Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Da li svaki punoletni građanin treba imati pravo glasa?
Ne! 12 36.36%
Da! 21 63.64%
Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2017., 15:41   #61
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Tko je htio spašavati svijet? Francuski reovlucionari,Boljševički revolucionari,pobune domorodaca u Zimbabweu,da li je nakon tih naizgled plemenitih ideja došao raj na zemlji? Ne,sve je ostalo isto. Kapitalisti su imali logiku koliko vrijediš,toliko zarađuješ onda su ih svrgnuli i međuljudski odnosi su ostali isti. Budućnost? Ako imaš znanje,ako razumiješ prirodu onda temeljem toga znaš što će biti u budućnosti. Naravno ako ne misliš filozofirati Fašizam,komunizam,liberalizam su samo ideje za iste međuljudske odnose,ne bitno je kako nazoveš ideju.
I Tesla je htio valjda spasiti svijet (tj. pomoću mu na svoj način). Kakva je to logika onda po tebi? Da sve zauvijek ostane isto? Katkad nije problem u ideji, već u ljudima. I Hitler je mislio da spašava svijet tako što je ubijao milijune. Nemojmo brkati ljudsku nasilnost i glupost s neizbježnim napretkom i evolucijom čovjeka.
Uopće se ne radi o spašavanju svijeta jer se budale ne može spasiti. To je pogrešna definicija. Govori se o napretku, razvoju, lakšem načinu življenja. Svijet se ne mora spasiti od ničega. Može nama biti i puno gore nego nam je sada ako to baš želimo.
Ali svijet će ipak napredovati i svi će imati. Ako tebe to smeta, neće smetati tvoje unuke i to je jedino bitno.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:43   #62
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Strojevi će povećati blagostanje malog broja već bogatih ljudi, istovremeno će osiromašiti široke seljačko-radničke mase. Poduzetniku je isplativija automatska blagajna, nego držati blagajnice, isplativiji mu je robot nego zavarivač ili lakirer, što će plaćati vozača kad ima autonomno vozilo.

Ali opet s druge strane kome će onda kapitalisti prodavati svoje proizvode i usluge

Sve u svemu, čeka nas jedno od najneizvjesnijih razdoblja u povijesti čovječanstva, možda završi dobro, možda vrlo loše, ko će znat....

Sve ovo je usporedivo s ogromnim šokom koji je donijela industrijska revolucija i parni stroj, samo ovo je mnogo više od toga!!!!

