Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2011., 23:00   #81
Ovaj zakon o ovrhama i način kako se provodi je nešto najstrašnije i najgluplje što su mogli smisliti. Nitko ništa ne zna, šeću ljude od fine do banke i natrag, nitko ne može do svoje love, nije uopće bitno jesi li stvarno dužan ili je to neki prastari dug već odavno naplaćen (govorim iz vlastitog iskustva)

To da od ljudi koji su pod blokadom i nemaju ni jednu lipu traže da plate više od 50 kuna za isprint kako bi vidjeli tko ih je blokirao i zašto je tako odvratno, gnjusno i sramotno da nemam riječi.

OK, ak je to tak veliki posao i ima puno zahtjeva, mogli su naplaćivati kunu, dvije... koliko je optimalno trošak ali 50 kuna

Vidim da neki ovdje govore kako je sve to s ovrhama grozno, ali se vjerovnici ipak sad naplaćuju. Pa ako je tako, dajte mi recite kako to da je onda od početka godine, otkad se taj famozni zakon provodi i otkad fina kupi sve pare s računa koje vidi, nelikvidnost u državi porasla za skoro 3 milijarde kuna?
huncut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 21:52   #82
Banke, osiguranja, krediti

Pošto sam u situaciji kao i večina ovdje i nije mi bilo jasno zašto se uzima cijeli iznos koji se nađe na računu umjesto one 1/3 koja je zakonom propisana danas sam u Hypo banci pitala djelatnicu u čemu je problem s time i dobila odgovor da banke nemaju Informatički riješen sustav provođenja odnosto obračunavanja 1/3 iznosa računa stoga uzimaju cijelokupan iznos!?!??!
Mislim da je krajnje bezobrazno ukoliko je to istina da banke nisu kupili software koji bi riješio problem svih nas prije provođenja svih tih ovrha!
A kako mi je rekla vrlo ljubazna djevojka, nije nikome to u interesu jer banke si natovare dodatne troškove i više posla a s druge strane i ovrhovoditelji se ovako brže naplate.

Čula sam da imamo pravo žalbe za povrat novca pa me zanima da li je netko pokretao žalbeni postupak i kakva je procedura, koliko traje i da li je u konačnici pozitivna ili ne. Isplati li se trošiti vrijeme na to?
__________________
If you can, help others, if you can not do that, at least do not harm them
Rencibella is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 10:43   #83
Quote:
Rencibella kaže: Pogledaj post
Čula sam da imamo pravo žalbe za povrat novca pa me zanima da li je netko pokretao žalbeni postupak i kakva je procedura, koliko traje i da li je u konačnici pozitivna ili ne. Isplati li se trošiti vrijeme na to?
to ti je čisto bacanje love, pretpostavljam da i sama vidiš gdje živiš.... nije ovo austrija, nažalost.

jedino rješenje - prebaci plaću u drugu banku, fina će te zblokirati , a u novoj banci ćeš dobiti još jedan poseban račun gdje ćeš dobivati 2/3 plaće nakon što fina pošalje nalog.

p.s.
trebala bi pokušati reprogramirati taj kredit.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 20:12   #84
Quote:
Rencibella kaže: Pogledaj post
Pošto sam u situaciji kao i večina ovdje i nije mi bilo jasno zašto se uzima cijeli iznos koji se nađe na računu umjesto one 1/3 koja je zakonom propisana danas sam u Hypo banci pitala djelatnicu u čemu je problem s time i dobila odgovor da banke nemaju Informatički riješen sustav provođenja odnosto obračunavanja 1/3 iznosa računa stoga uzimaju cijelokupan iznos!?!??!
Mislim da je krajnje bezobrazno ukoliko je to istina da banke nisu kupili software koji bi riješio problem svih nas prije provođenja svih tih ovrha!
A kako mi je rekla vrlo ljubazna djevojka, nije nikome to u interesu jer banke si natovare dodatne troškove i više posla a s druge strane i ovrhovoditelji se ovako brže naplate.

