Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 07:19   #1301
Quote:
Tonchvž kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ima li netko iskustva s Active kosilicama?
sasvim slučajno naletio na ovu stranicu i na papiru mi izgledaju debelo najbolje uloženo/dobiveno u rangu 4-5000 kn

https://www.permoto.hr/kategorija-pr...ske/rotacione/

Kak vam se čini?

Stvar je u tome da nam je kosilica koju imamo na vikendici krpana prije par godina (kućište), kotači ćelavi, motor još ide al kućište je opet puklo na par mjesta i mislim da bude još možda ovu i sljedeću sezonu izdurala, za dalje nisam baš siguran (makar, to već 5 godina govorimo) pa gledam što se uopće nudi...

ima i ovdje par modela više (s hondinim motorima)

http://klapom.hr/proizvodi/rotacijsk...lice-active-25

da definitivno
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 02:13   #1302
da li je netko pokušao u DIY verziji izlizanim pogonskim točkovima udahnuti živosti.

šta kažete da ih probušim i provučem običnu plastičnu vezicu na svakih nekoliko cm?
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 21:39   #1303
Prišarafio sam na svaki pogonski kotač po jedan zupčasti remen. Remenje sam dobio za pivce kod lokalnog mehe. Izdrže jednu sezonu.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 12:57   #1304
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Iskreno, nikad nebi kupil takvu brzotrčeću kosilicu, koja nema promjenu brzine vožnje.
Tražim za neko laganije košenje kosilicu.
Imam Berta malčer na BCS motokultivatoru, no to je za malčiranje visoke trave i šiblja/žbunja, a za travnjak je preglomazno...
Vidim da postoje modeli sa varijabilnim pogonom i to sad gotovo svi sa ručicom za obje ruke. Po izgledu su gotovo istog dizajna bilo da je to Husqvarna, Gardol ili McCulloch. Možda ih imaj još?
Ono što je isto novi trend su kotoači iste veličine 203mm koji osiguravaju da se može kositi uz rub bez da zadnji kotač zapne tj. razmak kotača je isti.
Pogon na sva 4 kotača je također novotarija...
Primjerci su npr. Husqvarna LC 356 AWD sa Hondinim GCV160 motorom i 56cm širine košnje te bočnim izbacivanjem i 68l košem
te McCulloch M53-150AP 4x4 sa B&S 675EXI motorom i 53cm širine košnje te stražnjim izbacivanjem i 65l košem.
Treba mi i za skupljanje trave i lišća, a u nekim prilikama za malčanje ili izbacivanje ako preraste.
Molim komentare modela ili imate neki drugi prijedlog? Gardol XXL sa prednjim pogonom i Hondinim GCV190 motorom ili npr. MTD sa Kawasaki motorom ili Ryobi sa Subaru motorom mi se nisu dojmili izvedbom, no možda prvi dojam vara, a uz to su mi izgledali i manje krutim i prikladnim za zamicanja oko npr. voćaka...
Ono što me je kod prijedloga privuklo je lakoća i krutost premještanja, te ergonomičnost ručaka. Cijene su visoke, no nije to na razini profi stvari poput zelenih SABO ili žutih AS Motora - a to niti ne tražim.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 17:50   #1305
Mi sad već treću godinu imamo AWDejku i tada je Husqvarna bila jedina kod nas koja to ima. Na američkom je tržištu Husqvarna to imala i ranije, pa i to što smo mi kupili je "made in USA".
Što reći? Savršena. Uzeli smo taj pogon jer nam treba za trnac koji je prirodno "kvrgav". Preko svih neravnina prelazi bez problema jer u kakvu god rupu da upadne neki kotač ili pak da ostane na zraku, ostali će ga povući. Doslovno, jednom rukom pridržavaš kosilicu, a drugom možeš i pivu.
Održavanje se svodi na kontrolu ulja i benzina i zamjenu prije sezone.
