Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kupovanje na internetu

Kupovanje na internetu Shopping iz fotelje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2017., 21:27   #1
Trgovanje na Aukcije.hr-prijevare prodavača

Već neko vrijeme se zabavljam pregledavanjem stranice aukcije.hr koje glase za recimo malo bolje stranice tog tipa u HR i nedavno sam krenuo s prodajom preko istih stranica.
Dok sam bio samo kupac beskonačno su mi na živce išle očite prijevare podizanja cijena na pojedinim aukcijama, koje idu do toga da se ekipa više uopće ne skriva iza različitih imena i nickova nego prodavatelj "pero1" stavi cijenu a jedan od likova koji pumpa cijenu je "pero2". I na to osim ako se netko baš ne zainati i ne prijavi aukciju u principu nitko ne reagira.
Što je najbolje, kod osobnog preuzimanja predmeta od nekoliko prodavatelja, raspitao sam se oko toga i zašto se to dopušta kad je više nego očito da je riječ o prijevarama potencijalnih kupaca. Odgovor je bio kako je zapravo vlasnicima Aukcija to u interesu jer žive od provizija i ne miješaju se u odnos prodavatelja i kupaca. Po principu, ako vidiš da te se vara nemoj bidati i sve ok. I što je najbolje, očito je da na svakoj od kategorija postoje dva-tri glavna lika s nekoliko nickova i hrpa malih koji tu pobiru sitniš.
E sad kad sam krenuo s prodajom svojih predmeta, uočio sam još perfidniji način varanja.
Krene prodaja predmeta i ako je predmet vrijedniji, javlja se se kao ponuđač lik s nula aukcija. Postavlja pitanje oko aukcije i ničim izazvan stavlja svoju mail adresu (kao, ne zna pravila pa eto, stavi je "za lakši kontakt"). Reakcija Aukcija na to je da se aukcija briše ali se NAPLAĆUJE provizija jednako kao da je predmet prodan po trenutnoj cijeni.
Trenutno se u toku 3 dana na moje aukcije javilo 8 likova s nula aukcija s istom pričom. Reakcija je bila da sam ih iste sekunde počeo stavljati na listu "neželjenih korisnika" i time sam si spriječio moguću štetu. No u razgovoru s drugim prodavateljima, njih nekoliko se žali na istu priču.

Zanima me, postoji li ikakav normalan način da se toj stranici i takvom ponašanju (obzirom da se radi o privatnoj stranici i firmi) stane na rep s toleriranjem takvih muljanja? Teoretski, oni ne varaju nikoga. Ali dozvoljavaju, toleriraju očito varanje kupaca u ime svoje provizije.
__________________
Ljepota življenja je u činjenici kako u životu ništa nije zauvijek, ništa nije vječno i ništa nije konačno. Sve se može popraviti i pokušati ponovo ako se želi.
trapavi hobit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 07:43   #2
iskreno,godinama kupujem i prodajem(više) na aukcijama i nikad nisam imao loša iskustva...imam preko 300 prodanih predmeta i nikad nisam ni primjetio varanje...a od 300 predmeta možda mi nije bilo plaćeno 2-3,napominjem da sam prodavao predmete od 1 do 2000 kuna...
lega_iz_osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 09:35   #3
Prodajem ono što mi ne treba na njuškalu, i ne skidam cijenu. Čim mi počne sa 'dam ti 50 to ne vrijedi više' niti mu ne odgovaram. Znam da sam stavio meni minimalnu prihvatljivu cijenu i nema cjenkanja.... Prođi dalje. A na aukcije nikada neću staviti oglas.

