Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2012., 22:26   #61
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
filtrirana kava je drukčijeg okusa mogu li kako dobit isti okus kave kao turska kava, ali iz aparata za kavu?

koja je razlika u okusu između kafetijere i turske kave iz džezve? koja je jača, a koja ukusnija?
daj se pozvati kod svih svojih prijatelja na kušanje njihovih verzija pa se sam odluči koja ti je najfinija ... iako, moglo bi se desiti da ti na dojam utječe društvo pa da neka kava neopravdano osvoji prvo mjesto

meni je iz kafetijere jača, a iz džezve ukusnija - ali ja sam teži ovisnik, u nuždi pijem i nesicu, a nije mi nepoznat ni kofein u tabletama...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 13:14   #62
za džezvušu je arabesca krasna
franck je nužno zlo
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 16:06   #63
Postoje i male pržione kave, primjerice u Umagu Golden b&b, imaju svoj kiosk na tržnici. Čujem da cijeli grad i zona okolo kupuje njihovu kavu.
Osim tog kioska s kavom nisam ih viđao po dućanima. Imaju samo jednu vrstu i to za tursku, pa oćeš kilu, pol kile ili 100-200 dkg
Mi smo uzeli 200g za 14kn i mrak mrakova. Za sada najbolje što sam u hrv našao. Inače što se kahfe tiče treba ići u beiha. Franja je puno pre skup, a kafa im je iz konvencionalnog uzgoja kao i ostalima.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 21:16   #64
razmišljam kako automatizirat jeftino i pouzdano postupak kuhanja turske kave, da se ujutro probudim a ona gotova.

najjednostavnije mi se čini kupit ono jeftino kuhalo za vodu i tajmer za podešavanje automatskog paljenja struje u zadano vrijeme.
navečer strpat kolko treba šečera i žlica kave u hladnu vodu i ostavit tako preko noći, a tajmer bi se upalio ujutro prije nego se probudim i samo vodu zakuhao....

šta mislite o tome, je li štetno za kavu da stoji u hladnoj vodi preko noći? probao bih je promiješati što je bolje moguće jasno.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 02:29   #65
ne to raditi
kava je jedan od kemijskih najsloženijih spojeva, ako ostaviš preko noći u vodi to će se sve razložiti... bilo bi idealno (ako se svaki dan budiš u isto vrijeme) napraviti mehanizam koji bi 10 minuta prije ubacio kavu u džezvu, upalio plamenik i točno u određenom trenutku ugasio vatru
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 09:52   #66
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
razmišljam kako automatizirat jeftino i pouzdano postupak kuhanja turske kave, da se ujutro probudim a ona gotova.

najjednostavnije mi se čini kupit ono jeftino kuhalo za vodu i tajmer za podešavanje automatskog paljenja struje u zadano vrijeme.
navečer strpat kolko treba šečera i žlica kave u hladnu vodu i ostavit tako preko noći, a tajmer bi se upalio ujutro prije nego se probudim i samo vodu zakuhao....

šta mislite o tome, je li štetno za kavu da stoji u hladnoj vodi preko noći? probao bih je promiješati što je bolje moguće jasno.

Reci da se zajebavaš
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 16:22   #67
šta ti je smiješno? danas postoje aparati koji to rade, ali ni jedan (jeftin) ne za tursku kavu, a ona je najjednostavnija od svih, sramota.

napravit aparatić sa rupom u poklopcu i malom posudicom gore, gdje se u zadano vrijeme mehanički 'gurne' ručica poklopca i on se otvara, kava se usipa u unaprijed pripremljenu vodu i nekakva mješalica kao u kruhomatu promiješa sve i voda zakipi, ti si poslije usipaš šećera po želji, ili još bolje, šećer je unaprijed umiješan u vodi ili u posebnom odjeljku u poklopcu.

koja komplikacija za popizdit, al di nabavit, il iod čeg napravit?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 16:37   #68
teoretski postoji 'genijalan' način za riješit to, kupiš kalup za ledene kocke, volumena od 2 deci do recimo 6-8 deci max, sa rupom u unutrašnjosti koja ide do pola te kocke, maximalno.

onda navečer uzmeš kuhalo za vodu, električno jasno, odeš u kištru, izvadiš jednu kocku željenog volumena, u toj kocki rupu ispuniš željenom količinom kave i na vrhu začepiš rupu ledenim čepićem koji je isto tako napravljen u istom kalupu kao i sama kocka i dizajniran je tako da paše točno u tu rupu..