Čula sam da imamo pravo žalbe za povrat novca pa me zanima da li je netko pokretao žalbeni postupak i kakva je procedura, koliko traje i da li je u konačnici pozitivna ili ne. Isplati li se trošiti vrijeme na to?
Nema ti to veze sa informatičkim programima,netko ti je rekao veeeeliku glupost...Stvar ti je u zakonu - ako poseban račun nije na vrijeme otvoren, fina ti ima pravo uzeti cijelu plaću. Iako pojedine banke znaju ponekad zadržati novce dok se račun ne otvori, s tim da u tom slučaju moraš u fini podnijeti zahtjev za preknjižavanje 2/3 plaće na izdvojeni račun, pa onda oni šalju nalog banci da to preknjiže, ali koliko sam čula nisu baš preažurni u tome, tako da i to zna potrajati...
Sunnce is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 02:47   #85
malo (da malo) je sve to preglupo. banke bi trebale po automatizmu skidati1/3 svega što se uplati na bilo koji račun što sad nije praksa.Honorarci gube tako sve novce.tako se netko zaposli i firma mu isplačuje honorarac na žiro račun, osoba od toga neće baš ništa vidjeti-ni lipu.a honorarnim poslovima bi ljudi bar malo zakrpali rupe.pa im to dođe na isto, rade a nemaju ništa.inače, podržavam ovo da se naplate dugovi - ali ne na ovako agresivan i krajnje bezobrazan način.ostaviti ljude u ne znanju.trebaju banke poslati obavijest da im je račun u blokadi kako bi ljudi na vrijeme mogli otvoriti podračune.a netek kad prva cijela plaća nestane tj do nje.ne mare za ljude koji moraju platiti režije, prehraniti djecu, platiti stanarinu ili su na cesti.ipak treba malo imat sluha i za građanstvo.jer tek sad neće kad riješe te dugove biti u banci u kojoj je bio blokiran račun jer su se neprofesionalno ponijeli prema klijentu ostavivši ih na cijedilu i ugrozili egzistenciju.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 07:16   #86
banka ne bi trebala skidati 1/3 svega, jer nije 1/3 svega izuzeta od ovrhe. nitko tu ne 'gubi sve novce' - ti novci su davno potroseni za dobra i usluge, a sada dolaze na naplatu.

sto se obavijesti tice - 80% ovrha je vip/tele2/tmobile/hrt. takvi dugovi dospijevaju mjesecno - svaki mjesec se dobija racun. kada se ne plati, dolazi opomena. posto takvi dugovi zastarijevaju za godinu dana, ovrsni postupak se pokrece otprilike 11 mjeseci nakon neplacanja prvog dospjelog racuna. kada javni biljeznik donese rjesenje o ovrsi, isto se dostavlja ovrseniku te se ceka da protekne rok za zalbu... tek kada postane pravomocno, dostavlja se na ovrhu. znaci, ovrsenik je obavijesten o dugu dostavom 11 racuna, raznih opomena te rjesenja o ovrsi - cemu sok i nevjerica kada krene u naplatu?

uz iznimku hrt-a, ostali dugovi su nastali DOBROVOLJNO. nitko nikoga nije silio da uzme kul novi mobitel za kunu ni da prica po citav dan, iako si to ne moze priustiti.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 21:35   #87
Evo ovako, moj slučaj... Imam otvoren studentski račun u PBZ-u, koji mi je blokiran od 3. mjeseca, ali sam to tek nedavno saznao, jer mi dosad nije trebao. Sad sam se zaposlio, i preko tog računa bi trebao dobivati plaću. E sad, koliko sam shvatio da moram u fini zatražiti otvaranje tog drugog računa na koji će mi sjedati 2/3 plaće, jel se na tom zaštićenom računu može ići u minus, naravno, ako u banku donesem na uvid ugovor na neodređeno?
E da, još jedno pitanje, usput, iako nije tema, koliki je minimalni iznos koji poslodavac može uplaćivati zaposleniku na račun kao plaću?
__________________
True men don't kill coyotes