I postprodaja je super, podsjećanje na novu sezonu mailom, što treba napraviti, kakve su akcije u tijeku. Profesionalnost na visini, prije kupnje imaš cijelo predavanje o njoj kao da kupuješ auto. Mi smo svoju kupili u Hajsteru.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 19:34   #1306
Hvala na iznesenom iskustvu.
Malo sam progooglao i u biti McCulloch je u grupaciji sa Husqvarnom tako da ne iznenađuju slične značajke/fičeri.
Kako su se u stvarnosti pokazale ručice za pogon kotača kojima se regulira brzina?
Malo mi se to čini nespretno ako je jednolika trava tj. treba stalno držanje jednolike brzine, a super je ta opcija variranja brzine ručicama ako je različita trava pa malo treba brže, malo sporije...
U USA je još inovativniji u tom pogledu Toro koji je skuplji, a sve je slično, osim što se brzina kretanja regulira pritezanjem veće ručke u vodilicama...
No kako imam Talijana (BCS motokultivator sa malčerom), pronašao sam i talijanskog proizvođača koji je otišao korak dalje.
Najzgodnije je što preporuča Hondine GCV 160 i 190 motore za nagib do 25°, dok B&S motori nisu za naginjanje. Slabi Hondin GCV 140 je čak do 45° nagiba - no on se više ne proizvodi koliko vidim jer je slab 1,9 kW.
SABO za zelene modele navodi da Subaru motori idu i do 30° nagiba, a cijene su paprene - profi...
MARINA talijanski proizvođač ima Hondine motore, neki modeli imaju inox kućište, a neki obična čelična kosišta, a pogon je sa dvije poluge: za prednji i za zadnji pogon. Kad se drže obe poluge - pogon je 4x4. Video o košnji na nagibu - link.
Ti talijanski modeli imaju varijabilnu brzinu kretanja preko dodatne ručice, a ne preko jačine stiska poluga kao Husqvarna ili McCulloch. Među njima je po meni Husqvarna u prednosti jer koristi Hondin motor koji bolje podnosi nagibe od B&S. No njen GCV160 motor 2,8 kW kosi 56cm široko, a Marina takav motor stavlja na 48cm široko kosište. Marina Hondu GCV190 3,4 kW nudi sa 52cm kosištem.
Gardol XXL ima prednji pogon i takav Hondin motor sa 56cm kosištem. Dakle - Marina manje opterećuje motore jer ih stavlja na manja kosišta.
Po meni novosti idu Toro - Husqvarna - McCulloch - Gardol , no to nije tako bitno. Ako je neki sustav pouzdan, u svim brendovima će se dobro pokazati. Talijanski proizvođač mi baš i nije poznat, ali ima dobra rješenja...
Kad počinju sniženja (nije mi toliko hitno jer i sa trimerom Stihl FS450 odradim košnju samo što izgubim više vremena).
Zgodne su te kosilice - nešto će trebati odabrati :-)
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 20:44   #1307
Ručkice za brzinu zapravo stalno držim do kraja, ili jednu ili drugu, svejedno, jer to je stalni pogon. Kao što sam rekla, budući da je teren kvrgav, to je uspori, dok npr. na posve ravnom terenu s brzinom do kraja moraš šarf hodati za njom. Brzinu popustim samo na gustoj travi ili na okretanju.
Mislim da se ne radi o tome da neki motori bolje, a neki lošije podnose nagibe, već to ovisi o tome ima li motor uljnu pumpu ili nema.
Toro se kod nađe jako rijetko koliko sam upoznata, ali Eurovrt je prije tri godine imao u ponudi John Deer, samo ono što bih ja izabrala tada je koštalo oko 10000 kn, što je bilo ipak previše.
Što se tiče Husqvarne, nemoj se oslanjati na sniženja.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 07:38   #1308
Znaš li neku kosilicu sa motorom sa uljnom pumpom za veće nagibe kao npr. sa Hondom GCV160 Inclined - link?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 10:05   #1309
Vidim ovdje se par puta spominju AS motor kosilice kao robusne, profi,..., pa da podijelim svoje iskustvo.

