Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2015., 12:26   #1
PBZ - upute za novog klijenta

Ovako, dobio sam posao na određeno vrijeme..
Već dosta dugo sam bez tekućeg (prije sam bio u PBZ) i sad bi trebao odabrati banku. Odlučio sam se za PBZ.

Treba mi mogućnost da kupujem na vani i doma na netu i način da efikasno upravljam PBZ računom od doma.
Mogu li kupovati online(amazon..) sa tekućeg(Inspire) računa ili trebam devizni? Gdje je tu paypal? Šta je bolje ?

Molio bih vas da mi pomognete savjetima koje usluge da tražim kad idem otvarati račun.
Kako vi koristite usluge PBZ-a ?
PedalToTheMetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 13:14   #2
Uzmeš samo Visu Inspire, tekući u kunama. Ako ne radiš velike transakcije ne isplati se devizni.

Plaćaš svugdje kod nas i u inozemstvu di ima znak Visa, prolazi svugdje na internetu (paypal,ebay,amazon itd.), dižeš pare bez naknade u nekim bankama u inozemstvu. Ne deru na tečajnoj razlici - skidaju ti po korektnom tečaju ako plaćaš u drugoj valuti.

Ja još imam PBZ internet bankarstvo- za plaćanje računa i evidenciju potrošnje.
nil amstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 13:16   #3
Hrvatske kartice su međunarodne, zašto mnogi povezuju kupovinu vani sa deviznim računom?
Da se mene pita kada tada ćeš naići na kupovinu vani (bez obzira on ili off line) gdje će prolaziti samo kreditna kartica i ja bi uzeo kreditnu karticu (vezao ju uz Paypal)+ tekući račun + net bankarstvo.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 17:48   #4
Znači Visa Inspire mi je dovoljna za kupovinu. To nisam znao.
Sviđa mi se što direktno plaćam stranu valutu u kunama. Jedino me muči koliko je pametno koristiti karticu na kojoj mi je sva lova i minus za kupovinu na netu. S druge strane imam ugovor na određeno a stekao sam dojam da su analni što se tiče davanja kreditnih kartica(traže razne potvrde, trebaš specijalno odobrenje banke)

Kako to točno funkcionira kada kupujem, samo ostavim broj Visa Inspire kartice ili moram još nekako potvrditi transakciju ? Mogu li Visa Inspire koristiti sa PayPal-om ?
Da uplatim lovu na PayPal račun pa tu lovu(paypal) koristim za kupovinu po netu.
Ili paltiti robu recimo na amazonu direkt preko internet bankarstva ?

"kreditnu karticu (vezao ju uz Paypal)+ tekući račun + net bankarstvo. "
Ja sam čuo(davno čitao) da ljudi vežu devizni račun i PayPal.. zanimljivo..
možda se lakše dođe do deviznog računa ili je vođenje jeftinije.. to moram istražiti.

U svakom slučaju već ste mi malo pomogli, znači uzimam Visa Inspire(dolazi sa tekućim) + net bankarstvo. Kreditnu mogu probat tražiti.

http://onlinebanka.pbz.hr/mtoken.html#.VKlsXB2Vung
Tu vidim da PBZmToken mogu dobiti besplatno u promo razdoblju a šta sa ovim (token ili čitač karitice) to bu mi isto nudili ? Šta da odaberem ?
PedalToTheMetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 22:23   #5
Quote:
PedalToTheMetal kaže: Pogledaj post
http://onlinebanka.pbz.hr/mtoken.html#.VKlsXB2Vung
Tu vidim da PBZmToken mogu dobiti besplatno u promo razdoblju a šta sa ovim (token ili čitač karitice) to bu mi isto nudili ? Šta da odaberem ?
Token je puno bolji i sigurniji od kartice.
Nisam pobornik plaćanja mobitelom, i sama to nebih nikad uzela, no to ovisi o tvojim potrebama i željama...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 23:30   #6
Mtoken je aplikacija na mobitelu. Koliko ja znam PBZ nema token za internet bankarstvo.

