Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2011., 17:23   #81
Vesela Ribice ta mama je na roda forumu.Dr Kraus je operirao dijete,ali su išli na buržiranje svaka 2 dana i dječak je imao tanak mlaz mokraće.Pa su išli po drugo mišljenje u vezi piškenja.Na taj forum ne mogu,kaže mi da nema podataka.Probaj ti pa tamo traži mišljenje.Javi ovdje da znamo.
Elabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 09:34   #82
Quote:
mickoo kaže: Pogledaj post
Evo da vam se i mi javimo! Mi smo imali 2 neuspjele operacije u ZG u Klaićevoj (doktor naše operacije vodi uspješnima) i zahvaljujući forumu na RODI saznali smo za Beograd, BelMedic kliniku i doktora Đinovića. Prošli tjedan bili smo tamo na operaciji i sad mogu reći da je hipospadija zaista skoro pa iza nas. Kažem skoro jer još moramo proći i estetski dio operacije i onda će nam piša biti kao da nikad nije ni dirana, osim onog dijela obrezanosti jer je doktor u ZG potrošio svu kožicu već u prvoj operaciji (bez potrebe kako su nam rekli kad smo tražili drugo mišljenje u drugoj bolnici u ZGu). U BG su morali djetetu uzeti dio iz usne šupljine i time napraviti mokraćni kanal al sve je to dijete junački podnjelo i sad funkcionira najnormalnije iako ima još do sutra kateter iz piše. Sutra idemo na drugu kontrolu od operacije i skidamo kateter. Moram isto tako napomenuti da za razliku od ZG operacija kad je dijete bilo mjesec i pol dana na sirupu protiv bolova nakon ove operacije ništa ga ne boli! Nema trauma odvajanja uoči operacije od mame, tamo je pristup totalno drugačiji, vi ste sa djetetom u sobi i vi mu date da popije sirup za omamljivanje prije operacije i ono vam klone u rukama, kasnije ga sestra preuzme od vas i odnese na rukama u op. dvoranu (bila je vezana za našu sobu) i isto tako ga i vrate. Nema onog vrištanja kad ga uzmu u ruke ili na pokretni krevet, nema vikanja teta ako neće popiti sirup, nema oduzimanja voljene igračke (sve smo mi to 3 puta prolazili u Klaićevoj, jednom kod vađenja mandula i 2 puta zbog hipospadije).
Zato vam svima preporučam doktora Đinovića i njegov tim u BelMedici u BG. Oni su definitivno stručnjaci u rješavanju hipospadije, uostalom zato im i dolaze ljudi diljem svijeta.
Poštovani, kao liječnica i majka dijeteta koje je operirano zbog hipospadije moram napisati što znam.
Bila sam kod prof. batinice na Rebru, moj sin je imao vrlo težak oblik hipospadije i operacija je bila u 2 akta i odlično završila. Kod blažih oblika hipospadije (kad je otvor blizu glavića) rezultati operacije su dobri bez obzira kod koga idete. Kad je teži oblik (otvor na penisu ili skrotumu) komplikacije se javljaju u 30-40% pacijenata bez obzira gdje se operirate, i u Americi, Austriji, Zagrebu ili Beogradu. Postoji preko 200 metoda operacija što znači da niti jedna nije sasvim dobra. Slijepo crijevo svi u svijetu vade na istu način, dok operacije hipospadije svatko radi na drugi način, ali sa istim rezultatima. Tu ne treba znati nikakvu posebnu anatomiju, sve se operira na koži i potkožju i stvar je kirurške tehnike koju naši kirurzi sigurno imaju. I ja sam čula za tu kliniku u Beogradu, ali pročitajte njihove rezultate koje su objavili u stručnim časopisima pa ćete vidjeti da su im rezultati isti kao i u ostalom svijetu pa i kod nas. Nije istina da naši kirurzi nemaju iskustava, imaju ga više od privatnika u Beogradu sigurno. Važno reći je da je ta klinika privatna i da zarađuju tako što uplašenim roditeljima "prodaju maglu" da su najbolji, što je sve daleko od istine. Ima dosta pacijenata koji su tamo operirani sa lošim rezultatima, dvoje ih znam osobno, što su onda naši kirurzi morali rješavati (i uspješno su rješili!) jer roditelji više nisu mogli platiti stalne putove u Beograd. Prof. Batinica koji je operirao moga sina više ne radi na Rebru, nego, ne znam točno, u Zaboku ili Varaždinu, i mogu ga svima preporučiti. Komplikacije se uvijek mogu desiti i nemojte da vas prevare privatnici koji će vam svašta ispričati a napraviti isti posao kao i svi drugi, ako ne i gori. Prof. Perović iz Beograda je postao poznat po operacijama promjene spola, a ne po operacijama hipospadije, i nije istina da imaju puno iskustva i da tamo cijeli svijet dolazi. to oni sami pišu na svojim stranicama dok naši kirurzi skromno rade svoj posao. Žalosno je da privatni doktori tako iskorištavaju neupućene roditelje koji žele najbolje za svoje dijete, pa im uzmu novce. U Hrvatskoj imate odličnih kirurga i u Klaićevoj, i prof. Kraus i prof.Batinica pa sigurno i u Rijeci i Splitu i Osijeku. Samo znajte da svatko ima svoju metodu i da sve imaju iste rezultate. Želim Vam sretno svima koji imate iste preobleme kao i ja da vam uspiju operacije. imate odličan link gdje je sve objašnjeno od jednog profesora iz Kaira, pa sve pročitajte tamo. uklonjen link. Ne želim ga promovirati, samo ima dobru stranicu, a rezultati su mu isti kao i kod nas. Možete i na Pubmed upisati hypospadia pa vidjeti sve stručne članke o hipospadiji i rezultate iz cijelog svijeta.
Puno pozdrava, nisam nikog htjela uplašiti ili uvrijediti, ali ne podnosim kad netko kao liječnici iz Beograda naprave dobar biznis i zarade na bolesnima koji su u strahu. To je najniže što medicina može pasti.
Pusa svim roditeljima i sretno!!

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 18.11.2011. at 16:35. Reason: uklanjanje linka koji vodi na stranicu sa slikom spolovila
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 11:00   #83
Kao što sam pisala na forumu i moje djete ima srednje teži oblik hipospadije i operiran je u dva akta!Ja bih lagala kad bi rekla da ja nisam zadovoljna,lijepo izgleda nije jako obrezan sve štima,ali mene zanima zašto nije uretra tamo gdje treba biti zašto jednostavno nije rekao operacija nije uspjela nego je šutio i rekao da ga dovedem za par godina,i dali je normalno kad je u erekciji da je pišo pogrbljen!Ali što se izgleda tiče kao da nije imao hipospadiju!Nemojte me krivo shvatiti ali kolege se poštuju (rekli ste da ste liječnica)pa je i normalno da se potrude oko vašeg djeteta!Znam iz vlastitog iskustva!U bolnici gdje je bilo moje djete bilo je sestra koje nisu bile ljubazne prema mom djetetu, kad ga je bubalo vikale na njega kada se ispovračao rekla je sestra da je "svinja",ja znam da one nemogu dati cijelu sebe ali tako se ne mogu ponašati!Doktor je bio dobar ne baš pričljiv ali ok,Sve što bih htjela je čuti drugo mišljenje bilo gdje pa makar i na kraju svijeta
vesela ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 12:05   #84
Dragi svi, mi smo imali najblaži oblik hipospadije, rupica nam je bila par milimetara na strani od vrha.Operirani smo u Klaićevoj i operacija nije uspjela! Obrezani smo skroz (nije nam to problem već je bespotrebno potrošen materijal za mogućnost popravka neuspjele operacije), ožiljak je povukao pišu pa je ostala savijena i rupica je ostala na istom mjestu. Trpili smo nečovječne bolove prvih par dana u bolnici a još mjesec i pol pili smo sirup za bol jer je mokrenje bilo tako bolno. Tražili smo drugo mišljenje od prof. Batinice kao stručnjaka za hipospadiju, rekao nam je da operacija dr. Bahtijarevića nije uspjela i da zašto je dijete skroz obrezao jer sad više nema materijala za popravak. Također nam je rekao da se pomirimo s tim da će naše dijete zauvijek imati ovakvo spolovilo i mokrit će na stranu jer se to više ne da popraviti! Mi, roditelji nismo mogli prihvatiti njegovo mišljenje kao konačno jer smo već tada znali da postoji mogućnost popravka uzimanjem tkiva iz usne šupljine. Na Roda forumu čuli smo za dr.Đinovića i javili mu se. Rekao nam je da može neuspjelu operaciju popraviti al iz 2 puta i da nikako više ne idemo na meatotomiju (u trenutku stupanja u kontakt s njim već smo bili na hitnoj meatotomiji) jer ona nije dugoročno rješenje. Doktor u Klaićevoj nam je najavio još sigurno 3-4 meatotomije.

