Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2010., 14:47   #81
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Antibiotici se daju samo ciljano.

Dakle,prvo bris grla,a onda terapija (eventualno antibiotik).

Tako radi pedijatrica moje djece.
Bris grla se čeka 7 dana (nalazi)...Mihi je bakterija u 18 sati temp. napravila kaos u organizmu da je bio za bolnicu, lumbalnu punkciju itd...a nikakva upala se nije vidjela do 4. dana u bolnici pod jakim antb....

Ako je grlo upaljeno treba lječiti...ja bi dala antb ako se upala vidi
__________________
relax - nothing is in control

Zadnje uređivanje mandy : 18.10.2010. at 14:54.
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 14:52   #82
Neznam kakve su važe dežurne ambulante al kod nas (Sesvete i Grižanska) ne vade krv vikendom, mokraču i ako dijete odvedem tamo opet neznam ništa...
Ja po temp vć znam što je (kratki razmaci bez temp,, kad se vrati sve je viša)..odem na HItnu i za sat i pol bi bili doma sa dijagnozom (koja je uvijek bila upala koja se ne vidi...crp preko 50, leukociti iznad 12) i antibiotikom...

Zadnji put je tem bila samo 37-38, sljedeći dan ga odvela pedici, leukociti 25....dnevna bolnica 3 dana..nisu uzeli bris grla kod prijema a bili smo jedini tamo (toliko o vjerovanju doktorima da znaju što rade), srećom pa su pogodili antb...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:07   #83
Quote:
penelop@ kaže: Pogledaj post
Moje drvlje i kamenje ide na one koji se usude postavljati dijagnozu i davati medicinske savjete preko ekrana.

I onda još kažu kad je mom tako bilo..
Kako znaš da je ista situacija Takve ljude ne kužim
Potpisujem!
Da nadodam na to još savjete o ne davanju antibiotika koje je liječnik koji je vidio i pregledao dijete propisao....
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:14   #84
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
znaci bakterijska upala grla moze bit bez ikakve temperature?
može..kao što može biti upala sa temp a da se ne vidi nigdje...ovisi što je u pitanju, kako dijete inače boluje.
__________________
relax - nothing is in control

Zadnje uređivanje mandy : 18.10.2010. at 15:22.
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:18   #85
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
nije mi jedino jasno zašto vas šalju na kks. to je 'kompliciranija' krvna pretraga, koja dulje traje od crp-a ili leukocita, a dovoljno je jedno od tog dvoje da se vidi što je na stvari.

isto tako, nikad ne idemo pedici prije no što prođe 24 sata od prve temperature. nema smisla.
(išla bih da joj tem ide iznad 39 ili da se ne može skinuti, al nikad nismo imali takvu situaciju)
kod nas u DZ ne može oboje (nekakvi propisi)..ili leukociti i sedimentacija ili samo crp...onda pedica vadi KS a mi privatno crp ..
Ona kaže da joj kompletna KS govori više od samog crp-a a crp uz KS joj daje kompletnu sliku..
A većina roditelja ni nezna za crp.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:25   #86
Quote:
me in honey kaže: Pogledaj post
nas uvijek spase inhalacije preporode
i nas
investicija u inhalator se pokazala
općenito, pražnjenje nosa spašava cijelu situaciju - što uz inhalator, što pri kupanju....

usput, preporučam weledin sirup za kašalj - weleda hustensaft
ne ulazimo u zimu bez njega
nažalost ga nema kod nas, a košta svega 6 EUR
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:33   #87
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Neznam kakve su važe dežurne ambulante al kod nas (Sesvete i Grižanska) ne vade krv vikendom, mokraču i ako dijete odvedem tamo opet neznam ništa...
ma ne vadi se krv u dežurnim ambulantama, to sam mislila za ove koji jure na hitnu da doktor samo posluša pluća, pogleda grlo ili ustanovi šmrkavi nos (a strah ih je prek vikenda ne dat pregledat dijete koje je zakurilo)
dakle, otfuraš dijete u dežurni dz kod pedijatra (nama piše kod našeg pedijatra koji dz je dežuran subotom, koji nedjeljom) pa će on poslat na hitnu ako je baš teži slučaj

