Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2018., 08:37   #1801
Pokušavam poslati DOH obrazac putem e porezne i ne shvaćam gdje se nalazi KD obrazac i kako poslati rodne listove od djece putem e porezne.Puno hvala
CLUBNN is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:21   #1802
Quote:
CLUBNN kaže: Pogledaj post
Pokušavam poslati DOH obrazac putem e porezne i ne shvaćam gdje se nalazi KD obrazac i kako poslati rodne listove od djece putem e porezne.Puno hvala
Idete u poslane obrasce i dodate priloge na plavoj maloj kucici. Lp
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 22:49   #1803
Pozdrav,
molio bih vas ako mi može netko odgovoriti na određene nejasnoće.

Dakle, nisam zaposlen u firmi već 3 godine, međutim, u svom tom razdoblju je postojao certifikat od firme koje glasi na moje ime...ja ga nisam koristio(nego knjigovođa firme koja
btw. nema punomoc,tako da ispada da sam ga ja koristio), niti sam ga obnavljao(saznao sam nedavno da osoba koja ga koristi može da ga internetski obnavlja bez mog potpisa i znanja).

Sad me zanima da li ja kao fizička osoba koja nije zaposlena u firmi, niti koristi taj certifikat koji je jedini u toj firmi(preko kojeg idu i porezi,plaće,uplate...) imam kakvu odgovornost?
U slucaju da kao "treća" strana nisam dio te firme ili bilokakvom drugom smislu? Jer nemogu znati koliko je ta osoba savjesno upravljala certifikatom koji je na mom imenu.
Također mi nije jasno kako je uopće moguće da nitko na fini taj certifikat nije poništio u trenutku kad sam odjavljen iz firme?
bro-dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:29   #1804
zašto ne odete u onome tko vam je izdao certifikat (Fina ili banka) i tražite da ga ukinu. Firma neka onda sama zatraži novi.
Certifikat je kao osobna iskaznica ili bankovna kartica ne bi se smjela davati drugima.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:06   #1805
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
zašto ne odete u onome tko vam je izdao certifikat (Fina ili banka) i tražite da ga ukinu. Firma neka onda sama zatraži novi.
Certifikat je kao osobna iskaznica ili bankovna kartica ne bi se smjela davati drugima.
Nemogu ga sam ukinuti, može ga samo osoba koja je direktor firme...na moje pretjerano inzistiranje to će nadam se biti rješeno ovih dana.

Međutim, mene brine što je za razdoblje od ove 3 godine taj certifikat korišten na moje ime, da li ja mogu snositi kakve posljedice(jer nemogu znati za što, ni koliko se pravilno koristio)?

Ja sam napravio certifikat, te ga odmah proslijedio knjigovođi te firme kako bi ta firma mogla poslovati...niti sam znao da se radi na ime, a pogotovo da je kao osobna iskaznica ili bankovna kartica, jer ga onda nikad ne bih ni radio ili bi tražio punomoc knjigovođe.
Ta je firma nastavila koristiti i produžavati certifikat koji je na mome imenu...kako je uopće moguće da su to fina,banka i porezna dozvolile i da li je uopće moguće da je za certifikat odgovorna fizicka osoba koja nije niti clan niti zaposlenik drustva?
bro-dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:27   #1806
Ovo što ti pitaš nije računovodstveno pitanje , nego pravno.
Nitko ti ne može reći kakve će bit posljedice, kad ne znamo o kakvim posljedicama se radi? Kriva fnancijska izvješća, neke zloupotrebe.... što? Radi čega misliš da nešto nije bilo ok, i da bi ti mogao biti kriv?

Zašto , kad si odlazio iz firme, nisi tražio da se pitanje tog certifikata riješi?
Ipak je to period od 3 godine.
Niste se mogli dogovoriti, nije te zanimalo, zaboravio si na to?
I zašto je certifikat na tvoje ime , a ne na ime direktora ili neke druge odgovorne osobe tvrtke?

Al, ok, neke stvari, vjerovatno, ne želiš ovdje pisati, a tebe brinu. Zato , preporučam da potražiš savjet odvjetnika sa svim važnim podacima. Ovako napamet, teško da će ti netko znati više reći.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 16:15   #1807
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ovo što ti pitaš nije računovodstveno pitanje , nego pravno.
Nitko ti ne može reći kakve će bit posljedice, kad ne znamo o kakvim posljedicama se radi? Kriva fnancijska izvješća, neke zloupotrebe.... što? Radi čega misliš da nešto nije bilo ok, i da bi ti mogao biti kriv?

