Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2012., 00:46   #21
Quote:
Tritan kaže: Pogledaj post
Vjerojatno glupo pitanje, no iz ovog što pišete ispada da svaki drugi forumaš ima dioničko društvo?
Ako ne, kakve veze ima "porez na dividendu" sa isplatom dobiti iz ostalih vrsta trgovačkih društava (npr. d.o.o.)?
Ma malo smo se zanijeli. U definitivi se radi o istoj stvari.
Da li si udjelićar ili dioničar, svejedno je.
Vjerojatno iz razloga što se upravo zabavljamo s novim obrascem DU (dividende i udjeli) pa su nam na pameti i jedne i druge isplate.

Dividende i udjeli u dobiti su na tapeti.
Prodaja dionica i udjela nisu predmet oporezivanja.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 00:47   #22
pa mislim fileexplorer nitko ne kaže da se rad ne oporezuje bezobrazno previše ali dividenda je sada aktualna pa o tome i pričamo, a i tema je dividenda, a ne rad. rad je toliko preskup da je pitanje hm zašto imamo toliko nezaposlenih, vrijeđanje svih građana... a gospoda političari još i troše treptanje svojih okica u razgovorima o tome koliko je točno nezaposlenih... presmiješno. kakve komedije, filmovi, predstave, pa njih pogledat i poslušat ti vrati par godina života koliko se nasmiješ. a nadalje, uopće ne vidim razlog što se tu uopće spominje nekakvo ne korektno "izvlačenje" dobiti iz hrvatske pa jel' to vaša dobit? zašto si ja da sam stranac i uložim svoje znanje i tehnologiju i novce i svašta nešto u neku firmu u hr ne bi isplatila zaradu od tog uloženog? razlika prihoda i rashoda je dobit na koju se plaća 20%! rh i onda dobit - porez je neto dobit na koju sad još moram extra platiti porez! i vama je to ok? to je ok? pa nije ni čudo da nam je tako kako nam je...
__________________
BackOfficeServiceSystems
frugalitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 12:36   #23
Quote:
frugalitas kaže: Pogledaj post
pa mislim fileexplorer nitko ne kaže da se rad ne oporezuje bezobrazno previše ali dividenda je sada aktualna pa o tome i pričamo, a i tema je dividenda, a ne rad. rad je toliko preskup da je pitanje hm zašto imamo toliko nezaposlenih, vrijeđanje svih građana...
Rad se vec opterecuje toliko da se vise niti ne moze opterecivat.
Ako znamo da trosimo vise nego sto stvaramo i da se drzava bori sa likvidnoscu, jasno je da nam slijedi rast ukupnog opterecenja, ili u najboljem slucaju raspodjela opterecenja. Dakle, ako se slozimo oko toga da se rad ne moze dodatno opterecivat, potrosnja je sa PDVom od 25% takodjer vec na maksimumu opterecenja, pitanje je naravno sto se onda jos uopce i moze opteretit. Odgovor je naravno KAPITAL. Kapital je kod nas trenutno relativno malo opterecen: nema poreza ni na dividendu, ni na kamatu, ni na nasljedstvo, ni na nekretnine... manje vise se drzave EUa to imaju, bez da ista zagovaram ili da navijam za nesto, jasno je da nas ceka rast opterecenja kapitala. Mene osobno to jako pogadja u financijskom smislu i bio bih puno sretniji da drzava nadje neki drugi nacin da zakrpa proracun, ali bojim se ni da smanjenje placa u javnom sektoru ili otpustanja ne bi puno pomogli. A nista drugo mi niti ne pada na pamet kao alternativa.

