Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2012., 21:21   #221
Kako Marlene i reče, svatko živi onako kako mu najviše paše i ponajviše kako mu financije dopuštaju.
Ali kako god se živjelo mislim da je najbitnije da se živi u skladu sa svojim mogućnostima, a ne ulaziti u zaduživanje zbog nekih stvari bez kojih bi i mogli živjeti.
Svi bi se najvjerojatnije vozili i u BMW- u ili Audi- u, ali ako se nema za to bit će dobar i Fiat.
Tako isto i s kućom ili stanom. Normalno da je bolje otić od kuće ako si u mogućnosti i dobro ti ide posao. Ali ako to nisi u mogućnosti, mislim da ići u podstanarstvo, a ne imati ni za hranu nego jedva skupiti uopće i za stanarinu i režije nema smisla
ivan13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 09:56   #222
da li je nekome opcija br. 1 samostalan život, ili će pod broj 1 doći suživot na katu, to spada pod temu "o ukusima se ne raspravlja".

ali, ne mogu a da se ne nasmijem onima koji ne žele kat jer žele svoj mir u svom stanu. to mora da pišu oni koji svog stana još nemaju, (mislim tu i na podstanarski život, ne samo na pravno vlasništvo nad nekretninom). da imaju, znali bi da je "svoj mir" dostižan samo u vlastitoj kući (a i tu ne u potpunosti). naime, postoji nešto što se zove - susjedi.

ja npr. živim u kući u kojoj su 4 stana. jedan susjed je simpatičan, druželjubiv, fora, ali nema šanse da će išta napraviti glede uređenja ili održavanja urednosti stubišta i dvorišta. drugi su starci. protive se baš svemu, pa i tome da veća kanta za smeće stoji zdesna, a manja s lijeva (ili obratno, po potrebi). i tako redom do ozbiljnih problema kao što je obnova krovišta koje prokišnjava, jer nema više takvih crjepova (zgrada je građena pred II svj. rat. treći hrane ptice, bacajući komade kruha kroz prozor, a hrane i ježeve i koće ga znati koga još, bacajući ostatke hrane na travnjak oko kuće. nema veze jesu ostaci u krutom ili tekućem stanju, ispod njihovog balkona je gnojnica.

prijateljica živi u kući u kojoj joj susjeda iznad nje sve što joj je viška u stanu istrese na terasu. druga živi u kući u kojoj jedna stara žena, koja je tamo najdulje pokušava svima određivati kad se smiju kretati stubištem, kad ne.

kod moje mame u zgradi živi nekoliko studenata koji misle da svi vole bubnjeve oko ponoći ili još kasnije.

i tako redom. nema osobe koja nema neku primjedbu na remećenje tog svog mira koji u stanu traži. tako da jedna svekrva više ili manje, pod uvjetom da nema službenu dijagnozu zaista ne predstavlja kardinalni životni problem
zvizdaljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 12:02   #223
...lol...pa ne moš uspoređivat susjede s dijagnozom i divnekrasne roditelje...i obratno
...bi li se mogao nasmijat djeci babe koja svojim susjedima pokušava odredit kad će i koliko prolazit stubištem, kako ne žele živjet kod nje na katu
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 16:29   #224
pa s obzirom na vašu situaciju , ne vašem mjestu ja bi ušla u to potkrovlje ako ga ne treba preveć uređivat , dakle nužno uredila ako se baš mora pa ostati tamo dok ne prištedite neku svotu za stan/kuću! ako su radovi veći a ipak se odlučite na potkrovlje svakako etažirajte i navedi djevojku kao suvlasnicu čist račun duga ljubav

nebi se složila sa time da je nemoguće prištediti u podstanarstvu za svoju nekretninu, recimo ja sam slučaj koji nema viška kat kod svojih ili njegovih, dakle mi smo morali uzet stvari u svoje ruke i riješiti si krov nad glavom! već sam 5 god u podstanarstvu i uspjeli smo prištjedjet 40% cijene nekretnine i eto 01.05. useljavamo u naš stan i do 35 e će to biti naš stan
dijanamay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 21:10   #225
Quote:
dijanamay kaže: Pogledaj post

nebi se složila sa time da je nemoguće prištediti u podstanarstvu za svoju nekretninu, recimo ja sam slučaj koji nema viška kat kod svojih ili njegovih, dakle mi smo morali uzet stvari u svoje ruke i riješiti si krov nad glavom! već sam 5 god u podstanarstvu i uspjeli smo prištjedjet 40% cijene nekretnine i eto 01.05. useljavamo u naš stan i do 35 e će to biti naš stan
e ovo me baš obradovalo. svaka čast