Zadnje uređivanje John_Frusciante : 23.06.2011. at 21:52.
John_Frusciante is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 23:43   #88
Mene zanima ako mi je blokiran tek. racun a u istoj banci imam i kreditnu karticu koju redovito otplacujem, dali mi se i ona automatski blokira? Dali mogu i dalje dizat novac sa nje bez obzira sta mi je tekuci u blokadi?
AndyDufresne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 00:47   #89
Ekipa, sve se da riješiti.
Ne bi vjerovali, ali ako naletite na šalteru svoje banke na nekoga tko "skuplja informacije" od ljudi koji jesu u blokadi i koji povratno, nakon dolaska iz FINE, daju informacije što im je tamo rečeno i kako dalje postupiti, riješit ćete se većine briga i nepotrebnih šetanja na relaciji banka-FINA-banka.
Tko god misli da je problem do banaka kad vam je račun u blokadi, u krivu ste u startu.
Banka ne zna ni tko vam je blokirao račun, ni u kojem iznosu. To zna jedino i isključivo FINA. Na vama je da odete tamo, napravite sve što je potrebno i vjerujte mi na riječ, čak se i porodiljne naknade i dječji doplatci koji su putem sudske blokade uzeti u korist ovrhovoditelja, mogu vratiti na vaš račun.

osobno vam stojim na raspolaganju ukoliko budete imali pitanja i zavrzlame ovog tipa, ali vas molim da pitanja postavljate ovdje kako bi i drugi mogli naučiti i skratiti si muke u kojima su se našli.

Pitanja tipa "Mogu li ići u minus po posebnom računu...?" i "Da li su mi blokirali i kreditnu karticu...?" mislim da sama sebi odgovaraju i da na njih nije potrebno davati direktne odgovore. Bez uvrede ikome ovdje.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 00:50   #90
Quote:
boky1979 kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom, ali.. Banke ne zanima kako ti živiš, za njih si samo broj koji ima otvoreno dugovanje i gledaju kako će se naplatit od tebe na ovaj ili onaj način...
Zaletio si se prijatelju, nisi u pravu.
Nije ti banka uzela lovu, nego netko kome si vjerojatno potrošio par hiljki kuna mobitela, nisi redovito plaćao TV pristojbu ili nešto tome slično. Prestanite živjeti u zabludi da su banke te koje vas uskraćuju za vaše vlastite novce i sredstva potrebna za život.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 10:08   #91
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post


Pitanja tipa "Mogu li ići u minus po posebnom računu...?" i "Da li su mi blokirali i kreditnu karticu...?" mislim da sama sebi odgovaraju i da na njih nije potrebno davati direktne odgovore. Bez uvrede ikome ovdje.

Pa pitam jer neznam, nemam iskustva s tim...sta je problem reci da ili ne?!
AndyDufresne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 17:33   #92
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post
Zaletio si se prijatelju, nisi u pravu.
Nije ti banka uzela lovu, nego netko kome si vjerojatno potrošio par hiljki kuna mobitela, nisi redovito plaćao TV pristojbu ili nešto tome slično. Prestanite živjeti u zabludi da su banke te koje vas uskraćuju za vaše vlastite novce i sredstva potrebna za život.
Ma jel? Banke ne šalju nedozvoljene minuse na prisilnu naplatu i ne mogu ti uzeti novce???

Ako već imaš iskustva s Finom i ovrhama, onda ljudima daj pravovaljan odgovor...

@ AndyDufresne - da, automatikom ti se blokiraju svi računi pa i kreditna kartica...
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 19:27   #93
Quote:
boky1979 kaže: Pogledaj post
@ AndyDufresne - da, automatikom ti se blokiraju svi računi pa i kreditna kartica...

E hvala ti...
AndyDufresne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 20:49   #94
Quote:
AndyDufresne kaže: Pogledaj post
E hvala ti...
Kreditne kartice se ne blokiraju
__________________
Just because you are breathing doesn't mean you're alive...
Sunnce is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 20:51   #95
Quote:
boky1979 kaže: Pogledaj post
Ma jel? Banke ne šalju nedozvoljene minuse na prisilnu naplatu i ne mogu ti uzeti novce???
A tko je potrošio te novce? Ne nastaju nedozvoljeni minusi baš sami od sebe Uostalom ovdje nije bila riječ o naplati nedozvoljenog minusa u banci, već o tome da banka temeljem ovrhe sva sredstva sa računa prosljedi vjerovniku
__________________
Just because you are breathing doesn't mean you're alive...
Sunnce is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 22:38   #96
Quote:
boky1979 kaže: Pogledaj post
Ma jel? Banke ne šalju nedozvoljene minuse na prisilnu naplatu i ne mogu ti uzeti novce???

