Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2005., 18:17   #1
Hrvatski rudnik zlata? >>VODA<<

Otkad je Hrvatska, barem po zalihama vode, proglašena silom, jer se naša zemlja ubraja među 30 vodom najbogatijih zemalja u svijetu, domaća se javnost senzibilizirala na potrebu očuvanja toga prirodnog bogatstva od čije privatizacije strepe mnogi. Naime, prema prvom izvješću o vodnim zalihama u svijetu, koje je izradio UNESCO, a obuhvatilo je 188 zemalja svijeta, Hrvatska se vinula na visoko treće mjesto u Europi sa 32.828 prostornih metara obnovljivih zaliha vode po stanovniku. Osim toga, Hrvatska je ostala među rijetkima zemljama koje svojim građanima sustavom javne vodoopskrbe jamči i osigurava pitku vodu.


Letimičnim pogledom MMF-ovih kredita u 40 zemalja, otkriveno je, upozorava franjevačka zajednica, da je 2000. godine 12 zemalja dobilo kredite pod uvjetom da moraju privatizirati vode te drži kako je Hrvatska poželjan plijen modernim imperijalistima. Bechtel, koji je u Hrvatskoj poznat kao graditelj cesta, u Boliviji je prije nekoliko godina imao problem jer je cijena vode u samo tri dana skočila tristo posto nakon što je Bechtel kupio izvorišta. Stanovništvo Cochambe u masovnim je demonstracijama izazvalo opći štrajk, pa je bolivijska vlada morala prekinuti sporazum s Bechtelom. Vodovod u Argentini, Buenos Airesu, potkraj 80-ih prodan je u bescjenje Enronu, koji je praktično uništio vodovod, tako da se grad više ne opsrkbljuje vodom iz slavina. Pod krinkom modernizacije sustava vodovoda, multinacionalne kompanije tako su izazvale prosvjede u brojnim zemljama od Paragvaja, Paname, Brazila, Perua, Kolumbije, Indije, Pakistana do Velike Britanije te nama najbliže Mađarske.


Da li ce i ovi bogati prirodni resursi Hrvatske,"preci" u ruke stranaca po vec znanom scenariju?
Vise o tome na vecernjakovom site_u
JaBitTe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 20:11   #2
naravno da postoji opravdana sumnja za takvo nešto.

Nadam se da će neki "pravi" zakoni onemogućit rasprodaju.
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 21:10   #3
Quote:
obiwan kaže:
naravno da postoji opravdana sumnja za takvo nešto.

Nadam se da će neki "pravi" zakoni onemogućit rasprodaju.
Voda je opće dobro, dakle van vlasničkog režima, još otkada je Franjo Josip carskim patentom proglasio Opći građanski zakonik.

No, voda će sigurno morati biti skuplja, jer je dosta vodovoda u Hrvatskoj u jako lošem stanju, pa se jako puno vode gubi do potrošača, a na puno mjesta (evo i kod mene), vodovodna voda se vodi kao tehnička, a ne kao pitka...

Tko je sve vlasnik kojeg vodovoda, to je već malo teže sada ulaziti, na puno mjesta te stvari i nisu baš jasne. U dosta slučajeva lokalni vodovodi pripadaju gradu, a što će gradovi s tim, valjda trebaju odlučiti građani i njihovi vijećnici. U svakom slučaju, kao komunalna usluga ne može poskupljivati bez dozvole javne vlasti (nešto kao ZET, struja, benzin).

No, kažem, privatizacije vode nema, rudno bogatstvo se ne može privatizirati, za tako nešto bi trebalo Ustav mijenjati, dakle slaganje 2/3 svih zastupnika u Saboru, a to je prevelika kočnica bilo kojem lobiju. Može se dobiti samo koncesija za iskorištavanje izvora, kakvih već ima dosta - i ljudi rade i zarađuju (svaki pogon treba 30-tak radnika).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:19   #4
slažem se s tobom, ali davanje koncesija u budućnosti će biti jako zanimljiv posao (barem po meni). i u tome će se morati paziti.

A znaš li možda, pogledaj situaciju, ja kupim zemljiše kroz koje prolazi neki potok, smijem li ja koristiti tu vodu, kao izvor moga prihoda.
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:27   #5
Quote:
obiwan kaže:
slažem se s tobom, ali davanje koncesija u budućnosti će biti jako zanimljiv posao (barem po meni). i u tome će se morati paziti.