sad navečer imaš kuhalo sa ledenom kockom usred koje se nalazi kava.... na tebi je da ranije pokusom ustanoviš gdje ti je najbolje stavit taj aparat(ja bi ga stavio u špajzu jer je tamo uvijek hladno) tako da se led ne otopi do jutra, bar ne do kraja. i onda ujutro imaš skoro pa otopljeni led i skoro pa nedirnutu kavu, u skoro pa vakuumiranom prostoru
aparat se uključi, rastopi led, kava je automatski unutra, a onda se otopljena voda i zakuha i kafenisanje je spremno za šećer

bemti, budem ovaj postupak komercijalizirao i možda ga nazovem Ice-T(urkey), Ledena turska, ili Ice-H(ot) Coffee, iliti Ledeno vruća kafa, sa nickom ajs ejč (ledeno doba)...hm, možda da poradim još malo na nazivu, postupak je ionako potrebno patentirat prvo.

ha, još genijalnija stvar!
u kuhalu postavit malu posudicu, inertnu, npr vatrostalno staklo, oblika epruvete, sa ravnim dnom, u nju natrpati kavu, pored nje stavit tu ledenu kocku koja se malo po malo preko noći topi i do uključenja aparata se skoro pa do kraja otopi, ali ipak ne do kraja, tako da razina vode nikad ne dođe do vrha epruvete i ne ulije se u nju tj u kavu, sve dok se ne uključi kuhalo i otopi led do kraja i razina vode naraste preko ruba epruvete i umiješa kavu, zatim voda zakipi, počne ključati i kava počne erumpirati iz epruvete i potpuno se umiješa u vodu, isprazni epruvetu, kuhalo stane, kava je taman za prste polizat :P

Zadnje uređivanje NMT : 16.12.2012. at 16:45.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 19:40   #69
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
razmišljam kako automatizirat jeftino i pouzdano postupak kuhanja turske kave, da se ujutro probudim a ona gotova..
Pa OŽENI SE!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 16:09   #70
aparat mo'š isključit, a ženu..
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 03:58   #71
pošto volim jake, aromatične kave, nisam išla pisat ovu recenziju dok nisam dobila potvrdu "na slijepo" - poslužila kavu njima šestero, i svima se jako svidjela.

dakle, Intersparova robna marka (pretpostavljam): SPAR Premium, mješavina kave u zrnu Aus 5 Landern: Santos - Mocca - Kimel - Tarrazu - Antigua (Brazil, Etiopija, Papua Nova Gvineja, Costa Rica, Guatemala - nabrajam jer mi tako dobro zvuči ) - izvrsna je. lako je sameljete po metodi pripreme, miriši do neba, aroma je intenzivna ali ne i kiselkasta - a cijena je 50 kn za pola kile, što se meni čini jako povoljno.

no, zakuhala mi džezva pa odoh. da, dobra je i mlaka ujutro

...

Zadnje uređivanje tanveer : 30.12.2012. at 04:08.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 00:16   #72
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
šta ti je smiješno? danas postoje aparati koji to rade, ali ni jedan (jeftin) ne za tursku kavu, a ona je najjednostavnija od svih, sramota.


koja komplikacija za popizdit, al di nabavit, il iod čeg napravit?
al jel nije poanta i uzitak turske da ju sam pripravljas, sam kombiniras, sam prokuhas, sam se kesiš kad ti prokipi

mislim da bi se automatiziranjem izgubilo pola čari, ono kad ju toliko dugo piješ da već imaš rutinu da iz kreveta onakav krmeljav stavljaš vodu koja dok ti obaviš wc i dođeš k sebi, taman zakipi,i ti taman ukuhaš kavu.

ja sam samo na turskoj unazad par godina, više ni espresso nepijem u kafićima, bezveze mi je sam okus.
vidim da ste svi došli do zaključka da je Franck nužno zlo, a fakat je, mene najviše smeta njen pregoreni miris i okus.
osobno, držim se Doncafea crvenog, stari donosi kad idu u nabavku u Srbiju, i jako sam zadovoljna njome, savršen omjer finoće, a opet, ima tu neku teksturu i gorčinu.ako mi nje nestane, onda Brasil ili Gloria dolaze u obzir, Franck nikako.

