Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2017., 21:45   #1
Prigovor zastare na pravomoćno rj. o ovrsi javnog bilježnika

Pozdrav svima,

imam tri kratka pitanja pa bi bio zahvalan ako netko tko je siguran u odgovor odvoji vremena i odgovori:

1) Doneseno je Rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave 2006.g. Postalo je pravomoćno i ovršno u prosincu iste godine, Rješenje se još uvijek nalazi kod javnog bilježnika. Kako smatram da je prošao desetogodišnji rok iz čl. 233. st. 1. ZOO-a, a ovrhovoditelj (HRT) prijeti blokadom računa predložio bi obustavu ovrhe zbog zastare potraživanja. Moje pitanje je: kome treba podnijeti prijedlog za obustavu ovrhe? Prilično sam siguran da javnom bilježniku koji bi to onda trebao proslijediti nadležnom Sudu koji će donijeti odluku, no volio bi da netko potvrdi.

2) Da li ovrhovoditeljevo podnošenje prijedloga FINI za isplatu s računa ovršenika tokom ovog desetogodišnjeg razdoblja dovodi do prekida zastare, tj smatra li se navedena radnja vjerovnikovom radnjom koja dovodi do prekida zastare temeljem čl. 241. ZOO-a?

3) U slučaju blokade računa, blokira li se cijeli račun ili samo iznos koji je ovršenik dužan?

Hvala Vam i ugodan vikend svima
Njapra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 22:14   #2
1) Prigovor zastare podnosiš sudu koji provodi ovrhu u obliku žalbe iz čl. 50 OZ. Ako postupak nije pokrenut, vjerujem da će biti dovoljno da prigovor daš HRT-u koji potom neće pokrenuti ovrhu., ali vidi pod 2)
2) Da, definitivno.
3) Plijeni se samo dužni iznos, s ostatkom možeš raspolagati.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 00:02   #3
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
1) Prigovor zastare podnosiš sudu koji provodi ovrhu u obliku žalbe iz čl. 50 OZ. Ako postupak nije pokrenut, vjerujem da će biti dovoljno da prigovor daš HRT-u koji potom neće pokrenuti ovrhu., ali vidi pod 2)
2) Da, definitivno.
3) Plijeni se samo dužni iznos, s ostatkom možeš raspolagati.
Hvala puno na odgovoru.

Za pitanje pod 1) kažeš sudu koji provodi ovrhu, no Rješenje o ovrsi je donio javni bilježnik i sud za sad nema ništa s tim. Kojem sudu onda trebam podnijeti prigovor, po mjestu prebivališta ovršenika?
Njapra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 23:20   #4
Quote:
Njapra kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

imam tri kratka pitanja pa bi bio zahvalan ako netko tko je siguran u odgovor odvoji vremena i odgovori:

1) Doneseno je Rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave 2006.g. Postalo je pravomoćno i ovršno u prosincu iste godine, Rješenje se još uvijek nalazi kod javnog bilježnika. Kako smatram da je prošao desetogodišnji rok iz čl. 233. st. 1. ZOO-a, a ovrhovoditelj (HRT) prijeti blokadom računa predložio bi obustavu ovrhe zbog zastare potraživanja. Moje pitanje je: kome treba podnijeti prijedlog za obustavu ovrhe? Prilično sam siguran da javnom bilježniku koji bi to onda trebao proslijediti nadležnom Sudu koji će donijeti odluku, no volio bi da netko potvrdi.

2) Da li ovrhovoditeljevo podnošenje prijedloga FINI za isplatu s računa ovršenika tokom ovog desetogodišnjeg razdoblja dovodi do prekida zastare, tj smatra li se navedena radnja vjerovnikovom radnjom koja dovodi do prekida zastare temeljem čl. 241. ZOO-a?

3) U slučaju blokade računa, blokira li se cijeli račun ili samo iznos koji je ovršenik dužan?

Hvala Vam i ugodan vikend svima
Rješenje o ovrsi koje je postalo pravomoćno i ovršno prije 15. listopada 2012. godine, ne može ići direktno na Finu.

U tom slučaju mora ''ići preko suda'',pa ujedno će i biti prilike za prigovor zastare.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 22:31   #5
https://www.egzemplar.com/pojedini-u...ve-2634.2-1149
Dugi72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.