Zašto , kad si odlazio iz firme, nisi tražio da se pitanje tog certifikata riješi?
Ipak je to period od 3 godine.
Niste se mogli dogovoriti, nije te zanimalo, zaboravio si na to?
I zašto je certifikat na tvoje ime , a ne na ime direktora ili neke druge odgovorne osobe tvrtke?

Al, ok, neke stvari, vjerovatno, ne želiš ovdje pisati, a tebe brinu. Zato , preporučam da potražiš savjet odvjetnika sa svim važnim podacima. Ovako napamet, teško da će ti netko znati više reći.

Bilo što od navedenog...ja se nadam da je sve radeno kako treba, ali ja to neznam da li se radilo uredno (sigurno je samo da je mnoštvo toga išlo preko tog certifikata), a želim biti miran(zašto bih imao ikakve posljedice).
Upravo je to moje pitanje da li za certifikat odgovara direktor ili osoba na cije je ime, a ne bi smjelo biti?

Neznam zasto je na moje ime,mislio sam da je na firmu.
Kao što sam mislio da je certifikat davno istekao...imao sam druge probleme i nisam o tome razmišljao.
Tek sam nedavno saznao da je on u funkciji i da sam ja njegov potpisnik, što me je šokiralo.
bro-dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:58   #1808
Quote:
bro-dar kaže: Pogledaj post
Neznam zasto je na moje ime,mislio sam da je na firmu.
Kao što sam mislio da je certifikat davno istekao...imao sam druge probleme i nisam o tome razmišljao.
Tek sam nedavno saznao da je on u funkciji i da sam ja njegov potpisnik, što me je šokiralo.
Najbolje je da nazoveš FINU i kod njih se raspitaš kako se maknuti s certifikata. FINA nema uvid u to da li ti tamo još uvijek radiš ili ne.

Kad se vade certifikati, vezani su za firmu, ali i za osobu koja će ga koristiti. Znači da prilikom vađenja certifikata na dokumentaciji mora biti navedena firma (s pečatom), ali i osoba koja je ovlaštena za korištenje certifikata s njezinim potpisom.
Problem može nastati ako si ti nekome dao svoj password za korištenje certifikata jer ga taj netko s tim passwordom može putem interneta obnoviti/produžiti.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:27   #1809
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Najbolje je da nazoveš FINU i kod njih se raspitaš kako se maknuti s certifikata. FINA nema uvid u to da li ti tamo još uvijek radiš ili ne.

Kad se vade certifikati, vezani su za firmu, ali i za osobu koja će ga koristiti. Znači da prilikom vađenja certifikata na dokumentaciji mora biti navedena firma (s pečatom), ali i osoba koja je ovlaštena za korištenje certifikata s njezinim potpisom.
Problem može nastati ako si ti nekome dao svoj password za korištenje certifikata jer ga taj netko s tim passwordom može putem interneta obnoviti/produžiti.
Upravo se to i dogodilo, dao sam knjigovođi firme na korištenje usb i password te je ta osoba koristila certifikat i obnavljala ga bez mog znanja(jer ocito to nije bilo ni potrebno).

A to da FINA nema uvid je potpuni apsurd...
Je li ima smisla javljat FINI i poreznoj da ga ja ove 3 godine ne koristim (iako je to suludo s obzirom da sam ocito u nekakvom prekrsaju zbog vlastitog neznanja)?
bro-dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:46   #1810
Iako su mi izigrali povjerenje,
kao što ne bih ni sebi, također, ne bih htjeo napraviti niti firmi niti tom knjigovođi problem(jer su i oni ocito u nekakvom prekršaju).

Pa neznam da li je odlazak na finu i poreznu rješenje
bro-dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:51   #1811
Evo, upravo pogledala na webstranici FINA-e. Može se opozvati certifikat u slučaju da osoba više nije povezana s poslovnim subjektom.
Ali svakako nazovi. Pa se eventualno konzultiraj i s bivšim poslodavcem. Mogao bi i on biti u nekom prekršaju, a najlakše bi bilo da on samo odjavi tebe s tog certifikata / prebaci ga na nekog drugog / izvadi novi.