Čitač kartice je uređaj u kojeg ubaciš svoju bankovnu karticu i moraš se identificirati svojim PINom. I onda koristiš internet bankarstvo.
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 18:21   #7
Hvala svima ! Uzeo sam Visa Inspire, pbz365@net i mToken.
Nisu mi niš puno nudili, sve je prošlo brzo i bezbolno jer sam bio dobro informiran.
Skoro su mi naplatili mToken mada je besplatan do kraja mjeseca... naletio sam na neku službenicu koja valjda ne radi svaki dan na šalteru.. malo ju je mučila terminologija i tak..
Da me ona informirala... he he he
PedalToTheMetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 18:34   #8
PBZ mTOKEN je uvijek besplatan...čitač kartice je taj koji se jednokratno naplacuje 45 kn
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 20:02   #9
Moja iskustva su sljedeća - inače nisam korisnik PBZ-a, ali imam (besplatni) žiro račun u PBZ-u i uspješno sam ga koristio za Internet kupovine sve do sada, kada su uveli taj famozni 3Dsecure. Sada traže da im platim 100 kn za čitač kartica ili 50 kn za mToken. Pitao sam ih da li mogu uzeti Internet bankarstvo (IB) i dobiti mToken besplatno na akciji i odmah otkazati IB, kažu ne može - otkazivanjem IB-a otkazuje se i mToken. Pitao sam ih mogu li koristiti tuđi čitač kartice sa svojom karticom, kažu ne može - mora se baš uzeti čitač tj. registrirati karticu, i onda se može koristiti i tuđi čitač. Smeta me što naplaćuju aplikaciju, koja je inače za korisnike IB-a besplatna, te što pišu da naplaćuju "čitač kartica", a u biti naplaćuju registraciju korisnika - tj. kada se jednom registrira, može se koristiti i tuđi čitač. Na kraju mi nije jasno što će meni uopće kartica, u smislu komada plastike, da bih mogao plaćati na Internetu? Kad ne bi izdavali plastiku za to, uštedjelo bi se još novaca.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 20:59   #10
Tvoja iskustva su skroz kriva i sve što si napisao je u suprotnosti od činjenica..

Možeš uzeti IB bez ikakvog uređaja, odnosno možeš koristiti čitač kartice od drugog korisnika...

..nadalje, čitač kartice ne košta 100 kn nego jednokratno košta 45kn, dok mToken ne košta ništa; odnosno, besplatan je..

..također, ne postoji niti jedna akcija u banci koja nudi besplatno IB, niti je u skorašnjoj povijesti IB bilo nuđeno besplatno na ikakvoj akciji..bar ne u zadnje 3-4 godine..

potom, plastika kao takva korisnika PBZ-a ne košta ništa..izrada kartice se ne naplacuje i besplatna je za korisnika kao i za (eventualnog) opunomocenika po tom racunu...

..dakle ako otvoriš žiro račun, uz njega se dobije i pripadajuca kartica, a krajnjeg korisnima sve to košta ravno 0 (slovima: nula) kuna..

IB košta 8 kuna i ako se uzme mTOKEN (koji je besplatan) može se cijela ta usluga imati samo za cijenu IB, a to je 8 kuna...


ovo sve što si napisao je nebuloza samo takva ili te netko masno namazao, a usput i nadrogirao _
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 21:18   #11
Čekaj čekaj
vodenje žirca je i dalje besplatno , right?
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 22:38   #12
tako je
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:13   #13
@Paskaneman, pričaš totalne i neprovjerene gluposti. Sutra ti vrlo rado postam ispis cijele e-mail prepiske s PBZ korisničkom službom. U međuvremenu, baci oko na PBZ NAKNADE, pogotovo točku 4.1.1., gdje pod ** jasno piše da je u tijeku akcija do 31.1.2015. kod koje se ne plaća upisnina za IB ukoliko se uzme mToken kao autorizacijski uređaj, te na točke 6.6.6. i 6.6.7. u kojima su jasno navedene naknade za autorizacijske uređaje za korištenje 3D secure programa internetske kupnje, a na koje su me uputili tijekom e-mail prepiske. Dakle, izgleda da si jedina totalno nadrogirana i neinformirana nebuloza ovdje upravo TI.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 00:00   #14
Smirite ton, nema potrebe za vrijeđanjem niti u rukavicama
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 09:55   #15
Kao što sam i napisao, šaljem prepisku s PBZ korisničkom službom koju sam vodio krajem godine.

Quote:
BigDaddy -> PBZ kaže:
Korisnik sam vaše Visa Electron Business kartice (besplatni žiro račun) s kojom sam do sada uspješno kupovao preko Interneta. Međutim, od danas to više ne mogu raditi jer me traži "3D Secure" kojeg nemam niti sam ga ikada imao tj. trebao, niti sam ga tražio. Nisam korisnik vašeg internet bankarstva, niti sam zainteresiran za to. Na koji način mogu nastaviti koristiti svoju karticu za on-line kupovinu, bez plaćanja ikakvih naknada (jednokratnih/višekratnih) ? Imate li neki proizvod specifično tj. isključivo za on-line kupovinu (prepaid isl.)?
Quote:
PBZ -> BigDaddy kaže:
Želimo Vas obavijestiti da je on-line kupovina na internetu moguća uz korištenje 3D Secure sigurnosnog standarda te je potrebno posjedovati PBZ identifikacijski uređaj: čitač kartica ili PBZmToken koji generiraju traženi kod. U slučaju da niste korisnik internetskog bankarstva, u poslovnici Banke je moguće zatražiti samostalno izdavanje autorizacijskog uređaja (čitač kartica/mToken) uz jednokratnu naknadu:
  • 6.6.6. Izdavanje čitača kartica za korištenje 3-D Secure programa internetske kupnje 100,00 kn
  • 6.6.7. Izdavanje PBZmToken uređaja za korištenje 3-D Secure programa internetske kupnje 50,00 kn
Također, želimo napomenuti da nije omogućena kupnja preko interneta bez 3D secure koda.
Quote:
BigDaddy -> PBZ kaže:
Poštovani, u Vašim naknadama piše sljedeće:
  • 4.1.1. Upisnina za internetsko PBZ365@NET i/ili telefonsko bankarstvo PBZ365-TEL** 45,00 kn
  • ** Do 31. 01. 2015. bez plaćanja upisnine uz PBZmToken kao identifkacijski uređaj.
Da li navedeno znači da mogu:
- doći u poslovnicu i ugovoriti internetsko bankarstvo,
- preuzeti/aktivirati PBZmToken,
- odjaviti internetsko bankarstvo?
Sve navedeno bez naknade, osim eventualnih 8kn za prvi mjesec korištenja.
Da li je gore navedeno točno, i koji su eventualni dodatni troškovi?
Quote:
PBZ -> BigDaddy kaže:
Želimo Vam pojasniti da se u slučaju zatvaranja usluge internetskog bankarstva odjavljuje autorizacijski uređaj. Sukladno navedenom, radnja koju navodite nije omogućena.
Quote:
BigDaddy -> PBZ kaže:
Molim odgovor na još jedno pitanje - na vašim web stranicama piše:

Prednosti čitača kartica:
- čitač kartica nije personalizirani uređaj, što znači da nije dodijeljen isključivo jednom korisniku,
- isti čitač kartica može koristiti više osoba (članovi obitelji, kolege...),
- čitači kartica prikladni su za sve kartice Privredne banke Zagreb jer sve naše kartice imaju u sebi ugrađenu chip tehnologiju koja jamči visoku razinu sigurnosti.

Da li to znači da za kupovinu putem interneta sa svojom karticom (3D Secure) mogu koristiti tuđi čitač kartica bez plaćanja propisane naknade od 100kn ?
Kakve se naknade plaćaju u tom slučaju?
Quote:
PBZ -> BigDaddy kaže:
Da biste mogli koristiti 3D Secure potrebno je imati evidentirani autorizacijski uređaj na svoje ime.
Ujedno, autorizacijski uređaj koji dobijete na korištenje uz uslugu PBZ365@NET odjavljuje se zatvaranjem usluge. Postoji mogućnost jedino kupnje autorizacijskog uređaja kako smo Vam naveli ranije.
E sad, meni nije jasno zašto bih ja njima platio 50kn da bih koristio aplikaciju koja je inače besplatna (i u drugim bankama, npr. Zaba)? Zašto bih im platio 100kn za čitač koji je prenosiv i kojeg mogu posuditi? Nije li isplativije onda platiti 25kn za Hypo Prepaid Refresh karticu, pa makar i svake tri godine?
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 12:02   #16
Ovo da je čitač prenosiv nije službeno pa se podrazumijeva da uz ib ide čitač.
To je kao da imaš tekući ali bez kartice.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 13:15   #17
Kako nije službeno kada piše u ovom dokumentu i u ovom dokumentu, na kraju ??? Zašto bi se podrazumijevao čitač, kada isti nije personalizirani uređaj i kad ga mogu posuditi? Tuđu karticu tekućeg ne mogu posuditi, i platiti sa svojeg žira.

Zadnje uređivanje BigDaddy : 14.01.2015. at 13:25.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 13:37   #18
Za korištenje usluge PBZ365 internetskog bankarstva potrebno je:
• potpisati Ugovor o korištenju u bilo kojoj poslovnici Privredne banke Zagreb,
preuzeti autorizacijski uređaj
• osigurati minimalne tehničke uvjete, uključujući i pristup Internetu.

Ukoliko nije jasna definicija autorizacijskog uređaja i preuzimanja istog, a vidim da si se u prethodnom postu žalio oko toga na djelatnike budi slobodan drugi puta pozvati voditelja ako misliš da djelatnici nisu u pravu.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 13:55   #19
  1. Gdje sam se ja žalio na djelatnike?
  2. Gdje sam napisao da ŽELIM koristiti Internetsko bankarstvo?
  3. Što ti točno nije jasno iz mojih postova?
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 21:37   #20
Evo jedan link na stranice Zagrebačke banke gdje je dobro opisan postupak sigurne kupovine putem interneta. Šteta što PBZ nema nešto takvo...

Možda nekom pomogne... a i nekima da bolje razumiju korištenje 3-d secure tehnologije i mTokena.

To je nešto naj novije što su smislile banke(standarde za transakcije) a kartične kuće ih implementiraju. Visa je imala 1000 programera na razvoju, MasterCard 300 !
Zbog sigurnosti koju donosi 3-D secure jeftinije su i naknade za transakcije kad se prilikom transakcija koristi ta tehnologija. To je sve propisano u tim standardima. (ove info nisu sa zabe )

http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/conn...eta/3-d+secure
PedalToTheMetal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.