Kad sam pitala doktora u Klaićevoj koliko nam je uspjela operacija rekao je 95%! 5% neuspjeha odnosilo se po njemu samo na rupicu koja je ostala tamo gdje je i bila, o zakrivljenosti i izgledu spolovila nije govorio. To je prestrašno, žao mi je što ga nisam pitala da li bi tako i svom sinu uredio spolovilo? Ja sam odlazila 3 puta pitati doktora ista pitanja i svaki put mi je govorio o 95% uspjeloj operaciji, i da ako dijete sa 15-16g kad uđe u pubertet ne bude zadovoljno svojim spolovilom neka dođe pa će on vidjeti što može učiniti!
Ma molim vas, tko normalan će dopustiti da mu dijete uđe u pubertet i dobije komplekse pa će tek onda tražiti pomoć? Poznato je da hipospadija ima veći utjecaj na seksualnost nego što je problem u funkcionalnosti.

Draga Drivana meni je jasno da Vi kao liječnica branite svoju struku i naše doktore al u ovom slučaju griješite i omalovažavate doktore u Bel Medic klinici. Dr. Đinović je vrhunski stručnjak za hipospadiju, 5godina učio je od pok.prof. Perovića hipospadiju. Sad ima svoj tim već 3g. s kojim operira hipospadiju. Nemojte govoriti da su oni privatnici koji uzimaju novce već kažite da su oni stručnjaci koji svoj posao uspješno odrađuju. Ako vi znate 2 slučaja neuspjelih operacija kod njih ja ću vam nabrojati minimum 15 slučajeva neuspjelih operacija kod naših doktora!
U BG idu ljudi čiju su djecu naši doktori u Zagrebu, Rijeci, Splitu neuspjelo operirali. Hvala Bogu da sam čula za njih na forumu Roda pa nisam morala tražiti 'preko bare' jer nisam mogla prihvatiti što su govorili naši 'stručnjaci'. Iz vlastitog iskustva boravka u BelMedic klinici 2 dana prilikom djetetove operacije ali i kasnijih mjesečnih kontrola vidjela sam odakle im dolaze ljudi, vidjeli smo registracije vozila koja stoje ispred klinike, uostalom i iz razgovora s nekima od njih, vidjeli smo odakle sve ti ljudi dolaze riješiti svoj problem. Zato nemojte biti takvi i govoriti o njima tako negativno.

Ja sam u Klaićevoj platila 10 dana apartman 660kn/noć i isto tako sam očekivala uspjeh u operaciji tim više što smo imali najblaži oblik hipospadije. Ali to je izostalo i najgore je što to doktor ne želi priznati.
Odite na RODA forum i pročitajte iskustva ljudi po hrv. bolnicama i uvjerite se sami, nemojte slijepo napadati dr. Đinovića samo zato što radi u Beogradu a ne negdje u Hrvatskoj. Jasna mi je ta ljubomora i zavist u vašoj struci ali vama bi zdravstvenim radnicima na prvom mjestu trebao biti pacijent još pogotovo kad se radi o maloj djeci. Kako je moguće da dok dijete u nečuvenim bolovima nakon operacije plače nikome ne padne na pamet dati mu nešto za bol??? Zar to roditelji moraju tražiti? I sve to se događa u dječjoj bolnici?

Ono što želim reći je da iz iskustva proživljenog u Klaićevoj i u Beogradu uvijek bih svakome preporučila Beograd. Uostalom zar nije teže ispravljati tuđe greške nego prvi operirati. Pa ako to dr. Đinović tako uspješno obavlja valjda to nešto o njemu i govori!
Uvijek ću za svoje dijete prije izabrati operaciju koju je prošao a da ju 'nije ni osjetio' (i uspjela je) nego onu gdje 2dana i noći trpi nesnosne bolove i onda još 2mjeseca pije sirup protiv bolova (a nije ni uspjela).

Pozdrav svima i sretno!
mickoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 15:48   #85
Bok Drivana,drago mi je da se javio netko koga je operirao prof Batinica uspješno.Mi se s tim ne možemo pohvaliti. 2,5tjedna nakon operacije dijeta je počelo mokriti na staru rupicu,ali sa mlazom mokraće prema naprijed,prije je piškio po nozi.Piša se ponovno pogrbila.Nakon operacije je sve izgledalo sjajno,ali se nije zadržalo.Na kontroli je prof. bio zadovoljan sa mlazom,a za ostalo je rekao da ima vremena za par godina,izuzev ako ja baš hoću da dijete piški na vrhu piše onda će napraviti još jednu operaciju.Mi želimo da dijete tako piški,ali se bojim da i druga operacija završi kao prva.Pa onda bih si kosu počupala,jer nakon ove operacije i njenog ishoda sam posjedila,doslovno.Nitko mi ne garantira da će biti dobro.Mi i nismo najteži slučaj koji je on operirao.Pa što se onda dogodilo recite mi,jer tijek oporavka je bio za 5.Sa kateterom nije bilo problema,piša je lijepo izgledala kad su ga razmotali.Svi su bili ugodno iznenađeni sa mojim klinjom.E da profesor je u Zaboku.Mi išli za njim kad je on tamo otišao.
Elabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 17:05   #86
Meni samo nije jasno zašto doktori koji neuspjelo operiraju i vide to, jer ako mi roditelji kao laici to vidimo kako ne bi oni to vidjeli, ne priznaju da im operacija nije uspjela? Zašto ne mogu priznati svoj neuspjeh? Kako je moguće operaciju smatrati uspješnom a onda reći da nek dođemo za X godina pa će nam onda probati nešto popraviti? Ako je operacija uspjela onda popravak nije potreban! Možda ja logički dobro ne razmišljam pa bih molila nekoga da mi to objasni.

I još nešto Drivana, ako je nama dr. Đinović u BG 'prodao maglu' time što je kao pravi stručnjak u svom poslu uspješno operirao dijete (koje ni u jednom trenutku nije reklo da ga nešto boli) onda sam najsretnija mama na svijetu što sam povjerovala u tu maglu.
Dr. Đinović nam ni u jednom trenutku nije govorio o svojoj uspješnosti operiranja jer je to za njih rutinska operacija dok je doktor u Klaićevoj nahvalio svoju uspješnost u vrlo visokom postotku. Nažalost mi smo, kao i mnogi drugi s kojima smo sad u kontaktu, dio tog 'malog' postotka, ma dajte molim vas.
Kamo sreće da smo za BG znali prije operacije u Klaićevoj....nikad svoje dijete ne bih izložila patnji i traumi koje je tamo doživjelo a ja sam s njim bila non stop10 dana.
Ja nemam pritužbe na osoblje u Klaićevoj i doktorov odnos prema nama, uostalom svatko može imati loš dan al imam pritužbu na neuspješnost operacije, bol koju smo trpili još 2mjeseca nakon op. i na način odvođenja djeteta na operaciju, na to otimanje djeteta od mame, viku kasnije u predop. dvorani. Moje dijete je dovoljno veliko da mi sve može ispričati a s obzirom koje je izraze upotrebljavao što su mu govorili dok mi je pričao znam da ne izmišlja jer ih mi doma ne koristimo.
Sve to iskustvo iz ZGa mjenjam za ono u BGu milijun puta! Tamo su djeca broj 1! Da, to je privatna klinika al zašto takvih klinika nema i kod nas? Išli bi svi tamo. Nema, jer mi nemamo doktora koji bi mogao raditi u njoj jer takve klinike opstaju samo zbog svojih uspjeha! Tko će ići privatniku ako nije dobar?!?
Ma samo nek je dr.Đinović i svi roditelji koji su se na RODA forumu javili nakon uspješnih op. u BG meni 'prodali maglu' pa je moje dijete 3tjedna nakon op. išlo normalno u vrtić (u ZGu je krenuo tek nakon 3mj) a sa 15-16g neće se ni sjećati da je operirao spolovilo :-)
Baš me zanima Drivana da Vam se dogodilo što se dogodilo Elabeli (isti doktor je u pitanju) biste li isto napisali onakav post :-)
mickoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 17:23   #87
Da li ovo čita netko od osoblja iz nekih naših bolnica!!??Baš me zanima pa da kažu kako se ponašaju prema djeci koju odvode na operaciju!!??Tako je mickoo i moj je govorio neke izraze koje doma ne govorimo katastrofa.Pa neka mi netko nešta kaže......privatnik se ako ništa drugo trudi biti ljubazan,a ovo je bezobrazluk za ponašanje prema djeci!!!
vesela ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 18:02   #88
Mickoo mislim da se družimo na rodi,ali ja više ne mogu na forum.? A ti?Sad u sedmom mjesecu idemo opet na kontrolu, zanima me što će nam reći dr.Drugo mišljenje sam dobila od Đinovića,a spremamo se ići i po treće.Neću ga tražiti u Klaićevoj,to je ziher.Đinović je rekao da je potrebna potpuna rekonstrukcija i da mu opet pošaljem slike jer ga zanima proces zarastanja.Eto ništa ne forsiram,drago mi je da traženje drugog mišljenja nije kivično djelo nego stvar izbora.
Elabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 20:34   #89
Quote:
mickoo kaže: Pogledaj post
Meni samo nije jasno zašto doktori koji neuspjelo operiraju i vide to, jer ako mi roditelji kao laici to vidimo kako ne bi oni to vidjeli, ne priznaju da im operacija nije uspjela? Zašto ne mogu priznati svoj neuspjeh? Kako je moguće operaciju smatrati uspješnom a onda reći da nek dođemo za X godina pa će nam onda probati nešto popraviti? Ako je operacija uspjela onda popravak nije potreban! Možda ja logički dobro ne razmišljam pa bih molila nekoga da mi to objasni.