što se tiče vađenja krvi - mislim da mi nismo nikad ni vadili KKS. kad nije sigurna što je stvari, pošalje nas vaditi ili leukocite (al oni se vade samo do 9 ili tako nešto) ili tzv. crvenu krvnu sliku (mislim da se iz eritrocita nešto vidi, al to sad stvarno lupam)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 16:31   #88
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
kod nas u DZ ne može oboje (nekakvi propisi)..ili leukociti i sedimentacija ili samo crp...onda pedica vadi KS a mi privatno crp ..
Ona kaže da joj kompletna KS govori više od samog crp-a a crp uz KS joj daje kompletnu sliku..
A većina roditelja ni nezna za crp.
ovako je i kod nas...i tako isto takodjer kaze nasa dr...

i mi kad je nesto zurno vadim crp privatno
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 22:27   #89
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ma ne vadi se krv u dežurnim ambulantama, to sam mislila za ove koji jure na hitnu da doktor samo posluša pluća, pogleda grlo ili ustanovi šmrkavi nos (a strah ih je prek vikenda ne dat pregledat dijete koje je zakurilo)
dakle, otfuraš dijete u dežurni dz kod pedijatra (nama piše kod našeg pedijatra koji dz je dežuran subotom, koji nedjeljom) pa će on poslat na hitnu ako je baš teži slučaj

što se tiče vađenja krvi - mislim da mi nismo nikad ni vadili KKS. kad nije sigurna što je stvari, pošalje nas vaditi ili leukocite (al oni se vade samo do 9 ili tako nešto) ili tzv. crvenu krvnu sliku (mislim da se iz eritrocita nešto vidi, al to sad stvarno lupam)
Za vođenje djeteta bez temp na hitnu se slažem...ako dijete samo kašlje, šmrkav nos ne bi vodila da ne pokupi nešto treće na hitnoj,...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 16:41   #90
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Bris grla se čeka 7 dana (nalazi)...Mihi je bakterija u 18 sati temp. napravila kaos u organizmu da je bio za bolnicu, lumbalnu punkciju itd...a nikakva upala se nije vidjela do 4. dana u bolnici pod jakim antb....

Ako je grlo upaljeno treba lječiti...ja bi dala antb ako se upala vidi
Postoje prik testovi. Gotovi su za 20-ak minuta i otklanjaju prvu sumnju.

A obican bris grla nikad nismo cekali duze od 3-4 dana.


Naravno,postoje teze i ozbiljnije situacije.

Ali i cinjenica da nas Svjetska zdravstvena organizacija (jel' se tako zove?) svako malo upozorava na nekontrolirano davanje antibiotika.

Ja sam od onih mama koje vjeruju pedijatrici svoje djece.Sama,pomocu neta ili frendica ne postavljam ni dijagnoze ni terapije.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 18:46   #91
Što nije prik test alergološko ispitivanje?
Kako se putem njega može otkriti bakterija?

Mi nalaz brisa čekali 4, 6 i 7 dana (prvi put su nakon 4 dana našli streptokok kad smo bili u bolnici, 6 isto u Fran Mihaljeviću al nije bio hospitaliziran, 7 u našem DZ)
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 18:49   #92
Ja ne vjerujem nikome i zato ću uvijek preispitat ono što doktori kažu.... i oni griješe....na svojoj koži iskusili krivo doziranje antb jer nitko nije rekao da se dobije već gotova suspenzija a na kutiji ogromnim slovima piše obavezno razrijediti suspenziju..ni pedica ni ljekarnica.
A i vidjeli dijete koje se skoro predoziralo (sva sreća na maminom instinktu i internetu) jer je doktor propisao količinu antb za 3 puta teže dijete....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 20:02   #93
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Što nije prik test alergološko ispitivanje?
Kako se putem njega može otkriti bakterija?

Mi nalaz brisa čekali 4, 6 i 7 dana (prvi put su nakon 4 dana našli streptokok kad smo bili u bolnici, 6 isto u Fran Mihaljeviću al nije bio hospitaliziran, 7 u našem DZ)
Oh,ja sam se krivo izrazila...

Isprika od mene.

Htjela sam reci da su brzi poput prik testova,jer se ceka oko 15-20 minuta na nalaz.

Ti nalazi brisa nisu 100 posto precizni,ali prilicno otklanjaju sumnju da li dati ili ne dati antibiotik kod crvenog grla.