Poslano sa Lenovo Mobicha
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:00   #4
Obraćanje Udruzi za zaštitu potrošača čini mi se kao dobra ideja.
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2019., 10:21   #5
Bok, da li vam se dogodilo da kupite predmet i čak imate dopisivanje s vlasnikom oko plaćanja i ta se osoba više ne javi? platila sam predmet, ali nikakav odgovor nisam dobila. još tip ima 99% pozitivne ocjene pa me to čudi
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2019., 16:26   #6
Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
Bok, da li vam se dogodilo da kupite predmet i čak imate dopisivanje s vlasnikom oko plaćanja i ta se osoba više ne javi? platila sam predmet, ali nikakav odgovor nisam dobila. još tip ima 99% pozitivne ocjene pa me to čudi
Možda čovjek ima obveza ili je nešto iskrsnulo,pogledaj mu u ocjenama dali je prije tko imao problema.
Uglavnom ako ima dobar feedback i hrpu prodanih predmeta aukcije ti u tom slučaju neće apsolutno ništa napravit protiv njega jer imaju zaradu od njega.
A takvih ima dosta koji tako rade povremeno prevare kupce i nikome ništa.
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2019., 10:30   #7
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
Možda čovjek ima obveza ili je nešto iskrsnulo,pogledaj mu u ocjenama dali je prije tko imao problema.
Uglavnom ako ima dobar feedback i hrpu prodanih predmeta aukcije ti u tom slučaju neće apsolutno ništa napravit protiv njega jer imaju zaradu od njega.
A takvih ima dosta koji tako rade povremeno prevare kupce i nikome ništa.
ok, ako je prezaposlen. napiše se onda ispričavam se odgovorit ću kad stignem. inače je bezobrazno kad ti netko isti dan uplati novac i ti samo ispariš, a i te aukcije su isto debili, jer od svega peru ruke
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2019., 13:25   #8
Kažem ti ima ih više tamo koji imaju hrpu ocjena ,pa zeznu ljude i nitko im ništa ne može jer aukcije imaju od njih zaradu,pa nemaju interesa da ih blokiraju.
Uglavnom ja kad tamo nešto prodam,uvijek šaljem čim vidim uplatu. S tim da sam davno prije par godina znala kupovati te bi nakon uplate čekala tjedan-dva da primim predmet. I tada su me prodavači zaj...recimo u gotovo 99 posto slučajeva sam dobila predmete koji se osjete po vlagi...tako da....
Ima svega i ako se nema vremena za to niti interesa onda se ne treba time baviti.
Inače ja gledam da što prije riješim prodaju,ako ne i isti dan.
A preko aukcija prodam možda svega par predmeta godišnje jer nema baš tamo prevelikog interesa kao prije par godina, Njuškalo mi je br.1 po prodajama.
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2019., 06:46   #9
kupio sam par puta preko aukcija.hr

međutim kupnja kod njih ili prek njuškala, nema razlike

jer ne nude nikakvu zaštitu kao npr... ebay

mada ja nisam imao problema, ali treba biti oprezan
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2020., 10:53   #10
Dobro jutro forumaši! Htjela bih nešto prodati preko aukcija. Nešto sam pročitala da uzimaju proviziju i da plaćaš valjda uslugu prodaje. Vrijedi li to samo za taj jedan predmet ili plaćam uslugu prodaje i nakon što prodam (zato što računaju da ću to i dalje raditi)?
__________________
Sve sam pare spisko kod Djoku u disko!
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2020., 22:57   #11
Imaš točno naveden postotak koliki moraš platiti na kraju mjeseca.
Otprilike se kreće oko 6% na konačnu cijenu (ali varira).
Koliko prodaš (vrijedost prodanih predmeta) toliko ide provizija na to.
Ako nisi ništa prodala (nije bilo ponuda) - ništa te ni ne "oporezuju".
Ne uzimaj one bold, naslovnica i slično ako ti nije predmet iznimno zanimljivi jer ćeš to (dodatne usluge) morati svejedno platiti prodala ti ili ne.
Ako ti je predmet zanimljiv, kupci će svejdno nanjušiti ga.


Šalju prvog u mjesecu račun za minuli mjesec kojega moraš platiti u određenom roku inače ti zaključavaju account. Ako si korisnik sa provjerenom adresom (platiš im da ti pošalju preporučenu pošiljku sa povratnicom (lol, u današnje vrijeme tehnologije jako intuitivno) onda imaš rok za plaćanje mislim čak 20 dana.

Ako ti netko bida i ne plati odnosno ne kupi predmet, tebi svejedno dođe račun za naplatu, pa ti trebaš dati negativnu ocjenu kupcu da se ona stornira.
Ako ne prodaš (istekne aukcija ili ju zatvoriš prije 1. ponude ne naplaćuje se provizija).
Ne zatvaraj aukciju ako ima ponudu, plaćaš popriličan postotak na cijenu koja je istaknuta za prodaju.

Ako imaš samo jednu jedinu stvar za prodati možeš je oglasiti i ako prodaš ne moraš platiti proviziju ukoliko više ne planiraš prodavati kod njih. Lockaju ti acc i to je to. Ne ganjaju te advokatima, ali se ne isplati kokošariti.

Ako kupuješ - računaj da stvari koje krenu od 1 kn i stvarno su "hot" postoji par ljudi koji jedan drugome dižu cijenu (stvorili se klanovi još kad im je forum bio aktivan).
Ne kažem da svi to rade, ima i poštenih trgovaca sa kojima imam izvanredna iskustva, ali ima svega kao i svugdje.
U poslovanje i ponašanje admina aukcija ne ulazim, ali prijavio sam očigledan shill na par aukcija koje sam pratio i odbrusili su mi da oni ne vide nepravilnosti, pa sam se osjećao posranim.
Vjerojatno sve u cilju da se predmet proda sa što višom krajnjom cijenom pa je i provizija odmah veća.