zapravo sam dosla pitati za preporuku sto se tice kave u zrnu, odakle početi, kupila mi teta onaj oldskul drveni mlinac ručni pa reko da vidim, u čemu je razlika i štos (jedino sto znam je ona slika u glavi baka u rerni przi zrna i onda ih melje, ali tad sam bila mala i tu kavu nisam probala, a zanima me)

plus, koji je vaš postupak vezano uz kuhanje, i kuhate li u random džezvama,ili pravim fildžanima?moj buraz ima neku foru da prokuha tj pusti da dvaput iskipi, i iz nekog razloga, njegova kava *uvijek* ispadne bolja od moje
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 11:18   #73
Quote:
sonja:) kaže: Pogledaj post

zapravo sam dosla pitati za preporuku sto se tice kave u zrnu, odakle početi, kupila mi teta onaj oldskul drveni mlinac ručni pa reko da vidim, u čemu je razlika i štos
post neposredno iznad tvojega je o kavi u zrnu (ima ih još na temi).

štos mljevenja netom prije kuhanja je u fenomenalnoj svježini i jačini arome, mirisa

džezvu - kad nađeš onu koja ti dobro leži - čuvaš je dugo, vežeš se emocionalno, opraštaš joj povremeno podlijevanje ili kipljenje. ona utjelovljuje tvoje raspoloženje tog jutra, i nije savršena - kao ni ti. i svejedno je dobra.

prokuhavaš onoliko koliko se tebi sviđa. nevjerojatno, ali isprobala sam čak i savjet s foruma da se kava ubaci u mlaku vodu i pusti da skoro zakuha, ali ne do kraja - i isto je fino, malo blažeg, manje gorkog, ali još uvijek punog okusa.

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 12:39   #74
Ne pijem baš često tursku jer su mi sve nekako jake, ili gorke ili zagorene...ali pred 14 dana sam u Istanbulu kod Začinske tržnice u shopu kupila 4x250g mljevene Kurukahveci Mehmet Efendi...izašlo me oko 90kn ta kila, a miriši mi soba već 20 dana, jer sam tek danas počela dijeliti te paketiće. Kava kojoj doista nije potrebno mlijeko, nit gorka i taman dovoljno pržena, miriši, ma predivno nešto. Ima i u Zg kupiti Mehmet Efendi kave, u turskom restorančiću Lokma u Tkalčićevoj 59A , pa tko želi...divotica.

Kurukahveci Mehmet Efendi: http://www.mehmetefendi.com/mehmetefendi/index.html

Lokma: http://www.lokma.hr/
ludabluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 18:47   #75
Da li u ZG i(li) RI postoji neka kafana gdje se može naručiti turska kafa?
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 21:27   #76
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Da li u ZG i(li) RI postoji neka kafana gdje se može naručiti turska kafa?
Imas u Zg-u kod uciteljskog fakulteta kafic "Kazan", dobijes kafu u dezvin i fildanu, secer u kocki i rahatlokum, to mi je najbolja turska koju sam pio. Inace posluzuju Julius Meinl kao espresso.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:13   #77
Hvala.
Jel znaš pošto je kafa i neko radno vrijeme ako znaš?
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 02:29   #78
evo, na fejsu im piše da rade od 7 ujutro do ponoći:

"Kafić je zamišljen u dvije tematske cjeline: za jutarnje ispijanje kave i večernje druženje uz čašicu rakije"

https://www.facebook.com/pages/Caffe...79651212110031

@fretless11 - hvala na info, ovo jako dobro izgleda

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 01:26   #79
Quote:
fretless11 kaže: Pogledaj post
Imas u Zg-u kod uciteljskog fakulteta kafic "Kazan", dobijes kafu u dezvin i fildanu, secer u kocki i rahatlokum, to mi je najbolja turska koju sam pio. Inace posluzuju Julius Meinl kao espresso.
fina im je kavica, ja jednom pila, makar je meni moja doma bolja
mislim da je bila kojih 15ak kuna. dzezva je taman dva fildzana količinski
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 09:44   #80
@tanveer - nema na čemu, mene je oduševio birc. Ja osobno nikad nisam uspio dobit takvu finu i taman kafu kao kod Kazana. Inače mi turska najviše varira od svih u spravljanju, jako je teško pogoditi točan omjer.

@Sonja - ako nisi probala moku(kafetijeru) svakako je probaj, jer si ljubitelj turske i jake kafe, a moka ti daje ekstra jaku kafu ali puno finiju sa više dobrog okusa.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.