Opet smo zapeli na današnjem vremenu. Ako samo strojevi rade, a ljudi ne, onda svi ljudi mogu imati ili misliš da strojevi neće imati kapacitete da stvaraju za sve? Ako je tako, onda nije još došlo to vrijeme. Ako misliš da će strojeve držati pojedinci kao što su Hitler i Staljin, onda ljudi još nisu evoluirali da ne dadu takvima moć.
Sve će s vremenom doći na svoje. To je put.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:44   #63
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
I Tesla je htio valjda spasiti svijet (tj. pomoću mu na svoj način). Kakva je to logika onda po tebi?
Tesla je zagovarao eugeniku. Dakle upravo ovo da nemaju svi jednaka prava da prava treba dati samo najboljima tj. veća prava a manja prava najgorima,zapravo najgorima po njemu ne treba dati prava niti da se razmnožavaju. Nije dobro ako bi država to provodila već bi način takvog razmišljanja trebao biti usađen u čovjeku. Osim ako želimo vladavinu najgorih (demokracija) dakle ako ne želimo vidjeti nekoga boljeg od sebe pa rađe da smo svi isti nego da netko napreduje. Nek susjedu crkne krava jer je i meni crkla. ja iz osobnog iskustva znam da su njegovi stavovi ispravni. Imao sam slučaj sa ljudima koji se nisu bili sposobni brinuti o svojoj obitelji i napravila djecu opasne po život drugim sređenim obiteljima. Država je znala kazniti njih ali sa stalnom nadom da će se popraviti i sa smiješnim kaznama no takvi su samo upropaštavali ostale i nikada se nisu popravili i žive na teret društva. Jako su žilavi,ne mire se sa kompleksom manje vrijednosti i napravili bi sve da spuste druge ljude na svoju razinu. Jednog idiota u razredu je teže maknuti nego jednog pametnog jer ti da bi bio maknut trebaš ne znam kakvo sranje napraviti u školi. Škole zbog takvih liče na ludnicu. Gimnazija možda liči na školu al istrukovne škole ubi bože.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:52   #64
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Tesla je zagovarao eugeniku.
Pa ok, i Tesla je bio psihički bolesnik na svoj način i zaljubljen u goluba (što mu ne uzimam naravno za zlo), no ipak je stvarao na poljima na kojima nam je svima trebao biti život olakšan.
To što je imao mentalni sklop Hitlera u određenoj mjeri je samo pokazatelj onog vremena. Naravno, nisu svi ljudi jednako pametni, niti je svatko za sve, ima psihopata, ima bolesnika, ima retardiranih i svega, no opet, što to znači da u globalu svijet neće jednog dana biti bolje mjesto za svakoga!?
Ne vjeruješ nimalo u ljude? Kada mi je blagajnica preplatila kod uzvraćanja, vratio sam se nakon 5 minuta i vratio joj novce. Zašto? Jesam zato glup? Evolucijski otpadak? Ne, napravio sam to jer nisam htio da ona iz svog džepa plaća nešto. Nisam to učinio zato da bih se ja osjećao 'moralnijim', već iz ljubavi prema njoj.
Kada prestanemo izigravati predatore i vjerovati da znamo kako svijet funkcionira (a nismo u stanju nijedno ni drugo jer smo preograničeni), stvoriti ćemo svijet koji će biti bolji za svakoga. Ja ne gledam na ljude kao na prijetnju, već kao na one koji su izgubljeni u kretenskim i štetnim konvencijama i one koji su svjesni da samo pozitivan stav prema drugom ljudskom biću može izroditi nešto dobro.
Naravno, svi podbacimo u tome da baš uvijek budemo ljudi, no možemo se potruditi da bar ne budemo toliko zadrti da ne vjerujemo u bolje sutra?
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:14   #65
a kad smo kod industrijske revolucije, danas vlada sveopće suglasje da je industrijska revolucija neki epohalni podvig koji je promjenio sudbinu čovječanstva nabolje, jeli to tako posve?

Da nije bilo ind. revolucije ne bi bilo ovog foruma jer nebi bilo ni interneta, ne bi bilo javne rasvjete, automobila, traktora i čega sve već ne? Po tome je to apsolutno pozitivna stvar? Da kad gledamo iz današnjeg kuta ali iz kuta gledanja tvorničkog radnika iz 1860-e to baš i nije tako, njegov život je bio prebjedan, radija 14 sati dnevno, spava u zajedničkoj spavaonici, umira od tuberkoloze i sl. Hoću rei da je taj radnik živio čak lošije od svojih predaka koji su na prevaru i na silu istjerani s svoje zemlje...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:20   #66
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Opet smo zapeli na današnjem vremenu. Ako samo strojevi rade, a ljudi ne, onda svi ljudi mogu imati ili misliš da strojevi neće imati kapacitete da stvaraju za sve? Ako je tako, onda nije još došlo to vrijeme. Ako misliš da će strojeve držati pojedinci kao što su Hitler i Staljin, onda ljudi još nisu evoluirali da ne dadu takvima moć.
Sve će s vremenom doći na svoje. To je put.
pa naravno pitanje je tko će kontrolirat strojeve? Kome će se distrubirati njihovi proizvodi i usluge? Tu je i pitanje eventualnih prava strojeva?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:32   #67
Kroz povijest smo imali više primjera pobuna protiv nadolazećeg tehničkog napretka, prvi primjer je još iz 18 -og stoljeća, 1799-e je izbila pobuna u kojoj su masovno uništavani strojevi,pobuna je ugušena, vodje obješene. 1917-e se odvila oktobarska revolucija koja je za posljedicu imala građanski rat, glavne sukobljene strane su bila crvena i bijela armija, znamo svi da je pobijedila crvena armija. Samo ne znaju svi da je postojala i Zelena armija, uglavnom grupirana u ukrajini. Na početku rata su bili više manje u savezu s crvenom armijom ali nakon pobjede nad bijelima crveni su pomeli zelene. zelena armija se zalagala za poljoprivredno društvo u kojoj će svaki seljak imati svoj komad zemlje, prezirali su industriju. Naravno da u 20-om stoljeću s takvim stavovima nisu imali šanse.

