Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2010., 18:38   #201
prvi put u životu sam u zagrebu našla gljive krajem 12. mj, pa me zanima idete li vi u gljive ovdje na kontinentu zimi i koje skupljate?

ove su na sam božić skupljene
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 19:05   #202
Quote:
stakleni kaže: Pogledaj post
aa prik,nije mi moglo ucitat veliku sliku,neznan ni ja zasto..daj imas msn da tipokaze sliju lipo
haha care!!!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 11:13   #203
bok svima!
zanima me dobra knjiga(onako djepno izdanje) o gljivama u nasem podeblju (srednja hrvatska).
contesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 20:06   #204
Kod nas (prostor ex-Yu) su ti najpoznatiji autori Romano Božac, Ivan Focht, Jože Grom, no to su i starija izdanja.
Novija su uglavnom prevodi stranih autora npr. J. Pace, Jordan ili neki Geinwardner (ako me sjećanje ne vara) .
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 15:20   #205
Halo, gljivoljupci, ste živi?
Samo da se pohvalim da sam nabrao hrpu mlječnica, ali su mi gorkaste kad ih pržim. Skužio sam da su mlađe manje gorke. Ima li tko kakav recept za njih?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 22:20   #206
pa one i jesu gorke, to i jest njihova posebnost. njih se jede više kao neki snack. mislim da bi fantastične bile uz pivo. pripremam ih tako da klobuke pržim na tavi ili metalnoj plohi (šporetu) bez ičega ili eventualno na malo ulja i posolim ih krupnom solju.
ne znam bi li zbog gorčine bile dobre na neki drugi način.
e, i ja ih berem samo posve mlade kad je rub klobuka uvijen prema unutra. kad se izbaci prema van, gljiva je stara i ne berem je.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 22:34   #207
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
pa one i jesu gorke, to i jest njihova posebnost. njih se jede više kao neki snack. mislim da bi fantastične bile uz pivo. pripremam ih tako da klobuke pržim na tavi ili metalnoj plohi (šporetu) bez ičega ili eventualno na malo ulja i posolim ih krupnom solju.
ne znam bi li zbog gorčine bile dobre na neki drugi način.
e, i ja ih berem samo posve mlade kad je rub klobuka uvijen prema unutra. kad se izbaci prema van, gljiva je stara i ne berem je.
Hvala na savjetima!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 22:20   #208
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Halo, gljivoljupci, ste živi?
Samo da se pohvalim da sam nabrao hrpu mlječnica, ali su mi gorkaste kad ih pržim. Skužio sam da su mlađe manje gorke. Ima li tko kakav recept za njih?
skuhao sam ih (ajme kako se pjenilo) zatim sprzio na maslacu i luku. ljutine nema, gorcine tek u tragovima (mozda dulje kuhati?), inace nekak neodređenog su okusa. iz tog razloga vise ih i ne planiram uzivati.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 10:06   #209
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
skuhao sam ih (ajme kako se pjenilo) zatim sprzio na maslacu i luku. ljutine nema, gorcine tek u tragovima (mozda dulje kuhati?), inace nekak neodređenog su okusa. iz tog razloga vise ih i ne planiram uzivati.
Čuo sam ovu foru, ali nisam još isprobao: staviš mliječnice u hladnu posoljenu vodu i griješ dok ne zakipi, a onda ih ocijediš. Ako ulovim još koju, baš ću probati.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 13:37   #210
Meni mliječnice ne pašu okusom. Uz toliko sunčanica po šumama u mom kraju (sa kojima možeš svašta, pogotovo pohati ih) ne pada mi na pamet natezati se sa njima. Npr. jestive su i muhare (prema knjizi Romana Bošca, Talijani imaju poseban način priprave - ogule ih (muskarina ima najviše u kožici), skuhaju, odliju tu vodu i drže dugo nasoljenu) no osobno nisam za nikakve eksperimente kad su gljive u pitanju.

Plus, imala sam trovanje lisičarkama prije par godina (100% lisičarke, našao dugogodišnji šetač šumama i ljubitelj gljiva) koje su bile oko mjesec dana prestare za konzumaciju. Skepse nikad dosta.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 13:58   #211
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Meni mliječnice ne pašu okusom. Uz toliko sunčanica po šumama u mom kraju (sa kojima možeš svašta, pogotovo pohati ih) ne pada mi na pamet natezati se sa njima. Npr. jestive su i muhare (prema knjizi Romana Bošca, Talijani imaju poseban način priprave - ogule ih (muskarina ima najviše u kožici), skuhaju, odliju tu vodu i drže dugo nasoljenu) no osobno nisam za nikakve eksperimente kad su gljive u pitanju.

Plus, imala sam trovanje lisičarkama prije par godina (100% lisičarke, našao dugogodišnji šetač šumama i ljubitelj gljiva) koje su bile oko mjesec dana prestare za konzumaciju. Skepse nikad dosta.
Gle, sunčanicama još nije sezona, bar kod mene, a meni su mlade mliječnice vrlo ukusne kad se isprže i posole.
Ovo slisičarkama nisam skužio - kak misliš, mjesec dana prestare? Gljive treba konzumirati odmah, a stare ne treba brati jer su uglavnom loše.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 14:15   #212
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Gle, sunčanicama još nije sezona, bar kod mene, a meni su mlade mliječnice vrlo ukusne kad se isprže i posole.
Ovo slisičarkama nisam skužio - kak misliš, mjesec dana prestare? Gljive treba konzumirati odmah, a stare ne treba brati jer su uglavnom loše.
Ma ne, ne mislim na to. Jela sam ih kad su već ostarjele tj. prošle, kako bi se kod nas reklo. Sezona kad se jedu je ljeto, a ja sam pojela porciju negdje u rujnu, IIRC krajem, to bi bile te stare i loše koje spominješ. To je komentar internista koji me pregledao taj dan.
Inače, to je bio jedan od najluđih pregleda ikad - slušam njega kako mi drži priču o gljivama i samo čekam da umukne da pitam, držeći uperen prst u RTG snimku, "A kakva je ovo velika crna fleka?!" skoro u grlu, sa dozom straha i panike, pucajući na kakav tumor ili izraslinu od dobrih 10-15 cm na snimci koja bi mi skratila život na još koji mjesec. Čovjek se nasmijao i reče kako mi je od višesatnog riganja želudac bio pun zraka pa se pomaknuo gore

