Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2010., 01:48   #2361
Prezime Predovan ?
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 23:34   #2362
Question povijest prezimena blažić

Molio bi ,ako netko ima spoznaje o prezimenu BLAŽIĆ,i dali su posjedovali svoj obiteljski grb.Ako netko ima više podataka odakle su došli i kako su se nastanili moji preci u slavoniji.??!!
Hvala.
[email protected]
wyski59 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 09:00   #2363
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Riječ je bila o prezimenu Kuman a ne Kapisoda. Eto tak da znaš
Ma znam, al nisam bas tak sitnicav. kad sam to pisal popil sam par gemista pa sam kapnul na tvoj QUOTE, a ak Kapisodu bas zanima zakaj se tak zove onda je sigurno procital i sad covjek zna i ne mora vise zivjet u zabludi

A kaj se tice tvog imena Herr Kuhmann -ispravno pisanje tvog imena na njemackom jeziku-, je tipican primjer kajkavaca da njemacke rijeci izgovaraju iskrivljeno onda ih tako i pisu:
Stenge = Stiege = Stepenice
Muellschaufel = Misaflin = Smetnjak
Kuhmann = Kuman = Govedar,
nema drugog objasnjenja. Uzmi to zdravo za gotovo, jer tog prezimena ima puno u Njemackoj
Titus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 18:14   #2364
@ Titus, ko tu pije a ko plaća ?

Uglavnom, teško da je Kuman njemačkog porijekla, ne kažem da nije moguće ali je vrlo teško
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:20   #2365
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
@ Titus, ko tu pije a ko plaća ?

Uglavnom, teško da je Kuman njemačkog porijekla, ne kažem da nije moguće ali je vrlo teško
Naravno da ti placas. Bas mi se pije dobar gemist, jer sam dosel iz Brasilien.
Cuj to ti je onak kak sam ti napisal. Kad bi bilo drugcje onda bi ti bil kraljevske krvi, jer su ti tam davno negdje jednog madjarskog kralja zvali Kuman, jer se druzil skupa sa kumanima. To ti je isto kaj da se danas druzis sa Skins i onda ti jedan pametan covjek veli da se tga okanis. Tak je papa to rekel tom madjarskom kralju, jer su ti Kumani u ono vrijeme bili ovokaj su ti danas Skinets.
Obrijanih glava, krvolocni, gadni da ti se povraca. Tak ti je i meni kad dojdem u Zgb onda sve sami Kumani ili Skins oko tebe pa velim ja onda idem ja natrag v beli svet.
Znaci bolje ti je da si njemackog germanskog porijekla, nego kumanskog tursko-azijkog sa obrijanom glavom. Ak sad vec imas obrijanu glavu onda si stvarno ono kaj ti mislis da jesi. Pusti si brzo da ti kosa naraste preije nego ti ovo procitaju drugi ljudi
Ja sam isto Germane pa kaj mi fali
Titus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:27   #2366
Quote:
Titus kaže: Pogledaj post
Naravno da ti placas. Bas mi se pije dobar gemist, jer sam dosel iz Brasilien.
Cuj to ti je onak kak sam ti napisal. Kad bi bilo drugcje onda bi ti bil kraljevske krvi, jer su ti tam davno negdje jednog madjarskog kralja zvali Kuman, jer se druzil skupa sa kumanima. To ti je isto kaj da se danas druzis sa Skins i onda ti jedan pametan covjek veli da se tga okanis. Tak je papa to rekel tom madjarskom kralju, jer su ti Kumani u ono vrijeme bili ovokaj su ti danas Skinets.
Obrijanih glava, krvolocni, gadni da ti se povraca. Tak ti je i meni kad dojdem u Zgb onda sve sami Kumani ili Skins oko tebe pa velim ja onda idem ja natrag v beli svet.
Znaci bolje ti je da si njemackog germanskog porijekla, nego kumanskog tursko-azijkog sa obrijanom glavom. Ak sad vec imas obrijanu glavu onda si stvarno ono kaj ti mislis da jesi. Pusti si brzo da ti kosa naraste preije nego ti ovo procitaju drugi ljudi
Ja sam isto Germane pa kaj mi fali
Ti si isto Germane jeli

A kasno je meni za ovo što govoriš ja sam okorjeli skinjo i kuman. ( Ne znam odakle ti ideja da sam ja Kuman )

Obrija sam svoju krasnu dugu kosu i istetoira na glavi skinjo-kuman,...
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 22:24   #2367
interesuje me porijeklo prezimena velić pa ako neko nesta zna molim vas pomozite...hvala unaprijed
minchy1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 02:11   #2368
Exclamation

Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Zna li itko ista o prezimenu Maturanec ?