Što se sprema u 21-om stoljeću na polju odnosa čovjek- stroj, to je pitanje svih pitanja....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 20:33   #68
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Vidjet ćemo kako će proći eksperiment sa UBI-em u Finskoj... za početak.

Transhumanizam je samo jedna od novih 'new age crkvi'... sa tehnološkim štihom.

Uglavnom, razvoj tehnologije ne garantira sam po sebi dobrohotnost centara moći... ne radi se samo o 'nekakvim kompleksašima koji bi htjeli posaditi koju nuklearnu gljivu', već o 'industriji smrti', ili vojno-industrijskom kompleksu koji raste i raste... a glave mu sigurno neće doći niti 'Fuck the government !' ekipa, a tehnološki razvoj još manje.

Nemam ništa protiv tehnologije, i ja sam STEM-ovac, ali nemoj samo reći... mene povijest ne zanima. I te kako bi te trebala zanimati, upravo za prepoznavanje Scili i Haribdi sadašnjosti i budućnosti.
Danas sam gledao na 4htv. programu, nešto se govori o mirovinama (o o tome bude javna rasprava uskoro) za one koji nemaju staža ili uopće nisu radili...upravo tako da se stare ljude ne baci na rub društva, nešto više od obične socijalne naknade, pretpostavljam. (podržavam to)

Vidi pa već sad su ljudi uštekani u strojeve, neznam kako ti ja nisam, samo internet (svojevremeno ovisnik), a nisam ovisnik o mrežama, to mi bezveze ali ima prednosti i činjenica je.. nadam se da si shvato suštinu mog upisa od jutros.

a ovo sa atomskim su strateške igre sila, može izmaknuti kontroli (ali i usporiti tehnološki razvoj i ekonomiju globalno, novi hladni rat)..
što misliš od čega burze, ulagači i banke i svi koji ostvaruju profite u novim sektorima i industrijama...nego od znanosti, tehnologije, i možda najvažnije poduzetnika vizionara koji stvaraju proizvode.
(čitao si Michioa Kaua i sl. autore? tu se nalaze odgovori o budućnosti, naravno nsiu oni stoposto ali smjernice itd. )
DObro pa nismo svi istog pogleda na život i svijet, ja sam više idealist i optimist, a realan također i baš zato ističem kako svijet neće ostati na mjestu. (baš zbog inventivnih i poduzetnika)

Mogu ja i toksično, kritično ali neću, teže je graditi nešto nego razarati, a da bi nastalo nešto novi često se mora ili na starome ili skroz zamijeniti...pa to se događalo u 20. st. i svijet nije propao, neće ni sutra.

Mislim da je pogrešna logika kvocati (ne ti već većina po forumima na ovakvim temama o pravici u svijetu) kao svijet nije pravedno mjesto, i da su svi bogataši i moćnici, nemoralni ljudi, sebični i sl.
Ako i jesu (a nisu) opet imaš onu i dalje važeću 'nevidljivu ruku' i sve se samo od sebe razlije i do onih u trećem svijetu. Uostalom što možeš kao pojedinac, ništa, pa to može samo Bog, ako postoji.
A on izgleda spava i sanja.