A znaš li možda, pogledaj situaciju, ja kupim zemljiše kroz koje prolazi neki potok, smijem li ja koristiti tu vodu, kao izvor moga prihoda.
Smiješ, ako radiš kao striper, pa se moraš redovno tuširati.

Zezam se, naime smiješ samo u ograničene privatne svrhe, pojam privatnih vodotoka je još u Austro-ugarskoj bitno ograničen, a kasnije je i praktično nestao.

Inače, Hrvatski sabor je još 1891. donio iznimno opširan Zakon o vodnom pravu, jedan od najpreciznijih propisa o vodama u to vrijeme. Imamo jednu od najboljih tradicija u Europi što se tiče tog specifičnog pravnog područja!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:28   #6
vec je to sve rasprodano, i koncesije dane u bescijenje.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 02:03   #7
Quote:
Natch kaže:
vec je to sve rasprodano, i koncesije dane u bescijenje.
Što je rasprodano, i koje koncesije, na koji rok i po kojoj cijeni? Molim brojke, pa da možemo raspravljati?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 02:04   #8
Quote:
Vojky kaže:
Što je rasprodano, i koje koncesije, na koji rok i po kojoj cijeni? Molim brojke, pa da možemo raspravljati?
daj vojky molim te, 1 sat je...kupi si novine, sad cu ti ja pisati brojke ono, nemam pametnija posla...halo...
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 02:17   #9
Quote:
Natch kaže:
daj vojky molim te, 1 sat je...kupi si novine, sad cu ti ja pisati brojke ono, nemam pametnija posla...halo...
Zadnje sam čitao o pogonu koji je otvorio 30 radnih mjesta u inače totalno pasivnom dijelu Like.

No, kako ćemo raspravljati kada ne daješ brojeve nego opće konstatacije?

Kakva rasprodaja, čega, na koliko godina, koliki fiksni a koliki varijabilni dio koncesije, da li je bio natječaj ili na zahtjev? Pa da onda racionalno izračunamo da li je nešto ok ili nije?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 02:20   #10
Quote:
Vojky kaže:
Zadnje sam čitao o pogonu koji je otvorio 30 radnih mjesta u inače totalno pasivnom dijelu Like.

No, kako ćemo raspravljati kada ne daješ brojeve nego opće konstatacije?

Kakva rasprodaja, čega, na koliko godina, koliki fiksni a koliki varijabilni dio koncesije, da li je bio natječaj ili na zahtjev? Pa da onda racionalno izračunamo da li je nešto ok ili nije?
pa di ti zivis, covjece bozji...pa ako se zna da su izvori pitke vode najveci biznis u ovom stoljecu, ne cini li ti se normalno da su se oni koji prate ili cak diktiraju marketinske trendove vec odavno raspitali o tome i rezervirali si svoje vrelo? ja ti lijepo kazem da su svi hrvatski izvori vec odavno rasprodani u bescijenje, i da mi sad lijepo mozemo puhati na hladno...a ti se slobodno cudom cudi i odmahuj glavom u nevjerici..
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 10:05   #11
sad kad krenu iskakati neke raznorazne koncesije iz 90tih potpisane na 100 godina. Toga se samo ježim
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 11:26   #12
Ajde ne kenjkajte, SVAKA koncesija za eksploataciju vode vam je JAVNO objavljena u Narodnim novinama. I sve su na ograniceni rok.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 11:45   #13
Quote:
Juraj kaže:
Ajde ne kenjkajte, SVAKA koncesija za eksploataciju vode vam je JAVNO objavljena u Narodnim novinama. I sve su na ograniceni rok.
steta sto ih redovno ne kupujem, mogla sam se i ja javit na natjecaj daj mi javi kad nekome od ovih siromaha istekne koncesija
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 12:08   #14
Quote:
Natch kaže:
steta sto ih redovno ne kupujem, mogla sam se i ja javit na natjecaj daj mi javi kad nekome od ovih siromaha istekne koncesija
Ne moras kupovati, ima besplatno http://www.nn.hr
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 13:30   #15
Quote:
Natch kaže:
vec je to sve rasprodano, i koncesije dane u bescijenje.
Uklapa se u psiho-profil prosjecnog Hrvata: depresija, obeshrabrenost i nedostatak samopouzdanja.