I još nešto Drivana, ako je nama dr. Đinović u BG 'prodao maglu' time što je kao pravi stručnjak u svom poslu uspješno operirao dijete (koje ni u jednom trenutku nije reklo da ga nešto boli) onda sam najsretnija mama na svijetu što sam povjerovala u tu maglu.
Dr. Đinović nam ni u jednom trenutku nije govorio o svojoj uspješnosti operiranja jer je to za njih rutinska operacija dok je doktor u Klaićevoj nahvalio svoju uspješnost u vrlo visokom postotku. Nažalost mi smo, kao i mnogi drugi s kojima smo sad u kontaktu, dio tog 'malog' postotka, ma dajte molim vas.
Kamo sreće da smo za BG znali prije operacije u Klaićevoj....nikad svoje dijete ne bih izložila patnji i traumi koje je tamo doživjelo a ja sam s njim bila non stop10 dana.
Ja nemam pritužbe na osoblje u Klaićevoj i doktorov odnos prema nama, uostalom svatko može imati loš dan al imam pritužbu na neuspješnost operacije, bol koju smo trpili još 2mjeseca nakon op. i na način odvođenja djeteta na operaciju, na to otimanje djeteta od mame, viku kasnije u predop. dvorani. Moje dijete je dovoljno veliko da mi sve može ispričati a s obzirom koje je izraze upotrebljavao što su mu govorili dok mi je pričao znam da ne izmišlja jer ih mi doma ne koristimo.
Sve to iskustvo iz ZGa mjenjam za ono u BGu milijun puta! Tamo su djeca broj 1! Da, to je privatna klinika al zašto takvih klinika nema i kod nas? Išli bi svi tamo. Nema, jer mi nemamo doktora koji bi mogao raditi u njoj jer takve klinike opstaju samo zbog svojih uspjeha! Tko će ići privatniku ako nije dobar?!?
Ma samo nek je dr.Đinović i svi roditelji koji su se na RODA forumu javili nakon uspješnih op. u BG meni 'prodali maglu' pa je moje dijete 3tjedna nakon op. išlo normalno u vrtić (u ZGu je krenuo tek nakon 3mj) a sa 15-16g neće se ni sjećati da je operirao spolovilo :-)
Baš me zanima Drivana da Vam se dogodilo što se dogodilo Elabeli (isti doktor je u pitanju) biste li isto napisali onakav post :-)
Žao mi je što vas moram razočarati, ali sve studije su pokazale da je preko 70% mladića nezadovoljno nakon operacije hipospadije. To je teška anomalija koja se niti jednim postupkom ne može ispraviti da spolovilo bude kao prije. Ja ne omalovažama doktore iz Beograda već sam i rekla da su jednako uspješni kao i naši liječnici, samo što se agresivno reklamiraju i govore da će sve biti dobro. Prve operacije hipsapdie su teške dok je popravak fistule najlakša operacija koja ukuljčuje postavljanje par šavi i za kirurga to nije težak posao. Roditelji su često nezadovoljni ishodom jer su zamišljali da medicina može sve, ali to nije tako. kažem da postoji 200 metoda jer niti jedna ne valja i to je stav međunarodnih udruženja. Pročitajte stručnu literaturu pa ćete vidjeti što je istina a nemojte vjerovati reklami i tuđim iskustvima. Svatko se može logirati na ovaj forum i ispričati neku lažnu priču kako je negdje dobro, a negdjke loše. To vam govorim jer znam kako rade doktor Đinović i njegovi kolege jer sam bila na kongresima gdje je i on bio pa sam čula što pričaju. Vi imate pravo dijete odvesti kud hoćete i ja vam uistinu želim sreću samo vam savjetujem da pokušate objektivno pogledati. Također ne želim braniti svoju struku jer je i dr Đinović moja struka a i kod nas ima sličnih ljudi. Također mislim da privatni liječnici uspijevaju samo zato što doktori u bolnici ne slušaju dovoljno i ne posvete pacijentu dovoljno vremena, pa kad dođeš kod privatnika ispada da te on lijepo saslušao, nasmijao ti se pa ti sav cvateš od sreće kako te doktor sluša. oš jednom hoću reći da je kod takvih operacija dosta veliki postotak komplikacija koje se većinom lako riješe. Lijepi pozdrav i ispričavam se ako sam vas uznemirila, nisam to htjela.
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 00:59   #90
Quote:
Elabela kaže: Pogledaj post
Mickoo mislim da se družimo na rodi,ali ja više ne mogu na forum.? A ti?Sad u sedmom mjesecu idemo opet na kontrolu, zanima me što će nam reći dr.Drugo mišljenje sam dobila od Đinovića,a spremamo se ići i po treće.Neću ga tražiti u Klaićevoj,to je ziher.Đinović je rekao da je potrebna potpuna rekonstrukcija i da mu opet pošaljem slike jer ga zanima proces zarastanja.Eto ništa ne forsiram,drago mi je da traženje drugog mišljenja nije kivično djelo nego stvar izbora.
Draga Elabela, mislim da znam što se dogodilo u tvom slučaju. Vjerojatno je popustio šav što se najčešće dogodi nakon operacije kada kateter visi i stvara pritisak na šav. Mislim da iz onoga što si ispričala treba operaciju smatrati uspješnom a što znači "potpuna rekonstrukcija" ne zna nitko jer taj termin do sasd nisam čula ali zvuči jako stručno pa je zato sigurno taj doktor dobar kad koristi termine koji ne postoje u medicini. Idi po drugo mišljenje, dapače, ali nemoj se dati zavesti sa lijepim riječima. Roditelji djece koja imaju anomaliju spolovila su emocionalno u lošem stanju (znam jer sam i ja bila) i uviek će se vezati za nekog tko će im reći ono što žele čuti i obećati "brda i doline". Ja ti garantiram da će iduću operaciju izvesti dobro tko god ju bude izvodio jer je to vjerojatno samo kozmetički zahvat.
Nakon op hispospadije je najbitnije da dečko mokri prema naprijed i stoječki jer se tako poistovjeti sa drugim dečkima i normalno se razviti psihički. Sve kozmetičke operacije ti je bolje raditi kada mu pišonja naraste i kad ima više materijala, dakle prije nego što počne imati seksualni život. Za sada je bitno da on piški kao i drugi dečki, da bude jedan od njih i također ti savjetujem da ne budeš previše opterećena sada jer možeš dečku stvoriti teške komplekse ako on sam nasluti da s njim nešto nije u redu. Moje dijete je isto imalo fistulu koju su zatvorili u idućem zahvatu i sad je nadam se sve u redu.
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:44   #91
Thumbs up

Quote:
mickoo kaže: Pogledaj post
Dragi svi, mi smo imali najblaži oblik hipospadije, rupica nam je bila par milimetara na strani od vrha.Operirani smo u Klaićevoj i operacija nije uspjela! Obrezani smo skroz (nije nam to problem već je bespotrebno potrošen materijal za mogućnost popravka neuspjele operacije), ožiljak je povukao pišu pa je ostala savijena i rupica je ostala na istom mjestu. Trpili smo nečovječne bolove prvih par dana u bolnici a još mjesec i pol pili smo sirup za bol jer je mokrenje bilo tako bolno. Tražili smo drugo mišljenje od prof. Batinice kao stručnjaka za hipospadiju, rekao nam je da operacija dr. Bahtijarevića nije uspjela i da zašto je dijete skroz obrezao jer sad više nema materijala za popravak. Također nam je rekao da se pomirimo s tim da će naše dijete zauvijek imati ovakvo spolovilo i mokrit će na stranu jer se to više ne da popraviti! Mi, roditelji nismo mogli prihvatiti njegovo mišljenje kao konačno jer smo već tada znali da postoji mogućnost popravka uzimanjem tkiva iz usne šupljine. Na Roda forumu čuli smo za dr.Đinovića i javili mu se. Rekao nam je da može neuspjelu operaciju popraviti al iz 2 puta i da nikako više ne idemo na meatotomiju (u trenutku stupanja u kontakt s njim već smo bili na hitnoj meatotomiji) jer ona nije dugoročno rješenje. Doktor u Klaićevoj nam je najavio još sigurno 3-4 meatotomije.

Kad sam pitala doktora u Klaićevoj koliko nam je uspjela operacija rekao je 95%! 5% neuspjeha odnosilo se po njemu samo na rupicu koja je ostala tamo gdje je i bila, o zakrivljenosti i izgledu spolovila nije govorio. To je prestrašno, žao mi je što ga nisam pitala da li bi tako i svom sinu uredio spolovilo? Ja sam odlazila 3 puta pitati doktora ista pitanja i svaki put mi je govorio o 95% uspjeloj operaciji, i da ako dijete sa 15-16g kad uđe u pubertet ne bude zadovoljno svojim spolovilom neka dođe pa će on vidjeti što može učiniti!
Ma molim vas, tko normalan će dopustiti da mu dijete uđe u pubertet i dobije komplekse pa će tek onda tražiti pomoć? Poznato je da hipospadija ima veći utjecaj na seksualnost nego što je problem u funkcionalnosti.