Jos jednom se ispricavam.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 21:19   #94
ma sve ok..zbunila si me prikom
japrvi put čujem za te brze testove..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 10:02   #95
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
japrvi put čujem za te brze testove..
i ja
al čak i ako postoje, mogu mislit kako su dostupni kod naših pedijatara koji zbog štednje često ne šalju ni na bris grla vulgaris, a vidiš da ni dvije krvne pretrage ne mogu napravit nego birat koju
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 11:43   #96
možda nam zato ne smiju ni spomenuti brze testove
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 11:52   #97
evo naše situacije

pošto je tema dati antibiotik ili ne,mala je prije nekihmjesec dana(ima tri godine) dobila po licu ko ubode od komaraca ali te piknjice nisu prolazile ni nakon tjedan dana pa smo otišl pedici,pedica je rekla da je to infekcija kože najvjerovatnije nekim stafilokokom koji inače živi na koži i odmah me pitala dali je gdje drugdje dijete spavalo a baš je par dana kod bake i prepisala nam je antibiotsku mast i antibiotik na usta

ja antibiotik na usta nisam davala,uzela ga jesam ali htjela sam prvo vidjeti dali će proći samo mazanjem jer ipak je to lokalno i uspjelo je tako da ju nisam terebala filati antibioticima bezveze

ovo je malo osjetljiva tema jer su djeca u pitanju

netko je dobro napisao da bi se prvo trebali uraditi brisevi,urinokulture,hemeokulture(zavisi na što se sumnja) prije nego se daju antibiotici i to je točno ,međutim rijetko kada je situacija takva da imamo vrijeme na raspolaganju,ako dijete kuri i ako je njegovo opće stanje loše dr. treba uzeti briseve i dati antibiotik(napamet) a kad dođu nalazi briseva,urina,... onda se vidi dali je taj antibiotik dan napamet pun pogodak ili nije,ako nije slijedi davanje drugog antibiotika prema nalazu tj. antibiogramu koji se dobije na nalazu briseva,....

ja recimo ako idem na ginekloški pregled i dr. mi prepiše terapiju prvo čekam rezultate papa testa a tek onda uzimam tu terapiju ako je papa test pokazao da je zbilja nešto za što je dr. prepisao tu terapiju,isto radim i kod urinokulture ako nemam neke smetenje koje mi smetaju onda čekam nalaz prvo pa tek onda antibiotik ali kod djeteta se to ne usudim ako je kažem opće stanje loše ili dovoljno mi je ako kuri
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 12:18   #98
ee da kad su doktori i stafilokok u pitanju

moja mala je prije dvi godine imala nešto crveno poviše usta...otišli smo do pedijatra koji je rekao da je to vjerojatno od vjetra itd...dao neku kozmetičku kremu...to nije prolazilo pa smo otišli kod PRVOG dermatologa (privatno). on je isto rekao vjerojatno od dude i vjetra i dobili opet neku kozmetičku kremu...to opet nije prolazilo pa smo otišli u DRUGOG dermatologa (socijalca). on je rekao dermatitis i dobili opet neku kremu...opet nije prošlo pa smo otišli kod TREĆEG dermatologa (socijalca) i on je rekao da su djetetu suha usta, pa da ono to još oblizuje i grebe prstićima i ništa nije dao, već je rekao u šali treba stavit papra na usta pa će proć...uglavnom od prvog do ovog trećeg dermatologa prošlo je i nekoliko mjeseci a oko usta i dalje crveno...tad sam čula za jednu dobru dermatologicu i pođem kod nje. žena je dala da napravimo bris grla i nosa, odnesemo stolicu na analizu, i bris kože poviše usta.... i naravno na ustima stafilokok...napravila nam kremicu i prošlo za 3-4 dana...a mučili se skoro 6 mjeseci, pa budi ti pametan
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 20:20   #99
Nikad mi se nije sviđao naslov ove teme :-), ali evo da ne otvaram drugu...
Imamo situaciju, curici povišen crp 24, dr. ne čuje niš na plućima, grlo ok, uši ok, curica se zakašljava, ne previše, nos pomalo curi prozirna vodica, temperatura drugi dan oko 38,5, skinemo ju Lupocetom i jednom-dvaput dnevno poraste...
Dr. pitao koliko kašlje, kad smo rekli osrednje, dao recept za Zinat, kao za svaki slučaj.
Mislim, poslušat ću ga, ali nisam 100% uvjerena da joj treba, a nije ni doktor.
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:06   #100
Niste radili KS, tj lekocite?

Nama pedica daje antb nakon crp-a 50..i tad pričeka još dan pa provjerimo jel počeo padati..al nikad ne zaključuje samo na temelju crp-a.
Ja bi pričekala još sutra, vidjela kako se brzo temp vraća, tj povećava li se razmak, do koliko ide temp
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.