Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2004., 18:04   #21
Re: Treba znati granice

Quote:
agav kaže:

Ja sam mislio tiplati vodoravni za okomiti dio, vjerovatno za to misliš keksericu, kakva su iskustva sa njom? Za beton sammislio uzeti original tiple i još + ljepilo.


Za ovo ti ne treba kekserica
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 07:16   #22
Frezerica???

Ovo sa keksericom smo zaključili, hvala. Frezericu (ručnu glodalicu za drvo) još moram kupiti, dakle sve što moram znati o tom alatu: broj okretaja, snaga, marka, neka akcijska prodaja...
Kad smo već kod jeftinijih alata nikako ne uzimati aparat za zavarivanje einhel. Posudio sam od susjeda dosta velika kutija, ima čak i kotaće, mislim da je čak 160A a izbacuje zaštita kad variš malo duže sa 2,5mm elektrodom. Sa vareksom iste amperaže bi mogao variti sa 4mm.
agav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 09:20   #23
Re: Frezerica???

Quote:
agav kaže:
Frezericu (ručnu glodalicu za drvo) još moram kupiti, dakle sve što moram znati o tom alatu: broj okretaja, snaga, marka, neka akcijska prodaja...
krivo
najprije moraš znati šta želiš raditi te onda izabrati alate pa onda tražiti ručnu visokoturažnu glodalicu (frezerica) jer par alata može koštati više od frezeice
kod izbora alata moraš paziti da li ćeš uzimati HM (vidija) ili stiriju
sve skupa treba analizirati pa tek onda krenuti u nabavu, ako ne misliš taj stroj puno koristiti onda ga je bolje ne kupovati, ako ga misliš puno koristiti onda trebaš dosta kvalitetnih alata koji su relativno skupi pa bi u tom slučaju trebalo razmišlajti i o kvalitenijoj glodalici u tom slučaju moja je preporuka Makita ili Iskra jer imaju metalno kućište i ležajevi su u klasi 2RS2 što je kod glodalice strašno važno jer pri velikom broju okretaja i dužem radu dolazi do strašnog zagrijavanja koje se usliijed prašine još povećava, tako da se zna desiti da se plastićna kučišta deformiraju a sa tim glodalica postaje neupotrebljiva
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2004., 23:05   #24
Re: Re: Frezerica???

Quote:
fikus kaže:
krivo
najprije moraš znati šta želiš raditi te onda izabrati alate pa onda tražiti ručnu visokoturažnu glodalicu (frezerica) jer par alata može koštati više od frezeice
kod izbora alata moraš paziti da li ćeš uzimati HM (vidija) ili stiriju
sve skupa treba analizirati pa tek onda krenuti u nabavu, ako ne misliš taj stroj puno koristiti onda ga je bolje ne kupovati, ako ga misliš puno koristiti onda trebaš dosta kvalitetnih alata koji su relativno skupi pa bi u tom slučaju trebalo razmišlajti i o kvalitenijoj glodalici u tom slučaju moja je preporuka Makita ili Iskra jer imaju metalno kućište i ležajevi su u klasi 2RS2 što je kod glodalice strašno važno jer pri velikom broju okretaja i dužem radu dolazi do strašnog zagrijavanja koje se usliijed prašine još povećava, tako da se zna desiti da se plastićna kučišta deformiraju a sa tim glodalica postaje neupotrebljiva
Vidim, ide ti ova tematika. Najvjerovatnije neću morati kupovati frezericu, posudit će mi ju frend (metabo). Pokazao sam mu daske što sam kupio, čovjek se više kuži od mene, on kaže da će se bočne strane morati poravnati na hoblericu iako mi djeluju ravno odrezane
agav is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2004., 11:30   #25
Re: Re: Re: Frezerica???