Quote:
marlene_m kaže: Pogledaj post

Kriza je, ali živjeti se mora. Ja neću imati drugu mladost i drugu šansu da si posložim temelje obitelji kako želim, i zato ne odustajem od svojih planova jer je sad teže nego prije.
Kriza će proći makar za 20 godina, a ja ne želim dočekati te bolje dane na nečijem tavanu, dok više neću moći ništa steći.
ovo me podsjeća na meni jednudragu osobu. i ona je rekla nešto slično tome: "treba se živjeti sada, a ne za 20 godina."
i kad malo bolje promislim, i je tako. samo što eto živim u sjebanoj državi gdje sve moraš odgađat za neku budućnost. uvijek štediš za nešto bolje u budućnosti, odričeš se puno toga sada. i na kraju ti ne bude dobro ni sada ni u budućnosti
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:40   #226
Quote:
dijanamay kaže: Pogledaj post
pa s obzirom na vašu situaciju , ne vašem mjestu ja bi ušla u to potkrovlje ako ga ne treba preveć uređivat , dakle nužno uredila ako se baš mora pa ostati tamo dok ne prištedite neku svotu za stan/kuću! ako su radovi veći a ipak se odlučite na potkrovlje svakako etažirajte i navedi djevojku kao suvlasnicu čist račun duga ljubav

nebi se složila sa time da je nemoguće prištediti u podstanarstvu za svoju nekretninu, recimo ja sam slučaj koji nema viška kat kod svojih ili njegovih, dakle mi smo morali uzet stvari u svoje ruke i riješiti si krov nad glavom! već sam 5 god u podstanarstvu i uspjeli smo prištjedjet 40% cijene nekretnine i eto 01.05. useljavamo u naš stan i do 35 e će to biti naš stan
svaka čast.
pretpostavljam da ste morali paziti na svaku lipu, no ipak ste pobijedili.
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:48   #227
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
svaka čast.
pretpostavljam da ste morali paziti na svaku lipu, no ipak ste pobijedili.
pa i nije bilo toliko teško, samo dobra računica
dijanamay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 23:18   #228
Quote:
dijanamay kaže: Pogledaj post
pa i nije bilo toliko teško, samo dobra računica
Ako bi samo mogla malo detaljnije napisati kako ste to uspjeli
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 23:35   #229
Quote:
dijanamay kaže: Pogledaj post
pa i nije bilo toliko teško, samo dobra računica
Nema te dobre računice koja će uz podstanarstvo riješiti i stambeni kredit do trideset pete, a da ju ne prate i dobra primanja.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 04:50   #230
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Ako bi samo mogla malo detaljnije napisati kako ste to uspjeli
nek napiše kolika su im mjesečna primanja
UnknownRoad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 09:02   #231
čajna mješavino nema ti smisla da ti ja pišem kako smo mi uspjeli, jer svatko od nas je drugačiji pa tako ima i druge prioritete.. recimo u jednom postu na ovoj temi sam pročitala da nama ženama treba 1000kn mjesečno za kozmetiku a muškima 500 ja ne znam šta bi nakupovala od kozmetike za iljadu kuna recimo nama su trškovi stanovanja , hrane, kozmetike i ostalog potrebnog bile do 4 tis kuna ( u vanrednim situacijama znalo je i preko) , a ostalo je sve ostalo! pa eto..
dijanamay is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 11:29   #232
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nema te dobre računice koja će uz podstanarstvo riješiti i stambeni kredit do trideset pete, a da ju ne prate i dobra primanja.
čak ni štednja, a pri tome mislim na zaista štednju?
plus kredit za stan, manji, a ne stančinu od preko 80 m2.
i sve to sa prosječnim primanjima (cca 4000-5000 kn)?
zašto bi bilo nemoguće?
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 14:03   #233
Dakle pouka glasi

30 godina podstanarstva (108000 eura) je skuplje od 30 godina stambenog kredita kojeg ni vi, ni ja nemogu predvidjet?

Cijena podstanarstva u HR je odraz realne cijene nekretnina, jer odražava realnu platežnu moć Hrvata. Cijene nekretnina je pak odraz pohlepe i seljačkog poslovanja, imam prijatelje koji su gradili svoje kuće i one koji su radili kao geodeti, super mi je slušat kako se guli doslovno na svakom koraku i kako se pumpa cijena.

I dalje će doć netko i reć "da ali to ti je jedina opcija moraš u banku daj im potpis i budi u službi 30 godina jer onda imaš nešto svoje a šta kad budeš star i nešto ti se dogodi a ti sam bez kuće jao izbacit će te ko kuče na cestu nemaš svoju nekretninu"

I tako urkug.