Quote:
a gospoda političari još i troše treptanje svojih okica u razgovorima o tome koliko je točno nezaposlenih... presmiješno. kakve komedije, filmovi, predstave, pa njih pogledat i poslušat ti vrati par godina života koliko se nasmiješ. a nadalje, uopće ne vidim razlog što se tu uopće spominje nekakvo ne korektno "izvlačenje" dobiti iz hrvatske pa jel' to vaša dobit? zašto si ja da sam stranac i uložim svoje znanje i tehnologiju i novce i svašta nešto u neku firmu u hr ne bi isplatila zaradu od tog uloženog? razlika prihoda i rashoda je dobit na koju se plaća 20%! rh i onda dobit - porez je neto dobit na koju sad još moram extra platiti porez! i vama je to ok? to je ok? pa nije ni čudo da nam je tako kako nam je...
Pa evo ja imam i firmu u Austriji, i tamo placam sve te poreze. Porez na dobit 25%, porez na dividendu 25%, porez na kamatu 25%, ne mogu ni pretporez na osobni auto dobit natrag... u Hrvatskoj je iz perspektive stranog ulagaca porezni raj i uopce ti nije jasno kako taj sustav uopce moze opstat sa tako niskim porezima. Naglasavam "porezni raj" (za poduzetnicki kapital) jer mnoge druge stvari su sve samo ne raj. Ja ne brijem tolkko na privlacenje stranih ulagaca, u RH ima sasvim dovoljno kapitala domacih ulagaca a to smatram kvalitetnijim kapitalom i kapitalom koji ce teze preko noci pobjec u Rumunjsku ili Kinu. Ako zelis privuc ulagace, onda ces valjda smanjit porez na dobit a ne porez na izvlacenje dobiti. Izvalcenje dobiti treba destimulirat a ulaganje stimulirat. Ucinke na sivu ekonomiju da niti ne spominjem. U Austriji mi se uocpe ne isplati zaposlenika na crno jer me to dodje skoro pa skuplje nego da mu legalno isplatim placu. Kod nas bi me isplata place na crno kostala znacajnu skuplje. Pa racunaj kakav je to ucinak za mirovinski fond i penzije. Imali smo porezni sustav kakav smo imali, za mene je to bio eksperiment koji je rezultirao vidimo cime.
Ako zelimo konkurirat Srbiji kao mjesto za industriju, onda treba promjenit puno bitnije stvari od nekakvih poreza na vadjenje dobiti iz firme. Kod nas treba najprije mentalitet malo urazumit.

Zadnje uređivanje FileExplorer : 11.02.2012. at 12:48.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 12:48   #24
Quote:
Ferrari kaže: Pogledaj post
Porez na dividendu je zakamufliratni "corporate tax"
Nije. Brkas porez na dobit (terete prave osobe) i porez na prinos iz kapitala (terete fizicke osobe).

Quote:
Do sada je bio 20%.
Sada će biti 20%+12%+prirez od 18%(na 12%).
Ukupno će biti 34.16%.
Nece.
Ako si imao 100.000 Kuna dobiti, onda ce porez na dobit bit 20.000 Kuna, ostaje ti 80.000 Kuna. Ovisno o tome koliko si obiti isplatis a koliko zadrzis/reinvestiras, najveca dobit koju mozes isplatit je 80.000 Kuna. 12% od 80.000 Kuna je 9.600 Kuna. Prirez (ovisi od mjesta do mjesta) od 18% znaci jos 1.728 Kuna. Ukupno je placeno 31.328 Kuna, sto ce reci 31.33% .
Iako takav izracun bas i nema puno veze jer brkas kruske i jabuke. Jedno je porez za poduezce drugo porez za fizicku osobu.

Quote:
Posljedica će biti da će firme koje su imale regionalna središta u Hrvatskoj(npr. balkanska regija, CEE regija) povuči središnjice iz Hrvatske.
Ako netko i ode zbog tigh 12%, mozda je i bolje da ode ako mu je podruznica ovdje sluzila samo za izvlacenje dobiti. Jest da je nama zgodno nakacit se na dobit i nesto naplatit, ali nama interes mora biti privlacenje kvalitetnog kapitala koji ce ovdje proizvodit vrijednosti i investirat a ne samo izvlacit lovu od nasih gradjana i sista dobit van. Imamo vec dosta takvih "investitora" (banke, telekomi...) a rezultat je da nam iste usluge prodaju po duplo vecim cijemama nego u svojim domicilnim drzavama. Serem se ja na takve "investitore".

