Natrag   Forum.hr > Sport > Nogomet > Navijači

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2014., 02:17   #2161
Quote:
samo-ravno kaže: Pogledaj post
Nije briga mene kako će ko govorit, ali mediji bi ipak trebali držat nekakav standard. Ako oćeš radit na televiziji ipak bi trebao znat pravilno naglašavat riječi ili deklinirat. Pa nije to HNS ili HHO da je jedini uvjet kriminalni dosje i lobotomija.

Ne proglašava se književni jezik purgerskim nego upravo obrnuto, purgerski se gura pod književni. Pa ne možeš na televiziji govorit ko-NZUM, boron-GAJ, a niti na vremenskoj prognozi "braaale sutra će padat sikire, more 2 do 3, u Slavoniji će opičit zvizdan". To čak simpatično zvuči ako se nekom potkrade povremeno, ali ako to koristiš pod normalno onda je nakaradno.

Nemoj me krivo svatit, neman ja ništa protiv purgerskog, ista bi stvar bila i da nekog sa zidića ode iz kvarta dovedu da vodi dnevnik.
poanta je da vi jako loše znate procijenit jel nekaj zagrebački il ne.
vama čovjek iz bjelovara ili siska zvuči isto ko i purger, a razlike su velike...
da ne spominjem da sam čuo već i za "purgere" šprajca, jovanovića, barbaru kolar i josipovića...

konzum apsolutno nikad nisam čuo da netko u medijima naglašava na zadnji slog (iako bi možda čak i trebalo ak uzmemo da je riječ njemačka i znači "potrošnja", al iskreno ne znam jel to bila todoriću inspiracija ili nekaj drugo ),
al sam zato i te kak čuo i to kao pravilo krivo izgovaranje (na prvi slog) naziva kvartova tipa malešnica, a o krivom izgovaranju imena medveščak neću ni počinjat
dakle, ime kluba koji je kao neki brend i čije utakmice prenose non stop, nisu u stanju naučit?!

ustvari ne da mi se, muka mi je, ništa osobno, al blago onima koji love duhove purgera u svemu, ni brige ni pameti, doslovno
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 04:30   #2162
Quote:
native kaže: Pogledaj post
al sam zato i te kak čuo i to kao pravilo krivo izgovaranje (na prvi slog) naziva kvartova tipa malešnica, a o krivom izgovaranju imena medveščak neću ni počinjat
dakle, ime kluba koji je kao neki brend i čije utakmice prenose non stop, nisu u stanju naučit?!
kako je pravilno?Sa naglaskom na zadnji slog?

Ako da,o tome san ja priča.Znači,logički bi svima osim možda purgerima bilo Medvešćak,sa naglaskom na dijelu "dveš".

Ali ja se apsolutno slažen da književno mora biti onako kako ljudi od gori kažu.To je ime jebenog kluba,pa valjda vi od tamo znate bolje od mene.Tako bi tribalo i sa imenima gradova.To bi književno moralo bit onako kako ljudi iz tog grada govore.

Ti si spomenija kako pola Dalmatinaca ne govori više dalmatinskim naglaskom,šta je istina.I to naglasak,a kamoli riči.Izgubi se,jbg.Ja znan primjer mog grada,tamo početkom Domovinskog rata je došlo masu izbjeglica,doslovno se grad udupla u roku godine dana.Krajem 80-ih je ima 8,000 ljudi,tamo devedeset druge je ima oko 15.I onda normalno,kad se masa odjednom useli,a pogotovu masa iz istih krajeva da se oni neće prilagođavat nego će tupit svoje.Kad to ide prirodnim putem,jedan čovik/familija,on se jednostavno mora prilagodit.Uglavnom,rezultat je da nema teoretske da ćeš ode više čut čakavicu.

A i,šta je reka Franci Blašković,Istra je svakom okupatoru znala reć da.Tako da ode može šefovat ko oće.Ja znan po Dalmaciji par šipaca,da nisu smeđi nema teoretske da ga ubereš.Priča totalno dalmatinskin dijalektom,naglaskom,sve.Dok ode ljudi nakon 40 godina ne znaju ni hrvatski,kamo li šta drugo...
__________________
-"Bolje bili narkoman nego kafeni šprinter." R.P.
Marginalac1950 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.