Ako već imaš iskustva s Finom i ovrhama, onda ljudima daj pravovaljan odgovor...

@ AndyDufresne - da, automatikom ti se blokiraju svi računi pa i kreditna kartica...
Ne pizdi bezveze...
95% blokada su tipa HT, HRT, TCOM, VIP. To ti je za početak.
Drugo, blokiraju se svi računi s kojih ti možeš podizati novce, ali pošto je kod mene drugačija situacija sa kreditnim karticama općenito, mogao bih provjeriti, pa dati povratnu informaciju.
Banke, kao na primjer u mom slučaju, pokušavaju doći do klijenta i dogovoriti otplatu nedozvoljenog minusa i prije nego on istekne a nema osnova za produljenje, a ne kao neke, automatski blokirati osobu pa tko ga jebe... Tako se, stari moj, klijenti najlakše gube.
Dakle, do sad, od kad je krenula ova pošast blokada, imao sam slučajeva kad je sve odrađeno u svega par sati, a imao sam slučajeva kad su se klijenti morali šetati po tri ili četiri puta do FINE pa natrag dok nisu sklopili 2 i 2 banka i FINA i dali klijentu ono što mu zakonski pripada.
I dalje stojim pri izjavi da ću pomoći bilo kome tko ima ikakvih problema ovdje vezano za ovu tematiku. Savjet, neki zakulisni dio kako izbjeći odjeb na šalteru FINE ili nešto tako slično.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 23:14   #97
'Ajmo ovako...

...pošto vidim da nigdje ne postoji post korak po korak što napraviti, probat ću pomoći. Ako sam ga negdje preskočio, slobodno me opomenite.

1. klijent doazi u banku jer na bankomatu vidi da ima sredstava ali da je raspoloživo 0,00 kuna.
2. osoba na šalteru mu kaže da ima sudsku blokadu po računu, ali da podatke tko je blokirao račun, od kad i u kojem iznosu može saznati u FINI. Isključivo ako je već počela naplata duga po sudskoj blokadi, vidi se i u banci tko je uzeo novce.
3. klijenta se uputi u poslovnicu FINE gdje može/mora potpisati obrazac po kojem će mu dati potvrdu o blokadi.
Potpisuje se zahtjev za otvaranje računa posebnih namjena (358...) na koji će se ubuduće uplaćivati sredstva izuzeta iz blokade.
4. zahtjev za otvaranjem računa se šalje direktno iz FINE mailom ili faxom u banku klijenta gdje nakon dan ili dva klijent može dobiti broj svog računa.
5. FINA se obvezuje poslati poslodavcu/HZMO/socijalnoj podatke o otvorenom računu posebnih namjena na koje će se ubuduće vršiti uplata sredstava potrebnih za život
6. za svaki slučaj, ja barem to radim, upozoriti klijenta da sam za dan/dva kad dobije broj 358 računa ode s tom potvrdom iz FINE ili banke u svoje računovodstvo i napomene kako bi se uplate trebale razdvajati na dva dijela; 1/3 na 320... račun (tekući račun građana za redovna primanja) sa kojeg će se podmirivati blokada i 2/3 na 358 račun, jer po zakonu, klijentu moraju ostati dvije trećine redovnog primanja

Sad dolazimo do dijela gdje obično dolazi do nesporazuma i gdje klijenti počnu gubiti živce.
PROBLEM 1: Poslodavac je OPET uplatio sredstva na tekući račun.
RJEŠENJE 1: Otići do FINE sa platnom listom gdje će se automatski obračunati 2/3 primanja i na zahtjev klijenta poslati dopis u banku da se sredstva preknjiže na 358 račun. Nakon toga upozoriti poslodavca za buduće uplate.

