Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2004., 13:19   #1
Zimnica - slatka

okusala bi se u pravljenju pekmeza od sljiva po prvi put pa vas molim za recepte i opis postupka.
htjela bi da mi ispadne 5-6 teglica. znam da mi se ne isplati na tako malu kolicinu, ali bi htjela probati.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 15:43   #2
Talking joj, taman da ću postavit isto pitanjce

natipkah i poveći tekstić o tome oflajn, al eto pretekla si me

Kako odabrat prave šljive (ako nemaš svoju Bosanku od koje kupuješ godinama ko moja mama dok je bilo Yuge)?
Kako skuvat baš pravi pekmez, sa komadićima i sve, da bude onako lipo kiselkast?
Kolko čega ide unutra, kolko se dugo kuva (i može li štagod kraće)?
Sve hvalevrijedne savjete nagrađujem palačinkama sa pekmezom
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 19:11   #3
jooooj to mi je jedan od najdrazih pekmeza- sa zlicom bi ga mogla jest. ali nazalost neznam recept
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 23:07   #4
ajde, već smo tri, još malo i imamo pravo na udrugu. "PekmezoLjupke"- kao, volimo Pekmez i Ljupke smo u isto vrime.
valjda će kogod znat kako ga skuvat



beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2004., 11:56   #5
Ja sam kuhala od plavih šljiva.

Odabereš one mekše i slađe, nikako one tvrde. Obično su te mekanije one sitnije.
Dobro ih opereš, izvadiš koštice i samelješ na mašinu za meso.
Kuhati polagano na vatri u širokoj posudi, da brže ishlapi višak tekućine. Jako prska i može opeći pa to treba pažljivo, kuha se par sati, dok ne ostaje trag kada provučeš kuhačom (ne znam kako drugačije objasniti). Onda dodaš šečer i prokuhaš još samo malo, dok ne zavri. Moja baka dodaje i vanilin šečer i malo ruma, daje posebnu aromu.
Od bake sam dobila recept da na kilu očišćenih šljiva ide kilu šečera, ali je to meni preslatko, ja stavim između pola i tri četvrtine. Možeš i probati, pa dodati.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2004., 19:57   #6
plave šljive?
kad one dolaze?
sad negdi? da čekamo dublju jesen?

(o ho ho, ovo se kreće nekud! bit će palačinki )
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2004., 21:43   #7
Ima neki secer,Wiener zucker ili tako nekako,na 1kg voca das 1 kg tog secera i prokuhas 10 minuta.
I to je to.
Radila s malinama,ispalo je prefinno.

Pogledaj u Mercatoru.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 03:23   #8
Za onaj tvrdi pekmez sa kozicom(za kolace) treba kuhat satima dok sva voda ne ode , a sljive se zovu bistrice i te su naj bolje.Moraju bit mekane,bas zrele a secera se stavi dosta. Moja baka stavi i kilu na kilu da se bolje drze i da je gusce. Moze i ruma i vanilije.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 09:02   #9
Joooj, to s rumom i vanilijom je i moja mama radila.Mljac! A ja sam mljeo šljive-tako je lakše.

Zadnje uređivanje Khan : 25.08.2004. at 12:41.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 09:04   #10
evo ja jucer bila kod majke i dobila recept.
na kilu ociscenih sljiva ide 600 g secera. sljive se mogu samljeti, a mogu se i samo prepoloviti.
posipati ociscene sljive secerom i ostaviti preko noci da odstoji.
kuhati u pecnici na 180 C bar 2 sata, ali moze i duze s obzirom na zeljenu gustocu. pred kraj dodati malo ruma i vanili secer.

teglice oprati i staviti u pecnicu na 50 C da se zgriju. pekmez stavljati u tople teglice i sve staviti u pecnicu (jos zagrijanu) preko noci da se napravi kozica.