Draga Drivana meni je jasno da Vi kao liječnica branite svoju struku i naše doktore al u ovom slučaju griješite i omalovažavate doktore u Bel Medic klinici. Dr. Đinović je vrhunski stručnjak za hipospadiju, 5godina učio je od pok.prof. Perovića hipospadiju. Sad ima svoj tim već 3g. s kojim operira hipospadiju. Nemojte govoriti da su oni privatnici koji uzimaju novce već kažite da su oni stručnjaci koji svoj posao uspješno odrađuju. Ako vi znate 2 slučaja neuspjelih operacija kod njih ja ću vam nabrojati minimum 15 slučajeva neuspjelih operacija kod naših doktora!
U BG idu ljudi čiju su djecu naši doktori u Zagrebu, Rijeci, Splitu neuspjelo operirali. Hvala Bogu da sam čula za njih na forumu Roda pa nisam morala tražiti 'preko bare' jer nisam mogla prihvatiti što su govorili naši 'stručnjaci'. Iz vlastitog iskustva boravka u BelMedic klinici 2 dana prilikom djetetove operacije ali i kasnijih mjesečnih kontrola vidjela sam odakle im dolaze ljudi, vidjeli smo registracije vozila koja stoje ispred klinike, uostalom i iz razgovora s nekima od njih, vidjeli smo odakle sve ti ljudi dolaze riješiti svoj problem. Zato nemojte biti takvi i govoriti o njima tako negativno.

Ja sam u Klaićevoj platila 10 dana apartman 660kn/noć i isto tako sam očekivala uspjeh u operaciji tim više što smo imali najblaži oblik hipospadije. Ali to je izostalo i najgore je što to doktor ne želi priznati.
Odite na RODA forum i pročitajte iskustva ljudi po hrv. bolnicama i uvjerite se sami, nemojte slijepo napadati dr. Đinovića samo zato što radi u Beogradu a ne negdje u Hrvatskoj. Jasna mi je ta ljubomora i zavist u vašoj struci ali vama bi zdravstvenim radnicima na prvom mjestu trebao biti pacijent još pogotovo kad se radi o maloj djeci. Kako je moguće da dok dijete u nečuvenim bolovima nakon operacije plače nikome ne padne na pamet dati mu nešto za bol??? Zar to roditelji moraju tražiti? I sve to se događa u dječjoj bolnici?

Ono što želim reći je da iz iskustva proživljenog u Klaićevoj i u Beogradu uvijek bih svakome preporučila Beograd. Uostalom zar nije teže ispravljati tuđe greške nego prvi operirati. Pa ako to dr. Đinović tako uspješno obavlja valjda to nešto o njemu i govori!
Uvijek ću za svoje dijete prije izabrati operaciju koju je prošao a da ju 'nije ni osjetio' (i uspjela je) nego onu gdje 2dana i noći trpi nesnosne bolove i onda još 2mjeseca pije sirup protiv bolova (a nije ni uspjela).

Pozdrav svima i sretno!
Razumijem te i tvoju zabrinutost! Želim ti reći da imaš preko 200 pristupa liječenju hipospadije i da su svi s istim rezultatima u konačnici. Netko radi meatotomije, netko ne, netko nikad ne bi ugradio sluznicu iz usta nego iz mjehura itd. Postoje različiti pristupi, niti jedan nije dovoljno dobar jer bi onda svi isto radili. Inače 5 godina učenja i 3 godine samostalnog rada baš i nisu nekakve posebne kvalifikacije obzirom da Kraus i batinica imaju 20 godina iskustva u takvim operacijama. Prof. Batinica je ponekad nagli čovjek, ima jak temperament (što sam i sama osjetila), i to mu je vjerojatno najveća mana. To ti je poznati kirurški ego, vrhunski kirurzi se često ne vole i ponekad "ratuju" preko pacijenata. To nije u redu i to još jednom napominjem. Ipak čovjek je jedan od najpoznatijih dj.kirurga u Europi i jedini u ovom dijelu Europe (uključujući i Srbiju i Sloveniju) transplantira jetru djeci, operira najteže tumore dječje dobi koje su svi proglasili inoperabilnima i izvodi takve složene operacije kakve kolege iz Beograda nisu radili jer su ti pacijenti dolazili ovdje. Ja sam imala prilike vidjeti kakve su to operacije i tvrditi da ima boljeg i hrabrijeg dječjeg kirurga u ovim krajevima je neodgovorno. Slično vrijedi i za dr. Krausa koji je među urolozima uistinu vrhunski.
Znam da vam je sve to što ste prošli bilo frustrirajuće i ne zamjeram vam što ste možda i izgubili povjerenje u neke naše bolnice.
Željela bih ti samo reći da je upravo točno što ti je rekao dr iz Klaićeve da je najbolje kozmetičke zahvate raditi u većoj dobi jer ima više materijala za rad i to su tada uistinu rutinske operacije. Malom dečku je najvažnije da piški stojeći i u mlazu jer se tako poistovjeti s drugim dečkima i stvara seksualni identitet. Svaka dodatna operacija u dječjoj dobi je trauma koju treba izbjeći ako se postiglo da piški ravno i stojeći, pa naknadno ispraviti sve s čim nije zadovoljan. nemojte forsirati operacije kod malih dečki jer ćete im napraviti strašne komplekse koji se stvaraju upravo u ovoj dobi, a ne u pubertetu. Stvarno vam govorim kako je, pitajte bilo kojeg psihologa ili psihijatra ako se ne slažete sa mnom.
U Beograd dolaze pacijenti iz cijelog svijeta na promjenu spola iz žensko u muško gdje im naprave potpuno nefunkcionalan penis, ali im pomognu psihički. Zato si vidjela registracije, jer u većini zemalja se takve operacije ne rade.

To što znate 15 neuspjelih operacija često ovisi i o tome što mislite pod neuspjehom. Često je neuspjeh samo u očima roditelja jer imaju želje da njihovo dijete ima spolovilo kao da nije bilo ničega (što ne može biti), ali morate shvatiti da je u dječjoj dobi bitno samo da piški stojeći (bilo ravno ili pod nekim manjim kutem), a estetske korekcije se naprave kad bude u većoj dobi. To je stav u većini velikih centara za dj. kirurgiju i sasvim je logičan. Inače, prof perović kojeg toliko hvalite je svoje rezultate prikazao 2004 u stručnom radu (link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15076297 ). Jasno se vidi da je 13 od 37 (35%) pacijenata operiranih kao djeca kasnije u tinejdžerskoj dobi imalo probleme sa ejakulacijom, da su značajno manje seksualno aktivni, manje masturbiraju i teže nađu partnericu te je samo 50% zadovoljno sa ishodom operacije tj sa seksualnim životom. Dakle još su vam i sami to objavili i nemaju se čega sramiti jer su im rezultati dobri. u svim drugim radovima govore da su rezultati njihovih zahvata "zadovoljavajući" što u medicini znači da je postignut minimum, ali je to samo lijepo sročeno.
Također još samo želim reći da ima vrhunskih kirurga za hipospadije i u Sloveniji (znam ih par u Ljubljani) i u Grazu. Da ne mislite da hvalim samo naše doktore. Također još želim reći da su u beogradu isto rezultati dobri, ali da su ISTI kao i kod nas.
Želim Vam sreću kod daljnjeg liječenja i nemojte zamjeriti ako se u nekim stvarima ne slažemo.
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 02:02   #92
Quote:
mickoo kaže: Pogledaj post
Meni samo nije jasno zašto doktori koji neuspjelo operiraju i vide to, jer ako mi roditelji kao laici to vidimo kako ne bi oni to vidjeli, ne priznaju da im operacija nije uspjela? Zašto ne mogu priznati svoj neuspjeh? Kako je moguće operaciju smatrati uspješnom a onda reći da nek dođemo za X godina pa će nam onda probati nešto popraviti? Ako je operacija uspjela onda popravak nije potreban! Možda ja logički dobro ne razmišljam pa bih molila nekoga da mi to objasni.

