ugovora. Na taj način svaki član obitelji ostvaruje pravo na državna poticajna sredstva, a po isteku razdoblja štednje ukoliko se odluče za stambeni kredit pojedinačne ugovore unutar obitelji mogu objediniti u jedan ugovor o kreditu.


- Vaši kunski štedni ulozi su zaštićeni valutnom klauzulom!


- Vjerne štediše koji ne iskoriste pravo na kredit ostvaruju i poseban bonus 0,5%!
Štedišama koji u sporoj štednji štede najmanje pet godina i uštedjeli su minimalno 40% ugovornog iznosa, a ne žele ostvariti pravo na stambeni kredit, Raiffeisen stambena štedionica će na štedne uloge i državna poticajna sredstva umjesto kamate 3% obračunati retroaktivno za cijelo razdoblje štednje kamatu od 3,5% godišnje.


Dakle, nije baš kako sam napisao - ali i dalje mislim da je to jedan od najboljih načina ulaganja!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 13:33   #20
Hvala, to sam i mislila (ne da sam mislila da si ti zabrljao, nego mi je ipak bilo malo sumnjivo!)

Thanx anyway - moras priznati da bi bilo dobro da je istinito!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.