Zadnje uređivanje Fantasist : 21.04.2017. at 20:44.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 21:01   #69
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
I Tesla je htio valjda spasiti svijet (tj. pomoću mu na svoj način). Kakva je to logika onda po tebi? Da sve zauvijek ostane isto? Katkad nije problem u ideji, već u ljudima. I Hitler je mislio da spašava svijet tako što je ubijao milijune. Nemojmo brkati ljudsku nasilnost i glupost s neizbježnim napretkom i evolucijom čovjeka.
Uopće se ne radi o spašavanju svijeta jer se budale ne može spasiti. To je pogrešna definicija. Govori se o napretku, razvoju, lakšem načinu življenja. Svijet se ne mora spasiti od ničega. Može nama biti i puno gore nego nam je sada ako to baš želimo.
Ali svijet će ipak napredovati i svi će imati. Ako tebe to smeta, neće smetati tvoje unuke i to je jedino bitno.
Političari bi dijelili a ne znaju stvoriti, ali mogu stvoriti uvjete za stvaranje i prosperitet. Točno se da zapaziti što je (koju ljudi i okolnosti, su to pokrenuli) bila prva indust. revol. druga itd..Ista stvar sa kapitalizmom, sa krizama, ratovima, sa godinama prosperiteta. Sve je crno na bijelo poznato.

I sad uskoro (već je počelo kolebanje) dolazimo u postkapitalizam (za men eje to hibrid socijalizma i tržišta, poduzetne i sposobne ljude se treba motivrati nagradama, spekulante ne ili malo), tu se sad traži da demokracija da rješenja, društvene dogovore.

Zadnje uređivanje Fantasist : 21.04.2017. at 21:14.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 21:20   #70
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
pa naravno pitanje je tko će kontrolirat strojeve? Kome će se distrubirati njihovi proizvodi i usluge? Tu je i pitanje eventualnih prava strojeva?
Mislim da će se preko tercijarnog (usluge) sektora stvarati (već sad je tako, vidi samo turizam kako ljudi to vole i troše, lutaju svijetom) glavnina zarade ili zapošljavanja, budućnost bi mogla dovesti do novih potreba, znamo da ljudi izmisle protrebe za nečime i to onda ima vrijdnost.
Time si kupiš (zarade ovi koji imaju tvornice) one primarne potrebe ili proizvode, hranu, kuću, itd.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 11:11   #71
Još nije izmišljen bolji model od ovoga, ali da, moj, tvoj, vaš glas poništava glas čovjeka sa inteligencijom sobne temperature. To je realnost, na to političari računaju.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 11:19   #72
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Još nije izmišljen bolji model od ovoga, ali da, moj, tvoj, vaš glas poništava glas čovjeka sa inteligencijom sobne temperature. To je realnost, na to političari računaju.
Problem je što dosta ljudi misle da su eto oni najinteligentniji i da je baš on/ona središte svemira po kojem se sve ravna.

Naravno, tema je zajebancija, ali na kraju se sve svede zapravo na ovo "ja sam da se mojim neismomišljenicima zabrani glasanje, kako bi moja opcija pobijedila".

Naravno, 99% stanovnika nije za ograničavanje demokracija i ova tema je kao što kažem, zajebancija.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 12:21   #73
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
a kad smo kod industrijske revolucije, danas vlada sveopće suglasje da je industrijska revolucija neki epohalni podvig koji je promjenio sudbinu čovječanstva nabolje, jeli to tako posve?

