Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2011., 12:34   #61
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
Moze sad djelovati da sam se "natovarila" na tvoj vrat, ali nije to namjera, nego ne mogu a da te ne zamolim da argumentujes ljudima u ono sto tvrdis da nije tacno.
Sta je po tvom misljenju tacno i zbog cega se ne slazes ni u jednu, jedinu izjavu ovdje?
Karte na stol, molim.
Ajd dobro....al samo zato jer si mi simpatična...

"Postoji i evolucijski razlog zašto su Hrvati najdeblji u regiji. Pihhh...
Zapravo, čini mi se postoji evolucijski razlog zašto je bolje preferirati bilje. Nemamo sposobnost izlučiti želučane kiseline za svakodnevno štovanje teletine.

1. Evolucija ne poznaje riječ hrvati niti djeluje na kratkoj vremenskoj skali, ovo nije suprotna tvrdnja ovo je monumentalna budalaština....
2. Ne postoji evolucijski razlog za preferiranje bilja ali postoji evolucijski razlog za uključivanje mesa u prehranu kao bolju opciju od samo biljnih plodova, zato ljudska probava i jest svejedska. Inače, čovjek može živjeti samo na mesu i mastima (inuiti). Čovjek je svejed znači ne postoji razlog preferiranja bilja, zapravo čovjek uopće ne može probaviti biljke, samo biljne plodove. Što sa zimom kad plodova nema? Kakva bi to bila evolucija da se po zimi nema kaj jesti. Teško da bi uopće bila evolucija kad nema organizma jer je po zimi krepao od gladi....
3. Majko božja..... lučimo kiseline koliko nam treba za probavu, jedeš li više mesa, proizvest ćeš više kiseline, zato je i lučimo jer evolucijski imamo meso u prehrani..... a nemamo enzime koji mogu iskoristiti celulozu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:34   #62
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Prvo razjasni sa sobom, napisala si točno ono s čime se sada ne slažeš. Nisam ja krivo shvatio nego ti krivo napisala. Kad čujem rijeć nutricionizam meni se digne kosa na glavi jer drčni nutricionisti su tek sada u bologni dobili jedan semestar fiziologije......a biokemiju organizma uopće nemaju.....ako nekog treba pitati za prehranu to su liječnici a ne nutricionisti zato je tolika količina gluposti u novinama da je to strašno. Sama frazeologija....
za tvoju informaciju: NISAM nutricionista.
izvodis zakljucke iz vedra neba.
a sta sam to napisala? razjasni prvo nesto ako zelis da vodis zdravu diskusiju.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:36   #63
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zar u konzerve tune stavljaju konzervanse? nije li samo termicka obrada?
Mislim na sam način 'čuvanja' - konzerviranjem. Tunan ko tuna nije imala veze sa uratima. Provjereno - stoput ispečeni file na gradelama i krvna slika čista ko suza
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:38   #64
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
I još dalje, uzrok današnje pretilosti NISU masti nego ugljikohidrati. Mast samo pomogne na ovu hrpu šečera koja se jede.
Mene nikakve brojke ne plaše a najmanje postotci, treba jesti umjereno i sve i NAJVAŽNIJE baviti se fizičkom aktivnosću. Nema ništa loše u zasičenim masnim kiselinama i kolesterolu...samo u njihovoj količini...
i opet moram ja o transmastima koje su prilican problem u industrijskoj hrani jer dovode do poremcaja odnosa izmedju dvije vrste kolesterola sto onda dovodi do talozenja na zilama. A to jest moderni prehrambeni problem posto iste osim u teletini i nekim mlijecnim proizvodima nisu uopce postajale (a tu daleko manje nego u industrijskoj mascobi) dok su danas standard gotove hrane (od keksica do fast fuda) posto se bolje ponasaju na visokim temperaturama i duze se mogu koristiti (przenje) te je hrana trajnija (gotovi proizvodi).

No ovo sto kazes stoji. ALi opet promjena zivotnih okolnosti je cinjenica pa se tome treba prilagoditi. Uz to ti nekada aktivniji sljakeri su imali manje dostupnog crvenog mesa. Tako da se danas manje krecemo i vise zderemo i to dovodi do problema, a promjene navika su potrebne sa obije strane "jednadzbe".
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:40   #65
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ajd dobro....al samo zato jer si mi simpatična...