Prije par godina sam tražio kosilicu za teren u Lici sa velikim nagibom, koji sam htio kositi max 2x godišnje. Dakle, veliki nagib, visoka trava, velika površina,..... sve ono za što reklamiraju AS kosilice.
I tako odlučim kupiti AS Motor Enduro 28/4. Mislim si, ovo je profi stroj, ako može raditi par mjeseci u godini, svaki dan 8 sati, i tako godinama, onda kod mene za max 15-20 sati godišnje bi trebala trajati vječno.
Nove su jako skupe, i nađem preko oglasa polovnu,staru 2 god., skoro nekorištenu...

Već pri prvoj košnji skužim da stvar nije kako sam zamišljao. Sada nakon 4 godine zajebancije sa tom kosilicom mogu reći da je to jedna od naj lošijih kupovina, a nakupovao sam se dosta tehnike.

Problem je i u konstrukciji i u kvaliteti.
Konstrukcija:
- zaštitna cerada sprečava da se pokošena trava odbaci i pri višljoj ili gušćoj travi zagušuje motor. Djelomično rješenje je vožnja u sporoj brzini (ima 2 brzine). Pokušao sam skinuti ceradu, to je bio napredak, ali je trava bila svuda razbacivana, pa i u zrak, tako da se radilo u oblaku pokošene trave. To je dalje dovelo do toga da je cijela kosilica bila prekrivena travom i to je prouzročilo da se kosilica nije dovoljno hladila (a radi na 3500 okretaja) i od toga su otišli šerafi koji drže auspuh...... u servis na popravak i ode 1000+kuna.
- nož je od kućišta udaljen svega 2-3cm, tako da se pri imalo vlažnoj travi na kućište nakupi malča i nož cijelo vrijeme šlajfa po tome. Kućište odozdo je prepuno šerafa i matica i to je taman da se taj malč ima za što primiti. Čak su neki šerafi virili iz kućišta preko 1 cm. Te sam šerafe okrenuo tako da sa donje strane bude glava šerafa, ali to nije osjetno popravilo stvar. Pitao sam u servisu da li postoje kakvi odstojnici da se nož spusti i udalji od kućišta za barem 1 cm, ali toga nema. Ovako mi se čini da motor većinu snage troši na šlajfanje noža po tom malču. Jako se osjeti razlika nakon što se kosilica protrese i taj malč otpadne, ali to bi trebalo raditi svakih par metara....
- gumeni kotači (agrar profil sa zračnicom)... na mojoj livadi ima kupine, ne nekakvog velikog trnja, i prvih dve godine su mi se bušile gume 4-5 puta. Morao sam nakon svakih par sati rada do vulkanizera. Pišem u AS Motor da li imaju metalne kotače, odgovore da za taj model nema. Na sreću u servisu kažu da ima i kupim ih (900kn), tako da je to riješeno.
- kotači skoro punom širinom idu izvan otkosa, tako da gaze nepokošenu travu, koja polegne i poslije je pri slijedećem prolazu nož ne može dohvatiti.

Sad kvaliteta:
- Prošle godine, dakle nakon 4 godine kod mene i ne više od 40-tak sati rada ode pogonski remen. Ok, odem u servis i kupim original za 210kn. Prije par dana kupujem remen za nešto drugo i u drugom dućanu pitam za takav remen, kažu ima od drugog proizvođača ali kvalitetnog, cijena 40kn....
- Prije par dana idem kositi i primjetim sa vremenom da pogonsku ručku moram sve više stiskati da bi se kosilica kretala i da mi slabije vuče uzbrdo... nije mi jasno, pogonski remen je nov... dok odjednom nije stala, motor radi ali ona ne ide. Pogledam, pao pogonski remen.... ali kako, pa jedva sam ga montirao kako je na knap. Kada tamo sr*nje..... vidim da je motor pričvršćen na kućište preko šerafa utopljenuh u gumu, vjerovatno da bi se spriječilo prenošenje vibracija motora. Od tih 8 gumenih šerafa 6 ih je skroz puklo i motor se pomaknuo. Pri tome je pukao i jedan dio metalne konstrukcije motora na koje je bio pričvršćen jedan od tih šerafa... Sad idem zvati servis i već me je strah koloko će to koštati...

Sve u svemu ta kosilica niti konstrukcijom niti kvalitetom izrade nije niti približno za što se reklamira. O cijeni da ne pričam, više se isplati kupiti obične puno jeftinije kosilice za veći nagib. Za cijenu jedne AS kosilice možete kupiti i satrati 4-5 kvalitetnih običnih. A vjerujem da bi i jedna takva bila bolja nego ova, ako ništa onda puno manje zajebancije.
Pogotovo to padne na pamet kada gurate ovu kosilicu uzbrdo iz doline jer je upravo nešto otišlo, a teška je ko sam vrag.

Zadnje uređivanje Corto : 22.05.2017. at 10:20.
Corto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 10:37   #1310
Dobro da nisam kupio tu AS Motor kosilicu. Nakon ovoga što si napisao - mislim da će se rijetki odlučiti na takvu kupnju.
Ovakvu mašinu imam doma za pomalčirati/pokositi visoku travu na BCS 940 motokultivatoru:
http://bertafranco.com/assets/bertaflailmower.pdf
Kako to radi:
https://www.youtube.com/watch?v=pKboa_FoIFs
Ako je jako gusto (višegodišnje ne košenje terena) onda ne dođe do tla u prvom prolazu, pa treba još jednom proći. Da je skupa je, ali i odradi posao odlično...
No to nije za održavanje travnjaka i za manevriranje na užim prostorima, a nije niti za jake nagibe gdje ne možeš stajati. Za to imam trimer Stihl FS450 sa dvkrakim zavinutim prema naprijed nožem koji malčira grmlje, kupinu i sl. bez problema (nije za travu).
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 11:49   #1311
Negdje ranije sam napisal kak kosilicu "doraditi" da može kositi visoku travu s jednim prolazom.
Na prve dvije slike se vidi da je na prednjem dijelu kosišta "oduzeto" malo lima.