Ovi koji žele uzet kredit - samo dajte, znam da nema te sile koja bi vaše mišljenje promjenila. Krediti su zakon. Euri su zakon. Švicarci su super - nema ti do švicaraca rođo tamo su sve pare zna švicarac!
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 14:24   #234
keskin ti si znači u podstanarstvu?
Dali štediš za nešto svoje ili ti je podstanarstvo konačno rješenje?
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 15:35   #235
Quote:
dijanamay kaže: Pogledaj post
recimo nama su trškovi stanovanja , hrane, kozmetike i ostalog potrebnog bile do 4 tis kuna ( u vanrednim situacijama znalo je i preko) , a ostalo je sve ostalo! pa eto..
jesam li ja dobro razumjela, mjesečni izdaci za hranu, režije, podstanarstvo, kozmetiku i pokoji izlazak su 4 000 kn. kako ste to uspjeli? to mi nekako izgleda premala cifra za svet te troškove. možeš li malo detaljnije?

Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
Dakle pouka glasi

30 godina podstanarstva (108000 eura) je skuplje od 30 godina stambenog kredita kojeg ni vi, ni ja nemogu predvidjet?

Cijena podstanarstva u HR je odraz realne cijene nekretnina, jer odražava realnu platežnu moć Hrvata. Cijene nekretnina je pak odraz pohlepe i seljačkog poslovanja, imam prijatelje koji su gradili svoje kuće i one koji su radili kao geodeti, super mi je slušat kako se guli doslovno na svakom koraku i kako se pumpa cijena.

I dalje će doć netko i reć "da ali to ti je jedina opcija moraš u banku daj im potpis i budi u službi 30 godina jer onda imaš nešto svoje a šta kad budeš star i nešto ti se dogodi a ti sam bez kuće jao izbacit će te ko kuče na cestu nemaš svoju nekretninu"

I tako urkug.

Ovi koji žele uzet kredit - samo dajte, znam da nema te sile koja bi vaše mišljenje promjenila. Krediti su zakon. Euri su zakon. Švicarci su super - nema ti do švicaraca rođo tamo su sve pare zna švicarac!
kod nekih to nije pitanje mentaliteta, nego odraz realnosti.
30 godina podstanarstva je jednako loša opcija kao i kredit na 30 godina. s time da ti nakon 30 godina podstanarstva ne ostaje ništa, a s ovom drugom opcijom postoji mogućnost da jednom se riješiš mjesečnom plaćanja rate za kredit i ostane ti nešto, čitaj nekretnina.

podstanarstvo nije loša opcija za mladi par, prvih par godina. podstanarstvo je loša opcija na 30 godina.

da su plaće nešto veće, a samo podstanarstvo uređenije, onda bi i donekle bilo pitanje mentaliteta.
ako imaš plaću 4 000 kn, svaki mjesec davat pola za stan koji neće nikad biti je tvoj je po meni glupo. i tako 30 godina.
koja je razlika između plaćanja rate za kredit i rate za podstanarstvo? i jedno i drugo je po meni omča oko vrata. i čemu sad omalovažavat nekoga tko ipak jednog dana želi imat nešto svoje?

stvari su kod nas drugačije posložene u usporedbi sa zapadnim zemljama. i naravno platežna moć je debelo lošija, to ne bi trebalo zaboraviti.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 15:52   #236
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
ako imaš plaću 4 000 kn...
Ako imaš plaću 4.000 kn, dizanje stambenog kredita na 30 godina nije najmudriji potez.

Mnogi tako ostanu i bez plaće i bez stana i bez svega...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 15:54   #237
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
jesam li ja dobro razumjela, mjesečni izdaci za hranu, režije, podstanarstvo, kozmetiku i pokoji izlazak su 4 000 kn. kako ste to uspjeli? to mi nekako izgleda premala cifra za svet te troškove. možeš li malo detaljnije?
Dakle:
za najam stana cca 1500 kn ( cijena najma manjeg stana, koji nije u centru zg)
za režije 500-800 kn
za klopicu -1000 kn ( narafski ako kuhaš, i ne kupuješ stihijski)
ostaje nekih 1000 kn za ostalo
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:26   #238
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ako imaš plaću 4.000 kn, dizanje stambenog kredita na 30 godina nije najmudriji potez.