PROBLEM 2: Sredstva su uplaćena taj dan na tekući račun, a isti dan je otvoren 358 račun.
RJEŠENJE 2: Otići do FINE sa platnom listom i zamoliti ih da pošalju nalog za preknjižavanjem. Pokušati provjeriti u računovodstvu svoje firme imaju li sad sve podatke potrebne za ubuduće.

PROBLEM 3: Na tekući račun su sjela sredstva od socijalne pomoći, porodiljnog, alimentacije ili nečeg trećeg što se po zakonu ne smije razdvajati na trećine i koristiti za naplatu blokade.
RJEŠENJE 3: Otići do FINE i sa potvrdom Centra za socijalnu skrb tražiti preknjižavanje kompletnog iznosa na 358 račun. Obići sve institucije koje uplaćuju takve vrste naknada i napomenuti im da je trenutno potrebno, do daljnjega, uplaćivati kompletan iznos sredstava na 358 račun.

PROBLEM 4: Sredstva navedena u problemu tri su sjela na račun i kompletno su prebačena na sudsku blokadu.
RJEŠENJE 4: Otići do FINE ako se ne može u banci dobiti informacija tko je uzeo sredstva, ili ako se sazna u banci, otići do sjedišta firme koja je naplatila svoja potraživanja i tražiti povrat sredstava u punom iznosu. Ukoliko kažu da to nisu u mogućnosti, znajte da ne govore istinu, jer sam osobno imao primjer gdje su sredstva alimentacije vraćena klijentici na račun.

PROBLEM 5: Sredstva stoje na računu klijenta ali ih on ne može koristiti zbog blokade koja se nije izvršila već neko duže vrijeme.
RJEŠENJE 5: Nažalost, tako će i ostati, dok god se tužitelj ne sjeti poslati dopis za naplatu po računu ovršenika.

Ovoliko se za sad mogu sjetiti u ove sitne sate, slobodno navedite svoje primjere, i ako ne nađete rješenje u gore navedenome, probat ću što prije pomoći.
Nadam se da će i kolege koje rade u mojoj struci imati obzira kao i do sad i pomagati ljudima u nevolji.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 10:38   #98
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post

6. za svaki slučaj, ja barem to radim, upozoriti klijenta da sam za dan/dva kad dobije broj 358 računa ode s tom potvrdom iz FINE ili banke u svoje računovodstvo i napomene kako bi se uplate trebale razdvajati na dva dijela; 1/3 na 320... račun (tekući račun građana za redovna primanja) sa kojeg će se podmirivati blokada i 2/3 na 358 račun, jer po zakonu, klijentu moraju ostati dvije trećine redovnog primanja
svaka cast na trudu
ipak, vazno je naglasiti da se u cl 92 OZ ne spominje 1/3 place, vec 1/3 prosjecne netoplace
Quote:
Ako se ovrha provodi na plaći ovršenika, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini od jedne polovine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, osim u slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta u kojem slučaju je od ovrhe izuzet iznos koji odgovara iznosu od jedne četvrtine prosječne mjesečne isplaćene netoplaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 11:37   #99
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
svaka cast na trudu
ipak, vazno je naglasiti da se u cl 92 OZ ne spominje 1/3 place, vec 1/3 prosjecne netoplace

Hvala, to sam zaboravio napomenuti!
Dakle, pošto nas ovdje vidim ima koji znamo što i kako, a blokade su, nažalost, još uvijek u punom jeku, bilo bi mi drago da razmijenimo informacije i odradimo ovo najbolje što znamo!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 11:55   #100
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
svaka cast na trudu
ipak, vazno je naglasiti da se u cl 92 OZ ne spominje 1/3 place, vec 1/3 prosjecne netoplace
Nije podlozno ovrsi 1/3 prosjecne neto place, nego su oslobodjene 2/3 prosjecne neto place. Ako ti imas vise, onda ti mogu ovrsiti znatno vise od 1/3 prosjecne neto place a i znatno vise nego 1/3 tvoje neto place.

A ako imas placu ispod 2/3 prosjecne neto place, ne mogu ti nista ovrsiti, koliko sam ja shvatio.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.