I još nešto Drivana, ako je nama dr. Đinović u BG 'prodao maglu' time što je kao pravi stručnjak u svom poslu uspješno operirao dijete (koje ni u jednom trenutku nije reklo da ga nešto boli) onda sam najsretnija mama na svijetu što sam povjerovala u tu maglu.
Dr. Đinović nam ni u jednom trenutku nije govorio o svojoj uspješnosti operiranja jer je to za njih rutinska operacija dok je doktor u Klaićevoj nahvalio svoju uspješnost u vrlo visokom postotku. Nažalost mi smo, kao i mnogi drugi s kojima smo sad u kontaktu, dio tog 'malog' postotka, ma dajte molim vas.
Kamo sreće da smo za BG znali prije operacije u Klaićevoj....nikad svoje dijete ne bih izložila patnji i traumi koje je tamo doživjelo a ja sam s njim bila non stop10 dana.
Ja nemam pritužbe na osoblje u Klaićevoj i doktorov odnos prema nama, uostalom svatko može imati loš dan al imam pritužbu na neuspješnost operacije, bol koju smo trpili još 2mjeseca nakon op. i na način odvođenja djeteta na operaciju, na to otimanje djeteta od mame, viku kasnije u predop. dvorani. Moje dijete je dovoljno veliko da mi sve može ispričati a s obzirom koje je izraze upotrebljavao što su mu govorili dok mi je pričao znam da ne izmišlja jer ih mi doma ne koristimo.
Sve to iskustvo iz ZGa mjenjam za ono u BGu milijun puta! Tamo su djeca broj 1! Da, to je privatna klinika al zašto takvih klinika nema i kod nas? Išli bi svi tamo. Nema, jer mi nemamo doktora koji bi mogao raditi u njoj jer takve klinike opstaju samo zbog svojih uspjeha! Tko će ići privatniku ako nije dobar?!?
Ma samo nek je dr.Đinović i svi roditelji koji su se na RODA forumu javili nakon uspješnih op. u BG meni 'prodali maglu' pa je moje dijete 3tjedna nakon op. išlo normalno u vrtić (u ZGu je krenuo tek nakon 3mj) a sa 15-16g neće se ni sjećati da je operirao spolovilo :-)
Baš me zanima Drivana da Vam se dogodilo što se dogodilo Elabeli (isti doktor je u pitanju) biste li isto napisali onakav post :-)
Samo da ti kažem da u privatne klinike idu ljudi koji su zbunjeni i u strahu jer žele najbolje za svoje dijete i to im ne zamjeram. jednostavno idu onome tko im lijepo sroči da će sve biti u redu, nasmješi im se i da im malo više pozornosti što znači da nažalost često roditelji nesvjesno vode dijete privatniku više radi sebe nego radi djeteta. privatnik ti kaže ono što želiš čuti, ali kad imaš bolesno dijete u takvo si stanju da ćeš poslušati bilo koga. Zato mislim da bi trebali operzno davati savjete ljudima o ovakim temama jer će netko prodati kuću i auto da ode na operaciju u Bg a sve se jednako radi i ovdje. REZULTATI SU ISTI. I tamo rade dobro, ali i ovdje rade dobro i u Sloveniji i u Austriji. Svaki kirurg će za sebe naravno reći da radi najbolje, ali takvi su ti kirurzi, malo primitivni, ponekad i puno primitivni Nadam se da ovo ne čita neko od naših kirurga
Apsolutno je nemoguće da dijete ima bol i 2 mjeseca nakon operacije, dijete je bilo u drugačijem psihičkom stanju, bilo je u strahu i tada djeca govore da ih boli jer se nada da mu tako više nitko neće dirati spolovilo. To je vrsta postraumatskog stresa. Zašto je dijete ovdje u bolnici vikalo, a tamo ne ne znam. Vjerojatno je prepoznalo Vaš strah i tako reagiralo. često djeca kad vide da su roditelji mirni zanemare bol i budu sretni i mirni. Kad je roditelj uznemiren, i dijete je . Možda su mu tamo dali jače sedative pa se smirilo, ali moraš znati da su i to teški i ponekad opasni i štetni lijekovi. Ne znam, ali to da je ovdje takva katastrofa jednostavno ne mogu vjerovati.
I ja sam majka, ali sam za dobrobit svog dijeteta pred njim glumila da sam sretna i da ćemo sve to lako riješiti, a iznutra sam se strašno bojala makar sam sve ovo znala što tu pišem.
Lijepi pozdrav svim roditeljima ovdje.
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 14:29   #93
Drivana drago mi je da si naišla na ovaj forum!Odgovorila si mi na sva moja pitanja,literaturu o Beogradu sam i ja našla.Čitala američke,engleske itd. forume o hipospadiji i došla do zaključka da ima kirurga koji to obave kao NAŠ,a ima i onih drugih pa se za njima mora popravljati.Uglavnom naš doktor je ok,sva pitanja mu mogu postaviti i on na njih odgovara. Mi smo se već sreli s njim,naime operirao mi je starijem sinu hidrokilu.Nakon operacije je rekao da pitam sve što me zanima da će mi odgovoriti.Rekao je i da će se ishod operacije vidjeti kroz 3 tjedna.Na kontroli nakon operacije mene je zbunilo jer je rekao da je zadovoljan s mlazom mokraće,a za sve ostalo da ima vremena i da se može operirati kasnije.Nije nam objasnio zašto nego je brzo završio(bila je puna čekaona djece u gipsevima)moram priznati da sam se uplašila da nas se rješava pa da to popravlja netko drugi kad on više ne bude radio.Idemo na kontrolu sad u 7mj.Reci mi molim te, da li da ga tražim ponovnu operaciju da se piša opet izravna i da piški na pravu rupicu.Jer je rekao da će napraviti još jednu operaciju ako ja baš hoću.Naime naš pedijatar je rekao da su Batinica i Kraus vodeći kirurzi kod nas.
Elabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 16:13   #94
1. Drivana,niste Vi mene uznemirili niti sam ja zabrinuta (ne znam zbog čega trebam biti jer je nama op. uspjela) samo mi je žao da jedna liječnica ne može zauzdati svoju ljubomoru i zavist pa ovako 'napada' roditelja koji je samo iznio svoje iskustvo.
Mi nismo roditelji koji smo u panici potražili reklame iz susjedne države i pali na 'prodaju magle' jedne privatne klinike. Mi smo roditelji, koji kad smo vidjeli da naš doktor ne prihvaća neuspjeh svoje operacije nad našim djetetom i govori o mogućem popravku svog neuspjeha tek za 11-12g, smo krenuli tražiti drugog najboljeg doktora za svoje dijete. Tako smo došli do prof. Batinice kojem uopće ni u jednom trenutku ne umanjujem stručnost u svemu onome što ste sami naveli ali ono što iz svog iskustva sa njim mogu reći je da ono što nam je rekao vezano uz našeg sina ne stoji i nije točno! Reći da ne postoji mogućnost ponovne operacije jer nema više materijala jer je dijete skroz obrezano složit ćete se i vi nije ispravno rečeno. Da vam sad kažem da poznajemo osobno roditelje čije je dijete operirao i sad piški kao kroz sito te moraju čekati godinu dana da bi išao na novu popravak operaciju (sad imaju ? jer više ne radi na Rebru) znam da mi ne bi vjerovali pa onda i ovo smatrajte sam još jednom 'babskom pričom'. Da nismo naišli na RODA forum i dobra iskustva roditelja u BG vjerojatno bi završili u nekoj bolnici na zapadu ili i dalje, jer nismo mogli prihvatiti što nam je prof. B. rekao. U današnje doba kad je na ovom svijetu sve moguće da nije moguće našem sinu popraviti op.hip. (koja kako ste Vi rekli je rutinska op. jer ‘tu ne treba znati nikakvu posebnu anatomiju’) prosto je nevjerojatno!

2. doktori u BG se uopće ne reklamiraju agresivno jer da je zaista tako onda bi puno više roditelja svoje sinove odvelo tamo nakon što su pročitali ove naše forume gdje se roditelji više žale na naše doktore nego ih hvale.
Mi smo čitajući forume (tada nismo znali za RODA forum) odlučili ne ići na operaciju jer naše dijete nije imalo nikakvih problema prilikom mokrenja osim što je mokrilo na stranu i spolovilo mu je bilo zakrivljeno. Na operaciju nas je 'navukao' sam doktor pričajući nam o svojoj velikoj uspješnosti operiranja. Također odjednom (od 2.mjeseca života išli smo na redovne kontrole kod istog doktora) umjesto op. u 2 akta doktor nam je rekao da će sve učiniti u 1 aktu. Mom mužu se to odmah nije svidjelo jer 4 godine pričati jedno i onda odjednom promijeniti priču i nije baš uvjerljivo zar ne? Al ja sam vjerovala doktoru 'pa valjda on bolje zna, to mu je posao!'

3. Kažete: 'Pročitajte stručnu literaturu pa ćete vidjeti što je istina a nemojte vjerovati reklami i tuđim iskustvima.'
Čitala sam literaturu gdje se govori da se hipospadija operira dok je dijete još malo, sa 4mjeseca....imi smo to htjeli ali nam je doktor rekao da se tako operira samo u Americi a ovdje kod nas tek kad dijete skine pelene....moram se vratiti na vama omraženi BG gdje se to rješava dok djeca još imaju pelene. Takvu djecu smo sretali u klinici i pričali s njihovim roditeljima.
Kako da ne vjerujem tuđim iskustvima uspješnih op. u BGu kad smo se osobno upoznali s nekim ljudima sa foruma, tako da to nisu samo 'babske priče' uostalom ako vi i moju priču takvom smatrate onda ne vidim razlog vašeg prisustva na forumu. ILi možda imate neke kriterije razlikovanja babskih od onih istinitih priča?

4. drago mi je da ste toliko zadovoljni našim doktorima u bolnicama i da vam pretpostavljam nikad ne bi palo na pamet potražiti pomoć u nekoj privatnoj ordinaciji. Žao mi je samo što i Vaš bivši šef a naš Ministar nije toliko vjerovao u svoje ljude pa je na liječenje ipak otišao u inozemstvo. Al da ne bi bilo zabune ja i dalje vjerujem našim doktorima i 'skidam im kapu', ne svima al većini.