Mnogi tako ostanu i bez plaće i bez stana i bez svega...
dizanje kredita na 30 godina nikad nije najmudriji potez, bez obzira na iznos plaće. ali poanta je da isto tako podstanarstvo na 30 godina također nije najmudriji potez.

koja je razlika između rate kredita svaki mjesec i rate za podstanarstvo??? jedno i drugo moraš platiti, inače si na ulici.

ne bježim od podstanarstva, pogotovo na početku, ali na dugoročan rok je jednako loše, ako ne i gore od kredita.

Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Dakle:
za najam stana cca 1500 kn ( cijena najma manjeg stana, koji nije u centru zg)
za režije 500-800 kn
za klopicu -1000 kn ( narafski ako kuhaš, i ne kupuješ stihijski)
ostaje nekih 1000 kn za ostalo
1 000 kn za hranu je premalo. to bi značilo da svatko dnevno pojede u iznosu od 15 kuna. a gdje su troškovi kozmetike, prašak za robu, kruh mlijeko, ulje, brašno...

također režije od 500 kn su upitne. samo grijanje zimi ti skoro toliko izađe.

pokaz za prijevoz (ili benzin), nenadani troškovi tipa nečiji pir, krštenje, pokvari se bojler...

kad sve to skupa zbrojim premaši to cifru od 4000 kuna, ako ne i 5 000.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:35   #239
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
dizanje kredita na 30 godina nikad nije najmudriji potez, bez obzira na iznos plaće. ali poanta je da isto tako podstanarstvo na 30 godina također nije najmudriji potez.

koja je razlika između rate kredita svaki mjesec i rate za podstanarstvo??? jedno i drugo moraš platiti, inače si na ulici.

ne bježim od podstanarstva, pogotovo na početku, ali na dugoročan rok je jednako loše, ako ne i gore od kredita.



1 000 kn za hranu je premalo. to bi značilo da svatko dnevno pojede u iznosu od 15 kuna. a gdje su troškovi kozmetike, prašak za robu, kruh mlijeko, ulje, brašno...

također režije od 500 kn su upitne. samo grijanje zimi ti skoro toliko izađe.

pokaz za prijevoz (ili benzin), nenadani troškovi tipa nečiji pir, krštenje, pokvari se bojler...

kad sve to skupa zbrojim premaši to cifru od 4000 kuna, ako ne i 5 000.
Evo dragi&ja trošimo 1000 kn mjesečno na hranu. obavimo 2x mjesečno veliku kupovinu.
Kuham svaki dan, i vjeruj mi da možeš čuda skuhati za 30 kn dnevno
U tih 1000 kn uključeni su i troškovi praška za robu( trošim manje od 3 kg mjesečno, a kg rex-a je 30tak kuna), šamponi, sapuni etc..
Režije zimi nisu 500 kn, da zbog grijanja, kad sam živjela u stanu, zimi bi mi bile režije nekih 1000 kn.
ali zato su ljeti bile 500.
Benzin ovdje nisam navodila jer sam smatrala da se koristi gradski prijevoz, a to se izfinancira od razlike koja ti ostane kad platiš stan i hranu.
Za nenadane troškove imaš ušteđevinu
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:41   #240
prvo, oprostite ako su mi padeži krivi, hrvatski mi je drugi jezik.

ovako, mi smo isto mladi par, živimo u gradu, oboje radimo sa prosječnim plaćama. podstanari smo, plaćamo 300E + neki 600 režije.

na hranu ode 1500kn
benzin 800kn
ostale troškove 1500kn

tako da trošimo oko 7000kn sve skupa. ima tu i putovanja, koncerata, itd (ipak smo mladi, da uživamo), ali sve ostalo ide na štednju.

računali smo mi, bolje plaćat 300E stanarinu i štedit barem još 300E (koja bi bila razlika za minimalnu rata od kredita), skupi se to.

nećemo moć kupit stan u kešu , ali ćemo za neki 5-10godina imate značajnu svotu pa onda dić mali kredit za ostatak. ako izgubim posao, , neće mi nitko uzet stan, opet možemo preživit na jednoj plaći.

jedino je glupo plaćat stanarinu 30godina i spičkat svu ostalu lovu. ali možeš ti bez problema plaćat stanarinu 30 godina, štedit ostalo, i lipo se preselit na selo u mirovini i živit kao kralj. ili kasnije kupit stan. di to ima da mlad čovik može kupit stan u dvadesetima? ma daj. ja planiram, ako sve ide po planu , još ovako bit podstanar 7-8godina, i tamo kad budem imala 35 godina, tada odlučit za kupnju stana. prije toga nema šanse.

i nisu sve gazde debili. kad naiđeš na dobar stan i dobru gazde, život je lijep
Tissue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:06.