Ne ponovilo se, trovanje je bilo žestoko. Srećom smo naoružani mehanizmima obrane organizma.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 14:34   #213
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ma ne, ne mislim na to. Jela sam ih kad su već ostarjele tj. prošle, kako bi se kod nas reklo. Sezona kad se jedu je ljeto, a ja sam pojela porciju negdje u rujnu, IIRC krajem, to bi bile te stare i loše koje spominješ. To je komentar internista koji me pregledao taj dan.
Inače, to je bio jedan od najluđih pregleda ikad - slušam njega kako mi drži priču o gljivama i samo čekam da umukne da pitam, držeći uperen prst u RTG snimku, "A kakva je ovo velika crna fleka?!" skoro u grlu, sa dozom straha i panike, pucajući na kakav tumor ili izraslinu od dobrih 10-15 cm na snimci koja bi mi skratila život na još koji mjesec. Čovjek se nasmijao i reče kako mi je od višesatnog riganja želudac bio pun zraka pa se pomaknuo gore

Ne ponovilo se, trovanje je bilo žestoko. Srećom smo naoružani mehanizmima obrane organizma.
Ajde, dobro si prošla... Ja baš zato izbjegavam stare gljive. Nego, dobar ti je avatar Šteta što ispod ne piše: My god has the hammer, yours is nailed to the cross. Any questions?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 16:41   #214
Treba mi hitno info vezano za zelenu pupavku. Danas sam ubrao nekoliko vrganja i vidio neku gljivu koju sam stavio skupa s njima u škarnicl. naknadno sam ustanovio da se radi o zelenoj pupavki. Naravno, nju sam odmah bacio, ali da li se mogu otrovati ako jedem ove vrganje koji su bili s njom. Vrganje sam očistio i prat ću ih prije kuhanja. Siguran sam da nema ni komadička te otrovne gljive među njima, ali da li je dovoljno da je samo bila s njima u istoj košari?
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 16:46   #215
Svaki gljivar bi ti rekao da baciš te ostale ubrane gljive. Zato se identifikacija vrši na mjestu a ne kad prebireš hrpu kod kuće. Bez zajebancije, baci gljive.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 16:58   #216
Zar nije potrebno doista pojesti barem komad gljive da se otruješ ili je dovoljno da se gljive dodiruju? Ok, rađe ću ih baciti iako imam 4 stvarno jako dobra i kvalitetna primjerka
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 17:27   #217
Sad ti rujem po literaturi, ali nemam sve knjige koje imam kod kuće, pogotovo ne gljivarske. No, pouzdano znam da se sa tim ne igra i u startu se ne bere ono što ne poznaješ. Dakle, bacaj.
Simptomi trovanja se javljaju nakon 6+ sati od konzumacije, uz prilične patnje. Smrtnost je ogromna. Sam procijeni jel ti bitnije pojesti par vrganja ili izbjeći itekakav kolaps organizma.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 17:44   #218
Znam o simptomima i smrtnosti, i spominje se da se ne stavljaju u istu košaru. Mislio sam da se radi o tome da, kako se gljive raspadaju, pa kad su na kupu djelovi se miješaju, komadi i sl. Bila su samo ova četiri i jedna mala pupavka i to uberena na kraju berbe (ove mrvice su mrvice kruha na stolu, ne ostaci gljiva). Nažalost, posljedice su preteške i neću sad riskirati samo da bi pojeo vrganje. Bit će ih još. Ovo mi je škola i cijena koju ću platiti. Dva cu crna vrganja i svi su školski primjerci. Evo slike

http://i46.tinypic.com/29wu0q1.jpg
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 18:20   #219
Quote:
mandriloMan kaže: Pogledaj post
Znam o simptomima i smrtnosti, i spominje se da se ne stavljaju u istu košaru. Mislio sam da se radi o tome da, kako se gljive raspadaju, pa kad su na kupu djelovi se miješaju, komadi i sl. Bila su samo ova četiri i jedna mala pupavka i to uberena na kraju berbe (ove mrvice su mrvice kruha na stolu, ne ostaci gljiva). Nažalost, posljedice su preteške i neću sad riskirati samo da bi pojeo vrganje. Bit će ih još. Ovo mi je škola i cijena koju ću platiti. Dva cu crna vrganja i svi su školski primjerci. Evo slike

http://i46.tinypic.com/29wu0q1.jpg
Bome su lijepi A bacit ćeš ih
A što je s onim: Samo jednom se živi?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 18:29   #220
Nažalost, da. Ne znam što mi bude u šumi da se uvijek petljam sa nepoznatim gljivama, kad idem samo u vrganje. Konstantno to radim, ali nakon ovoga više neću.
No, i ovo sa istom košarom je možda ipak malo prenapuhano, ali mi se ne da riskirati. Gdje god sam našao slućaj trovanja bio je kod veće količine konzumiranja baš te gljive.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:47.