A na druge dvije se vidi kakvu travu kosi.



Kosilica je danas prvi puta upaljena ove godine, a i danas je prvi puta došlo do susreta kosilice s travom
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 16:35   #1312
Bok svima,danas prilikom kosnje mi se poceo javljat cudan tvuk motora ,kao da na samome motore se cuje lupkanje....molim pomoc savijet
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 17:22   #1313
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Znaš li neku kosilicu sa motorom sa uljnom pumpom za veće nagibe kao npr. sa Hondom GCV160 Inclined - link?
Kad smo mi kupovali, bilo je kosilica s Kawasaki motorom. Oni su bili s pumpom. Sada bi trebalo proguglati. Ima npr ova, ali sigurno ne dolazi u obzir.
http://www.hajster-servis.hr/model/w-53cs.html

Možda ovakvog nešto

https://www.ealati.hr/proizvod/fuxte...fx-rm2060-4u1/
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 17:22   #1314
Ne kosi bez slušalica i neke muzike

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 17:28   #1315
Quote:
eduardo12345 kaže: Pogledaj post
Bok svima,danas prilikom kosnje mi se poceo javljat cudan tvuk motora ,kao da na samome motore se cuje lupkanje....molim pomoc savijet
da nije radilica. ja sam jednom morao na ravnanje ići.
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:28   #1316
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Kad smo mi kupovali, bilo je kosilica s Kawasaki motorom. Oni su bili s pumpom. Sada bi trebalo proguglati. Ima npr ova, ali sigurno ne dolazi u obzir.
http://www.hajster-servis.hr/model/w-53cs.html
Ima Kawasaki motor i na povoljnim kosilicama MTD, no taj model ima zadnji pogon varijabilne brzine:
http://www.pevec.hr/prodajni-program...ce-53-spkv-hw/
Kako su se ti Kawasaki motori pokazali u praksi?

Zadnje uređivanje viz : 23.05.2017. at 21:50.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 09:43   #1317
Preporuka nekog servisera kosilca MTD u N.Zagrebu ili okolici
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 10:16   #1318
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Kad smo mi kupovali, bilo je kosilica s Kawasaki motorom. Oni su bili s pumpom. Sada bi trebalo proguglati. Ima npr ova, ali sigurno ne dolazi u obzir.
http://www.hajster-servis.hr/model/w-53cs.html
Ne može ta kosilica na nagibe, nema ona uljnu pumpu. Preporučen nagib je max 25 stupnjeva po tvorničkim specifikacijama. Inače taj model od 14 tisuća kuna ima isti motor kao i mtd advance koju ja imam, zato i znam.
http://www.kawasakienginesusa.com/engines/fj/fj180v

@viz - Ima četiri brzine, pisao sam negdje ranije o iskustvu, sad ju imam drugu godinu, mislim da je čak ovih dana i na akciji za 3 i pol u pevecu. (treba razlikovati i drugi model sa kawasakijevim motorom koji nema brzine)

I samo da napomenem za onaj model gardola šta je pisan da ima zadnje kotače velike, a prednji pogon, mislim da je to dosta loša opcija. No drugi modeli gardola imaju normalnije uređeno.

I po pitanju veličine kotača, svakako bolje sa većim kotačima pogonskim, zadnjim jer lakše prelazi rupe i grbe. Zapravo to i je trend. Kotači istih veličina u ovim gore gledanim mcculloh i awd husquarna nađu prije svega jer skoro svi pogoni na sva četiri se rade kotačima istih dimenzija zbog jednostavnosti izvedbe prijenosa.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 10:36   #1319
Ima u Plodinama neka samohodna za cca 1600kn. Vrijedi li to čemu?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 13:36   #1320
[QUOTE=samting;64081659]Ne može ta kosilica na nagibe, nema ona uljnu pumpu. Preporučen nagib je max 25 stupnjeva po tvorničkim specifikacijama. Inače taj model od 14 tisuća kuna ima isti motor kao i mtd advance koju ja imam, zato i znam.
http://www.kawasakienginesusa.com/engines/fj/fj180v

Ha gle, u opisu Hajstera piše da ima uljnu pumpu. Preporučeni (što ne znači da i nešto veći nije dozvoljen)nagib je 10 stupnjeva veći nego kod ostalih kosilica.

A u manualu za taj motor stoji da ne bi stalno trebala raditi na kosini većoj od 25% zbog problema s podmazivanjem, što bi se prevelo da nema uljnu pumpu iako to nigdje striktno ne kaže.

Zadnje uređivanje anita : 29.05.2017. at 14:00. Reason: dopuna
anita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:21.