Quote:
agav kaže:
Vidim, ide ti ova tematika. Najvjerovatnije neću morati kupovati frezericu, posudit će mi ju frend (metabo). Pokazao sam mu daske što sam kupio, čovjek se više kuži od mene, on kaže da će se bočne strane morati poravnati na hoblericu iako mi djeluju ravno odrezane
osnovno pravilo je da se građa (daske) mora prizmirati to znači da trebaš dobiti jednaku debljinu po širini i debljini uz obaveznu paralenost i naravno sva četri prava kuta
recept za one koji ne znaju (ako ima takvih)
1. stroj ravnjača (abrihter) jednu stranu porvanati u pravac
2. stroj ravnjača (abrihter) kontra stranu porvanati u pravac i u pravi kut sa prvom stranicom
3. stroj debljača (diker) kontra strane od prve dvije poravnati da se dobije paralenost a sa tim se dobiju i ostala tri kuta pod 90°
nakon toga se tek mogu raditi druge operacije
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 11:10   #26
Bušilica?

Kupio bih jednom frendu bušilicu za poklon a pojma nemam o bušilicama. Al' baš nemam pojma

Sve što znam jest da bi trebala bušiti zid i drvo. I da nije previše nekvalitetna.

Na šta bih morao obratiti pažnju. Bar neke osnovne stvari.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 11:33   #27
uzmes neku B&D busilicu, od 600-700W sa sa brzosteznomm glavom, imas u metrou sa dobrim cijenama, one narancaste, nisu za profi upotrebu a nisu ni najjeftinije,
ili ako hoces vidio sam u metrou kofer sa busilicom, kutnom brusilicom i vibro slajfericom za nekih 350 kn sve od B&D ali su zelene boje, to su njihovi najjeftiniji ali ako ja svoju einhell koljem i ne stedim i jos uvijek radi mislim si da je ovo ipak malo bolje pa neces pogrijesiti, za frenda ce biti i vise nego dovoljno koliko ce ju upotrebljavati, pretpostavljam da cim nema busilicu da mu ni ne treba puno
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 11:38   #28
Quote:
dondo kaže:
uzmes neku B&D busilicu, od 600-700W sa sa brzosteznomm glavom, imas u metrou sa dobrim cijenama, one narancaste, nisu za profi upotrebu a nisu ni najjeftinije,
Odlicno.

Jos ako bi mi mogao objasniti sta je to brzostezna glava.

Hvala
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 11:39   #29
Hej sorry šta ulećem na topik sa ubodnom pilom, daklem di u zg ima kupit nekakva jeftina ubodna pila, ništa profi?
tnx.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 13:02   #30
Quote:
grogo bolger kaže:
Hej sorry šta ulećem na topik sa ubodnom pilom, daklem di u zg ima kupit nekakva jeftina ubodna pila, ništa profi?
tnx.
imas u metrou za nekih 100 kn, imas u pevecu, bauhausu, iste cijene,
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 13:04   #31
Quote:
Baphomet kaže:
Odlicno.

Jos ako bi mi mogao objasniti sta je to brzostezna glava.

Hvala
to ti je ona glava na busilici na koju mozes pricvrstiti borer samo sa snagom ruke, ne treba ti nikakav kljuc,
nemoj mu kupovati one sa kljucem (glava ti na sebi ima rupe i zupce) jer je to vec zastarjelo a samo problema sa potragom za kljucem i zejebavanje sa mijenjanjem borera
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 14:05   #32
Quote:
dondo kaže:
imas u metrou za nekih 100 kn, imas u pevecu, bauhausu, iste cijene,
ej hvala, hvala, našao sam nešto u bauhausu za 100kn, baš ono šta mi treba.
jučer sam prvi put gledao "prijatelje na kvadrat" pa sam dobio želju napraviti stolić za balkon.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 16:45   #33
Quote:
grogo bolger kaže:
ej hvala, hvala, našao sam nešto u bauhausu za 100kn, baš ono šta mi treba.
jučer sam prvi put gledao "prijatelje na kvadrat" pa sam dobio želju napraviti stolić za balkon.
evo bas sam sad dobio novi metro katalog, od cetvrtka je na akciji budget ubodna pila sa laserom, 750W, sa tri lista pile za 157 kn, pa si pogledaj ak ti se da, ipak ima laser,
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2005., 10:00   #34
Quote:
nemoj mu kupovati one sa kljucem
Krivo! Kupi upravo tu! Ako se svrdlo par puta okrene u brzostezajućoj glavi - možeš ju baciti!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2005., 18:48   #35
Quote:
ZOsvald kaže:
Krivo! Kupi upravo tu! Ako se svrdlo par puta okrene u brzostezajućoj glavi - možeš ju baciti!
glupost, i u jednoj i u drugoj se moze svrdlo okrenuti u npr. betonu kad naidjes na armaturu, u mojoj B&D 700W se borer okrenuo preko 20 puta kad sam frendu u cijeloj kuci postavljao karnise, busio sam nadvoj iznad prozora,
i jos steze dobro,

