Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2020., 16:57   #21
Sličan problem: Nakon zamjene routera (iskon), žičana veza je sasvim ok ali wifi daje slabiji signal nego na starom routeru.
Da li se uopće isplati dodavati wifi extender i sl?
Ako da, imate li preporuku za neki do 200 kn ali da ima i mrežni izlaz.
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2020., 11:10   #22
Ovisi šta želiš postići i jesi li spreman povući kabel.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2020., 21:22   #23
Kabel je već povučen, do kutije iskon TVa. Tak da bi taj kabel išao u WiFi extender a iz njega bi trebao izlaz u Iaskon TV kutiju.
Želim postići dobar WiFi signal u tom djelu stana i na balkonu.
Neka preporuka?
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2020., 23:38   #24
Rješenje ovisi o tome je li prijemnik za Iskon.TV (Set Top Box) spojen na neki poseban (IPTV) port na routeru ili na običan port na koji možeš npr. računalo spojiti.

Ako to nije IPTV port onda ti je dovoljan ovaj uređaj za 150 kn, ali nećeš ga znati podesiti.

Ako je to IPTV port onda bi trebao još jedan kabel povući ili postojeći podijeliti na dva u smislu da na svakom koristiš po 4 žice (2 parice).

Navedeno vrijedi za brzine do 100 Mbps.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2020., 23:49   #25
Quote:
pike kaže: Pogledaj post
Kabel je već povučen, do kutije iskon TVa. Tak da bi taj kabel išao u WiFi extender a iz njega bi trebao izlaz u Iaskon TV kutiju.
Želim postići dobar WiFi signal u tom djelu stana i na balkonu.
Neka preporuka?
...sve mi se čini da se mješa Iskon kućni ruter sa Iskon STB TV ?
I jedan i drugi su "kutije"
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2020., 01:32   #26
Quote:
lepton kaže: Pogledaj post
Rješenje ovisi o tome je li prijemnik za Iskon.TV (Set Top Box) spojen na neki poseban (IPTV) port na routeru ili na običan port na koji možeš npr. računalo spojiti.

Ako to nije IPTV port onda ti je dovoljan ovaj uređaj za 150 kn, ali nećeš ga znati podesiti.

Ako je to IPTV port onda bi trebao još jedan kabel povući ili postojeći podijeliti na dva u smislu da na svakom koristiš po 4 žice (2 parice).

Navedeno vrijedi za brzine do 100 Mbps.
Ok, moram pogledati kako je Iskon TV spojen na routeru.
Znači taj mikrotik ima wireless. Antene nisu bitna stvar,
šalje dovoljno jak signal i ovako?
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2020., 01:38   #27
Quote:
G/Duki kaže: Pogledaj post
...sve mi se čini da se mješa Iskon kućni ruter sa Iskon STB TV ?
I jedan i drugi su "kutije"
Ne miješa. Router je u jednom dijelu stana a Iskon TV box ili kako ga već zoveš, u drugom, spojen mrežnim kabelom naravno.
TV ima WiFi, ali je signal slab, isto kao na balkonu pokraj, gdje se ponekad stavi laptop za rad.
Stari router je davao nešto jači WiFi signal.
Rješenje je pojačati signal ili promijeniti operatera pa možda dobiti kvalitetniji router.
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2020., 11:31   #28
Quote:
pike kaže: Pogledaj post
Znači taj mikrotik ima wireless. Antene nisu bitna stvar,
šalje dovoljno jak signal i ovako?
Isprobao sam njihove modele od 150, 450, 900 i 1600 kn. Svi su imali interne antene osim ovog najskupljeg, ali ja nisam vidio razliku između modela za 450, 900 i 1600 kn. Jedino je ovaj za 150 kn imao nešto manji domet, ali to je bila mala razlika. Sve navedeno testirao sam na 802.11n standardu na 2.4 GHz jer to podržavaju svi navedeni modeli.
Ja se doma ne zamaram s tipom antene (interna/vanjska) nego sam u objektu postavio dovoljan broj routera (zapravo koristiš ga samo kao access point).

Ako postaviš još jedan router, stari ostaje i dalje u funkciji, znači tebi tada dva uređaja pokrivaju stan, za ovaj novi je dovoljno da pokrije rupu koju stari ne pokriva.

Najveći mana modela kojeg sam ti preporučio je što ima velik broj opcija pa ako nemaš iskustva s mrežama, mogao bi se pogubiti, ali to je odličan uređaj za naučiti nešto o mrežama, ako te to zanima. S druge strane cijena je smiješna i ako nisi zadovoljan, lako ćeš ga se riješiti.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2020., 19:22   #29
Lepton, puno hvala na savjetu i pojašnjenju.

Iskon Tv box je spojen u običan mrežni port.
Nisam totalni početnik ali ni znalac za mreže,
probaću sa ovim hAP lite, barem ću nešto naučiti.
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2020., 19:42   #30
..evo sad vidim točno stanje , nisam bio siguran
I sam sam na Iskonu , a za TV sam normalno sa Zyxel rutera provukao LAN kabal i ugasio na TV wifi , taman posla da mi ukućani sa mobitelima prave smetnje u slici ... i na Zyxel je wifi na 80% ..za mojih 56 kvadrata stana i više nego dovoljno.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2021., 18:43   #31
malo bi oživio temu pa ako može pomoć.
Dobio sam drugi iskon tv prijemnik kojeg namjeravam staviti u sobu na drugi tv. Nezgodno mi je vući kabel od routera do tog novog prijemnika pa sam razmišljao o onom uređaju od TP linka koji signal prenosi kroz električne vodove, ali mi je preskup, cca 500kn.
Postoji li uređaj koji bi primio bežični signal s mog routera i da se iz istog povuče kratki mrežni kabel do novog prijemnika?
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2021., 19:28   #32
Moglo bi ti se dogoditi da kupiš router kojeg namjeravaš koristiti kao wifi klijent i na kraju ne radi jer takva konfiguracija traži "4 address frame format" namijenjen za WDS. To nije dobro standardizirano pa svaki proizvođač tu nudi svoje kemije koje su onda nekompatibilne s drugima.
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manualireless_Station_Modes#802.11_limitations_f or_L2_bridging
Ako možeš posuditi uređaj ili dobiti na probu prije kupnje, možda ti i proradi. Možeš i ISP pitati za preporuku.

Ako ikako možeš, povuci kabel. To je najpouzdanije rješenje i nećeš imati komplikacija kada nazoveš službu za korisnike. Možda za kabel imaš prostora u instalacijskim cijevima u zidu ili iza lajsne parketa.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.