5. Moram priznati da ne vidim neku stručnost u terminu 'potpuna rekonstrukcija' s obzirom da nama u Povijesti bolesti u ZG-u lijepo piše da je potrebno napraviti 'rekonstrukciju hipospadije'. Iz toga ako se ne varam ispada da cijela rekonstrukcija nije izvedena na zadovoljavajući način. Ne vidim po čemu taj termin zvuči tako jako 'stručno' al dopuštam da je to Vaše područje i da Vi svakako najbolje znate ako je to 'stručan’ termin. Za mene kao laika stručniji je izraz neki na latinskom.
mickoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 16:14   #95
6. Kažete:'Nakon op hispospadije je najbitnije da dečko mokri prema naprijed i stoječki jer se tako poistovjeti sa drugim dečkima i normalno se razviti psihički.'
Nakon naše op. hipospadije u Klaićevoj dijete nije moglo mokriti prema naprijed i stoječki jer mu je rupica ostala gdje je i bila a piša se još više zakrivila. Mlaz je upočetku bio kao kroz sito al se nakon nekog vremena suzio pa je dijete mokrio skroz tanak mlaz. Dakle ako nismo mogli sve ovo što vi navodite da je bitno onda mi s razlogom i dalje možemo tvrditi a što je i prof. B. rekao da naša op. nije uspjela. Zašto onda doktor to ne prizna nego je svime učinjenim zadovoljan?!?

7. Mi nismo roditelji koji smo od hipospadije našeg sina radili dramu. Mi smo to prihvatili najnormalnije i odustali od operacije (funkcionalnost nam je bila ispred estetike). Dijetetu smo sve objasnili i nije se ni u kojem trenutku smatrao drugačijim od ostale djece u vrtiću ili van njega.I nakon op. objasnili smo mu zašto je obrezan i zašto i dalje piški sastrane. Naše dijete nije imalo nikakvih kompleksa i srama zbog svog spolovila a nema to ni sad, dapače o svojoj piši oduvijek misli da je super. Nama hipospadija našeg sina nije tabu tema i bez problema možemo i jesmo o njoj razgovarali i s drugima.

8. Ja ne sumnjam u stručnost naših doktora ali dopustite da ja kao roditelj djeteta koje je neuspjelo operirano (a imali smo najblaži oblik hipospadije) i kojem je rečeno da za popravak treba čekati da dijete uđe u pubertet, imam pravo reći svoje mišljenje. Također da mi drugi stručnjak iz iste oblasti kaže da popravak nije moguć jer nema više materijala?!? halo! Vi ste imali sreće pa ste uspješno operirani al pitala bih Vas biste li i dalje tako slijepo vjerovali svom doktoru da Vam op. nije uspjela a vi to kao roditelj (Vi još i kao liječnik) vidite i sami.
Da je kojim slučajem nama uspjela op. i ja bih sada kao i Vi hvalila našeg doktora.

9. Kažete:'Željela bih ti samo reći da je upravo točno što ti je rekao dr iz Klaićeve da je najbolje kozmetičke zahvate raditi u većoj dobi jer ima više materijala za rad i to su tada uistinu rutinske operacije.'
Molim vas objasnite što točno podrazumijevate pod kozmetičkim zahvatima? Naime naše dijete od rođenja mokri sastrane i ima zakrivljenu pišu. To smo išli operirati ne bi li mokrio prema naprijed i imao ravnu pišu. Nakon operacije naše dijete i dalje mokri sastrane (rupica ostala gdje je i bila) spolovilo zakrivljeno još više nego je bilo prije, imamo sad i veliki ožiljak i obrezani smo do kraja, boli nas dok je u erekciji. Što u ovom slučaju za vas znači kozmetički zahvat? Ispravljanje spolovila i pomak rupice na sredinu? Moram priznati da ste me totalno zbunili, ja sam mislila da se to zove rekonstrukcija hipospadije a ne kozmetički zahvat?!?!
Ja mislim da našim doktorima hipospadija nikako nije rutinska operaciija jer dopustit ćete kad vam nešto uđe u rutinu onda postižete i super rezultate, mislim da ovdje to nije baš tako. Kad se nečemu posvetite i to tešete svakodnevno 5godina i dodatno se usavršavate onda možete reći da vam je to rutinski.

10. 'U Beograd dolaze pacijenti iz cijelog svijeta na promjenu spola iz žensko u muško gdje im naprave potpuno nefunkcionalan penis, ali im pomognu psihički. Zato si vidjela registracije, jer u većini zemalja se takve operacije ne rade.'
Ovo je vrhunac oprostite mi Vaše bahatosti i zavisti prema doktoru u BGu. Kako možete vi koji niste tamo niti bili tvrditi i reći što smo mi vidjeli tamo?!?!?!? Kako se možete tako nisko spustiti? Pretpostavljam da je onaj ‘zamotani’ arap kojeg smo vidjeli sa sinom od cca 1godine sigurno došao kod dr.Đinovića na promjenu spola djeteta.Kao uostalom i svi oni drugi roditelji koji su doveli djecu. Pa ako su oni i doveli djecu, sve samo sinove, da im doktor promjeni spol u curice vjerujte da smo mi svog sina doveli samo na op. hipospadije. I na vašu žalost op. nam je uspjela! :-)

11. Sve što sam do sad rekla isključivo je moje mišljenje i odnosi se na naše iskustvo pa tako i odovođenje djeteta na op. privatniku nije rezultat naše zbunjenosti i neznanja već poučeni lošim iskustvom kad smo slijepo vjerovali doktoru sad smo se detaljnije raspitali o uspješnosti operiranja hipospadije kod dr.Đinovića i odlučili se otići tamo. Razgovarali smo sa roditeljima sa foruma koji su prošli isto što i mi i tad odlučili da idemo u BG. Za razliku od doktora u ZGu doktor u Bg nije ni u jednom trenutku hvalio sebe i svoju uspješnost nego nam je laički objasnio što misli učiniti u prvoj a što u drugoj op.Ni u jednom trenutku nije rekao jednu ružnu riječ o doktoru u ZG. Slegnuo je ramenima i rekao mi to možemo ispraviti, bit će sve dobro. I tako je i bilo!

Ja nikoga ne nagovaram da ide u BG ili da ne ide u ZG! Ja ovdje iznosim samo svoje iskustvo stečeno u Klaićevoj i u Beogradu. Nažalost kako se radi o istoj operaciji mogu povući neke paralele. Postoperativni period smo morali proći i ovdje i tamo pa to mogu usporediti. O osoblju sam i za ovdje rekla da je s nama bilo ok i da svatko ima loših dana.
Odvođenje na op. je definitivno krivo kod nas i mislim da bi se to moglo bolje i manje stresno odraditi kad bi naši htjeli vidjeti da postoje i druge metode.
Mi smo sa 3god. bili u Klaićevoj na vađenju mandula i prošli smo istu torturu odvođenja na op. Moje dijete jedine traume iz bolnice ima samo od takvog odvođenja ( 3x) na op.pa se zbog toga boji med.sestri, doktora i dalje obožava i vrlo često spominje!

Kad ga je boljelo nakon op.hip. u ZGu zajedno smo u apartmanu sve prolazili. Moje dijete ima veliki prag tolerancije na bol (npr. razbio je glavom armirano staklo pa nije plakao) tako da je nakon op. počeo plakati tek kad je bol zaista postala nesnosna. I tada je mene tješio da ne brinem jer on to može izdržati no kad više zaista nije mogao tražili smo pomoć u sredstvima za bol. Zato mi nemojte govoriti da je moje dijete 'glumilo' bol iz straha ili da je vidjelo na meni da patim jer njega boli.
Ako nije moguće da dijete ima bol i nakon 2mjeseca nakon op. zašto smo podhitno završili na meatotomiji par dana nakon kontrole koliko nam je trebalo da napravimo nalaze za novi zahvat? Da je sve bilo samo izmišljena bol mogli smo mirno ići na meatotomiju zar ne a ne onako na 'ho-ruk'. Nakon meatotomije dijete je boljelo samo prvo mokrenje! Dakle ipak je negdje bio problem koji je meatotomijom riješen ili opet griješim 'jer me moje dijete 2mjeseca lagalo da ga boli'.
Još želim spomenuti da meni moje dijete ni u jednom trenutku prije niti nakon op. u ZGu nije prestajalo dati dirati spolovilo. I sad nakon op. u BG kad smo skinuli kateter dao mi je najnormalnije mazati spolovilo.
Zašto je dijete u ZG nakon op. 2dana boljelo ne znam ni ja al to je navodno normalno, tako su nam sestre rekle da obično boli 4 dana, pa se mi ustvari smatramo srećkovićima jer ipak je 2 dana bolje nego 4.
I mene zanima zašto dijete nije imalo nikakvih bolova nakon op. u BG? Zašto ga je boljelo samo prvo mokrenje bez katetera a u ZGu tako dugo...o prvom mokrenju u ZG bolje da ne govorim, valjda je 'cijela bolnica' došla vidjeti što se događa 3h na WCu u našem apartmanu.Na kraju smo dobili i sirup za bol!

Na kraju želim samo reći da ja apsolutno nikoga ne nagovaram da ide u BG op. hip. niti da ne ide kod nas. Svatko sam odlučuje što je najbolje za njegovo dijete, svatko zna kakvim finan. sredstvima raspolaže ako se odluči za bilo koju verziju (nas je ZG isto dosta koštao a nije riječ o privatniku).
Al ja ću uvijek za svoje dijete prije odabrati doktora kojega hvale nego onog na kojeg se žale.
Zahvaljujući forumima do tih podataka je danas puno lakše doći nego prije godinu i više.