Zašto bi FINA i morala pratiti tko gdje radi. Na nama je da brinemo o tome što potpisujemo i kome dajemo svoja ovlaštenja.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 21:07   #1812
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Evo, upravo pogledala na webstranici FINA-e. Može se opozvati certifikat u slučaju da osoba više nije povezana s poslovnim subjektom.
Ali svakako nazovi. Pa se eventualno konzultiraj i s bivšim poslodavcem. Mogao bi i on biti u nekom prekršaju, a najlakše bi bilo da on samo odjavi tebe s tog certifikata / prebaci ga na nekog drugog / izvadi novi.

Zašto bi FINA i morala pratiti tko gdje radi. Na nama je da brinemo o tome što potpisujemo i kome dajemo svoja ovlaštenja.
Ma jasno, radim na tome da se to opozove, čovjek zaista mora pročitati apsolutno sve što potpisuje (ja sam svoju lekciju naucio).

Samo neznam da li je problem ove zadnje 3 godine što je bilo na mome imenu, kako obavjestit institucije da nije bilo u mome posjedu(iako sam ja njegov vlasnik), moglo je takoreći i biti ukradeno (mora postojati nacin).

U svakom slučaju hvala na angažmanu, tebi i ostalima
Ako ima još šta korisno slobodno napišite...
bro-dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 14:07   #1813
Pozdrav,dal mi netko može pomoći...Nedavno mi se ažurirao komp (koristim windows 10) i sad preko gemalto usb-a ne mogu logirati se na e-poreznu (niti preko google chrome niti preko IE)

Dakle kad odaberem certifikat, javlja se ova greška:

Windows Security
Smart Card

Gemalto USB Key Smart Card Reader 0

The smart card cannot perform the requiered operation or the operation requieres a different smart card.

Molim pomoć ako netko zna u čemu je problem pošto ja nemam pojma s čim to ima veze, i recimo Activ Identity USB mi normalno radi ali ovi Gemalto nigdje a trebam predati JOPPD i isplatiti plaću!!!

Hvala unaprijed!
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 18:46   #1814
Mislim da trebaš provjerit Active client.
Nazovi 080 0080 , korisničku podršku da ti pomognu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 21:24   #1815
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Mislim da trebaš provjerit Active client.
Nazovi 080 0080 , korisničku podršku da ti pomognu.
Budem probala ujutro malo provjeriti, pa ako ne uspijem cu zvati tehničku podršku. Hvala ti u svakom slučaju na savjetu😉
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 10:41   #1816
Uglavnom zvala sam Finu I rekli su mi da ponovno instaliram gemalto programsku podršku sto sam učinila i sve ponovno instalirala no i dalje ne radi...

Znaci nesto se negdje promijenilo kad se windows 10 azurirao i certifikati su vidljivi, no kad jednog recimo odaberem ne pita me za pin nego mi se javlja ona poruka koju sam gore napisala- windows security smart card reader, kao da ga ne pronalazi... Niti preko chrome-a niti IE ne radi i ne mogu dakle niti na ePoreznu, mirovinsko niti nikud

Dal je netko imao sličan problem tko koristi win10 i gemalto usb, što bi jos mogla provjeriti /napraviti?
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 11:49   #1817
Istek certifikata fiskalizacija

Pozdrav svima,

zanima me da li netko zna, kada ističe certifikat za fiskalizaciju računa,
i obnavlja se, da li se taj novi broj certifikata mora unijeti negdje kroz
sustav e-porezna? Kod podataka o poslovnim prostorima?

LP
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 19:50   #1818
Quote:
knjigovodja kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

zanima me da li netko zna, kada ističe certifikat za fiskalizaciju računa,
i obnavlja se, da li se taj novi broj certifikata mora unijeti negdje kroz
sustav e-porezna? Kod podataka o poslovnim prostorima?

LP
nakon pet godina treba fini platiti obnovu certifikata te ga onda spremiti na računalo na kojem se fiskaliziraju računi
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2018., 20:34   #1819
Nakon 5 godina korištenja internet bankarstva i e-porezne sam skužio zašto mi se ponekad desi da, kada upišem PIN i stisnem Enter, dobijem poruku da se stranica ne može učitati (nije zato jer je PIN kriv). Ne znam da li se to drugima dešava ili sam ja jedini koji je imao taj glupi problem.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2018., 20:39   #1820
Da, vec nekih 2 tjedna je tako i meni
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.