Niti jedan vodovod nije privatiziran.

A glede izvorskih voda:

Unique voda (izvori Kalnika) je hrvatska (Badel)
Studena, izvor Bukovac - Podravkina
Jana - Argorokor - Todoriceva,
Sveti Rok, vlasnik Zeljko Grbic (vjerojatno Kinez)
Viva voda - Konavle, vlasnik Dubrovcanin
Bistra, vlasnik Coca-Cola

Lista nije kompletna...

Ne kazem da sutra Badela, Podravku, Agrokora i ostale ne moze kupit stranac ali biznis je biznis, ko ponudi vise njegovo.
Mislim da ipak nitko nece ostat zedan u Hrvatskoj
zajec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 15:03   #16
Quote:
obiwan kaže:
sad kad krenu iskakati neke raznorazne koncesije iz 90tih potpisane na 100 godina. Toga se samo ježim
Samo javi, jer koncesije na 100 godina ne mogu postojati u hrvatskom pravnom sustavu, takva odluka o koncesiji bi bila ništava.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 15:11   #17
Quote:
zajec1 kaže:
Uklapa se u psiho-profil prosjecnog Hrvata: depresija, obeshrabrenost i nedostatak samopouzdanja.

Niti jedan vodovod nije privatiziran.

A glede izvorskih voda:

Unique voda (izvori Kalnika) je hrvatska (Badel)
Studena, izvor Bukovac - Podravkina
Jana - Argorokor - Todoriceva,
Sveti Rok, vlasnik Zeljko Grbic (vjerojatno Kinez)
Viva voda - Konavle, vlasnik Dubrovcanin
Bistra, vlasnik Coca-Cola

Lista nije kompletna...

Ne kazem da sutra Badela, Podravku, Agrokora i ostale ne moze kupit stranac ali biznis je biznis, ko ponudi vise njegovo.
Mislim da ipak nitko nece ostat zedan u Hrvatskoj
a znas koja je razlika dal ces dati koncesiju domacem ili stranom tajkunu? strani ce ju znat dobro iskoristit i za sebe i za lokalnu zajednicu, za razliku od domaceg, koji ce firmu razjebati u roku odmah...
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 15:11   #18
Quote:
Natch kaže:
pa di ti zivis, covjece bozji...pa ako se zna da su izvori pitke vode najveci biznis u ovom stoljecu, ne cini li ti se normalno da su se oni koji prate ili cak diktiraju marketinske trendove vec odavno raspitali o tome i rezervirali si svoje vrelo? ja ti lijepo kazem da su svi hrvatski izvori vec odavno rasprodani u bescijenje, i da mi sad lijepo mozemo puhati na hladno...a ti se slobodno cudom cudi i odmahuj glavom u nevjerici..
Navedi jednu koncesiju za korištenje vode, koja ti recimo sumnjiva, jer te odluke su javno objavljene. Pa ćemo onda stavku po stavku, i ako vidimo da je nešto problematično, pitati nadležne i obavijestiti novinare. Ili barem jednu primjedbu na neku datu koncesiju. Dakle, molim konkretno, ne bapske priče.

Usput, javni natječaji za koncesije bilo kog tipa su jako formalni, i u slučaju bilo kakvog pretežiranja takav natječaj se lako poništi na sudu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 15:18   #19
Evo, idemo konkretno, www.nn.hr :

Vlada Republike Hrvatske
2106

Na teme_lju članka 145. stavka 2. točke 2. i članka 144. stav_ka 1. Zakona o vodama (Narodne novine, broj 107/95), te prethodno provedenog javnog natječaja prema poglav_lju 4. A. Uredbe o uvjetima i postupku za dodjelu koncesija na vodama i javnom vodnom dobru (»Narodne novine«, br. 99/96 i 11/98), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 4. kolovoza 2004. godine, donijela



UREDBU
O DODJELI KONCESIJE ZA CRPLJENJE MINERALNIH VODA ZA PROIZVODNJU KONZUMNE MINERALNE VODE, RADI PRODAJE NA TRŽIŠTU, DRUŠTVU PODRAVKA d.d., KOPRIVNICA
I.