Drivana ispričavam Vam se ako sam Vas na bilo koji način iznoseći svoja mišljenja povrijedila, zaista mi to nije bio cilj :-)
mickoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 16:59   #96
Quote:
mickoo kaže: Pogledaj post
6. Kažete:'Nakon op hispospadije je najbitnije da dečko mokri prema naprijed i stoječki jer se tako poistovjeti sa drugim dečkima i normalno se razviti psihički.'
Nakon naše op. hipospadije u Klaićevoj dijete nije moglo mokriti prema naprijed i stoječki jer mu je rupica ostala gdje je i bila a piša se još više zakrivila. Mlaz je upočetku bio kao kroz sito al se nakon nekog vremena suzio pa je dijete mokrio skroz tanak mlaz. Dakle ako nismo mogli sve ovo što vi navodite da je bitno onda mi s razlogom i dalje možemo tvrditi a što je i prof. B. rekao da naša op. nije uspjela. Zašto onda doktor to ne prizna nego je svime učinjenim zadovoljan?!?

7. Mi nismo roditelji koji smo od hipospadije našeg sina radili dramu. Mi smo to prihvatili najnormalnije i odustali od operacije (funkcionalnost nam je bila ispred estetike). Dijetetu smo sve objasnili i nije se ni u kojem trenutku smatrao drugačijim od ostale djece u vrtiću ili van njega.I nakon op. objasnili smo mu zašto je obrezan i zašto i dalje piški sastrane. Naše dijete nije imalo nikakvih kompleksa i srama zbog svog spolovila a nema to ni sad, dapače o svojoj piši oduvijek misli da je super. Nama hipospadija našeg sina nije tabu tema i bez problema možemo i jesmo o njoj razgovarali i s drugima.

8. Ja ne sumnjam u stručnost naših doktora ali dopustite da ja kao roditelj djeteta koje je neuspjelo operirano (a imali smo najblaži oblik hipospadije) i kojem je rečeno da za popravak treba čekati da dijete uđe u pubertet, imam pravo reći svoje mišljenje. Također da mi drugi stručnjak iz iste oblasti kaže da popravak nije moguć jer nema više materijala?!? halo! Vi ste imali sreće pa ste uspješno operirani al pitala bih Vas biste li i dalje tako slijepo vjerovali svom doktoru da Vam op. nije uspjela a vi to kao roditelj (Vi još i kao liječnik) vidite i sami.
Da je kojim slučajem nama uspjela op. i ja bih sada kao i Vi hvalila našeg doktora.

9. Kažete:'Željela bih ti samo reći da je upravo točno što ti je rekao dr iz Klaićeve da je najbolje kozmetičke zahvate raditi u većoj dobi jer ima više materijala za rad i to su tada uistinu rutinske operacije.'
Molim vas objasnite što točno podrazumijevate pod kozmetičkim zahvatima? Naime naše dijete od rođenja mokri sastrane i ima zakrivljenu pišu. To smo išli operirati ne bi li mokrio prema naprijed i imao ravnu pišu. Nakon operacije naše dijete i dalje mokri sastrane (rupica ostala gdje je i bila) spolovilo zakrivljeno još više nego je bilo prije, imamo sad i veliki ožiljak i obrezani smo do kraja, boli nas dok je u erekciji. Što u ovom slučaju za vas znači kozmetički zahvat? Ispravljanje spolovila i pomak rupice na sredinu? Moram priznati da ste me totalno zbunili, ja sam mislila da se to zove rekonstrukcija hipospadije a ne kozmetički zahvat?!?!
Ja mislim da našim doktorima hipospadija nikako nije rutinska operaciija jer dopustit ćete kad vam nešto uđe u rutinu onda postižete i super rezultate, mislim da ovdje to nije baš tako. Kad se nečemu posvetite i to tešete svakodnevno 5godina i dodatno se usavršavate onda možete reći da vam je to rutinski.

10. 'U Beograd dolaze pacijenti iz cijelog svijeta na promjenu spola iz žensko u muško gdje im naprave potpuno nefunkcionalan penis, ali im pomognu psihički. Zato si vidjela registracije, jer u većini zemalja se takve operacije ne rade.'
Ovo je vrhunac oprostite mi Vaše bahatosti i zavisti prema doktoru u BGu. Kako možete vi koji niste tamo niti bili tvrditi i reći što smo mi vidjeli tamo?!?!?!? Kako se možete tako nisko spustiti? Pretpostavljam da je onaj ‘zamotani’ arap kojeg smo vidjeli sa sinom od cca 1godine sigurno došao kod dr.Đinovića na promjenu spola djeteta.Kao uostalom i svi oni drugi roditelji koji su doveli djecu. Pa ako su oni i doveli djecu, sve samo sinove, da im doktor promjeni spol u curice vjerujte da smo mi svog sina doveli samo na op. hipospadije. I na vašu žalost op. nam je uspjela! :-)

11. Sve što sam do sad rekla isključivo je moje mišljenje i odnosi se na naše iskustvo pa tako i odovođenje djeteta na op. privatniku nije rezultat naše zbunjenosti i neznanja već poučeni lošim iskustvom kad smo slijepo vjerovali doktoru sad smo se detaljnije raspitali o uspješnosti operiranja hipospadije kod dr.Đinovića i odlučili se otići tamo. Razgovarali smo sa roditeljima sa foruma koji su prošli isto što i mi i tad odlučili da idemo u BG. Za razliku od doktora u ZGu doktor u Bg nije ni u jednom trenutku hvalio sebe i svoju uspješnost nego nam je laički objasnio što misli učiniti u prvoj a što u drugoj op.Ni u jednom trenutku nije rekao jednu ružnu riječ o doktoru u ZG. Slegnuo je ramenima i rekao mi to možemo ispraviti, bit će sve dobro. I tako je i bilo!

Ja nikoga ne nagovaram da ide u BG ili da ne ide u ZG! Ja ovdje iznosim samo svoje iskustvo stečeno u Klaićevoj i u Beogradu. Nažalost kako se radi o istoj operaciji mogu povući neke paralele. Postoperativni period smo morali proći i ovdje i tamo pa to mogu usporediti. O osoblju sam i za ovdje rekla da je s nama bilo ok i da svatko ima loših dana.
Odvođenje na op. je definitivno krivo kod nas i mislim da bi se to moglo bolje i manje stresno odraditi kad bi naši htjeli vidjeti da postoje i druge metode.
Mi smo sa 3god. bili u Klaićevoj na vađenju mandula i prošli smo istu torturu odvođenja na op. Moje dijete jedine traume iz bolnice ima samo od takvog odvođenja ( 3x) na op.pa se zbog toga boji med.sestri, doktora i dalje obožava i vrlo često spominje!

Kad ga je boljelo nakon op.hip. u ZGu zajedno smo u apartmanu sve prolazili. Moje dijete ima veliki prag tolerancije na bol (npr. razbio je glavom armirano staklo pa nije plakao) tako da je nakon op. počeo plakati tek kad je bol zaista postala nesnosna. I tada je mene tješio da ne brinem jer on to može izdržati no kad više zaista nije mogao tražili smo pomoć u sredstvima za bol. Zato mi nemojte govoriti da je moje dijete 'glumilo' bol iz straha ili da je vidjelo na meni da patim jer njega boli.
Ako nije moguće da dijete ima bol i nakon 2mjeseca nakon op. zašto smo podhitno završili na meatotomiji par dana nakon kontrole koliko nam je trebalo da napravimo nalaze za novi zahvat? Da je sve bilo samo izmišljena bol mogli smo mirno ići na meatotomiju zar ne a ne onako na 'ho-ruk'. Nakon meatotomije dijete je boljelo samo prvo mokrenje! Dakle ipak je negdje bio problem koji je meatotomijom riješen ili opet griješim 'jer me moje dijete 2mjeseca lagalo da ga boli'.
Još želim spomenuti da meni moje dijete ni u jednom trenutku prije niti nakon op. u ZGu nije prestajalo dati dirati spolovilo. I sad nakon op. u BG kad smo skinuli kateter dao mi je najnormalnije mazati spolovilo.
Zašto je dijete u ZG nakon op. 2dana boljelo ne znam ni ja al to je navodno normalno, tako su nam sestre rekle da obično boli 4 dana, pa se mi ustvari smatramo srećkovićima jer ipak je 2 dana bolje nego 4.
I mene zanima zašto dijete nije imalo nikakvih bolova nakon op. u BG? Zašto ga je boljelo samo prvo mokrenje bez katetera a u ZGu tako dugo...o prvom mokrenju u ZG bolje da ne govorim, valjda je 'cijela bolnica' došla vidjeti što se događa 3h na WCu u našem apartmanu.Na kraju smo dobili i sirup za bol!

Na kraju želim samo reći da ja apsolutno nikoga ne nagovaram da ide u BG op. hip. niti da ne ide kod nas. Svatko sam odlučuje što je najbolje za njegovo dijete, svatko zna kakvim finan. sredstvima raspolaže ako se odluči za bilo koju verziju (nas je ZG isto dosta koštao a nije riječ o privatniku).
Al ja ću uvijek za svoje dijete prije odabrati doktora kojega hvale nego onog na kojeg se žale.
Zahvaljujući forumima do tih podataka je danas puno lakše doći nego prije godinu i više.