Da nije bilo ind. revolucije ne bi bilo ovog foruma jer nebi bilo ni interneta, ne bi bilo javne rasvjete, automobila, traktora i čega sve već ne? Po tome je to apsolutno pozitivna stvar? Da kad gledamo iz današnjeg kuta ali iz kuta gledanja tvorničkog radnika iz 1860-e to baš i nije tako, njegov život je bio prebjedan, radija 14 sati dnevno, spava u zajedničkoj spavaonici, umira od tuberkoloze i sl. Hoću rei da je taj radnik živio čak lošije od svojih predaka koji su na prevaru i na silu istjerani s svoje zemlje...
Da , ali si zaboravio jednu stvar , a to je osim što su njegovi preci proterani sa zemlje i što je inače bila redovna praksa kroz vekove a ne samo tada , nego se i stanovništvo povećalo neverovatnom brzinom upravo zbog industrijske revolucije koja je donosila tzv."viške hrane".
I daleko od toga da su svi proterani sa svoje zemlje , nego je većina došla u grad zbog gladi jer samo u gradu je mogla doći do hrane ma kako gradovi bili izgledali bedni i prljavi , jer na selu ako bude nerodna godina nema se odakle čak ni uprositi hranu već krepaš ko poslednji pas.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 12:42   #74
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Problem je što dosta ljudi misle da su eto oni najinteligentniji i da je baš on/ona središte svemira po kojem se sve ravna.
To je točno...

Quote:
Naravno, tema je zajebancija, ali na kraju se sve svede zapravo na ovo "ja sam da se mojim neismomišljenicima zabrani glasanje, kako bi moja opcija pobijedila".
Ne znam da li je tema zamišljena kao zajebancija, ali...

Quote:
Naravno, 99% stanovnika nije za ograničavanje demokracija i ova tema je kao što kažem, zajebancija.
... sa ovim se ne bih složio. Politički sustav liberalne demokracije podržan je nekom vrstom društvenog konsenzusa nakon II. svjetskog rata, a koji je dosta dugo donosio korist i 'višim' i 'nižim' slojevima društva... ali taj je konsenzus u krizi već nekoliko desetljeća.

Pad Berlinskog zida to je maskirao kratko vrijeme, a danas je prije svega među dijelovima elite primjetan otklon od demokracije... ona se doživljava sve više kao smetnja ostvarivanju vlastitih interesa.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 13:05   #75
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Naravno, 99% stanovnika nije za ograničavanje demokracija i ova tema je kao što kažem, zajebancija.
99% stanovništva, uključujući tebe, ne zna da i danas živi u ograničenoj demokraciji.

Naime, maloljetni građani nemaju pravo glasa. Dakle, oni mlađi od 18. godina u Hrvatskoj a u nekim zemljama mlađi od 21. godinu nemaju pravo glasa.

U Švicarskoj do, ako se ne varam, 1974. žene nisu imale pravo glasa. Žene nisu dobile pravo glasa ni u drugim državama svijeta istovremeno sa muškarcima.

Tu imamo dvije vrste ograničenja prava glasa - na temelju spola i na temelju dobi.

Jedino ispravo ograničenje i za pravo biranja i za pravo da se bude biran je na temelju znanja.

Iako ni to ograničenje ne bi bilo potrebno da ljudi razumiju dvije stvari:

1. da nisu najpametniji na ovom svijetu i da stalno trebaju učiti

2. što su ljudi oko njih pametniji, to će i njima samima biti bolje.

Tada bi se svatko trudio da kroz život nauči, shvati i razumije što više. Istovremeno bi se trudio da i društvo oko njega nauči i razumije što više. To bi dovelo do prosperiteta.

Ne znam kako je drugdje, ali Hrvatska je vrlo daleko od ovoga. Zato pobjeđuju oni koji cijelu predizbornu kampanju tupe kako *oni vole Hrvatsku, a oni drugi ne vole Hrvatsku*.

Glupost, istina, ne boli, ali je vrlo skupa. Mnogi Hrvati danas glupost plaćaju tako što ne mogu djecu i unučad gledati u svojim domovima već preko skaypa.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 13:05   #76
Istinska demokracija ne postoji, stoga u čemu je poanta ograničavanja pravo glasa u ovom igrokazu?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 13:08   #77
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Još nije izmišljen bolji model od ovoga, ali da, moj, tvoj, vaš glas poništava glas čovjeka sa inteligencijom sobne temperature. To je realnost, na to političari računaju.
Berlusconi je to kazao ovako:

Od desetorice građana dvojica su pametna a ta dvojica nas ne zanimaju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:10.