Hvala

To ti je čisto zagorsko prezime - kao što znamo, svi se Zagorci rađaju s malom maturom.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#

Zadnje uređivanje Dijete Cvijeća : 20.04.2010. at 02:16.
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:04   #2369
imam jedno pitanje, nedavno sam čuo da se neka prezimena mogu prevoditi npr. s hrv. na engl. i obrnuto (nešto slično kao s imenima npr. ivan=john.....) pa me zanima jel to istina?
ignotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:08   #2370
Quote:
ignotus kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje, nedavno sam čuo da se neka prezimena mogu prevoditi npr. s hrv. na engl. i obrnuto (nešto slično kao s imenima npr. ivan=john.....) pa me zanima jel to istina?
pa možeš...npr. Mišo Kovač=Mouse Blacksmith
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:19   #2371
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
pa možeš...npr. Mišo Kovač=Mouse Blacksmith
aj mi onda prevedi jadranka kosor
ignotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 00:14   #2372
Quote:
ignotus kaže: Pogledaj post
aj mi onda prevedi jadranka kosor
Adriatica Ouzelor
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 17:51   #2373
Od kud je prezime Pettauer???
__________________
...I can't help myself...
The Perkins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 23:05   #2374
Porijeklo prezimena štrkalj

zanima me ako netko zna otkud potječe to prezime,kako je nastalo,da li su svi Hrvati jer sam čuo neke priče da su od Livna,znam samo da ga u Jajcu i Šibeniku i njegovom zaleđu ima najviše.Ako netko nešto zna molio bi da mi odgovori jer sam tog prezimena i sve me o njemu zanima.Inače sam iz dalmacije
franst is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 03:20   #2375
Quote:
franst kaže: Pogledaj post
zanima me ako netko zna otkud potječe to prezime,kako je nastalo,da li su svi Hrvati jer sam čuo neke priče da su od Livna,znam samo da ga u Jajcu i Šibeniku i njegovom zaleđu ima najviše.Ako netko nešto zna molio bi da mi odgovori jer sam tog prezimena i sve me o njemu zanima.Inače sam iz dalmacije
Danas ih ima u svim većim dalmatinskim gradovima (Šibenik, Zadar, Split) ali prezime vuče porijeklo iz Pokrovnika u Drniškoj krajini.

Štrkalj je prezime nadimačkog karaktera, nastalo od štrk.

1. Vrsta kukca - usp. prezimena Buha, Obad, Kukac itd.
2. U nekim govorima štrk = roda.
3. Otrovna biljka - divlji krastavac.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 08:27   #2376
zanima me jedna stvar.Kažu da se prezime nalazi u crkvenim knjigama 1741 kod Livna.Zanima me da li su tu došli iz Jajca pa kasnije u Pokrovnik bježeći pred Turcima.Hvala na odgovorima i nadam se da će mi to netko još malo detaljnije pojasniti.Unaprijed hvala
franst is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:45   #2377
a ja se prezivam Božić,odmalena me zanima podrijetlo moje obitelji,kao i sa mamine strane (Kretić-Ratkajec),za ovo Ratkajec sam otkrio da su se tako nazvale obitelji koje su služile obitelji Ratkay u Velikom Taboru radi njihove dobrote i u njihovu čast....no najveći problem je prezime Božić,16. po broju osoba koji ga nose u HR,jedno od naj,ako ne i najrasprostranjenije prezime,može se za njega čuti u svim dijelovima Hrvatske,ali i BiH,kao i Srbije....normalno mnogi su uzeli to prezime,a da pritom nisu ni znali da su i drugi uzimali,jer naravno da nemam veze sa svima koji se tako prezivaju,ali problem je što ne mogu sa sigurnošću reći odakle moja loza potječe....trenutno živim u jednom selu u Vukovarsko-srijemskoj žipaniji,ali nismo tude kao domaće prezime nego su se moji 1945. ovdje doselili iz susjednog sela(preko Save-BiH)......a najvjerojatnije da su se i tamo nekada davno doselili iz tko zna odakle.......ugl. komplicirano
Kaspijan04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 08:11   #2378
Evo nesto za one koji znaju citati cirilicu. Knjiga od Nikole Zvonimira Bjelovucica o porijeklu stanovnistva peljeskog poluotoka (iliti poluostrva Rata, kako ga on naziva). Obradjena su sva sela, i navedene su porodice i njihovo porijeklo.

http://www.scribd.com/doc/31295704/N...Poluostrvo-Rat

Ako postoji dovoljno zanimanja, imam i slicnu knjigu o Dubrovniku i okolici, kao i jos par etnografskih djela iz iste serije.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 11:22   #2379
Išta o prezimenu Kelečić
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 17:47   #2380
Zna li tko što o prezimenu Perković? Pretpostavljam da je prezime poteklo od Perko, pa Perkov da bi na kraju došlo do Perković. Ako netko zna nešto, primjerice, kada se prvi puta spominje i na kojem prostoru, bio bih zahvalan ako napiše. Pozdrav!
Krofil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.