"Postoji i evolucijski razlog zašto su Hrvati najdeblji u regiji. Pihhh...
Zapravo, čini mi se postoji evolucijski razlog zašto je bolje preferirati bilje. Nemamo sposobnost izlučiti želučane kiseline za svakodnevno štovanje teletine.

1. Evolucija ne poznaje riječ hrvati niti djeluje na kratkoj vremenskoj skali, ovo nije suprotna tvrdnja ovo je monumentalna budalaština....
2. Ne postoji evolucijski razlog za preferiranje bilja ali postoji evolucijski razlog za uključivanje mesa u prehranu kao bolju opciju od samo biljnih plodova, zato ljudska probava i jest svejedska. Inače, čovjek može živjeti samo na mesu i mastima (inuiti). Čovjek je svejed znači ne postoji razlog preferiranja bilja, zapravo čovjek uopće ne može probaviti biljke, samo biljne plodove. Što sa zimom kad plodova nema? Kakva bi to bila evolucija da se po zimi nema kaj jesti. Teško da bi uopće bila evolucija kad nema organizma jer je po zimi krepao od gladi....
3. Majko božja..... lučimo kiseline koliko nam treba za probavu, jedeš li više mesa, proizvest ćeš više kiseline, zato je i lučimo jer evolucijski imamo meso u prehrani..... a nemamo enzime koji mogu iskoristiti celulozu.
Pa niko ovdje i nije napisao da smo stoka i da nas jos treba samo odvesti na pasu i da pasemo travu.
Ovu temu vise gledam kao mjesto gdje ljudi zele razmjenuti misljenja glede konzumiranja mesa i u kojim mjerama.
Dakle niko jos nije (koliko sam primjetila) tvrdio da meso NE TREBA konzumirati, nego koliko cesto, u kojim mjerama i KOJA vrsta mesa je vise preporucljiva i zasto.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:41   #66
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
da, povezuje, ali crveno meso nazalost je jedno od razloga koje i sadrzi zasicenu masnocu.
dakle crveno meso nije samo izvor proteina, nego i zasicene masnoce.
u samom prevodu to znaci da u biti proteini i ne stete nasem organizmu, nego upravo masnoca koju meso sadrzi.
ps sve u mjeri valja i dobro je za jesti.
Ali ti rece da je do proteina i da su oni problem

Ima tu jos toga (omega 6, zeljezo u nezgodnom obliku, nacin uzgoja stoke u mesnoj industriji itd) ali u biti nije potpuno razjasnjeno gdje je problem osim sto je uocena korelacija, ovo su vise pretpostavke.

A naravno sve je u omjeru. Umjereno meso (i ovisno o fizickoj aktivnosti kako kumek kaze) je sigurno sasvim ok..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:45   #67
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
i opet moram ja o transmastima koje su prilican problem u industrijskoj hrani jer dovode do poremcaja odnosa izmedju dvije vrste kolesterola sto onda dovodi do talozenja na zilama.
upravo tako.
ovo je kao i jednadzbe. odrzavaj balans izmedju HDL i LDL kolesterola i na zlatnom si konju.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:45   #68
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
za tvoju informaciju: NISAM nutricionista.
izvodis zakljucke iz vedra neba.
a sta sam to napisala? razjasni prvo nesto ako zelis da vodis zdravu diskusiju.
Ovo si napisala
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
nazalost, ali istina je.
ono sto koristimo da bi, jel`, nahranili stoku i samim time cekali da ih na kraju zakoljemo i pojedemo moze nahraniti milione ljudi.

od svega sto jedemo najmanje se preporucuje unosenje proteina, posebno animalnih, a nase je podneblje takvo da ljudi nazalost jedu puno vise nego sto se preporucuje.
1. Koristimo recimo travu da nahranimo stoku (i to najviše od svega što je i logično ako malo razlisliš) .....kako to točno trava prehranjuje ljude?
2. Ne preporučuje se najmanje unošenje proteina.
3. Jelo nema veze sa podnevljem nego s navikama i evolucijom, debljina je bolest modernog doba s time da je polovini čovječanstva i dan danas ideal dobiti malo na kilaži, pogledaj afriku, indiju, bangladeš ili sjevernu koreju. Evolucija i jest napravila organizme takvima da što više gomilaju rezerve, kao i životinje i zato uvijek jedemo više nego što treba. Ako pogledaš divlje životinje, a) nisu pretile i b) jedino što rade je da traže hranu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:47   #69
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
upravo tako.
ovo je kao i jednadzbe. odrzavaj balans izmedju HDL i LDL kolesterola i na zlatnom si konju.
Izvrsno, moja susjeda (muslimanka) u životu nije pojela svinjetinu, jede vrlo malo mesa i masti, jede dosta ribe a kolesterol i m.kiseline su u nebesima.....nemoj molim te o kolesterolu i ldl-ovima.....tu znaš još manje od ovoga do sada....