Quote:
Par država u svijetu ima veći "corporate tax" nego HR.
U RH je corporate tax 20%. Cak i ako u taj corporate tax ubrojis i porez na dividendu (sto je totalno pogresno) ne znam na koju foru si naveo te drzave koje si naveo. Nadam se da se radi o neznanju a ne o zloj namjeri.

Kakve to veze ima sa corporate taxom? Zasto si "zaboravio" navest EU drzave poput Austrije, Njemacke ili slicnih koje imaju puno vise poreze na kapital i poduzetnistvo nego sto to mi imamo? Da, ukupno opterecenje je visoko ali nemoj brkat kruske i jabuke jer ovdje govorimo o porezu na dividendu, dakle na prinos iz kapitala. A taj porez imaju manje vise sve EU clanice. Zar si zaista ocekivao da se to kod nas nece uvest? 12% je jako niska stopa, ne znam hoce li uopce ispunit ikakvu funkciju s tom stopom.

Quote:
Izgornje tablice sam zbrajao poreze za HR:
Corporate tax+Individual tax+Payroll tax+PDV = 34%+25%+37.2%+prirez(5%)+PDV 25% = 126.2%

Ne radi se to tako.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 14:28   #25
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Sta je sa prihodom od razlike u kupovnoj i prodajoj cijeni dionice? To nije dividenda ali je "spekulacija"/prihod od kapitala, a moze bit i gubitak.

Bojim se da bi mogao nastat prilican kaos s ovime. U 3 tjedna ce gomila poduzeca isplacivati dobiti proslih godina i akontacije za ovu godinu, ispalte moraju ici u Kunama, mnogi ce prodavat Eure, prodat u Kune, pa onda opet Eure.
File Explorer. užitak je čitati tvoje postove. Nemam što dodati.

U 3 naredna tjedna bit će više dovršenih i predanih završnih računa nego ikad prije kako bi se mogla isplatiti dobit.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 14:32   #26
Što mislite, da li će opstati DU obrasci u ovim novim okolnostima, obzirom da isplate od 01.03. sele na ID-1?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 16:35   #27
Nešto ne kužim s tim porezom na dividendu. Kažu da su ga uveli zbog stranaca.

Ali, primjer pdv. Dođe bosanac u hrvatsku i tu kupi televiziju. On ima pravo na povrat pdv-a, odnosno ako plati online i naruči da mu pošalju u bosnu ni ne plaća pdv. Ali zato na granici ili na carini u bosni mora platit njihov pdv.

Bosanac, ima samo bih državljanstvo, u Sarajevu mu je prebivalište i boravište. Puši ronhil na koji plaća bosanski porez te je preko brokera u BIH kupio dionice Adrisa. Dividenda mu dolazi na račun u bih.

Da li on mora platiti porez na dividendu u hrvatskoj?

Ili, Hrvat kupi dionice u BIH, dobije 1.000.000 kuna dividende koju mu isplate na račun u Hrvatskoj. Da li on plaća porez na dividendu (ako je u bih nema)?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 19:24   #28
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Sta je sa prihodom od razlike u kupovnoj i prodajoj cijeni dionice? To nije dividenda ali je "spekulacija"/prihod od kapitala, a moze bit i gubitak.
Recimo uložiš 50.000 kn u 5 dionica, u svaku po 10 tisuća. 4 od tih 5 dionica padnu 50% i na tim dionicama od početnih 40.000 kn imaš dionice koje danas vrijede 20.000 kn. Na petoj dionici zaradiš tako da se vrijednost dionice udvostruči dakle početnih 10 tisuća sada vrijedi 20. Na tu zaradu od 10.000 platiš npr 12% poreza tj 1200 kn.

Rezime - gubitak 20% ili 10 tisuća kn. I na taj gubitak platim porez. Kolko bi tek poreza platili HŽ i brodogradilišta.....
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 20:32   #29
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Recimo uložiš 50.000 kn u 5 dionica, u svaku po 10 tisuća. 4 od tih 5 dionica padnu 50% i na tim dionicama od početnih 40.000 kn imaš dionice koje danas vrijede 20.000 kn. Na petoj dionici zaradiš tako da se vrijednost dionice udvostruči dakle početnih 10 tisuća sada vrijedi 20. Na tu zaradu od 10.000 platiš npr 12% poreza tj 1200 kn.