mada kada si dam truda i zategnem ko lud nema sanse da se okrene ali onda moram odserafljivati sa frifcangama tak da to ne radim

p.s. glava je metalna
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2005., 18:58   #36
Quote:
ZOsvald kaže:
Krivo! Kupi upravo tu! Ako se svrdlo par puta okrene u brzostezajućoj glavi - možeš ju baciti!
moguce, imali smo jednu s kljucem koja je bila stara 20 godina valjda, na kraju ju je muz preforsirao ;-)
a za to da borer shebe glavu sam vec cula, mada te busilice su zadnjih godina tak jeftine da si kupis odmah i jednu rezervnu

btw obicno na kutiji pise s kojim maksimalnim borerom mozes busiti u koju podlogu, nekad cak u uputstvima na kojoj "turazi"

najveci problem je danas kupiti kvalitetne borere,
iskipas po 80 banki i vise za set borera za metal i totalno ih shebes u prvom pokusaju
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2005., 19:15   #37
Quote:
chani kaže:
moguce, imali smo jednu s kljucem koja je bila stara 20 godina valjda, na kraju ju je muz preforsirao ;-)
imam i ja jednu pa mozda isto 20 godina staru, UNIROPA, nikakva marka, radjena za njemacku robnu kucu quelle, danas ju koristim za mijesanje gletmase, ljepila i slicno, jadna se grije, dimi i smrdi al nikako da krepa,
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2005., 19:26   #38
ne sjecam se koja marka, onak je bila ko srebrna, dimila se isto i grijala, nije ni cudo da je imala glavu na kljuc, mislim da bi se grdno proveo kad bi ju onak primil "muski" nakon par minuta
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 09:19   #39
Quote:
iskipas po 80 banki i vise za set borera za metal i totalno ih shebes u prvom pokusaju
Nemreš ni niš očekivati od tako jeftinih borera.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 09:28   #40
brzostezujuća glava inače se koristi izraz pinola ima lošije stezne karakteristike od klasične stezne glave inače za ovu drugu se koristi izraz borfuter, kad se radi sa većim svrdlima, a pak za ove se koristi izraz borer onda kod stezanja borfutera treba napraviti stezanje na način da se sa ključem prođe sve one tri rupe na borfuteru i dotegne glava u protivnom se borer može okretati u glavi, uz napomenu da su danas kod tih jeftinig bušilica stezne glave jako loše loše kvalitete, tako da npr relativno kvalitetan borer ima više od 45 Rockwella dok je stezna glava napravljena od neke repe ispod 30 Rockwella pa nije ni čudo da kad se borer okrene u glavi da podere čeljusti, kad uzmete pravu bušilicu sa pravom glavom borer i kad se okrene u glavi ostaju tragovi na boreru a glava ostaje ispravna, i da još napomenem da kod bušenja nije uvijek potrebno bušilicu nafrkati na najveći mogući broj okretaja jer se dobije neželjeni efekt npr bušite čelik sa borerom cca 10 mm za to treba maksimalno 1.000 okretaja sve preko toga pali borer
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.