ja cu probati za vikend pa javim kak je ispalo.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 09:06   #11
i jos sam zaboravila reci da se, kad se stavi u pecnicu treba vaditi svakih 10 min da se promijesa. mama veli da je pecnica bolja jer nis ne prska buduci da je temperatura ravnomjerna.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 12:21   #12
kad pristižu "bistrice" na naše tržnice?
sad ima plavih šljiva, jel to to? jer, kad pitaš tete koje prodaju, one bi rekle da su od zlata ako misle da će to pomoć da ih prodaju...
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 14:06   #13
Plave šljive imaš već sada za kupiti, samo ne one velike i tvrde, nego treba uzeti one sitnije, tamne, mekane na dodir. Probajte jednu, trebaju biti čim slađe.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 18:12   #14
Jedini pekmez koji se može skuhati bez šećera je onaj od šljiva i to onih sitnih, plavih, bosanskih. One će biti u 9. mjesecu i moraju biti dobro zrele. Treba ih se samo dobro oprati, izvaditi košpice i staviti u rernu da se kuha toliko dugo dok ne postanu gusta smjesa. Zatim se stave u teglice, zatvore i sve ponovno stavi u pećnicu na 100 C da se steriliziraju. Garant se ne kvari, dovoljno je sladak i što je najvažnije - zdrav jer nema šećera.
Ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 01:22   #15
jel' to ona za peci rakiju?

FUCK THE COLA,
FUCK THE PIZZA
ALL WE NEED IS
Schljivovitza!
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 12:56   #16
Quote:
beatrice kaže:
kad pristižu "bistrice" na naše tržnice?
sad ima plavih šljiva, jel to to? jer, kad pitaš tete koje prodaju, one bi rekle da su od zlata ako misle da će to pomoć da ih prodaju...
Prave "bistrice" danas ćeš teško naći jer ih je napala neka teška i neizlječiva boleština tako da nažalost ta vrsta šljive izumire. Tu i tamo ih se još može naći ali sve manje, a plave šljive koje se mogu naći na našim placevima su "stenlijevke", koje su isto dobre ali ne kak "bistrice".

Ima jedan fini recept - meni najbolji - za pekmez od šljiva,a to je onaj s octom. Nemojte se čuditi ali zbilja je odličan. Čim najdem recept bum ga podjelil s vama.
__________________
Qui bene bibit, bene dormit,
qui bene dormit, non pecat
qui non pecat, venit in coelum
Ergo: qui bene bibit, venit in coelum!
nenek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 18:12   #17
Evo našel sam recept:

5 kg očišćenih šljiva, 2 kg šećera, 0,5 l vinskog octa, 2 dcl ruma, klinček, cimet.

Skuha se sirup od octa i šećera, kad je to gotovo dodaju se faširane šljive (na flajš mašinu) i sve se kuha dok ne bude gusto. Na kraju se doda rum, te klinčeki i cimet po ukusu. Baš je mljac, mljac.

Probajte ne bu vam žal.
__________________
Qui bene bibit, bene dormit,
qui bene dormit, non pecat
qui non pecat, venit in coelum
Ergo: qui bene bibit, venit in coelum!
nenek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 10:14   #18
moja mama radi onaj tvrdi pekmez s kožicama ( to svi obožavamo) i potpuno bez šećera.
prvo ga malo kuha gore na štednjaku (peče ga u pećnici cca pola sata) a onda ide u pećnicu i to je super jwer ne šprica i ne mora se stalno miješat.
ne znam jel mi bolji za palačinke, knedle ili onak samo s kruhom
sparkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 18:14   #19
evo vako, prva tura đema je nakuvana.
tri teglice, testing, testing.
vrićica od dućana šljiva i odokativno cukra... ja san vikala "neee, dooosta je, oću da je kisel" a sveki je trpala jerbo da cukar čuva đem kad duže stoji da se ne pokvari. još je dodala da je ionako premalo stavila jer da je njoj do sad omjer bija 1:0.5 šljive:cukar.
šljivke još nisu ni izbliza dovoljno zrele, smaknuti primjerci su vrlo hrvatski, ne bosanski (the preporučena vrsta) al đem je heeebački. možda zato šta san ga se stvaaarno uželila.
tri teglice su prošle, ovu subotu beremo prave, zrele, tako je K.ova baka rekla, a ona zna znanje.
e, da, nismo stavljale nikake želatine ni koservanse, lipo se stvrda čim se oladija; kuvale smo ga u rerni, a radi već spomenutih "kožica" nismo mlili šlčjive neg samo pobacali košte i crve iz njih.

toplo preporučam
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 18:23   #20
da li je netko probao raditi sa onim kupovnim dzem fix-om.pise da se kuha sa vocem 1-2 minute ?
energy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.