Rezime - gubitak 20% ili 10 tisuća kn. I na taj gubitak platim porez. Kolko bi tek poreza platili HŽ i brodogradilišta.....
Da, tako se to racuna vani. O zakonu se trenutno ne zna bas puno, zna se samo ovo:

Quote:
Porez na dohodak po stopi od 12% primjenjuje se na primitke od dividendi i udjela u dobiti koji se isplaćuju nakon 1. ožujka 2012. osim onih ostvarenih do 31. prosinca 2000. bez obzira kada se isplaćuju. Neoporezivi iznos dividende i udjela u dobiti je 12.000 kuna godišnje pri čemu se umanjenje za neoporezivi dio primitka priznaje kroz godišnju poreznu prijavu.
Govori se dakle samo o "dividendi". Dividenda nije zarada na spekulaciji ili na kamatama. Vjerujem da ce se za koji dan znat vise ali po ovome sto sam do sada dobio se zaista spominju samo dividende.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 21:29   #30
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Nije. Brkas porez na dobit (terete prave osobe) i porez na prinos iz kapitala (terete fizicke osobe).



U RH je corporate tax 20%. Cak i ako u taj corporate tax ubrojis i porez na dividendu (sto je totalno pogresno) ne znam na koju foru si naveo te drzave koje si naveo. Nadam se da se radi o neznanju a ne o zloj namjeri


Ne radi se to tako.
Gledaj ako sam ja vlasnik 100% firme i ako na nj platim 20% corporate taxa, te sebi isplatim kao fizička osoba plaćam 12% na taj iznos + prirez. Meni se to iz prizme obrtnika/poslodavca čini 34.2% poreza.

Na wikipediji vidjet ćeš da je je taj "divident tax" u većini zemalja vezan uz "corporate tax" da bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje. Samo par zemalja na svijetu ima taj "divident tax" točnije 14 zemalja u svijetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dividend_tax

http://en.wikipedia.org/wiki/Dividend_imputation

Evo citat da je "divident tax" eksluzivno vezan uz "corporate tax"
Dividend imputation is a corporate tax system in which some or all of the tax paid by a company may be attributed, or imputed, to the shareholders by way of a tax credit to reduce the income tax payable on a distribution. In comparison to the classical system, it reduces or eliminates the tax disadvantages of distributing dividends to shareholders by only requiring them to pay the difference between the corporate rate and their marginal rate.

Recimo u UK, "corporate tax" se može platiti i kroz "divident tax" al ga ne smije prijeći.

Malo se trebamo educirati da bi pričali o materiji..
Google is our friend!!!
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 21:45   #31
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
tako se to racuna vani.
O tome kako se to računa vani......npr Austrija na koju si se nekoliko puta pozivao u raspravama. Koliko se plaća taj porez tamo ako držiš dionice dulje od godinu dana?
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 22:28   #32
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Što mislite, da li će opstati DU obrasci u ovim novim okolnostima, obzirom da isplate od 01.03. sele na ID-1?
Neće, ukidaju se, a dugo nam je trajao
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 22:32   #33
Da li je tehnički izvedivo da se samo temeljnicom izvrši isplata dobiti za period 2007-2011, i stvori obaveza za primljene pozajmice. Naravno, prije 01.03.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 22:40   #34
Dakle opet nitko nije razmišljao o obrtnicima dobitašima; izmjenama zakona o porezu na dobit predviđeno je da se porezna osnovica umanjuje za iznos ostvarene dobiti kojom se povećava temeljni kapital društva
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 00:34   #35
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Dakle opet nitko nije razmišljao o obrtnicima dobitašima; izmjenama zakona o porezu na dobit predviđeno je da se porezna osnovica umanjuje za iznos ostvarene dobiti kojom se povećava temeljni kapital društva
ne kužim poantu...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 00:55   #36
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ako sam ja dobro shvatio ostat će isto ko i dosad tj. do 2 osobna odbitka... jer se mora uzet u obzir formulacija "porezna stopa od 12 posto primijeniti na poreznu osnovicu do 2200 kuna mjesečno"
evo ipak su se potrudili i one najmanje uništit do kraja... tak da će i najmanji obrtnici koji sad jedva preživljavaju nastradat... nekak sam se sam u sebi nadao da će ipak ostavit kao dosad da bude najmanja stopa korištena do 2 osobna odbitka, ali ipak ne...