Uglavnom, tak, srednja žalost... nekad se dalo prodati i kupiti, danas je daleko bolje postaviti te stvari na njuškalo i index oglasnik.
Također posljednja izmjena platforme mi uzrokuje blage moždane udare svaki put kad otvorim aukcije i mišem prelazim preko artikala, a slike iskaču.
Pa ih baš izbjegavam od tada. Meh.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2020., 14:36   #12
Quote:
yucatan kaže: Pogledaj post
Imaš točno naveden postotak koliki moraš platiti na kraju mjeseca.
Otprilike se kreće oko 6% na konačnu cijenu (ali varira).
Koliko prodaš (vrijedost prodanih predmeta) toliko ide provizija na to.
Ako nisi ništa prodala (nije bilo ponuda) - ništa te ni ne "oporezuju".
Ne uzimaj one bold, naslovnica i slično ako ti nije predmet iznimno zanimljivi jer ćeš to (dodatne usluge) morati svejedno platiti prodala ti ili ne.
Ako ti je predmet zanimljiv, kupci će svejdno nanjušiti ga.


Šalju prvog u mjesecu račun za minuli mjesec kojega moraš platiti u određenom roku inače ti zaključavaju account. Ako si korisnik sa provjerenom adresom (platiš im da ti pošalju preporučenu pošiljku sa povratnicom (lol, u današnje vrijeme tehnologije jako intuitivno) onda imaš rok za plaćanje mislim čak 20 dana.

Ako ti netko bida i ne plati odnosno ne kupi predmet, tebi svejedno dođe račun za naplatu, pa ti trebaš dati negativnu ocjenu kupcu da se ona stornira.
Ako ne prodaš (istekne aukcija ili ju zatvoriš prije 1. ponude ne naplaćuje se provizija).
Ne zatvaraj aukciju ako ima ponudu, plaćaš popriličan postotak na cijenu koja je istaknuta za prodaju.

Ako imaš samo jednu jedinu stvar za prodati možeš je oglasiti i ako prodaš ne moraš platiti proviziju ukoliko više ne planiraš prodavati kod njih. Lockaju ti acc i to je to. Ne ganjaju te advokatima, ali se ne isplati kokošariti.

Ako kupuješ - računaj da stvari koje krenu od 1 kn i stvarno su "hot" postoji par ljudi koji jedan drugome dižu cijenu (stvorili se klanovi još kad im je forum bio aktivan).
Ne kažem da svi to rade, ima i poštenih trgovaca sa kojima imam izvanredna iskustva, ali ima svega kao i svugdje.
U poslovanje i ponašanje admina aukcija ne ulazim, ali prijavio sam očigledan shill na par aukcija koje sam pratio i odbrusili su mi da oni ne vide nepravilnosti, pa sam se osjećao posranim.
Vjerojatno sve u cilju da se predmet proda sa što višom krajnjom cijenom pa je i provizija odmah veća.

Uglavnom, tak, srednja žalost... nekad se dalo prodati i kupiti, danas je daleko bolje postaviti te stvari na njuškalo i index oglasnik.
Također posljednja izmjena platforme mi uzrokuje blage moždane udare svaki put kad otvorim aukcije i mišem prelazim preko artikala, a slike iskaču.
Pa ih baš izbjegavam od tada. Meh.
Hvala na iscrpnom odgovoru! Ipak ću se ja držati njuškala pa makar ne prodala ništa ^^
__________________
Sve sam pare spisko kod Djoku u disko!
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2020., 21:53   #13
A gledaj to ovako:
Ako ne uspiješ prodati ni na njuškalu nećeš ni na aukcijama.
Osim ako staviš početnu cijenu od kune (ili neku sličnu vrlo nisku) pa ti netko dade prvu ponudu, a drugih nema i ti si u stvari "primorana" prodati za tu 1 kunu jer inače riskiraš negativnu ocjenu.
Btw, provizija ti je za taj predmet koju moraš platiti aukcijama 1,50 kn.

Odjevne predmete se definitivno ne isplati prodavati jer cijene idu "samo da se riješim".
U stvari, poprati kategorije koje te zanimaju pa ćeš vidjeti točno po kojoj se cijeni pretežno nešto proda.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2020., 18:14   #14
Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
Hvala na iscrpnom odgovoru! Ipak ću se ja držati njuškala pa makar ne prodala ništa ^^
Prije ćeš prodati na njuškalu nego aukcijama.
Na aukcijama uglavnom bidaju predmete za kunu što se prodavačima na kraju ne isplati za siću dati. Ili ti ponude pola cijene.

Recimo na aukcijama se isplati prodati mobitel ili rabljeni laptop jer tamo radije ljudi kupuju kad vidiš ocjene i vjerojatno sve prođe ok. I nema 100 poruka jel ovo jel ono,nego tamo ti ljudi kupe i to je to.
Dok na njuškalu kad prodaješ mob ili tak nešto,to je ajme meni kojih pacijenata sve ima
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.