Drivana ispričavam Vam se ako sam Vas na bilo koji način iznoseći svoja mišljenja povrijedila, zaista mi to nije bio cilj :-)


Ja nisam htjela reći da je Vaša operacija u klaićevoj uspjela jer ja to nikako ne mogu znati. Zašto je doktor rekao da je operacija uspjela isto ne znam i ne mgu znati. Imali ste ovdje loše iskustvo i sa Batinicom i to vam ne osporavam. Ipak mislim da preagresivno rekamirate jednu privatnu ustanovu i kao što sam rekla, mnogi ljudi će vas možda poslušati i otići van da bi dobili ISTO što i ovdje a to će ih financijski uništiti.
Također ne znam zašto bih ja trebala biti ljubomorna na doktore u beogradu obzirom da se ipak u Hrvatskoj radi medicina na višem stručnom nivou. isto kako se i u Sloveniji i Austriji radi na višem nivou nego kod nas. To je za sada tako i to moramo prihvatiti bez obzira koliko bi htjeli da je drugačije. Također ne shvaćam da mislite da bih ja bila sretnija da vaša op u Beogradu nije uspjela.
Ako usitinu tako mislite onda nema smisla da se dalje razgovaramo jer što god kažem nećete prihvatiti. Ja sam vam pokušala iznijeti što objektivnije ono što znam, a vi ste se našli uvrijeđenom i napadnutom. Mislim da je sve to što ste prošli ostavilo veliki trag na vama i samo nemojte da dijete to osjeti jer će mu ostati teški kompleksi. možda bi bilo dobro i da popričate sa psihologom o tome jer je upravo psihološki faktor glavni koji utječe na rezultate liječenja hipospadije u kasnijoj dobi, a manje je to kirurški dio.
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 17:17   #97
Ja bih svim srcem htjela 'reklamirati' našeg doktora ali nam on tu mogućnost nije dao. Ono što non stop ponavljam je da ja iznosim svoje iskustvo i ništa više. Za ljude je dobro znati koliko nas je neuspjelo operirano kod naših doktora a naši doktori to ne žele priznati. Ja inače nisam za spominjanje imena al vi ste me 'povukli'. Također ne dvojim tko je 'jači' u medicini....govorim isključivo o hipospadiji i svom iskustvu naših renomiranih stručnjaka za nju.
I dalje mi nije jasno zašto naš najblaži oblik hipospadije nije uspješno operiran kad je to kod naših stručnjaka rutinska op.? To će valjda zauvijek ostati enigma i ok.
Ne morate se brinuti za moje dijete i što će on osjetiti od svoje mame jer moje je dijete jedno veselo i sretno dijete a roditelji su mu čvrsti i stabilni, visokoobrazovni, vedri ljudi koji se ne izbacuju iz takta samo tako :-) Hvala Vam što brinete o nama al zaista ne trebate. Mi smo svoje brige riješili i to nam je najbitnije. Mislili smo da zato forum postoji da bi ljudi ispričali svoja iskustva koja su na vlastitoj koži osjetili a ne ono što su čuli u rekla-kazala pričama.
Nikoga i dalje ne odgovaram niti nagovaram na nešto. Mi smo iznjeli naše dvije strane medalje i to je to.
Hvala Vam još jednom na brizi za nas :-)
mickoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 17:24   #98
Quote:
Elabela kaže: Pogledaj post
Drivana drago mi je da si naišla na ovaj forum!Odgovorila si mi na sva moja pitanja,literaturu o Beogradu sam i ja našla.Čitala američke,engleske itd. forume o hipospadiji i došla do zaključka da ima kirurga koji to obave kao NAŠ,a ima i onih drugih pa se za njima mora popravljati.Uglavnom naš doktor je ok,sva pitanja mu mogu postaviti i on na njih odgovara. Mi smo se već sreli s njim,naime operirao mi je starijem sinu hidrokilu.Nakon operacije je rekao da pitam sve što me zanima da će mi odgovoriti.Rekao je i da će se ishod operacije vidjeti kroz 3 tjedna.Na kontroli nakon operacije mene je zbunilo jer je rekao da je zadovoljan s mlazom mokraće,a za sve ostalo da ima vremena i da se može operirati kasnije.Nije nam objasnio zašto nego je brzo završio(bila je puna čekaona djece u gipsevima)moram priznati da sam se uplašila da nas se rješava pa da to popravlja netko drugi kad on više ne bude radio.Idemo na kontrolu sad u 7mj.Reci mi molim te, da li da ga tražim ponovnu operaciju da se piša opet izravna i da piški na pravu rupicu.Jer je rekao da će napraviti još jednu operaciju ako ja baš hoću.Naime naš pedijatar je rekao da su Batinica i Kraus vodeći kirurzi kod nas.
Drago mi je ako sam ti pomogla jer znam koliko zbunjujuće može biti kada te obasipaju sa raznim informacijama sa svih strana. Ne mogu ti ovako savjetovati da neku operaciju radiš ili ne jer bi to bilo neozbiljno obzirom da ne znam kako sve to izgleda kod Vas. Ako piški naprijed i stojećki mislim da je to dobro. Ne znam koliko pišo može biti iskrivljen a da dečko piški naprijed, jer kad je iskrivljen uglavnom piški po stopalima. Ako je to tako mislim da bi trebalo operirati opet. Mislim da je najbolje da pitaš profesora pa ćeš vidjeti. Ne moraš se bojati da te se hoće rješiti, on svoje pacijente shvaća ozbiljno, ali mislim da mu malo više komunikacijskih vještina ne bi škodilo. (sva sreća da nije baš dobar u internetu pa ovo neće vidjeti ) Stari profesori, a pogotovo vrhunski kirurzi, su naviknuti da se njihov autoritet sluša bez pogovora, jer nekad nije bilo interneta da ljudi već sve znaju kad dođu kod njega Uglavnom prof ima nekog od mlađih kraj sebe uvijek kojeg educira i ako će trebati estetska korekcija u kasnijoj dobi bit će sigurno educiranih kirurga da to naprave. Nadam se da će sve biti dobro i želim tvom sinu sve najbolje
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 17:35   #99
Quote:
mickoo kaže: Pogledaj post
Ja bih svim srcem htjela 'reklamirati' našeg doktora ali nam on tu mogućnost nije dao. Ono što non stop ponavljam je da ja iznosim svoje iskustvo i ništa više. Za ljude je dobro znati koliko nas je neuspjelo operirano kod naših doktora a naši doktori to ne žele priznati. Ja inače nisam za spominjanje imena al vi ste me 'povukli'. Također ne dvojim tko je 'jači' u medicini....govorim isključivo o hipospadiji i svom iskustvu naših renomiranih stručnjaka za nju.
I dalje mi nije jasno zašto naš najblaži oblik hipospadije nije uspješno operiran kad je to kod naših stručnjaka rutinska op.? To će valjda zauvijek ostati enigma i ok.
Ne morate se brinuti za moje dijete i što će on osjetiti od svoje mame jer moje je dijete jedno veselo i sretno dijete a roditelji su mu čvrsti i stabilni, visokoobrazovni, vedri ljudi koji se ne izbacuju iz takta samo tako :-) Hvala Vam što brinete o nama al zaista ne trebate. Mi smo svoje brige riješili i to nam je najbitnije. Mislili smo da zato forum postoji da bi ljudi ispričali svoja iskustva koja su na vlastitoj koži osjetili a ne ono što su čuli u rekla-kazala pričama.
Nikoga i dalje ne odgovaram niti nagovaram na nešto. Mi smo iznjeli naše dvije strane medalje i to je to.
Hvala Vam još jednom na brizi za nas :-)
U pravu ste. I kod najlakših oblika hipospadije ima preko 15% komplikacija , a zašto je to tako ima mnogo stavova, ali niti jedan općeprihvaćeni. Što se tiče rekla-kazala, mislim da koliko je internet dobar, toliko je i loš, jer sam i čula iz prve ruke da se doktori iz privatnih klinika, i susjednih (ova koju vi spominjete je među njima) i naših, znaju registrirati na forume, lažno se predstavljati, promovirati svoj biznis i "pecati pacijente. Zato sam i malo ogorčena na njih . Tko je renomirani stručnjak, a tko ne je teško reći. Naime, u Americi i Zap. Euorpi svaki kirurg vodi svoju evidenciju o svojim zahvatima i postotku komplikacija te ih pokaže pacijentu kad ovaj dođe do njega. Tako pacijent zna koliko je dobar kirurg kod kojeg ide. Kod nas nema te navike nego se doktori hvale sami ili ih hvale pacijenti. Nažalost zadovoljni pacijenti se rijetko jave na ovakve forume da bi pohvalili nego samo nezadovoljni koji tada traže pomoć. I to smatram u redu. Jedan od boljih primjera kod nas je bolnica Magdalena u Krapinskim Toplicama koja na svojim internet stranicama ima podatke o svim operacijama i komplikacijama tako da ih pacijenti mogu vidjeti i odlučiti na temelju objektivnih pokazatelja da li će doći k njima.
Lijepi pozdrav i sve najbolje
drivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 17:38   #100
Cure i ja sam tu!Uf sad sam zaboravila što sam htjala pitati.Da,ako na drugoj operaciji treba zatvoriti fistulu,zašto dijete ne može sad piškiti na pravu rupicu ako ja zatvorim hipospadičnu rupicu prstom.Čim stisnem tu rupicu on ili ne može piškiti ili počne piškiti pokraj mojih prsti.Što je sad u stvari sa ovom pravom rupicom na vrhu?Zašto je piša opet grbava?Ajd da vas čujem.
Elabela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.