ovo će ubit male koliko god oni mislili da rade dobro...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 02:00   #37
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da li je tehnički izvedivo da se samo temeljnicom izvrši isplata dobiti za period 2007-2011, i stvori obaveza za primljene pozajmice. Naravno, prije 01.03.
Nemoj tako, pokušaj prebijanje u Fini.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 09:47   #38
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da li je tehnički izvedivo da se samo temeljnicom izvrši isplata dobiti za period 2007-2011, i stvori obaveza za primljene pozajmice. Naravno, prije 01.03.
mi cemo tako napraviti, a i savjetnici su rekli da se moze
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 09:56   #39
Pričekajmo dok Sabor izglasa konačnu verziju Zakona,nemojte donositi zaključke na brzinu. Nitko još ne zna koje su posljedice ovakvih izmjena, ubrzajte izradu prijave poreza na dobit ali je ne predavajte dok dok Sabor ne usvoji konačnu verziju! Ovako kako je sad zamišljen ostavlja previše prostora za razne manipulacije i sigurno će doživjeti izmjene tijekom godine, čak i nakon usvajanja. Sjetite se primjera harača kad su u onom ljetnom ludilu 2009. zaboravili uvrstiti i dohotke obrtnika u prvoj verziji izmjena Zakona pa su im kasnije to mediji nabijali na nos pa su ga za par mjeseci opet mijenjali. Ovo je nasilan prijedlog izmjena i lomi preko koljena sustav koji je građen gotovo 10 godina i koji treba fino ugađanje a ne ovakve tektonske poremećaje. Tipična politička odluka iz komiteta i pokazatelj neznanja i ignorancije nove vlasti za stvarne probleme društva s nesagledivim posljedicama. To neznanje, samo u benignom slučaju, je pokazano i u predlaganju da banke budu kontrolni mehanizam za isplatu poreza i doprinosa na dohotke zaposlenik.

Ovo bi imalo logike da su u isto vrijeme smanjena opterećenja plaće za 12% (prvenstveno doprinosa) a svjedoci smo da se predlaže smanjenje doprinosa na zdr. osiguranje za bijednih 2%.

Opaska autora: nemam niti jedan udio niti dionicu, živim od rada - što zaradim potrošim i zalažem se za smanjenje poreznog opterećenja rada!
__________________
Đe si Slađo puška te ub'la... ka'ću ja doć' na red, sunce ti poljubim?!?
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 11:11   #40
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Recimo uložiš 50.000 kn u 5 dionica, u svaku po 10 tisuća. 4 od tih 5 dionica padnu 50% i na tim dionicama od početnih 40.000 kn imaš dionice koje danas vrijede 20.000 kn. Na petoj dionici zaradiš tako da se vrijednost dionice udvostruči dakle početnih 10 tisuća sada vrijedi 20. Na tu zaradu od 10.000 platiš npr 12% poreza tj 1200 kn.
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Da, tako se to racuna vani.
Moze primjer gdje se to tako racuna?

Koliko ja znam, porez na dionice se racuna na ukupni godisnji profit koji je = dobit-gubitak. Iz gornjeg primjera, ako su sve dionice prodane, ostvaren je gubitak od 10.000 (-20 gubitak + 10 dobit), i nema poreza. U zemljama za koje znam malo detaljnije taj gubitak se moze dodati, odnosno odbiti od profita sljedece godine... Na pr. ako je sljedece godine profit 15.000, porez se placa na 5.000

Razlicite zemlje imaju razlicite stope poreza na profit ostvaren na dionicama... Negdje je bitno koliko dugo si bio vlasnik, negdje nije...
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.