"U biti proteini i ne štete našem organizmu!!!!!!¨!" Isuse bože s kime ja raspravljam.....gdje je moderator da ovo ovdje rasčisti.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:49   #70
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ali ti rece da je do proteina i da su oni problem

Ima tu jos toga (omega 6, zeljezo u nezgodnom obliku, nacin uzgoja stoke u mesnoj industriji itd) ali u biti nije potpuno razjasnjeno gdje je problem osim sto je uocena korelacija, ovo su vise pretpostavke.

A naravno sve je u omjeru. Umjereno meso (i ovisno o fizickoj aktivnosti kako kumek kaze) je sigurno sasvim ok..
pogresno se izjasnila u tom datom momentu, ali sam mislila na proteine koje sadrze zasicene masnoce.

naravno da je u omjeru, ali zabrinjavajuce je da ljudi idu iz jedne u drugu krajnost po pitanju svih izmjena (bar kad je zapad u pitanju).
ili se pridrzavaju strogo svih pravila (sto je po mom misljenju vise jadan, nego dobar zivot) ili ih boli briga sto jedu fast food svaki dan najmanje jednom dnevno.
nigdje zlatne sredine.

mislim da je narod vise opusten u HR po pitanju takvih stvari.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:53   #71
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Izvrsno, moja susjeda (muslimanka) u životu nije pojela svinjetinu, jede vrlo malo mesa i masti, jede dosta ribe a kolesterol i m.kiseline su u nebesima.....nemoj molim te o kolesterolu i ldl-ovima.....tu znaš još manje od ovoga do sada....

"U biti proteini i ne štete našem organizmu!!!!!!¨!" Isuse bože s kime ja raspravljam.....gdje je moderator da ovo ovdje rasčisti.....
vadis svaku moju rijec iz konteksta, pa onda na osnovu toga vadis zakljucke. ni jednim jedinim postom nisi argumentao ono sto se od tebe trazi, nego samo izokreces komentare drugih.

ti vadis zakljucke na osnovu svoje komsinice. to je za isuse boze.

rasprava zavrsena sa tobom sa moje strane.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:14   #72
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
vadis svaku moju rijec iz konteksta, pa onda na osnovu toga vadis zakljucke. ni jednim jedinim postom nisi argumentao ono sto se od tebe trazi, nego samo izokreces komentare drugih.

ti vadis zakljucke na osnovu svoje komsinice. to je za isuse boze.

rasprava zavrsena sa tobom sa moje strane.
Nije nit čudo da ne znaš kaj pišeš kad ne razumiješ kaj čitaš, nakon svake izjave....nisam tako mislila. Nisi ti uopće mislila. Sve ti je rečeno, a za neke izjave sam ti i dva puta napisao zašto si u krivu....Normalno ti nisi u krivu nego se krivo izražavaš i vadi se iz konteksta...
Draga moja ti jednostavno nemaš pojma o čemu pišeš. Moja školica za tebe je završila.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:29   #73
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
3. Jelo nema veze sa podnevljem nego s navikama i evolucijom, debljina je bolest modernog doba s time da je polovini čovječanstva i dan danas ideal dobiti malo na kilaži, pogledaj afriku, indiju, bangladeš ili sjevernu koreju. Evolucija i jest napravila organizme takvima da što više gomilaju rezerve, kao i životinje i zato uvijek jedemo više nego što treba. Ako pogledaš divlje životinje, a) nisu pretile i b) jedino što rade je da traže hranu.
Pa ima veze sa podnebljem zbog klimatskih razlika, razlicitih tradicija prehrane i dostupnih namirnica..