Vlada Republike Hrvatske, (u da_lj_njem tekstu: Davate_lj koncesije) dodje_ljuje koncesiju za crp_lje_nje mineralnih voda za proizvod_nju konzumne mineralne vode, radi prodaje na tržištu društva Podravka d.d., Koprivnica, (u da_lj_njem tekstu: Korisnik koncesije).

II.

Za proizvod_nju konzumne mineralne vode, radi prodaje na tržištu prema ovoj Odluci, Korisnik koncesije stječe pravo crp_lje_nja mineralnih voda iz zdenca ZK-5 na k.č. br. 1220/9 k.o. Kuku_njevac.

Korisnik koncesije stječe pravo zahvaća_nja vode u ukupnoj količini od najviše 2,5 l/s, odnosno najviše 40.000 m3 godiš_nje.

III.

Koncesija iz točaka I. i II. ove Odluke, dodje_ljuje se na vremensko razdob_lje od 30 godina, računajući od dana sklapa_nja Ugovora o koncesiji.

IV.

Korisnik koncesije je dužan započeti obav_ljati djelatnost, radi koje je koncesija dodije_ljena najkasnije u roku od godine dana od dana potpisa Ugovora o koncesiji. O početku obav_lja_nja djelatnosti Korisnik koncesije dužan je pismeno obavijestiti Davate_lja koncesije. Ako Korisnik koncesije u danom roku ne započne obav_ljati djelatnost radi koje mu je koncesija dodije_ljena, Ugovor o koncesiji raskinut će se prije isteka vremena na koje je dodije_ljena koncesija.

V.

Za korište_nje voda iz točke II. ove Odluke Korisnik koncesije dužan je uredno plaćati godiš_nju naknadu za koncesiju.

Visina godiš_nje naknade za koncesiju iznosi 2,5 % prihoda ostvarenog prodajom te vode.

Dinamika plaća_nja godiš_nje naknade za koncesiju odredit će se Ugovorom o koncesiji.

Korisnik koncesije će platiti jednokratnu naknadu za koncesiju u iznosu 920.000,00 kuna.

Jednokratnu naknadu za koncesiju Korisnik koncesije će platiti do dana potpisiva_nja Ugovora o koncesiji, a dokaz o uplati predočiti Davate_lju koncesije pri potpisu Ugovora o koncesiji.

Naknada za koncesiju plaća se na zajednički račun – Naknada za koncesiju za crp_lje_nje mineralnih i termalnih voda (broj računa: 1001005-1723128741 s pozivom na broj 05/predpo_lje/03454088/po_lje).

VI.

Na teme_lju ove Odluke, sukladno članku 146. stavku 3. Zakona o vodama, Ministarstvo po_ljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva sklopit će s Korisnikom koncesije Ugovor o koncesiji, kojim će se podrobnije urediti koncesijski odnos.

Ako Korisnik koncesije u roku od 15 dana od dana primitka ove Odluke, ne potpiše Ugovor o koncesiji, gubi sva prava određena ovom Odlukom.

VII.

Ova Odluka stupa na snagu danom donoše_nja, a objavit će se u »Narodnim novinama«.

Klasa: 325-01/03-03/03
Urbroj: 5030116-04-3
Zagreb, 4. kolovoza 2004.

Predsjednik
dr. sc. Ivo Sanader, v. r.


Dakle, javno objavljena odluka na osnovi javnog natječaja, javno objavljen iznos stalnog + varijabilnog dijela, sve dostupno i na uvid svakom građaninu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2005., 15:27   #20
gle, vojki, voda je kao i zrak javno dobro. po istoj logici netko bi se mogao sjetiti i pocetiti prodavati zrak.
u svijetu, gdje se flasirana voda odavno prodaje, i gdje postoje ogromni problemi oko zbrinjavanja plasticnog otpada i provjere kakvoce flasirane vode (u italiji se racuna da je oko 50% te vode obicna voda iz spine), postoje cijeli pokreti koji se bore protiv davanja izvorske vode u koncesije.
isto tako, duznost je vodovoda gradjanima isporuciti na spine PITKU VODU, koja bi morala po kvaliteti odgovarati onoj iz boca.
ako idemo tom logikom, pitanje je zasto bi netko uopce kupovao flasiranu vodu, tim vise sto zna da kupnjom svake bocice automatski pridonosi zagadjenju okolisa.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.