Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2017., 11:45   #721
dobar dan, da li netko zna da li je točna informacija da ukoliko određenog modela automobila nema u katalogu prema kojem Porezna obračunava 5% poreza pri kupoprodaji rabljenog vozila, kao vrijednost auta se uzima cifra napisana na kupoprodajnom ugovoru? hvala
starlight777 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 17:11   #722
Exclamation Auto prepisan na 2 djece, skrbnik jednog ne zeli potpisati prometnu

Ja imam 21 godinu. Mama mi je umrla prije par mjeseci i mom bratu ( 16 godina) i meni je ostao pola pola njen auto prema ostavinskoj raspravi. Kad sam htjela odjaviti njenu prometnu i prijaviti sebe i brata kao nove vlasnike rekli su mi da skrbnik (bivsi muz, nas otac nazalost) mog brata treba samo potpisati da se slaze da prometna glasi na mene (jer sam punoljetna pa samo na mene i moze biti), ali udio vlasnistva naravno ostaje isti. On to nije htio potpisati jer sam ja odbila davno prije prodati taj auto i on se meni na taj nacin zeli osvetiti da nebih mogla voziti auto. Je li moguce da ja nekako ipak napravim prometnu i produzim registraciju bez njegove dozvole?
Blabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 18:49   #723
Quote:
starlight777 kaže: Pogledaj post
dobar dan, da li netko zna da li je točna informacija da ukoliko određenog modela automobila nema u katalogu prema kojem Porezna obračunava 5% poreza pri kupoprodaji rabljenog vozila, kao vrijednost auta se uzima cifra napisana na kupoprodajnom ugovoru? hvala
Quote:
Porezna uprava provjerava tr`i{nu cijenu iskazanu u ispravama o stjecanju, a ako utvrdi da ona nije realno iskazana utvr|uje je usporedbom ili procjenom na temelju raspolo`ivih podataka o cijenama rabljenih motornih vozila na hrvatskom tr`i{tu (katalozi, cjenici tr-govaca i sl.).
Drugim riječima, u svakom slučaju prvo se gleda "isprava o stjecanju": dakle račun ili ugovor po kojem je kupoprodaja izvršena. Ako je ta cifra veća od njihove kataloške vrijednosti, i to u bilo kojoj godini starosti vozila, onda je ona mjerodavna.
Ako nema konkretnog modela, onda je tu već na volju referentu Porezne, koji traži neki usporedivi model (tu valja intervenirati ako se malo zaigraju, jer oni nisu nikakvi verificirani stručnjaci i možeš osporiti njihov odabir).
Ako pak godišta modela nema u katalogu, mislim da onda idu na linearno umanjenje vrijednosti po godinama (godišnje gubi toliko_i_toliko, pa dok ne dođe do traženog godišta)

Jednostavno, porezna uzima veću od cifara na ugovoru ili u katalogu, ono što će rezultirati većim porezom.

S obzirom da je mjerodavna u stvari "tržišna vrijednost", cijeli postupak je malo protuzakonit, jer tržišna vrijednost se formira i općim stanjem vozila, ne samo starošću, opremom i sl.
Stoga, slučaju da je njihova procjena prenapuhana i za neku značajniju cifru može činiti veliku razliku, ostaje ti na raspolaganju i institut angažiranja vještaka-procjenitelja, na kojeg imaš pravo: njegov angažman ti plaćaš, ali on može osporiti njihovu papirnatu procjenu i honorar može biti debelo manji od razlike procjena.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 13:38   #724
S gornjim postom se slažem, ali to vrijedi samo još mjesec dva jer Zdravko Marić je već najavio ukinuće poreza od 5% te prenamijenio u neku pristojbu uz to objedinio tri koraka naplate u jedno.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 11:23   #725
Pozdrav,
može li se taj porez platiti na rate ili baš mora odjednom?
himiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 13:14   #726
Odjednom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:26   #727
Saznala sam - ne može
himiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 10:02   #728
Kako srediti papire?

Dobar dan. Planiram kupiti vozilo tipa moped. Motor je promijenio vlasnika sklapanjem kupoprodajnog ugovora sa novim vlasnikom od koga ja sada planiram kupiti motor. No, kao dokaz o vlasnistvu sadasnji vlasnik ima samo knjizicu vozila. Zanima me, posti u knjizici vozila jos uvijek pise ime starog vlasnika (1.) da li ja radim kupoprodajni ugovor sa 1. vlasnikom ili sa ovim covjekom kod kojeg je motor a on ima sklopljen KPU i knjizicu vozila u kojoj pise ime 1. vlasnika? Mogu li uopce docu na MUP sa 2 KPU? 😂
Apeenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 08:43   #729
Gdje je prometna?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 02:11   #730
Koliko znam, kada se radi kupoprodajni ugovor za auto u Hrvatskoj kupac ne mora biti prisutan kod javnog bilježnika nego samo vlasnik. Da li netko možda zna da li vrijedi ista stvar i u Austriji? Trebao bi napraviti kupoprodajni ugovor sa vlasnicom vozila (ja sam kupac), pa da znam da li da idem ili ne???
Fr4nGt is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 09:50   #731
A gdje je auto?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 11:59   #732
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
A gdje je auto?
Kakve to veze ima gdje je auto? Pitanje je da li vrijedi isto pravilo za prijepis kao i u Hrvatskoj ili ne?
Fr4nGt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 09:30   #733
Pa eto ima veze.Ako je u Austriji mora se vozilo odjavit (skinut tablice),uzet carinske i dovest ga ovamo.Znači u svakom slućaju se mora ići tamo.

Bit će mora ali se ne mora kod bilježnika jer i autoklub ima ugovore
https://www.oeamtc.at/ÖAMTC+Kaufvertrag.pdf/17.930.500
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 18:08   #734
Pozdrav. Dobio sam skuter na nagradnoj igri i sad me zanima kako isti registrirati . Da li moram šlep službom do tehničkog ili ima kakva privremena tablica do dolaska u stanicu na pregled ¿
118359 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:01   #735
Postoji proba na tehničkom,možeš ga dovest na autoprikolici,šlepu,traktoru,u autu.gurat ili vozit.biraj.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 21:06   #736
Kako se plaća taj porez 5 posto pri prijepisu, na licu mjesta ili dobije se uplatnica?

Na rate pretpostavljam da ne dolazi u obzir da daju lihvari?
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 10:08   #737
Odneseš ovjereni kuporodajni na poreznu i oni izračunaju,dobiješ uplatnicu i rok je 15 dana.
nema na rate ni kod stare babe.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 19:50   #738
Dal se placa provizija kad odem uplatiti novac za porez tih 5 posto jer me dode 2000 kn pa da me u posti ili negdje ne oderu za proviziju di bih bilo najjeftinije, uplatnica nema onaj bar kod tako da ne mogu tisak, petrol itd...
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:52   #739
Normalno da se plaća.Plati net bankigom ili m bankiongom i priloži izvod o plaćanju.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 10:08   #740
Jesam, hvala ti.
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:40.