Bome indijci imaju i te kako problema odkad su se poceli ekonomski razvijati i urbanizirati. Tipicno se obzderavaju jer nisu jos uhvatili potrebe za promjenama usljed drugacijeg nacina zivota. Spojeno sa odredjenim genetskim predispozicijama, forsiranjima akademskih uspjeha (i zagrijavanjem stolice po cijeli dan, ergo manje kretannja) i danas su svjetski centar diabetesa, a ne fali niti srcanih bolesti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:30   #74
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Izvrsno, moja susjeda (muslimanka) u životu nije pojela svinjetinu, jede vrlo malo mesa i masti, jede dosta ribe a kolesterol i m.kiseline su u nebesima.....nemoj molim te o kolesterolu i ldl-ovima.....tu znaš još manje od ovoga do sada....

"U biti proteini i ne štete našem organizmu!!!!!!¨!" Isuse bože s kime ja raspravljam.....gdje je moderator da ovo ovdje rasčisti.....
Koliko jede industrijske hrane ili jede vani (hidrogenizirana ulja)? Koliko se koristi maslaca, masti...??? Nije meso kriterij
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:32   #75
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
pogresno se izjasnila u tom datom momentu, ali sam mislila na proteine koje sadrze zasicene masnoce.
Proteini sadrze masnoce?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:42   #76
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zatim sva ona hormonalna sranja i antibiotici kojima se filaju....
Koji hormoni i antibiotici?
Po nekom iskustvu na karencu se pazi, pa i mali seljak, a i na snazi je pravilnik o pračenju rezidua koi se provodi
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:44   #77
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Koliko jede industrijske hrane ili jede vani (hidrogenizirana ulja)? Koliko se koristi maslaca, masti...??? Nije meso kriterij
Ma skoro ništa.....nije jela vani valjda 30 godina, to je starija žena porijeklom iz Pljevalja....Njen muž jede sve isto kao i ona plus svinjetinu i nula problema .Htio sam samo reći da je pogrešno pripisivati poremečaje u metabolizmu masti i kolesterola samo prehrani. Moj stari cijeli život jede masno, svinjsku mast valjda svaki drug dan (s kruhom) ribu rijetko, kruha puno, uglavnom pečeno i pohano pa su mu masti ne normalne nego točno na sredini raspona kao i kolesterol te lipoproteini. Nisu stvari tako jednosmjerne....to je bio point. Na živce mi ide selektivno izvlačenje jednog parametra i onda inzistiranje na njemu i pridavanje ogromne važnosti da se opravda dubiozna postavka. Tako to rade internet stručnjaci/nutricionisti. Misle valjda da je sva ona medicina i fiziologija suvišna kad sve ima na internetu....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:51   #78
Nista se n moze svesti samo na jedan faktor, ali postoje statisticki znacajni faktori rizika i ne vjerujem da ce ti bilo koji medicinar reci da ove stvari ne povecavaju taj faktor.

Negdje sam naletio na nekakvog "facera" u americi za diabetes koji je iznio misljenje da bi se 2/3 problema rjesilo ako bi prosjecni indeks mase u americi pao za toliko i toliko.
Naravno to su nagadjanja, no ako je tako i dalje bi ostala jedna trecina, nije sve u tome, ali debelo povecava sanse da se problem desi pa se ne moze niti ignorirati...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 13:53   #79
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Koji hormoni i antibiotici?
Po nekom iskustvu na karencu se pazi, pa i mali seljak, a i na snazi je pravilnik o pračenju rezidua koi se provodi
Ne znam, kako napisah ranije lik koji ima firmu (vet. po struci) koja distribuira antibiotike i ostalo mesnoj industriji je nesto o tome pricao (i kako osobno nikad ne kupuje industrijsko..).. nista vise od toga ne mogu tvrditi A svakakvih pretpostavki ima po netu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 15:38   #80
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zar u konzerve tune stavljaju konzervanse? nije li samo termicka obrada?

Ne sjecam se vise (stari mi nesto pricao, bi nekad davno direktor ribolovne i preradjivacke firme)

valjda pomjesah
Nema konzervansa u ribljim konzervama, samo toplinska obrada... Ali, ako je riba bila malo starija zna biti visok sadrzaj histamina... E, sad, trpaju li sto u ribu s povrcem ne znam...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.